Italië is schuldig" BLACK CAP LAATSTE BERICHTEN KANSEN OP VREDE? Het wachten moede Baldwin motiveert nogmaals waarom de staten besloten tot toepassing van sancties DEBATTEN OVER DE TROONREDE Een dreigement: tegen sancties ZAL LAVAL ZICH HANDHAVEN? DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN OLD SCOTCH WHISKY p. fi. f.3 75 J. A. SCHOTERMAN Zn. UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 - Tel 145 4 7 1 •s OjSSSt IC BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 Majoor Attlee is van oordeel, dat Engeland tegenover Italië te zachtzinnig is opgetreden In het Britsche Lagerhuis verklaarde Dinsdag afgevaardigde Wakefield, be kend rugbyspeler en luitenant-vlieger, dat de sancticpolitiek der regeering den steun van de overweldigende meerder heid.van het Britsche volk geniet. Do leider der Labour-partiJ, majoor Attlee, merkte op, dat de oppositie al- wijzend staat tegenover de troonrede, omdat deze slechts in zeer geringe mate rekening houdt met do dringende vraagstukken der buitenlandsche poli tiek. De Engelsche regeering heeft Italië te zacht behandeld. Zij heeft niet, zooals in de troonrede gezegd wordt, den Volkenbond gesteund. De Britsche buitenlandsche politiek is niet conse quent. Het is in strijd met het recht, wanneer men'zegt, dat een voorstel tot bijlegging van het Oost-Afrikaansche geschil ook voor Italië aanvaardbaar pioet zijn. Italië is te vergelijken met een inbreker, wien men ook niet be hoeft te vragen, of het vonnis zijn in stemming heeft. De regeering, aldus vervolgde Attlee, schijnt niet te gelooven, dat het collec tieve systeem een bescherming voor het Britsche rijk is. De ontwapening is vol komen van de baan. Het werkloosheids vraagstuk en de kwestie der mijnwer kers zijn onopgelost gebleven. Vervolgens zeide minister-president Baldwin, dat de regeering bereid is een debat over de buitenlandsche politiek bij de bespreking van de troonrede toe te laten. De meening van Attlee, dat de voorgestelde defensiemaatregelen on- noodig zijn, indien de regeering een vol ledig gebruik maakt van het systeem der collectieve veiligheid, werd weer legd met verwijzing naar art. 8 van het Volkenbondsstatuut, waarin gezegd wordt, dat tot, behoud van den vrede vermindering der nationale bewapenim gen geboden is tot op het laagste punt, dat vereenighaar is. inet de nationale veiligheid en met de nakoming van de internationale verplichtingen door mid del van gemeenschappelijk optreden. In dit artikel staat in het geheel niet, dat de veiligheid van een of ander land uit sluitend berust op de internationale be scherming, die het hoopt te verkrijgen. De Volkenbond wordt inderdaad op de proef gesteld en indien de Bond er in slaagt door de gevolgde methode een einde te maken aan den verschrikkelij- ken oorlog, zal ieder in Europa, die den vrede lief heeft, daarvoor dankbaar zijn. Het is waar, dat de heilig# heid der verdragen in het oog moet worden gehouden. Maar dat beteekent niet, dat een verdrag niet gewijzigd kan worden of voor alle tijden den vorm moet behouden, dien het heden heeft, maar wijziging van een verdrag is iets anders dan schending. Dat is het groote verschil. Geweld is het verscheuren van een verdrag, hetgeen het moderne Europa wil verhin# deren, indien het daartoe bij machte is. Alle gebeurtenis# sen van dit jaar hebben dat duidelijk getoond: de landen hebben een staat schuldig verklaard, met wien zij alle in vriendschap leven. Onge# acht die vriendschap hebben al deze landen er in toege# stemd deel te nemen aan de economische sancties. Men heeft wel gezegd, aldus zeide Baldwin, dat Engeland zich teveel op den voorgrond dringt, maar een land met de verantwoordelijkheden en den invloed van Engeland moet die verant woordelijkheden op zich nomen, wan neer de tijd tot spreken is gekomen. Tegelijkertijd zal de regeering zoeken naar een eerlijken weg om een einde te maken aan het conflict. Vervolgens zeide Baldwin nog over de binnenlandsche aangelegenheden, dat de industrieele politiek der regee ring de laatste vier jaar gebaseerd is geweest op het streven naar een her stel van het vertrouwen. De arboidsmo- gelijkheid heeft zich uitgebreid en de koopkracht is gestegen. De werkloos heid wordt voortdurend kleiner. Deze ontwikkeling zal aanhouden, zoolang het vertrouwen blijft. Wanneer zich in het buitenland niet een onvoorziene catastrofe voordoet, zal, naar Baldwin vertrouwt, deze toestand voortduren, zoolang Engeland zijn nationale een heid handhaaft. De houding van Canada De houding van de Canadeesche re geering inzake de petroleumkwestie wordt uitvoerig in de Italiaansche pers besproken. Zelfs wordt de vraag opge worpen, of zonder deze omstandigheden de commissie van 18 wel bijeen kan komen. Het Giornale d'Italia is van meening, dat met de woorden van den Canadeeschcn minister-president de ba sis is weggenomen, waarop Engeland de sancties wilde grondvesten. Geen van de „sanctie-regeeringen" kan nog twijfelen aan de gevolgen van een even tueel petroleum-embargo. Het bijna mi litaire karakter van dit embargo is zelfs door een ultra-sanctionisd als Lord Cecil toegegeven. Alle niet.Italiaansche berich. ten uit Abessynië „be« lachelijk en onjuist" Rome loochent deserties ROME, 4 December. (Copyright Mor ning Post-A.N.P.) In oflicieele krin gen te Rome wordt ontkend, dat Italië een nieuw voorstel van den Franschen minister van buitenlandsche zaken Laval zou hebben ontvangen inzake de bijlegging van het Abessijnschc conflict. Diplomatieke verbindingen worden ech ter voortdurend onderhouden. De Frau- sche ambassadeur te Rome, De Cham- brun, had Maandag een bespreking met den onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken, Suvich en later op den dag met den Britschen ambassadeur sir Eric Drummond. Het Italiaansche kabinet kwam Dins dagochtend onder voorzitterschap van Mussolini bijeen. Er werd een aantal wetsontwerpen betreffende binnenland sche aangelegenheden aangenomen. Eén dezer wetsontwerpen behelst de toepassing van sancties tegen diegenen, die do Italiaansche goederen- en geld markt ontwrichten, terwijl Italië den strijd tegen de door Genève opgolegde sancties voert. In regeeringskringen houdt men zich nog steeds druk bezig met de kwestie van den potroleumboycot, vooral in ver band met het démenti der Canadee sche regeering ten aanzien van de uit latingen harer vertegenwoordiger te Genève. Een regeeringsvertegenwoordi- ger deelde de pers mede, dat Italië ten zeerste verbaasd, doch tevens buiten gewoon verheugd was door de houding van Canada. Het was verbaasd, omdat het niet kon gelooven, dat een vertegen woordiger van een belangrijk© mogend heid als Canada met eèn dergelijk ini tiatief-voorstel kon komen in Genèvo, zonder tevoren met zijn. regeering over leg te hebben gepleegd. „De vertegen woordiger in Genève was blijkbaar aan gestoken door de daar hoerscliende sanctiekoorts en op hol geslagen", meen de de regeeringsvertegenwoordiger. Maarschalk Badoglio bericht, dat 200 Abessijnen een Italiaansche colonne ten Zuiden van Ababo hebben aangevallen. Zij werden echter verslagen en vlucht ten met achterlating van verscheidene dooden. De verliezen aan Italiaansche zijde bedroegen één officier en vijf in- heemsche soldaten. Detachementen van het inlandsche legercorps hebben het gebied van Melfa bereikt, Alle Ahessijn- sche berichten over Italiaansche tegen slagen van welken aard en omvang ook worden volledig tegengesproken door de Italiaansche pers. Het Italiaansche pers# en propagandaministerie deelt mede, dat alle nieuws over den stand van zaken in Abes# synie, dat uit andere dan lta# liaansche bron afkomsl'g is, als „belachelijk en onjuist" moet worden beschouwd. Het ontkent o.a,, dat er ee.n enkel ge val van desertie zou zijn voorgekomen onder de Italianen of onder de aan de zijde der Italianen vechtende inheem- schc troepen. Het bericht, dat 80 Italia nen zouden zijn gedood in de provincie Aoessa, wordt eveneens tegengesproken, aangezien zich geert Italiaansche troe pen in dat gebied zouden hebben l>c- vonden. Eveneens wordt ontkend, dat twee Italiaansche vliegtuigen bij Dag- gaboer zouden zijn buitgemaakt cri dat de Italiaansche troepen hun posities te Gorrahei en Gerlogoebi zond »n hebben opgegeven. PRINSES VICTORIA t Prinses Victoria, de zuster van den Engelschcn koning, zal begraven wor den a.s. Zaterdag des morgens om half twaalf. De uitvaartdienst wordt gehon den in de St. eGorge-kapel van Wind sor Castle en zal slechts worden bijge woond door de leden der koinklijke fa mille en eenige persoonlijke vrienden Op hetzelfde tijdstip zal een herden kingsdienst gehouden worden in de koninklijke kapel van bot SL James- palels. Te Rome meent men, dat zich een ontspanning begint af te teekenen De diplomatieke medewerker van de Daily Telegruph verklaart, dat berich ten uit Parijs, volgens welke tusschen de Britscho en de Fransche deskundi gen een overeenkomst tot stand zou zijn gekomen over een basis voor een vredesplan inzake Abessynië, dat thans aan Mussolini moet worden voorgelegd, te Londen praematuur worden genoemd Men neemt een zeer groote geheim houding in acht. Intusschen verluidt, dat de deskundigen nog minstens een maal bijeen zullen moeten komen. Men hoopt evenwel de besprekingen te kun nen beëindigen voor de aankomst van den Britschen minister van buitenland sche zaken Hoare, die Zaterdag te Pa rijs wordt verwacht. Tot nu toe is aan Britsche zijde niet besloten de Fransche voorstellen aan Mussolini te ondersteu nen. Dit beteekent evenwel niet, dat in den loop der volgende week geen aparte of gemeenschappelijke pogingen der beide regeeringen zullen worden onder nomen om de vijandelijkheden te doen eindigen. Te Rome heeft men volgens Reuter den Indruk, dat zich een ontspanning begint te manifesteeren in politieke kringen. Het feit, dat de Brit# sche deskundige Peterson te Parijs blijft en dat Hoare Zaterdag een ontmoeting zal hebben met Laval doet ver# onderstellen, dat de Fran# schen en de Engelschen ge# neigd zouden zijn naar een grondslag van onderhande# lingen te zoeken, voordat Genève een besluit neemt met betrekking tot het em# bargo op petroleum. PARIJS, 4 Dec. (A.N.P.) Het begin der beraadslagingen in de Kamer over de strijdhonden heeft volgens de mee ning van een groot deel der Parijsche pers niet datgene gebracht, wat de sedert zes maanden bij de openbare meening sterk op den voorgrond ge ker men kwestie zou hebben doen verwach ten. Men verwacht de voortzetting der debatten op Donderdag en Vrijdag met spanning, zonder dat men bepaalde voorspellingen kan doen. Naar de meèning van het Journal zal de eindstrijd moeilijk zijn. Laval schijnt ten aanzien van den afloop zeer gerust gesteld te zijn. Volgens de Echo do Pa ris heeft Laval de grootste kansen op succes door het feit, dat men voor hem geen plaatsvervanger weet. De mnnnen van Ras Nassiboe zouden er de voorkeur aan geven slag te leveren Abessijnsch succes ontkend Uit het Italiaansche hoofdkwartier wordt gemeld, dat een sterke Abessijn schc strijdmacht oprukt naar het Itali aansche front ten Zuiden van Makalle. De voorhoede werd reeds door de Ita liaansche voorposten gesignaleerd. Reuter seint van het front in Tigre, dat langs de linie MakalleAntalo reeds schermutselingen hebben plaats gehad tusschen Italiaansohe en Abcs- sijnsche voorposten. De Abessijnen trok ken echter spoedig terug. Een Itali- aansch soldaat werd bij het gevecht ge wond. Met vrij groote stelligheid kan worden gezegd, dat de Abessijnen niet slechts naar Makalle oprukken, doch ook een geschiktcn weg zoeken om over de Akazzo te kunnen trekken. In het gebied van Azbi ten Noord-Westen- van Makalle heeft een luitenant, van Ras Kassa, Sebat, zijn onderwerping aange boden. Reuter seint uit Harrar: Het oorspronkelijke plan der Abessij nen omtrent de operaties in Ogaden was de Italianen in twee linies op te wachten in versterkte stellingen van Daggabocr naar Britsch Somaliland en van Harrar naar Djidjiga. De Italianen zonden echter alleen Askari's om het terrein te verkennen en hiervan werden er velen teruggeslagen. Het leger van Ras Nassiboe zou het wachten onder de on# ophoudelijke bombardemen# ten moede zijn en de hoofden zouden hebben besloten on# verwijld tot den aanval over te gaan. Zij zouden over zeer belangrijke effectieven be# schikken en versterkt zijn door het leger van Ras Desta De keizer zou naar Djid'jiga zijn ge komen om de laatste toebereidselen te treffen. Reuter meldt voorts, dat bij de ge vochten, die onlangs plaats vonden bij Daggaboer, 700 personen zijn gewond. Te Addis Abeba wordt officioel me degedeeld, dat een Italiaansche colon ne in Tembien is verrast. Er vielen vijf tig dooden. 4 Rome ontkent dat en spreekt even eens tegen, dat Gorrahei en Gerlogoebi door de Itadianen zijn ontruimd. Bij de laatste plaats zou zelfs een Italiaansch vliegveld worden aangelegd. In het tijdvak van 21 Febr. tót 23 Nov. zijn volgens Reuter 242.000 Italianen het Suezkanaal in de richting OosUAfrika gepasseerd. Hiervan zijn er 5300 ziek naar Italië teruggekeerd. In Berbera (Britsch Somaliland) zijn met de mailboot Soudan Dinsdag de leden der Engelsche commissie aange komen, die ccn ambulancedienst te Oga den zullen organiseeren. Het door hen meegebrachte materiaal bestaat uit vijf- tien ziekenauto's en groote hoeveelhe den medicijnen. Bij geruchte verluidt, dat Engeland de haven Mudros op het eiland Lemnos als vlootbasis in gebruik gaat nemen. Hiermede zou Engeland op den weg naar Gibraltar en het Suezkanaal ook den derden uitgang uit de Middelland- sche Zee, nl. aan de Dardanellen, on der beheer hebben, hetgeen voor den 8ovjet-Russischen en Roemeenschcn pe troleum-export, welke moet geschieden door de Dardanellen, van bijzondere beteekenis zou zijn. Verbitterd gevecht Naar pas thans van Abessijnsche zij de wordt medegedeeld, heeft op 30 Nov. in de provincie Tambicn hij Salama ten Noord-Westen van Makalle een verbit terd gevecht plaats gehad tusschen on geveer 500 Italiaansche soldaten en ster ke Abessijnsche eenheden. De Italianen bevonden zich op marsch in de richting Carnalc, toen zij onverwachts door de in de bergen verborgen Abessijnen on der vuur werden genomen. Er ontstond een gevecht, dat urenlang duurde en waarbij ongeveer vijftig Italianen zou den zijn gevallen. De Italianen zouden ten slotte gedwongen zijn geweest te rug te trekken. Aan Abessijnsche zijde zouden slechts 15 dooden zijn gevallen. Aan de fronten in het Noorden en het Zuiden is een grootere gevechtsbedrij vigheid ingezet, in het Zuiden maken de Italiaansche vliegtuigen tal van ver kenningstochten. Dinsdagavond is het volgens een oor logscorrespondent van het D.N.B. reeds tot eenige minder belangrijke voorpos tengevechten gekomen bij Makallo. De Abeseijnen trokken zich snel terug. KONING LEOPOLD TE LONDEN De Daily Telegraph verneemt, dat de koning van België op het oogenblik In een kliniek te Londen vertoeft, waar een vooraanstaand arts een operatie heeft verricht tot verwijdering van de litteckens aan den mond en het gelaat van den vorst. Deze litteekens waren een gevolg van de verwondingen, die koning Leopold bij het auto-ongeluk te Luzern op 29 Aug. heeft opgeloopen. WERELDGEBEUREN VOORUITZICHTEN NIET BIJSTER GUNSTIG Het OostAfrikaam sche geschil draagt èlechts bij tot vergroo* ting der toch reeds be staande moeilijkheden. BINNEN enkele dagen zal te Lon den een vlootconferentic worden gehouden. Het klinkt bijna onge looflijk. Terwijl de groote Gencofsche conferentie, waarvan wijlen Arthur Henderson de voorzitter was, op een droevige mislukking is uitgeloopen in plaats van ontwapening kan men een verbijsterende, want buitensporige uitbreiding der bewapening In nage noeg geheel de wereld vaststellen ziin intusschen de spanningen alom dermate toegenomen, dat men zich af vraagt, of het feitelijk niet zinloos is om samen le komen ter behandeling van een onderdeel der bewapening: die ter zee. De kansen op succes ziin bo vendien nog aanmerkelijk verkleind, aangezien tusschen twee mogendheden die hij de vlootbcsprekingen ziin be trokken. een zeer vijandige verhouding bestaat: wij denken hierbij aan de Ita- liaansch-Engelsche controverse. Tcrwiil de politieke en technische vraagstukken, die ter conferentie een punt van discussie zullen vormen, de gedelegeerden toch reeds voor tal van moeilijkheden zullen plaatsen, die zelfs in een minder geprikkelde sfeer niet ecmakkoJiik zouden ziin op te lossen. Is do kans on een vergelijk uiterst klein geworden, nu Rome en Londen op 7.00 ernstige wijze met elkaar overhoop lig gen. Wanneer de expeditie der Italianen in Oost-Afrika was gebleven zou het succes der vloot -con ferontie wcl-is-wanr nog niet zijn verzekerd de Amen- knansch-Japan8che tegenstellingen vor men voor een welslagen een zeer sto- reftden factor maar zou een rege ling niettemin eerder binnen het be reid der mogelijkheden zyn gekomen. Immers: sinds Frankrijk en Italië be gin dezes jaars eindelijk weer vrienden werden (de vriendschap werd onder meer belichaamd in een reeks overeen komsten tusschen Rome en Parijs), werden zii het tevens eens over een zeer netelige aangelegenheid: het vraag stuk der Italiaansch-Franschc vloot- paritcit. een gelijkheid, waartegen Frankrijk zich zeer langen tiid met hand en tand heeft verzet. Nu heeft de ontwikkeling van het Oost-Afrikaansché conflict en wat daar aan vastzit, in de eerste plaats de sanc ties, de pariteits-afspraak wel-is-waar nog geenszins te niet gedaan, maar de zaak is inmiddels toch gecompliceer der geworden door de omstandigheid, dat Frankrijk Engeland den steun zij ner vloot in uitzicht heeft gesteld, wan neer Groot-Britannië het slachtoffor van Italiaansche agressie mocht wor den. In verband met deze Fransche belofte redeneert men te Rome nu aldus: de verhouding der krachten in de Middel- landsche Zee is door het FranschEn gelsche maritieme samengaan radicaal gewijzigd; voor Italië bestaat er zoo doende aanleiding voor een „heroriën tatie": Engeland heeft, door met Frank rijk een speciaal vlootaccoord aan te gaan, zorg gedragen voor oen extra-be veiliging van zijn weg naar Egypte, Arabië, Indië en het Verre Oosten; Ita lië moet zich thans, ten aanzien van zijn belangen, dezelfde vraag voorleg gen. Zelfs zijn er Italiaansche bladen, die er de aandacht op vestigen, dat de recente Engelsch—-Fransche overeen komsten op vloötgebied zeer stellig buiten den Volkenbond om tot stand zijn gekomen, maar dat Genève niette min er recht op heeft van den inhoud dier overeenkomsten kennis te nemen. Bovendien vraagt men zich te Rome af. of het maritieme accoord tusschen Parijs en Londen niet indruischt tegen het verdrag van Locarno. Men ziet inmiddels uit het hoven- staande, dat de oorlog, die in Ethiopië is uitgebroken, ook zware, verduiste rende slagschaduwen werpt op de Londenscho vlootconferentic; een sfeer van welwillendheid is vrijwel uitge sloten, nu Engeland Italië met betrek king tot Oost-Afrika op zoo hinderlijke wijze den voet heeft dwars gezet en bovendien er nog in is weten te sla gen Frankrijk te betrekken bij een Volkenbondspolitiek, die Italië be schouwt als een bedreiging van zijn bestaan en zijn toekomst. 99 99 Sole Importen: NIEUWE UITGAVEN Yvonne, door Ethel M. Dell. Ui tg. A. W. Bruna Zns., Uitg. Mpij N.V. Utrecht. Dit boeiende verhaal verplaatst ons naar de Engelsche koloniën, waar Yvonne, een van levenslust stralende bekoorlijke vrouw van den onpopulai- ren tirannieken majoor Chislcdon, de koningin is van het Engelsch-Indische ergiment te Bhanapore. Ze is even on gevoelig voor de hulde der officieren als voor de jalouzie hunner vrouwen, en vanhaar man. De flirtation met Chris Markham, een jonge luitenant, gaat over in een dieper gevoel. Yvonne geniet met volle teugen van zijn aan bidding, tot wanhoop van haar schoon zuster, Claire Chisledon, haar jeugd vriendin, tot ergernis van Markham's chef, kapitein Packofslev, populair Pax genoemd en tot machtelooze woede van haar man. Een mislukte poging van Yvonne, die haar man een tc spoedig uitgewerkten slaapdrank toedient als ze een nachtelijken rit met Markham wil ondernemen, is het begin van een lange reeks dramatische gebeurtenissen, waarhij de majoor wordt doodgeschoten, Pax uit het leger verdwijnt naar Enge land, nadat zijn huwelijk met Claire hem van straf gered heeft, Yvonne ziek naar Engeland mee terugkeert en daar sterft. Een boeiend verhaal, dat, een be vredigend slot vindt in een stil cn rus tig Engelsch kustdorp. De navolgende boeken ontvingen wij nog heden: Voor kleuters: 4 stuks Vlindertjes. Uitg. N.V. Gebr. Kluitman's Uitg. Mij. Alkmaar. Voor Meisjes: Billie Bradley op Kostschool, door Ja- net D. Wheeler, bewerkt door Willy Corsari. Uitg. J. Ph. Kruseman, 's Gra- venhage. Meisjes die Vliegen, door J. II. Brink- greve. Entrop. Viola heeft Vacantia, door Felice Jehu. Uitg. N.V. Gebr. Kluitman's Uitg. Mpij., Alkmaar. Voor jongens: Avontuurlijke vacantiedagen door C. Griek. Uitg. J. Ph. Kruseman, 's Gra- venhnge. De Jongen met de Alpino, door Wou ter Walden. De Strijd in de lucht door Percy F. Westerman. Uitgave N. V. Gebr. Kluitman's Uitg. Mij. Alkmaar. Grenzen, door Henriëtto van Hen gel. Uitg. A. W. Bruna Zns., Utrecht. In dit boek wordt ons verteld van een driehockliuwelijk, waarbij een jonge ge huwde vrouw veel belangstelling heeft cn wederkeerig ondervindt van een on gehuwden jongen dokter. De theorieën van een dergelijk huwelijk in kame raadschap, blijken niet gemakkelijk tc verwerken, vooral niet, omdat het hu welijk van Martha de jonge vrouw in dit verhaal met haar man hcolemaal niet ongelukkig of vertroebeld is. De beide „vrienden" weten de grenzen te oerbiodigon en deze levensles geeft de talentvolle schrijfster Henriëtto van Hengel ons mee in dezen roman. Het boek Is gehouden in een objectieve s'fcer, al vinden we de psycho-logischc expertises wel eens wat zwaar cn lang dradig. Het zal in breeden kring belang stelling wekken. Waar dj" de Post vlieger» Hoeveel dagen zijn ze onderweg 1 7 4 75 as 3 c=> 27.11 80.11 Amsterdam &12 Marseille 27.11 30.11 Home 2.12 Athene Mersamatrul' 29.11 1J2 Caïro 1.12 Gnza 30.11 2.12 Bagdad 30.11 Boeshir Djask Karachi 1.12 3.12 Jodpoer 29.11 Allahabad Calcutta Akyab 2J2 Rangoon 28.11 Bangkok Aiorstar 8.12 Singapore 27.11 Modan Batavia 27.11 2.12 1.12 80.11 80.11 vprtrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 7 Dec. a.s. OMREKENINGSKOERSEN Oft Niet Off. Londen Berlijn Parijs Brussel Zürich Kopenhagen Oslo Stockholm New York Milaan Praag -■ 8 Dec. 7.27% 0.59.40 9.78 24.97 47.76 82.55 86.65 87.60 Jl.47% 6T4 4 Dec. 9.72% 24.97 47.76 82.55 36.65 87.60 6.14 Medeged. door de Rotterd. Bankvcreen. De groene kaarten, door Edgar Wallace. Uitg. A. W. Bruna Zns'. Uitg Mpij. N.V. Utrecht, Reeds de titel doet ons een spannend verhaal verwachten cn Inderdaad ls de ze historie boeiend van begin tot het einde. De schrijver voert zijn lezers met een goudexpeditic naar de binnenlan den van Afrika. Louis Creet financiert dc onderneming, maar 't is een sinister individu, die Jacqueline Thurston, ver loofde van den expeditieleider Larry, Deans, geheel in zijn macht heeft we gens een groote speelschuld. Achttien maanden hebben Deans cn zijn twee medereizigers noodig, om in do oerwou- dno liet goudveld te Lobito Bay te vin den, waar Creet verschijnt met Jacqu- line en haar ouders. Creet en de drie goudzoekers krijgen twist over do afre kening, omdat Creet zich hel alleen recht op de mijn toeeigent. De kaarten zullen beslissen, wie rechter zal zijn over Creet. Schoppenaas uit ccn spel groene kaarten wijst aan. wie het nood lot zal volbrengen. Door zijn eigen gril lige wendingen zorgt dit noodlot voor een zeer bijzondere ontknooping. Het is een lezenswaardig bock, dit laatste na zijn dood uitgegeven werk van Wallace. Het mysterie van St. Eustaehe, door Havank. Uitg. A. W. Bruna As Zns., Uitg. Mpij. N.V. Utrecht. Dit eerste bock der Silvère-serie is om twee redenen goed. Ten eerste, omdat het dc voorloopcr is van een serie mooie en boeiende lectuur, ten tweede om het verhaal zelf. Zooals een goed mysterie-verhaal past, is het boeiend en spannend. Samuel Goldstrcam, voor heen een bekende figuur in de Parij- sche cn internationale misdadigerswe- reld, heeft zich uit zijn zaken terug trokken en bewoont sedert enkele Jaren in het Noorden van Frankrijk een mid- dcleeuwschen burcht,. St. Eustaehe, waaromtrent vole legenden in omloop zijn, alle met het spook van den burcht tot middelpunt. Lang gaat hei goed en het leven van den ex-boef en zijn gezin glijdt, rustig verder. Plotseling herleven onder do landelijke bevolking de verha len over bot spook, waarom Samuel lacht, totdat in een stormachtlgen herfstnacht zijn jongste zoon in do uit gestrekte bos.schcn vermoord wordt, ge worgd. Samuel vraagt zijn viocgeren te genstander, den bekenden detective van de Parijsche Surêté, hoofdinspecteur Silvère, te hulp tc roepen. Deze komt, maar kan niet beletten, dat ook Samuel het slachtoffer wordt van de rondwa rende Nemesis, die verblijft in de gehei me gangen van een ruïne. De detective lost het raadsel op en het vcrlinal krijgt een bevredigend einde. Wc lezen het gaarne achter elkaar uit. Vorming sn vargaan der bernen De Nedcrlandsche Reis Vcreeniging te den Haag heeft een zeer populair go,- schreven boekje uitgegeven over vor ming en vergaun der bergen, waarbij verschillende teekeningen en foto's den tekst nader toelichten. De schrijver, <10 heer E. W. Venema, is erin geslaagd een zeer duidelijk.inzicht te geven in de vor ming vap bergen, in de werking der erosie en in 't ontstaan der „gletsohers", Schluchten" on gletsrhcrkolkon. Het boekje is een elementaire goologl- sche les, die voor ieder, die het bergland gaat bezoeken zeer nuttig is. daar hij zich na het lezen daarvan een beter beeld kan vormen van de merkwaardige natuurverschijnselen, welke zich daar voordoen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3