4000 DE EEMLANDEü Ministerraad in Rome Verraad van Ras Kassa? ADLER GARAGE MOLENAAR Woensdag 4 December 1935 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34e Jaargang No. 134 RUMOER IN DE FRANSCHE KAMER De zitting geschorst Sir Samuel Hoare met verlof Bisschop van Meissen naar Rome Bekorting van den strijd NA DEN OPSTAND IN BRAZILIË Koning George's troonrede Belangrijkste Laatste berichten Eerste blad pag. 3 4 uur 16 min. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amerstoort 1.95; per maand 0.65; per 111 week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15. Binnenland i ran co per post per 3 maanden &85* Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN van 1—4 regels i 1.05 met inbegrip van een bew.,snumme* elke regel meer f 0.25 Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f O.05j OVER DE LIGUES PARIJS, 3 Dec. (A.N.P.) Vanmor gen is in de Fransche Kamer het debat over de strijdhonden, de ligues, begon nen. De communistische afgevaardigde Ramette had zich voorzien van ver schillende documenten en krantenknip sels, aan de hand waarvan hij betoogde, dat de Croix de Feu en de andere strijd honden gevaarlijk zijn en dat de regee ring te toegefelijk is. In de eerste plaats aldus zeide hij, moet worden opgetre den tegen kolonel de la Rocque. Ramette verweet de regeering, dat zij gemeene zaak maakt met de fascisti sche weerorganisaties. Hij zeide verder, dat de meerderheid van het Fransche volk achter het Volks front staat, en sprak zich openlijk uit voor het doen verdwijnen van de regee- ring-Laval. De radicaal-socialist Guernaut deed eveneens felle aanvallen op de recht- sche weerorganisaties. De radicaal-socialist Rucart, zeide, dat hij het woord voerde namens de af gevaardigden van links. Hij verweet de regeering, dat zij de strijdhonden heeft aangemoedigd, hoewel herhaaldelijk provoceerend is opgetreden. Toen de spreker eenige gevallen opsomde, waarin degenen, die poli tieke persoonlijkheden zouden heb ben aangevallen, niet ter verant woording zijn geroepen, en toen hij herinnerde aan de verwondingen van den afgevaardigde Elbel, die bij een botsing een oog heeft verlo ren, werd het voortdurend onrusti ger in de Kamer. Van de banken der linkerzijde werd herhaaldelijk het aftreden van den minister van justitie geëischt. Laval antwoordde, dat in het laatstgenoemde geval een onderzoek is ingesteld.. De woorden van den premier werden overstemd door het rumoer der linkerzijde. Toen de minister van justitie zijn houding in de opgesomde gevallen ■wilde rechtvaardigen, duurde de onrust voort. De president ging tenslotte over tot schorsing der zitting. Tegen 7 uur in den avond is de Ka merzitting verdaagd tot Donderdagmor gen. Maatregelen worden genomen om tegenstand te bieden aan de sancties De koloniale verdediging ROME. 3 Dec. (A. N. P.) De minister raad is vanochtend bijeen gekomen onder voorzitterschap van den Duce, In de zitting, welke gewijd was aan loo- pende kwesties, werd o. m. goedge keurd het ontwerp decreet tot instel ling van een publiekrechtelijk orgaan, dat bestemd is de exploratie en exploi tatie van metaalhoudende minerale bronnen te bevorderen. Reuter meldt verder, dat de minister raad niet den politieken toestand be sprak. Wel is een aantal maatregelen genomen tegen hamsteren, prijsopdriiven en ver dere manoeuvres op de binnenlandsche markt, alsmede overtreding van de in- en uitvoerverboden en overtreding van de maatregelen op den handel in devie zen en waardepapieren. Verder heeft de ministerraad tot ver scheidene maatregelen besloten, die de versterking beoogen van de middelen voor den economischen tegenstand van het land tegen de sancties. De samenstelling en de bevoegdheid van den hoogen miinraad werd gewij zigd. Voor de gasfabrieken en de teer- distilleerderiien is de verplichting in gesteld. om een minimum aan lichte oliën uit de steenkool te onttrekken. Er is een Academie voor koloniale verdediging geslicht. Deze zal geboren worden uit een reorganisatie van bet fascistische koloniaal instituut, dat tot dusver slechts een pronagandaorgnan was. Voortaan zal het een wetenschap- pcliikc en cultureele missie hebben. VISSCHERSVAARTUIG VERGAAN WARSCHAU, 3 Dec. (A.N.P.). Men heeft te Gdynia niets meer vernomen van een visschersvaartuig. da! drie da gen geleden vandaar naar dp haven van Helny vertrokken is. Men vreest, dat het vaartuig met zijn geheele be manning is vergaan. Geruchten doen de ronde, dat hij van zins is naar de Italia* nen over te loopen LONDEN, 3 Dec. (A.N.P.) Volgens een Reuterbericht uit Djiboeti zijn hardnekkige geruchten in omloop, volgens welke Ras Kassa, een neef van den negus, in zijn trouw aan de regeering te Addis Abeba wankelt. Handelaars en stamhoofden, die naar Fransch Somaliland zijn gekomen, ver tellen allen hetzelfde. Zij beweerden, dat Ras Kassa als achterneef van negus Menelik een even groot recht heeft op den troon als Haile Selassie. De ver houding tusschen beiden is den laat- sten tijd slecht geweest. Ras Kassa zou erover denken zich bij de Italianen aan te sluiten. Het schijnt, dat te Amba Aladzji reeds boodschappen zijn aan gekomen om daar te informeeren op welke voorwaarden zijn onderwerping en die van zijn provincie in Midden- Ambara zou kunnen worden geaccepi- teerd. De negus heeft van deze geruch ten kennis gekregen en Ras Seyoem, die sinds 50 jaar tegenover Italië staat, opdracht gegeven zijn troepen zoo spoe dig mogelijk uit de provincie Tembien over te brengen en zich zelf te begeven naar Ras Kassa. Tijdens zijn afwezigheid zal Eden hem ver, vangen Officieel wordt thans bevestigd, dat sir Samuel Hoare, de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken, op me disch advies rust zal nemen. Hoewel de minister hersteld is van de ge wrichtsontsteking, waaraan hij in het begin van den herfst heeft geleden, heeft de arbeid, dien hij moest verrich ten in verband met de nieuwe consti tutie voor Indië en den algemecnen in ternationalen toestand, het noodig ge maakt, dat hij eenigen tijd rust neemt Sir Samuel Hoare is voornemens te gen het einde van deze week met zijn vrouw naar Zwitserland te vertrekken, waar hij voorloopig denkt te blijven tot na Kerstmis. Hij hoopt Zaterdag a.s. op zijn doorreis te Parijs Laval te ontmoe ten. Gedurende de afwezigheid van Hoare zal Eden het ministerie van buiten landsche zaken waarnemen, terwijl hij eventueel overleg zal plegen met Baldwin. Op de vlootconferentie, die op 9 December begint, zal Hoare worden vervangen door lord Stanhope, den par lementairen onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken. VIJFTIG DOODEN BIJ AARD VERSCHUIVING GUAYAQUIL, 3 Dec. (A.N.P.). Het dorp Verdecocha in de Andes is door een reusachtige aardverschuiving be delven. Alle inwoners, vijftig in getal, zijn om het leven gekomen. De aardver schuiving, die plaats had over een breedte van twee mijl, ging vergezeld van een enorm lawaai. Hij is door den Paus ont* boden en moet verslag uitbrengen over de deviezenszaken LONDEN, 3 December (A.N.P.). De „Times" meldt uit Berlijn, dat als re sultaat van de beraadslagingen, welke te Berlijn zijn gevoerd door kardinaal Bertram, den aartsbisschop van Bres- lau en voorzitter van de conferentie van Fulda van het R.K. Episcopaat, den bisschop van Berlijn en de Pau selijke Nuntius, Dr. Legge, de bisschop van Meissen, die onlangs terecht heeft gestaan en zwaar beboet is op beschul diging van overtreding der deviezenbe- palingen, naar Rome is ontboden om er rapport uit te brengen over den toe stand in Duitschland. Hij zal, naar het schijnt, verslag moe ten geven van zijn eigen zaak, van an dere deviezen-rechtzaken, de arrestatie van dr. Bannasch, den leider van den katholieken inlichtingendienst, en over andere arrestaties en huiszoekingen in invloedrijke R.K. kringen. De zetel van Meissen zal rechtstreeks onder het Vaticaan komen. DROOGTE EN HITTE IN TRANSVAAL Het vee sterft in grooten getale LONDEN, 3 Dec. (A.N.P.). Uit Jo- hannesburg wordt gemeld, dat het in het noordelijk deel van Transvaal zoo droog is als sedert jaren niet het geval is ge weest. Het vee sterft bij honderdtallen. Boerenbezittingen, die vroeger welvarend waren, zijn waardelooze woestenijen ge worden. In verscheidene districten is se dert een jaar geen enkele regendroppel gevallen. Ook te Johannesburg heeft het sedert maanden bijna niet geregend. De hitte is buitengewoon. Door de rijke wa tervoorraden van het stuwbekken van de Vaalrivier heerscht er evenwel gelukkig nog geen gebrek aan water. De politie te San Francisco is thans uitgerust met. opvouwbare schilden. Op de foto ziet men een agent, die, gedekt door zijn pant- serschild, klaar staat een traan- gasbom te werpen. Volgens Engelsche mededee* lingen is dit het doel van de verscherping der sanc* tiemaatregelen De diplomatieke medewer» keft van de Daily Telegraph schrijft, dat de Britsche re* geering de volgende week te Genève aan bet voorstel, de economische sanctiemaatre* gelen tegen Italië te verschers pen door een embargo op pe» troleum, baar volledigen steun zal geven. De kabinetszitting heeft geleid tot een hernieuwde bekrachtiging van de politiek van de regeering, welke bo- oogt collectieve maatregelen van de zijde van den Volkenbond met het doel den Italiannsch-Abessijnschon oorlog te bekorten. Wanneer de Volkenbond»- commissie zich uitspreekt voor het em bargo op petroleum, nadat zii de ge volgen van dezen maatregel voor Italië rijkelijk in overwegiug z;al hebben ge nomen, zal blijken, dat de Britsche regeering geheel met dit besluit in stemt. De opvatting te Londen is steeds geweest, dat sanctiemaatregelen, wan neer er eenmaal toe besloten zal zijn, zoo effectief mogelijk zullen moeten zijn. De medewerker van het blad voegt hieraan toe, dat vooraan staande leden der regcering voor steun aan den nieuwen maatregel zijn geweest, doch dat andero minis ters, naar het schijnt, twijfel hebben getoond. Maandagavond is evenwel verklaard, dat zich in de kabinetszit ting geen meeningsverschillen hebben voorgedaan. De Times verklaart, dat de veronderstelling, dat de kabinetsraad van gisteren in de kwestie van een em bargo on petroleum tegen Italië be langrijke besluiten heeft genomen, niet in overeenstemming met de feiten is. Er is geen sprake van nieuwe beslui ten. Ongetwijfeld is de Britsche regee ring tot dezen stap bereid, indien een overeenkomstig besluit van de Vol kenbondsmogendheden tot stand komt. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de koers der Volkenbondsmogendheden door de verklaring van Rome. dat het in een embargo op petroleum een on vriendelijke daad zou zien, wordt ver anderd. Geen der 50 staten staat vij andig tegenover Italië en do reeds ge nomen maatregelen zijn door Italië zelf veroorzaakt, daar Italië een zorgvuldig voorbereide gelijktijdige schending van verscheidene verdragen heeft begaan, Voorts schrijft do Times, dat. aangezien de commissie voor 18 niet voor 12 Dec. te Genëvc bijeenkomt, de Britsche mi nisters gelooven. dat de tusschentijd doelmatig zal kunnen worden gebruikt om een basis voor den vrede te bestu deeren. EEN WATERPARTIJTJE IN DEN SIERTUIN Ook in kleinere tuinen kunnen we genieten van een waterpartijtje. Zoo wel in den rechtlijnig aangelegden tuin als in den landschappelijken aan leg is dit aantrekkelijke onderdeel van den tuin op haar plaats, mits na tuurlijk op de juiste wijze aange bracht. In verreweg de meeste tuinen zal het niet mogelijk zijn, om door het graven van een gat, dat als vij vertje moet dienen, steeds het ge heele jaar door voldoende water te hebben. Waar dit wel het geval mocht zijn, is de grondwaterstand voor den groei van veel planten wel wat erg hoog, We zullen dus aan moeten brengen een ondoorlatenden bodem, en waar het hier gaat om een kleine oppervlakte, maken we deze van be ton. Als ligging kiezen we een laag tuingedeelte en zorgen we bij voor keur voor een passenden achtergrond. Vorm en ligging zijn overigens afhan kelijk van de architectuur van den tuin. In den rechtlijnjgen aanleg, waar het hoogteverschil gewoonlijk door het aanbrengen van stapelmuurtjes wordt overwonnen, kan het in den vorm van een bassin met rechte hoe ken in het dieper liggende tuinvlak worden gemaakt. Om stijfheid te voor komen, maken we het niet in het midden van dit vlak, maar liever ter zijde, b.v. in een hoek, zoodat twee zijden door het stapelmuurtje worden begrensd. Dit begroeide muurtje, waar achter nog een klein treurboompje en enkele groenblijvende heesters en coniferen met lossen vorm kunnen worden geplant, vormt dan een mooi- en achtergrond. Een pad van natuur steen of „flatstones" waartusschen rotsplantjes, kan er naar toe voeren. In den landschappelijken aanleg ge ven we het bassin een zeer onge dwongen vorm en maken we de oeverlijn vooral zoo laag, dat het schijnt, alsof het water er geheel op natuurlijke wijze aanwezig is. Heel goed kunnen we direct aansluitend een rotspartijtje maken, dat dan met de er op voorkomende beplanting een passenden achtergrond kan vormen. In de directe omgeving passen geen streng begrensde paden of strak om lijnde bloemperken. De omgeving moet vooral, ook door een losse beplan ting, zoo natuurlijk mogelijk worden gehouden. De diepte van het water kan varieeren van 30 tot 80 c.M. Om er ook in den winter siervisschen in te kunnen hebben moet het zeker 80 c.M. diep zijn. Om ook een ondiep vijvertje diep te doen schijnen, be strijken we den bodem en zijwanden met een mengsel van cement en zwartsel, wat we zoo noodig eenige malen herhalen. De communisten vonden geen voldoenden bijval Het officieele onderzoek in verband met de opstandige beweging, die de vorige week in Brazilië is opgelaaid, is thans begonnen. Tot dusverre zijn 600 arrestaties verricht. Verwacht wordt, dat de schuldigen door verban ning of gevangenis zullen worden ge straft, daar in Brazilië de doodstraf niet bestaat. Waarschijnlijk zullen de offi cieren, die aan de revolte hebben deel genomen, voor den krijgsraad komen, terwijl de soldaten eenvoudig zullen worden ontslhgen. De openbare gebouwen en de groote banken worden nog steeds streng be waakt. Onder de gearresteerden wordt ook kapitein Cavalcanti genoemd, die er van beschuldigd wordt de leiding te hebben gehad van den opstand in de hoofdstad. Kolonel Alberto heeft de hand aan zichzelf geslagen op het oogenblik, dat hij te Porto Alcgro in hechtenis zou worden genomen. De Braziiiaansche ambassadeur te Londen heeft in een communiqué aan de pers medegedeeld, dat zijn regcering bericht: „De jongste gebeurtenissen in Bra zilië toonden, dat bolsjewistische bur gers en militairen er niot in slaagden het leger te besmetten, dat hen krachtig bestreed. In geen enkel arbeidersmilieu of elders vond de opstand bijval; inte gendeel. hij veroorzaakte ontstemming. Do communisten slaagden er niet in een sympathiestaking te ontketenen. De werkliedenorganisaties van Per- nambuco verklaarden zich solidair met de regeering en verwierpen elke mede werking met de communisten". POOLSCHsLIT AUSCHE SPANNING WARSCHAU, 3 Dec. (A.N.P.) - Naar eenige Poolsche bladen melden, heeft do sinds geruimen tijd in Litauen be staande scherpe houding tegen de Pool sche minderheid geleid tot een nantal nieuwe maatregelen. Bedoelde bladen wijzen erop, dat 30 Poolsche onderwij zers in Litauen in gevangenissen zitten of zijn overgeplaatst., „Mijn betrekkingen met de vreemde mogendheden blijven van vriend, schappelijken aard" De sancties tegen Italië LONDEN, 3 Dec. (Reuter). De troonrede, welke de lord-kanselier van ochtend bij de opening van het parle ment heeft voorgelezen, luidt als volgt: „Het spijt mij, dat ik niet persoonlijk het woord tot u kan richten. Mijn be trekkingen met de vreemde mogendhe^ den blijven van vriendschappelijken aard. De buitenlandsche politiek van mijn regeering zal, zooals tot nu toe, gebaseerd zijn op een krachtigen steun aan den Volkenbond. De regeering blijft bereid in samenwerking met ander© leden van den Volkenbond de verplich tingen van het handvest te vervullen. In het bizonder is zij vastbesloten te allen tijde gebruik te maken van het geheele gewicht en haar invloed voor het behoud van den vrede. Te dien einde heeft mijn regeering zich genoopt gevoeld in samenwerking van den Volkenbond zekere maatregelen van economischen en financieelen aard aan te nemen met betrekking tot Italië. Te zelfder tijd zal zij voort gaan haar invloed aan te wenden ten gunste van den vrede op zoodanige wijze als aan- vaardbaar is voor de drie bij het ge schil betrokken partijen, t.w. Italië, Abessynië en den Volkenbond. Mijn regeering heeft uitnoodigingen gericht tot de regeeringen van de andere staten, die partij zijn geweest in de vlootverdragcn van Washington en Londen, deze maand te Londen een conferentie bij te wonen tot het sluiten van een nieuw internationaal verdrag ter beperking van de vlootbewapening. Met voldoening heb ik vernomen, dat alle uitnoodigingen voor de conferentie zijn aangenomen en ik vertrouw, dat haar werkzaamheden met succes zullen worden bekroond. Zich richtend tot do leden van het Lagerhuis, vervolgt de troonrede: De vervulling van onze internationale ver plichtingen overeenkomstig het Volken bondspact en niet minder een passende bescherming van mijn rijk maakt het dringend noodzakelijk, dat de tekort komingen in de verdedigingskrachten worden aangevuld. Mijn ministers zullen te gclegenertijd bij het parlement voorstellen indienen, welke zullen worden beperkt tot het minimum, dat voor deze beide doelein den wordt vereischt Vervolgens behandelt de troonrede binnenlandsche aangelegenheden. De politiek der ministers, aleftts wordt ver volgd, beoogt het herstel van den han del, de industrie en den landbouw, waarbij in het bizonder rekening zal worden gehouden met do gebieden, welke het meeste te lijden hebben van de werkloosheid en ter bevordering van maatregelen, welke in het voordeel van deze gebieden zouden kunnen zijn. Hieraan wordt toegevoegd, dat het pro bleem van de verzekering van verbe terde voorwaarden in de kolenindustrie in ernstige overweging bij de ministers is en dat te dien einde stappen worden overwogen. Hiertoe bchooren voorstellen inzake de coördinatie van den verkoop de herziening van de bepalingen van do veiligheid der mijnwerkers in het licht van de moderne wetenschap, andere maatregelen houden in voorstellen ter verbetering' van een steun aan werk- loozcn en verzekering van landarbei ders tegen werkloosheid, de indiening van het wetsontwerp tot machtiging van een staatsgarantie voor een leening, welke zal worden uitgegeven om het den spoorwegmaatschappijen mogelijk te maken speciale werken uit te voe ren ter bevordering van de verdere ontwikkeling van do verbindingen, be vordering der burgerluchtvaart zoowel in Engeland als in het geheele rijk cn voorstellen tot ontwikkeling van het onderwijs en ter verhooging van den leerplichtigen leeftijd. Koning George heeft koning Leopold verheven tot ridder in de orde van den kousenband. Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DAGELIJ» SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN op andere pagina's BINNENLAND Groote brand te den Helder. (Tweede Blad, pag. 1), Hulp voor den kleinen middenstand. (Tweede Blad, pag. 1). Minister Gelisscn beantwoordt het Voorloopig Verslag over het hoofdstuk Handel, Nijverheid en Scheepvaart der rijksbegrooting. (Tweede Blad, pag. 2). Parlementair overzicht. (Tweede Blad, pag. 3). STADSNIEUWS De werkzaamheden voor het Vallei- kanaal. (Tweede Blad, pag. 1). De Opera La Bohème in Grand Thé&tre. (Tweede Blad, pag. 1). Man doodgereden bij Bavoort. (Tweedo Blad, pag. 1). WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het K.N.M.I. Ie De Bilt). Verwachting: Meest matige W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaringen, regen- of hagelbuien, weinig verande ring in temperatuur. Hoogste barometerstand 766.8 te La Co run ha. Laagste barometerstand 743.3 te Ska* gen. De nieuwe ruim 4/5 persoon, zuinige 4 cyl. motor flinke kofferruimte, 4 onafh. geveerde wielen, voorwielaandrijving. Een pro duct van één der grootste fa brieken met wereldreputatie. Te bezichtigen; Stationsplein 5 - Amersfoort ONTVOERING VAN EEN KIND Reuter seint uit Marseille, dat op 27 Nov. j.l. de 18 maanden oude zoon van professor Malmejac, Claude, in een auto werd ontvoerd, terwijl zijn kinder meisje iu een park wandelde. Een onb^ kende vrouw zeide het meisje, dat haar meester gewond was cn dat zij onmid dellijk naar huis moest; zij zou zoolang wel op den kleinen Claude passen. Toen het meisje terugkeerde, waren vrouw cn kind verdwenen. Daarop ont vingen de ouders een brief, waarin een losgeld van 50.000 francs werd geëischt. Inmiddels zijn de ontvoerders van den kleinen Malmejac door een toeval ont dekt. Twee inspecteurs, die in een straat in de buitenwijken van Marseille liepen, zagen door een open venster een vrouw, een jongeman cn een baby in het vertrek. Zij gingen het gebouw'bin nen, doch werden door den jongeman met een revolver bedreigd. Zij wisten hem echter te ontwapenen. De onder vrnging der ontvoerders wordt voortge zet. Naar het schijnt, zijn zij door ar moede tot de daad gekomen. Het kind geniet een uitstekende gezondheid. RADICALEN ACHTER LAVAL PARIJS. 3 Dcc. (Ilcutcr). De links- radicale. Kamerfractie, bestaande uit ongeveer 50 afgevaardigden, kwam Maandag bijeen, teneinde hanr houding te bepalen inzake do liga's, welko van Dinsdag af op de agenda der Ka mer voorkomt. De verschillende sprekers cischten handhaving van de vrijheid van ver-* gadcring. doch vestigden tevens do aan dacht op de noodzakelijkheid van ze kere maatregelen tot verzekering vnn de veiligheid der burgers cn handha ving van het tegenwoordig bewind. De fractie zal hij de eindstemming, die Donderdag of Vrijdag zal plaats vinden ten gunste van de regcering stemmen, te meer daar één barer meest invloed rijke leden. Lnurcnt F.vnao. als minis ter vnn openbare werken zitting in hei ministerie hoeft. PROF. AALBERSE IN BELGIË BRUSSEL, 3 Derember (Reuter). De Noderlnndsrhe Minister van Staat, Prof. Dr. Aalherse. lu>eft de Belgische Kamerzitting bijgewoond en bed van middag een onderhoud met dl leden van het Bureau der Kamer en ran de rechtsche Vlaamschc groep*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1