$£Achmfow v. Ckhbüxb&hqk mQubilsüdnq DE STEUN AAN WERKLOOZEN Financiering bruggenbouw 3^ Tiwrijd U van fooa Dam polio cEtN Gemeentelasten op •onroerend goed EENENERGIERAAD Salarisverlaging gaat niet door TIMMERFABRIEK AFGEBRAND Moet benzine-accijns verhoogd? De gestrande schepen bij Egmond 3e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 KLEI NiVNEUBELEN PERZISCHE KLEEDJE8 PERZ I8CHE KUSSENS DELFTS-A AR DEWERK QROTE SORTERING APARTE MODELLEN LAGE PRIJZEN PARLEMENTAIR OVERZICHT VIER GRONDSLAGEN Minister Deckers schrapt de extraspost van 50.000 De afslachting van vee DEN HAAG. 29 November. Eerst heeft de Kamer de begrooting van So ciale Zaken afgehandeld en daarna heeft zii het, debat over die van Land bouw ^voott gezet. Vier grondslagen heelt Minister Slin- genbere eenoemd. waarop de steunver lening aan de werkloozen moet zijn gebaseerd: een ethisch, noodzakelijk minimum, een bepaalde verhouding tusschen loon en steunbedrag, de be perktheid der openbare geldmiddelen en het feit dat een mensch recht heeft op arbeid en niet mag worden veroor deeld. ziin gcheele leven van steun te bestaan. Hii verzette zich tegen ver mindering van den aftrek van den steun wegens gezinsinkomsten en vindt de verlaging van den steun met twee^ derden dezer inkomsten iuist. En hii verklaarde dat. wanneer gemeenten onderhoudsplichtigen willen dwingen, werklooze familieleden te steunen, zii niet gedurende het proces, dat daartoe noodig is. de werkloozen zonder steun mogen laten. Inzake hulp aan kleine hoeren, klei ne middenstanders en andere noodlii- •dende zelfstandigen overlegt de be windsman met ziin collega's van Land bouw en van I-Iandel. Scheepvaart er» Nijverheid. Bii het Landbouwdcbat^ la ter on.den middag gevoerd, vertelde Minister Deckers nog. dat dit overleg, voor wat de kleine hoeren belangt, hun tewerkstelling in het eigen bedrijf treft Minister Slingonberg zal onderzoe ken. of het mogeliik is. nog meer vriien armslag aan de particuliere liefdadig heid te geven. Er zou dan niet zooveel van den steun worden afgetrokken we gens particuliere giften. De ministers Slingonberg en Deckers onderzoeken, in hoeverre het mogeliik is. nieuw blikvleesch te maken. Er is nu een voorraad blikvleesch voor werk loozen tot en met Maart. In 1934 is er 10 millioen K.G. vleesch in blik door werkloozen gebruikt en in 1935. tot September. 15 millioen K.G. Wel een sterke stiigine dus. Ook de hoeveelhe den goedkoope margarine en groenten ziin niet onbelangrijk. Nadrukkelijk verklaarde minister Slingenberg. niet voornemens te ziin. de steunnormen te verlagen. Wel is het mogeliik dat hef steunbedrag verder daalt, namelijk als het loon waarvan het een percentage vormt, lager wordt De werkverschaffing besprekende, zei de Z.Exc.. evenals de heor Ebels fV.D.) gedaan had. dat hiervoor in aanmer king komen werken, die niet of voor loonig niet zouden worden verricht, als zii niet in werkverschaffing wer den uitgevoerd Hii gaat ervan uit. dat alle arbeiders beurtelings bii de werk verschaffing moeten worden geplaatst, zoodat er een rouleerstelsel moet wor den gevolgd. Als het werkverschaffings loon niet iets lager was. dan dat in het vriie bcdriif. zou de prikkel, om in het vriie bedriïf werk te zoeken, ver dwijnen. Hoezeer overigens werkver schaffingen hoven steun de voorkeur ver dienen. Z.Exc. moet zich oen rem aan leggen. vanwege de kosten. De Minister strafte tot dusverre hii de werkverschaffing geplaatsten in eer ste en laatste instantie. Voortaan ech ter zal in eerste instantie de inspec teur der werkverschaffing straffen. De organisatie, waarbii de gestrafte is aan gesloten. heeft dan recht van beroep on den minister, die alle betrokkenen ruimschoots hoort, alvorens zijn beslis sing te nemen. Er wordt gewerkt aan een verbete ring van het stelsel van den loonhij- slag in land- en tuinbouw. Het is voor gekomen. dat boeren personeel hebben ontslagen om het. daarna, met bijslag, weer aan te stellen. Moge 's ministers beroep op de organisaties, om de hoe ren ertoe te brengen, zulks na te laten, gehoor vinden. Onderzocht, wordt, of voor de bijslagen objectieve normen, algemeene maatstaven, mogeliik ziin. Over werkverschaffing aan de ieugd zal de bewindsman, die tot nu toe met dp colleges van Gedeputeerde Staten overleg heeft gepleegd, later ook recht streeks met de werkgeversorganisaties in verbinding treden. Aan aannemers wil minister Slingen berg gaarne uitvoering van werken in werkverschaffing gunnen, maar hii zal eens mof hun organisatie praten over een middel om de slechts gewoonte van de ..opzetten" te doen verdwijnen Niet te aanvaarden noemde Z.Exc. de motie-Van Houten (C.D.). waarin twintig tot dertig gulden uitkcering in eens werd gevraagd voor werkloozen. Hii herinnerde eraan, flat het Riik 140 millioen nor iaar uitgeeft voor werk- loosheidszorc. waarbii nog 82 millioen overheidsuitgaven komen voor armen zorg en 84 millioen voor uitkeerineen aan invaliden ouden van dagen zieken. Het totaal van 300 millioen is veel en veel meer. dan voor den oor log het geheele Nederlandsche Staats budget bedroeg? De Kamer verwierp de motie met 50 tegen 18 stemmen. Vonr stemden S.D.A.P. Communisten en de hoeren Arts fK.D.P.L Van Houten (C. DA en Sneevliet (R.SA Met de stemmen der heeren De Vis-! "er fCLPA en Sneevliet tegen, heeft de Kamer de begroeting van Sociale Za ken aangenomen. Bii de voortzeifine van het I.and- Pouwdehaf kwam hel nmendemonf-Lo- viuk fC.Ti.) int schrnnning van f 50.000 voor cventueele aanstelling van nieuwe ambtenaren te vervallen, doordat Mi nisfnr Deckers /.elf den nost schrapte.. „om de Kamer te toonen. dat er niets achter zit". Z.Exc. deelde voorts mee. de instel ling te overwegen van een commissie van voorlichting voor zaken, waarbii de rechtspositie van crisisambtenaren betrokken is. De bewindsman zelf doet zulke zaken af De Minister zclte uiteen, dat men de margarine-industrie niet moet opoffe ren aan de boterfabrieagc. omdat zii veel werk geeft en zelve een goede bo- terafnemer is En als arm? menschcn eeen margarine meer zouden kunnen krijgen, zou men toch goedkoope boter voor hen beschikbaar moeten stellen waarmee de boeren nog niet geholpen waren Z.Exc. zal nagaan, of er goedkoop melk aan schoolkinderen kan worden verstrekt. Van belang was ziin mededeoling. dat er nog niets vast staat inzake afslach ting van den veestapel en dat hii zulk een afslachting slechts als een uiterste middel beschouwd. Den oriis van zeven en acht gulden, voor 1936. '37 en '38 voor de rogge ge waarborgd. noemde Z.Exc. keurig en heilzaam voor de kleine boeren. Een deskundige. ..die tot over ziin ooren in de kleine hoeren zat", had hem gezegd, dat dit het geval was. Maar de heer Droesen i'R.KA interrumpeerde helaas, dat de kleine boeren er niets aan had den. Zoo bleken de deskundigen het weer oneens. Van een actie van kleine boeren, on der leiding van een zekeren heer Bouw man gevoerd, vertelde Z.Exc. wonder-1 liike staaltjes. Hii gaat nog na. wat er voor de pluim veehouderii. welke heden nog in Ds. Li nebeek fH.GA een pleitbezorger vond te doen valt. Binnenkort zal er een bespreking nlaats vinden tusschen organisaties van belanghebbenden bij den bosch- houw over de vraae. wat hiervoor on der leiding van de regeering kan wor den gedaan. Bii de afdccling Visschcrii heeft de heer Duvmaer van Twist (A.R.) aange drongen on een Dufvcrbod als middel tegen overhevisschine van de Noord zee en od hulü voor de zoetwatervis- scherii. DE EMIGRATIE NAAR ZUID AFRIKA AMSTERDAM, 29 Nov. Do Neder landsche Zuid-Afrikaansche verecniging heeft van haar vertegenwoordiger uit Johannesburg bericht ontvangen, dat de arbeidsmarkt in Zuid Afrika over voerd dreigt te worden met timmerlie den en metselaars. In verband hiermede heeft de vereeniging besloten om voor- loöpig geen nieuwe aanvragen, inzake bemiddeling tot vertrek van deze vak lieden in behandeling te nemen. NEDERLANDSCHE HANDELS DELEGATIE NAAR BERLIJN 's GRAVENHAGE. 29 Nov. - De Ne derlandsche delegatie die te Berlijn de handelsbesprekingen, welke de vorige week in Den Haag ziin onderbroken, zal voortzetten, zal hedenavond naar Berliin vertrekken. Adres der z.g. contactcom* missie aan de gemeentes raden De z.g. contact-commissie heeft zich met een adres tot verschillende gemeen teraden gewend, waarin zij er do aan dacht op vestigt, dat. vooral in do laat ste jaren de gemeentelijke lasten en tarieven zeer sterk op de exploitaties van het onroerend goed drukken, en dat zonder verdrijving kan worden ge zegd, dat deze lasten veel te hoog zijn en bovendien door de wijze van heffing vaak tot onbillijkheden aanleiding geven. Bovendien mag volgens adres santc niet worden vergeten, dat vooi zoover de lasten niet verhoogd zijn, ze toch al zwaarder drukken voor de sterke vermindering der opbrengsten van de exploitaties, maar ook voorts dat in die te zware heffingen een ge vaar schuilt voor de overheid zelf. Dooi de reeds gereleveerde sterke verminde ring der opbrengsten wordt het bedrag dat aan den gemeentelijken fiscus moei worden betaald naar verhouding steed- groot er en wordt voor zoover daar nog sprake van is, het netto provenu steeds geringer, hetgeen ten gevolge moet hebben een vermindring van de in komsten der overheid uit die exploits ties. De noodzakelijkheid van aanpassing waarop van regeeringswege steeds weer wordt gewezen en aangestuurd houdt volgens de commissie in. dat ook van gemeentewege te dezer zake mede werking wordt verleend, Ten slotte merkt adressant6 op Int verlaging van lasten en tarieven niet alleen een voordeel zal zijn voor de indirect belanghebbenden, als hijv. de huurders, waardoor dus het algemeen belang wordt gediend. Op deze gronden verzoekt de com missie de belastingen en tarieven drukkende op de exploitaties van het onroerend goed aanmerkelijk te ver lagen. DIPLOMATIE Naar wij vernemen is de Roemcen- sche gezant in Den Haag de heer C.. Visoianu, die dezer dagen door II. M. de Koningin in afschfeidsaudiëntie is ontvangen tot gezant benoemd in War schau. De heer Visoianu zal Zondag ochtend uit Den Haag vertrekken. Adviescommissie ingesteld DEN HAAG. 28 November. Bij be schikking van de Ministers van Wa terstaat en van Handel, Nijverheid cn Scheepvaart is ingesteld een commis sie. die de Regeering zal hebben te ad- viseeren onurent de instelling van een Energieraad en omtrent de samenstel ling. de taak cn dc bevoegdheden van zoodanigen Raad. In die Commissie ziin benoemd tot lid en Voorzitter: Mr. Dr. A. B. C. M. van Rijckevorsel. Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant, te 's-Hertogenbosch: tot leden: Ir. M. C E. Bongaerts, oud minister van Waterstaat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal te 's-Gravcnhage: Ir. W. L. C. Brunings. directeur van de N.V. Provinciale Utrcchtsche Elcctricitcits-Maatschappij tc Utrecht: prof. dr. h.c. C. Foklmnnn, voorzitter van de afdecling voor elec- trotcchniek der Technische Iloogc- school te Delft: Ir. M. van der Horst, directeur der gemeentegasfabrieken te Amsterdam; Ir. D. de Iongh Wzn.. oud-directeur van Gouvcrnementsbedriiven in Ned. Indië, te Rotterdam: Prof. Dr. Ir. F. K. Th. van Iterson, directeur van de Staatsmijnen to Heer len: Prof. Ir. J. Klopper, directeur N. I. Snoorweg Maatschannii te 's-Gravenha- gc: Dr. L. G. Kortenhorst. lid van den Niiverheidsraad cn lid van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhage: J. H.'do Man. maioor der Genie, chef van het Technisch Bureau van den In specteur der genie, te 's-Gravcnhage: Prof. L. A. van Roven, oud-minister van Oorlog, voorzitter van het Kon Instituut van Ingenieurs, te Wasse naar: Ir J Rutfen. directeur van het ge meentelijk gasbedrijf te 's-Gravenhage; Mr. J. F. Schönfcld administrateur bii het Denarlemcnt van Waterstaat, tc 's-Gravenhage: Prof. ir. J. C. van Staveren, directeur dor N.V. K.E.M.A.. tc Arnhem: Prof Ir. G. J. van Swaav. oud-minis ter van Waterstaat, voorzitter van den Eloetricitoifsraad. te Delft: Dr Ir. Th van dor Waerden. lid van de Tweede Kamer, te Laren (N.H.): Ir F. C. Wirtz directeur van het In stituut voor Brandstoffeneconomle. te 's-Gravenhage. JAC. J. RUYGROK OVERLEDEN ARNHEM. 29 November. Hier ter stede is op'73 Jarigen leeftijd overleden dc musicus Jac. .T. Ruygrok, componist van verschillende werken. ARBEIDSTIJD VOOR KANTOREN „Mercurius" dringt bij den Minister aan op instelling van een werktijden besluit ROTTERDAM, 29 Nov. De Natio nale Bond van Handels- cn Kantoorbe dienden „Mercurius" heeft aan den mi nister van Sociale Zaken een adres ge richt, «waarin o.m. wordt gezegd, dat deze steeds uitgestelde invoering der Arbeidswet voor kantoren een voortdu rende bron van leed is geweest voor het zéér belangrijke aantal kantoorbedien den in Nederland, waarop door den Bond herhaaldelijk de aandacht van Z. F,xc.'s Ambtsvoorgangers werd geves tigd met dringend verzoek om do uit zonderingspositie, waarin de kantoor bedienden werden gehouden, to willen beëindigen. Intusschen kan het onbegrensd over werken rustig voortduren, terwijl de werkloosheid onder de kantoorbedien den van zeer grooten omvang is. Deze werkloosheid zou niet onbelangrijk be teugeld zijn, indien ook voor de kan toren de 48-urige werkweek zou hebben gegolden, daar dan de afvloeiing van kantoorpersoneel nauwkeurig zou zijn overwogen of dc te verrichten arbeid door het achtergebleven personeel bin nen den wettelijken arbeidsduur gereed kon worden gemaakt, terwijl nu, soms héél ruw. wordt afgevloeid en voor het blijvend gprieelten den arbeid niet in den normalen tijd gereed krijgende, overwerk ad libitum is geoorloofd. De huidige bezetting der Arbeidsin spectie zou geen of zeer geringe uit breiding behoeven te ondergaan om de controle ook over dc op kantoren werkende volwassen bedienden uit te strekken. Redenen waarom adressanten Z.Exc. verzoeken over de bezwaren tegen een Werktijdenbesluit voor kantoren, gele gen In de daarvoor noodzakelijke con trole, te willen heenstappen en thans, na een wacht periode van zestien jaren de Arbeidswet 1919 ook voor de kanto ren tot een levende wet te verheffen en dat niet alleen in het belang der werk looze kantoorbedienden, die door de in voering der wet weder in de bedrijven zullen worden opgenomen, doch ook in het belang der niet-werkloozen. die daar door dan de gelegenheid zien gescha pen tot verdere vakbekwarning in het behalen van de thans meer dan ooit he- noodigde bewijzen van bekwaamheid, de vakdiploma's. Dc gemeenteraad van Amster» dam verwerpt het voor* stel 5 pet. te korten AMSTERDAM. 29 Nov. In den ge meenteraad kwam hedenavond een voorstel in behandeling om de salaris sen van het gemeentepersoneel met 5 te verlagen, wat een besparing van 1.800.000 zou opleveren, noodig om de gemeentebegrooting dienst 1936 sluitend te maken. Na uitvoerige debatten werd het voor stel met 2914 stemmen verworpen. Een felle brand te Huizum bij Leeuwarden LEEUWARDEN, 29 Nov. Heden nacht omstreeks 12 uur brak brand uit in de timmerfabriek van den heer Kals- beek, staande aan den Tijnjedijk te Hui zum. De huisgezinnen Kalsbeek. Hoek stra en Lebbing. welke dit pand be woonden. moesten in allerijl met achter lating van nl hun bezittingen do slaap kamers verlaten. Toen de motorspuit arriveerde stond de timmerfabriek, waarin zich o.m. 400 huishoudtrappen en vele tafels bevonden, reeds in lichter laaie en viel aan hlusschen niet te den ken. Het vuur woekerde ook door naar het woonhuis. Toen het zoover was gevorderd, werd de hulp ingeroepen van de Leeuwarder brandweer, ook omdat de aangrenzende perceelen w.o. een hanrdenfahriek ge vaar liepen. Aan het gezamenlijk wer ken van de heide brandweren was het tenslotte te danken, dat het vuur tot staan kwam. Het geheele pand was zoo goed als geheel uitbrand. Alleen in een gedeelte van het woonhuis had het vuur zijn ver nielend werk niet kunnen volbrengen. De waterschade is hier echter enorm. VUURGEVECHT MET STROOPERS Twee personen nabij Smilde gearresteerd SMILDE, 29 November. In den afgcloopen nacht waren dc wachtmees ter de Goede, de marechaussees Vogel en Kuiper en de jachtopziener Brug- grink op surveillance op een jachtter rein aan de Bcilervaart te Ilooge- Smilde. Plotseling zagen zij een licht bak op hen afkomen, terwijl een schijn werper op hen werd gericht. Even la ter werd op den marechaussee Vogel gevuurd. Deze trok onmiddellijk even eens zijn vuurwapen en een vuurge vecht ontstond. Tenslotte kozen de stroopers, achtervolgd door de politie, het hazenpad. Aangezien men ver moedde hier tc doen te hehben met de gcbi*3. Dc B., die aan de Beilervaart wonen, werd in deze richting een on derzoek ingesteld. liet bleek, dat een van beiden een schot in het been had gekregen. Zij zijn gearresteerd. Een van beiden zal morgen voor den offi cier van justitie te Assen worden ge leid. Een geweer en een lichtbak wer den in beslag genomen. De andere strooper zal na geneeskundige behan deling eveneens voor de justitie wor den geleid. HET UITTREDEN VAN MR. DUIJS Verklaring van Ir. Albarda Ir. Albarda publiceert in het Volk do volgende verklaring: liet besluit van mr. Duijs om zich af te scheiden van de sociaal-democra tische Kamerfractie komt niet onver wachts en bet komt zeker niet te vroeg. Reeds lang liet hij het in menig opzicht aan de noodigc medewerking ontbreken en in de laatste twee jaar was zijn stemming tegen de Partij en tegen haar fractie zoo vijandig en gin gen zijn opvattingen op politiek gebied zoover van die van Partij en fractie af wijken, dat de toestand onhoudbaar was geworden. Dat mr. Duijs bij zijn „afscheid" van de fractie het Nederlandsche publiek zou onthalen op oen aantal beschou wingen en voorstellingen, waaruit eens te meer blijkt, hoe vijandig zijn gevoe lens jegens rlc Partij zijn geworden en hoe hij huiten staat is gekomen om gebeurtenissen van de laatste jaren op juiste wijze te zien en weer te geven dit alles was te voorzien. Op dit oogenblik wensch ik op geen enkele van zijn beweringen en voor stellingen in te gaan. Ik mag echter niet nalaten te verklaren, dat zij, op enkele onbelangrijke uitzonderingen na, dc toets van een onderzoek niet zouden kunnen doorstaan. VOOR DE AMBULANCE IN ABESSYNIfi AMSTERDAM. 29 Nov. - In de 26 November 11. gehouden vergadering van de afd. Amsterdam van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst is besloten een belangrijke bijdrage te storten ten behoeve van de Nodcrland- scho ambulance naar Abcssynië. Dc Kamerleden vinden zich voor een moeilijk dilemma gesteld Voorioopig verslag Verschenen is het Voorioopig Verslag over het wetsontwerp tot financiering van den versnelden bruggenbouw door verhooging der tijdelijke heffing van bet bijzonder invoerrecht op benzine. Hieraan wordt het volgende ontleend: Het strekte vrij algemeen tot voldoe ning, dat het voornemen tot tolheffing door de regeering is losgelaten, zij het dan onder het voorbehoud dat de thans voorgestelde verhooging van de benzine belasting door de Kamer zal moeten worden aanvaard. Vclo leden vestigden er de aandacht op dat door dit voorbehoud een geheel zui vere beoordeeling van de thans voorge stelde henzineverhooging op haar eigen waarde wordt bemoeilijkt. De Kamoi komt daardoor in de moeilijke positie dat zij tusschen twee kwaden een keuze moet doen en zou wellicht geneigd kun ncn zijn, het minste kwaad zonder veel kritiek te aanvaarden. Bij vergelijking van het bruggentollenontwerp en het onderhavige gaven deze leden aan hei laatste de voorkeur. Evenwel wordt hici een bepaalde categorie van bedrijven be last, welke bij het gestelde doel - ver snelden bruggenbouw in hot geheel geen of zeer weinig belang heeft, terwijl bij het andere ontwern het onmiddellijk- verban^ tusschen gebruik, belang en Instenopbrengst ontegenzeggelijk aan wezig was. De bezwaren tegen de Inntste methode van financiering zijn echter zóó ernstig, dat men deze niet zou wil len aanvaarden. Do thans voorgestelde verhooging van den lastendruk on het motorisch weg verkeer achtten deze leden te ernstiger omdat dit verkeer in den laatsten tijd reeds zeer zware lastenverhoogingen heeft ondergaan. Zij waren zeer be vreesd, dat deze druk zoo zwaar zal zijn geworden, dat niet alleen die druk cco nomisch een funeste uitwerking heeft, maar ook, dat fiscaal de grens van de nuttige belasting is bereikt. Is de toe stand dus reeds zeer précair, zoonis uit ingekomen adressen van H.T.M. cn B.I.M. blijkt, do voorgestelde verhoo ging, waardoor het motorisch wegver keer circa 10% meer aan belastinggel den zal moeten opbrengen, maakt dien nog veer gevaarlijker. Naast dit bezwaar van algemeenen aard staat het bezwaar van meer bijzon deren aard, dat tal van bedrijfstakken door deze verhooging zullen worden ge troffen, terwijl zij van het bereiken van het eigenlijke doel dezer verhooging geen profijt zullen hebben. Duizenden kleine neringdoenden, die hun klanten in een beperkt gebied bedienen, hebben van den versnelden bruggpnbouw gee nerlei voordeel, evenmin als de exploi tanten van stadstaxi's en stadsautohus sen. Hetzelfde geldt voor autobussen welke een traject zonder bruggen h& dienen. Zelfs zij, die de benzine voor ge heel andere doeleinden dan het wegver keer gebruiken: voor huishoudelijke medische of chemische doeleinden, voor stationnaire motoren, voor de lucht vaart, zullen moeten bijdragen in de kosten vnn den versnelden bruggen bouw. Het pijnlijkste is wel. dat de ben zinemotoren voor de binnenscheepvaart en de b'enzinerijtuigen voor spoor- cn tramwegen door deze heffing zullen moeten bijdragen aan de verbetering van de verkeerswegen hunner grootste concurrenten. Gaarne zouden deze leden vernemen, of de regeering een regeling mogelijk acht, waarbij gebruikers van benzine voor andere doeleinden dan wegverkeer van de heffing zouden wor den vrijgesteld, hijv. door kleuring van de benzine, en waarbij het wegverkeer dat olie of benzol als brandstof gebruikt, en dat thans is vrijgesteld, mede zou worden belast. Sommige leden voegden aan deze be zwaren toe, dat het motorisch wegver koer thans reeds aan het Verkeersfonds en aan de schatkist meer betaalt dan noodig is voor aanleg, onderhoud en verbetering van het wegennet, de hrug gen inbegrepen. Zij kwamen er tegen op. dat het motorverkeer de tekorten van nndere verkeersmiddelen als de «noorwegen moet dekken. Wanneer da! niet geschiedde, zou geen extra heffing noodig ziin. Naar de meening van sommige ande re leden kan de financiering van den bruggenbouw ook vnn den z.g. ver snelden bruggenbouw geheel en be vredigend cn doelmatig uit de op brengst van de bestannde belastingen op het wegverkeer worden gevonden door de amortisatie-termijnen te verlengen. Eenige leden grondden hun bezwaren tegen dit ontwerp voornamelijk hieron dat bij aanneming daarvan .het begin sel, waarop de financiering van het Riikswegennlnn berust, zou worden los- gelnten. Bij de hehnndeling van het wetsontwerp tot invoering eener wegen helnstlng hebben zoowel de Regeering nis de Kamer zich op het standpunt ce steld. dat een wegenhclnsting en niet een henzinphelnstlng de bron moest zijn waaruit de henoodigde gelden zouden moeten vloeien. De in 1931 ingevoerd»» henzlnehelnsting droeg een zuiver fis ennl karakter en diende uitsluitend tot versterking vnn de algemeene middelen des Rijks. De thans voorgestelde ver hooging zal aan deze bc1n<uimr erhter ten deele een hestemminesknrnkter «e ven. Deze tweeslachtigheid in de he lastIngwetgeving keurden H#»ze loden af Voorstanders van het ver hoo fide invoerrecht aan het woord Verscheidene andere leden waardeer den in dil ontwerp, dat het den druk op het motorverkeer, die, naar de mea ning van de regeering. noodzakelijk is om het geslelde doel te hereiken, op het geheele verkeer doet rusten. Naar hun meoning heeft de regeering uit de go- houden verkeerstelling do juiste con clusie getrokken. Dal er benzinegcbrul- kers zijn. die van de gel>ouwde en te houwen bruggen geen gebruik zullen maken achtten zij geen overwegend be zwaar. Rovondien is met dit ontwerp niet slechts het belang van het auto verkeer gediend, maar ook een natio naal belang van de eerste orde, immers in 1941 zal de toestand zijn bereikt, dat onze groote waterwegen practisch geen beletsel meer zullen vormen voor het doorgnnnd wegverkeer. De geringe ver hooging van don benzineprijs achtten zij voor hel bereiken vnn dit doel ge wettigd. De meening van andere leden, lal deze druk niet le dragen zou zijn, konden zij niet doelen. Verscheidene leden kwamen na een financiecle beschouwing tot de volgend® tweeledige slotsom: 1. De verhooging van dc benzinebe- lasting is niet een noodzakelijk en on miskenbaar middel voor den versnel den bruggenbouw. Een financierings plan zonder deze verhooging is zeer wel uitvoerbaar, zooals blijkt uit een ontwerp, gegeven in een publicatie van de Alg. Nod. Verkeersfederntie. 2. De grief, dat benzine, gebruikt voor andere dan het motorische wegverkeer, wordt bezwaard met een heffing ten bate van den versnelden bruggenbouw, is niet gegrond De voorgestelde belas- tingverliooging is immers een fiscale maatregel. welke in don vorm een las tenverlichting Is vnn het Verkeersfonds, waardoor de Rijksbijdrage aan dat fonds wordt verminderd ten bate van den gewonen dienst dor Rijksbegroo- ting. Eenige leden meenden, dat hot on derhavige ontwerp nog niet in voldoen de mate tegemoet komt aan de gerecht vaardigde wenschen vnn het provinciaal bestuur van Gelderland on van de ge meentebesturen van Arnhem en Nijme gen. De groofe bedragen, welke deze lichamen voor de toegangswegen tot de hruggen nabij de sleden hebben toege zegd en reeds ten deele hebben bptaald, werden toegezegd met de bedoeling dat deze bruggen bet eerst zouden worden gebouwd en tolvrij zouden zijn. De eer ste voorwaarde is niet vervuld, terwijl de inwoners van Gelderland ook volgens dit ontwerp in de lasten van den ver snelden bouw der bruggen zullen moe ten bijdragen. Do regeering ovorwege ernstig of ten deze nog niet plooien zijn glad te strijken. Bespoediging van den aanlog van een nieuwen weg tusschen Arnhem en Nijmegen zal veel van de be zwaren van deze gcineënto en de pro vincie wegnemen. Positie „Kerkplein" en „Drente" door den jongsten storm gunstiger geworden EGMOND AAN ZEE, 30 Nov. - Zoo- wel de positie van de „Drenthe" als van dc „Kerkplein", is tengevolge van den jongsten storm gunstiger gewor den. De „Drenthe" is hoogcr op het strand geworpen en is met de achtersteven meer naar zee toegekeerd. Voor het sloopingswerk is dit echter nog geheel onvoldoende, liet verschil bedraagt slechts drie meter. Do bedoeling «van den slooper. Frank Rijsdijk Jr., is ech ter, dat de zoo de „Drenthe" rnet de kiel uit het strand trekt en geheel op het droge zet. Eerst dan wordt veel moeilijk sloopingswerk voorkomen. De „Kerkplein" is twaalf meter zuid waarts verplaats en vier meter west waarts, naar zee. Het vlothrcngen wordt daardoor zeer begunstigd. De grooto vraag blijft ech'er of niet tijdens de bergingswerkzaamheden een tegenge stelde strooming de winst weder zal te niet doen. Voorioopig is althans van be lang, dat de „Kerkplein" bij hoog water verplaatst wordt. Overigens worden do bergingswerkzaamheden door deze ver plaatsing opgehouden, daar de firma Smit nn van det Tak thans eerst allo huizen en steigers op het strand meer nant het Zuid-Westen moet verplaat sen Bij de verpachting der gemeenic- 'ijke parkeerterreinen voor December werden hoogo prijzen geboden. MILITAIRE ZIEKENINRICHTING TE EDE ARNHEM, 29 November. In den loop van het volgende jaar zal worden overgegaan tot den aanbouw van een militaire ziekeninrichting bij de kazer negebouwen te Ede, terwijl het bestann de npotheokgobouw zal worden uitge breid. De aanbesteding zal in den loop van 1936 geschieden. De kosten van het werk worden geraamd op 50.000. VALSCHE QUITANTIE AANGEBODEN AMSTERDAM. 29 Nov. De rechtbank veroordeelde den Ililversittnscbcn han delsreiziger M. E. wegens valschheid in geschrifte lot zes maanden gevangenis straf. Verd. had als reiziger van een firma in glaswaren een vnlscbe quitantie aan geboden aan een cliënt. hoofd en neus door inademing der geneeskrachtige dampen van Wet Milnhirdt maakt u goed

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9