DODGE GARAGE MOTORHUIS WERKVERRUIMING en INDUSTRIALISATIE Goudvoorraad iets toegenomen VOOR HET KIND DE INBRAAK TE LEIMUIDEN W: K. van ROSSUM DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Een geldkwestie LUXE en VRACHT AUTOMOBIELEN Dat zal zijn reden wel hebben; worden ook nu nog dagelijks verkocht. TEL. 457 - KAMP 36-38 DE ECONOMISCHE VOORLICHTING FEUILLETON DE ONBUIGZAMEN VITESSE 2c BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 waar gedevalueerd werd, moet de scheepvaart gesteund worden. Van pogingen ter verwezenlijking van een haven trust, welke zoowel Ant werpen als' de Nederlandsche havens zou omvatten, Is den minister niets be kend. Of en in hoever de steunregeling, die in 1935 wordt toegepast, voor 1936 wij ziging behoeft, kan thans nog niet be oordeeld worden. Over het vraagstuk van de vernieu wing en moderniseering van de Neder!. Koopvaardijvloot wordt een onderzoek ingesteld. Dc Wet op de Evenredige Vracht ver deeling vertoont inderdaad leemten. In overleg met den F.conoraischen Raad en den minister is besloten de subcom missie voor de binnenscheepvaart uit dc Centraio Commissie van Advies en Bijstand voor het Verkeersfonds uit te breiden, ten einde op korten termijn van advies te dienen over dc vraag, of er in afwachting van verdere maatre gelen tot reorganisatie of regeling van do binnenscheepvaart aanleiding bc staat tot wijziging of intrekking van dc Wet op de Evenredige Vrachtverdec- ling. De belangen van den middenstand Dc minister is ten volle doordrongen van den ernst der moeilijkheden, waar mede de middenstand te kampen heeft. Van het begin van zijn optreden af heeft hij dan ook aan de belangen van deze uitgebreide bevolkingsgroep in ruime mate aandacht geschonken. Het wetsontwerp in zake de vesti- gingseischen voor den middenstand zal niet lang meer op zich laten wachten. Do minister deelt het gevoelen der leden, die van meening zijn, dat ver dere financieele hulp voor den midden stand niet meer ontbeerd kan worden. Bij nota van wijziging wordt eon voorstel gedaan in het belang van den kleinen middenstand (elders in dit blad vermeld). Aan do regeling van den verkoop door middel van de automaton wordt, zoodra de werkzaamheden ten departo- mente zulks toelaten, opnieuw aan dacht geschonken. De speciale nooden van don midden stand in een havenstad als Rotterdam, alsook in de grensstreken zijn den mi nister niet ontgaan. Wat bepaaldelijk de zorgen van den winkelstand in Zeeuwsch-Vlaanderen en elders langs de grenzen aangaat, is overleg gaande met den minister van financiën. De weekstaat der Ned. Bank Blijkens den weekstaat der Neder landsche Bank, per 2 December is in de afgeloopen week do goudvoorraad bij do Ned. Bank met ruim een miilioen, namelijk van 627.999.758.03 tot 628.104.944.08 toegenomen. De wisselportefcuille is afgenomen van 40.361.361.89 tot 37-887.779.44. De in omloop zijnde bankbiljetten namen toe van 787.088.085.— tot 816.807.630.-. et beschikbaar metanlsaldo nam iets toe. namelijk van 305.074785,60 tot f 305.343.291.98. INVAL IN EEN SPEELHUIS s GRAVENHAGE, 3 December. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft de politic een inval gedaan in het café van D. K. in de Herderinnestraat, waar ge legenheid gegeven werd tot hazardspel. De caféhouder en zijn vrouw, benevens 32 spelers, werden overgebracht naar liet politiebureau aan de Prinsestraai. Na verhoor kon men weder zijns weegs gaan. Burgemeester De Vlugt over „De Beul" Een verbod van opvoering is van hem niet te verwachten AMSTERDAM. In dc vergadering \an den Amsterdamschen Gemeente raad heeft de heer B o i s s e v a i u gis teravond geïnterpelleerd over het voor gevallene in den Stadsschouwburg bij de voorstelling van „De Beul" op Zon dag 1.1. De heer Boisse vain heeft h?t stuk gezien en toen het gevoel gekre gen dat het een bijzonder stuk is. De peroratie aan het einde van het stuk kan, meent spr., aanleiding zijn dat iemand zich gegriefd voelt. Het stuk wekt wel aanleiding tot afkeer. Het is spr. niet duidelijk geworden van welke zijde de ordeverstoringen geko men zijn. Dit zijn echter persoonlijke beschouwingen. Van meer belang is het te weten hoe dc burgemeester er over denkt en of hij er niet aan gedacht heeft art. 221 van de Gemeentewet toe te passen. De Burgemeester zeide gaarne bereid te zijn te zeggen waarom hij het stuk niet heeft verboden. Na de eerste opvoering heeft hij een rapport van de politie gekregen, waarin werd gezegd dat het stuk werd gewaardeerd. Maar hij kreeg toch den indruk, dat hij het met bijzondere aan dacht moe6t beschouwen. De tendenz van het rapport was dat er van gods lastering geen sprake was. Spr. voelde als het ware dat hij iets meer noodig bad dan dit rapport. Zelf had hij geen tijd naar den schouwburg te gaan. Hij heeft toon twee leden van den Raad uitgenoodigd het stuk te gaan zien en daarover rapport uit te brengen aan de politie. Het waren mr. Steinmetz (R.K.) en mejuffrouw mr. Frieda Katz (C.H.). Hun bereidwilligheid heeft spr. op hoo- gen prijs gesteld. Uit het rapport uit gebracht door deze beide raadsleden blijkt dat de heer Steinmetz in het stuk geen godslastering zag en mej. Katz zcide: Godslastering zie ik er niet in. Er was dus geen reden het stuk te verbieden. Voor spr. was hiermede de zaak uit en dus geen enkele reden art. 221 toe te passen. Ware de uitspraak anders geweest, dan zou spr. niet ge aarzeld hebben in te grijpen. Ik, zoo zegt spr., ga niet uit den weg voor de N.S.B. Spr. waarschuwt ernstig voor an dere ordeverstoringen. Zondag is de politie nog zachtzinnig opgetreden. Zoo noodig zal dat anders zijn. Voortgaande zegt spr. hedenmorgen een afkeurende motie te hebben ont vangen van de Ned. Herv. Gemeente. Spr. had verwacht dat ds. Ekering voor zulk een motie in behandeling kwam zich eerst had gewend tot spr. Echter hij deed liet tegendeel. Hij bevorderde het aannemen van de motie in een col lege, waarvan niemand het stuk heeft bijgewoond. De inlichtingen, die spr. heeft gekregen wijzen er op dat men de tekst van een boekje heeft gelezen. Tusschen den tekst en liet gesproken woord is echter een groot verschil. Uitsluitend is men op den tekst af gegaan. Ernst en waardigheid behoort een vergadering van den Kerkerand te kenmerken. In hoever fascistische neigingen een rol hebben gespeeld kan spr. niet be- oordeelen. Spr. zal zwijgen over het aantal scheldbrieven, die hij heeft ont vangen, maar dat is spr. van de N.S.B. gewoon. Men is echter te laf ze te on- derteekenen, behalve dan met een ha kenkruis. Een verbod van opvoering is van spr. niet te verwachten. Met den terreur rekent spr. wel af (ap- j plaus). De heer Boissevain dankt den burgemeester voor zijn inlichtingen. Hetgeen de burgemeester beeft gezegd, heeft hem groote bevrediging gegeven. Mejuffrouw Katz zegt, dat het bij haar zeer twijfelachtig was dat het stuk moest verboden worden. Zij heeft vooruit gewaarschuwd tegen ordever storingen. In de teksi, die in de zaal verspreid werden, stonden wel gods lasteringen. Spr. is van N.S.B. smetten vrij, maar zij herhaalt, dat zij het ge voel had dat er ordeverstoringen zou den komen, wegens een tondenz tegen een ander land. De burgemeester zegt ten slotte dat hij de zaak alleen heeft beschouwd op het punt godslastering. Spr. heeft dus geen grond het stuk te verbieden. 4- December tol 10 Januari a-s. Van het gestolene is een bedrag van 708.50 teruggevonden LEIMUIDEN, 3 Dcc. Het is geble ken, dat de aanwijzingen, welke door de Leimuidensche politie werden ont vangen omtrent de inbraak bij de firma Maarse en Kroon alhier in den nacht van Zaterdag op Zondag, waarbij een bedrag van volgens nadere opgave 800 900 werd ontvreemd, juist zijn geweest. De burgemeester van Leimui den deelde ons mede, dat na verhoor van den vermoedelijken verdachte P. uit Aalsmeer Maandagavond 59 bankbiljet ten van 10 en een van 20 zijn gevon den in het koffiehuis van Belick, staan de aan het Stationsplein te Aalsmeer, zoodat thans 708.50 van het ontvreem de bedrag terecht is. De politie neemt verder, in verband met deze vondst en naar aanleiding van het verhoor van P., met groote zekerheid aan. dat deze inbraak is geschied door den verdachte Sch., te Aalsmeer. Tot nu toe blijft deze ontkennen. NOG ALTIJD HET AUTO-ONGELUK BIJ NIGTEVECHT AMSTERDAM, 3 Dec. De officier van justitie, Mr. II. A. Wassenbergh, heeft beroep aangeteekend tegen de be slissing van de raadkamer der recht bank, waarbij de automobilist J. van O. in vrijheid is gesteld na een maand in voorarrest tc hebben doorgebracht. De man is eenige maanden geleden bij Nigtevecht in het Merwedekanaal ge reden, waarbij zijn vrouw en kind zijn verdronken. Hij wordt er van verdacht dit ongeluk opzettelijk te hebben ver oorzaakt. DE POSITIE VAN DE KERKPLEIN De positie van het bij Egmond ge strande stoomschip Kerkplein is, on danks het slechte weer van de laatste dagen, nog iets gunstiger gewo"rden. Het schip is op het achterschip, welks ruimen men vol water had laten loo- pen teneinde een vastere ligging te waarborgen, circa 17 meter gedraaid en bovendien nog enkele meters meer zeewaarts komen te liggen. IANGESTRAAT 18 Pullovers - Vesten - Hand schoenen - Kousen Pyramid Zakdoeken POSTZEGELS en BRIEFKAARTEN Vandaag is wederom de beken de serie Wcldadigheidspostzegels Voor het Kind verschijnen. De opbrengst strekt ten bate van de zorg voor zieke, zwakke, achterlijke, ge brekkige, blinde, doove, doofstomme, verwaarloosde kinderen van alle ge zindten. Moge ieder Nederlander zijn plicht doen: door aller kleine gaven komt een groot bedrag bijeen. liet is goed besteed. Het adres der K.N.A.C. inzake de automatische lichtsignalen Men schrijft ons: Door de K.N.A.C. is dezer dagen een adres gericht aan de Minister van Wa terstaat, houdende o.m. het verzoek het daarheen te willen leiden, dat een proef genomen worde met automatische licht signalen bij onbewaakto overwegen. Van den eisch om de onbewaakto overwegen weder te wijzigen in bewaak te, heeft men blijkbaar afgezien, omdat afsluitingen maar aanleiding geven tot vertraging in het wegverkeer. Nu is ons bekend dat men bij de Ned. spoorwegen volkomen op de hoogte is van de inrichting en werking van de automatische lichtsignalen, zoo dat proefnemingen gerust achterwege kunnen blijven, tenzij het de bedoeling is te beproeven hoe het wegverkeer op deze inrichtingen zal reageeren. De zaak is eenvoudig een geldkwes tie. De kosten zijn voor de Ned. spoor wegen, die reeds lijden onder groote te korten, niet tc dragen. Zij komen op ongeveer 4000 gulden per overweg, zoo dat, indien om te beginnen, een dui zendtal onbewaakte overwegen zouden worden voorzien van die signalen, circa vier miilioen gulden hiermede gemoeid zou zijn. Waar de naar de meening van het wegverkeer onveilige toestand, hoofd zakelijk door dat verkeer veroorzaakt wondt, lijkt het ons niet meer dan bil lijk dat ook het wegverkeer bijdraagt in dc kosten. In 1934 bedroeg het aantal motorvoer tuigen (met inbegrip van de motorrij wielen) ongeveer 180000. Indien nu de belasting op de motorvoertuigen met gemiddeld één gulden per voertuig zou worden verhoogd (een zeer gering be drag in verhouding tot de totale belas ting) had men reeds ruim de rente van een kapitaal van vier miilioen. Op deze wijze zoude aan de wenschen van het wegverkeer geheel zijn tege moet gekomen, afgezien van liet feit of dit psychologisch de juiste weg ware en of liet aantal ongevallen hierdoor aanmerkelijk zoude verminderen, gezien het groote aantal afsluitboomcn, dat jaarlijks wordt aangereden. II AGENT Minister Gehssen's M. v. A. imake het hoofdstuk Han« del. Nijverheid en Scheep vaart der rijksbegroo. ting Uitbreiding: der handels betrekkingen Aan de Memorie van Antwoord op het voorlooplg verslag der Tweede Ka mer Inzake de bcgrooilng van Handel, Nijverheid cn Scheepvaart is o.a. het volgende ontleend: De minister stemt geheel in met dc van verschillende zijden gemaakte op merking. dat zijn taak voornamelijk zal bestaan in het nemen van maatregelen tot behoud en verruiming der werkge legenheid. Vast staat, dat de Neder landsche industrie op den duur In staat zal moeten zijn, op do wereldmarkt te kunnen concurreeren. Industrialisatie behoeft in het algemeen gesproken, den uitvoer niet te belemmeren. Hierbij hangt alles af van de objecten, die ge kozen worden. Do minister zal trachten, snelheid van handelen aan een juist afwegen der belangen te paron. De mechanisatie in de sigarenindustrie De regeering acht termen aanwezig, <W ontwikkeling van de mechanisatie ln de sigarenindustrie in de hand tc boudan. Het desbetreffende wetsontwerp heeft h«t departement reeds verlaten. Ditzelfde is het geval met een ont werp tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen. Het ligt in de be doeling na te gaan in hoever haar taak en bevoegdheid van de verschillende in stanties op het gebied der werkverrui ming thans wel op de meest juiste wij ze zijn afgebakend. De beantwoording van de vraag, hoe de bedrijfsorganisatie zich in Nederland vorder zal ontwikkelen zou de minister in de eerste plaats afhankelijk willen stellen van de te verkrijgen ervaring met de ten deze bestaande wetgeving. Aan de voorbereiding van een wet telijke regeling «van de vestiging van nieuwe bedrijven wordt met-kracht ge werkt. Tegenover een algemeen stelsel van export premies staat de minister afwij zend. De minister is in overleg getreden met zijn ambtgenoot van Buitenland- sche zaken over de vraag, op welke wij ze de buitenlandsche vertakkingen van het Nederlandsche voorllchtingsappa* raat op doeltreffende wijzo kunnen wor den verbeterd en aangevuld. Naar aanleiding van de opmerking van verscheidene leden als zou het han delsverkeer met Z.O. Europa vrijwel zijn stilgelegd, omdat handelsverdragen met de daar gelegen staten, behalve met Bulgarije, ontbreken, of daar niet worden uitgevoerd, zij erop gewezen, dat deze opmerking in haar algemeen heid onjuist Is. Dat het handelsverkeer met die landen zich moeilijk kan ont wikkelen, vindt zijn oorzaak in daar te lande bestaande belemmerende bepalin gen. Van stillegging van het handels verkeer kan alleen worden gesproken Waardigheid bestaat niet daarin dat men eer geniet, maar daarin dat men eer waard is. SENECA. Naar 't Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. P. H. 34 ,.lk weet heel goed, wat er gebeurd Is. toen Hoyland zijn huisie verliet", zei hij. „Dc heele stad sprak er over. Toen de oude man zoo ongelukkig aan zijn eind gekomen was. toen heeft Hoy land gezworen, dat hit wraak zou ne men. F.n daarna kwain die geschiede nis met zijn moeder u weet, wat er met haar gebeurd is. Oliver stak de hand uit. als wilde hij Iets van zich afweren. Hij wist maar al te goed. wat er met de oude vrouw gebeurd was. zooals iedereen ln de Ztnd dat wist. Hoyland's moeder had nooit in het nieuwe huis kunnen wen nen. Tijdens do afwezigheid van haar zoon was ze begonnen rond te dwa len cn telkens weer had men haar tenisgotroffen op de oude plek, waar ze het grootste deel van haar leven had doorgebracht. Op zekeren dag had Hoyland. toen hij van zijn werk terug kwam. haar niet thuis gevonden, was haar gaan zoeken cn had haar in de rivier gevonden. Sommigen beweerden, dat ze in een vlaag van krankzinnig beid te water was geioopen. maar an deren, dat ze, uitgeput en verzwakt ten aanzien van den uitvoer naar Roe menië. Uitbreiding der ham delsbetrekkingen Het is het voornemen van den minis ter, zooveel mogelijk tot uitbreiding der handelsbetrekkingen te geraken, speci aal ook met die landen, waarmede tot nu toe geen handelsverdragen zijn ge sloten. Daartoe zijn in de eerste plaats onderhandelingen geopend met de Ver. Staten van Noord-Amcrika. welke een gunstig verloop hebben cn binnenkort tot afsluiting zullen komen. Voorts zullen de bemoelTngon ter zake zich richten op eenige landen in Midden- en Zuid-Amerika. Onderhan delingen over handelsverdragen zijn reeds gaande met de Dominicaansche Republiek, El Salvador en Honduras, terwijl getracht wordt de handelsbetrek kingen met Argentinië en Brazilië te activeeren. Daarnaast heeft de ontwik keling van het handelsverkeer met Pa lestina en andere landon in het Nabije Oosten de aandacht van don minister. Voorbereidingen worden getroffen om de voorloopigo handelsovereenkomst met de Unie van Zuid-Afrika te ver vangen door een definitief handelsver drag. Ten aanzien van Zuid-Amerika zij nog gewezen op do mogelijkheid, welke de bestaande verhouding met Argen tinië reeds sedert ccnigcn tijd biedt, waarbij een belangrijke factor Is het feit, dat Nederland door de tot stand ge komen deviezenovereenkomst in de ge legenheid is van een koersvoordeel tc profiteeren, over hetwelk bepaaldo an dore landen niet de beschikking heb ben. Een en ander heeft dan ook met terdaad geleid tot een stijging van on zen uitvoer naar genoemd land. Het schijnt niet uitgesloten, dat deze uit voer voor verdere expansie vatbaar is, mede in verband met de opleving welke Argentinië blijkbaar ondergaat. Ten aanzien van Brazilië moet de situatie eenigszins anders worden be oordeeld, aangezien do financieele en economische positie van het land voor alsnog aan een opleving van het han delsverkeer in den weg blijven staan. Ook op de betrekkingen met deze repu bliek blijft de aandacht voortdurend gericht. De economische, financieele en mo netaire ontwikkeling van de verschil lende landen maken, mede in verband met de verdere vooruitzichten van den Nederlandschen uitvoer, het voorwerp van stelselmatigo onderzoekingen ten dopartemente uit. liet is niet gerechtvaardigd, de wer king van het contingentccringsstelsel in 't algemeon onbevredigend te noemen. Voor zoover bestaande contingentee- ringsmaatregelen geheel of gedeeltelijk zouden worden vervangen door ver hoogde invoerrechten, mag daarin niet een zwenking op tariefpolitiek gebied worden gezien. De Scheepvaart Wat de scheepvaart betreft, mag een rechtstreeksche steunvcrleening van ruim 8 miilioen aan de Nederlandsche rcederijen zeker niet worden onder schat. Het vraagstuk van de Rijnvaartpre mies maakt onderwerp van interdepar tementaal overleg uit. Het aandeel van Rotterdam en Am sterdam in het totaal goederenverkeer langs den Rijn is sinds den aanvang van dit jaar relatief ten opzichte van Antwerpen eenigermate verminderd. De hoofdoorzaak van den slechten gang van zaken in de scheepvaart moet gezocht worden in do inkrimping van het goederenverkeer. Ook in de landen, van ouderdom, er in gevallen was, toen zo langs den steilen oever Hep tc dwa len. Maar hoe dan ook, de oude vrouw had den doofl gevonden in dezelfde rivier, waaraan ze zooveel Jaren geleefd had. „Halt!" riep Oliver. „Als ik verant woordelijk moet gesteld worden voor wat een stel gekken doen „Daar gaat het niet over", zei Louis. „Ik heb het nu over Hoyland! Toen dat gebeurde, heeft hij weer gezegd, dat hij zich wreken zou. Het kon hem niet schelen, wat hij zei cn wie het hoorde. Ik geloof, dat u beter doet het geval goed onder de oogen te zien. Dit is werk van Hoyland „In dat geval weet ik heel goed, wat me te doen staat", zei Oliver. „Er be staat toch zeker een wet, die „Wacht even!" vlei Louis hem in de rede. „U weet immers niets met zeker heid? F.r is geen bewijs het is niet meer dan een veronderstelling van mij. Maar ik voor mij twijfel er geen oogen- blik aan, of Hoyland is een man, die best in staat is zich zulk een krachtig ontplofbare stof te verschaffen cn die zijn werk hcusch wel in het geheim kan doen. Ditmaal is het hein ten minste gedeeltelijk mislukt. Maar hij kond terug! Ziet u dat zelf niet? Ilij heeft immers gewacht gewacht, tot uw nieuwe huis bijna klaar was. Hij wtyt dat weet trouwens ieder een wat er gebeuren zou, als dio dam bezwijkt. Geen steen zal op den ander Wijven tusschen dat reservoir cn Halfirth en de halve stad gaat er ook aan. Dat hebben wc te verwach ten r OMver luisterde zonder iets te zeg gen, want hij wist maar al te goed, dot zijn zoon de waarheid sprak. F.n, voor liet eerst in ziin heele leven, voelde hij hij zich machteloos. Al zijn werk al zijn plannen... al zijn luchtkastce- lenalles en alles was overgeleverd aan den willekeur van een wraakzuch- tigen man, die in het verborgene werkte. „We moeten hem in handen zien te krijgen De politic Louis schudde het hoofd. „Alles goed en wel maar wèar is hij?" vroeg hij met veclzeggenden blik. „Men heeft Abo Hoyland ln langen tijd niet in Halfirth gezien. Na den dood van zijn oude moeder heeft hij zijn huis weer verkocht en is wegge gaan cn niemand weet. waarheen! I)nt weet ik allemaal heel zeker ik hoor dat van Bew Navlor Bew is een groote kletsmeier en ik mag het wel, zoo wat nieuwtjes uit de stad van hein te hooren. Ik liet hem maar praten, terwijl we samen aan het werk zijn en zoodoende hoor ik heel veel En zoo staat dc zaak nu. ziet u land zuilen we zoo gemakkelijk nog niet te pakken krijgen!" „Maar", merkte Oliver op. „Als dit zijn werk is geweest, dan moet hij toch in de buurt zijn, Louis?" ..Ja, maar zoek hem maar eens hier op de heide en in de moerassen! F.on heel detachement politie zou hem niet kunnen vinden, al zochten ze ook da gen lang. U kent hier de heide toch ook wel... en dan een man. die de streek kent. zooals hij... Nou?" „Tja... maar... wat moeten we dan doen? vroeg Oliver. „Het is zoon af schuwelijk dreigend iets! Van alles en nog wat ja. wat heb ik niet aan dat nieuwe huis besteeden dan te moe ten denken, dat zoo n kerelenkel uit wraakzucht..." Louis stond op en maakte aanstalten om heen te gaan. ..Ik moet weg", zei hij. „Ik kan u slechts één ding aanraden. Als ik u was. dan zou ik er geen woord over spreken... over wat wij nu samen be sproken hebben., tegen geen inensch.. zeker niet fegen Washington, ook niet tegen Crabtree... allerminst tegen de politie. Als u morgenochtend even bij me oploopt in mijn werkplaats, dan zullen we zien, wat Bew kan doen om Hoyland op het spoor te komen. Bew is een handige kerel en kan goed zijn mond houden, als het noodig is. Laten we probeeren Hoyland op te sporen... als we kunnen!" „Je zou beter doen met vannacht hier te blijven. Louis", zei Oliver. „Het is gewoonweg hondenweer". „Neen", antwoordde Louis. „Ik heb mijn auto in uw garage staan en ik ben met twintig minuten thuis. Doet u de moeite maar niet om me uit te la ten". Maar Oliver liep toch met zijn zoon mee naar de deur. die tot de garage toegang gaf en deed die voor hem open. „Nou, ik hen in elk geval blij, dat je gekomen bent, Louis", zei hij, opzij gaande om hem door te laten. En dan voegde hij er, een beetje onwennig, aan toe: „Je vrouw maakt hot, hoop ik, toch goed?" „O. die maakt het best, dank u". zei Louis bijna onverschillig. „Het zal met den storm nog wel losloopen", vervolg de hij. buiteu de garage naar de lucht kijkend. „De wind is wat gaan liggen cn gedraaid ook. Met een paar uur is het bladstil. Noudan tot morgen ochtend na het ontbijt... in mijn werk plaats!" „Goed... tusschen negen en tien!" zei Oliver. Zoodrn Louis weg was. keerde Oliver naar zijn werkkamer terug en bleef daar gcruimen tijd voor den haard staan, diep in gedachten verzonken. Hij voelde, dat Louis gelijk had. Hoy- land. dat was de man. die bel gevaar veroorzaakte! Hij herinnerde zich nu. nis den dag van gisteren, wat Hoyland gezegd had, hoe hij hem had aange keken, en hoe zijn houding was ge weest op den dag, dat hij hem was komen zeggen, dat hij met zijn ouden vader en moeder het huisje verlaten moest. Hij was een sombere, gevaar lijke kerel... hij had hem niet zoo tegen zich in het harnas moeten jagen! Want, zooals de zaken nu stonden, had Hoyland hem volkomen in zijn macht en hij was er den man niet naar, om zijn vreeselijke wraakplannen te laten varen. Oliver wist goed genoeg, dat hij een bekwaam werktuigkundige was een man met een vrij algemeene ont wikkeling en technisch goed onderlegd. Als Hoyland uit wraak besloten had om den rlam te doen springen, dan zou hij dat vast cn zeker doorzetten. Dit maal was het hem nog misluktmaar hij zou het niet opgeven. Maar Olivers werkzame geest zocht naar een uitweg. Het was ook mogelijk, dat Hoyland hem alleen angst wilde aanjagendat hij hem in benauwd heid wilde laten zittendat hij hem wilde laten voelen, dat hem ieder oogenblik gevaar dreigde. Daar was Hoyland toe in staat... hij had er ver heeldingskracht genoeg voor... hij zou inwendig kunnen genieten van de ge dachte. dat Oliver nu voortdurend in zorg en angst leefde. Maar ookhij was een man, die in staat was toch op het laatste den genadeslag te geven. Langen tijd stond hij daar den toe stand van alle zijden te bekijken en te overwegen. Het was in huis i worden; zijn zuster en schoondochter waren al naar bed en de bedienden ook; een dood sche stilte hcerschte door het heele huis, toen hii zijn r ronde ging doen om alles te grendelen cn te sluiten. Mnar buiten builde de wind toch nog en kletterde de reg-u tegen de vensters. Louis mocht dan gelijk hebben, dat het weer zou om I slaan, maar de wind was toch noe f»~n den hoogen kant cn de regen stroom de nog steedscn Oliver dacht tel kens weer met angst aan de wijde wa ter-oppervlakte achter den beschadig den dam. Als de golven, door den wind opgezweept, over den dam zouden slaan cn het water in die scheur zou binnendringen Eindelijk ging hij toch naar zijn slaapkamer, maar inplaats van naar bed te gaan, liep hij door naar zijn kleedkamer, trok een waterdichten re genjas aan en knoopte die stevig om zijn hals dicht. Hij zette een zuidwester op, die hij wel eens gebruikte als hij naar zee ging en trok dien vast om zijn kin. Daarna begaf hii zich een uitzichttoren, dio aan het uiteinde van dien vleugel van zijn huis stond. Hij klom in donker de wenteltrap op, duwde een luik hoven zijn hoofd open en klom op het dak van den toren. Bovenop stond een stevige vlaegc«'ok. Hij sloeg er zijn arm omheen cn aldus gesteund staarde hij de verte in, door den regen en de duisternis heen. (Wordt vervolgd). H. H. WINKELIERS Denkt aan de invoering van da Wet op uitverkoop en oprui ming! DAAROM PAPIEREN RECLAME! Ze wordt voordeelig, accu raat en solied afgeleverd door K. WILHELMiNASTRAAT II

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6