AMER5FGDRT DE GEBROEDERS „GOOCHEM II llill De begrooting van fin ancien Beperking cumulatie aangenomen P.T.T.-BEGROOTING GOEDGEKEURD DE INBRAAK BIJ WILTON ISfiiiiiiniuiHiiiii Kinderhoekje Wijziging der omzet belasting Ie BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 PARLEMENTAIR OVERZICHT Uiteenloopende wenschen betreffende de radio DEN HAAG, 20 November. De Ka mer heeft het wetsontwerp op de cu mulatie zonder stemming aangenomen. Hot brengt een wijziging van de pen sioenwet 1922, de provinciale wet, de gemeentewet en eenige andere wetten. De heer Sneevliet (R.S.), die het voor stel afkeurde als veel te weinig vér gaande, zeide, dat „de brcedc massa" het wetsontwerp zeer goed begreep. De perstribune intusschen had een niet ge- ringe moeite, om het te begrijpen, want het. betreft een zeer ingewikkelde ma terie. Een uitwerking in bijzonderheden zou ons op onbescheiden voel plaats* ruimte komen te staan. Voorgesteld wordt, de vooruitzichten op cumulatie van pensioenen te beperken. In het al gemeen worden verkregen rechten ge ëerbiedigd. Maar er komt een einde aan de nonactiviteitstractementen van ambtenaren, die Kamerlid geworden zijn, toegekend volgens overgangsbepa lingen van een wet van -1923. En voor gemeenten en provincies wordt het mo gelijk om pensioenen, toegekend aan oud-wethouders en oud-gedeputeerden, jn verband met de. tijdsomstandigheden te wijzigen. Minister de Wilde Het wetsontwerp 'ontneemt aan go- meenten en provincies de autonome be voegdheid, om pensioen of wachtgeld toe te kennen aan oud-wethouders en oud-gedeputeerden, en latpaalt in plaats hiervan, dat hun een in drie jaar afloo pend wachtgeld kan worden toegekend; liet eigenlijke ouderdomspensioen voor deze mcnschcn'gaat eerst in, als zij vijf-en-zestig jaar zijn. De heer Van Braamheek (S.D.) heeft een amende ment verdedigd om deze regeling te schrappen en gemeenten en provincies haar bevoegdheid to laten, maar behal ve zijn fractie was niemand ervoor; hij trok het dan ook maar in. Van betcekenis is verder een bepa ling, waarvan o.m. het gevolg zal zijn, dat een oud-ambtenaar, tevens oud- wethouder, later met zijn beide pen sioenen niet meer dan <1000 zal mogen trekken. Hetzelfde zal gelden voor een oud-lid van Gedeputeerde Staten. Het pensioen van oud-Kamerleden kan men niet beperken zonder grondwetsherzie ning. Hebben zij echter tevens emhte- naarspensioen, dan znl hierop een be perking kunnen worden toegepast. De heeren Zandt (S.G.), Lingbcek (H.G.), Vervoorn (Platteland)» Van Houten (C.D.), Westerman (N.H.), Al- barda (S.D.), Sneevliet (R.S.) cn De Visser (G.P.) betoogden in verschillen den toonaard, dat het wetsontwerp niet ver genoeg gaat. De bezuiniging, welke het oplevert, zal, vergeleken hij de to tale uitgaven der openbare lichamen, zeer onbelangrijk zijn. Het gronto pu bliek maakt zich hiervan dikwijls een overdreven voorstelling. Maar er zijn voor het wetswerp, zooals de regeoring schreef, psychologische redenen. Men zou kunnen zeggen: het gaat niet om de knikkers, maar om het spel. Ten aanzien van de cumulatie bestaan ze kere misstanden, welke des te scher per als een onrecht worden gevoeld, nu zoo velen van ons volk werkloos zijn of met groote verlaging van hun ver diensten te kampen hebben. Deze te genstelling schept een voedingsbodem, waarop do N.S.B. kan groeien. Ver schillende sprekers keurden de dema gogie van de N.S.B. in dit verband nf. Maar eveneens keurden zij af. dat de verleende pensioenen niet worden ver laagd. De regeering heeft dit afgewe zen met een beroep op verkregen rech ten, maar zij stelden hiertegenover, flat de regeerimj geen verkrpgen rechten erkent hij de Indische, de spoorweg- en de Nederlandsche ambtennarspensioe- nen. De sociaal-democraten intusschen doen dit wel en fr. Albania erkende nu dan ook. dat dit hen bij de qunestie der cumulatie in een moeilijkheid brengt. Do heeren Dp Visser en Sneevliet oven- wel erkennen verkregen rechten wel voor nu-nschen met Inere inkomens, maar niet voor oiid-fttncfionarissen. die pensioenen uit openbare kassen trek ken. Zonder stemming hpeft de Kamer de overgangsbepalingen, welke die ver kregen rechten bevatten, goedgekeurd, met aanleekening. dat de communisten pn staatkundig-gereformeerden bene vens de eenlingen Sneevliet. Wester man, Van Houten en Vervoorfl tegen waren. Tevoren had de Kamer me» 53 tegen 7 stemmen een motie-De Visser verworpen, waarin zij zou hehben uit gesproken, dat de bestaande cumulatie niet voldoende wordt bestreden, en zon hebben besloten, bet debat te schorsen om de regeerlng In de gelegenheid te stellen, een wetsontwerp van wijdere strekking in te dienen. Minister De Wilde maakte het zich met zijn verde diging \an* het beperkte karakter van het wetsontwerp wel erg gemakkelijk. Een motiveering, waarom in dit geval de regeering wel verkregen rechten er kent, maar in het algemeene pensioen- vraagstuk niet, kregen wij niet to hoo- ren. Dat na de totstandkoming van deze wet het met de ontevredenheid in het land over de cumulatie uit zal zijn die illusie maken wij ons niet. Posterijen Bij de afhandeling van de Postcrijcn- begrooting, welke de Kamer, met de stem des heeren Sneevliet tegen, heeft aangenomen, heeft zij met 56 tegen 24 stemmen moties-De Visser, tegen uit breiding van het instituut der arbeids- contracianten en ten gunste van invoe ring dor ach t-en-veert ig-:urige werk week, verworpen. Met de communisten stemden alleen de sociaal-democraten cn de eenlingen Arts, Sneevliet en Van. Houten voor. Do katholiek Schaepman klaagde over verspreiding, door de posterijen, van circulaires met aanbeveling van kwakzalversmiddelen, welke de couran ten voor haar advertentiekolommen weigeren. Minister De Wilde zei, dat men van meening kan verschillen over de vraag, wat een kwakzalversmiddel is, maar zal aandacht aan de zaak wij den. De heer Drop (S.D.) was niet best te spreken over het-feit, dat de Vara den zendtijd, welken zij op nationale feestdagen, aan de viering waarvan zij niet wil meewerken, aan andere om- roepvereenigingen moet afstaan, niet vergoed krijgt. Mr. Boon (Lib.) daaren tegen verdedigde deze regeling, maar was ontevreden over de uitbreiding van de radiocontrólecommissie met een sociaal-democraat. Er is voorts gespro ken over de pogingen van de om roep vereenigingen cn de dagbladen om tot overeenstemming te komen over de qunestie van advertenties, van opne ming van radioprogramma's in de cou ranten, enz. De minister verklaarde, dut de regeering hierbij zorgvuldig moet zwijgen, omdat ingrijpen zoo licht een pacificatie kan verhinderen. Mr. Teulings (R.K.) wil de radio later dan acht uur 's morgens laten beginnen, maar ir. Louwes (Lib.) voelt meer voor vervroeging, met het oog op het platte land, waar men vroeg uit de veeren is. Minister De Wilde legde er nadruk op, dat het bedrijf der Posterijen er in de eerste plaats is voor het publiek cn dat hot daarnaast het personeel goed moet bejegenen. Z.i. is een werkweek van één-en-vijftig uur voor bestellers, znalcbefg en lager technisch personeel niet te lang. Er zijn nu nog zevenhon derd bestellers in het land te veel. Ovei^daatsing van die vaste krachten is lastig. Het instituut van arbeidscon tractanten is soepeler. Zonder stem ming heeft de Kamer een motie-IJssel- muiden (R.K.) goedgekeurd, waarin zij de regeering uitnoodigt te bevorderen, dat geleidelijk bij de Posterijen de ar beidsduur buiten noodzaak de acht-cn- veertig uur niet zal overschrijden. De bewindsman gaf aan deze motie een soepele uitlegging en verklaarde toen, er geen bezwaar tegen te hebben. Hij zou met den directeur-generaal over den werktijd spreken. Van 1 Januari af zullen de radio- distributiebedrijven aan de omroepver- eenigingen een vergoeding voor haar uitzendingen betalen. Blijkens een verklaring van den com munist Wijnkoop» heeft zijn fractie te- gen de begrooting van Buitenlandsche Zaken gestemd, omdat de regeering een erkenning van Sovjet-Rusland immo reel vindt. De heer Sneevliet stemde tegen vanwege de medewerking der re geering aan do sancties tegen Italië. Met 69 tegen 4 stemmen heeft de Ka mer deze begrooting aangenomen. Mr. VAN DOORNE EN DE A.V.R.O. Niet ontvankelijk ver» klaard in zijn vor» dering AMSTERDAM, 20 Nov. In de be eluursvergadcring van de A.V.R.O. van 13 December 1930 werd m r. Van Doornc, die toen ruim drie jaar lid was van het bestuur, geroyeerd, op grond van een aantal beschuldigingen tegen hem ingebracht door den voor zitter dr. Molhuyzen. Het verzoek'van mr. Van Doorn e, deze beschuldigingen te doen onderzoe ken door een onpartijdige commissie, werd door het bestuur niet ingewilligd. De algemeene vergadering van de A.V.R.O. heeft vervolgens het royement bevestigd. De acte van beschuldiging werd niet behandeld in deze vergade ring. Mr. Van Doorne heeft daarop een actie tegen het bestuur van de A.V.R.O ingesteld op grond van onrechtmatige daad cn eischte nietigverklaring van het roycmentsbesluit, De rechtbank verklaarde eischor op 12 December 1933 niet ontvankelijk in zijn vordering cn veroordeelde hem tot betaling van de kostep. Mr, Van- Doornc teckende appèl aan tegen dit vonnis; vandaag wees het Hof arrest en bekrachtigde het vonnis van de rechtbank, zoodat mr. Van Doorne we-derom niet ontvankelijk in zijn vor dering werd verklaard. EEN GOEDE VANGST LAGE ZWALUWE, 20 November. Het blijkt, dat de politie met de arres tatie van den persoon, die alhier m de R.K. kerk een offerblok lichtte, en den inhoud daaruit ontvreemdde, een goe de vangst heeft gedaan. De verdachte bekende reeds niet minder dan 11 dief stallen in verschillende R.K. kerken In Noord-Brabant en Noord- en Zuid-Hol land. Op zijn aanwijzing zijn reeds twee offerblokken, resp. uit een R.K. kerk in de omgeving van Oosterhout en uit de R.K. kerk van Klundert te ruggevonden. Drie verdachten voor de Rotterdamsche recht» bank ROTTERDAMi 20 Nov. - Op de werf van WiltonEeyenoord op den Vlnar- dingerdijk onder Schiedam, is in den nacht van 21 op 22 Februari j.l. een brutale inbraak gepleegd, waarbij de dieven een bedrag van ongeveer 40.000 buitmaukten. I)e inbrekers bleken zeer goed niet de situatie van de kantoren op de werf op de hoogte te zijn en wis ten blijkbaar, dat do kluis nog niet geheel was gemonteerd. Temeer omdat de arbeiders gereedschap hadden laten liggen, was het forceeren van de kluis deur niet rnooilijk gevallen. De inbre kers troffen in de kluis een bedrag van ƒ60.000 aan, dat bestemd was ter uit betaling aan de werklieden. Zij tedig- den do loonzakjes, waarin zij echter hel, zilvergeld achterlieten. Het bank papier ten bedrage van 40.000 namen zij in een actotasch mee. Naar men zich zal herinneren, heeft behalve do Se.hiedamschc politie, de telepaath Maloïtz zich beziggehouden met hot opsporen van hot gcstolene en do inbrekers. Bijna zeven maanden-na de inbraak is de politic ertoe overgegaan hij den 19- jarigen slagersknecht Adr. Markestein in Schiedam een huiszoeking te doen, waar zij op zolder, verstopt onder den vloer, een zak Nederlandsche-en En- gelsclie bankbiljetten ter waardo van ƒ15.000 vonden en achter een balk nog een portefeuille, inhoudende ƒ2000. Onmiddellijk daarna is de politie overgegaan tot de arrestatie van M. en diens 58-jarigen vadeer, de stoker- bankwerker Gsm. Markestein. De zoon bleek de Inbraak santen met een vriend, den 18-jarigen plaatwerkers- maat Gerard Lomson, werkzaam ge weest hij Wilton-Keyenoord, te hebben gepleegd. Te zijnen huize is een bedrag van 13.500 aan Nederlandsch bankpa pier in beslag genomen, verstopt in een koffertje niet dubbelen bodem. Thans had het drietal zich voor de Rotterdamscho rechtbank te verantwoorden. Zij legden allen een bekentenis af. Markestein -Sr. merkte, toen hij op 25 Februari j.l. uit Veen- huizen terugkeerde hij was wegens poging tot diefstal van ƒ8000 uit een kist voor den Schiedamschen corres pondent van do Nederlandsche Bank cn wegens het in voorraad hebben van matrijzen voor het namaken van No- dcrlandsch geld veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, maar voorwaar delijk in vrijheid gesteld dat zijn zoon, die werkloos was, groote uitgaven deed cn merkte dat hij de inbraak bij Wilton had niec-gepleegd. Hij had zich daarop over het, geld ontfermd. Na liet verhoor van rechercheur II. •T. Lugtenburg en van den betaalmees ter van Wilton, hield het O.M., waar genomen dQQr mr. II. A., J, Beniner, zijn' requisitoir. Het O.M. ging na wat zich In den nacht van den inbraak heeft afge speeld en schetste de groote moeilijk heden. welke de' politie heeft ondervon den hij de opheldering van het misdrijf in welk verband spr. lof toezwaaide aan hoofdinspecteur Dasoul en recher cheur Lugtenburg. Bij de bepaling van de strafmaat wijdde het O.M. eenige woorden aan de personen van de daders. Over de beide jongemannen zijn rapporten ingewon nen, waarvan de conclusies ongunstig zijn. Beiden en ook de oude M. zijn reeds eerder met de justitie in aanra king gekomrn. Rekening houdende met de brutaliteit waarmede de verdachten te werk zijn gegaan, eischte het O.M. tegen A. Markestein en G. Lemson we gens diefstal in vereeniging met ge bruikmaking van een valschen sleutel drie jaar gevangenisstraf met aftrek r" 61. Fit nam angstig Uumpy op en drukte hein stevig zich aan. Wat doe je? vroeg Pummels, ben je bang, dat dat hondje daar jouw Dumpy zal opeten? Wat L' maar een hondje noemt, zei Pit, 't lijkt wel een olifant. Fff. 't zou wat, vond Pummels, dat is een pevallotjo van niks. Moeten Jullie maar zien hoe ik 'm dat lever. 1m Ha m 62. De bulldog kwam nu sluipend nader, 't Was werke lijk een gevaarlijk uitziend beest en Piet en Pat hielden zich wijselijk achteraf. Pummels stapte een eindje naar voren, maar krabde zich toch aan zijn kin, toen hij de annmfnnige blikken van zijn tegenstander opving. En toch zal ik moeten doorzetten, murmelde hij bij zichzelf. van de voorloopige hechtenis cn tegen C. Markestein wegens opzettelijke he ling twee jHar gevangenisstraf, even eens met aftrek van voorarrest. De verdediger van G. Lemson, mr. J. J. Wal «heer, drong aan op een voor waardelijke straf met langen proeftijd onder zware voorwaarden. In gelijken zin concludeerde de raads man van A. Markestein mr. H. J. Woltjes. Uitspraak 3 December. DE WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD De minister van 6or.iale zaken heeft alsnotr benoemd tot lid van de „rijks commissie inzake het vraagstuk van de werkloosheid onder de ieugd" de heer ir. A. W. van de Plassche. In specteur van den tuinbouw en het tuin- houwonderwiis bii het deDartement van landbouw en visscherii. E. W. BARON VAN CAPELLEN t Kapitaalvlucht niet van be< teekenis, zegt de Minister De grondbelasting Aan de Memorie van Antwoord nan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het Departement van Financiën, is het volgende ontleend: Daar van een vereenvoudiging van het. belastingstelsel bezwaarlijk sprake kan zijn, is uit den aard der zaak een aanzienlijke bezuiniging op de perso- necluitgaven niet mogelijk. Wel is het streven er steeds op gericht de uitvoe ring van belastingwetten zoo eonvou dig mogelijk te doen zijn. Zoo is een wijziging van de Omzetbolastingwet, welke een aanzienlijke vereenvoudiging in He uitvoering der werkzaamheden zal medebrengen, in gevorderden staat van voorbereiding. Do meenign van enkele leden, dat door kapitaalvlucht de belasting in niet geringe mate wordt ontdoken, acht de minister niet juist. Van ka pitaalvlucht als middel om belas tingbetaling te ontgaan is hem ook thans nog niet in beteekenende mate gebleken. Concrete voornemens inzake liet tref- ten van maatregelen tegen belasting ontduiking bestaan er op dit oogenblii; bi den minister niet Wei is hij hem i ('overweging do vraag, of ecnise wij ziging der .Successiewet met betrekking tot belasting van nalatenschappen van hen. die het Rijk mètlerwoon hcj.- bon verlaten, gewenscht moet worden geoordeeld. Personeele belasting De meening van verscheidene leden, dat het aantal klassen waarin gemeen ten voor de heffing van de belasting naar de eerste twee grondslagen ver deeld zijn, verminderd dient te worden, onderschrijft de minister geenszins. Hij is. integendeel, overtuigd, dat de be staande Indeeling in 9 klassen ook on der de tegenwoordige omstandigheden aan haar bedoeling beantwoordt. Nnnr do meening van de Regeering biedt art. 31 duodecies, paragraaf 2, twoedo lid, der wet op de personeele belasting aan do gemeentebesturen vol doende gelegenheid om, waar dit noo- dig is, den druk der belasting voor kof fiehuizen, restaurants, enz. te verlich ten Een uniforme regeling acht rij voor alsnog niet noodig en ook niet wen- schelijk. Op zichzelf beschouwd, zou de be langrijke daling van de prijzen der mo torrijtuigen aanleiding kunnen geven tot het inkorten van de sprongen in het tarief. Hiertegenover staat echter, dat sedert de vaststelling van het ta rief de lieteekeni» van het houden van een motorrijtuig als kenteeken van draagkracht geringer geworden is, wes halve de minister mepnt zich van een voorstel fot het versnellen van de pro gressie te moeten onthouden. Een der gelijk voorstel is te minder noodjg, waar de gemeenten bevoegd zijn, indien zij zulks gewenscht achten, in de pro gressieregeling wijziging te brengen. Hef door verschillende leden geoppc de denkbeeld, de grondbelasting af te schaffen en te vervangen door 100 o(> centen op de vermogensbelasting, vindt bij den minister geen instemming. In de omstandigheid, dat de opbrengst van deze belasting beneden de verwach ting is gebleven, ziet de minister geen grond haar afschaffing te bevorderen l'e vraag, of de heffing na 1938 dien- te worden voortgezet, zal t,z.t. onder de oogen moeten worden gezien. Dat tic controle op de naleving der wet niet met voldoende nauwkeurig beid wordt uitgeoefend, is den minister niet gebleken. Een.voorstel tot uitbreiding van d in de wet opgenomen vrijstellingen is van den minister niet te verwachten. Omzetbelasting De minister deelt niet in de meening, dat de tele.urstellende opbrengst van de omzetbelasting een gevolg is van aanzienlijke ontduiking, welke doorliet stelsel van de wet in de hand zou wor den gewerkt. Hij blijft vooralsnog van oordcel, dat in het aangehaalde onder deel van de Milliocncnnota do juiste oorzaken van do bij de raming ten ach ter gebleven opbrengst zijn. aangegeven Tegen ontduiking op belangrijke schaa! werkt het recht tot navordering ovcp- eenkomstig artikel 28 der wet als een krachtig voorbehoedmiddel. In antwoord op dc door sommige le den gestelde vraug omtrent dc regeling van dc kwartaalaanslagen kan wor den medegedeeld, dat de invordering van deze aanslagen in verschillende gevallen de bezwaren medebrengt, die in het algemeen aan het invorderen van ten kohiere gebrachte aanslagen zijn verbondon. In enkele gevallen lijdt de schatkist inderdaad schade, indien do belasting onverhaalbaar blijkt te zijn. Rij hel ontwerpen van een in voor bereiding zijnd voorstel tot wijziging van de omzethclastingwet wordt aan dit mint dan ook reeds aandacht ge schonken. Bii dc behandeling van genoemd wij- zigingsontwerp zal tevens worden over wogen, welke wijziging noodig zal riin met betrekking tot dc regeling van dc omzetbelasting voor dc gemeentelijke lichtbedriiven. Naar de minister meent te weten zijn inmiddels door de wiiri ging. welke te dezen opzichte in de toepassing is gebracht, de vroeger ge voelde bezwaren vrijwel geheel onder vangen. Wat het denkbeeld betreft om de ver nlichting tot het betalen van aflossing on krachtens de I.andarheiderswet uit gegeven nlantsjes on te schorten, af gezien van de omstandigheid, dat voor een toepassing van dezen maatregel over de geheele lijn geen reden zou zijn. bestaat danrtegen bovendien lid min rinieele bezwaar, dat het dopt der wet door een dergelijke opschorting zou worden gemist: immers dat doel is luist de mogelijkheid te schennen, dat de plaatsjes door de belanghebbenden op den duur in onhezwaarden eigendom zullen worden verkregen, en hiervan komt niets terecht, indien een geregel de aflossing achterwege htllft. De onder dit hoofd gemaakte opmer kingen doen den minister aanleiding vinden, er op te wijzen, dat twee kwes ties dienen te worden onderscheiden. De regcering betwist geenszins, dat zij ter zake van het beheer der z.g. N.U.M.- gelden verantwoording schuldig is aan de Staten-Generaal. Deze verantwoorde lijkheid is. dat de bedoelde gelden thans nog «een Riiksgelden ziin en dat voor het verstrekken van leeningen daaruit geen nreventicvo machtiging van de Staten-Generaal wordt vercischt. Uit een en ander volgt mede. dat de Sta ten-Generaal dc Regeering ter verant woording zullen kunnen roepen over de daden van beheer van den liquida- teur. Deze verantwoordelijkheid der re geering is de waarborg voor een doel matig beheer der meerbedoclde gelden. De minister meent na de bereids ver strekte uitvoerige uiteenzetting vnn de overwegingen, waardoor de Regeerlng zich bii het verstrekken der aan den liquidatcur gegeven machtiging, heeft laten leiden, met bovenstaande be knopte samenvatting van hnar stand punt te kunnen volstaan. De bestrijding van de smokkelarij vindt zoo krachtig mogelijkplaats. Er ziin nog enkele maatregelen in over weging om dit groote euvel zoo veel mogelijk togen te gaan. In het denkbeeld den Dienst der Vis- scheriien op de Zeeuwsche stroomen af te schaffen, kan de minister niet tre den. De overeenstemming, welke in be ginsel over de kwelders en slikken op de r.rnningsche Wadden is verkregen, heeft reeds geleid tot het onmaken van een aantal akten van delimitatie voor het gedeelte wad. waarop do uitmeting van dc overeengekomen grens van de wederziidsche eigendommen heeft plaats gehad. Op dit gedeelte wad wordt het he- erennelingswerk en het aanleggen van dammen met kracht uitgevoerd, voor zoover dit In verband met den aanvoer van materialen en hel beschikbaar stellen van wcrkloozcn mogelijk is. Bepaalde voornetnpns tot verderen uithpuw van het eigenliike midden standscredipt heeft de minister niet, Wel wordt door den minister van Han del. Nijverheid en Srheenvaart een re geling voorbereid, welke beoogt het Rijk te doen narticipeeren in het risico, ver honden aan de verleentng van reniot-p vende voorschotten aan kleine midden standers. die niet voldoen aan de voor waarden. welke dc Midden*tnndsbank gehouden is voor verstrekking van credieten uit hoofde van de bestaande regeling te stellen. DER Gepensioneerd generaals majoor der cavalerie 's-GRAVENHAGE. 20 Nov. In 72-lari- gen ouderdom is alhier overleden da gop. gcneraal maioor der cavalerie E. W. baron van der Canellen. Eduard Wiljem barpn van der Ca- pellen werd 3 Februari 1863 te Roer mond geboren. Na zijn onleiding nun de Mil. Academie te hebben gevolgd, werd bij 10 Juli 1883 tol tweede-luite nant benoemd. In 1888 volgde ziin bevordering tot eerste luitenant, in 1899 die tot rit meester bij het lie regiment huzaren. Den rang van majoor verkreeg baron van der Capellen in November 1008, toen bii bii het Ille regiment huzaren werd geplaatst. In November 1011 werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel en on 1 Juni 1914 werd hif benoemd tot kolonel, commandant van het He regi ment huzaren. Den 28stcn October 1918 werd kolonel van der Capellen eervol ontheven van dat bevel en werd bii geniaalst hij den staf van het wapen der cavalerie. Den 16en September 1019 werd kol. van der Capellen op non-activiteit ge steld en 15 Augustus 1923 werd hij met toekenning van den tltulnlren rang van generaal-majoor genen-imnirerd. De thans ontslapen onncrofficier wa» o. a. ridder In de orde van den Ned. Leeuw, ridder in de Oranie Nassau- orde. met dc zwaarden, ridder in de Johanniter-orde van Pruisen en drager van het onderscheidingsteeken wegen» langdurigen dienst als officier. ONZE STl^DEERENDE KROONPRINSES Het Vaderland schrijft: Ons volk heeft ongetwijfeld reeds op gemerkt, hoe onze Kroonprinses een toenemende belangstelling in do aange legenheden van land en volk loont. Naar wij vernemen, wil dc Prinsea dezen winter gebruiken, om in Intio- men Hofkring haar kennis te vrrdia- pen. Het plan is, in dien kring mannen, die in ons openbare leven vooraan staan, uit te noodigen, om van bun vak, bedrijf of bezigheid te vertellen. Het Is natuurlijk niet om politieke of godsdienstige, nianr enkel om znkelij. ke inlichtingen tfc doen. Er hebben reeds een paar van dergelijke conferen ties plaats gehad. De wetenschap, dat onze Kroonprin ses zich op die wijze voor Haar taak voorbereidt, kan niet anders dan tot groote blijdschap stemmen. HET DRAMA VAN DE LEEUWIN Het leven van Gertha. die ten dood» opgeschreven leeuwin, van den dieren temmer Abdullah, is thans gered. Pe directeur van den Hangsehen Dieren tuin. graaf van Biilnndt. heeft zich bereid verklaard Gertha in dien Die rentuin onderdak te verschaffen, waar heen zij reeds is overgebracht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7