NIEUW PARIJS WEERFONDS Stadsnieuws Toestand van de Vrouw in het Oosten VITESSE TT' I; 1 mr [*Ii iH; Sigarenhandel HOOFT Agenda Binnenland Prof. Vening Meinesz te Brussel PRIMAIRE WEGEN IN ONS LAND VOORSPELLEN BIZONDERE AANBIEDING tee Sport KROON-TAX Garage: Kroontjesmolen 2 Speciaal goedkoop tarief Je BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 Interessante voordracht van mevrouw Malaterre voor NederlancLFrankrijk Voor een geheet gevuld zaullic en voor een publiek, dat in gespannen aandacht luisterde, hield Mevrouw Malaterre gis terenavond op schitterende wijze een re devoering over haar bevindingen in het nabije Oosten op een reis, die zij te zamen met onze landgenootc Mevrouw Bakkervan Bossc gemaakt heeft. Zij bezocht hierbij Marokko, Algiers, Tunis. Syrië, Libanon, Palestina, Egypte en een gedeelte van Turkije. Om het ontwaken van de vrouw in het Oosten, het onderwerp van dezen avond, na te gaan, schetste spreekster eerst den invloed van de Koran. Men schrijft dikwijls aan de Koran toe, wat een gevolg is van dc Oostersche zeden, nl. het op den achtergrond houden dei- vrouw. De Koran geeft integendeel aller lei motieven tot evolutie der vrouw. In Turkije gaat do evolutie der vrouw ge heel buiten dc Koran om en wordt alleen tegengehouden door de dictatuur sinds kort. In de andere Oostersche landen is de opsluiting en achterafzetting der vrouw aan Perzische invloeden toe te schrijven. Symbool van deze afsluiting is het dragen van dc sluier: als de vrouw deze aflegt, is zij uit dc haar om ringende muren bevrijd. Waar de wetten de vrouw vele vrij heden toestonden, heeft zij daarvan dik wijls geen gebruik gemaakt. Hierdoor was de werkelijke toestand, dat de vrouw op 4 manieren achtergesteld was: door de polygamie, door het recht van den man om zijn vrouw te verstooten. doordat als getuigen altijd twee vrouwen in de plaats van één man moesten ko men en doordat een zoon twee derden tegen een dochter één derde erfde. Als algemeene eigenschappen bij de Arabische volkeren noemde de spreek ster de oorlogszuchtigheid en de ridder lijkheid. Vervolgens besprak Mevrouw Mala terre het onderwijs aan de Oostersche vrouw. Ook hier staat de Koran alle mo gelijkheden toe. Helaas hebben de Wes- tersche overheerschers hiernaar niet ge handeld. Wat zijn nu de hoofdoorzaken van den beklagenswaardigen toestand van de vrouw in het Oosten? Spreekster noemt hiervoor het egoïsme der man nen. de luiheid der vrouwen, de vele oorlogen en den noodlottigen We§ter- schen invloed. Om te zien, hoe de tóestand van de Oostersche vrouw in onze dagen is, moet men rekening houden met de groo- te verscheidenheid in de Arabische we reld. In vele gebieden, zooals in Egypte, eist de zucht, naar vrijheid. Door middel van den Volkenbond steunt Engeland de onafhankelijkheid van Ethiopië, maar het haar ondergeschikte Egypte staat het. geen evolutie naar dc vrijheid toe. Toch is in Egypte een groote beweging gaande, en hiermee gaat een sterke evo lutie der vrouw samen. In verschillen de landen heeft de vrouw een bevoor rechte rol: zij is van nature een vredes- element. Over Fransch Noord-Afrika sprekend, legt Mevrouw Malaterre uit, dat in Tu nis de evolutie het verst is, maar dat Algiers ten achter is. Zij prijst in Ma rokko het buitengewone werk van Maar schalk Lyautey, die van overwinnaar een overwonnene door den geest werd. Alleraardigst vertelde Mevr. Malaterre, hoe zij het aanlegde in Marokko, om in de vrouwenvertrekken door te dringen. Spreekster eindigde met te wijzen op de eroote moreel e kwaliteiten van het Oostersche ras. Zij heeft een groot inter nationaal vrouwencongres in Stamboul meegemaakt, waar zij tot het besef kwam. dat de Oostersche vrouwen, meer dan de reglementaire Westersche, op kwamen voor geestelijke waarden. Wij hechten Ie sterk aan het. materieele. Wij denken te weinig er aan iets voor onzen naaste, ook dc veraf wonende naaste, te doen. Het is de vaste overtuiging van spreekster, dat de Oostersche en Wester sche vrouwen te zamen grootc dingen voor den vrede zullen kunnen doen. Een teer lang aangehouden applaus bracht hulde aan deze rede. De voorzitter, pro fessor de Beaufort, dankte Mevrouw Malaterre in warme bewoordingen. M. II. P. KLEIN INBRAAKJE In den afgeloopen nacht is ingebro ken in een perceel aan de Beesten markt. Een schrijfbureau werd vanmor gen geopend gevonden, doch voor zoo ver kon worden nagegaan wordt er niets vermist. BURGERIJKEN STAND 26 November Geboren: Angenita Theodora Annctje, dochter van Jan Deutckom en Petronella Angenita Rikkoert. Antonia Gerarda, dochter van Hendrikus van der Heiden en Jacoba Francisca Wiihelraina Sophia van Kalleveen. Dirkje, dochter van Rei- nier van dc Kamp en Frcdcrika Barcnds. Ferdinand Rudolf, zoon van Jaeobus Geutjes en Dirkje Louisa Bijlcveld. Gehuwd: Sijbron Haite Speerstra en Christina Antoinette Meuskens. Amaud Marie Baron van Tuijll van Seroosker- ken i Guda du Ricu. H. H. WINKELIERS Denkt aan de invoering van de Wet op uitverkoop en oprui ming! daarom papieren reclame! Ze wordt voordeelig, accu raat en solied afgeleverd door K. WILHELMINASTRAAT 10 1 Gééf Voor óe/a w7 uil- ki M i Vit VEERSTRAAT 50. Tel. 6819 HILVERSUM. „NEDERLANDSCHE HERALDIEK" Door de N.V. Koffie Hag Maatschap pij is dezer dagen de zevende serie van het verzamelwerk „N'ederlandschc He raldiek" uitgegeven. Deze keurige uitgave behelst in hoofdzaak wapens van historische per sonen uit het tijdperk van Prins Mau- rits en is een vervolg op do zes uitga ven, omvattende de wapens van ge meenten, heerlijkheden en waterschap pen. Ook nu is weer met. de tcekeningen en beschrijvingen van S. G. v. d. Laars een kleurrijk geheel verkregen, dat oen groote cultureele waarde vertegenwoor digt voor 'n ieder, die ook maar eenigs- zins belang stelt in onze oudheid. Allereerst voorziet deze serie in een opsomming der biografische en func- tioneele bijzonderheden betreffende Prins Maurits, waarna een beschrijving opgenomen is der nieuwe gewijzigde gemeentewapens, alsmede een beschrij ving der wapens van de waterschappen en Ned. Oost-Indië. Verder is dit album geheel gewijd aan de wapens der historische geslach ten, de grondleggers van het gezag in de tropische gewesten, de mannen van Nieuwpoort, het Twaalf-jarig bestand, de Remonstrantsche en contra-Rcmon- strantsche beroeringen, Dorische Syno de etc. Een fraaie uitgave van de N.V. Koffie Hag, welke aller belangstelling zeer zeker waard is. CHR. MUZIEKVEREENIGING „HOSANNA" Blijkens een keitje in ons blad van gisteren houdt dc Christ. Muzickver- eeniging „Hosanna" in gebouw School Rozenstraat een bazar op 28, 29 en 30 November a.s. Een marsch door bet Soesterkwartier gaat hieraan Woens dagavond vooraf. GARNIZOEN De tot luitenant-kolonel bevorderde majoor der infanterie H. C. Honig komt in zijn nieuwen rang alhier in garnizoen. EXAMENS Te Den Haag slaagde voor het Staats- praktijk diploma voor Handel en Admi nistratie de heer II. C. Treffers alhier. AMERSF. RADIOCENTRALE. Morgen geeft dc Amersfoortsche Ra diocentrale, behalve de programmals der beide Hollandsche zenders, die der volgende buitenlandschc zendstations door: 11.05—12.20 Keulen. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.205.35 London Regional. 5.356.20 Droitwich. 6.206.50 Diversen. 7.8Gram. Uitz. A. R. C. 8.00—8.50 Hamburv. S-509.45 Droitwich. 9-4512.Hamburg. ROOKT HIJ SIGARETTEN KEURIGE LUXEDOOZEN H. v. Viandenstr. 38. TeL 1835 Goederen reeds thans gekocht, worden door ons gaarne 5 Dec. thuis bezorgd. De 35ste maal trekt St. Nicolaas dit jaar vanuit NIEUW PARIJS door Amersfoort Voor dif jubileum hebben wij een keur collectie samengesteld. Een héél uitgebreid sortiment SPEEL GOED voor de kinderen, waaronder veel nieuws uit Holland, Engeland en Amerika. Voor de ouderen practische dingen voor persoonlijk gebruik of om de gezelligheid van Uw huis te verhoogen. Geschenken waarmee U allen blij kunt maken, ook voor weinig geld LANGESTRAAT 35 TELEFOON 308 Speelgoed - Luxe- en Huishoudelijke art. Porcelein - Kristal - Leerwerk ST. NICOLAAS en ZWARTE PIET brengen alle pakjes VOOR 5 Dec. gekocht, gratis thuis B! Grand Théatre. Vertooning van de film: „De mooiste dag van mijn leven." Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag- en Woensdagmiddag mati- née om 2.30 uur n.m. City Theater. Vertooning van de films: „Lokvogel" en „Golddiggers of 1935." Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6 uur en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. Vertooning van de films: „Onbezonnen Jeugd" en „In de macht van Tamburini." Op 24, 25 en 26 November. Voorstellingen: 'savonds 8.10 n.m. Zondags matinée. 2.30 uur n.m. Museum Fléhite. Westsingcl (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentesse- laan lederen dag vpn 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Muurbuizen 9. R.-K Leeszaal Nieuwst raat 24. 1630 November „De Poth" Najaars tentoonstelling van het Amersfoortsch Kunstenaarsgilde. De opening geschiedt door Mej N. Posthumes Meyes uit Heemstede. 23 November—5 December. Sierkunst. Tentoonstelling van werken van Albert Fiks. 27 November. Amicitia. Uitvoering van de Chr. Gymnast iekverceniginu Jahn. 7.30 uur n.m. 27 November. Concordia. Filmavond van de Ned. Chr. Reisvereeniging. 3 uur n.m. voor kinderen en 8 uur n.m. 27 November Theosofische Loge Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonin." Psy- chometrlsche-Experimenten door mevr. de Wed. Dr. Akkringa uit den Haag. 28 November. Amicitia. Filmvoorstel ling voor 't Nut, 8 uur n.m. 28 en 29 November. Amicitia. School bioscoop. 28, 29 en 30 November. Grand Thea tre. Bergrevue. 8.15 uur n.m. 28, 29 en 30 November. School Rozen- straal. Bazar van „Hosanna". 29 November t/m. 1 December. Markt hal. Amersf. Klcinveefokkersverccni- ging houdt do 10c nationale tentoonstel ling. Opening 9 uur v.m. 30 November. De Valk. Herdenking van het 45-jarig bestaan van de Afd. Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van Oud-Ond.-Off. 30 November, 't Boompje. Feestavond muziekvereeniging „Excelsior." 8 uur n.m. 30 November. Amicitia. Kunst na Arbeid voert op: „Schakels." 8 uur n.m. 30 November en 1 December. Hotel „Nationaal." Tentoonstelling van zang en kleurkanaries. 6 December. Grand Theatre. St. Nico- laasfeest voor do openbare lagere scho len. 10 December. Rcmonstr. Kerk. Ad- ventswljding o.l.v. Dr. Miedema. Evert Miedema tenor. 8 uur n.m. 2 December. Stadsschouwburg. Opera Italiana. Faust. 8 uur n.m. 3 December. Grand Theatre. Italiaan- sche Opprn. „La Rohême." 8.15 uur n.m. UTRECHT 27 November. Concert door Het Am- sterdamschc Concertgebouw-orkest o.l.v. Prof. Dr. Willem Mengelberg. 8.15 uur n.m. 27 November. Stadsschouwburg. Nieuw Schouwtooncel voert op „Gou den regen". 8 uur n.m.- ZEIST 29 November. Figi. Eerste abonne mentsconcert. Cello Recital De Machu- la; a.d. vleugel Theo v. d. Pas. 7 December. Figi. Derde abonnc- mentsvoorstelling. Centraal Tooneel voert op: „Oost—West, Egypte 't best.' 8 uur n.m. B AARN 19 NoV. t.m. 10 December. Bnarnsch Lyceum. Tentoonstelling voorthrengse- len van land en volk van Celehes. Dag. 104 en Zondags van 1.30 tot 4 uur n.m. Een practisch ST. NICOLAAS GESCHENK is een paar prima SCHAATSEN Speciaal schaatsen voor Hockey Schoonrijden Wedstrijden G. TH. VAN BEKKUM LIEVE VROUWESTRAAT 12—14 vlak bij de Langestraat AFZONDERLIJKE SHOWROOM Nog enkele aanvullende mededeelingen Ter aanvulling van hetgeen reeds is medegedeeld over -liet wetsontwerp tot instelling van een fonds tot verbetering van de materieele uitrusting onzer weermacht, kan het volgende nog wor den medegedeeld uit de memorie van toelichting omtrent hetgeen urgent wordt geacht: Aanschaffing van luchtdoel- bestr ij dings mi d d e 1 e n: De steeds toenemende sterkte van het luchlwapen in dc ons omringende landen maakt het noodig aan het treffen van meer uitge breide en krachtiger afweermiddelen bijzondere aandacht te schenken. Het tempo van aanschaffing van modern luchtdoelgeschut met toebehooren waarvan de eerste aflevering binnen kort zal plaats vinden in verband hiermede aanmerkelijk moeten worden versneld. Aanschaffing van vliegtui gen: Ten aanzien van de sterkte der luchtstrijdkrachten bestaat een aanmer kelijke achterstand, terwijl bovendien van het aanwezige vliegtuigmaterieel een niet onbelangrijk deel als verouderd moet worden beschouwd. Aanschaffing van infant e- riegeschut: Met het oog op de voortschrijdende mechanisatie der vreemde legers is het onmisbaar, de in fanterie uit te rusten met een modern licht infanteriekanon, geschikt voor vecht wagenbestrijding. Aanvulling van munitie en verdere uitrusting: Ten einde te kunnen bereiken, dat binnen niet te langen tijd de thans nog bestaande te korten aan munitie voor het reeds aan wezige geschut en aan de uitrusting worden aangevuld, dient aanschaffing in vermeld tempo te geschieden. Versterking van het artille- ristisch vermogen: Vergeleken met andere legers van ongeveer dezelf de doelstelling (bijv. België) is onze ar- filleristische bewapening bij de overeen komstige groote eenheid eensdeels veel Ie zwak nn anderdeels niet naar den eisch georganiseerd. Een voordracht voor de Hollandsche Club aldaar Prof. Vening Meinesz heeft 22 dezer voor de leden der Nederlandsche Ver eeniging (Hollandsche Club) te Brussel en genoodigden een lezing gehouden over de bekende reis deer K XVIII en de wetenschappelijke beteekenis daar van. De muziekzaal van het Paleis voor Schoone Kunsten was geheel bezet en vele autoriteiten, zoowel van Belgi sche als van Nederlandsche zijde, gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling. Zoo waren er onze ge zant en mevrouw Tjarda van Starken- borgh Stahouwer, consul-generaal mr. H. van Romburgh, onze legatieraad en mevrouw Van Lenncp, die speciaal door prof. Vening Meinesz werden begroet als oen herinnering aan de hartelijke ontvangst, welke hem en den leden van de bemanning van de K XVIII te Kaap stad, waar jhr. Van Lenncp toen ge plaatst was, te beurt was gevallen. Ver der naast vele voorname leden van dc Nederlandsche kolonie en talrijke be kende Vlamingen, de Belgische minis ter van Landbouw, mr. de Schrijver, oud-minister Lippens, voorzitter van den Senaat, generaal Noefs, comman dant van de Belgische militaire acade mie, prof. Van Pu.vvelde, hoofdconser vator van de Belgische musea van schoone kunsten, directeur-generaal De Vos van het departement van Marine, vertegenwoordiger van den minister, hooglenraren enz. De heer Valckcnier de Grecve, voor zitter van de Hollandsche Club, heeft don spreker aan het publiek voorge steld. Tijdens de pauze werd prof. Ve iling Meinesz een thee aangeboden en heeft bij dc gelukwenschen van H. Ms. gezant en van de Belgische autoriteiten in ontvangst genomen. Eenige maanden geleden verzocht de K.N.A.C. in een uitvoerig en gedocu ment oord adres aan den Raad van Mi nisters liet daarheen te willen leiden, «lat de achterstand, welke is ontstaan in het werk van wegenaanleg en we genverbetering ton spoedigste zal wor den ingehaald en dat in het bijzonder het werk aan de voornaamste verbin- dingen in het landscentrum zooveel mo gelijk volgens den oorspronkelijken op zet zal kunnen worden afgewerkt. Thans ontving de K.N.A.C van den Minister van Waterstaat mededeeling. dat tengevolge van verschillende om standigheden, welke hij het ontwerpen van de begrooting van het Wegenfonds van 1932 niet konden worden voorzien, VAN STORMEN De mogelijkheid daartoe bestaat, maar verrassing blijft niet uitgesloten. Hoe rea» geert de baro* meter? De talrijke stormen, welke wij dit na jaar hebben gehad, hebben dikwijls de vraag doen rijzen of zulke stormen Dij verrassing kunnen opkomen, of dat er geruimen tijd van te voren onmisken bare aanwijzingen zijn. die een duide lijke waarschuwing geven. Het groote nut van zulke aanwijzingen voor al len, die nadeel of gevaar van stormen te duchten hebben, behoeft nauwelijks betoogd te worden. De bovenstaande vraag kan onmid dellijk bevestigend beantwoord wor den, maar men dient in het oog te houden, dat de meteorologische om standigheden, die de stormen veroor zaken, in vele gevallen binnen enkele uren tot ontwikkeling kunnen komen. Hierin ligt dus wel een element van verrassing, waar echter weer tegenover staat, dat de internationale wisseling van weerberichten in den regel vroeg tijdig de mogelijkheid opent de ontwik keling van gevaarlijke weerstoestan- den te herkennen. Niet iedereen is echter in de gelegenheid gebruik te maken van de aan den internationa len wcerdienst tc ontleencn gegevens en men is dus aangewezen op lokale waarnemingen, die de nadering van een storm verraden. Een buitengewoon waardevolle aan wijzing geeft de barometer. Wie niet in het bezit is van een zelfregistroeren den barometer zal zich de moeite moe ten getroosten, in geval van het ver moeden, dat een storm op til is. zijn gewonen barometer om het halve uur of om het kwartier af te lezen. Wie een zelfregistreerenden barometer bezit, behoeft slechts den vorm vandedruk- krommc tc bekijken en vindt terstond de noodigc aanwijzingen. Alle stormen worden vooraf gegaan door een sterke daling van den baro meter. die ten minste S12 uren voor het sterkste gedeelte van den storm begint. De daling is eerst gedurende een of twee uren zeer langzaam en een weinig onregelmatig. Dc snelheid van daling neemt gaandeweg toe en zoodra deze ongeveer de waarde van ten minste anderhalven millimeter per uur heeft bereikt, kan met zekerheid storm worden verwacht binnen enkele uren. Nu leert de ervaring, dat hier te lande de snelheid van daling zelden 2.5 m.m. per uur overtreft en slechts in het zwaarste gedeelte van den storm, kort voor het omloopen van den wind naar N.W., 3—4 m.m. per uur bereikt. Dit is veel minder dan bij de tropische wervelstormen. Bij den ty phoon die 3 Mei 1932 in Ïndo-China op trad, daalde bij Kaap Padaran de ba rometer van 6 uur des avonds tot mid dernacht langzaam en onregelmatig (dit is bij cyclonen e» typhoons altijd de eerste waarschuwing) en van mid dernacht Int, half drie buitengewoon snel, namelijk in 21/« uur 39 m.m. of bijna 16 m.m. per uur. Natuurlijk komt zooiets bij ons niet voor, maar wij die nen wel in het oog te houden, dat zoo wel de wijze, waarop de West-Euro- peesche orkaan zich ontwikkelt, als het beeld der barometerdaling op het barogram. in wezen geheel overeen komt met dezelfde verschijnselen hij den tropischcn wervelslorm. want dp West-Europecsche orkaan is in wezen een tropischen cycloon gelijk en slechts minder krachtig dan deze. Onmiskenbare voorteekencn vnn een zwaren storm of orkaan zijn dus In ons land dc eerst langzame en onre gelmatige, 'geleidelijk in snelheid toe nemende barometerdaling, die min stens 1.5 m.m. per uur bedraagt. Daar bij komt natuurlijk dc aanwakkerende Z.W. wind en de overvloedige regen val. Bij stormachtig weer is het dus steeds van belang de beweging van den barometer gerenreW na te gaan en wanneer men dif doet. komt de storm niet bij verrassing. Tal van on gevallen door stormweer zouden zeker te vermijden zijn geweest, wanneer de daarbij betrokken personen dezen re gel in acht hadden genomen. Nadat de barometer zijn laagsfen stand heeft bereikt volgt dikwijls, maar niet altijd, een zepr sterke stij ging. waarvoor men zich evenzeer in acht moet nemen. (CHR. NELL). (Nadruk verboden) de aanleg van nieuwe grootc wegen niet allen deele zoo snel kon vorderen als de toenmalige Begeering zich bij het in dienen van die begrooting had gedacht. Hiertegenover staat echter, dat voor verbetering van bestaande wegen en voor «Jen aanleg van rijwielpaden ineer is gedaan dan in 1932 in het voornemen lag en dat ook de bouw van de bruggen met meer kracht is voortgezet dan oor spronkelijk werd bedoeld. Dit laatste neemt niet weg. dat de Minister van Waterstaat er naar streeft, den achterstand, die op verschillende punten is ontstaan met behulp van gel den. welke door .het Werkfonds 1934 worden voorgeschoten tot zoo gering mogelijke afmetingen terug te brengen en den aanleg van de groote wegen, in- zonderhjk in het centmm van het land zooveel mogelijk te bevorderen. Ten overvloede bevestigt de Minister van Waterstaat dat de aanlee van «Ie wegen van het Rijkswegenplan en de houw van de bnieeen over de groote rivieren in ons land de volle aandaclv van de Regeerinc heeft DOOVE MAN DOOR AUTO GEDOOD VELDHOVEN, 26 Nov. Hedenmor gen is de 69-jarige weduwnaar J. Dil len uit het liefdehuis te Veldhoven hij liet oversteken van den provincialen weg onder Meerveldhovcn door een personenauto, bestuurd door A van D. uit Veldhoven, gegrepen. De rnan werd op slag gedood. Het slachtoffer heeft vermoedelijk, doordat, hij doof is. de signalen van den automobilist niet ge hoord. HEREN ONDERKLEDING riflLF-WOLLEN JAEGER INTERLOCK Prima kwaliteit, soepel en elastisch. BORSTROKKEN dubbele borst, lange mouw, f2.45 (10 ot. stijging per maat) BORSTROKKEN korte mouw, van 1.95 af. SPORTFLANELLEN korte mouw. van 1.75 af. PANTALONS lange pijp. sportmodel, van SPORTPANTALONS korte pijp, met elastiek, 1.65. Fa. M. H. van RAALTE AFDELING WITTE GOEDEREN. Natuur en Techniek De November aflevering van Natuur en Techniek, uitgave van Elsevier te Amsterdam opent met een interessante bijdrage van Dr. W. J. A. Schouten over liet fabriceeron van een 200 duims kij ker. W. E. Nieuwenliuis vertelt in een rijk geïllustreerd artikel over kapillaire verschijnselen, waarbij hij het bellenbla zen als een wetenschappelijk evenement naar voren brengt. G. J. Brockhuyzen Jr. schrijft over lepelaars. W. K. A. Burg- hardt ontsluiert ons door zijn artikel over „Buideldieren in Tasmanië dc ge heimen van deze bewoners van het Australische eiland, terwijl A. Wisse zeer uitvoerig uitweidt over dc honing bij en haar bestaan, waarbij een bijzon der niooie plaat van de bij het geheel uitstekend toelicht. Deze aflevering brengt ons voorts een nieuwe rubriek voor de lezers over handschriftkunde en baar waarde. C. van Steenderon Jr. geeft een uiteenzetting over goedkooper vliegen, terwijl de reeks van zeer lezens waardige artikelen wordt besloten met en bijdrage over barnsteen en een over het Japansche alphabet, waarvan drie soorten blijken tc bestaan. Natuur cn Mensch „Natuur en Mensch", het geïllustreer de maandblad gewijd aan de natuur wetenschappen en baar toepassingen, opent haar Novembernummer met een artikel van Dis. M. N. Acket over da natuurwetenschappen en het leven, terwijl Dr. W. Tombrock iets mededeelt over het wonder van liet licht en zijn opvatting van den koolstof-tetraeder van van 't 1 loff. „PlantenafdniUken in steenkool" door J. C. Alders gaan vergezeld van duidelijke afbeeldingen, waarna W. van Tongeren een belangwekkend arti kel schrijft over quniitilatieve spec- trnal-analyse. Naast liet vervolg over den sterren hemel door Jos. van Limbergen, tref fen wij nog verschillende, ook van do redactie, lezenswaardige stukken aan in dit nummer. VOETBAL ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE U.P.V.B. Wedstrijdprogramraa Zaterdag 30 November 1935. Ie klasse A. Veenendaa I—N. 1.0. Ie klasse B. Bl.kwartier—Huizén. Zuid vogels—Stormvogels. Climax—Vossen. Rood-Wit—C..V.V. 2e klasse. Altius's Graveland. V.V.IJ.—T.O.V. Victoria f II.)—Zuidvogels 2 3e klassp. T.O.V. 2—Rood-Wit 3. C.J.V.V. 2—Bl.kwartier 3. Huizen 3Huizen 4. AMERSF. POLITIE VERLIEST VAN H'SUMSCHE COLLEGA'S De voetbalwedstrijd tusschen de po» litie-elftallen van Amersfoort en Ililvetv sum, op den Leuaderwog gistermiddag gespeeld, eindigde in oen 6—1 overwin ning voor dc gHstcn. A.D.V.—BUSSUM 4—16 Rectificatk/ In ons blad van gisteravond heeft <l« zetter in het lijstje van' persoonlijke re sultaten A.D.Y. I een 161 overwinning tegen Riissum I toegedacht, in plaats van een nederlaag met dezelfde cijfers. verloren horden stonden voor gewonnen genoteerd en omgekeerd. Biissum won met 10i. hetgeen wel tot uiting kwam in het verslag. VOOR ALLES VEILIGHEID STADSRITTEN 25 ct. BUITEN RITTEN Ondern. J, v.Hoevelaak.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5