DE NIEUWE FILM „RUBBER" RUST EN STILTE VEREISCHT Binnenland VROUW DIE VEEL MEEMAAKTE Een „apart meisje' E. ASSCHERf J. E. VAN TIJEN Sport BOUTMY NAAR DE WEST UIT DEN U.P.V.B. GOEDE KANS VOOR EUWE Je BLAD PAG. i. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 NOVEMBER 19J5 T— Samen met haar zwager de Rijkspostspaarbank benadeeld AMSTERDAM. 20 Nov. In Juli van dit jaar kwamen beambten van de Rijks-Postspaarbank tot de onaange name ontdekking, dat de spaarbank voor een bedrag van 2000.was be nadeeld, omdat dit bedrag op een spaar bankboekje was uitbetaald, zonder dat dit ooit was geslort. De zaak werd in banden gesteld van de hoofdstedelijke recherche; het mocht haar na ijverig speuren en een uitvoe rig onderzoek gelukken het juiste spoor te vinden, zoodat thans twee personen, een 21-jarige werkster en haar 37-ja- rige zwager, een adjunct-commies hij de P.T.T. terecht staan voor de vierde kamer der rechtbank. Het tweetal was op zeer geraffineer de wijze te werk gegaan. Het meisje vroeg op een valschen naam en adres een postspaarbankboekje aan. Toen dit document in hun bezit was stortte het meisje er een bedrag van 190.— op, die de adj.-commies zoolang „geleend" had uit de zegelkas, die hij onder zijn beheer had. Het boekje was te Rotter dam aangevraagd, doch om er beter mede te kunnen manoeuvreeren werd het op haar verzoek overgeschreven naar Amsterdam. Weer werd een ge fingeerd adres opgegeven. Op dat oogenblik begon de hoofdrol van den zwager; hij knoeide met behulp van de zegels, die hij ter beschikking heeft, zoo in het boekje, dat er een tegoed van 2190.— op slond, zonder dat dit be drag gestort was. Tenslotte werd de groote slag geslagen, het meisje bood het boekje aan op het bijkantoor in de Van Eeghenstraat, waar inderdaad de 2000— zijn uitbetaald. Het tweetal werd gearresteerd en viel weldra door de mand, zij werden in het Huis van Bewaring ingesloten. Vanmiddag stonden het meisje en de jeugdige ambtenaar terecht voor de Vierde Kamer der rechtbank, resp. ver dacht van valschheid in geschrifte en verduistering in dienstbetrekking. Het bleek, dat de verdachten het geld sa men hadden gedeeld en voor een groot deel was het opgemaakt in cafés cn met reisjes. Reeds in 192i hadden zij eenzelfde truc uitgehaald; het bedrag, dat toen werd buitgemaakt, was slechts gering. „Het is ontstellend, wat deze jonge vrouw reeds heeft meegemaakt" zeide de officier mr. Wassenberg in zijn re quisitoir tegen de vrouwelijke verdach te, die eerst terecht stond. Het reclas- seeringsrapport noernl haar een „apart" meisje, „maar dan toch niet van het goede soort" meent de officier. Een ernstige straf dient hier te worden op gelegd, temeer daar het reeds de twee de maal is, dat deze truc is toegepast Spr. requireerde een gevangenisstraf van een jaar tegen verd. De verdediger, mr. A. R. de Miranda, schetste den invloed van den zwager; het meisje besefte niet, wat zij deed.- Het vonnis moet gericht zijn op ver betering van deze jeugdige verdachte; zij is zeer zelfstandig en heeft veel ka rakter. PI. drong aan op een voorwaar delijke veroordeeling. Tegen den ambtenaar requireerde de officier een gevangenisstraf van twee jaar. Spr. noemde hem den auctor intellectualis van dit drama. Hij ver waarloosde vrouw en kinderen om met zijn schoonzusje uit te gaan. De verde diger, mr. J. de Vrieze, pleitte clemen tie. Verd. is reeds zwaar gestraft door het verlies van zijn betrekking. Vonnis 4 December. DE „OEHOE" ALS „ORIOL" NAAR CURAcAO AMSTERDAM. 20 Nov. De romp van den Fokker XVIII „Oehoe", die door den technischen dienst op Schip hol van een nieuwen neus is voorzien, lag vandaag, keurig ingepakt, op een lichter aan de Levant kade, in afwach ting van het transport naar Curacao. Dit transport geschiedt met het vracht schip „Alkmaar" van de K.N.S.M., met de belading waarvan men vandaag druk doende was. Eerst als dit karwei zijn beslag heeft gekregen, zal het v'iegtuig. dat den nieuwen naam „Ori- ol" de Spaansche naam van den vo gel Wielewaal heeft gekregen, op het voordek van het schip worden ge- heschen. Het vertrek naar de West zal niet voor hedenavond laat plaats vin den. INBRAAK EN BRANDSTICHTING KLUNDERT. 20 Nov. Toen gisteravond «Je familie V'oogt uit Klundert naar de kerk was. hehben ongenoode gasten zich toegang tot de woning verschaft. Nadat zij enkele kasten hadden opengebroken staken zij de huiskamer in brand en namen daarop de vlucht. De brand werd spoedig door voorbijgangers ontdekt en kon direct worden gebluscht. Door de politie en marechaussee werd met be hulp van een politiehond een onderzoek Ingesteld. Een aantal personen werd *an een verhoor onderworpen waarhij een d«r gearresteerden de V., uit Klun dert. bekende zich aan de brandslioh Hng te hebben schuldig gemaakt. Ver moedelijk zal met deze arrestatie meer licht worden gebracht in soortgelijke z.a ken die reeds eerder werden gepleegd en waarvan men de daders niet kon achterhalen. TESSELSCHADE. 'sGRAVENHAGE, 20 Nov Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin \er scheidene aankoopen laten dopn op den bazar van Tes«e|schade in hotel Witte brug en heeft H K. H. Prinses Juliana een belangrijke gift aan het bestuur van letselschade doen toekomen. Medefirmant van de bekende diamantfirma AMSTERDAM, 20 Nov. - Op 57-jari- gen leeftijd is in den afgeloopen nacht te Amsterdam overleden de heer E. As- scher. lid van de firma J. Asscher en Co. te Parijs cn mede firmant van de bekende diamant firma I. J. Asscher te Amsterdam. De overledene, die ridder was van het Legioen van Eer, was tot ongeveer 6 jaar geleden woonachtig te Parijs, waarna hij zich weer te Amsterdam vestigde, waar hij tot aan zijn dood een werkzaam aandeel had in de leiding van het bedrijf alhier. HAKEN KRUISVLAG VAN SCHIP GEHAALD Vier personen te Amsterdam gearresteerd AMSTERDAM. 20 Nov. In den loop van den middag hebben cnkole com munisten uit Amsterdam-Noord van een Duitsche kolenboot, de ..Adèlc Tra- bar". de hakenkruisvlag afgerukt. Op het schip, gelegen in hel zee kanaal I. bij de Centrale Noord, bevond zich slechts een iongen. die on een ge geven oogenblik aan de achterzijde van het schip lawaai hoorde. Over de verschansing zag hij oen grijze roeiboot, waarin vier personen zaten, die bezie waren de vlag naar heneden (e halen. Onmiddolliik waar schuwde de jongen de nolitie. die op zoek ging naar de roeiboot, die er in middels vandoor was gegaan. Spoedig ontdekte de havenpolitie het bootje in de Oostzanerhout. nabij een woon schuit. waarin vier mannen werden ontdekt. Onder leiding van inspecteur De Lief de togen enkele agenten naar het woonschip. Echter werd hen de toe gang voorloopig geweigerd. De politie nam toen de roeiboot in beslag en om singelde vervolgens, de woonschuit. Zoodoende waren de mannen gedwon gen zich aan de politie over te geven. Zij werden gearresteerd en naar het bureau Adelaarsweg overgebracht. AANKOOP VAN VRUCHTBOOMEN s-GRAVENHAGE, 20 Nov. De mi nister van Landbouw cn Visscherij heeft vastgesteld de „Crisis Aankoop beschikking 1935 (vruchtboomen)". Krachtens het bij deze beschikking gevoegde reglement zullen door de Ne derlandsche Siertecltccntralc van de georganiseerde kweekers vruchtboomen worden afgekocht tot een maximum van 50 der door hen aangeboden vruchtboomen. De vruchtboomen zul len vanwege de centrale ter plaatse orden gekeurd en vernietigd. Voor deze aankoopen zal een bedrag van ten hoogste 37.500.ter beschik king van de Centrale worden gesteld. 2; afgewezen 1. Geslaagd de heer G. J. Houwen te Roermond. De nieuwe onderdirecteur van de Ned. Vlieg* tuigenfabriek AMSTERDAM. 20 Nov. Zooals in de dagbladen reeks bekend is gemaakt, is de beer J. E. van Tiien benoemd tot onder-directeur van de N.V. Nederland- schc Vliegtuigenfabriek te Amsterdam. In den betrekkelijk korten tiid waarin de heer van Tiien deel heeft uitge maakt van de Nederlandsche lucht vaart. heeft hij zich een aeronautische kennis vergaard, die werkeliik uniek mag heetcn. Bii zijn opleiding als sportvlieger in begin 1930. toonde hij aanstonds een zeer fiine vlieghand te hebben. Op 27 Maart 1930 behaalde hij bii de Nationale Luchtvaart School op Schiphol ziin brevet. Hii was een der eersten, die aan «Ie toen in ons land opkomende zweef vluchtbeweging werkzaam deelnam. Als eerste Nederlander maakte hii in October 1930 boven de Noordzeeduinen een motorloG7.e vlucht van biina drie kwartier, waardoor hii zich direct, on der de eerste Nederlandsche zweef- vluchtnioniers rangschikte. Nog dezelf de maand ving van Tijen ziin histori sche solo-vlucht op Pander-anderhalf- dekker naar Nederlandsch-Indië aan, een moeilijke tocht, dien hii glansrijk volbracht. In den zomer van 1932 trad de heer van Tijen in dienst van het kort tevo ren opgerichte „Syndicaat voor luclït- schipYerkcer met Nederlandsch-Indië' cn werd. na een overeenkomst van ge noemd Syndicaat met de Luftschiffbau Zeppelin, in Augustus van dat inar als actief lid in de bemanning van de ..Graf Zeppelin" opgenomen. Het was in die functie dat onze landgenoot een ervaring opdeed, als waaron. buiten de kleine groep Duitsche Zeonelin-specia- listen. niemand ter wereld kan wijzen. Hii nam deel aan 74 Zeppelin-reizen, stak 21 maal met de Zeppelin over den Oceaan en legde on al die reizen een afstand af van rond 272.000 km. Op vele van die reizen, is de heer van Tijen zoowel met koersroer- als met de hoogteroerbesturing belast geweest, ter wijl hii vele malen ook bii de naviga tie werkzaam was. Begin 1933 maakte van Tiien in gezelschap van dr. Ecke- ner een bootreis naar Nederlandsch- Indië. om de klimatologische en at mosferische condities langs de Indië- route met het oog on een cventueele Zeppeling-verbinding, te bestudecren. Vóór hii in de luchtvaaat trad. was de heer Van Tiien in dienst van de firma Van Houten le Weesn, voor welke firma hii. met uitzondering van Australië, de gehcelc wereld beeft be reisd. Zoo beeft de nieuwe onder-di recteur der Fokker-fabriek zich een groote all-round zakenkennis vergaard; in de Jaren dat hii de belangen van bet Syndicaat voor Luchtschinverkeer behartigde, heeft hii niet alleen een intensieve studie gemaakt van het ..lichter dan lucht", doch iuist. om de technische en commercieele mogelijk heden van het. luchtschip in vergelijk met die van het vliegtuig vast te stel len. ook aan het „zwaarder dan lucht" diepgaande aandacht besteed. SUMATRA EXPEDITIE TERUG Onderhoud met Johan de Meester en Gerard Rutten AMSTERDAM, 20 Nov. Vanmorgen zijn met den boottrein uit Genua in da hoofdstad teruggekeerd 7 passagiers van de Johan van Oldenbarneveld, tezamen vormend de expeditie welke op Suma tra's Oostkust de buitenopnamen heeft gemaakt voor de Tobi's film „Rubber naar den gelijknamigcn roman van me vrouw SzekelyLulofs, n.l. Johan de Meester cn Gerard Rutten, de mannen \an het draaiboek en van de artistieke leiding, Mevr. Ruttcn, Jules Verscraete en Frits van Dongen, de manlijke hoofd rol vertol kers, de camera van Schaffer en Lico Krelsjck. Indisch adviseur Na de hartelijke, wederzijdschc be groetingen, die wij overigens stilzwij gend voorbij kunnen gaan. vinden wij de heeren de Meester cn Rutten bereid, het een en ander over de ervaringen der expeditie niede te deelen; een on derhoud, dat zich in passend décor onder een palm in de stationsrestau- tatie en met op het tafeltje een rubber kleedje voltrekt. Twee cn een halve maand zijn we weg geweest, zegt dc Meester. Een prachtige tijd! We hehben 8000 meter film gemaakt', de heele zaak in bussen gesoldeerd en meegebracht. Natuurlijk hebben we geregeld een proefstrook zelf ontwikkeld, om er zeker van te zijn dat het materiaal in orde was. En nu gaan we bij de Cinetonc de binnenop namen maken. Eind Januari moet de film klaar zijn. Hebben de inlanders nog meege werkt F.n of! Als we ze duidelijk gemaakt hadden wat dc van hen verlangden, was er in bun actie en gebaren geen verschil meer tusschen verbeelding en werkelijkheid, 't Ging trouwens ook om reëele dingen! Alle opnamen ziin op .Sumatra's Oostkust, in het schier on begrensde rubberlaml op den geboorte grond van liet boek. gemaakt. In Kira- san hadden w> ons hoofdkwartier. Ge weldige afstanden hebben we afgelegd oin 't leven der planters legen den ach tergrond van de ruhbercultinir ..vasi te leggen". We waren vaak op verschil lende ondernemingen en zaten zóó in de atniosfeer van bet Indische leven, •lat we heele hoofdstukken van bet boek zelf beleefden, 't Was een merk waardige wisselwerking tusschen fan tasie en werkelijkheid! De expeditie had de beschikking over drie auto's en daar ziin enorme afstanden mee afge legd. Wat noemt U enorme afstanden? Een vraag van De Meester in de richting van een ander tafeltje, waar aan de overige leden van het gezel- chap het einde van het interwiew ge duldig afwachtten. Per week ruim duizend kilometer per wagen!, aldus antwoordt de came raman. Was er veel belangstelling van de planters voor de verrichtingen van de expeditie? In 't begin allesbehalve! antwoordt op ziin beurt Gerard Rutten. Men was bang dat liet. leven daar zoo'n beetje feestvierend zou worden voorgesteld, vol van bachanalen. Er ziin passages in het boek. waartegen men In de kringen der rubbcrmenschen ernstige bezwaren heeft. Toen het echter duide lijk was. dat het hier ging oni een ern stige film. was alle tegenstand ook ge broken en hebben zelfs enkele planters in de figuratie meegewerkt Waarom waren er geen actrices bij dc expeditie? Eenvoudig omdat'we ze bij de bui tenopnamen niet noodig hadden, ant woordt De Meester. De geheele ge schiedenis draait om de twee manne lijke hoofdvertolkers Verstraete en Van Dongen. Verstraete had zich zóó in de Indische atmosfeer ingeleefd, dat nie mand wilde gelooven dat hij geen echte planter was en wat Van Dongen be treft, nou, hij is een Indischman tot in z'n vingertoppen! En nu moet er in dc Cinetone met spoed gebouwd worden voor de binnen opnamen. De leiding van de filmdeco raties is in handen van niemand min der dan prof. Herman Rosse, die O.m de groote décors voor de théaters op Broadway verzorgde. In 't begin van de volgende weck gaan we filmen. Voot dc kampong-opnamen hebben we zelf requiüe.ten en bouwmateriaal meege bracht. Hebt u nogi.andere ervaringen op gedaan? We hebben, zij het vluchtig, ken nis gemaakt met een Chlneesch theater: zoo'n theater van een rondtrekkend ge zelschap. 't Is geweldig zooals die kerels met behulp van atap en wat lange palen in no time een theater optrekken, waar van qua architectuur, onze architecten zouden staan te kijken! Links en rechts loses cn het tooneel keurig verlicht met gaznlinelampen, 't is werkelijk af! 't Spel zelf kan ik niet beoordeclen: koint voor dat een der acteurs een half uur lang alleen maar staat te ge baren en ieder gebaar beeft een het ee kenis, welke ons uiteraard ontgaat. En dan. wat de eigen kunst betreft gaan in de Indische bioscopen de ..Kribbehijter" en „Suikerfreule" cn ze doen het goed. En dat is voorloopig alles wat ik u te zeggen heb! De geruchten, «lat onze nationale sabelkampioen, de le luit. A. J. G. Boutmy, naar West-lndië zou vertrek ken. zijn thans bewaarheid geworden. Deze eminente sabelschernier vertrekt voor ecne detachecring van 5 jaar op 10 Januari 1936 per s.s. Simon Bolivar naar Willemstad om zijne bestemming te volgen. Hij zal worden benoemd tot luit.-adjudant van den gouverneur van Curasao. Dit vertrek, kort voor bet Olympisch schermtournooi 1c Berlijn betcekent een gevoelig verlies voor de Nederlandsche schermsport en zijne uittreding uit het Nederlandsche sahelteani is een geduch te verzwakking vasi die ploeg. Wat Boutmy die in onze provincie geen onbekende is voor de Neder landsche schermsport gedaan heeft kan er wezen. Hij begon zijn schcrmloopbaan als leerling bij den hoofdcursus, later van den ccntralen cursus, onder leiding van den bekenden schermleeraar Verheyen (Amersfoort), aan wien de meeste offi cieren hunne vorming lot sterke scher mers te danken hebben. Al spoedig zien wij Boutmy deelnemen aan de wedstrij den van den Militairen- en Studenten- schermbond, en met succes. In 1921 won hij den 2en prijs degen; in 1925 bracht hij de le sabcléquipc van dc K. M. A. op de eerste plaats. In 1926 won hij den 2en prijs op degen en sabel in de wed strijden van den K. O. S. B. en den 2en prijs degen en 3en prijs sabel op de wed strijden van den Militairen- en Studen- tenschermbond. Na zijne benoeming tot officier blonk Boutmy al spoedig uit op de wedstrij den van den Kon. Officiersschermbond. In 192S werd hij op sabel no. 1 in den wedstrijd voor klasse III en promoveer de naar de He klasse, spoedig gevolgd door zijn overgang naar de Ie klasse. In 1930 nam hij voor de eerste maal deel aan een internationaal tournooi te Ostende, en wel aan het sabellanden- tournooi om het F.uropeesch militair kampioenschap. Mede aan bet produc tieve werk van Boutmy in do demi finale tegen België en Tsjecho-Slowakije was het te danken, dal de Nederland sche sabeléquipe de finale bereikte. Vrijwel geregeld kwam Boutmy uit in alle wedstrijden cn de militaire vijf kampen voor officieren en was steeds In de finales te vinden; 1 Nov. 1930 won hij te Zeist een individueel sabeltour- nooi. Zijn waarde als équipier werd ten volle erkend door den K. O. S„ die hem steeds voor zijn équipe koos voor de landenwedstrijden te Parijs, Brussel, Den Haag en Breda. Na 10 Juni 1934 met de heeren Scherpenhuyzen en Ha- gens den sabeléquipewedstrijd te Heem stede te hebben gewonnen, volgde zijn uitstekend schermen tegen Engeland. Frankrijk en België tc Parijs. Niet al leen boekte hij aldaar het beste dogen- succes, doch hij smaakte bet genoegen de saheléquipc aan dc spits te brengen in het landensabeltournooi: 25 Aug. 1934 schermde bij voor Nederland in den sabellandenwedstrijd te Zandvoort en door het winnen van de beslissende partij bracht hij Nederland binnen, welk feit hij later te Breda herhaalde in den militairen landcnwedstrijd tegen België. Hieruit bleek wel de groote waarde van Boutmy als équipier, de be slissingen konden altijd aan hem wor den overgelaten. li April 1935 legde hij te Rotterdam beslag op den nationalen eeretitel op sabel, welk succes 18 Mei gevolgd werd met bet behalen van het militair sabel kampioenschap van den K.O.S. Dit jaar werd voor hem wel een suc cesjaar. Niet alleen bracht hij wederom mede de sabeléquipe van den K. O. S. te Parijs en Brussel aan de spits, hij legde tevens beslag op den 2cn prijs in het internationaal sabeltoumooi te Ostende. Het zal niet gemakkeltfk blijken hem in de internationale équipes te vervan gen. Het wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag is als volgt samengesteld. le klasse ScherpenzeH—'s-Graveland JSVVeenendaal Sperwer—Volharding Dc Raven—ESVAC St. BoysSoesterberg 2e klasse A NIOFAK Wijk bij DuurstedeDE\ 2e klasse B NijenrodesNVC Vreeswijk—UJS MinervaMijdrecht 3e klasse A MaarssenWW Spoorvogels—GMH Hapld—DOSV TOS—Avance VVU-GVV Reserve le klasse A Velox 5—*t Gooi 4 Hilversum 5—Amsvorde 2 Donar 3—BVC 2 Veenendaal 2Quick 2 Sopla 2Amersf. Boys 2 Reserve 2o klasse A HVC 3AP WC 2 BVC 3-Scherpenzeel 2 ESVAC 2Soesierberg 2 Reserve 2e klasse D UW 5Minerva 2 Velox 6—Kampong 4 HVC 4Hercules 4 L'SC 2Utrecht 3 Reserve 3e klasse A Raam 4Amersf. Boys 3 Amsvorde 3Quick 3 AP WC 3Soest 4 Reserve 4e klasse D Sopla 4Amersf. Boyg 4 Soest 4APWC 4 Soesterberg 3—ESVAC 3 Amsvorde 4Quick 4 Spoorvogels 2—Zeist 5 EUWE—ALJECHIN Ten volle steune Neerland's publieke opinie dr. Euwe in zijn zwaren strijd Wat er momenteel op het spel staat (Van onzen sportredacteur). Er staat voor Nederland iets op het spel, een eeretitel die binnen het bereik van een onzer landge- nooten is gekomen, een succes dat kan en daarom moet behaald wor den. Als één man schare zich het Nederlandsche volk achter «lie ééne meester, wiens hitter-zware taak liet Is voor ons land een wereld kampioenschap te veroveren, achter onzen schaakkampioen dr. Euwe. De stand van den groolen strijd om den wereldtitel is lOJiÏOV», met voor deel voor Euwe. daar deze in de eerst volgende partij met de witte stukken speelt. Nimmer in deze langdurige mateh waren zijn kansen zoo gunstig, het is wel zeker dat deze strijd in het critieke, het beslissende stadium is ge komen. Zoo er dan iets niet geoor loofd is. dan is dat een aanval op dit moment in den rug van onzen schaak kampioen. aan den vooravond der be slissende partijen. Zoo ooit, dan moei juist nu rust om dr. Euwe 'icerschen. stilte voor concentratie, kalmte in te oogcnblikken waarin het gaat om winst of verlies. Een dwingende noodzaak is dit temeer, omdat de tegenstander, dc titelhouder dr. Aljechin, een genie is met alle uitzonderlijke kwaliteiten, die het genie maken, maar ook met de uit zonderlijke eigenaardigheden, die een geniaal mensch zich soms pleegt te ver oorloven en kan veroorloven, zonder dat dit aan zijn prestaties afbreuk doet. Onze kampioen dr. Euwe beeft in de zen strijd zich óók een schaakgenie ge toond, maar als mensch is hij in de eerste plaats een rustig, bedachtzaam Nederlander, wiens daden en gewoon ten bepaald worden door die eenvoud en nuchterheid, welke bet sieraad van onzen volksaard uitmaken. Tot de eigenaardigheden, welke dr. Aljechin zich veroorlooft, behoort een gebruik van sterken drank van meer dan normale hoeveelheid, waarbij op te merken valt, dat hij onder den invloed daarvan schaakteehnisch de brill lang ste, sterkste partijen speelt waartoe zijn schaakgenio hem in staat stelt. Dat dr. Aljechin deze stimulans gebruikt, is een in de schaakwereld algemeen be kend feit. Dat deze in veler oogen zeer laakbare behoefte aan een al coholische stimulans behalve tot een brilliant schaakspel ook tot onbehoor lijke gedragingen zou leiden, is echter in dezen strijd niet gebleken. Streng zijn tot nu toe gescheiden ge houden dr. Aljechin's privéleven pn persoonlijke eigenaardigheden eener- zijds, zijn geniale schaakspel ander zijds. Dat eehter nauwlettend gewaakt moet worden tegen een beïnvloeding door Aljechin's persoonlijke eigenaar digheden van het verloop van deri wedstrijd en legen een benadeeling daardoor van dr. Euwe's concentratie vermogen en speelsterkle, dét is van zelfsprekend, en behoort tot een der moeilijkste onderdeelen van de veel omvattende taak van het Euw«—Alje chin comité. Incident te Ermelo Diep betreurd moet het worden, dat dr. Aljechin door gebeurtenissen vóór den aanvang van de partij te Ermelo, gebeurtenissen goeddeels van persoop- lijken aard. voorgevallen te Amster dam. aanleiding vond om zijn bezwaren in dezen vorm te uiten dat hij te Er- nielo „onder protest" wilde spelen. He' Comité stelde echter dc keus: spelen of niet. maar niet „onder protest". On- danks den irriteerenden invloed, die «lit incident op dr. Euwe had, slaagde deze er in zich van zijn nervositeit te op vrijden, en in een schitterend gespeelde partij volgens bet oordeel der s:hnak meesters een van beide zijden schit terend gespeelde partij een zoo ster ken stand te bereiken, dat dr. Aljechin na beraad heeft opgegeven, waardoor zelfs Euwe's kansen voor het winnen van de match zijn vergroot. Tenzijde gevolgen van het gebeu ren rond de 21e partij le Ermelo zoó sterk de rust en concentratie van dr. Euwe zullen benadeelen, dat een terug slag volgt, juist terwijl bet doel meer nabij scheen dan ooit. Het gevaar van de zijde van dr. Aljechin, een tegen stander die bij een achterstand zich met alie ten dienste slaande middelen zal verweren, is grooter dan ooit. Der.e gevaren dreigen temeer, wanneer aan den invloed van sterken drank op Al jechin's persoonlijkheid bijzondere aan- darht wordt geschonken, omdat de in vloed van sterken drank ten gevolge hpeft: 1 dat Aljechin gevaarlijker speelt; 2. dat Aljechin door zijn tegenstan der kan worden onderschat; 3. dat de publieke opinie t.o.v. Euwe's prestatie óngunstig beïnvloed wordt; i. dat ten gevolge van «lit alles Euwe's strijdlust en concentratie gebro ken worden, m.a.w. dat er voor hein ..de aardigheid afgaatzonal» dr. Euwe dit zelf uitdrukte. Op een persconferentie, hijeengeroe pen door bel EuweAljechin Cotniié naar aanleiding van liet gebeurde te Ermelo, en naar aanleiding van een door het comité zeer betreurde sensa- tioneele publicatie daaromtrent, verna men wij. dat bet bovenstaande viertal punten Euwe's opvatting in dezen weer geeft. Door het Comité werd nadruk kelijk betoogd, dat scherp gescheiden moeten blijven Aljechin'» persoonlijke eigenaardigheden en zijn schaaktech- nische prestaties. Wij zijn in staat hieronder een schrij ven te doen volgen, dat gisteren door dr. Euwe werd ontvangen en dat naar zijn meening op juiste wijze uitdruk king geeft aan hetgeen momenteel op het spel staat. Het is een schrijven van een Uuitsch belangstellende wiens identiteit men ons verzocht niet nader aan te duiden welk schrijven den volgenden inhoud heeft: „Hooggeachte Dr. Euwe. „De we reld weet het en U weet het, dat de 43-jarige zenuwen van «Ir. Aljechin een flinke portie alcohol als stimu lans noodig hebben, om zijn sterk ste spcelkracht te kunnen ont plooien. Beschouwt U daarom alstu blieft deze niet bepaald verheffende karaktertrek van den huidigen we reldkampioen niet als een l verne derende zwakte, maar als het ge vaarlijkste wapen van den tegen stander door U met al Uw kracht le bestrijden, otn dergelijke unfaire wapens mét den persoon van «Ie hoogste plaats in «ie eilele schaak kunst te doen verdwijnen. De schaakwereld is U dan dubbele dank verschuldigd en zou de be vredigende voldoening smaken, dat niet alleen de bekwaamste, maar ook «le moreel sterkste den wereld titel bezit." Aan dit schrijven behoeven wij naar onze meening niets meer toe te voegen. Voorzoover «leze aangelegenheid zich leent tot een l>esj>reking «>p het forum «Ier publiciteit, brengt het voortreffe lijk onder woorden in enkele zinnen welke gevaren er dreigen, welk een hoog doel \0or ons land cn voor de schaakwereld, bereikt kan worden door een overwinning van onzen landgenoot dr. Euwe. l)e hoogstaande persoonlijk- beid van onzen schaakkampioen, zijn geniale schaak kunst, die tot uiting is gekomen in tal van partijen, zijn kans op een zege in dezen strijd dit alles doet ons nogmaals «le hoop uitspreken, dal dr. Euwe een ongestoorde rust ge nieten moge. dat hij zich op zijn moei lijke taak in stilte kunne bezinnen, dat hij gesterkt worde door de zeker heid. «lat de publieke opinie van zijn land hem in dien zwaren strijd ten volle steunt. Enkele dagen rust Het Euwe-Aljechin Comité deelde ter conferentie nog mede, dat bij eenig ge val van misdraging \oór den aanvang van een wedstrijd dus voor het in werking zetten van «Ie klok het Co mité dien wedstrijd niet zal doen spelen. Er zal overigens met onver flauwde ijver door hei Comité voor worden gearbeid, dal «leze match een normaal verloop zal hebben en dat dr. Euwe ten volle de gelegenheid krijgt om zijn goede kansen te benutten. Zoo als gezegd, hangt daarbij veel af van den moreelen steun, dien onze kam pioen in den vorm VRA rust en stilt® rond den strijd ten deel zal vallen. Dr. Aljechin heeft gisteren, na een medisch onderzoek, waarbij een storing in de hartwerking werd waargenomen, verzocht om enkele dagen rust. De eerstvolgende wedstrijd is in verhand daarmede in plaats van op heden, vast gesteld op Zondag 24 November te Zandvoort. ZWEMMEN NED. RECORDS ERKEND Indische records op de Nederlandsche lijst AMSTERDAM. 19 Nov. Naar wij vernemen heeft de record-commissie van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond «Ie volgende prestaties als Nederlandsche records erkend: .'100 M. wisselslag C. G. van Aalst (H. Z. en P. C. Den Haag) in 4 min. 18.2 sec., gevestigd te Bergen op Zoom op 20 Juli 1935. 4 X 200 M. vrije slag estafette Neptu- nus (Bandoeng< met de zwemmers Rauwendaal, Portier, Treffer^ en Stam in den tijd van 9 min. 57.3 sec., geves tigd te Bandoeng op 28 Juli 1933. 400 M. vrije slag A. H. Sipkema (H. P. C. Heemstede) in 5 min. 10.6 sec., ge vestigd tc Utrecht op 18 Augustus 1935. 5 X 50 M. vrije slag estafette Triton Batavia met de zwemmers Salomons, Kode, Haassmann. Pley en v. d. Groen in den tijd van 2 min. 17.8 sec. op 25 Augustus 1935. 200 M. vrije slag G. Treffers (Neptu- nus Bandoeng) 2 min. 22.6 sec., geves tigd te Bandoeng op 31 Augustus 1935. 4 X 100 M. vrije slag estafette H. P.'C Heemstede met de zwemmers Van Za del, Sipkema, Kemper en Mooi in den tijd van 4 min. 19 sec., gevestigd op 8 October 1935. 100 M. rugslag J. C. Scbeffer (D. J. K Amsterdam) 1 tnip. 11.4 sec... gevestigd te Botterdam op 13 October 1935. 200 M. rugslag J. P. Metman (Het IJ.) in 2 min. 40.1 sec., gevestigd te Amster dam op 20 October 1935. 10 X 100 M. vrije slag estafette Zwem* vereeniging Het IJ. in 11 min. 8.8 sec., gevestigd te Amsterdam op 20 October 1935. 500 M. vrije slag P. Stam (Neptunus Bandopng) 6 min. 39.8 sec... gevestigd le Bandoeng op 20 October 1935. CRICKET DE OPBRENGST VAN DE TOETS- WEDSTRIPDEN ENGELAND- ZUID-AFRIKA LONDEN. 20 Nov. (A. N. P.) Het batig saldo van «le «lezen zomer ge speelde menwedstrijden tusschen dt crickctelftallen van Engeland en Zuid- Afrika bedraagt meer dan 16.000 pond Dezer dagen is medegedeeld, at iedere eerste klas countvcluh daarvan 550 zal ontvangen. De clubs op wiet terreinen de wedstrijden ziin gespeeld zullen biina 400 meer ontvangen. In 1929 waren de baten van de toets- wedstrijden iets meer dan 7500 pond.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9