NIEUW PARIJS DE DIESEL-ERVARINGEN Nederland en de Sancties Omtrek MEDEDEELINGEN DES MINISTERS Rechtspositie van het Overheidspersoneel WIJ LUISTEREN NAAR: Doodelijke aanrijding te Jutphaas Ie BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 2 DECEMBER 1935 BINNENLAND Dc Dicscltractie beeft, afgezien van dc storingen, in dc practijk voldaan Begrooting Verkeersfonds Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kauier inzake de begrooting van het Verkcersfonds voor 1936 is het volgende, ontleend: Na moeilijk en langdurig onderzoek zijn de motordefecten enz. bij de Disel- trcinen vastgesteld en konden proeven met de wenschélijk geachte verbeterin- gen worden genomen. Aangenomen mag thans worden, dat hoogstwaar schijnlijk die verbeteringen afdoende zullen blijken. De gebreken, die zich voordeden, kunnen bezwaarlijk als fou ten van den lechnischen dienst worden aangemerkt, daar deze bij den tegen woordigen stand der motor-techniek niet konden worden voorzien. De kosten voor onderzoek naar de gebreken, voor proefnemingen inet de gewijzigde motoren op den proefstand, voor aanbrengen van de noodige verbe teringen aan de mtoren, komen alle ten laste van den leverancier, evenals de kosten voor het onderhoud van do mto- toron, die vóOr de verbetering in bc drijf zijn gehouden. De schade voor N.S. bestaat in hoofdzaak slechts in het gedeeltelijk builen gebruik zijn van het nieuwe D.E.-materiecl. In 1934 is ruim 1.000.000 KAL met de D.E.-treinstellen in treindienst gereden in 1035 zal dit vermoedelijk 1.200.000 KM. bedragen. Sinds 15 Mei JJ. zijn ongeveer 20 van de 40 treinstellen In dienst; wanneer blijkt, dat de aange brachte wijzigingen van de motoren af doende verbetering geven, zal binnen niet te langen tijd de dienst weder tot het normale peil kunnen worden uitge breid. Afgezien van de bovengenoemde sto ringen. welke als van tijdelijken aard mogen worden beschouwd, heeft het Dieselbedrijf in de practijk wel vol daan; de exploitatiekosten per trcinkm. zijn belangrijk lager dan die van de stoomt ract ie. De constructie der D.E.-treinstellen. welke geheel uit gedachte stalen kokers en profielijzers, afgedekt met stalen plaat, bestaat, kan als zeer solide be schouwd worden: deze voldoet dan ook geheel, aan daaraan t« stellen «iacheft en het publick is in deze treinen- voiko men veilig. Het onrustig loopen der D.E.-treinen werd veroorzaakt door onjuiste afvee- ring, hetgeen bij nieuw materieel met geheel andere gewichtsverhoudingen meer voorkomt, hoewel de berekenin gen overeenkomstig de bestaande erva ringen juist waren. Dit gebrek is ver- De dienstregeling Dc belangrijke en principieele wjjzl gingen, die met 15 Mei 1934 in de dienst regeling der Nedcrlandsche Spoorwegen zijn aangebracht, blijken in de practijk goed te vodoen. De directie streeft steeds naar het be vorderen van aansluiting, doch het is niet altijd mogelijk daarbij aan alle wcnschen van het reizend publiek te voldoen. Nagegaan zal worden, of bij do verbinding Gorinchem—Rotterdam te Dordrecht nog verbetering mogelijk is. Extra treinen op Zondag In den afgeloopen zomer werden op Zondagen slecht* 35 goedkoops extra treinen ingelegd, die bij den drang der bevolking om op Zondag een uitstapje te maken in de bestaande behoefte slechts onvoldoende voorzien. De electrificatie Invoering van electrische tractie op bet haanvak Amsterdam—Amersfoort zal eerst goed mogelijk worden na vol tooiing van «is werken Amsterdam-Oost richting Amersfoort. Invoering van electrische tractie op andere lijnen is in studie. Tarieven Of een verdere tariefsverlaging en in voering van retourbiijettcn met langer geldigheidsduur in aanmerking komen, wordt weliswaar overwogen, doch daar bij moet dan op den voorgrond staan, dat oen toeneming van het reizigersver- vocr mag worden verwacht, welke ecni- germnte voldoende is om dc uit die tn- riefmaatregelen voortvloeiende vermin dering van inkomsten goed te maken. liet is niet waarschijnlijk, dat verla ging van het tarief voor het vervoer van rijwielen vermeerdering van In komen zal brengen; nagegaan wordt of uellicht op ondergeschikte punten wijziging van het tarief wcnschelijk is. Onbewaakte owrwegen Het aantal ongevallen op onbewaak te overwegen bedroeg in 1934. SG. waar van 22 op overwegen, welke nimmer af gesloten zijn geweest. Hel aantal (too den bedroeg 30; het aantal ongevallen on bewaakte overwegen bedroeg, afge zien van aanrijding van afsluit hoornen, 19. waarvan 4 met «ioodelijken afloop. Tot I Nov. J.l. bedroeg over 1935 het aantal ongevallen op onbewaakte over w effen 72. waarvan 27 met doodelijken afloop, op bewaakte overwegen 7. waar bij I dunde viel. Het aantal aanrijdingen van afsluit- hoornen beliep in -934: 251; van 1 Jan. tot 1 Oct. 1935 was dit 201. Nieuwe beveiligingsproef Er zal een proef worden genomen met de beveiliging van onbewaakte] overwegen door middel nisch aan "de hoogste eischen te vol doen. Spoorwegpersoneel De minister moet zich de bevoegd heid voorbehouden, de richting van het spoorwcgbeleid aan té geven', doch meent, dat behoudens bijzondere om standigheden pecsoneelsagnecIcKcnhe- den in de eerste plaats door dc Spoor wegdirectie en den Personeclraad be boeren te worden ter hand genomen. Verbetering van de bestaansvoor waarden der stationskrul^rs,die niet tot het spoorwegpersoneel behooren, kan niet ten laste van het spoorweg- budget komen. Intusschen zal de mi nister de aandacht van zijn naamge noot van Sociale Zaken op d$ze zaak vestigen. Hetzelfde geldt ten aanzien van dc kellners in de stationsrestauraties, die evenmin tot-het spoorwegpersoneel be hooren. Ten einde handel en industrie, die in hun betrekkingen roet Italië door de sanctiemaatregelen getroffen zullen worden, zoo nauwkeurig mogelijk op dc hoogte te stellen van hetgeen ter zake bepaald is. heeft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers een brochu re gepubliceerd, getiteld ..Nederland en de Saneties". met een volledig over zicht van de bevoegdheden dei Nedei landsche Regeering op dit gebied en de op grond daarvan vastgestelde beslui ten. Men heeft zich daarbij beperkt tot een zakelijke documentatie, zonder na dere bespreking van de politieke zijde van het vraagstuk. Als bijlagen zijn aan de brochure toegevoegd do volledige tekst van dc Uitvoerverbodenwet, de Sanctiewet en van do Nederlandsche maatregelen met de uitvoerverboden naar Italië, het in voerverbod van Italiaansche goederen en de credietsancties. benevens een op- gavo van de leden van deu Volken bond. Het Verbond van Ned. Werkgevers besluit de brochure met een slotwoord, waarin het volgende gezegd wordt: -Wij zijn er van overtuigd, dat de of fers. die dóór het bedrijfsleven In vele landen, die aan de sancties deelnemen moeten worden gebracht, niet gering zullen zijn. Tóch meeneri wij. dat Ne derland hief aftders kon cfceVi tïah eveneens rijn' ven»Uchtin*en vil' het' Volkeffbóridsveftfrag. waartoe "hei Zich destirdb' hééft vöfboriden, na i& komen Echter mag van onze Regeering ver langd worden, dat zij nauwkeurig zal toezien, dat geen andere leden van den Bond zich op eèn of andere wijze aan die verplichtingen weten te onttrek ken. waardoor onze handel de dupe zou worden van onze trouw aan de verdragspllchtén. De situatie, die door dc toepassing van de sancties is ontstaan, is Inder daad. zooals onze minister van Butten- landsche Zaken het uitdrukte, te ver a-dijken met een oorlogstoestand. Mo tieven van hooger orde bewegen hier de Regeering tot maatregelen, die diep ingrijpen in het handelsverkeer; be staande relaties worden tijdelijk, mis schien zelfs blijvend verbroken. De schade, die zoodoende voor de toekom stige ontwikkeling van onzen handel ontstaat is niet te overzien. Evenmin als in tijden van oorlog kan thans van de Regeëring vergoeding verlangd wor den voor hierdoor in de toekomst door onzen handel te derven winstmogehjk heden. Iets anders Is echter, of dit stand punt ook kan worden ingenomen ten aanzien van do gevolgen der sancties voor rced9 bestaande rechtsverhoudin gen, die ten tijde van de inwerking treding der sancties nog niet afgewik keld waren. Het Ingrijpen van de over heid kan hier in bepaalde omstandig heden een zoodanige hardheid voor den betrokkene verkrijgen, dat de Regee- ring zich niet aan een zekere tegemoet komendheid zal kunnen onttrekken. In het bijzonder denken wij hier aan de belangen van onze exporteurs bij het nog niet afbetaalde clearing-galdo." Interlokaal overleg tot stand gekomen Volgens het -Handelsblad" is interlo kaal overleg tot stand gekomen tus- schen de Vereen, van Nederlandsche Gemeenten en de gemeenten Den Haag. Haarlem, Enschede, Tilburg. Arnhem- lalden. Hilversum Dordrecht, Delft. Leeuwarden 's Hertogonbosch, Amers foort en Zwolle. Tot deze combinatie kunnen toetreden alle gemeenten van 40.000 en meer Inge zetenen. Het zou in het voornemen dezer över- leg«-nrnmi*«ie liggen, de bestaande rechtspositieregelingen in die verschil lende gemeenten, o.m. de wachtgeldre gelingen ln overeenstemming te brengen met het daaromtrent bepaalde voor hel rijkspersoneel. DE TOESTAND IN DE SIOAREN- INDUSTRIE De leden van het Noordelijk Ver bond van Sigarenfabrikanten hebben Zaterdag den leden van den Ned- Si gareiunakcrs-, en Tabakaliowerkers bond en van de Ned Federatie van Sigarenmaker» medegedeeld, dat hun per 7 December a-s. de dienstbetrekking wordt oper»«gci. Mochten deze orga nisaties tijdig de nieuwe Innnên nAn- vnarden. dan zullen de betrokken fa hrikanten hen zoo spoedig mogelijk «teem, dat geacht mag worden toch- weer te werk stellen. De 35ste maal trekt St. Nicolaas dit jaar vanuit NIEUW PARIJS door Amersfoort Voor dif jubileum hebben wij een keur collectie samengesteld. Een héél uitgebreid sortiment SPEEL GOED voor de kinderen, waaronder veel nieuws uit Holland, Engeland en Amerika. Voor de ouderen practische dingen voor persoonlijk gebruik of om de gezelligheid van Uw huis Ie verhoogen. Geschenken waarmee U allen blij kunt maken, ook voor weinig geld LANGESTRAAT 35 TELEFOON 308 Speelgoed - Luxe- en Huishoudelijke art. Porcelein - Kristal - Leerwerk ST. NICOLAAS en ZWARTE PIET brengen alle pakjes VOOR 5 Dec. gekocht, gratis thuis GEMEENTERAAD VAN BAARN Behandeling van de begrooting vooi; onbepaalden tijd uitgesteld Het fröbelonderwijs BAAKN, 30 November. Bij de ope ning van de Raadsvergadering van gis teravond deeldo de voorzitter. Burge meester van Koenen, den Raad mede, dat de reeds geconvoceerde afdeeiings- vergaderingen ter behandeling van de gemeentebegrooting voor 1936 voor on- bepaalden tijd zijn uitgesteld. Zooals te dóen gebruikelijk was de ontwerp-be- grootlng opgezonden naar Gedeputeer de-Statorr»» naar den Minister,-nu was bericht van de Provinciale Griffie ont vangen, dat het beter was om de af- deelingsvergaderingen uit te stollen, en t« wachten tot nader bericht Het is begrijpelijk, dat de Raad deze mededeeling met gemengde gevoelens ontving, omdat daaruit blijkt, dat hoo- gere instanties de begrootingspositie an Baara van dien aard vinden, dat zjj die eerst eens willen bestudeeren. Van do agenda, welke daarna aan de orde kwam, vermelden wij allereerst dat het adres inzake de exploitatie van het landgoed de Hooge Vuursche in handen werd gesteld van Burgemeester en Wethouders om prae advies. Do hernieuwde vaststelling van de al- gemeene politieverordening gaf tot oeni ge discussie aanleiding, vooral, omdat daaraan werd verbonden een adres van een aantal organisaties om het slui tingsuur voor tapperijen te bepalen op 12 uur middernacht. Het was vooral de soclnal-democratische fractie, welke daartegen verzet aanteekende. Men her innert zich dat ln den aanvang van dit jaar een dusdanig verzoek, vergezeld van een gunstig advies van B. en W. door den Raad werd afgewezen. Op grond daarvan stelden B. en W. thans voor, om het verzoek niet in te willigen. Zooals gezegd, dat advies werd ge steund door de s.d. fractie, maar van anderen kant kwamen stemmen om het verzoek wel toe te staan. Het slot was, dat het toch werd afgewezen, en wel met 9 tegen 6 stemmen. Zelfs ging de Raad, op voorstel van den heer van Calmthout, nog een stapje verder, door den burgemeester de bevoegdheid te ontnemen, welke in het ontwerp-voror- dening was vastgelegd, om de caféhou ders toestemming te verleenen op Zater dag tot 12 uur open te blijven. Ook op Zaterdag moeten de café's dus om 11 uur dicht. Ten slotte kwam de brandende kwes tie van het voorbereidend onderwijs weer ter tafel, namelijk het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om alle gemeentelijke bemoeiingen met het voorbereidend onderwijs te staken, wat dus beteekent. dat de openbare school lenteleven wordt opgeheven, en het subsidie voor de bijzondere scholen wordt ingetrokken. Niettegenstaande dit onderwerp vrijwel is doodgepraat werd er toch nog een brecde discussie over gevoerd, waarin tal van middelen aan de hand werden gedaan om het eenmaal gevallen besluit fin Januari van dit jaar heeft de Raad dit besluit al genomen, doch er was nog een jaar uitstel verleend) ongedaan fc maken. Vooral de heer van Calmthout vorde- diede met klem het behoud van Lente leven dnarhij gesteund door den heer Sfuji en .Meyrouw de Smit, doch het mochf niet ha'en De flnanrieele argu mentatie van R en W. was te sterk, n hun voorstel werd aangenomen met 9 tegen 7 stemmen, zoodaf het nu toch e| definitief nit GOOTSrH RESERVAAT KOOPT SMITHUIZENBOSCH AAN HILVERSUM. Het Gooische Na tuurreservaat heeft Zaterdag op oen openbare verkooping to Utrecht het Sinithuizenhosch tusschen Laren en Hilversum voor f 21.000 gekocht Het bosch is 53 hectaren groot en bestaal ui» mooi en zwaar ópstaand dennen hout. Het is een groote aanwinst voor het Gooische Reservaat. Wielrijder na een hevige bot* sing in een sloot geworpen JUTPHAAS, 1 Dec. Zaterdagavond omstreeks 11 uur heeft alhier op den Utrechtschen straatweg ter hoogte van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij een aanrijding plaats gehad tusschen een personen-auto en een wielrijder, welke laatstgenoemde het leven heeft gekost. Op-dat tijdstip bracht de 25-jarige Th. J. B. uit Utrecht zijn verloofde naar huis, die in deze gemeente woonachtig is; Zij bereden den- Utrechtschestraatweg Ier rechteföijde in de richting Jutphaas,'en werden Achterop gereden door een per sonen-auto. Door nog niet opgehelderde wijze werd de heer B. door het rechter voorspatbord van de auto geschept, te gen de voorruit geslingerd kreeg daarna nog een klap met de rechtervoorzijde van de cabine en werd vervolgens onge veer 26 meter verder van den weg in de ter plaatse loopende sloot geworpen. Twee van tegenovergestelde richting naderende wielrijders die het ongeluk zagen gebeuren snelden toe en begonnen op het geroep van het meisje naar B. te zoeken. Men vond eerst het rijwiel langs den weg op 10 meter van de plaats der aanrijding en vervolgens den heer B. op ongeveer 15 meter verder in den sloot Het slachtoffer werd door de om standers op den berm gebracht Intus schen was de burgemeester met gemeen- tte- en rijkspolitie, zoomede de inmid dels gewaarschuwde geneesheer op de plaats van het ongeval aangekomen. Dr. Slooff kon bij den aangeredene slechts den dood constateeren. De auto, die de aanrijding veroorzaakt heeft stopte volgens de opmetingen van de gemeente-poli tie op 80 meter van do plaats der aanrijding. Hierin waren 2 personen gezeten, de heer U., afkom stig uit Doorn en de heer de VL uit Vreeswijk. De laatste bestuurde den wagen. Het is gebleken, dat de heer V. slechts korten tijd kon autorijden en niet in het bezit was van een rijbewijs. De heer U. die wel een rijbewijs had, hield toezicht op het chauffeeren van zijn metgezel. Het uitzicht was door het slechte stormachtige weer vrij slecht. De botsing is zeer hevig geweest De voorruit van de auto was geheel ver nield, het rechter voor-spatbord ernstig beschadigd, terwijl de cabine aan do rechter zijde een groote deuk vertoont. Het lijk is op last van den burge meester, die persoonlijk het onderzoek leidde naar het gemeentehuis overge bracht, terwijl de auto in hoslag Is ge nomen. Door de politic wordt een uitgc breid onderzoek Ingesteld. Het gebeurde heeft groote verslagen heid verwekt in ons dorp; B. heeft vele jaren in «leze gemeente gewoond en onderhield ook thans daarmede nog de beste betrekkingen. COMMENSAAL MOCHT NIET MEER ROOKEN BT.ARICUM. Zaterdagmiddag om streeks twee uur brak brand uit in de boerderij van Mie Beek. een heken.l Riaricumsch vrouwtje, aan den Meent weg te Blaricum De brand ontstond, doordat Mie Reek die haar commensaal reeds meermalen het rookon verboden had, tot drastlschp maatregelen overging en hem, nadat zil hem de woorden ..nu is het uit met dat rooken" toegevoegd had, de sigaar- uit den mond nam. Zij tipte de asoh van den sigaar af cn deponeerde dez" ir. de linnenkast. Het linnengoed beeft daarop vlam gevat en ln een oogwenk stond toen de geheele boerderij in lich terlaaie Zij brandde tot den grond toe af. niets kon worden gered. DINSDAG HILVERSUM l 1875 m. K.R.O 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.30—11.00 Muziekuitzending voor 'fabrieken. 1230—1.15 n.m. Het K.R.O. Orkest 0- I.v. Johaa Gerritsen. I.30-2.00 ii.in. De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer.' 2.003.00 n.m. Vrouwenuurtje, a. Een Tsj ai kof ski-romen „Symphonie Pathe- tique" door Ellen Russe. b. „Aristopha nes en het feminisme in de 5e eeuw vóór Christus" door Joanna Diepen- brock. 3.004.00 n.m. Modécursus (10de les) door Mevr. H. Cuppens Geurs. 4.15—5.00 n.m. De KR O-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6.00630 nan. Nederlandsche R.K. Volkszangvere'eniging Hilversuras Kinderkoor o.l.v. P. J. Brüll en het R. K. Jeugdkoor o.l.v, Th. Fennis. A. d. vleugel.^ Q.Calis. 6.40—7.00 n.m. Esperantocursus door P. Heiker. (6e les). 7.15—735 n.m. Uitzending van het R, K Werkliedenverbond. Het Verieden. V. De Katholieke Arbeidersbeweging in Nederland, a. Het moeilijke begin tQt 1890 door Jos. Veldman. 7.35—730 n.m. Musica Catholica. Ma ria ter eere. 7.50—830 n.m. Liederenrecital door Clara Rassaerts. A. d. vleugel: Fred. Boshart L An Sylvia; Rastlose Licbe (Goethe), Schubert. 2. Auch kleine Dinge könncn uns entzücken; Geseg- net sei, durch.den die Welt entstund, Wolf. 3. a. Du meines Herzens Kröne- lein,.v. Gilm. b. Traum.durch die Dam- merung, Bierbaum. c. Heimlichte Auf- forerung, Mackay. 8-309.00 n.m. De KR.O.-Trouba- dours. 9.009.20 n.m. Internationale sportre- -vue door Passepartout, m.m.v. Mevr. Triebeis Koens, bestuurslid en Jan de Vries, Voorzitter van den Kon. Ned. Zwembond, over de training van de Olympische zwemmers. 9.20—9.45 n.m. De KR.O.-Trouba- dours (vervolg). 935-r-1030 n.m. „De wereldsolist' Hoorspel in drie klankbeelden door Minny Heyermans. Leiding: Henri Ee rens. 103010.35 n.m. Nieuwsberichten. 1035-—11.15 n.m. Het K.R.O. Orkest o.l.v. Johan Gerritsen. HILVERSUM U 307.5 m. A.V.R.O. 9-0010.00 Concert door het Om roeporkest onder leiding van Nico Treep. 1030—1130 Vervolg concert van het Omroep-orkest. II.00—11.30 Wenken voor de huishou ding. Mevrouw R. Lotgering-HUle- brand- spreekt over: „Speculaas en .misschien nog Borstplaat". -w 1130—12.05 njn. Het Concertgebouw-, orkest o.l.v. Brqno Walter -speelt het derde pianoconcert van Beethoven. Arthur Rubinstein, piano. 12.0d2.00 n.m. Kovacs La jos en zün Orkest. 2.15—3.00 Het Omroeporkest o.l.v. Ni co Treep met medewerking van Her man Mulder, bas. 3.00430 n.m. Begin-knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 7de les. 4.00—430 n.m. Mevr. Z. Niegeman- Koudenburg zingt. A. d. vleugel: Eg- bert Veen. 4.305.00 n.m.' Radio-Kinderkoor zang onder leiding van Jacob Hamel. 5.005.30 n.m. Mevrouw Antoinette van Dijk vertelt verhalen voor kleine kinderen. 6.006.30 De AVRO-Decibels onder leiding van Eddy Meenk. Programma o.a.: Did you ever have a feeling you're fooling. When yóttr little boy grows up, Sweet Fanny Adams en Co penhagen. R.V.U. 6.307.00 n.m. Cursus door Prof. Huib Luns: „Episoden uit het leven van de beeldende kunsten in Europa". A.V.R.O. 7.007.05 n.mEn nu, naar bed! 7.057.30 n.m. Betty v. d. Bosch Schmidt, zingt, begeleid door Egbert Veen, piano. 7.308.00 n.m. De 7de Engelsche les voor gevorderden door Fred Fry. 8.10*—8.20 n.m. Gramofoonmuziek. 8.209.20 n.m. Het Concertgebouwor kest o.l.v. Prof. Dr. Willem Mengel berg. Eerste concert onder auspiciën van de AVRO door het vermaarde or kest met zijn vermaarden dirigent i. h. Casino te Den Helder. Solisten: Ferdinant Ilelmann Fréderic Denayer. 93010.15 n.m. Radiotooneel. De Ver tooning (slot) tooneelspel in drie he- drijven van John Galsworthy. Verta ling: Pine Beider Spelloiding: Kom mer Kleijn. 10.2010.25 n.m. Nabeschouwing over dc 26ste partij van den schaakwed strijd om het wereldkampioenschap gespeeld tusschen Dr. M. F.euwe en Dr. A. Aljechin in „Monopole" te Zand- voort. 10.25—11.00 n.m. Do AVRO Bridget met IJ. Leiding: Mr. E. Goudsmit. 11.30 n.m.—12.00 Dansmuziek door de AVRO-Decibels o.l.v. F.ddv Meenk. O.a Rhvtms from China, I Wished on thp moon. A little dash of Dublin. Dreamy twilight. Words en I'll see you home in the morning. BRUSSEL 483 9 M. Fransch programma 12.50 Concert o.l.v. Thco Dejoncker. 5.20 Concert door het orkest „Con- stantin" o.l.v. Emile Maetens. Europeesch concert uit Warschau. Het Omroeporkest o.l.v. Gr. Fitclhcrg m.m.v. A. Szleminka, zang, Eug. Uminska. viool. H. Sztompka, piano, G. Lefeld, begeleiding. Episode au bal masqué, Karlowicz, hew. d. Fitclhcrg. Fantasie op Poolsche thema's op. 13, voor piano met orkest, Chopin. Drie liederen van Moniuszko. Tweede vioolconcert op. 61 met cadens van Paul Kochanski. Szvmanowski. 9.50 Paul Lévv: „T.n naissance d'une n v' r-aui Lew: „ut naissance n une De bewoonster was aiet verzekerd. I cigarette". 1030-1130 Dansmuziek STEM AF: 5.35 n.tn. D r o i t w Lc h (1500) Dansmuziek o.l.v. Henry Hall. 6.50 n.m. London Reg. (342.1) Eugene Pini en zijn tango-orkest. 6.50 n.m. Mot al a (JSS8.9) Hmari Hannikaincn speelt piano muziek vun Sibelius. 7.50 n.m. Londen Reg. (342.1). Het Alfreéló Campoli-trio. 8.10-n.m.•'Milaan (368.6) „Goy« 1 cas" van Granadoo. 8.20 n.m. Warschau (1339.3). - Europeesch' concert voor uitgebroi 1 programma verwijzen wij na r Brussel Fr. door „Andrink Gerrebos and his Boys" o.l.v. André Gerrehos. BRUSSEL 327.9 M. Vlaamsch programma 5.20 n.m. Populair conceit O.l.v. Theo Dejoncker. 8.20 Concert ó.Ilv. Frans André. Le chasseur maudit; Franck. De heer Ru- beau, tenor, zingt o.a.: Aria uit „Obe- ron", Weber. Aria uit „Le roi d'Vs", Lalo. Conté féerique, Rimsky-Korsa- kof. De I-Ieer Rubeau zingt dc aria uit „Lohengrin", Wagner. „Der Krl- könig", Schubert. L'apprenti sorcier, U DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. I.20 Gëvarièerd programma. 3.20 Concert o.l.v. Emariuèl Rambour. 5.10 Klassieke" pianomuziek. A. d. vleu gel: Fritz Hans Rehbold. Sonate in A gr. t., Mozart. Rondo a capriccio, Beethoven. „Ein Dorf singt und spielt" Volksmuziek uit Bergen aan de Iloch- felln in Chiemgau: 7.00 „Auslands- deutschtum und Olympia 1936". 8.20 n.m. Adalbert Lutter speelt nieu we dansen. 9.50 n.m. „Einp kle.ijie Nachtmusik". „Vor Schlafengehen", voor fluit, twee violen en sopraan van Albert Luig. 10.20—11,20 Dansmuziek "uit Breslau. DROITWJCH 1500 M. II.20. Orgelconcert door Sidney Torch. 1235 Het Cellini Trio. 1.20 Het B.B.C, Schotsch Qrkest o.l.v. Ian Whyt^. T. A. Carter, viool. 4.50, Het Hirsch Strijk kwartet. Kwartet in d kL t. op. .76, nr. 2, Haydn. Kwartet nr.';3 in A gr. t., Fogg. Twee deelen uit „Lady Aud- ey's suite", Howclls. 5.35 n.m. Het B.B.C. 'dansorkest o.l.v. Henry Hall. 6.50 De grondslagen der muziek. Heinrich Schütz-herdenking o.l.v. Sir Hugh P. Allen. Djrigent: Tre vor Harvey. 8.20 n.m. „The Old Ballads Concerts" nr. 3. Harold Williams, bariton, „The Gresham. Singej's".- Het B.JB.G. Xheater Orkest o.i.v. Sianford Robirison. 9.20 -Pianorecital door Catharine Gpodson. 10.40 p.m. Het B.B.(*.'Órkost (Afd. D)' en het B.B.C. Koor. (Afd.A\-o.l.v. Adrian Boult. Steuart Wilson,^ tenor. Anthony Pini, cello. Gortège, Bax. 10.20 Dansmuziek door Marius B. Winter en zijn orkest. GRAMOFOONMUZIEK Hilversum I 10.00—10.30, 11.00 —11.30, 12.15—12.30, 1.15—130,, 4.00— 4.15, 5.00—5.15, 630—6.40, 8.05—820 cn 11.15—12.00. Hilversum II 8.00—9.00, 10.15 —10.30, 1.00 (Richard Taxtber-èn Nu- nu Sanchioni), 2.00—2.15 (Werken van Brahms, Elgar en Chopin), 8.10—8.20, 9.20—9.30, 10.15—10.20 en 11.10-1L30. Brussel Fr. 7.05, 7.45, 820, 8.40, 12.20, 1.50—2.20, 6.20, 6.35 Vierde Sym phonie van Beethoven, 7.35 en 9.20. Brussel VI. 7.05, 7.45, 8.05, 9.05 —9.20, 12.20 ged. tiit „iDe verkaufte Braut", 1.30, 6.35 ged. uit „Die luétige Wit we", 7.35 en 10.30—11.20. Droitwich 12.10 en 3.10. WIJ DIN GSST ON DEN Hilversum I KiR.O.;-11.30— 12.00: Pastoor L. 'H. Perquin.- - Hilversum II 10.00—10.15 A. V.R.O.-Mórgenwijding. V.P.R.O.: 530 6.00. Bijbelvertellingen door Ds. B. J, Aris. RADIOKRANT Nieuwsberichten geven beide Hol- landsche zenders om S.00 en voorts Hilversum I om 10.30 en Hilversum II om 11.00. OOST-INDIE WRAAKTOCHT OP NIEUW- GUINEA MANOKWARJ. 30 Nov, (Aneta-A. N. P.). Dc berebe vol king tusschen Mans- bari cn Maroni organiseerde een wraaktocht. Vier personen zijn hierbij gedood. Twee huizen zijn verbrand tengevolge waarvan 12 peVsonen wer den gedood. De moordplaats ligt in de kampong Moepi. De oorzaak moet worden ge zocht in een geloofskwestie. PESTGEVALLEN BANDOENG, 30 Nov. (Aneta). Van 17 tot 23 November j.l. zijn in het Ban-, doengsclie 33 en in het Soemedangscha 13 pestgevallen voorgekomen, allen met doodelijken afloop. DE PEST CHERIBON. 30 Nov. (Aneta). Van 17 tot 23 November zijn in het onder- district Madja 14 pesigevallen voorge komen, alle met doodelijken afloop. KUNSTi EEN OPMERKELIJKE NEDERLANDSCHE ROMAN Van de roman „Bartje" van Anne do Vries zijn binnen 6 maanden tijds in ons land 30.000 exemplaren verkocht. In het voorjaar van 1936 zullen ver talingen verschijnen in het Duitsch en in het Deensch. terwijl met een Zweed- sche, Engelschen. Franschon cn Oosien- rijksehen uitgever onderhandelingen voor vertaling gaande zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2