Verlaging uitgaven voor 't onderwijs HET TUMULT BIJ „DE BEUL" Een gecompliceerde aanrijding Geldschieterswet voldoet Dr. POLAK CONTRA DE N.S.B. Noodlottige gevolgen eener vechtpartij Kinderhoekje mu DE GEBROEDERS GOOCHEM" llllll III III 111 111 III llllllllll 111 iÜÜÜilL'ii 1 1 li llllll III 1! Ill Illy Paedagogisch peil van het onderwijs fa. M. R. N. Oosterveen 2c BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 3 DECEMBER 1933 Verslag van het mondeling overleg tusschen Minister en Commissie van voorbereiding Aan het Verslag tfan het mondeling overleg, dat de Commissie van Voorbe reiding na h<jt ontvangen van de Me morie van Apt woord nog heelt ge pleegd met den minister van Onderwijs, wordt het volgende ontleend. De Minister handhaafde de opvat ting, dat het de voorkeur verdient, dat uitdrukkelijk wordt uitgesproken, dat voor een tijdvak van vijf jaar niet aan de stichting van nieuwe scholen ge dacht wordt. In geheel onvoorziene om standigheden. bijv. als een school ge heel door brand vernield wordt, blijft een regeling ad hoe steeds mogelijk Terugnemen van het eenmaal gedane voorstel heeft de tendons om nieuwe verwachtingen te wekken. De minister meende daartoe niet te moeten over gaan. Gevraagd werd, of van de artikelen 3 cn6 van paragraaf 2 in onderling ver band de bedoeling is, dat een lyceum, dat aan den eisch van 100 leerlingen voldoet, subsidie krijkt, ook indien de afdeeling gymnasium geen 60 en de vierjarige afdeeling H.B.S. geen 48 leer lingen telt. De minister deelde mede, dat de be doeling van de aangehaalde bepalingen in de vraag juist is weergegeven. Om de congruentie tusschen de aangehaalde artikelen weg te nemen, kan het aan beveling verdienen om het getal 100 alsnog te vervangen door 108. Zulks is bij tweede Nota van Wijzigingen ge schied. Een andere opmerking, dat de opne ming in art. 28 van het 9e lid van zeer gering practiscb nut is, wanneer het niet zal gelden voor de thans bestaan de u.l.o. scholen, kon de minister niet toegeven. De bepaling zal in de toe komst een belemmering vormen voor scholen, die een vijfde leerjaar zouden willen vormen met de bedoeling om daardoor te komen tot het getal leer lingen, dat noodig is om de Rijksvar goed in g deelachtig te kunnen worden. Om allen twijfel uit te sluiten, ver klaarde de minister zich bereid tot aan vulling van het tweede lid van art. 5 van paragraaf 6, zoodat daarin niet alleen het nieuwe negende lid van art. 28 der L.O. wet wordt vermeld, maar ook de nieuwe tweede volzin van het vierde lid van art. 89 dier wet, voor zoo ver hij op dat negende lid betrekking heeft. Wat de toelating van leerlingen tot de eerste klasse van de u.l.o. scholen betreft, erkende de minister, dat boven het in het ontwerp opgenomen stelsel de nader door de Commissie aanbevo len methode de voorkeur verdient, waarbij men, uitgaande van het eerste leerjaar, de groep leerlingen van dat leerjaar bij overgang naar de hoogere klassen blijft tellen, en door middel van een verhoudingsgetal vaststelt, hoe groot het verloop mag zijn. Tegen dit denkbeeld bestaan geen wezenlijke be zwaren, indien de in art. 2 dezer para graaf voorgestelde regeling, volgens welke het toelaten van ongeschikte leer lingen tot de eerste klassen der u.l.o. scholen kan worden tegen gegaan, inder daad tot stand komt. In die veronder stelling is een nader gewijzigd art. 57 in de Nota van Wijzigingen opgenomen. Tegen het denkbeeld, de facultatieve bepaling voor het derde leerjaar in het derde lid van dit artikel uit te breidep tot het tweede leerjaar, had de minis ter echter overwegend bezwaar, omdat de regeling van de klassebezetting- reeds uiterst soepel is. Bij Nota van Wijzigingen is voorts nog een bepaling opgenomen, dat in het algemeen ook van wachtgeld zal worden uitgesloten degene, die tot het verplichte personeel behoort, doch oor spronkelijk als boventallige is genoemd. Daarbij gelden dan echter ook de res tricties, krachtens welke een eenmaal verworven aanspraak op wachtgeld niet verloren zal gaan. Eveneens ontbrak in het ontwerp een voorziening tegen de onbillijkheid, dat een aanvankelijk verplichte onderwij zer, voor wien een ontheffing was ver leend. om hem met voorbijgaan van wachtgelders te benoemen, later, nadat hij boventallig was geworden, geen wachtgeld zon verkrijgen Ook dit be zwaar is thans nog opgeheven. Naar aanleiding van door de Com missie gemaakte opmerkingen, dat on derwijzers van een school, welke on danks verlies van aanspraak op Rijks vergoeding blijft voortbestaan, geen aan spraak hebben op wachtgeld, wanneer die school later zou worden opgeheven, antwoordde de minister, dat hij zich bij het denkbeeld van een uitgesteld wacht geld in die gevallen in hoofdzaak kon aansluiten. Een dergelijk wachtgeld te doen ingaan op het oogenblik. dat de zonder subsidie voortbestaande school wordt opgeheven, zou echter den onder wijzers al te zeer binden aan het lot van de school, die wel eens in omstan digheden kan geraken, dat zij de teirpn over den onderwijzer aangegane ver plichtingen niet langer kan nakomen, de onderwijzer zal de gelegenheid moe ten hebben, zich van de school los te maken. Aan den anderen kant mag de invoering van uitgesteld wachtgeld er niet toe leiden, dat de beoogde bezui niging verder naar de toekomst wordt verschoven, doordat men. als een schoot moet worden opgeheven, vrij geregeld gaat probeeren. haar met het personeel dat toch zijn volle wschtgeld-aanspra ken behoudt te laten voortbestaan 'Het schijnt dus billijk, de uitbetaling van het wachtgeld te «taken gedurende dei. tijd dat de onderwijzer aan de school verbonden is Repnlingen van deze strekking worden nader bij de Nota van Wijzigingen voorgesteld. Verder wordt alsnog een bepaling op genomen, waarbij het vervallen van het wachtgeld bij het ontstaan van een vacature van verplicht onderwijzer wordt uitgebreid tot het ontstaan van een vacature ook aan een andere van dezelfde vereeniging uitgaande school. Een verklaring van de directie der Amsterdamsche Too* neelvereeniging AMSTERDAM, 2 Dec. Nuar aanlei ding van de wanordelijkheden, die Zon dagmiddag tijdens de vertooning van het tooneelstuk „De Beul" in den Stads schouwburg te Amsterdam zijn voorge komen, publiceert de N.V. Amsterdam sche Tooneelvereeniging de volgende verklaring: De directie van de Amsterdamsche Tooneelvereeniging bericht, dat haar voor den aanvang van de voorstelling van „De Beul" op Zondagmiddag j.l. in den Stadsschouwburg telefonisch medegedeeld werd, dat er door c.a. hon derd fascisten georganiseerde wanorde lijkhedea zouden worden gepleegd. De directie nam dienovereenkomstig hare maatregelen, welke niet overbodig bleken. Vóór den aanvang van de voor stelling heeft zij het woord tot het pu bliek gericht met het verzoek op deze georganiseerde provocaties niet in te gaan. aan welk verzoek $oor het over groote deel van het publiek op voor beeldige wijze werd voldaan. Dat deze wanordelijkheden georganiseerd waren bleek van den aanvang af. Het eerste bedrijf dat in de Middeleeuwen speelt en daartoe geen enkele aanleiding geeft, werd bij herhaling onderbroken door vijandige elementen, zoodat reeds tijdens dit bedrijf een tiental personen verwijderd moest worden. Nu burgerlijke en politioneele auto riteiten tegen de opvoering geen be zwaren hadden, heeft men in bepaalde kringen blijkbaar naar dit middel ge grepen om den autoriteiten door geor ganiseerde provocaties een verbod als nog af te dwingen. De directie neemt maatregelen haar verkoopsysteem zoodanig te wijzigen, dat de kans op georganiseerde relletjes uiterst moeilijk zal zijn. PROF. VISSCHER EN DE A.R. PARTIJ De Standaard betreurt het heen* gaan van een man, die nog van zoo groot nut kon geweest zijn De Standaard schrijft over prof. dr. I-I. Visscher o.m.: Wij betreuren deze uitkomst van een lang leven zeer. Voor prof. Visscher en voor onze nartij. In de laatste maanden heeft het ons. ronduit gezegd, meerma len moeite gekost niet te schrijven over de uitingen welke prof. Visscher zich veroorloofde over onze partij, haar be- ginseltrouw en over verscheidene van haar vertegenwoordigers. Wij deden dit echter niet. omdat wij eiken schijn van aanleiding te geven tot verwijde ring wilden vermijden. Wij meenden daarom, dat het beter was. hoe moei lijk het ons.soms ook viel. de uitkomst van het ontwikkelingsproces, dat hij doormaakte, af te wachten, in de hoop. dat deze een gunstige zou zijn. maar toch nog meer in de vrees, dat zij een bedroevende zou moeten worden ge noemd. Niet onze hoop. doch onze vrees is bewaarheid. Prof. Visscher is reeds lang geleden dit blijkt nu wel zonneklaar den verkeerden weg ingeslagen. Hii zou van zeer veel beteekenis voor den invloed van onze beginselen en onze partii hebben kunnen zijn. Als man van groote gaven en stoere werk kracht ware het hem mogelijk geweest belangrijken arbeid te verrichten ten behoeve van de verdieping en de ont wikkeling van het principieel inzicht, van de nadere uitwerking der Calvinis tische erondovertuiging. van de ver dere ontvouwing der antirevolutionaire beginselen en van den voortgaanden bouw onzer nartii. Daardoor zou hij zich in dienst hebben gesteld van con structieven staatkundigen arbeid, de visie van al onze geestverwanten heb ben verrijkt en een groote wervende en hevruchtende kracht hebbenkunnen ontwikkelen op politiek terrein. Het enan lanes dien weg zou hem steeds meer in het centrum van de anti-revo- 'utionaire beweging hebben gebracht en hem hebben doen worden een harer meest op den voorgrond tredende lei ders. Het heeft niet zoo mogen ziin. AUTO-ONGELUK TE WEERT Wij vernemen nader, dat do auto werd bestuurd door de 23 jarige II. L. Gielen fouragehandelaar te Neder- weert. Achter in den auto waren geze ten de 23-jarige slagersknecht Th. Pe ters uit Nederweert en zijn broer de 30 jarige F. Peters, chauffeur van be roep en de 18 jarige G. Hölsken uit Weert van beroep slagersknecht. Th. Peters en G. Hölsken waren beiden in betrekking bij den slager L. Nouwen te Weert. Zij kenden eikaar derhalve zeer goed. Toen het gezelschap dan ook Hölsken, die per fiets reed. onder weg opmerkten werd hij uitgenoodigd eveneens in do auto te stappen terwijl zijn fiets voorop den wagen werd go- honden De fiets is bij het botsen van de auto tegen de brugleuning geheel vernield Ook de auto is zwaar geha vend. In den loop van den ochtend zijn de lijken van de ongelukkigcn naar Weert overgebracht. ONBEVOEGD UITOEFENEN TANDHEELKUNDE De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van P. M B.. die door de rechtbank te Haarlem is veroordeeld tot 14 dagen hechtenis voorwaardelijk n f 150 boete wegens hel trekken van tanden, terwijl hij niet bevoegd was tot het uitoefenen van de volledige tandprothese. Bestuurder van een bakfiets op den weg geslingerd en gedood HALFWEG, 2 Dcc. Hedenavond heeft op den Rijksstraatweg tusschen Halfweg en Haarlem ter hoogte van de Vinkenbrug een ongeluk met doode- lljken afloop plaats gehad. Een in de richting Haarlem rijdende bakfiets werd van achteren aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer D. uit Leiden. Tengevolge van deze aanrijding werd de bakfiets op de tramhaan geslingerd, terwijl de be stuurder van dit voertuig op den weg terecht kwam. Achter laatstgenoemde auto reed een tweede personenauto, welke bestuurd werd door den heer D uit Haarlem, welke met gedimde lichten reed en den op den weg liggenden man niet zag. waardoor deze door den slinger van de auto werd gegrepen en ongeveer 15 Me ter meegesleurd werd. Dr. Kuipers uit Halfweg werd onmiddellijk gewaar schuwd, doch toen deze ter plaatse ar riveerde, bleek de man reeds to zijn overleden. De identiteit van den ongelukkige kon nog niet worden vastgesteld, doch vermoedelijk Is het een zekere G., af komstig uit Rotterdam en thans verblij vende te Haarlem. De gemeente-politie uit Halfweg stelde een uitgebreid on derzoek naar do oorzaak van het onge luk in. De beide wagens, die licht beschadigd waren en de bakfiets wer den in beslag genomen. Het lijk is naar de Maria Stichting te Haarlem overge bracht. Wijziging op enkele onder» geschikte punten Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de Geldschieterswet. aan de Memorie van Toelichting het volgende wordt ontleend. De Geldschieterswet is thans ruim twee jaren in werking. De indruk van de regeering over de gevolgen en het nut van do wet is stellig niet ongun stig. Al is niet aan alle woeker en aan alle overige misbruiken in het volks kredietwezen een einde gemaakt, tegen excessen kan toch veel krachtiger dan vroeger worden opgetreden. Bovendien worden vele euvelen door het toezicht van de overheid voorkomen. Intusschen is het wcnschelijk geble ken de wet op een aantal, meest on dergeschikte, punten aan te vullen en te herzien. Van de voorgestelde wijzi gingen is een tweetal van meer bijzon dere beteekenis. De bepaling van art. 27. voorschrij vende. dat de akte moet worden onder teekend in de gemeente, waar de geld- schietbank gehouden wordt, vormt naar de meening van de regeering een al fe ingrijpende belemmering van de werkzaamheden van betaalzegelkassen. die hun arbeidsveld in meer dan één gemeente vinden. Bij ongewijzigde handhaving dezer bepaling kan het be drijf dezer kassen op den duur geen voortgang vinden. Dit nu ware in strijd met den opzet van de wet. De tweede hier bedoelde voorziening is de toevoeging van een nieuw art. 43 a aan de wet. welk artikel beoogt tegemoet te komen aan het euvel, dat het voor een geldleener. die in handen van een woekeraar is gevallen, vrijwel onmogelijk is. in rechte het bewijs te leveren, dat de gelduitleener een geld schieter is in den zin van art. 2. Het nieuw voorgestelde artikel nu keert in deze gevallen in de civiele procedure den bewijslast. Wie tegen het krachtens de wet vastgesteld tarief fplm. 19 pet.) of daarboven een geld som beneden 500,— (c.q. 750.—) uitleent, is vrijwel zonder uitzondering een geldschieter in den zin der wet en mag dus. ten civiele geacht worden een geldschieter fe zijn. tenzij hii be wijst of aannemelijk maakt, dat hij het niet is. REGISTER BURGERLIJKE STAND Bij het afdeelingsonderzoek van do Eerste Kamer van het wetsontwerp houdende voorschriften inzake vervan ging van verloren of verminkte regis ters van den burgerlijken stand spra ken enkele leden hun bevreemding er over uit. dat te eeniger plaatse hier te lande zoo belangrijke stukken als regis ters van den burgerlijken stand blijk baar aldus worden bewaard, dat vocht ze vrijwel kan vernielen. De localiteiten immers van de rechtbank te Leeuwar den, waar het archief een plaats heeft gevonden, verkeeren, naar in de mem& rio van toelichting wordt medegedeeld, in zulk een toestand, dat vele van de bedoelde registers daar thans onbruik baar zijn. Gaarne zouden de leden, hier aan 't woord, vernemen, In welken staat de an.dere akten, inzonderheid de gerechtelijke, bij de genoemde recht bank verkeeren. WIJZIGING LUCHTVAARTWET Bij het afdeelingsonderzoek van de Eerste Kamer, inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Luchtvaartwet ver klaarden verscheidene leden, met In stemming kennis te hebben genomen van de daarin opgenomen uitvoerige en alleszins voldoende regeling aan gaande de vergoeding van geleden schade. Te meer hadden zij de desbe treffende voorstellen toegejuicht omdat deze zich. h.i.. op dit stuk gunstig on derscheiden van die. welke voorkwa men in het door deze Kamer verwor pen ontwerp van wet ter bestrijding van de z.g. lintbebouwing. Procedure, waarbij Dr. Polak buiten vervolging wordt gesteld Geen strafbaar feit AMSTERDAM, 2 December. Naar aanleiding van een Kroniek in Het Volk van den heer Dr. Henri Polak, diende mr. van Vessem bij de justitie hier ter stede een klacht in wegens „aanzetting tot moord". De officier mr. H. A. VVassenbergh dagvaarde den heer Polak wegens opruiing tot geweld met vereende krachten. De heer Polak kwam tegen deze dagvaardingen bin nen den hier toe gestelde termijn in verzet en in raadkamer bepleitte Mr. M. Mendels deze zaak. De rechtbank echter verwees de behandeling naar de openbare zitting en verwierp dus het verzet tegen deze dagvaarding, doch wijzigde de dagvaarding in dien zin. dat zij den opzet van den heer Polak niet aannam, wel echter een voorwaar- delijken opzet. De officier appelleerde in deze beslissing en ook het gerechts hof behandelde het verzet in raadka mer., Het gerechtshof gaf hierop thans een beslissing en stelde den heer Po lak buiten vervolging, daar naar het oordcel van dit college geen strafbare handeling plaats had en ook de voor waardelijke opzet ontbrak. Tegenpartij met een schoen* makersmes in den buik gestoken AMSTERDAM, 2 Dcc. - Op 29 April, des avonds tegen acht uur was een bovenhuis in de Planciusstraat het too- neel van een hevige huiselijke twist; een juffrouw, die met een man samen woonde had hoogloopende twist gekre gen en hij ontzag zich niet de vrouw te mishandelen. Toen do ruzie op haar hoogst was, verscheen een oom van het meisje ten tooneele. Hij bemoeide zich met het geval en weldra waren de bei de mannen in een hevige vechtpartij gewikkeld. In de woning bleef de strijd onbeslist. Buiten zetten de beide man nen het gevecht voort. De oom van het meisje, de schoenmaker J. v. d. B. trok een lang en scherp schoenmakersmes en stak zijn tegenpartij eenige malen in de buik. Ook v. d. B. was gewond; hij stapte in een taxi, die in de garage stond, waarvoor de vechtpartij was voortgezet en liet zich naar het politie posthuls brengen. Weldra kwam daar het bericht, dat de schoenmaker vast gehouden moest worden; zijn tegenpar tij was zwaar gewond in het Binnen gasthuis opgenomen. Op 4 Juni over- eed het slachtoffer. Van zijn wonden was hij vrijwel genezen, doch tengevol ge van complicaties kreeg hij longont steking. waaraan hij overleed. Vandaag moest de schoenmaker zich wegens poging tot doodslag, subsidiair wegens mishandeling den dood tenge volge hebbende, voor de rechtbank ver antwoorden. Hij was niet verschenen, zoodat de zaak bij verstek werd behan deld. Uit de getuigenverklaringen bleek dat de verslagenc J. v. G. zeer ruw was opgetreden. Op het posthuis had de verd. zich op noodweer beroepen. Do Officier van Justitie, mr. Bosch, zeide in zijn requisitoir er rekening me de te willen houden, dat de verslagene als een ruw mensch bekend stond. Er was echter voor verd. geen reden een zoo gevaarlijk wapen als eon schoen makersmes te trekken. Het beroep op noodweer gaat dan ook niet op. Spr. is van oordeel, dat de dood van v. G. een direct gevolg is van de steekwonden. Wegens mishandeling den dood tenge volge hebbende requireerde spr. twee Jaar gevangenisstraf. Vonnis 16 December. UOELVERDEDIGER ERNSTIG GEWOND ALKMAAR 2 Dec. Gistermiddag is tijdens den voetbalwedstrijd Alc- maria—Vriendenschaar de AIcmaria- doclverdediger Rampen kort voor het einde in botsing gekomen met den mid voor van Vriendenschaar. De doel verdediger moest worden weggedragen. Eerst in den avond bleek opname in het ziekenhuis noodzakelfck aangezien de jongeman een zeer zware verwon ding in de buik had opgeloopen. Ilij werd direct geopereerd. Zijn toestand is zeer ernstig. J. E. VERBRUGH i Te Arnhem is op 74-jarigen leeftijd overleden de heer J. E. Verbrugh. oud directeur van de technische afdeeling van het Departement van Koloniën. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en ridder in de Leopoldsorde „HOUDT DEN DIEF!" AMSTERDAM. 2 Dec. - 't Geroep van „Houdt den dief!" verwekte te ruim drie uur vanmiddag de noodige opschudding op het J. D. Meyerplein. Het was een heer met rood gelaat en openstaande jas, die, achter een wiel rijder aanhollende, deze alarmeerende woorden amechtig uitstootte. De wiel rijder trachtte te ontkomen, doch Juist bij het hol van den leeuw in casu het politiebureau liep de ketting van zijn fiets en werd elke verdere ontsnap ping hem onmogelijk gemaakt doordat een andere wielrijder hem zijn flets voor de voeten wierp, bij de kraag vat te en met hulp van den bestoleno over bracht naar het bureau, waar het rij wiel. dat voor een kapperszaak aan de Nieuwe Heerengracht gestolen was. door den gelukkigen eigenaar werd te- rtiggevorderd. De arrestant is een 17-jarig Jong mensch. dat voor eenzelfde feit reeds eerder met politie in aanraking is ge weest. 81. De feestdag was aangebroken. De paren die de klom pendans zouden uitvoeren waren reeds opgesteld. Op het bor des van het raadhuis stond de burgemeester en achter hem de feestcommissie. Pieterse was natuurlijk ook aanwezig om de orde te handhaven. 82. De dorpsfanfare begon een feestmarsch te blazen. Daarna zette de dans In, waarvan de deelnemers dezelfde waren die in den optocht meeliepen. Pit en Pat waren na tuurlijk ook van de partij, doch de klompen wilden niet zooals zij wilden. Een adres van „Het Nut" aan de Tweede Kamer Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal een adrés gezonden, waarin het zegt met teleurstelling kennis ge nomen te hebben van het voorlóopig verslag betreffende het Vide Hoofdstuk van de Rijkshcgrooting voor 1930. Immers, zoo wordt in het adres ge zegd, terwijl onze Maatschappij met groote waardeering en instemming ken nis nam van de passage in de Troon rede, luidende „Bijzondere anndacht worden gewijd aan de organisatorische en pacdagogischc vragen inzake het on derwijs, voorzoover deze op het terrein van de Overheid liggen. De juiste en diepere kennis en de zuivere uitspraak van onze Nederlandsche taal zal daar bij ook verder bevorderd worden", valt ifi de Algemccne Beschouwingen van voormeld verslag bezorgdheid van „ve len" waar te nemen ten aanzien van wat met deze passage wordt bedoeld en van „vcrscheidenen" een vrees voor wat met één woord kan worden be stempeld als „Stnatspaedagogick". Wanneer men nagaat: de klachten dat ons L.O. niet ioldoende met de eischen van het practische leven reke ning houdt: het verschijnsel, dat een zeer groot percentage der kinderen, die jaarlijks tot de scholen van M.O. en V.H.O. toegelaten worden, daar niet thuis behooren en stranden vóór zij het einddiploma behalen, tot groote schade van henzelf en van de opnemende scho len; de klachten van verschillende fa culteiten onzer Universiteiten over on voldoende voorbereiding harer studen ten en de klachten omtrent onvoldoen de pnedagoglsche opleiding van aan staande leeraren, dan toonen deze vier munten duidelijk aan, hoe noodig het s. dat eindelijk eens een begin ge maakt wordt „met de voorbereiding van de maatregelen van algemeene strekking, noodig om het onderwijs pne- dagogiseh op peil te brengen en bij voortduring te honden", tot welk ge wichtig doel Indertijd de Onderwijs raad is gevormd. Het Hoofdlwstuur verzoekt de Kamer mef aandrang, aan de Regeering zijn steun niet te onthouden, nu .deze blij kens den geriteerden passus der Troon rede den tiid gekomen acht. om aan de genoemde en soortgelijke vraagstukken baar aandacht te «chpnken. STEUNVERGOEDING VOOR ERWTEN 's-GRAVENHAGE, 2 Dec. Van of- ficlecle zijde wordt ons medegedeeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkerertvten. gedenntu reerd In het tijdvak van 17 November tot en met 23 November 1935, voor de kwaliteitsklassen C en D respectieve lijk f 3.20 en 2.70 per 100 kg zal bedragen: de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gcdorschte gele erw ten. voldoende aan de standaardmon sters C en D zal achtereenvolgens 3.— en 2.50 per 100 kg. bedragen. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Nierbroodjes. Bereiding: Week een kalfsnier een paar uur in koud water, breng ze met schoon water aan den kook. giet het af. en breng zo opnieuw aan den kook met schoon water, 1 eetlepel zout. 1 ons kalfsvleesch. Laat do nier c.a. 1 uur koken, snijd nier en vleesch fijn, roer en 1 fijngehakt uitje. 2 eidooiers,, Vk L. bouillon, wat fijn gehakte peter selie. 50 gram boter en wat peper cn zout door en bind de massa zoo noo dig met wat maïzena. Bak netto stukjes oud brood zonder korst in boter bruin en besmeer ze niet het mengsel. Dien de broodjes zoo heet mogelijk op. VOOR DE MIDDAGTAFEL Uitgebakken spek. Bruine booncn Gefruite uien. Aardappelen. Citroensncedjes. Bereiding: Roer c.a. 50 er. boter zachtjes tot room. vermeng ze met 3 eetlepels poedersuiker cn roer het mengsel eoed uit tot alle klontjes ver dwenen ziin. voeg dan liet gezeefde sap van 1 citroen er hij. Bak 8 rechte stukjes brood aan beide kanten In boter, laat ze koud worden en besmeer ze met de citroengelci. LANGESTR. 42 - Tel. 77 APERITIEFS per blikje 35 cenl TOMATEN LEVERPASTEI per blik 25 cent KERKNIEUWS OECUMENISCHE SYMPATHIE Joh. Rockefeller Jr., de machtige Ameriknansclie geldmagnaat, heeft be sloten dat hij voortaan het geld, dat hij aan een bepaalde kerk jaarlijks schonk, in dienst der oecumenische beweging wil stellen. Het betreft een zeer hoogo som. Nederi. Hervormde kerk Beroepen te Zand voort (Ncd. Protes tanten Bond) ds. J. Kalma te Sint Ja cob! parochie. Beroepen te Ridderkerk ds. J. Fokke- ma te Amstelveen; te Katwijk aan Zee ds. G. Grootjans te Watergraafsmeer. Aangenomen naar Hees-Neerbosch ds. J. F., Pop te Spijkenisse. Gereformeerde kerken Aangenomen naar De Krim ds. D. Veenhuizen te VoUhermond. Benoemd tot hulpprediker te Hille- gersberg ris. L. J. C. Kreyt, em. predi kant te Baarn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7