$SLi£hsutkfin v. (khhhb&Aqh msuubilsüiinq TAFEL- en DIVANKLEEDEN FORTMANNHEHENKAMP Agenda Binnenland Auto te water SITTERS G VD KAR Botsing tusschen tram en auto FEUILLETON DE ONBU1GZAMEN VITESSE 2c BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 2 DECEMBER 1935 Amersfoort, 2 December 1935. Ouwe trouwe Sinterklaas, Het is lang geleden, dat ik nog verlanglijstjes schreef, maar verleerd ben ik het nog niet. Wilt U mij een heel groot genoegen doen? Fluister dan mijn man eens in 't oordat hij U ter eere mij eens gedenken moest met zoon prachtige luxe flacon fijne likeur van ons aller vriend Simon Rijnbende uit Schiedam. Als tegenprestatie moogt U eens komen proeven. U zult er verrukt over zijn. Wist U al, dat in Nederlandwaar U altijd Uw verjaardag pleegt te vieren, zulke voortreffelijke likeuren worden gestookt? Gelukkig voor mijn man is zoo n prachtige flacon zelfs billijk. Veel groeten, de Moeder van 't blijmoedig huisgezin. Even 292hellen en MASSA, HA VIK 41, bezo rgtUer één AMERSFOORT VOORUIT VIERT FEEST Gecostumeerde voetbal* wedstrijd en feest, avond Het terrein van Amersfoort Vooruit, dat in den regel Zaterdagmiddag* het tooneel pleegt te zijn van een enervee renden wedstrijd voor de competitie van den U.P.V.B., bood Zaterdagmiddag een geheel ander aspect. Niet zoozeer wat het terrein betreft, o. neen, de belde doe len stonden daar als trouwe wachters, maar wel de personen die den wedstrijd moesten spelen. Wat toch was het geval? De voetbalvereenlging „Amersfoort Voor uit", welke Wn dezer dagen haar eerste lustrum herdacht, had de aardige ge dachte gehad voor haar leden den feest avond vooraf te laten gaan. door een gecostumeerden voetbalwedstrijd, een Idee, dat blijkens de vele gecostumeer den, de volle instemming had. Te betreuren viel het echter, dat Plu- vius enkele mnlen fijn gezicht kwam ver- toonen om met kwistige kunst daar voor was het toch Immers St. Nico laas- tijd! zijn gave. welke ditmaal meer dan ooit ongelegen kwam - uit te dee Jen. Enfin, aan de feestvreugde deed dit allerminst afbreuk. Vreugde en jolijt ble ven de overhand houden. Er werd geen onderscheid gemaakt tusschcn rang en stand. P.en matroos speelde zijn partijtje rustig achter een ritmeester van de gele rijders, maar vond in de achterhoede in den negus een groot struikelblok. Toch moest de schoorsteenveger een paar maal zijn doel schoonvegen uit een paar vol treffers van den speler met zijn twee kleurige pantalon. De partij van den schoorsteenveger was daarentegen een beetje benauwd. Niet zoozeer In het mid denveld. daar speelde een flegmatieke Volendammer, die zich allerminst be zorgd maakte. Immers bij rijn partij stond de Dood in het doel, die zwaaiend met sikkel angstige gilletjes uitstootte, zoo gauw als het leder voor zijn heiligdom zweefde. Brrrde rillingen gaan ons nog over het lijf, het was in derdaad angstwekkend. maar toch leuk, want hij had succes. WIJ kunnen ons best indenken dat de voorhoede maar het liefst zoover mogelijk uit zijn omgeving bleef, alhoewel de Dikke Dame een paar maal poogde het leder onder haar Japon" in het doel te dra gen. Zoo deden zich steeds grappige momenten voor. Natuurlijk speelde rtien zonder scheidsrechter. Hiervoor fungeerde een speler, die te pas of te onpas floot, maar bijna nooit voor zijn eigen partij. Men sprak er van, dat hij corruptie pleegde. Bevestiging hiervan kon men ons niet verstrekken. Zoo floot hij veel te vroeg om „bier" te gaan drinken. Stel U gorust lezer het was geen gerstenat, maar een doodgewoon kopje warme thee. En na de gebrulke lijke thee begon men vol goeden moed weer aan de laatste helft. De uitslag? WIJ hebben haar niet ge noteert!dit was trouwens ook bijzaak Hoofdzaak was een Inluiding voor den feestavond, welke des avonds werd ge houden In de zaal van den heer Mör- slng, en daar la men volledig In ge slaagd. De feestavond De feestavond in café Móreing aan de Birktstraat werd geopend door den voorzitter van de feestcommissie, dio allen voor de medewerking dankte on opwekte tot een vroolijken feestavond. De voorzitter van Amersfoort Vooruit sprak hierna over de vereeniging zelf en spoord aan A. V. omhoog te bren gen en zich op te geven als donateur of donatrice. No dit gebruikelijk officiëele gedeelte van den avond, nam het humoristen- gezelschap van Leon Lancee uit Utrecht het woord en dat haar humor en spel in den smaak viel van het publiek, bleek wel uit het telkenmale applnudis- sco ren. Nadat ook twee harmonicaspelers zich van hun goede zjjde hadden doen gelden, brak dc pauze aan, waarin een verloting gehouden werd. Hier gold tot aller instemming het devies: altijd Prijs! Na het middernachtelijk uur heeft inen er oen ouderwetsche. gezellige danspartij van gemaakt, afgewisseld door allerlei. Hoe laat het ook word voor velen was het heengaan nog to vroeg. De feestcommissie en het bestuur van Amersfoort Vooruit kan op een ge slaagde herdenking van het eerste lus trum terugzien. Groots collectie Schoorsteen- en dressoirloopers. Moderne theewanners met ritssluiting LANGESTRAAT 63 TEL. 883 GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Aanvragen van werkgevers Boven de 18 jaar: 6 Dagmeisjes, 3 dienstboden, 1 huis houdster, 1 huishoudster voor hotel, 1 keuken pakmeisje, 1 winkeljuffrouw. 1 werkmeisje. Beneden de 18 jaar: 1 Kappersbediende, 1 aank. mach. bankwerker, 1 dagmeisje, 1 meisje voor weverij. Aanbiedingen van werkzoekenden Boven de IS jaar: 1 Accountant (ass.), 1 agent, 7 arbei ders zeepfabr., 4 autogeenlasschcrs, 14 automonteurs. 1 banderolleerder, 8 ban ket- en broodbakkers. 2 banketbakkers, 28 bankwerkers, 1 beeldhouwer, 3 behan gers-stoffeerders, 7 bctonvlechters, 8 be tonwerkers, 4 bicrbottelaars, 3 bliksla gers, 2 bloemisten, 1 boekbinder. 9 boek drukkers, 9 boekhouders. 4 bouwk. op zichters. 7 broodbakkers, 2 buffetjuffrou wen, 40 chauffeurs, 1 chocoladewerker, 2 colporteurs. 3 constructiewerkers, 2 correspondenten, 3 dagmeisjes. 11 dienst boden, 20 elcctriclens, 3 electr. lnsschers, 3 expeditieknechten, 54 fabrieksarbei ders, 1 forceur, 1 framebouwer, 2 frame- vijlers, 1 gas- en waterfitter, 3 graniet- werkers, 4 graniet-schtnirders, 11 grond werkers, 25 havenarbeiders, 3 hoefsme den, 1 houtfaiser, 6 huishoudsters, 5 huisknechts, 7 hulp In de huishouding, 2 hulpvakarboiders (yp.), 1 glas-in-lood- zetter, 2 meetnrbeiders, 1 steenzager, 1 schoorsteenmantelsteller, 1 bortselmaker 1 klompenmaker. 1 gereedschapmaker, 1 étaleur, 1 varensgezel, 2 controleurs. 1 kapster, 1 boekhoudster. 5 incasseerders. 4 inpakkers. 2 Instrumentmakers, 33 kantoorbedienden (m.), 13 kantoorbe dienden (v.). 12 kantoorwerksters, 6 kappersbedienden. 16 kellners, 4 ketel- makers, 1 keukenmeisje, 1 kinderjuf frouw, 1 klstenplakker. 13 kleermakers, 1 klinker, 4 koks, 1 koperslager, 9 krui deniersbedienden. 3 kuipers, 1 lederbe werker, 10 letterzetters, 3 lompensorteer ders, H loodgieters, 9 loopknechten, 174 losse arbeiders. .8 machinale houtbewer kers, 18 machlne-hankwerkcrs, 1 machi nist, 16 magnzijnknechtcn, 3 magazijn meesters, 6 metaaldraaiers, 3 metaal- fraisers, 1 metanlschnver, 5 metaalslij pers, 1 mctaalstamper. 57 metselaars, 4 meuhelbeitsers. 23 meubelmakers, 2 meubelstoffeerders. 1 modelmaker. 1 monteur, 9 onderwijzers, 04 opperlieden, 5 pakhuisknechten, 1 pettenmaker. 1 pianostemmer 1 graveur, 1 moffelanr, 1 mctnalzager. 1 vernlkkelaar. 1 wieion- maker, 3 zilverslijpers, 1 papiersnijder, 1 controleur (bierbrouwerij), 1 filiaal houder, 1 casscrollier, 2 verpleegsters, I coupeuse, 11 onderwijzeressen. 4 plaat werkers, 1 radio-monteur, 10 reizigers, 2 rijwielherstellers, 3 rijwiellakkers, 8 rij wielmonteurs, 3 scheerders (textiel), 92 schilders (huls), 3 schflsters„ 8 schoenmakers. 15 sigarenmakers. 2 iga- rensorteerders. 12 smeden, 7 slagers, 4 soldeerders, 2 spoorweg-arbeiders. 2 steenhouwers, 4 steno-typisten. 6 stokers, II straatmakers, 15 strnatmakers-hnndl., 37 stukadoors, 1 suiker-werker. 1 tabaks- bewerkster. 1 tnbakstripper. 1 teekennar (techn. werktk.), 2 teekennars (centr. verwarming). 4 textielarbeiders. 105 tim merlieden, 12 tuinlieden, 1 twijn er, 1 uit voerder. 4 veldarbeiders, 1 venter, 1 verf- inaler, 5 naaisters, 4 ververs. 20 vewar- ming-monteurs, 5 verwarmlngstechn., 2 viltbewerkers, 13 voegers. 12 voerlieden, 1 vuurwerker. 5 wnfelhakkers. 8 wagen makers, 2 waschknechten, 5 werk meesters, 53 werkvrouwen, 35 wevers, 4 winkelbedienden. 7 winkeljuffrouwen, 2 zadelmakers. 15 olieslagers, 1 ringer, 1 clgarilloslnpakker. 3 vertegenwoordi gers, 1 stalknecht, 1 bezorger, 1 hulsbe waarder, 1 tabakssorteerdcr, 2 hoofd onderwijzeressen. Benoden de 18 Jaar: 3 Automonteurs, 2 banket- en brood bakkers, 1 bankwerker, 4 broodbakkers, 20 dagmeisjes, 5 dienstboden, 2 clec- triciens, 1 expeditieknecht, 15 fabrieks- jongens, 1 assistente tandarts, 1 dekop- iiaalter, 10 kantoorbedienden (m.-, 13 kantoorbedienden (vr.),2 kappersbedien den, 1 kleermaker, 2 loopjongens, 14 losse arbeiders, 2 machine-bankwerkers, 1 magazijnknecht, 1 metaaldraaier. 3 metselaars. 1 meubelmaker. 1 mangel- ster, 2 leerling verkoopsters. 1 radio monteur. 3 rijwielherstellers. 4 schil- des (huis). 1 slager,' 2 steno-typisten,: 4 tabaksbewerksters, 5 tabakstrippers, 1 teekennar (cloctrotechn.). 3 timmer lieden, 3 tuinlieden. 3 naaisters, 1 win kelbediende. 6 winkeljuffrouwen. Voor aanvragen om werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente, raadplege men de opgave op dc stadsnanplnkplnatsen. KAASMARKT Op de Kaasmarkt alhier werden he denmorgen aungevoerd 18 wagens, teza men wegende 4500 K g. De prijzen wa ren 21 tot 22.50 per 50 K g. Handel matig. Grand Theatre. Vanaf Zondag vertoo ning van de film: „Verliefd maar op wie?" Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Dinsdag 3 December: Opera Italiana 8.15 uur n.m. Zaterdag- en Woensdagmiddag mati- née om 2-30 uur n.m. City Theater. Vertooning van de film: Hartedief. Voorstel lingen: Zaterdag 2.30, 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag 2^0 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia Vertooning van de films: „Op 1600 Meter diepte" en Bobby trekt van leer." Van 1—3 December. Voorstellingen: 'savonds 8.10 n.m. Zondags maftnée 2.80 uur n.m Museum Fléhite. Westsingel (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentesse- laan lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal. NieuwstraAt 2L 23 November—5 December. Sierkunst. Tentoonstelling van werken van Albert Fiks. 29 November4 December. Concordia. Tentoonstelling v. d. H'sumsche Beel dende Kunstenaarsvereen. H. 34. 3 December. Princess-room. Vergade ring v. d. Ned. Bond van Aquarium houders 8 uur n.m. 3 December. Grand ThcAtre. Italiaan- sche Opera. „La Bohème." 8.15 uur n.m. 4 December. Schouwburg Amicitia. Nieuw Schouwtooneel voert op: „De Fakir" 8 uur n.m. 6 December. Grand TheStre. St Nico- laasfeest voor de openbare lagere scho len. 6 December. Gebouw Kamer van Koophandel. Algemeene Vergadering van de Vereen. IJsbcstrijdlng Gelder- sche Valloi. 8 uur n.m. 7 December. Amicitia. Feestavond van de A.F.C „Ouick" ter gel. v. het 45- jarig bestaan 8 uur n.m. 10 December. Remonstr. Kerk. Ad- ven tswijding o.l.v. Dr. Micdema. Evert Miedema tonor. 8 uur n.m. 13 December. Amicitia. Dr. H. Krae- mer spreekt over: .De crisis in het Oos ten", haar uitzichten en mogelijkhe den." 8 uur n.m. UTRECHT toir over Jan Oost 8 uur n.m. 2 December. Stadsschouwburg. Opera Italiana. Faust 8 uur n.m. 2 December. Tivoli. U.S.O. Negende Volksconcert 8.15 uur n.m. ZEIST 7 Decembor. Figi. Derde abonne mentsvoorstelling. Centraal Tooneel voert op: „Oost—West Egypte t best" 8 uur n.m. BAARN 19 Nov. t.m. 10 December. Baarnsch Lyceum. Tentoonstelling voortbrengse len van land en volk van Celebes. Dag. 10—4 en Zondags van 1.30 tot 4 uur n.m. Onder de gemeente Weert is het voertuig gedurende den nacht in een fabrieks» haven gereden WEERT, 2 December. In den afgeloopen nacht heeft te Dorpsplein, onder de ge» meente Weert, een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen. Gisteravond hadden vier jongeman nen een zekere H. Gielen. twee gebroe ders Peters en een vierde, wiens naam nog niet bekend is. bij den garagehou der Jac. A. M. Jongen te Weert een auto gehuurd om daarmede naar Maastricht te gaan. In den nacht zijn zij via België naar Weert teruggereden. De weg loopt langs de Zuid-Willems vaart. Bij de zinkfabriek de N.V. Kem- pensche Zink Mij. te DorpspleinBu- dei maakt de weg op de plaats, waar in den weg een brug ligt over den in gang van de haven der zinkfabriek een bocht naar rechts. Op deze plaats is de auto waarschijnlijk met groote vaart, doordat de bestuurder van den wagen de ongeveer 25-jarige H. Gie len de bocht niet heeft bemerkt in de haven der Zinkwitfabriek gereden. Deze haven is ruim 2 M. diep. zoodat het viertuig nagenoeg geheel onder water verdween. In den nacht heeft niemand iets van hel ongeval bemerkt. Eerst hedenoch tend bij het aanbreken van den dag vond een schipper in de haven de auto en toen realiseerden zij zich. dat zij omstreeks 1 uur in den nacht een he vige plons hadden gehoord, veroorzaakt door het te water rijden van de auto. Met een kraan van de zinkfabriek werd het voertuig od de wal gebracht. De vier Jongemannen, allen van onge veer denzelfden leeftijd en afkomstig uit Nederweert, zaten nog in den wagen Bij allen waren de levensgeesten reeds lang geweken. Voorloopig zijn de lijken op het terrein van de zinkfabriek opge baard. In den loop van den ochtend worden zij naar Weert vervoerd. Over do oorzaak van hét ongeval tast men nog In het duister. De auto was eeri bijna nieuwe vier-deurs Che vrolet. Vermoedelijk heeft men te hard gereden en in de bocht van den weg eeslineerd. 15- EN 16000 ONTVREEMD LEEUWARDEN, 2 December. Ver moedelijk in den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het kan toor van de ambtonaren van het be^tel- goederenbureau der Ned. Spoorwegen alhier aan den Stationsweg. Met een valschen sleutel is dc brandkast open gemaakt, waarna de dieven den in houd ten bedrage van 15 16000 hebben mede genomen. Dc gepension- neerden, die hedenochtend hun pen sioen in ontvangst zouden nemen moe ten thans tot morgen op uitbetaling wachten. Van de dieven heeft men geen spoor kunnen ontdekken. De po litie stelt een uitgebreid onderzoek in. ZONDER VOORUITBETALING Veerstraat 50. Tel. 6819 HILVERSUM. TOELATtN GSKWESTIE D'ANSEMBOURG „Discrimineering van de Nationaal Socialistic sche Beweging" Antwoord aan de Eerste Kamer In een schrijven aan den Griffier van de Eerste Kamer, naar aanleiding van het door ons reeds vermelde verzoek der Commissie van Rapporteurs om op Dinsdag 3 December e.k. in hare ver gadering te verschijnen tot het ver schaffen van Inlichtingen en het over leggen van documenten wijst de heer d'Ansembourg er op, dat in strijd met het Reglement van Orde de beslissing over zijne toelating gelegd is, in stede van, zooals een reglementaire behan deling der zaak zou hebben medege bracht, in handen van de 25 oude leden der Kamer, mede in handen van de tegelijk met hem benoemde nieuwe toe gelaten leden. Wat betreft het In het schrijven ver vatte verzoek der Commissie van Rap porteurs om in hare vergadering te ver schijnen tot het verschaffen van inlich tingen. „welke zij voor een richtige be oordeeling van de ten aanzien van mijne toelating gerezen quaestiën nood zakelijk acht merkt hij op, dat hem niet wordt medegedeeld, welke quaes- ticn zijn gerezen, noch, welke inlich tingen de Commissie van Rapporteurs wenscht te vragen. Uit het verslag der Commissie van Rapporteurs d.d. 8 October 1935 is hem cchfor gebleken, dat bij sommige leden twijfel schijnt te zijn gerezen omtrent zijn Nederlanderschap. Tevens is hem echter uR genoemd Rapport gebleken, dat de Kamer beschikt over voldoende gegevens om zich van de gegrondheid van dezen twijfel te overtuigen. Hij kan niet aannemen, dat de Commissie van Rapporteurs hieromtrent nog meer ge- fevens zou wenschen te ontvangen, aar de Commissie in de conclusie van haar rapport zelve van oordeel is. dat na inkoming van het bescheid op de vragen aan de hoogergenoemde Minis ters „de discussie van de onderhavige aangelegenheid voldoende is voorbe reid". Uit de door de heeren Briët en Men- dels in de vergadering der Kamer van 18 September 1.1. uitgebrachte versla gen omtrent de toelating der andere nieuw benoemde leden der Kamer, blijkt, dat de omstandigheid of deze leden Nederlanders zijn, niet eenmaal ter kennis van de Kamer is gebracht. Zelfs blijkt niet of deze vraag voor de Commissie een punt van onderzoek heeft uitgemaakt. Immers volgens de uitgebrachte verslagen blijkt uit de overgelegde stukken slechts, „dat alle benoemde leden de bij de Wet gevor derden leeftijd hebben bereikt en dat geen hunner een betrekking bekleedt die onvereenighaar is met het lidmaat schap van de Eerste Kamer der Staten Generaal". De heer d'Ansembourg verwondert zich er over, dat bij de toelating van een benoemd lid der Nationaal Socia listische Beweging een andere proce dure zou zijn gevolgd en andere eischen zouden worden gesteld dan bij de toe lating van andere leden en acht deze ongelijkheid van behandeling niet in overeenstemming met de Grondwet en Wet. Aangezien hij aan de Kamer alle do cument cnheeft overgelegd, welke in art. 99 der Grondwet iuncto artt. 116 en 119 der Kieswet worden vereischt. on aangezien grondwet nóch Reglement van Orde een verschaffen van monde linge inlichtingen door een benoemd lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal aan een Commissie van Rap porteurs kennen, hii in het tot hem gericht verzoek een discrimineering van de Nationaal Socialistische Beweging ziet. Hii meent derhalve aan het ge dane verzoek, slechts gevolg te mogen geven, indien dit met omschrijving der gevraagde inlichtingen en documenten, tot hem gericht wordt ingevolge besluit eener vergadering van de Eerste Kanier der Staten-Gnraal zelve, op wie alsdan de verantwoordelijkheid voor de daar in vervatte met grondwet en wet in striid zijnde discrimineering eener hon derdduizenden Nederlanders omvatten de Nationale Beweging zou rusten. NAARDEN. De Gooïsche benzine tram HuizenBussum is vanochtend bij het kruispunt Rijksweg—Hortensialaan te Naarden in botsing gekomen met een vrachtauto, die uit de richting Naarden naderde en geen voorrang wilde verlee- nen. De vrachtauto werd ernstig be schadigd. Het tramvrkeer is voorloopig stilge legd. De passagiers voor Huizen moe ten van het station Bussum naar het kruispunt looptfn. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. NOODLOTTIG ONGELUK BIJ HET HIJSCHEN Gistermiddag had aan het Sarphati- park te Amsterdam voor perceel 77 ccn ernstig ongeluk plaats bij het op- hijschen van een piano. Het zware mu ziekinstrument stootte tegen het bal- kpn van de tweede étage. Dit bouwsel was hierop blijkbaar niet berekend en een gedeelte van de leuning stortte naar beneden. Een toevallig passeeren- de voorbijganger, de 62-jarige S., kreeg dit op het hoofd en werd met een sche- delbasisfractuur opgenomen cn naar het Binnengasthuis vervoerd. Aldaar is hii later overleden. H. M. DE KONINGIN ONTVANGT DEZEN WINTER NIET 's-GRAVENHAGE, 30 November. De grootmeesteres en de grootmeester van het huis van II. M. de Koningin maken bekend, dat H. M. besloten heeft ook dezen winter nog niet te ontvan gen. Het ligt niet in de bedoeling van H. M. dat aanvragen voor eerbiedige afwachting, dankbetuiging, voorstelling en aanbieding van verzoekschriften zul len worden ingediend. KLElNMEUBELEN PERZ I80HE KLEEDJES PERZ'SCHE KU88EN8 DELFTS-AARDEWERK QROTE SORTERINQ APARTE MODELLEN LAQE PRIJZEN 01 men hei loven lachend of weenend doorbrengt, het is toch maar één leven. Naar t Engelsch van J S FLFTTHP.R door mr H J P H „Tien minuten nadat ik het geluid gehoord heb. is een van onze mcnschen langs de plek gekomen. Hü kwam me dadelijk vertellen, dat hij op weg naar zijn werk bijna aan het einde van het reservoir gekomen was, toen hij opeens een felle vlam rag. vlak bij de groote borstwering midden op den dam. In een Oogwenk was die verdwenen en even later hoorde hij het gedonder der ont ploffing en een groot lawaai van val lende steenen en brokken metselwerk. Hij holde er heen. bekeek alles zoo goed mogelijk en rende toen hierheen om ho» mij te vertellen. Ik ging er natuurlijk dodolijk met hom heen. Een gedeelte der borstwering If opgeblazen en er Is een scheur maar niet erg die per In hel inwendige van den dam, nnn den kant van het reservoir. Het is geen schade, dio niet heel gauw hersteld kan worden en er is eigenlijk weinig aan te ilen. Wat re ook met den aanslag voor hadden, hii is gelukkig mislukt!" „Maar luister eens!" tei Oliver, rijn grooten wijsvinger waarschuwend tegen den opzichter opstekend. „Vertel nu een? allereerst, wat je van plan bent to doen. Kom. rrg op!" Crabtree snilate de linnen cn keek Washington aan. Ook deze schudde het hoofiL Ja riot u zei hij eindelijk. „Crab- troe is het met me eens. dat iemand ongetwijfeld een aanslag od den dam beraamd cn geprobeerd heeft. De be doeling was natuurlijk een scheur te veroorzaken, die dan wel vanzelf wij der zou worden. Met al dat gewicht aan water, dat er op het oogenhlik in is. na de herfstregens en dan met zuidwesten wind." Oliver gromde niidig. „Die verwenschte ingenieurs hebben me anders verzekerd, dat er niets met den dam gebeuren kon! Dat dio niet kon doorbreken! Nooit!" „Goed. maar daarbij hebben ze na tuurlijk niet gerekend met lui, die een ontploffing zouden veroorzaken!" wierp Washington hem teeen. ..Als do ont ploffingslading sterk genoeg is, nou. «»an geloof ik. dat ie iederen diik en leder bouwwerk wel kunt ooblnzen!" „De bedoeling was alleen een scheur te veroorzaken, de druk van hot water moest en zou de rest dan wel doen." herhaalde Crabtree Oliver keerde tirh olotseling tot den onzichter. al?of hii oo hem persoonlijk woedend was. ..En daarnet heb ie beweerd, dat ie •*r geen verklaring op wist!" snauwde hii ,Wanr wist je nu geen verklaring voor? Mil dunkt het is nog al ecnvou dig!" Ik kan me niet verklarenheel«v maal niet., wie zoo Iets misdadigs in riin hoofd zou kunnen hatenom zoo iats te doen antwoordde CrahtrM. hef niet krankzinnigenwerk nm zulk watervloedover <le stad daar lo« te willen laten? Als die dam bezwijkt dinheer Caradale. dan gaat heel Hal rth er aan' Wie kan dar nu hebben rillen doen? Wie is daar srhurknrti- ;g genoeg voor? Dat kan ik nu» tab* niet indenken! Waarvoor zou iemand zooiets verlangen to doen.. Waar voor?" „Juist" herhaalde Washington zacht jes. ..waarvoor?" Oliver, dio bii de tafel was blijven staan, met één hand er oo steunend, keek strak naar zijn uitgespreide vin gers cn zei niets Louis zag het en wendde zich tot Washington. „Wat hebt u voor maatregelen geno men?" vroeg hii. „Iets hebt u natuur lijk cednan." „We hebben al het metselwerk nage keken." antwoordde do voorzitter. ..Ton minste voor zoover de muur en ie borstwering langs den weg over den dam betreft. F.n wat dat scheurtje aan gaat heb ik een telegram aan de Inge nieura gestuurd dat zo daar allereerst naar moeten komen kiiken. Ze zullen hier morgen voor den middag zilo. Maar werkelijk, de aangebrachte scha de is zoo good als niets. De aanslag Is totaal mislukt. Maar daar gaat hot niet om. Het gaat om dc vraag zal dp dader ziin noeine herhalen? F.n een volgenden keer beter?" ..Bah! Wat 'n nraat!" bromde Oliver. „Is er hier dan eeen oolitic? Ziin «r geen werklui aan het reservoir verbon den?" „Wilt u dan de politie of de werklui lederen voet van den dam soms laten bewaken?" vroeg Washington. ..Dat zal ti de handen vol werk geven. En hoe weet u dat het niet een van onze eigen werklui I*. die dat onding daar geplaatst heeft? Een holsrhe machi ne.. dat is hei echt geweest!" „Hebt u daar bewiizen van?" vroeg IjouIs doodnuchter. „Of ziin het maar veronderstellingen?' Washington keek Crabtree aan. die hem op ziin beurt vragend aanzag. „Wel ia!' zei de directeur. „Laaf maar kiiken!" De opzichter ging naar een kast toe. haalde een sleutel uit ziin zak en nam van de bovenste plank een oud sigaren kistje. dat hii od tafel plaatste. „Daar zitten een stuk of wat dingen in. die we boven op den dam gevonden hebben, een heel eind van de plek. waar de schade is aangericht Die din gen hoorden daar geen van alle thuis. Ik weet ook niet. wat het ziin. maar ik heb ze luist voor de ingenieurs be waard om ze hun te laten zien." Louis begon de voorwerpen in het kist ie te onderzoeken en de anderen drongen zich om hem heen Hii rook aan verscheidene van die dingen en raakte sommige even met het puntje van ziin tong aan. als om den smaak Ie nroeven. „Dvnamiet!" zei hii. „Het oude meng sel van kiezelgruis en nitro-glvcerine. Dat is de stof. die zo gebruikt hebben. En do uitwerking is waarschijnlijk veel erger, don gedacht wordtveel en veel ergerI" ..Groote goedheid, iongen. zeg dat toch niet." riep Oliver verschrikt uit. ..Hoe kom ie er bil om me zoo ongerust le maken?" „Omdat ik maar al te goed weet. wat ik zeg." antwoordde Louis. Crabtree aankijkend. .Jii hebt er toch zeker wel eonige ondervinding van? Heb je nooit hooren zeggen, dat dvnamiet naar on deren ontploft? Hot is waarschijnlijk, dat de verwoesting naar binnen in dien dam veel ernstigor Is. dan van huiten af te zien is. Dat kan niemand dan alleen de ingenieurs constntee- rrnen daarvoor zullen ze den boel moeten hloofleggen" „Is er dan., gevaar., nu nl?" vroeg Oliver, rlrhtlianr bevend en bleek „Zou er., ieder oogenhlikeen ramn kun nen ge!«eurcn?" ...Ms er een zware storm., uil het Zuid-Westen kwam., dan slaat het ergste voor de deur." zei Louis. ..Het dient nergens voor de feiten to verbloe men.. we weten nu eenmaal niet, wat voor verwoesting er binnenin is aange richt" Oliver kon niet meer stil blijven zit ten Hii verlangde er naar iets te doen. maatregelen van afweer te nemen te gen den dreigenden ramp., en oneens liep hii naar de deur. „Ik ga niet naar huis." zei hii. „voor Jat ik de Dlek. waar het gebeurd is, zelf gezien heb! Ga mee met ie lan taarn. Crabtree.. kun ie er nog niet een naar meer krijgen? Laten we gaan kiiken wat er te zien is. En daner moeten ook maatregelen genomen wor den. dat er de wacht gehouden wordt hoe weten we. dat er nog niet een twee de aanslag gepleegd zal worden?" „Ik geloof niet. dat we veel kunnen doen. voordat moreen de ingenieurs Komen." bemerkte Washington. „Er is /.oo heel weinig te zien." „Je kunt doen. wat ie wilt." ant woordde Oliver „Ik ga! Ik moet weten, wat er aan de hand is. En als jullie niet van plan rijn voor oen wacht te zorgen, dan zal ik het zelf doen. al moet ik er den heelen nacht voor op blijven!" „Ja. als u er zoo over denkt, dan 7.al Ik natuurlijk.." zei Washington. „Crab tree haal nog een naar lantaarns!" De storm, dien Oliver, toen hii mot Rawlinson en Louis de hei oneing. voorspeld had. scheen los te breken,, toen de viif mannen den dam opgingen en ze hadden moeite orn teeen dp ruk winden op te tornen, die reeds over de oppervlakte van het waterreservoir derden. Tildens hun gesprok in het van Crabtree was het nog veel donkerde» geworden, de wind was oi> gestoken en de regen striemde in vlak een neer En toon ze midden op dén •lain waren gekomen, sloegen nu en <lan reeds golven tot. tegen den boven kant van den diik cn Louis, die naast Rawlinson liep. bromde in zichzelf van angst „De wind staat vlak over het reser voir heen! En dan hob ik het wel even woest gezien als de zee. Als er werke lijk een ernstige verwoesting is aange richt onder dien scheur, waarvan Crab tree snrak en een aanmerkelijke hoe- Veelheid water daar doorheen naar binnen zou dringendan zal het er leeliik uit gaan zien!" „Denkt u dat de dam. zoo sterk als hil is. toch zou bezwijken?" vroeg Rawlinson. „Er is nog nooit een dijk tegen het water bestand geweest, zoodra het wa ter cr in kon dringen." antwoordde Louis. .Het ergste is. dat niemand zeg gen kan hoe erg het daar binnonin uitziet, zoolang de ingenieurs er niet /.iin geweest. Als er werkelijk inwen- lig een scheur isen het water dringt daarinen er komt dan vannacht werkelijk zware storm., nou. dan loont het mis! Napleiten geeft niets, maar dat reservoir had daar nooit •nopten worden aangelegd! Het had twintig miil verderoD in de hei moeten ziin gebouwd." (Wordt vervolgd). H. H. WINKELIERS Denkt aan de invoering van de Wet op uitverkoop en oprui ming! DAAROM PAPIEREN RECLAME! Ze wordt voordeelig, accu raat en solied afgeleverd door K. WILHELMINASTAAAT 1S

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6