Rubriek van Oom Bob Beste Nichten en neven! Cow-Boy is er weer niet een fijn ver- haai, dus moet ik heel kort zijn, anders kom ik plaatsruimte te kort! Piccolo wil graaft 1UU Radcmakers- bonutMi ruilen voor II.O. of ArK's bon nen. terwijl Postjager genegen is oni met Piccolo II Torenk raai bonnen te rui len tegen II H.O. Iioniu-n. Wie hoort er nog wel eens wat van Tjitjnf. Korenbloem. Papoea, Rekeltje en Sneeuwklokje? Üc groeten doen: Kerstroos aan Oli fantje. Zwartkijkstertje en Oom Pim; Babbeltje aan Veldmuisje: Postjager aan Magnolia. Pelikaan en Klaverblaad je: Magnolia aan Draaitol. Kaka en Koetilang; Rateltje aan Veldmuis. Draaitol. Robbedoes en Kaka: Robbe does aan oom Pim. Tompoes en Zwart- kijkstertje; Flierefluiter aan Stormvo- mltje, Pewi en Sip Sn: Koetilang aan Zwartkijkstertje. Kaka en Oude Man: Sip-Su nan Pewi; Kaka nan Pewi. Rob bedoes. Kakelt je en Olifantje: Klaver blaadje aan Koetilang. Robbedoes en Piccolo: Zwartkiikstertje aan Koetilang, Pelikaan en Zwartkop. Wat betreft dat gedichtje, waarvan ik er al een vijftal ontving: dat moet op den persoon van St. Nicolaas betrek king hebben hoor! En nu laat ik ons aller vriend Cow- Boy aan het woord! Het kan verkeeren! Tus^ihen twee kampen lag Baersir. Het is een rare naam. evenals Baersir een rare plaats was. Het eerste kamp werd bevolkt door houtkappers (niet verwarren met houthakkers!) Een tweede kamp was dat der hout hakkers! Die twee kampementen leef den altijd in onmin. Dat kwam. omdat de kappers ^staatsdienaars" waren, en de hakkers Jos-mannen". Ik denk. dat de houtkappers meer „verbeelding" hadden dan de houthakkers. Het maakt me nog nl geen onderscheid: Staat of particulier! Dat lieten de houtkappers bij elke ge legenheid nanr voren komen. Zij wa ren aangesteld om de boomen te kap pen (snoeien), terwijl op hun aanwij zing de hakkers de hoornen velden. Als er dan ook wat te commandeeren was. waren ze er als de kippen bij. Totdat het weer eens mis liep. en één van de houthakkers „wiens handen los zaten", don commandeerenden houtkapper een oplawaai verkocht. De laatste moest dan het lood ie leggen, omdat de eerste (dank zij zijn kameraden) in de meer derheid was. Je kunt zeker wel Ingrijpen, dnt van visite naar het andere kamp niets kwam. De eonigste plek waar ze elkaar ontmoetten was in Rnersir. Baersir was maar een gehucht, en leefde uitsluitend van de houttransnor- ten. F.r woonden daar ..tractor-stuurlui", vlotters „snoormnnnen". en administra teurs en hun aanverwante collega's. Alles dreef op het hout. behalve twee Zaken. Dat waren ..vader Lelshon" en tante Jur. Vader Lelshon woonde In een mooi houten gebouw. Hij was: postmeester- brievenbesteller, hank-houder. telefoon- en tolegrnnfhediende. En dan bad hii nog een romnlete manufacturenhandel en hoekhnndel. Tanlc Jur woonde in een nog grooier huis. Uuidut zij een hotel hield, een sla gerij en bakkerij, en ten slotte winke lierster was. Zij had een grootc zaal als bar ingericht, en daar was alleen peper dure whiskey te koop. Kon je dnt niet lietnlen dan kocht je maar hier. Wie te veel dronk, werd er door tante Jur en haar inun. en dersnoods door de drie man personeel er bij, uitge gooid. Tante hield geen rekening met veel of weinig geld. maar alleen met „hoe veel kan ie hebben.'* Dat was niet stoin bekeken. Bij tante Jur kwamen altijd de man nen van de twee kampen op tiezock in de bar, maar zij lette er niet argus- «•ogen en hazenooren op, dat er geen in cidenten voorvielen. Dat was nog al niet zoo héél moeilijk, omdat de sheriff en haar man Mn waren! Zoo noodig kan dan altijd «Ie ..arm «Ier we}" ingrijpen, anders «.leed het dc gewone oom Jur. Het was aan tante Jur te wijten, dat een „revolutie" in Baersir uitbleef. Het was al weken aan het koken onder dc „hout-bowerkers", en tante ving van beide kanten wel eens wnt op, omdat zij haar ooren op een reuze manier den kost gaf. Zoo hoorde zij, van den kant der „staatsmannen", dat wanneer nog een maal een hunner afgetuigd werd, ze het hcele hakkerskamp met den vloer gelijk zouden maken. Dat was heusch niet moeilijk, omdat het allemaal verplaatsbare hutten wa ren, meest door drie of vier man be woond. Er stonden er een stuk of tien. De „particulieren" echter hadden er de lucht van gekregen, en waren be sloten om de eersten te zijn als het zoo ver mocht komen. Dat duurde maar twee dagen en daar barstte de hom. Tenminste met een zacht geluld, de particulieren hoorden niet. wat er nog dienzelfden avond zou gebeuren. Er werd druk vergaderd in do bar door de houtkappers, omdat zij eerder klaar waren, en het resultant was, dat nog dienzelfden avond de hutten der hakkers aan puin zouden worden gesla gen. Maar tante Jur had dat tot haar groo- ten schrik gehoord en zon op plannen, om dat te verhinderen. Terwijl de eer ste gast der particulieren binnenkwam, en de vergadering stopte, had zij haar plan klaar. Ze vertelde tegen den „particulier" in „vertrouwen" dat «Ie staatslui langs den tractor-weg zouden komen om hun plannen uit te voeren. En tegen de staatslui vertelde ze op hun vraag, wat ze had te smoezen, dat de particulieren langs den grintweg kwamen. Dat knoopten beide partijen in hun neus. 's Avonds was het in beide kampen „hardstikke" donker., Oen lichtje was er te zien. En overal' lagen de mannen verdekt opgesteld. Hot was zoo erg. «lat de staatslui hun hiepen, en de parti culieren hun bijlen hij zich hadden. Maar wie er ook kwam. bij de hout hakker geen vernielzuchtige kappers, en omgekeerd was het al net eender. Vanuit het stantsknmp vertrok een man vin den grintweg op dc fiets, om noolshoogte to nemen. Onderweg kwam hii alleen de wind tegen. Door een zij- nnd kwam hij op den tractor-weg. Maar daar was hPt nl net zoo. Geen levende ziel te bekennen! Teleurgesteld liep hij terug, in beide kampen werd dien nacht onrustig ge slapen, want een ieder verwachtte, «lat het dak op een gegeven oogenblik ingc- mept zou worden. Dc wind en regen lieten de hutten schudden en kreunen, maar zo stonden enhieven staan. Den volgenden morgen reed een mooie blauwe achtpersoooswagcn het siaatskamp binnen. Daaruit kwanten tien heereu, die namens de maatschap pij en de overheid een paar speechen afstaken. Daarvan kwanten allen danig onder «Ion indruk. Dezelfde wagen reed een twintig mi- nutcn later de bijna naar het werk ver trekkende houthakkerscolonne binnen. De uitwerking was daar nl even verras send! Een drietal feestavonden bracht de mannen bij elkaar en daarna, behou dens de altijd voorkomemie strubbe lingen, was alles prima tegenover el kaar. Toen kwam gauw genoeg uit, aan wie «lat te danken was. Want tante Jur had zelf. Vader Leishon de betreffende hce ren laten waarschuwen, die 's morgens in allerijl vertrokken. Zelf had ze het meeste plezier ais de particulieren en staatsdienaren ge noeglijk in de bar zaten, en plagcnder wijze haar van onderkruipcrij betitel den. Ze w isten wel. waarom ze dat ge daan had. Jongelui de groeten van COWBOY Voor Cow-Boy is er een brief van Babbeltje. ONZE BRIEFWISSELING Kerstroos, ik begrijp haast niet. dat jij de raadsels niet hebt kunnen vinden. Volgende keer beter hoor! Schrijf je me wat over die uitvoering en breng je mijn felicitaties wei over aan je vader, hè? Oude M a n, dat verhaal van jou komt er volgende week voor een gedeelte in, hoor. want ditmaal is Cow-Boy aan het woord. Wel zal ik er misschien een stukje in wijzigen, maar dat vind je na tuurlijk wel goed. hè? Ik denk je nog wel voor je ruilbonnen, die ik juist zoo prachtig gebruiken kan. Doe je de groe ten aan Roodkapje? Kabouter is op «ten goeden weg: als ze nu maar niet wakke; worden en hom lastig vallen! Doornroosje. Natuurlijk kun jij meedoen aan den ruilhandel en hriefwis scling. Alleen moet je me voortaan op een behoorlijk stuk papier s«'hrij.ven. want op dit papiertje is je schrift nan welijks te lezen? Afgesproken, hè1' Ik heb we! plaatjes van drogisterij „De Ga per" voor je. geen bonnen. Ik zal ze voor je klaar leggen. Doornroosje en als je ze niet gebruiken kunt, stuu* ze me dan maar terug. Schrijf me verder nog eens het een en ander over je zelf. hoe je heet, wat je doet en waar je woont? T o m M i x, je wilt zeker graag boeken- bonnen hebben. Nieuwe heb ik haast nooit, maar oude boekenhonncn heb ik heel veel. Kun je diè soms gebruiken? Dat lioor ik dan nog wel van je. niet? Schrijf jij den volgenden keer ook op schrijfpapier, wat ik ook aan Doornroosje gevraagd heb? P i c c o 1 o, als ik me goed herinner, wil je voor de Hille bonnen Duifbonnen heb ben, hè? Is dat niet het geval, dan stuur je ze wel terug, niet? Aan Rademakers- bon ncn heb ik weinig, want de familie vraagt er nooit om. Maar ik zal vragen of er belangstelling voor is, dan hoor je dat nog wel van me Piccolo! Kun je zelf niet mee gaan doen aan dat voordragen, wanneer je er zoo van houdt? Klaver blaadje schrijft ine dat je volgende week een brief van haar krijgt. Ze had nu geen tijd! Babbeltje heeft met mij een gezel lig babbeltje gemaakt over het St. Nico1 laasfeest. Ik geloof, dat ze thuis bij jou niet over je gaven ontevreden zullen zijn! Ook vind ik ze erg aardig bedacht, alle maal hebben ze er wat aan en dat is juist het voornaamste! Feliciteer je van mij ook je vader met zijn verjaardag? Denk er aan. Babbeltje, dat je op school flink aanpakt hoor «ui dat je een goed Kerst rapport krijgt! Dat is tusschen ons dus afgesproken! Post jajjer, ja, die wedstrijd van Kovac Lajos moet nogal grappig geweest zijn! Ik zal voor jou een panorama klaar leggen, dan kun jij die prachtig gebrui ken. Van die reisfilm zul je, denk ik, nog wel het een en ander kunnen opsteken. Vertel mij er ook maar iets van! Zwartkop, ben je Woensdag in Am sterdam wezen winkelen of moest je daarheen? In ieder geval was h«Jt een nrettig uitstapje, dat geef ik onmiddel lijk toe. Ik ben benieuwd of St. Nicolaas dit jaar tevreden over je is. Dat hoor ik nog wel van je hè? Eigenaardig dat jij het tweede raadsel niet oplossen kon. Je doet er toch wel je best op? Het was wer kelijk makkelijk! C h a r 1 y Chaplin, ik bedoel met dat gedicht, dat het over den persoon van St. Nicolaas zelf moet zijn! Krijg ik den volgenden keer meer nieuws van je? Nu was hot zoo weinig, maar je had wei nig tijd, dus kon je daar niets aan doen. Tompoes is met haar zusje St. Ni colaas gaan verwelkomen. Ik ben er niet geweest, maar heb gehoord, dat het er erg druk was en ook gezellig. Ik vond dnt vroeger ook een prettigen middag. Het is nu maar te hopen, dat de Sint ook aan jou denkt, hè! Ik geloof van wel. Magnolia, o neen, lang niet alle vriendelijke vragen willig ik in. Denk dat heusch niet. Zoo nu cn dan echter wel: maar of ik b.v. bonnen voor je heb. weet ik niet hoor! Ook zal ik geen ver zoek tot jullie onderwijzers over het schoolwerk richten, want als jullie veel werk krijgt, dan hehben jullie het wel enliend. Heb ik dat even oom-achtig ge- Wat betreft dat gedichtje, zie daar- - miin antwoord aan Charly Chaplin! R a t e 11 j e is op bezoek bij St. Nico- geweest en ik geloof, dat hij haar met iets verrast heeft. Nou Rateltje, als zooals jij. het heele jaar braaf bent geweest, dan verdien je ook zeker een ge schenk. En nou is het wachten maar op len avond van 5 December, hè! Robbedoes, jij wilt zoon panorama van K. en G. hebben, maar als je geen plantjes daarvoor hebt, kun je er niets mee doen! Waarschuw me dus maar zoo gauw dat het geval is. Wanneer krijg je je rapport eigenlijk, waar je zoo nieuws gierig naar bent? Met Kerstmis toch pas? Zorg maar dat het goed is, hoor! En nu groet ik jc. Flierefluiter heeft zijn schade in gehaald cn me een en ander vertelt over wat hij zooal dagelijks doet. Dat is niet gering, maar als je van het werk houdt, dan valt hot natuurlijk genoeg mee. Met liet voetballen, lees ik wel, gaat het hier goed. Maar dat is ook wel noodig, vind je niet, Flierefluiter, want, in andere plaat sen zijn ze onze stad op dat gebied ver voor, hè? Koetilang, wat betreft die raad sels, och, degenen, die ze inzonden vin den liet altijd, wanneer hun of haar naam er bij staat. Dat zij anderen dan wel eens helpen, is natuurlijk niet tegen te gaan. al vind ik dat niet leuk. Ook nu heb ik de namen er weer bij gezet. Wat betreft dat rijmgedicht, je mag er alles in zetten, als het maar over den persoon van St. Nicolaas zelf gaat! Maar het moet z«x>vcel mogelijk origineel zijn, dus niet overgenomen uit oude rijmpjes! Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag. Veldmuis heeft al het een ander aan verrassingen bedacht, maar wat ze haar moeder geeft, mag ik niet weten. Nou. dat hoor ik later dan nog wel van je hè? Trouwens, ik zou het ook niet in den brief geschreven hebben, want zulke ge heimen bewaar ik altijd zorgvuldig. Daar kun je heusch van op aan! Ik zal Clyvia aan de benoodigde bonnen helpen: jij komt ze dan wel halen, niet waar? Krullebol, als je zoo praat, dan weet ik nog niet of jij Donderdag wel veel krijgt. Enfin, eigen schuld plaagt 't meest... Je wilt zeker jc vader wel feli- citeercn, hè. Wat zal hij benieuwd zijn naar de cadeaux, die Adelaar en jij voor hem zullen koopen! Doe maar de groeten aan Adelaar en laat hem toch nooit iets met jou afspreken over brieven, want vooral nichten vinden zooiets te onbe langrijk of kunnen ze niet vinden etc. Storm vogeltje heeft me een aar digen brief geschreven met allerlei nieuws. Misschien vind jij het geen nieuws, maar ik wel! Nieuwe boeken honncn heb ik heel weinig, maar jij kunt mij prachtig helpen met Sunlight of Hille bonnen. Hebben jullie in Utrecht prettig gewinkeld! Dat lijkt me net iets voor Bruinoog en jou. Doe Bruinoog de groe ten van mij, wil je? Dat Klaverblaadje den verkeerden persoon voor heeft, heb il/ haar al gezegd. Trouwens, jullie alle maal denken verkeerd, want ik kom maar zelden daar, waar jullie me altijd meent te zien! Ik hen benieuwd naar je gedicht hoor. Ook die crème zeepbonnen kan ik best gebruiken. S i p-S u wil hebben, dat ik over een voetbalclub schrijf, waarvan ik niets af weet. Of ik naar dat feest ga, weet ik ook nog niet. Ik verkeer dus in het zelfde geval als jij. Die week zonder huiswerk zal bij jullie wel in den smaak vallen, tenminste ik heb al heel wat brieven gehad, waarin me dat verteld werd. Woop en Atie, ja, dat zijn wel aardige namen, maar ik weet natuur lijk niet, waarom jullie die bijnamen hebben. Daarom „zeggen" ze mij zoo weinig. Nog wel bedankt voor de Ka bouter-groeten. Doe je ze van mij te rug? Maar nu groet ik jou! Pewi is goed te spreken over haar prijs, mooi zoo! Jij houdt er zoo lang zamerhand een heelen dierentuin op na, merk ik wel. Het onderhoud daarvan is inderdaad prettig, vooral wanneer je veel van ie kleine kameraden houdt en dat doe jij. geloof ik wel! Ook ditmaal zal ik je helpen met den ruilhandel, maar heb jij nog geldige Hille bonnen voor me? Kaka kan, wanneer ze eenmaal aan het schrijven is, zulke interessante din gen vertellen en ditmaal gelukkig niet over school. Die vriendinnen-kwestie is moeilijk, maar daar zul je zelf de beste oplossing voor dienen te vinden. Trou wens, dat merk ik heelemaal aan je manier van schrijven, dat kan je wel! Wat een werk is dat kleeren in orde brengen, hè! Maar je doet er andere menschen zoo'n reuze pleizier mee, wat dus de moeite wel loont. Ik hen alweer vergeten hoe je heet cn hoe oud je bent. Schrijf me dat nog eens! Klaverblaadje, wil jc me voor al goed op de hoogte houden niet den toestand van Zonnetje? Ik wist daar heelemaal niets van en heb uit je brief begrepen, dat ze momenteel zeer zwak is. Een oogenblik dacht ik, dat die dooi met dien vreemden inhoud er door een ander nichtje neergezet was, maar dat schijnt toch niet zoo te wezen. Geluk kig dat je je leven op school aan het beteren bent. Dat kan alleen goed voor je zijn! Boeken-bonnen en I.everszeep- honnen heb ik momenteel niet voor je, Klaverblaadje. Speelgraag, doe mij eens een pleizier en vertel me den volgenden keer wat over dat Chineesche schim menspel. Voor zooiets interesseer ik me zeer. Rembrandt vraagt of ik Vinibon- ncn gebruiken kan. Nou en of, daar kun je me een reuze pleizier mee doen, want die worden zeer veel gevraagd en bijna nooit heb ik ze. Jij krijgt van mij Verkade's plaatjes, hoor! Ik heb ge hoord, dat jij zoo knap bent op school, zoodat hef geen wonder was dat je rap port zoo mooi was. Is dat zoo? Roodborstje heeft een aardig rijmpje over St. Nicolaas gemaakt. Ik heb er al eenige van andere familiele den gekregen, maar natuurlijk komen cr nog velen bij. Ik weet dus nog niet wie het beste gemaakt heeft, Roodborst je K a k e 11 j e, kakeltje, wat ben je weer aan de gang geweest op school. Ik kan dat alleen maar afkeuren, hoor! Een grapje is wel eens leuk, maar jij maakt het heusch te erg. Ik zou maar heter oppassen. Dat spreken we dus af, hè? Zwartkijkstertje heeft me maar een kort briefje geschreven, maar daarom kijk ik nog heelemaal niet zwart, hoor! Iedenjen heeft wel eens weinig en volgende week krijg ik vast weer oen langen brief van je, nietwaar? Het is" een aardrijkskundig raadsel, waarbij op de kruisjeslijnen een plaats in Noord-Brabant komt. X X X X X X 1. plaats in Noord-Brabant. Limburg. Noord-Holland. Limburg. Noord-Brabant. 6. namelijk. 7. medeklinker. II. Het gevraagde woord is de naam van een famiIieli<J. 5, 3 en 6 zit aan een boom. 8, 11, 12 en 8 gebouw. 4, 7 en 6 is niet arm. 14, 15 en 10 meisjesnaam. 2, 3, 13, 11 en 12 vloeistof. 1,11 en 9 is een getal. (Zie vervolg 2e Blad, pag. 3). ONI PREMIE PATROON. P 5000. *'u!t?n«I voor abonné's k f 0.18. Er zijn zoo van allerhande werk jes, waarbij wij onze kloeding gaarne bescher men, zonder nu •>epaald een groot mouwschort aan te trekken. Het model kan van al lerlei waschbaar materiaal ge maakt worden. Gebloemde sati net op cretonne staat altijd aar dig, doch moet vooral in niet te kleurige motie ven gekozen wor den. Het schort is gemakkelijk en vlug te maken, be staat uit drie dee len, zoodat alleen schouder en zijna den worden ver bonden. Ondei- en zijkanter. zoomen l:©veü«ri.J«».i «venbif-zen. Sluiting met knoopen. 0|\g«».!kte zak Ve.krijgbaai in maat 46. Tan einde avemuetie teitursicün.gen te voorkomen, raden wij onze abonné's aai kat patroon spoedig te bestellen, aangezien wij slechts een beperkten voorraad hebbei. au aventueele nabestellingen niet meer als premiepatroon geleverd kunnen worder.. Da prijs van 18 cent voor een premiepa- troon is alléén geldig voor de maand No vember. zool,ir<j voorraad strekt. DC MODE 18 FLATTEUS EN VROUWELIJK Hat is inderdaad een verblijdend ver schijnsel te noemen, dat alle uitingen der Mode zoo buitengewoon vrouwelijk zijn. Na verloop van tijden volgt steeds op te groote vrijheid en willekeur in de kleedine •en reactie, welke thans te constateeren valt Merkwaardig U het echter te noemen, dat thans *rijwei alle dames datgene mij den harw Meeding. #at ook maar eenigs- zins leigt :ot het heerengenre. iet«, wa vroeger tiet het geval was, 'oen zelfs de amoking zoo natuurgetrouw als slechts mogelijk was. werd nagebootst. Thans worden da eenvoudige modellen Opgevroolijkt door ruches, strookjes, plis- sé's, volants, gespen, clips, in buitenge woon rijke verscheidenheid. De vele sieraden, die men ziet dragen zijn inderdaad met smaak gekozen, hier aan zijn trouwens de ontwikkelingsgraad aa hat kunstgevoel der draagster te her ten nan. Hat ia niet slechta schijn, die in het uiter- ttk aanzien der goed gekleede vrouw tot altdrukking worth gebracht, doch veel maar persoonlijke cultuur. In vroeger tijden gold het steeds als een voorrecht der beter gesitueerde vrouwen zich door voorname eenvoud te onderschei den, daar zij het beneden hare waardig heid vonden door bonte klecding op te val len, of door schminken wellicht onder een twijfelachtige categorie vrouwen gerang schikt te worden. In de naoorlogsjaren is er veel veran derd in de vrouwelijke Mode. waarin vaak geen eenheid te vinden was. Het is echter een gewoon verschijnsel, dat op iederen oorlog volgt en waaraan een algemeene verandering in denken en veelal ook aan moraal is toe te schrijven. Zelfs in landen, die niet direct bij den oor log betrokken zijn geweest is deze invloed duidelijk merkbaar geweest cn jaren moe ten verloopen, eer en aleer men weer tot het meer normale terug keert. De mode herneemt hare plaats van weleer, zij het dan ook in gewijzigden vorm Er heeft een groote versobering plaats ge had en alhoewel allerminst de totaal in druk verwaarloosd mag worden, zijn het juist do kleinigheden, die een japon of an der kleedingstuk charme verleenen, als jabots, garnituren, bloemen, clips e.d. De mode past zich inderdaad aan de eischen des tijds aan en waar veel som berheid zich doet gevoelen en velen onder een druk leven, is het noodig. dat de vrou wen zorgen, het tekort aan levensvreugde aan te vullen door hare uiterlijke verschij ning, hetgeen zelfs met beperkte beurzen mogelijk is. Zeker is, dat wij ons niet meer zouden aanpassen aan de buitensporige eischen van het Barok tijdperk met zijn overdaad, welke geenszins in het kader van dezen tijd past. Het is dan ook een gelukkig ver schijnsel te noemen, dat een oplossing is gevonden, die in overeenstemming is met de eischen. welke wij thans moeten stel len en die daarbij zoo uiterst flatteus cn vrouwelijk is. MIDDAG-JAPON. VKK 1756. Zwart satin met een jabot kraag van wit satin, geeft een mooi geheel, evenals zwart en wit cloqué, het meest moderno weef sel. dit zal doen. De bovendeden zijn een voudig van vorm. doch do grootc kraag geeft cachet aan het ge heel. Do aansluiten de mouwen hebben kleine kapjes, terwijl de twee baansrok naar onder toe wijder wordt door schuin geknipte naden. De achterbaan heeft een paar heup naadjes, waardoor de rok mooi aansluit, ter wijl de voorl»aan in het midden twee smal le opgestikte baantjes heeft. Ceintuur als garneering. Ben. stof 355 M. van 100 c.M. breedte cn voor d© garneering 80 c.M Patronen verkrijgbaar in de maten 40 en 44 voor 58 cent. DAMESVEST. waarvan wij de uitvoerige beschrijving voor onze abonnee's verkrijgbaar stellen. Prijs f 0.20. VKK 1755. Reeds herhaalde lijk bereikte ons het verzoek cim beschrijvingen be schikbaar te stel len voor gebreide damesvesten voor oudere en meer gezette dames. Gaarne voldoen wij hieraan en meenen alleszins to zijn geslaagd met dit cenvoudi ge en practischc model, dat gebreid wordt van vier- draads wol, waar van 7 steken in de breedte en een hoogte van 8 toeren 2% c.M. in het vier kant bedragen. Maten: Lengte van den schouder tot onderkant plusminus 58 c.M.; wijdt: omtrek rug en buste 105 c.M. (strak gemeten). Lengte mouw (naad) 45 c.M. De uitvoerige beschrijving van dit vest, niet een handleiding, hoe het te breien, is verkrijgbaar tegen den prijs van f 0.20. DIERLIJKE, PLANTAARDIGE EN KUNSTMATIGE WEEFSELS. De steeds voortschrijdende weeftechniek maakt bij «lo verwerking barer weefsels van verschil lende grondstoffen gebruikt, dierlijke, plantaardige en kunstmatige. Het dierenrijk verschaft o.a. wollen en zijden draden (schapen, zijderupsen), het plantenrijk levert weer ander ruw mate riaal, (katoen, jute, vlas, hennep e.d.), ter wijl ook kunstmatige grondstoffen bij het weven verwerkt worden, o.a. kunstwol. vis tra en ccllophaan, cellulose. Katoen is #het haar, dat groeit aan de zaden van de in warme streken voorkomende katoen boom en «lat in dc spinnerijen tot draden gesponnen wordt, waarna men er de ka toenen weefsels van fabriceert Uit Amerika, Egypte, en Indië worden groote balen hiervan naar de verschillende landen geëxporteerd Dc korte draadjes, welke niet geschikt zijn voor het weven van stoffen, vormen een belangrijke aan vulling voor het fabriceercn van kunstzij de. Vlas is het oudste materiaal, dat ge bruikt word voor de samenstelling der mcnschelijke klecding. Vlas ondergaat na het plukken verschillende bewerkingen, uordt gedroogd, gedorschen en gehekeld, terwijl dc afval niet minder dan 80 pet. bedraagt en verwerkt wordt voor grove weefsels. De vlasplant heeft korte, wijd vertakte stengcis en vanzelf opensprin gende; zaaddoozen. Deze soort dient hoofd zakelijk voor het winnen van lijnzaad, door de vlassoort, welke inen noodig heeft voor dc bastvezels heeft slechts weinig vcr- takto stengels en do zaaddoozen openen zich niet vanzelf. Slechts 15 pet van de gezamenlijke kle dingstukken van de bevolking der geheele wereld bestaat uit zuivere wol, een percen tage, dat inderdaad zeer gering genoemd mag worden, indien men de veelsoortige verwerking van dit product in aanmer king neemt. De bewerking geschiedt machinaal en de soort en samenstelling van het materi aal maakt het mogelijk, dat vele mooie weefsels gefabriceerd worden. Zuivere, dierlijke wol is licht en warm, een eigen schap, die men toeschrijft aan de dierlijke vetten, die er ingetrokken zijn. Kunstwol is een tweelingzuster van kunstzijde, doch is niet volkomen, zooals de laatste kunstmatig samengesteld, doch gemaakt van wolafval en stofrestcn, die een chemische bewerking hebben onder gaan, terwijl men door menging van ruwe producten, ook schapenwol, een zeer goed weefsel verkrijgen kan. Zuivere zijde wordt geweven van het spinsel van de cocons der zijderupsen. De teelt hiervan neemt vooral in Duitsch- land zeer toe, terwijl de rupsen zich bij voorkeur voeden met bladeren der moer beiboom. De draden, die dc zijderups spint voor hare cocons zijn meermalen 3000 tot 4000 M. lang. De cocons worden in het wa ter gelegd, waardoor dc rupsen doodgaan en men de zijde gemakkelijk af kan wik kelen. Ongeveer één vierde van deze draad wordt bij het weven van zuivere zijde ver werkt, de rest doet dienst bij gemengde weefsels. Voor het maken van kunstzijde heeft men cellulose of houtvezels noodig. die door machinale bewerkingen tenslotte tot draden worden gesponnen. Alle weefsels, die wij dragen, zijn een wonderwerk te noemen der natuur èn van het menschelijk vernuft. Dank zij de tech nische wetenschap is men in staat hetgeen dp natuur biedt, de ruwe producten op verschillende wijzen te gebruiken en om te werken in practischc zoowel als kostbare weefsels, ONZE ST. NICOLAAS-PREMIE! Een groot succes! Dc premie, welke wij hij gelegenheid van liet a.s. St. Nicolaasfeest ter beschikking van onze lezeressen hebben gesteld, blijkt een groot succes te zijn. Het St. Nicolaas- nummer van Het Pracfisch Modeblad is dan ook een nummer, dat er wezen mag. Hot bevat een keur van modeller niet al leen, doch ook allerlei handwerk die speciaal met St. Nicolaas zoo zeer in trek rijn. Bovendien kan men er in vinden, hoe men de meest gewilde Sinterklaas-lekker nijen moet maken en hoe men dit huise lijk feest gezellig en... toch goedkoop kan «loen slagen. Vraag daarom nog heden dit fraaie modeblad aan. door te schrijven aan de Moderedactrice. Muzenstraat 5 b te Den Haag, onder bijsluiting van twaalf cents aan postzegels. Men kan dit eveneens doen door twaalf cent te storlcn of over te schrij ven op girorekening 191919, ten name van den Knippatronendienst te 's-Gravenhage. Het blad wordt U dan omgaand toege zonden. U zult er zeer zeker veel genoegen van beleven. HYACINTEN, NARCISSEN EN ANDERE BOLLEN IN HUIS. Hoe staat het met de bollen, die in de-i wintermaanden zoo'n liefelijke bloemen pracht en geur geven in onze woonkamers? Het is hoog tijd, dat men hier thans voor zorgt en tevens bij de aanschaffing vooral goede soorten kiest, waardoor de kans op mooie bloemen aanmerkelijk vergroot wordt. Hoe mooi zijn de witte, rose, lila en an dere hyacinten, die over enkele maanden in onze vensterbanken prijken en waaraan wij thans de noodige zorgen moeten beste den. We zien naast de overbekende hooge, rechte glazen, thans ook aardige, moder ne lage glazen, die alle met water gevuld worden, hetgeen den onderkant der bollen niet mag raken, deze moeten er zelfs even boven komen, pl.m. 1 c.M. Men zet de gla zen met bollen nu in een donkere kast, vorstvrij en wel zoolang totdat zich kleine worteltjes vormen. Na vijf of zes weken komen de bollen in de kamer en moeten de wortels steeds in het water zijn. Met crocussen en tulpen moet men even eens geduld hebben en ze in aarde, die steeds vochtig gehouden moet worden, in een kast bewaard worden. Kleine troshyacintjes worden in glazen schalen gezet met kiezelsteenen aange vuld en water, daarna in een donkere kast gezet, totdat de bladeren ongeveer 10 ,-i 12 c.M. opgekomen zijn. FLUWEELEN JASJE. VKK 1758. Koude herfstda gen doen ons naar een warm jasje grijpen, toch zien wij er tevens gaarno goed mee uit Fluweel vol doet voor dit doel altijd buitenge woon en bijgaand model is zeker ge slaagd. Het jasje heeft een aangezette, even klokkende volant, terwijl de naad door een smalle ceintuur aan het oog wordt onttrokken. Aan te bevelen is het jasje met effen kunstzijde te voeren. De mouwen zijn naar onderen toe iets ruimer. Patronen verkijgbaar in de maten 41 en 48 voor 45 cent HEBT U AL KEUS GEMAAK.7 Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad. Mu zenstraat 5b. Den Haag fGirorek. 191919. t.n.v. den Knippatronendienst). voor slechts 58 cent Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 16