Stadsnieuws De Orkestvereniging Amersfoort 25 jaar SCHAATSEN De Puzzle-wedstrijden IJSBAAN DE MAAT Kunsttentoonstelling in Concordia IS EN BLIJFT HOOFT u BLAD PAG. L AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 2 DECEMBER 19J5 Eenige grepen vit de historie Wederom een jubileum. 9 December a s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn dat een aantal Amersfoortsche mu sici den stoot hebben gegeven tot het ontstaan van de Orkestvereeniging „Amersfoort", welke vereeniging in ons plaatselijk muziekleven zich terstond een plaats heeft veroverd en tot heden heeft behouden. Wie herinnert zich niet haar jaarlijksche concerten en, gedu rende de laatste jaren, hare medewer king aan do uitvoeringen van het zang koor van de afdeeling Toonkunst Het was in het najaar van 1910, dat zich de heeren van dep Bergh en Ro- landus Hagedoorn, tezamen met nu wij len Dr. Peyrot, er voor spanden om een vereeniging op te richten, die de taak van de toen opgeheven orkestklaese yan de Muziekschool van de Mij. tot Bev. v. Toonkunst zou kunnen voortzetten. Op 9 December 1910 werd in een speciaal daartoe belegde vergadering in de Foyer van Amicitia besloten tot een voorloopige oprichting voor den tijd vgn een half jaar. Reeds op 30 Maart 1911 werd met groot sueces een eerste con cert gegeven. Het voorloopig karakter der vereeni ging werd reeds in September daaraan volgende omgezet in een definitief. Niet ten onrechte. Nog steeds leeft de orkest- verecniging met volle kracht. Iedere week komen de leden trouw ter repeti tie, waar dank zij het onvermoeide streven van het tegenwoordige bestuur, en niet het minst van haar tegenwoor dige directeur, de heer Willem Meypr, en van de leden zelf, de bedoeling van de oprichters wordt nagestreefd en het samenspel van dilettanten wordt be oefend. In al dien tijd is er natuurlijk groote wisseling onder de leden geweest, doek enkelen zijn gebleven. De tegenwoordige orkestmeester was aanwezig bij de op richtingsvergadering; de attaque der tweede violen zit er ook reeds haast vijf en twintig jaar; anderen zijn gegaan, doch na terugkomst in onze stad weer tot de vereeniging toegetreden. Met eerbied echter gedenkt de ver eeniging haar twee „vaders": wijlen de heer van Aaken, de eerste directeur, en wijlen dr. Peyrot Vele onder U, lezers, zullen zich de markante figuur van van Aken herinneren, wanneer hij. bij een uitvoering, na het orkest op gang ge holpen te hebben, wat tempo en concen tratie betreft, zich triomfantelijk om keerde als om ook de luisteraars onder zijn wil te brengen. Meerderen zullen er zijn die zich de stoere gestalte van Dr. Peyrot herinneren meer achterin het orkest, waar hij strijkstok en contra bas hanteerde. Met een vader vóór en een vader éch ter het orkest kon het ook niet anders of de vereoniging moest zich ontwikke len tot een krachtig geheel. Toen dan ook in 1920 de nieuwe directeur zijn functie aanvaardde kwam hij voor een goed geschoold ensemble te staan. On der diens muzikale leiding heeft de vereeniging zich verder ontwikkeld en verheugt zich thans in een goede 30 leden, waaronder ook eenige blazers. Helaas is het koper daar niet bij verte genwoordigd, iets wat de vereeniging slechts noode mist Dit jaar zal de vereeniging dus haar vijfde lustrum gedenken. Behalve, zoo als wij vernemen, door het houden van een receptie en een intieme avond, hoopt zij in Maart a.s. een feestconeert te geven, waarbij de lacune aan blazers zal worden opgevuld met krachten uit het U.S.O. Met belangstelling zien wij deze uitvoering tegemoet, terwijl wij van deze zijde de vereeniging een goe de toekomst en, muzikaal een excelsior toewenschen. FEESTAVOND VAN „EXCELSIOR" De Muziekvereeniging „Excelsior", on der leiding van den heer A. Bikkers, gaf Zaterdagavond in „Het Boompje" een feestavond voor leden en begunsti gers. Deze nog zeer jonge vereeniging ie op het goede pad, want wat geboden werd, was goed. Zeker, er valt nog wel wat op aan te merken, maar er zat toch iets in, dat een goede toekomst waar borgt. Het humoristische gedeelte van den avond werd verzorgd door een too- neelclubje, bestaande uit leden der ver eeniging. Ook hier schuilen goede krach ten onder. Het publiek amuseerde zich kostelijk. Een gezellig bal was het slot van dezen goed geslaagden feestavond. HET 45-JARIG JUBILEUM DER A.C.F. „QUICK" Zaterdag zal de Amersfoortsche Foot ball Club „Quick" haar 45-jarig bestaan in Amicitia herdenken door het houden van een grooten feestavond. Door adspiranten zal o.a. een voetbal- revue opgevoerd worden, voornamelijk dans cn muziek, waarbij het geheel on der leiding staat van mcj. Hans Snoek. Naast het optreden van het ballet Snoek, zal een groot gedeelte van het program ma verzorgd worden door den bekenden radiozanger en cabarettier Louis Noiret. Het muzikale gedeelte van den avond, die besloten wordt met een bal, is in goede handen van de „All Star Melo- dians." Voor nadere bijzonderheden omtrent deze Quick-fuif, waar\oor veel belang stelling bestaat, verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. GARNIZOEN Dc eerste ploeg der lichting 1936, aan gewezen voor de onderofficiersopleiding bij het onl>ereden gedeelte van het le en het 5e regiment veldartillerie, wordt 16 December ingelijfd en direct daarna onderschejdelijk naar Utrecht en alhier gezonden. DE OPERA LA BOHEME Inleiding tot de uitvoering in Grand Théatre De Bohème van Puccini behoort tot en is ongetwijfeld het best geslaagde werk uit de school der „Veristen". De tot deze school behoorende musici stellen zich blijkens de benaming („Waarheidsver kondigers") ten doel, in de door hen ge componeerde opera's de waarheid in de muzikale uitbeeldingen der dramatische handeling op den voorgrond te «tellen, zonder zich te Igten dwingen in 't keurs lijf van wetten en conventies, zelfs niet van de aesthetica. Achtereenvolgens ver overden de tot deze school behoorende „Cavalleria Rusticana" (1890), „Paljas" (1892), „Bohème" (1896) „Fosca" (1899) en „Madame Butterfly" (1906) de wereld, ondanks het niet-ongemotiveerd verwijt der muziek-historici: dat de veristen spe culeerden op éen goedkoop succes bij de groote massa. Inderdaad bespeurt men bij muzikale ontleding dezer opera's een sterke zucht naar uiterlijk effect ten kos te van innerlijke diepte, zich hoofdzake lijk uitend in brutale contrasten en hef tige muzikale onderstreping der door hel tooneel-drama gewekte innerlijke emo ties. Effectbejag dus in het genre van sommige uitingen van de realistische en oriminalietische literatuur, de sensatie films, het Grand-Guignol-genre op too- neelgebied, enz. Doch wie Is er tegen woordig, die niet gaarne ter afwisseling zijn geest eens laat meesleepen door de verwikkelingen van een detectiveroman of door een of andere wilde menschen- jacht op de film? Zoo is het ook met het verisme gepteld en wel hoofdzakelijk met de „Bohème". Als we bladeren in de veelvuldige afkeu rende kritieken op de veristenschool als kunstuiting op zich zelf, dan is het merk wgardig te coDstateeren, dat er ook niet één is, die niet tot de erkenning korpt dat men zich desondanks moeilijk kan onttrekken aan de meesleepende warmte de gepassioneerde heftigheid, de teedere gevoeligheid van deze gemakkelijk in 't gehoor liggende muziek. En al dezo eigenschappen bezit de ,3o hème" in den allerhoogsten graad. Hoe frappant-raak wordt het zorgenvolle leven der zich om geen zorgen hekomme rende, op een Parijsche bovenwoning te zamen levende kunstenaars geïllustreerd, hoe aandoenlijk-teeder klinkt de muziek als aan het eind van het eerste bedrijf de ontwakende liefde twee zielen teza men voert! En wie zal zich kunnen onttrekken aan den weldadigen invloed van de luidrueh tig-vroolijke, brutale kwinten-gangen in het tweede bedrijf? En waar vindt men een voortreffelijker muzikale illustratie dan aan den aanvang van het derde be drijf? Sluit op dat oogenblik eens de oogen en zeg me, of ge niet onmiddellijk na de eerste maten reeds een sensatie van felle koude krijgt. Het vriest dat het kraakt in het orkest en het gordijn be hoeft volstrekt niet op te gaan om u de troosteloosheid van den zonsopgang op een kouden morgen in een Parijsche bui tenwijk te suggereeren. En luister eens aandachtig naar de dramatische span ning in het kort daarop volgende verhaal van Mimi aan Marcel, en later, in het vierde bedrijf, naar het heerlijke senti menteele afscheidslied aan de door Col- line uit nood verkochte pellerine-jas! Dit zijn slechts enkele voorbeelden van aangrijpende muzikale uitdruk kingskunst. De „Bohème" bezit vele tien tallen van deze hoogtepunten en dit feit Een practlsch ST. NICOUUS GESCHENK U een paar prima Speciaal schaatsen voor Hockey Schoonrijden Wedstrijden 6. TH. VAN BEKKUM LIEVE VROUWESTRAAT 13-14 vlak bij de Langestraat AFZONDERLIJKE SHOWROOM verklaart dan ook, dat dit werk zich, on middellijk naast „Carmen" als repertoire stuk een plaats heeft veroverd aan alle opera-gezelschappen over de geheels we reld. Wie het werk niet kent, verzuime de gelegenheid niet er morgen in het Grand Théatre mee kennis te gaan maken en wie het werk wèl kent. welnuhij zal geen aansporing noodig hebben en er uit zichzelf nog eens naar gaan luisteren. SCHWERZEL. Schrijven van den Minister van Justitie aan de Pro< cureurs=Generaal De ipinister van Justitie heeft aan de Procureurs-Generaal bij de Gerechtsho ven het volgende schrijven gericht: Ter bevordering van een juiste hand having der Loterijwet 1905 wordt onder de apndacht vap UEdelGrootAchtbare gebracht, dat de zoogenaamde puzzle- wedstrijden, zooals die worden aange kondigd in dagbladen, periodieken, re clamebiljetten, enz. in den vorm van kruiswoordpuzzles, prijsvragen en der gelijke, de laatsten tijd hand over hand toenemen. Aanvankelijk beperkt in aantal en in vorm hoewel veelal steeds formeel, echter in het algemeen niet op ernstige wijze, overtreding der Loterijwet 1905 opleverende is dit reclamemiddel steeds meer van karakter veranderd en vormt herhaaldelijk een ernstige over- treding der Loterijwet Men tracht met de hierbedoelde mid delen de publieke aandacht te trekken en te vestigen op eigen onderneming, dan wel op bepaalde door haar in den handel gebrachte artikelen, om zoo doende den afzet te bevorderen. De waarde der uitgeloofde prijzen neemt toe. De fabrikant of winkelier, die door middel van zijn puzzle zooveel mo gelijk belangstelling zal trachten te trekken voor zijn zaak, zal er veelal toe overgaan, puzzles zonder ernstige moei lijkheden op te geven, met als gevolg, dat vrijwel uitgesloten is te achten, dat onder de goede oplossers piet zou be hoeven te worden geloot ter aanwijzing der prijswinnaars. Als men voorts nog in aanmerking neemt, dat het straffeloos doen plaats vinden van deze puzzlewedstrijden door den een, diens concurrent en anderen er allicht toebrengt hetzelfde te doen, dan «al het duidelijk zijn. dat het gewenscht Is, dat de justitie en politie haar bij zondere aandacht hieraan geven. Een door mij gewaardeerd plaatselijk optreden, somtijds beperkt tot waar schuwingen, vindt hier en daar plaats; een geliikhtijdig optreden over 't gehee- le land komt thans echter noodzakelijk voor. Ik verzoek UEdelGrootAchtbare te be vorderen, dat aan het bovenstaande door de parketten en de politie de noo- dige aandacht zal worden gegeven door het houden van scherp toezicht c.q. ge volgd door strafrechtelijk optreden. BURGERLIJKE STAND 30 November Geboren: Cornelia Johannes, zoon van Gerardus Bekkers en Catharina van Empelen; Gerritje, dochter van Heinrich Jansen en Everdina Kamphorst. Overleden: Neeltje Johanna Kers, 41 jaar. onge huwd. BET WACHTEN IS SLECHTS OP IJS Iets over de ijsbaan aan den 8js; schopsweg en de wedstrijden die georganiseerd ztillen worden Al* het maar wil vriezen, wij zijn ge reed, zóo vernamen we Zaterdag op een persbijeenkomst in de gezellige bestuurs kamer der Amersfoortsche IJsvcreeni- ging aan de Rubensstraat. De groote wa teroppervlakte golfde stormachtig en leek meer geschikt voor zeilwedstrijd dan voor schaatsenrijden. Wat een vlak te! Ruim elf millioen liters water zijn er op dit terrein gepompt, dat ruim drie hectaren groot is. In qet midden liggen aan beide zijden van den vluchtheuvel vier banen, elk van ongeveer 10 meter breed. Langs de Rubensstraat liggen achter elkaar, zoo ongeveer 85 meter breed, eerst een krabbelbaan voor beginners, die daar practische loopsleden vinden om te oefenes, dan een kunstrijdersbaan en ten slotte een ijshockeybaan, welke ook dezen winter druk gebruikt zal wor den als er ijs komt. Het clubgebouw is belangrijk uitge breid met een keurigb bestuurskamer, waarin drie loketten voor het publiek, terwijl in een nevenvertrek nog een vier de loket is aangebracht Vroeger stond het publiek voor slechts één loket te wachten. Van deze vier loketten is er één bestemd voor nieuwe leden, terwijl er twee gebruikt zullen worden voor het afgeven der vooruit bestelde bijkaarten. Het vierde loket zal dienen voor het afgeven der bijkaarten, welke ondanks dc herhaalde vriendelijke verzoekon van het bestuur nog niet zijn besteld. Be halve het reglementaire kwartje extra kost dit dus den leden een tijdje wachten in de kou. Een ander vertrek is beschikbaar voor den schaatsenreoerateur, terwijl eenige toiletten het geneel voltooien. Op de baan zelf zijn vier nieuwe lichtpunten aangebracht, waarvan twee aan de stads- zijde der bfan. Men wil daarmede berei ken, dat niet het publiek in de rijbaan blijft wachten. Ook de kunstrijdersbaan is in het licht gezet De consumptietent is ook gereed voor ijs-exploitatie, welke bij inschrijving ten deel viel aan den heer Wieriks. Wat wedstrijden betreft, heeft de wed strijdcommissie allereerst gedacht aan de jeugd. Voor de scholen boven de la gere is een plan gereed voor schoolwed- strijden. Het bestuur stelt daarvoor een wisselbeker beschikbaar, welke wordt toegekend aan die school, waarvan de vier vertegenwoordigers gezamenlijk den koristen tijd maken. Ook voor de kinde ren der lagere scholen zullen wedstrij den gehouden worden. De volwassenen krijgen gelegenheid zich te meten in schoon- en hardrijden, terwijl natuurlijk het reeds ingeburgerde ijsfeest niet op het programma ontbreekt Als... er nu maar ijs komt! Verbeteringen voor den komenden winter Nu den tijd voor het schaatsenrijden weer nadert, heeft de exploitant van de bekende ijsbaan De Maat aan den Hoog- landscheweg weer alles in gereedheid gebracht om, zoodra de vorstperiode in valt, direct de schaatsliefhebbers te kun nen ontvangen. Behalve dat de banen zijn klaar gemaakt voor deze echt Hol- landsche wintersport, zijn er ook ver schillende verbeteringen aangebracht. Zoo is o.m. de ingang vernieuwd, de coniuimptietent is verbeterd en in een ge heel nieuw kleed gestoken; er is gezorgd voor een uitbreiding van het buffet, voor een prettige verwarming en een goede garderobe. De baan is belangrijk ver groot, zoodat deze thans een oppervlakte heeft van 750 X 240 meter, waardoor deze de grootste is in den omtrek- Be halve dat voor een goede verlichting zal worden gezorgd, heeft de exploitant het voornemen naast de muzikale attractie ook voor het org&niseeren van ijsfeesten zorg te dragen. Hilversumsche Kunstenaars» vereeniging H 34 exposeert De Hilversumsche Kunstenaaraver- eeniging H'34 heeft ln de benedenzaal van Concordia voor den duur van slechts enkele dagen een tentoonstelling gearrangeerd van schilderijen en teeke- ningen van haar leden. De oorspronke lijke opzet was dat de expositie langer zou dvircn, maar door een misverstand schijnt dit plan verstoord te zijn. Ik weet niet, aan welke omstandigheden deze vereeniging haar ontstaan dankt; in de schilderswereld ontdekt men al dezelfde symptomen als in de politiek, n.l. die van telkens nieuwe groepsvor ming en andere partijformatie's. Men kan deze afscheidingen waarëoeren zoo lang ze voeren tot een scherper omlij ning van principieels standpunten en geestelijke verschillen. Zij krijgen een bedenkelijk karakter, wanneer de af scheiding louter voortkomt uit persoon lijke oneenigheid. Nogmaals: hoe deze vereeniging is ontstaan, weet ik niet, maar wie naar een bepaalde geestelijke basis zoekt, zal haar niet zoo gemak kelijk vinden, en ook de locale geogra fie houdt deze leden niet samen, immers al woont de meerderheid in Hilversum, verschillende van hen hebben hun woonplaats toch gansch ergens anders. Van de exposanten op deze tentoon stelling zijn Stainer (Oostenrijker van origine), T. Moll, Femmetje Poel, Ste phen Kip en mej. E. A. Ter Meulen de genen, die naar het mij voorkomt, gees telijk het meest te zqggen hebben. Het is jammer dat Stainer zoo summier ver tegenwoordigd is, n.l. door één enkele kleine gekleurde litho, dje intusschen heel delicaat is van opzet en een Japan- sche verfijning vertoont. T. Moll heeft een verdienstelijk stilleven en een op merkelijk landschap ingezonden, dat een boerderij uit de buurt van Eemnes laat zien, persoonlijk opgevat wat kleur toon en licht betreft. Het werkje her innert aan de moderne Vlamingen, maar het is voorloopig nog heel wat zwakker dan het meeste werk uit dien hoek. Femmetje Poel komt met eenige bloemteekeningen voor den dag, waarin een bizondere fantasie naar voren treedt. Jammer dat zij een van deze teekeningen een gebronsden achter grond heeft gegeven. Dat maakt dit ove- digens goede werk plotseling veel te pre tentieus. Haar zonnebloemen doen mij grof aan. Met veel meer blijvend pletiei kijkt men naar de kleurige kano's met het avontuurlijk geziene water. Stephan Kip schijnt iemand, die zich bij voor keur uitdrukt in het kleine formaat Hij is een gevoelig tonallstisch werker, die verwant is aan de Bergensche School en ook aan Breitner te danken heeft, maar die niettemin zijn eigen weg gaat een sympathiek kunstenaar, wiens werk een belofte inhoudt Coloristisch moderner is het werk van mej. E. A. tei Meulen, dat bestaat uit een paar beval lige stillevens, waarvan het kleine met de vruchten en de blauwe kom, het mes en de witte doek de duurzaamste beko ring schijnt te behouden. De zwarte ach tergrond is, lijkt mij, een misvatting, en ook de oranje sinaasappelen zijn niet de sterkste partij, maar citroen en drui ven komen bizonder fraai uit, gevoelig opgenomen in het blanke gamma van het geheel. Het konijntje en de veld muisjes zijn twee charmante teekenin gen, die haar talent eer aandoen. F. Giltay en Claes Prins zijn beide, naar ik meen nog jong, en toonen ver dienstelijke neigingen voor de niet plat getreden paden. Van de overige schilders is mij per soonlijk H. W. Veenendaal het sympa thiekst Hij heeft een gevoelig oog voor bizondere atmosferische gesteldheden, en vertoont ook een sterk romantisch muzikalen trek. H. Balsink Jr. werkt bij voorkeur met het tempermes en schildert m.i. het best waar hij den meesten eerbied heeft voor den vorm; atmosferisch is er altijd wel bizondere gevoeligheid. Voorn is er mei een tweetal bloemstukken, Schlüter met een enkel bloemstilleven en landsehap Joop Guns met een verdienstelijke hout snede, P. Flint met eenige landschap pen en stillevens. A. C. Gerritsen is naar mijn smaak veel te royaal vertegenwoordigd. Hij is doorgaans banaal en burgerlijk. Het portret van da. Kersten heeft crtkele positieve verdiensten, en het eenige doek van hem dat mij werkelijk be- bekoorde was z'n kleinste landschapje! de gang. Vindt hij het zelf ook zoo ondergeschikt dat het aldus achteraf is opgesteld? Of is dit louter toeval? Laat men dan deze fout nog bijtijds her stellen...* C A. SCHILP. KUN8TENAARSGILDE Het jaarverslag Uit het jaarverslag van het Amers- foortsch Kunstenaarsgilde blijkt, dqt het aantal werkende leden in het afge- loopen jaar is gestegen van 47 tot 64; het aantal gezellen van 3 tot 4, terwijl het aantal kunstlievende leden con stant bleef op 98. In het afgeloopen jaar is door reorganisatie het gilde verdeeld in 4 afdeelingen n.l. voor schilder- beeldhouwer- en grafische kunst, voor bouwkunst en nijverheid, voor muziek. De afdeelingen III en IV zijn voorloo pig samengevoegd. Vervolgens geeft het verslag een overzicht van de werk zaamheden van het gilde gedurende het afgeloopen jaar, waarvan ook wij regelmatig verslag hebben gegeven in ons blad. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra diocentrale, behalve de programma's der heide Hollandsche zenders, die der volgende buitenlandsche zendstations door: 11.20-12.20 Keulen. 12.20- 2.20 Brussel Vlaamseh. 2.205.35 London Regional. 5.35- 6.20 Droitwich. 6.20— 6.50 Diversen. 7.00- 8.00 Gram. Uitz. A.R.G 8.009.20 Weenen. 9.200.50 Diversen. 9.50—11.20 Munchen. TOONEELVEREENIGING „KUNST NA ARBEIP" Geslaagde opvoering van Heüer» mans'.Schakels" in schouw* burg Amicitia Zaterdagavond heeft de Arbeiders Tooneelverocnlgiwg „Kunst na Arbèiü" in schouwburg Amicitia voor een talrijk publiek de opvoering gegeven van „Schakels", een vroolijk spel ven den huiselijke» aard van Herman Heser- man». Dat wij aap deze avond een meoie herinnering bewaren, is niat zooseer door de keuze van dit „vroolijk' 'spel ter nagedachtenis van het heengaan op dit tijdstip van den schrijver, als wel door het feit, dat eens te meer de blij vende waarde van het stqk bewezen Is. Heyermans was een echte volks- '•.or en doo- kende hij de eigenaardigheden en gebruiken van ons volk. Dat zijn geschreven plukken daar aan niet alleen hun populeiriteft te danken hebben, ligt voor de hapd; hij zegt en accentueerde „Schakels laat ons dat zoo duidelijk merken op scherpe wijze het leed in deze wereld, typeerde nu eens zijn figuren vol bit- tére ironie, dan weer, vooral in ttfn laatste werken, met een rust en kalmte, waaruit zijn vertrouwen op betere tijden zou kunnen spreken. Maar innerlijk blijft men zijn bewogenheid voelen en begrijpt men hem ook nu en later nog, daar de toestanden, zoeals hij ze schetst gebleven züh- In „Schakels" het stuk is te bekend en te lang om hierover vej ujt te wei den beeldt hij ops Pan eras uit als den man, die, na een jeugd, rijk aan zwoegen en ellende, opgeklommen is door eigen energie en werkkracht tot 'n persoon van gewicht. Eepmaal zoover, wordt hem het werk uit handen geno men door zijp zoons, mannen van the orie en moderne denkwijze. Eigen initi atief ontnemen zij hem, een pnaatschap- pij wordt opgericht en Pancras raakt op den achtergrond als gedelegeerde. Me nigvuldig rijn de botsingen fcuascben hem en «in zoon Henk, zij kunnen el kaar immers niet begrijpen- De eerste bouwde alles op, de laatste tracht dit naar éigen inzicht en andere principes in stand te houden. Deze worsteling ac centueert de schrijver nog door het ge regelde contact, dat Pancras met zijn vroeger leven heeft, alsmede door het huwelijk, dqt hij met Marianne, zijn jonge huishoudster, wil sluiten. In den aard dus bijzaken, maar waarAan wij juist de mooiste scènes te danken heb ben. Noemen wjj hier het derde bedrijf de bijeenkomst van de familieleden, het huwelijksaanzoek en vooral ook de strijd tusschen Marianne cn Pancras' familie. Niet zou men den zeeman, Hein Duif, willen missen, die een moreele steun beteekent voor zijn broeder Pan cras. Dat de dilettantenvereeeniging „Kunst na Arbeid" de opvoering van dit moei lijke stuk aangedurfd heeft, getuigt van vertrouwen en eenergie. Het voornaam ste is echter, dat zij erin geslaagd Is een goede vertoon ing tot stand te brengen. Wanneer wij het veeleischende van de Pancrasrol in aanmerking nemen, dan kunnen wij slechts lof hebben voor de knappe creatie,waarmede de ver tolking ons verrestte. Dat het slot, het afscheid tusschen hem en Marianne men verzocht ons de namen van de spelers niet te noemen niet zoo zui ver was, kqn slechts toegeschreven wor den aan de reactie op de voorafgegane, inspannende prestaties Marianne was een mooie rol: onge dwongen en zuiver bij het huwelijks aanzoek, smartelijk en fel bij de woor denwisseling tusschen haar en Pancras' zoon, Henk en zijn schoonzoon Dirk. Heel goed ook werd Hein Duif, de jo viale zeeman, in zijn gemoedelijkheid getypeerd, in doublure met de rol van Sally den koopman. Gerritje, zijn vrouw was kostelijk snibbig, een oogenhljk ver loochende de stem haar karakter. Noe men wij van den familieraad Jan, hoe wel te belachelijk naar het uiterlijk; Toon de student, grappig gespeeld, zon der dat daarbij zijn gevoel van superi oriteit en eigen waarde verloren ging; Henk, de fabrieksarbeider, kordaat cn krachtig in zijn optreden:; Dirk, de aannemer niet onverdienstelijk. Zwak was het spel van Coba, waartegenover een prettige herinnering stAat aan Mar. griet en het jeugdige, ongedwongene van Elsje. Joseph, de boekhouder cn dr. van Rijn pasten zich goed aan. Als geheel een troepje dilettanten, dat er zijn mag en de zaken serieus aange pakt heeft. Het hartelifk applaus was dan ook wel verdiend. Jammer was op dezen moolen avond, die tot hij éénen duurde, dat er gerookt werd en eenige malen zich een hinderlijk lach-inter- mezzo voordeed. TENTOONSTELLINO VAN RADIOBELL In de bovenzaal van de Princes-Room werd Zaterdag en Zondag een tentoon stelling georganiseerd door de Alge meene Nederlandsehe Radio Unie N.V., de verkoopsorganisatie van de Radio- belT toestellen. De Radiobell toestellen zijn een product van de Bell Telephone Manufacturing Company fabrieken te Antwerpen. Zooals de naam van de fabriek reeds aanduidt, was Graham Bell, de uitvin der van de telefoon, de oprichter van deze fabriek. Een groot aantal in de tentoonstel lingszaal opgehangen foto's illustreerde don enormen omvang van de fabrieken, waarin heden pl.r». 6000 arbeiders werk vinden. Elk onderdeeltje wordt zélf ver vaardigd. Tijdens de tentoonstelling werden de verschillende typen van Radiobe)! toe stellen gedemonstreerd. Het zijn allen Super-Heterodyne ontvangers. Wat de beoordeelaar nu onmiddellijk bij de Ra diobell toestellen opvalt, is de geluids weergave, welke bijzonder natuurge trouw is. Door de ruim 50-jarige ervaring van de Bell Telephone fabrieken op het ge bied van de overdracht der mensehe- lijke stem door electrische trillingen, beschikt de fabriek en het laboratorium Cs a altijd welkom GESCHENK een fijn kistje BELEGEN SIGAREN Grootste aorteerlng. Sigareahandel H. Viandanstrsat 38. Tal. 1835. Goederen thans bij ons gekocht, worden gaarne 8 Deo. thuis be zorgd. over groote ervaringen op het gebied der electrische geluidsreproductie. Deze ervaring alleen maakt het mo gelijk. radiotoestellen met een haast na tuurgetrouwe weergave té construeeren. Deze interessante tentoonstelling mocht zich in de belangstelling van velen verheugen. OUD-ONDEliOFFICIEREN VIEREN FEEST Herdenking van het negende lustrum in De Valk De hardenking v«n het 45-jarig bo- staan van de afdeeling Amersfoort van den Kon- Ned. Bond van Oud-Onderof ficieren is een feestavond geworden van best gehalte, waarop feestcommissie, be stuur en leden trotsch kunnen zijn en lang de aangenaamste herinneringen zullen bewaren. Toen om ruim acht uur de heer Wigman als voorzitter der feest commissie de aanwezigen verzocht het Wilhelmus te zingen, werd daaraan staande voldaan. De veteraan Valken burg zorgde hierbij, evenals later bij het bondslied, voor een keurige begeleiding. In zijn openingswoord noemde de heer Wigman het een groot voorrecht, het welkom te mogen toeroepen aan zoove- len, w.o. de burgemeester mr. J. C de Graaf van Randwijck, de beschermheer O. C Pels Rijcken, kolonel der artillerie b.d. met mevrouw; K. G. v. d. Mandele, commandant le reg. huzaren, P. C L. Blom, ritmec.ster-adjudent van het le reg. huz., eere voorzitter der afdeeling, met zijn echtgenootc. Ook de afgevaan- digden der zusterafdeelingen cn de bondsinstellingcn heette spr. welkom. Hierna sprak de afdelingsvoorzitter, de heer J. A. Uring, een begroetings woord tot de genoodigden en de H.B.- leden, alsmede tot den heer Bevers, den verzorger der behoeftige kameraden, welk werk hij reeds meer dan 25 jaren met toewijding vervult Jubileeren is te rugzien en spreker durft dat gerust te doen, omdat de achterliggende arbeid stemt tot vreugde en dankbaarheid, me de omdat het H.M. de Koningin heeft behaagd beschermvrouwe van den bond te worden, terwijl Jhr. Boreel van Oudenaller het esre-voorzitterschap aan vaardde. De geschiedenis onzer afdeeling is gezond en daarop zijn we trotsch. Hij hoopt, dat de afdeeling blijft bloeien en wekt op tot toetreding als lid of dona teur. Dat zou hij oen mooi jubileumsge schenk vinden. De feestcommissie dankte sprekers voor hun vele moeiten en zorgen. Namens het hoofdbestuur sprak de heer Breuker, die het succes en den groei der afdeeling der laatste jaren vooral toeschreef aan dc goede leiding, speciaal van den voorzitter. Deze woord voerder bood daarna een bloemenmand aan. De heer Wijdekop bood namens de af deeling Hilversum en de R.E.V.O. een enveloppe met inhoud aan ten bate van het fonds der afdeeling; mevr. Rijskomp, voorzitster der datnesafdeeling Hilver sum, uitte haar hulde door aanbieding van een sprei voor de verloting; de heer Oud gaf namens de afdeeling Utrecht bloemen, evenals mevrouw Soetckow deed namens de Amersfoortsche dames* afdeeling. I)e heer Valkenburg huldigde den heer Uding als leidsman der afdeeling en schonk hem een portret van H.M. da Koningin in lijst, terwijl de heer Wig man hem huldigde met een lauwerkrans. Van de schletvereeniging Wilhelmina waren bloemen gezonden. Ook waren nog eenige schriftelijke gelukwenschen binnengekomen. Dc heer Uding dankte voor de hulde en onder daverend applaus der aanwezi gen werd zijn voorstel aangenomen om aan H.M. de Koningin het volgende tele gram te zenden: „De afdeeling Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderoffi cieren, in feestvergadering bijeen ln de Valk ter gelegenheid van het 45- jarig bestaan, betuigt Uwe Majesteit hare eerbiedige hulde." Toen begon het artistieke gedeelte van het feest, dat verzorgd werd door het ensemble Bouwmeester uit Haarlem. De aanwezigen hebben velerlei genoe gens beleefd van het optreden der diver se specialiteiten, die soms angstwekken de toeren tot een goed einde brachten of met leutige wijsjes van up-to-date lied jes een prettige stemming in de zaal brachten. Wiesje Koolhoven als cabaret ière Is een lieve verschijning, die haar stem nog wat moet leeren bchecrschen, en ons dan voor dc volle honderd pro cent kan amuseeren en bekoren. The Rally's, ChoHoy alias Berny alias de hier zoo bekende van den Berg werkten allen keurig. Een hijzonder woord van hulde willen we brengen aan den pianist Lafoss, die op bewonderenswaardige wijze voor het accompagnement zorgde. Dat was first class werk! Het ensemble werd door den heer Wigman gehuldigd door Wiesje Koolhoven een fraai bouquet rozen aan te bieden. De aanwezigen on derstreepten deze hulde met een warm spontaan applaus. Het bal was precies als bet eerste ge deelte van den avond: gezellig en leuk. EEN VOORJAARSBEURS Naar men ons mededeelt, zal de Ver eeniging van Huisvrouwen alhier van 7 tot en met 13 Mei a.s. in Amicitia een Amersfoortsche Voorjaar»beurs organi- seeren, waarbij verschillende artikelen zullen worden tentoongesteld, terwijl men des avonds als attractie artisten wil laten optreden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5