Stadsnieuws Uit het politierapport Handelsregister KROON-TAX Garage: Kroontjesmolen 2 Speciaal goedkoop tarief 2e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 WELDADIGHEIDSZEGELS KOMEN WEER! Vergeet niet ze te koopen in het belang van de bes scherming van het kind! Van 4 December-9 Januari Van December tot en met 9 Januari a.s. worden de Weldadigheidspostzegels en prentbriefkaarten Voor het Kind weer verkrijgbaar gesteld. Hoewel het doel van deze uitgifte steeds meer bekend wordt, mag toch een kort woord van aanbeveling hier niet ontbreken. Het is de Kinderbescherming in de meest verschillende vormen, die door door deze uitgifte wordt gebaat, doordat de opbrengst onder alle vereenigingen en instellingen die zich wijden aan het geestelijk of lichamelijk misdeelde kind.- wordt verdeeld. Ieder van die vereenigingen heeft een eigen karakter, een eigen richting, werkt volgens een eigen methode, doch bij de ze inzameling gaat het niet om richting of kleur, doch uitsluitend om het alge- mecne nationale belang, de Zorg voor het Nederlandsche kind. Een algemeen belang, dat slechts gediend kan worden door samenwerking van allen. En hoe aanlokkelijk wordt dat boven dien niet. gemaakt! Postzegels en brief kaarten heeft een ieder noodig, vooral in dezen tijd van het jaar. Door een klein bedrag meer te betalen, steunt gij Het Kind, maar krijgt bovendien een ar tistiek uitgevoerde postzegel, die een zeer apart cachet aan Uw brieven geeft; of wel gij krijgt en der smaakvolle kaar ten van Voerman, Louis Apol, Charles Eyck of Lies van Willes. Waarlijk, men kan dat haast geen offer noemen. En toch kunnen wij, door allen het besluit te nemen eenigen tijd uitsluitend zegels en kaarten Voor het Kind te ge bruiken, door die enkele centen bij te dragen, mede werken aan het vormen van een groot bedrag, waaruit zooveel voor het Nederlandsche Kind gedaan zal kunnen worden, waar Het Kind kracht en steun uit zal kunnen putten. De geldigheidsduur der zegels is on beperkt. Zegels en kaarten zullen dage lijks van 9.30 tot 12 en van 25 verkrijg baar worden gesteld in den hall van het postkantoor, waar de directeur van dat kantoor oris toestond een stand te plaat sen. Bovendien kunnen bestellingen wor den nnszeeeven aan den penningmeester var Comité, welke bestellingen dan zul!' irden thuisbezorgd. Hei i opagnndacomité te Amersfort is als volgt samengesteld: Mevr. J. Tfeks-van der Tak, Presidente; Mevr. J. Huvgen-Tellegen; Mevr. A. J. de Jong Schouwenburg-Parker; Mevr. C C Schreuder-Nyland; G. Abrahamsen: Ds. M. G. Gerritsen; Rector B. H. de Groot; W. I-Ioenderken; H. G. Huslage; Mr. A. E. Th. Kooien; II. Langendonk; H. van Raalte; Mr. L. Stadig; Mr. Dr. M. Tvdeman; K. Vos; P. Zwart; J. II. Swart, Secretaris-penningmeester, Arnhemsche- weg 103. EEN AUTOBUSDIENST NAAR DE LICHTENBERG Blijkens een elders in dit blad ge plaatste advertentie zal de Amersfoort- sche Autobusdienst ingaande Maandag a.s. een dienst openen naar het Zieken huis De Lichtenberg. Men zie voor ver dere bijzonderheden de elders in dit blad geplaatste advertentie. DS. T. O. HYLKEMA Ds. T. O. Hylkema, Doopsgezind predi kant alhier, heeft het beroep naar de Doopsgezinde Gemeente te Amsterdam aangenomen. DE CRISIS IN 'T OOSTEN Dr. H. Kraemer komt hierover een voordracht houden op 13 December a.s. Op Vrijdag 13 December zal in de groo- te zaal van Amicitia door Dr. H. Krae mer een lezing worden gehouden over „De Crisis in het Oosten, haar uitzichten en mogelijkheden." Deze spreker, in Nederland buiten den kring der ingewijden nog weinig bekend, is in Indië een erkende autoriteit Hij promoveerde in 1921 op een proefschrift over Java, verbleef een half jaar te Cairo voor studie van den Islam, en reisde daarna naar Java, waar hij zich in de hoofdplaatsen van het Javaansche cultuurleven vestigde. Hij maakte een studiereis van eenige maanden naar Britsch-Indië, en bereisde overigens ongeveer geheel onze Oost. Bo kend is zijn studie over Bali. Uitgezonden door het Nederlandsch Bijbelgenootschap met de bijzondere op dracht om de geestelijke stroomingen on* der de inhcemsche bevolking te bestu- dccren, staat hij niet in dienst van een bepaalde zendingscorporatie, maar is overal in de groole lijnen de stuwing gevende persoonlijkheid. Daarvan getui gen zijn verschillende publicaties, zijn arbeid voor de uitgave en verspreiding van inhcemsche christelijke litteratuur, zijn werkzaamheid bij de zelfstandigwor ding der inheemsche kerken, zijn initia tief tot de oprichting van de hoogere theologische school te Buitenzorg, en ve lerlei meer. Ook in de niet-christelijke in' hecmsche kringen geniet hij hoog aan zien en vertrouwen; en hij is ongetwij feld de man die over het bovengenoemde onderwerp van zijn beginsel uit ons kan voorlichten zonder bekrompenheid. In het comité tot het organiseeren van deze lezing namen zitting: F. Boerwin kel Jr., J. U. H. Feikema; J. A. Hendriks; ds. T. O. M. H. Hylkema; prof. F. A. Vening Meinesz; ds. J. Pannebakker; me vrouw van Rnndwijck; C. Ruitenberg; prof. G. J. Nolst Trenité; mevrouw Van Wrangel auf Lindenberg. AANBESTEDINGSNIEUWS Door den architect J. B. v. d. Haar alhier werd aanbesteed het bouwen van een winkelhuis aan de Arnhem- schestraat 10 (inplaats van het afge brande pand). De inschrijvingen waren als volgt: J. Hendriksen 8140. Meijer van Nieuwenhuizen 7593. Joh. Blom 7490. Bouw- en Aann. bedr. Jac. van Gent 7480. II. van IJ kon 7253. II. v. d. Heuvel Co. 7180. J. van Bekkum, Hooglan derveen 7174. W. Bunnik 7100.— J. A. van Keulen 6978. N. J. de Wit 6900.— F. Wisman, Zeist m 6773. T. van Hoogcvest N.V. 6747. Joh. van Keulen 6720.— Brücker Kruithof 6708. H. Anema 6630. C .van Zwol 6520. H. Hazelaar Zn. 6480. Anema Wijnands 6473. W. Heeze 6283.— W. Wassink 6135. G. C Hienekamp 6133. Bouw- en Aann. Bedr. „Amersfoort" 5992. F. van Straten, Everdingen 5780.— IJ. Jekel 5200.— De anderen alhier. GARNIZOEN Bij Kon. Besluit van 28 November is benoei^d en aangesteld, bij het wapen der cavalerie, bij het Iste regiment hu zaren, tot majoor ritmeester A. E. J. Muthon, van den staf der cavalerie,, adjudant van den inspecteur der cava lerie, tevens commandant der lichte brigade. Kanarietentoonstelling in „De Poort van Kleef" Hedenmidag door onzen Burs gemeester geopend Heden en morgen wordt in hotel „De Poort van Kleef" alhier door de Amcrs- foortsche Vereeniging van Vogel- en kanarieteelt „Ons Genoegen" een ten toonstelling gehouden van zang-, kleur en bastaard-kanaries. Tevens is hieraan oen zangwedstrijd van de vogels ver bonden. Bij een bezoek aan dezo tentoonstel ling valt al spoedig het ook op twee ver schillende soorten kanaries en wel de Harzerzangers en de Waterslagers. On derscheiden deze twee soorten mooie vo geltjes zich weinig door kleur, door zang is het verschil groot. De zang van de Harzer zangers is veel mooier en zachter dan het tamelijk forschc geluid van de Waterslagers. Daarnaast zijn ter opluistering vele kleurkanaries tentoongesteld, vogels die niet eigen gekweekt zijn, maar gekocht en geen mooien zang hebben. Voor kenners valt er op deze tentoon stelling, die vele inzendingen en prach tige vogels telt, te genieten. Voor den keurmeester, den heer Zand vliet uit den Haag, is hqt beoordeelen zeer moeilijk geweest, waarmede ook heel veel tijd gemoeid was. Naar men weet kan zóo'n keuring slechts bij dag licht plaats vinden, daar bij kunstlicht een groene en blauwe parkiet b.v. niet van elkaar in kleur te onderscheiden zijn. Ook de prijzen, die door leden en par ticulieren beschikbaar gesteld zijn, lig gen uitgestald, terwijl de vogels, die voor prijs in aanmerking kwamen, aan geduid zijn. Vermelden wij nog dat deze tentoon stelling, die zoo rijk is aan muziek, van middag geopend is door onzen burge meester, Mr. J. C. Graaf van Randwijck. WIE HEEFT KLEEDING EN SCHOEISEL NOODIG? De Bond van Barmhartigheid, welke te dezer stede een inzameling van klee ding, dekens en schoeisel heeft gehouden verzoekt ons thans ter kennis van be langhebbenden te willen brengen, dat zij, die voor deze kleeding enz in aanmer king willen komen zich schriftelijk kunnen wenden tot het Leger des Heils, Langestraat 94 of Emmalaan 18. Zij, die geholpen zullen worden, zullen dan nog nader bericht hierover ontvangen. Door de politie zijn weer talrijke pro cessen-verbaal opgemaakt en waarschu wingen uitgedeeld aan personen die in overtreding van het verkeer waren. Eenige voorbeelden: met z'ri (haar) drieën naast elkaar fietsen; wielrijden zonder bel; op een links van den weg gelegen rijwielpad rijden, terwijl rechts ook een rijwielpad was; auto met in wer king zijnde motor laten staan zonder toezicht, etc. Verdwenen Op het politiebureau is kennis gegeven van het vermoedelijke feit, dat een 20- jarig meisje onttrokken is aan het boven haar gesteld wettig gezag. De politie stelt een onderzoek in. DE GEVAREN DER JEUGD Uiteenzetting hierover op den ouderavond voor de school Waalstraat Men schrijft ons: Donderdagavond had in school 1 aan de Waalstraat een drukbezochte ouder avond plaats. De heer Bokkers, hoofd der school opent de bijeenkomst en geeft hierna het woord aan den heer II. v. d. Heuvel ambtenaar-kinderwetten te Utrecht In een vlot, .onderhoudend en leerrijk be toog behandelt deze het onderwerp: „De gevaren dor jeugd." Spreker wijst op den gevaarlijken en moeilijken leeftijd der kinderen (hij zal 't hebben vooral over jongens) van 12 tot 14 jaar en ouder. Hij vraagt aan de ouders: Kent gij Uw kind? Dit toch is wel het belangrijkste bij de opvoeding. Vraagt ook anderen hun oordeel over uw jongen: zoek bijv. steeds contact met de school. Daar zal men inlichtin gen kunnen verschaffen over gedrag, vlijt en vorderingen. Meestal zien de ouders zoo moeilijk de fouten hunner kinderen. Kent ge de vriendjes van uw jongen? Waar is uw kind op vrije mid dagen? Waar en met wie gaat het zwemmen, kampeeren, spelen, wande len? Laat het kind niet gaan, zonder dat ge weet, hoe, waar en op welke manier de tijd wordt besteed. Houdt op alles zooveel doenlijk toezicht en toon her haaldelijk uw belangstelling voor zijn bezigheden door een persoonlijk bezoek. Loopt uw kind zonder u op de markt, in de stad, op de veiling, weest dan op. uw hoede. Groote gevaren kunnen hier dreigen tengevolge van snoep- of rook- lust, vernielzucht. Het is weer vooral het vriendje of de vriendjes, die hier een rol kunnen spelen. Uit zijn rijke ervaring deelt spreker verschillende krasse staaltjes mee. In 1934 bracht hij bijv. rapport uit over 214 jongens van 12—16 jaar uit de provincie Utrecht, waarvan o.a. 121 debet waren aan dief stal en 40 aan vernieling. Hoe moeten we deze treurige feiten zooveel mogelijk voorkomen? Spreker geeft o.a. do volgende wenken. Praat veel met en luistert altijd naar uw kind; win zijn geheele vertrouwen en dit is ook 'lang niet onbelangrijk wees eerlijk tegenover uw kind en strek hem tot voorbeeld. Praat in 't bijzijn van Uw kind niet over zaken, die niet voor hem geschikt zijn. Wandel en fiets met uw kinderen, controleer zijn huiswerk, speel met hem. Uw kind heeft behoefte aan een stevig, regelmatig gezin. Laat het tegen donker altijd thuis zijn en op tijd naar bed gaan. Opvoeding is een moeilijke taak, maar zeer wel mogelijk door waarachtige liefde. Ziehier eenige grepen uit het belang rijke betoog, dat met een verdiend en hartelijk applaus werd beloond. Nadat een drietal aanwezigen vragen had gesteld over het onderwerp, dankte de voorzitter den heer v. d. Heuvel voor zijn rede. Hierna werd overgegaan tof de meer huishoudelijke zaken. De aangevulde oudercommissie ziet er thans aldus uit: Voorzitter de heer Van der Veer, se- cretaaris de heer Koelewijn; penning meesteresse Mevrouw Del wig; leden: Mevrouw Bergsma, Mevrouw De Vos en de heeren Timmer en Cornelisscn. In zijn slotwoord dankte de voorzit ter de scheidende commissieleden voor hun werk en memoreerde in 't kort den tegenwoordigen toestand van het onder wijs. Hij gewaagde met groote erkente lijkheid van het belanglooze werk van Mej. Nijenhuis en sprak den wensch uit, dat we in de naaste toekomst weer een volledige school zullen hebben. Tij dens de verkiezing las hij ook een in teressant gedeelte voor uit het boek „Bartje." Tenslotte werd het werk der leer lingen bezichtigd. Bouwstoffenhandel „AMERSFOORT" Kantoor en opslag: Hoogstraat hoek Berg en Dalstraat. Amersfoort. Telefoon 1762. H.H Stocadoors. Verkrijgt).: RlbbestrekmetaaL Na 6 uur J. P J. d. DONK VERMEERSTRAAT 8. Tel I93Z Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Geld. Vallei alhier zijn de volgende mededeelingen gedaan be treffende nieuw ingeschreven handels zaken, wijziging vati inschrijvingen en opheffing van handelszaken. Nieuw ingeschreven handelszaken Fa. F. M. Audenaert, Garage enz., Driebergen-R., Traay 51. Beh. venn.: F. M. Audenaert. Zoellnes Agenturen, Gross, in tech. benoodigdh. Soest, Stadhouderslaan 18a. Eig.: R. Th. Zoellner. Handel in bouwmaterialen. Wilde man, Ainerongen, Koenesteeg C. 190. Eig.: H. A. Wildeman. Tech. Handelsonderneming „Winap", Handel in winkelapp.. Borgesiuslaan 49. Eig.: H. J. F. A. Kiekens. Smyrna Centrale. Verkoop van hand werk wol, Vcendaal, Kerkewijk 15. Eig.: M. H. v. Schuppen. R. O. Feuerstein, Centr. Verwarming, Knpelweg 97. Eig.: R. O. Feuerstein. „Carlton", Café. Theater enz., Soest, Burg. Grothestraut 38, Eig.: H. F. Nie- veen van Dykum. Wijzigingen en op opheffingen N.V. Vereenigd Ind. Bezit no. 48, Put ten Garderenscheweg 59 c. Uittr. Comm. Baron R. C. P. H. v. d. Borch tot Ver* wolde. A. v. d. Kamp, Loodgieter, Barneveld, Langestraat 55. Omgezet in venn. onder firma Fr. A. v. d. Kamp. Venn.: A. en W. H. v. d. Kamp. Radio Centrale „Soestdijk" v.h. Fa. Steenhuizen en Co.. Soest, Julianastr. 94. Nu: Radio Centrale „Soestdijk" „Rusthuis", Bergstraat 25. Opgeheven. Fa. Heykamp, Bouwmaterialen, Vee- nendaal, Hoofdstraat. 119. Uitr. Eig.: J. G. ter Burg. Intr. Eig.: H. Heykamp. Bakkerij „de Kolonie", Soest. Soestorb. straat 41. Uittr. Eig.: J. II. Luschen. Intr Eig.: H. Spikman. Van Vliet's Centrale Broederij. Wou denberg. Uittr. Eig.: P. v. Vliet Intr. Eig. D. Pater. B. C. Ovcnnars, Brandstoffenh., Lan ge Beekstraat 2. Opgeheven. B. Lenarduzzi en Co., Granietwerkers. Soest., Bartolottil. 25. Uittr. venn.: M. Tat. Intr. venn.: S. Turchet, B. Lenar duzzi, B. Turchet. Fa. v. d. Biezenbos en de Haan. We genbouw, Leusderweg 299. Opgeheven. AMERSF. RADIO CENTRALE Wat zij uit het buitenland geeft Zondag en Maandag a.s. geeft de Amersfoortsche Radio Centrale behalve de programma's der beide Hollandsche zenders die der volgende buitenland- sche stations: Zondag 1 December 8.209.20 Diversen. 9.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.20— 3.20 Droitwich. 3.205.20 Keulen. 5.207.20 London Regional. 7.209.35 Boedapest. 9.40—12.00 Wcenen. Maandag 2 December 11.05—12.20 Londen Regional. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.205.35 London Regional. 5.35— 6.20 Droitwich. 6.20— 6.50 Keulen. 7.00— 8.00 Grain. Uitz. A.R.C. 8.00— 9.20 Keulen. 9.2012.00 London Regional. Sinterklaas....voor allenl Ook bet r m e kleine kind Ziet reikhalzend naar zijn Sint.»» Donderdagin vroegen avond Vol verwachting klopt het hart Want wie zoet is, krijgt wat lekkerB En wie stout is, krijgt de gard Kleuter kijkt met zulke oogen Naar de deurverwacht den Sin* Met een opgewonden kleurtje Denkt hij aan den Kindervrind Dan verschijnt Hij! Groote vreugde! Sint grijpt in den „pakjesmand" En geeft kleuter een geschenkje In den kloinen kleuterhand... Er zijn kleintjes, die óók zoet zijn En óók wachten op den Sint In hün woning is géén vreugde, Is géén 5-December-tint Stadgenooten! Laat de vreugde Voor Uw eigen huisgezin U een inspiratie geven Voor oen daad van naastenmin! Laat de blijdschap in Uw woning Elders worden voortgeplant, Reikt het Arme kleine kindje Via Sinterklaas de hand! Laat ons zélf desnoods iets missen Door die gaven groot of klein Onze vreugd zal ongetwijfeld Door verdeoldhcidgróóter zijn! PIIILIA (Nadruk verboden). HET NIEUW-SCHOUWTOONEEL IN AMICITIA Opvoering van „De Fakir* Woendagavond zal door Het Nieuw» Schouwtooneel artistieke leiding Ko van Dijk en Fritz Bouwmeester in Schouwburg Amicitia het stuk „De Fa kir" opgevoerd worden. Dit is een non- stop-spei in 20 tafereelen door Jan La- mers en S. de Vries Jr. onder regie van Lou Ezerman. Aon de persheoordeclingen ontleenen wij het volgende: N.R.Ct. ...dat men tenslotte een avond lang in den schouwburg gelachen heeft als dat maar heel zelden meer gebeurt Het regende dan ook open doekjes. De Telegraaf Het is lang geleden, dat een Hollandsch stuk er bij het pu bliek zoo goed is ingegaan. Een gul en goed amusement, waarhij men beter lacht dan in vele recente tooneclwcr- kcn." Do Tijd Een avond „prettig uit" 'is men zeker bij dit Hollandsche tooneel- werk, dat door een knappe regie, een vlot samenspel, aardige vondsten en een vroolijkc sfeer een verdiend succes oogstte." Vermelden wij tenslotte nog, dat er voor alle bezoekers der voorstelling ge legenheid bestaat om te blijven nadan sen. TEL. 1357 VOOR ALLES VEILIGHEID STADSRITTEN 25 ct. BUITENRITTEN Ondern. J. v. Hoevelaak. REVUE VAN DE FILM De nieuwe films in Grand Théatre, City Theater en Bioscoop Amicitia Het is voor bioscoopdirecties den laat- sten tijd, waarin we overstelpt worden door films, welke van een kwaliteit zijn, zooals we er vroeger hoogstens vijf of zes in een jaar te zien kregen, geen gemakkelijke taak om het door de goede cn vele luchtige rolprenten ver wende publiek iedere week weer een menu voor tc zetten, dat gretig af trek vindt. De directie van het Grand Theatre slaagt er echter iedere week opnieuw weer in iets voor den hoofd schotel ie vinden, dat zelfs na dc meest pikante hors d'oeuvre nog met genoe gen genuttigd wordt. Voor dc komende weck brengt zij ons de bijzonder amu sante en goede zangfilm „Verliefd, maar op wie?" met in de hoofdrollen Jan Kiepura (de tenor Jan Morena), Lien Deyers (Susi), Adéle Sandrock (grootvorstin Loridowska) en Fritz Im- hoff (de augurkenkoning). Zooals te hegrijpen, zou dit geen film met Jan Kiepura erin zijn als er niet vooi«4-lurend in gezongen werd maar... gezongen op een wijze, die steeds het verlangen naar reprises doet ontstaan. Het is een genoegen hem opera's als Rigoleuo en Martha tc hooren zingen of „Oh blond, oh braun, ich liebe alle Fraifn" en „Schenk mir dein Herz heme Nacht", de twee schlagers uit deze werkelijk komische film. Dit I.iiinina-product is er een. waarin de luinior inderdaad kostelijk is cn deze geen afbreuk wordt gedaan door over drijving. hetgeen in dit geval, waarin we ine1 'wee Jan Morena's te doen heb ben en twee verschillende meisjes, die verliefd op een van hen zijn, doch niet preri*»., weten of zij nu den kruideniers bediende met de goede stem of de échte zanger Morena voor zich hebben. En dan komt daarbij, dat de vader van het eene meisje een „nugurkcnhancjelaar en gros' i«. die voor kunst net zooveel voelt als een veroordeelde voor de ge vangenis. en door zijn trotsigheid nogal eenige grappige situaties "schept. Het is trouwens een aaneenschakeling van ko mische scènes; wij denken hierbij bijv. aan de augurkenscène bij de grootvor stin, waarin de kruideniersbediende annex zanger, zijn kennis van augur ken aardig toont, aan de,scène tusschen Susi en do échte Morena, die haar op gesloten in een kast aantreft en daarin een aanleiding vindt met haar een nachtje pret te gaan maken in een cabaret en op een lunapark, aan het afscheidsconcert van den pseudo-More- na, die inmiddels is bevorderd tot ad junct van den augurkenkoning omdat hij zich met diens dochter heeft ver loofd, enz. Het slot is werkelijk over weldigend, want heide zangers krijgen het meisje, dat hun vanaf het begin haar liefde heeft verklaard, daarin vindt geen verwisseling plaats. De bei de rivalen helpen elkaar op het laatst zelfs, zoodat we het beleven, dat Jan Kiepura een duet met zich zélf zingt. Een kostelijke film, die het publiek de zorgen van het dagelijksghe leven een paar uur doet vergeten. Bioscoop Amicitia Dc film „Bobby trekt van leer", waar mede Cinema Amicitia ditmaal haar bioscoopprogramma aanvangt, opent met een reeks geheimzinnige beelden. Door de somberte van onderaardsche gangen zien wij lichtflitsen zich voort bewegen en wanneer men zich op dit unheimisch gebeuren ingesteld heeft, blijken twee mannen op onderzoek uit tc zijn in dc grafkamer van een oud slot. Eén der kisten wordt opengebro ken, maar in plaats van sieraden, blijkt de inhoud levend te zijn. De hand, die in de kist rondtastte, wordt krampach tig vastgehouden tot groote ontzetting van den dief. Zijn handlanger verlaat hem, waarop zich een gevecht afspeelt in de duisternis tusschen den roofridder en de verrezene, welke laatste niemand anders is dan Harry Piel. Een spannend begii» dus, dat het beste doet verwachten. Langzaam maar zeker echter gaat dan die sfeer in het beloop van de film eenigszins verloren, waarbij één ding op hetzelfde niveau blijft en wel: het tempo. Daardoor heeft de film veel van haar aantrekkelijkheid bewaard en boeit, de voortdurende snel heid van handelen ons van het begin tol het einde. Naast Ilnrry Piel. die weer een alles overheerschcnde, goede rol speelt, zijn Mor zeker nog door snel te onderscheiden Paduhe cn de portier. Licn Deyers cn Jan Kiepura in de Luminasfilm: „Verliefd... maar op wie?" alsmede het blonde meisje uit het schoonheidssalon. Aan het snelle temno heeft ook do harmonica muziek zich aangepast, zoodat we mogen spreken van een vlotte film, waarbij de zwakke momenten geen blijvende bcteckenis hebben. Wat verder den inhoud botreft Bobby (Harry Piel) is van beroep een gevreesd bokser, reden waarom zijn tegenstanders hem vlak voor een be langrijke match overvallen en neerge slagen hebben. In het begin is reeds op zijn verlossing gewezen en dus ver schijnt hij toch. wanneer de strijd in de boks-arena zal aanvnngen. Hij wint de match grandioos cn verovert tevens het aardige blonde meisje, waar nede hij inmiddels, na allerlei wederwaardig heden, kennis gemankt hoeft. Ook „ihe happy end" is eenige seconden lang op het doek vastgelegd De tweede hoofdfilm is getiteld: „Op 1000 Meter diepte", een film, die onder regie van Armand Schaefer tot s and gekomen is en waarin vooral Sa"y O'Neil door haar keurige spel do aan dacht trekt. Het verhaal speelt zich af onder sponsenvisschers. Twee jonge mannen dingen naar dc hand v in oen meisje, welk feit natuurlijk met zieh brengt, dat er één te veel is! Deze Snl- vanis gedraagt zich niet bijzonder cor rect tegenover zijn mede-minnaar, maar tenslotte weet de laatste, moreel en daadwerkelijk gesteund door de •*c,*no- nc Rosic, alle tegenspoed te overwin nen en is er weer een gelukkig echt paar meer op de wereld. Een film, die weinig nieuw3 t« /,i -n geeft, maar door zijn weinig troei'ijk» n inhoud en mooie opnamen onde» ee dc moeite waard Is. City Theater In het City Theater draait een goede bekende: Ilartcdief, met do aardige Shirley Temple in de hoofdrol. Deze film, welke reeds begin October met zooveel succes in Grand Theater heeft geloopon, gaat nu weer in City. zoodat de velen, die haar vorige keer gemist hebben, haar alsnog kunnen gaan zien. Aangezien deze film inderdaad een re medie is tegen somberheid willen wij hier nog even herhalen, wat wij er vo rige keer over schreven, want zij is die aandacht ten volle waard. Dc film is zeker geen voorbeeld hoe ver de techniek het in veertig jaar ge Shirley Icmple cn James Dunn in „Hartcdief" bracht heeft, ze is dikwijls zelfs slordig gefotografeerd, maar het is een film die aller harten zal winnen. De kleine Shirley ontwapent iedereen, ze is wer kelijk een schat van een kind. dat heel natuurlijk cn met animo haar rol speelt en het is of de ouderen er zelf het grootste pleizier in hebben met haar te spelen. De inhoud is heel een voudig gehouden en ongecompliceerd. Er is als vroeger bij hot tooneel slechts rekening gehouden met goede cn met slechte menschen, het is kortom een film voor elk publick. Er hebben al dikwijls kinderen voor dc film gespeeld en er zijn heel goede film-artistjes geweest. Wat is nu do oorzaak, dat deze film overal zoo n suc ces heeft? Dl» succes is grootcndeels een tijdsverschijnsel. We leven in een nare, drukkende tijd. En het geheim van deze film is absoluut tc ontspannen. De film is vol scènes van een goedmoedige, blijde, echt prettige vroolijkheid. En dat is het, waaraan we allen zoo'n enorme behoefte hebben. Laten we eens vrij zijn van alle intellectueele geestigheid, laten we weer eens echt meeleven met menschen die spontaan kunnen zijn en echt goedhartig cn die wat over hebben voor elkaar. Dat is de geest, die heerscht op het vliegveld, waar Shirley zoowat de mascotte Is voor die groote mannen met hun vermoeiende tnaar mooie taak op de luchtlijnen in Ame rika. Haar groote vriend is Loop Men- ritt (James Dunn), een sympathieke jonge aviateur. Het spel van deze twee is alleraardigst en overvloeiende van kleine, komische voorvalletjes en bo vendien van een hartelijke verloedering die nu eens niet tot sentimentaliteit ontaardt. Een prachtig ivjk4 is ook l'n- cle Ned, de virtuoos in de rolstoel, die een brombeer met een gouden hart blijkt te zijn en die hartelijk laat lachen door de wijze waarop hij in zijn rolstoel over het film doek flitst. En naast Shir ley is er nog een jong film debutant je, het nare kind Anita, gespeeld door Do rothy. Christy, dat haar onsympathieke rolletje haast met evenveel talent speelt als shirlev. De film is niet al leen vroolijk, er gebeuren heel trnei- sche dingen, die knap verfilmd zijn. Maar zo worden overstemd door alle goede, prettige dingen die zich onder brave menschen afspelen. Het kijkje, dat wc in de vliegwereld krijgen, met dc vele opnamen van Dou glas toestellen tijdens de vlucht maken de film bovendien interessant. Kleine Shirley met het hondje Rags veroveren de wereld en het liedje dat Shirley ons voorzingt: „On the good ship Lollypop" is al even populair geworden als het kleine actrlcetjo zelf. Goed zoo. Shit lev, laat ons het sombere leven maar eens vergeten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5