HET ONDERWIJSBELEID DE SOCIALE VERZEKERING Geen wijziging der spellingbesluiten DRINKEN WIJ EEN 70 MILLIOEN PER JAAR F. W. J. LOUDON f Je BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 Mededeelingen des ministers in de Memorie van Antwoord Aan de Memorie van Antwoord aan He Tweede Kamer wordt het volgende ontleend: Wat de in het Voorloopig verslag ver vatte waarschuwing tegen streven in de richting van Staatspaedagogie be treft, verzekert de minister, dat zulk een streven hem evenzeer vreemd is als den leden, die een waarschuwend woord doen hooren. Om een voorbeeld te noemen: De vraag, of de minister bereid is meer eenheid in onderwijsmethoden te bevorderen door althans voor de lagere school voor elk vak één methode te doen uitgeven, wordt door den minis ter zonder meer afgewezen. Wat het Grondslagenontwerp aan gaat, zulk een ontwerp vergt, meer tijd dan den minister is toegemeten, en hij is dan ook niet voornemens in de twee jaren ministerieel leven, waarop hij nog mag rekenen, aan de uitwerking daar van zijn aandacht te geven. Het cursusontwerp. op welks behan deling verscheidene leden aandrongen, komt naar het oordeel van den minis ter voor intrekking in aanmerking. Be handeling van dit ontwerp in afzienha- ren tijd kwam den minister volstrekt onmogelijk voor. omdat het nieuwe en zeer belangrijke eischen aan de schat kist zou stellen. Ook het voorbereidend onderwijs komt op zijn werkprogram niet voor. Hij acht veeleer met eenige leden de vraag gewettigd, of het Rijk zich niet geheel van dit terrein moet terugtrekken; maar hij breidt die vraag zoover uit, dat de overheid als geheel met inbegrip van de gemeentebestu ren wellicht dit terrein zou kunnen overlaten aan de maatschappelijke krachten, behoudens uiteraard toezicht op hygiënisch en zedelijk terrein. Wan neer niet voortdurend op het onderwijs gebied zal moeten worden beknabbeld, is het volgens den minister aanbeve lenswaardig, dat sommige terreinen door de overheid worden ter zijde ge laten. opdat zij op andere terreinen te meer zal kunnen doen of te minder zal behoeven na te laten. Het kweekschool-ontwerp kan naar het oordeel van den minister thans niet voor behandeling in aanmerking ko men. De minister is voornemens binnen af- zienbaren tijd een Nota van Wijzigin gen in te dienen op het wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend hoo- ger en algemeen vormend middelbaar onderwijs en op dat tot wijziging en aanvulling der Hooger-Onderwijswet. Hij hoopt bovendien, dat het nog moge lijk zal blijken, de aanhangige wijzi ging van de Lager-Onderwijswet in liet Staatsblad te brengen. Verhooging van den leerplichtigen leeftijd moet ook afgezien van de principieele zijde der zaak in dezen tijd gerekend worden tot de onvervul bare wenschen. Met de differentiatie en de doelmatige distributie van alle voortgezet onder wijs na de lagere school lot aan de uni versiteit of hoogesehool houdt de minis ter zi>h gezet bezig, hetwelk trouwens hiide indiening der 7.00 even genoemde Nota's van Wijzigingen reeds op be paalde punten hliiken zal. Daarnaast houdt hij zich bezig met hef onderwerp van de opleiding der leeraren voor hun paedagogische taak. De spellingkwestie De minister is niet voornemens wijziging te bevorderen van de ko ninklijke besluiten in zake de nieu we spelling. Hef zijn vooral econo mische gronden, dje hem daarbij leiden. Wat betreft de vraag, wanneer het oogenblik zal zijn eekomen om aan de regeering voor te stellen deze spelling ook in officieele stuk ken in te voeren, zegt de minister overtuigd te zijn. dat. alvorens de regeering de nieuwe schrijfwijze zal kunnen toepassen, een uiterst be langrijk vraagstuk nader onderzoek vergt De spellingregels hebben im mers aanleiding gegeven tot de op vatting. dat uit den vijfden en zes den spellingregel gevolgtrekkingen moeten worden afgeleid, die zich geenszins bewegen op het gebied van de spelling, althans niet van de spelling alleen, doch die het hart van de taal raken. Overleg hierom-- trent. en wel of deze taalvragen af zonderlijk en opzettelijk worden onderzocht, hetzij door een nieuwe breed-samengestelde commissie-Van Haeringen. aangevuld met Belgische en Nederlandsche taalgeleerden, is nog gaande met de Belgische re geering. Waardeering der on derwijzers Hoezeer de minister waardeering heeft voor den arbeid ook van de on derwijzers bij het lager onderwijs, is het hem niet mogelijk daarvan te doen blij ken door maatregelen, die de overheids kassen geldelijk zouden be/.waren. In derdaad is er een incongruentie, dat ambtenaren bij ziekte een vol jaarsala ris. doch onderwijzers slechts zes maan den ontvangen. Rii den huidigen toe stand van 's lands financiën is het den minister evenwel niet mogelijk hierin wijziging te brengen overeenkomstig de door de Kamer aanvaarde motie-ter Laan. Be minister vindt geen aanleiding den post van directeur-generaal weder on te heffen, nadat' deze reeds twee jaren heeft bestaan. Hooger Onderwijs Het doceeren van een hoogleeraar aan meer dan één universiteit is een denk beeld, dat ongetwijfeld ernstige overwe ging verdient. Ten aanzien van de Gté Universitaire te Parijs is de bedoeling steeds geweest, 0111 te zijner tijd, wan neer particulieren ƒ200.000 hebben bij eengebracht, het verleenen van een Rijksbijdrage tot hetzelfde bedrag hij hegrootingsaanvrage aanhanging te ma ken. Voorbereidend H.O en M.O. Het rapport der commissie-Bolkestein heeft de minister in studie genomen. Hij heeft aanvankelijk den indruk, dat de voorstellen niet zonder meer voor ver wezenlijking vatbaar-zijn. Of het mogelijk is zonder overwegend bezwaar één of meer Rijks Hoogere Bur gerscholen. met name in Noord-Holland, op te heffen, zal de minister nagaan. Nijverheidsonderwijs De minister verdedigt nader uitvoe rig de reorganisatie en wijst erop dat door de omzetting der ambachtsscholen het bestaande apparaat nagenoeg zonder verhooging van kosten 50 pet. meer leer lingen zal kunnen opnemen. Lager Onderwijs In de meening van verscheidene leden, dat de toestand van het openhaar lager onderwijs reden tot bezorgdheid geeft, kan de minister niet deelen. Aan de opheffing van openbare lagere scholen is nog niet epn einde gekomen. Wat den voedingstoesfand der leerlingen hetreft zpgt de minister, dat de indruk, dien de gezamenlijke rapporten opleveren deze. is. dat wezenlijke ondervoeding spora disch voorkomt en dat schoolvoeding daarin kan voorzien. Van een wettelijke regeling betreffende de afvloeiing van onderwijzers aan lagere srholen is de noodzakelijkheid niet gebleken. De wereldjamboree Op verzoek van de ver. „De Neder landsche Padvinders" zal de Wereld jamboree in 1937 in ons land worden ge houden. Deze beslissing acht de minister van groote beteekenis. De minister heeft zich bereid verklaard te bevorderen, dat de regcering tot 20.000 deelneemt in het te vormen garantiefonds. De „Hooge Veluwe" Met betrekking tot de „Hooge Veluwe" is er geen aanwijzing, dat het aan de Vereeniging tot behoud van natuurmo numenten gelukt zou zijn een lagere koopsom te bedingen. Als waarborg voor het nakomen harer verplichtingen door de Krfiller-Müllerstichting is in handen van den liquidateur van de N. U. M. ge stort een bedrag van f 150.000. ALS HET PAARD VAN SINT GAAT STEIGEREN... NIJMEGEN, 26 November. Heden morgen h^eft. op den Oranjesingel te Nijmegen een ernstig ongeval plaats gehad. Toen St. Nicolaas omstuwd door kinderen den weg overging, na derde uit tegenovergestelde richting een autobus. Het paard van Sint be gon te steigeren met. het gevolg, dat de kinderen naar alle kanten uiteen stoven. Hierbij liep een 5-jarig jon getje. zekere N., tegen de autobus op. Met een diepe hoofdwonde werd hij in levensgevaarlijken toestand naar het St. Canisius ziekenhuis overgebracht. Twee andere jongentjes werden licht gewond. UIT DE STAATSCOURANT Bij K. B. is met 1 November benoemd tot referendaris der P. T. T. E. G. J. van Walsum, thans referendaris 2e klasse der P. T. T. EERETEEKENEN VOOR OSSCHE POLITIE Ook het gemeentelijk politie» corps onderscheiden DEN BOSCH. 26 November. In te genwoordigheid van vele rechterlijke en Dolitioneele autoriteiten heeft de Procureur-Generaal bil het Gerechtshof ie 's-Hertoeenbosch hedenmiddag in de zittingszaal van het Hof koninklijke onderscheidingen uitgereikt aan leden van de Brigade der Koninklijke Mare chaussee te Oss en van de Ossche ge- meente-politie. Beide corpsen stonden in groot tenue voltallig ongesteld. Mr. E. Baron Snevart \an Woerden zeide in ziin toespraak, dat niet met meer kracht kon uiting worden gegeven aan de voldoening over het groote succes van Dolitiedurf. nolitietact en politie- inspanning, dan door het feit. dat Hare Maiesteit. met eigen hand het gouden eere-teeken Harer Koninklijke waar deering twee Uwer od de borst speld de. De beide Ossche politiecorpsen zullen In de thans verleende onderscheidin gen. naast, een erkenning der persoon lijke verdiensten der betrokkenen, even zeer een erkenning der respectieve cornsverdiensten mogen zien Spreker zegt dit met hiizondere vol doening. omdat door de thans verleen de onderscheidingen blaam, die onver diend van meerdere ziiden op het Os sche gemeente politiecorps is geworpen wordt te niet gedaan Snreker deelde mede dat. het Hare Maiesteit de Koningin behaagd heeft te verleenen: de Eere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranie-Nassau: in eoud aan: P. H. van Kempen. In- specteur van Politie, tevens onbezol digd Rijksveldwachter te Oss: in goud met. de zwaarden aan: A. van der Weerd. wachtmeester-titulair bii het Warén van de Koninklijke Ma rechaussee te Oss: in zilver aan: J. Leemhuis, agent van Dolitie. tevens onbezoldigd rijks veldwachter te Oss en aan H A. J. ten Westenend. agent van politie, tevens onbezoldigd rijksveldwachter Ie Oss: in brons, met de zwaarden nan: J. W. van den Berg. Marechaussee te Oss. Vervolgens spraken nog de oud-pro- cureur-generaal mr. Mathon en burge meester Ploegmakers (Oss1! die heiden on de groote verdiensten van heide po- litie-corpsen wezen. Ten onrechte is de iiver en de kunde van de Ossche ge meentepolitie in twijfel getrokken. Bur gemeester Ploegmakers zeide te weten, hoezeer ook de GemeenteDolitie ge werkt heeft. Spreker dankte den pro cureur-generaal voor de eer aan beide corpsen bewezen. Dr. E. Halbertsma t Gep. gensmajoor, oucUinspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht Te Apeldoorn is in den ouderdom van 78 jaar overleden dr. E. Halbert sma, gep. generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht. Dr. Halbertsma werd op 25 Septem ber 1857 te Grouw geboren. Na de hoo- gescholen te Leiden en Heidelberg te hebben bezocht, slaagde hij in 1882 voor het artsexamen. In 1888 proma veerde hij te Utrecht tot doctor in de geneeskunde. De heer Halbertsma werd op 27 April 1833 tot officier van gezondheid 2de klasse benoemd. Op 27 April 1891 werd hij tot de eerste klasse bevorderd. Op 12 Juli 1906 werd dr. Halbertsma benoemd tot dirigeerend officier derde klasse, op 8 Augustus 1910 in de tweede en op 18 April 1914 in de eerste klasse geplaatst In dezen DE SPOORWEGAANSLAG TE OLDEBROEK Drie soldaten voor den Bosschen Krijgsraad „Maar een grap" DEN BOSCH, 26 November. Heden werd door den krijgsraad te Den Bosch de strafzaak behandeld van den spoor wegaanslag te Oldebroek. Terecht stond de 20-jarige soldaat H. G H. van het 3e regiment veld-artillerie, wien ten laste is gelegd, dat hij op IS Aug. id 's avonds te ongeveer 8 uur, te Olde broek gevaar voor het spoorwegverkeer heeft veroorzaakt tusschen de halten Oldebroek en Wezep door de lijn in het ongereede te brengen, waardoor gevaar ontstond dat de trein die daar om half tien zou passeeren. zou ontsporen. Sub sidiair was beklaagde gedagvaard om dat hij schuld zou hebben aan het ont staan van dat gevaar. Beklaagde verklaarde bij wijze van grap te hebben gehandeld. Hij had de lijn in het ongereede gebracht om twee andere militairen, die in zijn gezel schap waren, te plagen. Toen er bur gers kwamen, zijn de drie aan de haal gegaan. De auditeur-militair Mr. Aghina achtte het feit hoogst ernstig. Er kon iets zeer ernstigs gebeuren indien de trein passeerde. Spr. eischt daarom een gevangenis straf van 6 maanden. De tweede beklaagde was de 20- jarige korporaal H B. K. van hetzelfde regiment, die terecht staat omdat hij als meerdere het misdrijf heeft toege laten. Na het getuigenverhoor eischte de auditeur-militair 3 maanden gevange nisstraf met verlaging tot den rang van gewoon soldaat. Als derde beklaagde stond terecht de 20-jarige soldaat J. A. W. van het zelfde regiment, die zich moest verant woorden omdat hij had nagelaten het misdrijf waarvan hij kennis droeg tij dig aan te geven. Tegen hem eischte de auditeur militair 14 dagen gevange nisstraf. De verdedigers concludeerden tot ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak 4 Dec. VLIEGVELD BIJ LEEUWARDEN LEEUWARDEN, 26 Nov. De Ge meenteraad heeft hedenmiddag aange nomen een voorstel van B. en W. om 492.000 beschikbaar te slellen voor het aanleggen van een luchtvaartterrein, zulks nadat B. en W. hadden toegezegd een verhoogde subsidie aan te vragen van de Provinciale Si aten, die 30 en van de Kamer van Koophandel, welke 60.000 gulden in de kosten hadden toe gezegd. laalsten rang was hij gedurende de eerste jaren van de mobilisatie achter eenvolgens werkzaam nis legerarts bij liet hoofdkwartier van het veldleger en als stellingarts in de stelling van Am sterdam. Op 23 April 1915 werd hij be noemd tot generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht. In 1919 word hem op zijn verzoek eervol ontslag uit den militai ren dienst verleend. Als inspecteur van don geneeskundigen dienst maakte de thans overledene deel uit van het hoofdbestuur van bet Nederlandsche Roode Kruis. In de werkzaamheden daarvan nam hij een zeer actief aan deel. De verassching zal 28 November te Velscn plaats hebben na aankomst van trein 13.14 uur, halte Driehuis-Wester- veld. TWEEDE KAMER BIERTJE MINDER? De tweede kamer ovei de herziening van den alcoholaccijns Middenstandscrediet Voortgezet wordt de behandeling van de wijziging der militaire pensioenwet ten. De heer Schaepman trekt zijn amendement betreffende het vervallen van recht op pensioen bij ontslag uit den dienst wegens rechterlijk -vonnis, in. Minister Co lijn zal dit speciale punt mede door een commissie voor her ziening der pensioenwetten doen onder zoeken. De wetsontwerpen worden z.h. st. aangenomen, evenzoo zonder debat ver schillende kleinere en eenige contingen- tecrings- en naturalisatiewetsontwerpen. Een wetsontwerp inzake ruiling van grond te Wageningcn wordt van de agenda afgevoerd. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het departement van sociale zaken voor 1936. Bij de afdeeling Arbeidersverzeke ring bespreekt de heer Loerakker eenige moeilijkheden bij de uitvoering der desbetreffende sociale wetgeving. De heer Van Houten bepleit staatspensioen. Spreker stelt een motie voor om aan allen die 65 jaar en ouder zijn en minder inkomen hebben dan 1200 per jaar, een ouderdomsrente van f 3 (echtparen 5). per week toe te ken nen. Mevrouw De Vries—Bruins wil scilicose en tuberculose zien beschouwd als beroepsziekten voor de Ongevallen wet. De heer S m e e n k heeft geen be zwaar tegen het omslagstelsel van de ongevallenwet voor invaliditeitsverze kering. De motie-Van Houten stuit af op firiancieele bezwaren. 's-GRAVENHAGE. Do vergadering van dc Tweede Kamer wordt tc S*/i uur heropend. (Voorzitter de heer J. J. C. van Dijk.) Aan de orde is dc behandeling van de begrooting van financiën. Bij de algemeene beschouwingen meent de heer v. d. Weiden (R.K.), dat de grondbelasting zeer eenzijdig werkt, waarom spreker voor afschaf fing pleit, in ieder geval wenscht. hij kwijtschelding van belastingstorting als onmacht blijkt. De heer Sehildhuis (V.D.) vraagt maatregelen tegen accijnsontduiking in zake gedestilleerd. Voorts wijst spreker op den teruggang in den omzet van de bierbrouwerijen, spreker pleit verder voor verlaging van den accijns, wat het alcoholgebruik niet hoeft te vcr- hoogen. De heer Korten horst (R.K.) wil eveneens verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd. Moordende las ten behooren van het bedrijfsleven te worden afgewenteld, wat ook de in dustrie bevordert. Ten slotte komt spre ker op voor afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting. De heer J. ter Laan (S.D.A.P.) heeft bezwaren tegen de verlaging van den accijns van bier en gedistilleerd. Spre ker komt op tegen dc hooge lasten op kleine inkomens, en tegen den zwaren druk op het koffiehuiswezen, voorts pleit spreker voor opheffing der perso- neele belasting voor auto's: wat met de gelden van de „Hooge Veluwe" is ge schied acht spreker niet toelaatbaar. De heer rl c Visser (Comm.) zegt dat de huidige wijze van belastinghef fing fundamenteel onjuist is: de heer Bakker (C.H) is verheugd dat ons land een laag alcoholgebruik vertoont. De opbrengst der doodc handbelasting valt tegen en spr. zou die heffing gaarne zien verdwijnen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) pleit voor een andere wijze van omzetbelas ting. De heer IJsselmuiden (R.K.) is het daarmee eens. Voorts wijst spr. op het bezwaar, dat neringdoenden vaak genoodzaakt zijn zelf omzetbelasting te betalen. Spr. vraagt of het samenvoe gen \an vele diverse heffingen niet mogelijk is. De heer Louw es (V.B.) pleit voor het buiten de belasting brengen van goederen van reddingmaatschappijen. Mr. Oud, minister van financiën, merkt op, dat vereenvoudiging van het belastingwezen een volledige herziening vereischt, wat bezwaarlijk is ook met het oog op het historisch gegroeide, op liet stuk der vereenvoudigingen zijn reeds belangrijke stappen gezet. Voor elke mogelijkheid tot vereenvoudiging heeft spr. een open oog, de verbruiks coöperaties buiten tantième- en divi dendbelasting te houden waarom trent de heer de Visser een motie heeft ingediend kan spr. niet toezeggen: pr. wijst dc motie do Visser af. Spr. verklaart zich tegen afschaffing der grondbelasting en eveneens tegen het doen vervallen der pcrsoneele belasting op auto's. Afschaffing van het bankge heim, waarom de heer IJsselmuiden heeft gevraagd, ligt niet in 's minis ters voornemen. Wat hetreft de verla ging van accijns op bier en gedestil leerd, merkt spr. op. dat verlaging ge- we nscht moet worden beschouwd, hoe wel spr. geen voorstander is van ver hoogd alcoholgebruik, maar momen teel worden groote hoeveelheden ge destilleerd en bier clandestien voortge bracht, hetgeen door hooge heffingen in de hand gewerkt en voor dc schat kist nadeelig is. Spr. kan de te ver wachten inkomstenderving a 7 mil- lioen echter nog niet misken, maar spr. hoopt toch nog tot verlaging te kun nen overgaan. Een bepaalde toezeg ging houdt deze mcdedeeling echter niet in. Een herziening der omzetbe lasting wordt bewerkstelligd, het ver haal op den klant is echter niel zoo eenvoudig, men heeft daarvan een on derling concurrentiemiddel gemaakt. Wat hetreft dc „Hooge Veluwe" zegt spr., dat dc gelden op cenigszins gun stiger voorwaarde dan anders zijn ge geven, vanwege het bijzondere doel. De algemeene beschouwing wordt gesloten en over dc motie wordt heden middag voor den aanvang der vergade ring gestemd. Bij dc artikelsgewijze behandeling pleit de heer Z e i 1 s t r a (AR.) voor een juiste credietverleening aan den middenstand in verband met de twee inillioen voor credietdoelcinden. De minister zegt. dat momenteel al leen crediet mag worden verstrekt als een bedrijf aan zekere eischen vol doet. Intusschen wordt een onderzoek ingesteld in hoeverre die eisch onder zekere omstandigheden kunnen worden verzwaard. Over dc begroot ing wordt hedenmid dag bij den aanvang der zitting ge stemd, na de beslissing ovei de motie- de Visser. De vergadering wordt dan om 12.15 uur verdaagd tot hedenmid dag een uur. PARLEMENTAIR OVERZICHT, Motie.Van Houten verwor» pen. Critiek op de Vrijz. Democraten Woningtoestanden te Emmen Den Haag, 26 November. Bij de afhandeling der afdeeling Ar- btiidsverzekering van de begrooting van Sociale Zaken heeft den heer Van Houten (C.D.) een motie voorgesteld, waarin de Kamer zou hebben uitge sproken, dat zestig duizend mannen en vrouwen van vijf-en-zestig jaar en ouder, die nu van elke wettelijke ouder domsvoorziening verstoken zijn, drin gend hulp noodig hebben. In deze mo tie zou de Kamer de regeering hebben uitgenoodigd, een regeling te maken, waardoor ouden van dagen met min der dan twaalfhonderd gulden inko men 's jaars en zonder ouderdomsrente, drie gulden per week uitkeering zouden hebben gekregen en vijf gulden per echtpaar, liet betreft hier vooral dc oude arbeiders, die, nu zij den rente gerechtigden leeftijd hebben bereikt, geen ouderdomsrente krijgen, omdat zij b.v. lang werkloos zijn geweest en er daardoor niet genoeg zegels voor hen zijn geplakt. De hoeren Sneevliet iR.S.), Drop (S.D.) en De Visser (CP.) hebben die motie warm gesteund, maar de hoe ren Smeenk (A.R.) en Joekes (V.D.) we zen erop, dat uitvoering van hei voor stel rr.illioenen zou kosten. En minister Slingenberg verklaarde, da» zij bij de algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting had moeien zijn inge diend, daar men tevens zou moeten praten over de vraag, hoe aan die mil- lioenen te komen! De bewindsman en mr. Joekes kregen overigens van de voorstanders der motie IicpI wat te hooien over het laatste verkiezingspro- gran, van den Vrijzinnig-Democrnti- schen Bond, waarop een behoorlijke ouderdomsvoorziening prijkte. Met vijf- en-veertig tegen achttien stemmen heeft de Kamer de motie verworpen. Alleen de Sociaal Democraten, de lieer Sneevliet en de ecnig aanwezige com munist stemden met den voorsteller voor. Mtvrouw De VriesBruins (S.D.) wen;elite, dat silicose zal worden op genomen onder de beroepsziekten, waarvan artikel 8?b der ongevallen wet een lijst geeft. De minister vertel de, dat dit te zijner tijd gebeuren zal. Maat mevrouw De Vries—Bruins ver langde hetzelfde voor de tuberculose. Dr. Vos (Lib.) merkte op, dat de vraag, of tuberculose een beroepsziekte is, nog niet rijp is voor een beslissing. Moet die vrcag bevestigend worden beant woord bij voorbeeld tpn aanzien van een virpleegster, die tuberculeus blijkt, maar een tuberculeuze infectie bad, loen zij in dienst trad? 's Ministers meening staat nog niet vast. Ds. Kersten (S.G.) heeft weer eens voor afschaffing van de sociale verze kering gepleit. De heeren Smeenk en Krol (C.H.) namen ze met minister Slingenberg in bescherming. Van den heer Krol vernamen wij, dat er per jaar zeventig millioen wordt uitge keerd krachtens de sociale verzekering. Hield zij op te werken, dan zouden met dit beorag de kosten van armenzorg in ons land worden verzwaard. En aan de sociale verzekering, betoogde Z.Exc., betaalt de arbeider mede; hij heeft een recht op de uitkeering, wat moreel de voorkeur verdient. Een door den heer Krol bepleite in stelling van een Rijkskindertoeslag- fonds zou, naar de minister verklaarde, op twaalf millioen 's jaars komen. Men begrijpt nu al. welk antwoord de be windsman gaf. Dr Vos bracht de wenschelijkheid eer.er reorganisatie van de sociale ver zekering weer ter sprake Hij dacht hierbij in de eerste plaats aan de in dustrieele ongevallenwet, welke hij wenschte op den grondslag van be- drijfsvereenigingen, met een parite- tisch samengesteld bestuur, zoonis die bij de ziektewet bestaan. En dezelfde kringen van verzekerden zouden dan bij de verschillende verzekeringswetten betrokken worden. De heeren Smeenk en Drop behielden zich hun meening voor en de laatste maande tot de uiter ste voorzichtigheid. Minister Slingen berg deelde mede, dat hij zijn depar tement had opgedragen, naar een op lossing van dit vraagstuk te streven. Hij hoopte dit zittingjaar een vooront werp bij den hoogen raad van arbeid in te dienen. Bij de afdeeling Volksgezondheid hebben <lc heeren SteinmetzfR. K.), Drees (S.D.) en Smeenk (A.R.) gepleit voor huurvcrlaging van woningen, met rijks- of gemeentesteun gebouwd. Dit zal ten slotte wel hierop neerkomen, dat het Rijk groote bedragen op de. in den duren tijd gebouwde, woningen moet afschrijven. Men wenscht ook huurveriaging van de. door paHlculie- ren gebouwde, woningen en de heeren Steininetz en Drees bevalen hiervoor htiurcommissies aan. Maar de heer Smeenk betoogde, nat. als deze com missies werdén ingesteld, zij bij dn be paling van den huurprijs toch ook re kening zouden moeten houden met de vaste lasten, welke op de woningen rusten. Dus zou tevens de verlichting van de vaste lasten tot stand moeten komen. En daarbij blijkt de regcering groote zwarigheden te ontmoeten: Genoemde afgevaardigden braken \oorts een lans voor krotopruiming. Daarbij zouden woningcommissies moe ten worden ingesteld, die de slechte woningen keuren, omdat de inspecteurs voor de volkshuisvesting er geen tijd voor hebben. Haar leden zouden het werk belangeloos verrichten. zooals vroeger de leden der gezondheidscom missies. Mejuffrouw Katz (C.H.) verhaalde va* de erbarmelijke woningtoestanden te Emmen, waarvan zij diep onder den indruk is gekomen. Ofschoon al veel keten en krotten door goede woningen zijn vervangen, bestaat er nog groot gebrek aan behoorlijke woningen. Bii alle ellende van dezen tijd is er althans één reden tot vreugde: de typheuse koortsen en de tuberculose zijn sterk afgenomen. Het was dr. Vos, die hierop de aandacht vestigde, op merkende. dat bij alle klachten, welke over de regeering worden aangeheven, uit de afneming van die ziekten toch kan worden afgeleid, dat zij in bepaal de opzichten een goed beleid volgt Mevrouw De VriesBruins zeide. dat eens flink moest worden opgetreden tegen den kruidendokter Jonkers te Hoogeveen. die onbevoegd de genees kunde uitoefent en zijn zaken in het groot drijft. Dr. os en mejuffrouw Katz gevoe len niet voor een wettelijke regeling van het ztekenfondswezen, nu de re- geerirg bet toch niet met subsidie kan steunen. De sociaal-democratische frac tie aarzelt in deze zaak, blijkens een erkleririg van mevrouw De Vries— Bruins, die vroeg. of. als de regeering nu niet kan subsidieeren. de wet niet alvast tot stand komen.kan, in afwach ting van een beteren tijd. waarin zij in werking zal kunnen treden. De Kamer heeft de wijziging der militaire pensioenwetten, waarover wij de vorige week schreven, goedgekeurd, nadat de heer Schaepman (R.K.) zijn amendementen had ingetrokken. Een massa minder belangrijke wet»- ontwerpje; heeft zij zonder stemming aangenomen. WARDENIER OP HET VERKEERDE PAD Hij geeft toe, twee auto's gestolen te hebben J. Wardenier, de thans 23-jarige jon gen uit Sieenvvjjkervvold, die met zijn brandsiofloozen motor even een heftige beroeroing wist te wekken, is thans op geheel verkeerde wegen verzeild. 20 No vember j.l. gaf pastoor Eshuis te Zwolle aan de politie kennis, dat verdwenen was een auto, die hij had neergezet voor de kerk in dc Nieuw straat. Gister middag zag de met het onderzoek be laste rechercheur Bieina op de Melk markt te Zwolle geparkeerd staan een gelijksoortige auto, maar ine» '1 num mer en ile letter van Friesland. Toen hij den bestuurder, den chauf- feiré Nvholt uit Blouse. gemeente West- stellingwef, om nadere inlichtingen vroeg, was diens verklaring aanleiding voor hem bestuurder en auto naar het politiebureau over te brengen. Hier ble ken het nummer en chassis gelijk to zijn aan dat van de .ennlste auto van pastoor Eshuis, die deze kan ook her kende. al waren bijzondere kenmerken weg gempakt. De bestuurder deelde daarop mede, dat de auto gestald .was in de garage van zijn vader te Blesso door J. Wardenier Eenige rechercheurs uit Zwolle bega ven zich er denzelfden avond heen en wachtten aan de garage Wardenier op. Toen hij gefouilleerd werd, werden op hem bevonden: rij- en nummerbewijs, toebehoorende aan ds. J. J. P. Va let on te Zwolle en werd achter de garage ge vonden de daarbij bohoorende auto. Bij telefonisch verzochte inlichtingen uit Zwolle bleek, dat ris. Yaleton zijn auto nog niet had vermist. Wardenier. naar Zwolle overgebracht, legde na een langdurig verhoor voor den commissaris van politie een volle dige bekentenis af. d.w.z. voorzoover be treft de door hem gevtolen auto's van pastoor Eshuis en ds. Valeton. Uok was- reeds aan hel licht gekomen, dat hij in het bezit geweest was van een derde auto, welke hij reeds geruild had en van een motorfiets, welke beide ver moedelijk ook verduisterd zijn. Het on derzoek vpn deze laatste twee is gesteld in handen van de marechaussee to Wolvega. Wardenier zal ter beschik king gesteld worden van het Parket ta Zwolle. Kamerheer in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin In den ouderdom van 73 jaar is ta Rozendaal (G.) overleden de heer F. W. J. Loudon, kamerheer in buitanga- wonen dienst van H M. de Koningin. De heer Loudon werd zoo teekent de Telegraaf hierbij nan in Den Haag geboren en koos aanvankelijk da officiersloopbaan. Als jong luitenant ging hij naar Nerierlandsch-Indië, waar hij van 1S88 tot 1891 een deel van den veldtocht naar Atjeh onder Van Heutsz meemaakte. In het begin van de negen tiger jaren werd hij benoemd tot ordon nans-officier hij hp| hof. en' korten tijd 'ater tot jagermee«ier ten paleize op hot l.oo. Na eenige jaren volgde zijn ba- noeming tot kamerheer in dienst van H. M. de Koningrn. De laatste 25 Jaren was hij kamerheer in buitengewonen dienst. Sedert een kwart eeuw woonde de heer Loudon te Rozendaal op zijn bul ten Rozenhof. Hij had zitting in een aantal besturen van plaatselijke en lan delijke vereenigingen. waarbij vooral zijn zorg uitging naar het verwaarloos de kind. De laatste jaren had hij zich langzamerhand uit verschillende be sturen teruggetrokken, in verhand met zijn hoogpn leeftijd. De teraardebestel- ling zal geschieden Woensdag a.s. des middags te half een op het Rozendaal- sche kerkhof.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9