Rubriek van Oom Bob Beste Nichten cu Neven! In do eerste plaats mijn hartelijken dank aan allen, en dal waren er /.eer veel! «tic mij een prettigen St. Nico» luasuvond toegewenécht hebben. Ik hoop ook. dui jullie heerlijk genoten zult hebben, maar dat hoor ik nog wei in do brieven. Nu wat betreft het rijmpje over onzen kindervriend. Ik kreeg gedichtjes van: Roodborstje, Krullebol, Veldmuisje, Postjager, Rem brandt, Flierefluiter, Storm vogeltje, „I)e groote onbekende", Robinson Crusoe. Pewi, Magnolia, Komeet, Charly Chaplin en Robbedoe>. Het viel niet rnee, maar tenslotte hield ik er twee over, die volgens inij de heston waren. nl. Charly Chaplin on Robbedoes. Toen wist ik het niet moei en heb het lot laten beslissen. Charly Chaplin werd «Ie gelukkige, inaar Rob bedoes breng ik hier ook mijn compli ment. Charly Chaplin krijgt nu het album van Verkade „De Boerderij". Hier volgt zijn gedichtje: „Sint Nicolnns beeft een hart van goud; Hij verrast steeds jong en oud. Hij is niet alleen der rijken vrind. Maar denkt ook aan 't anno kind." Verder stnnt er een vervolgverhaal van Oude Man op liet programma; knippen jullie dus maar het eej-ste ge deelte uit. dan vergelen jullie niet het voorgaande, wanneer het vervolg er weer Is. F.n nu de groetenafdoeling: De groeten doen: Doornroosje aan Piccolo en Dikkie en Pindaman; Robin son Crusoe aan Charly Chaplin: Pewi aan Knka: I)e groote onbekende aan Magnolia: Magnolia aan Postjager cn Zonnekind: Klaverblaadje aan Post jager. Magnolia en Veldmuisje; Charly Chaplin aan Robinson Crusoe; Robbe does aan Klaverblaadje, Kaka en Oli fantje. Oeli, de slaaf Diep in liet schip geborgen draaide de as. dn groote as. wel zoo dik als mijn fietswiel groot is. Het eene eind van deze AR stak buiten het schip uit, cn daaraan zat een machtig groote schroef beves tigd. Het andere einde was tot groote knikken gevormd, waarop geweldig groote zuigers van een stoommachine dnikten. Deze zuigers werden door stoom bewogen, welke in een grooten waterketel door een hevig vuur opge wekt word. Het stoken van dat vuur ge beurde onder meer door Bertus. ter onderscheiding van een naamgenoot, maar hekend als „Rollc Bertus". en deze Bertus vertelde later, gezeten op do pier te Hoek van Holland, ons de volgende geschiedenis: Op zekeren dag la' 'ii we met ons schip in de haven van Mnssaoen, en daar ik. in een haven zijnde, nimmer veel werkzaamheden nan boord behoef de te verrichten, had ik toestemming gekregen om aan wal te gaan. mits ik me om 10 uur weer aan boord bevond, 't Zal nog geen half tien geweest zijn, toen ik weer op de kade terugkwam, en daar ik nog een half uur tijd had. stapte ik reu café binnen, meer uit zucht me even te verpozen, dan uit behoefte aan drank, ik zette mii aan een tafeltje, be stelde iets, en keek bet benauwde zaal tje eens rond. Vlak bij me. aan een ander tafeltje, zaten twee mannen, en een jongen; .zooals later bleek een Ara bier. een Abossiniër en do jongen: een neger. Toen ik er pns zat stankten zij hun gesprek, maai later namen zij het weer op. eerst voorzichtig en naar mij ziende, daarna meer vrijmoedig. Het was juist hun voorzichtigheid, welke mijn aandacht trok en daardoor snapte ik al heel spoedig dat de Abes siniër aan den Arabier den jongen wil de..verkoopen. Het einde van de onderhandeling was, dat do lieden den volgenden avond op dezelfde plaats, 0111 dcnzclfdon tijd bijeen zouden komen. De Arabier moest er nog eens over denken, want bij vond den jongen eigenlijk niet stevig genoeg, maar moest toch ook erkennen, dat hij zeer goedkoop was en misschien nog stevig zou worden. Na deze afspraak gingen zij heen. waarna ook ik haastig opstapte: ik was al over mijn tijd. Toon ik aan boord kwam liep ik juist tegen den officier van de wacht aan, die reeds gereed stond me een uitbrander te geven, maar toen hij me in de duister nis herkende, slechts toevoegde: „Zoo Bolle, begin jij ook al met te laat te komen? Dat ben ik van jou niet ge wend." De gemoedelijke toon, waarop de offi cier me dut zeidc, gaf me vrijmoedig heid hem de oorzaak van mijn vertra ging te vertellen: dat ik nieuwsgierig was geweest, hoe de verkoop van dien armen, tongeren negerjongen af zou loopen. Den volgenden morgen zocht de offi cier me op mijn „vuurplaat" op. Hij zeide me. lang over wat ik hem verteld had, nagedacht te hebben, cn stelde me nu voor, dienzelfden avond tezamen die bijeenkomst bij te wonen. Ook hij zou dan een oud matrozenpak aantrekken, en wilde dan zien, of hij dien jongen vrij kon koopen. Des avonds 9 uur zaten we weer aan hetzelfde tafeltje, schijnbaar twee sto kers. Spoedig daarop verscheen de Abes- siniër mot zijn slaaf. Van den Arabier echter was niets te zien, en hoe lang we ook wachtten, hij kwam niet. De Abes- siniër werd steeds ongeduldiger stond ten laatste op om heen te gaan, toen mijn gezel zijn steepen (we zaten z.g. zeer verdiept te dammen) wegschoof en met een: „Ik geeft het. op." eveneens opstond. Hij deed. alsof hij eerst nu den Ahessiniër ontdekte, groei ie, nam don jongen van liet hoofd tot de voeten op, en zeide, recht op liet doel afgaande: „Dat is een goed -knechtje om mijn koper te poetsen; wat moet ik ervoor betalen?" De Ahessiniër spitste nis liet ware de ooren; werd een en al aandacht, en fluisterde een bedrag gelijk aan SO. „Ik neem hem," zeide mijn gezel, doch je krijgt maar vijf Hollandsche gul dens." En zoowaar, daarvoor werd dc koop gesloten. Het „koopje" bleek aan boord al spoe dig nog. „te duur" te zijn geweest, daar liet jongske voor ons werk onmogelijk te gebruiken was. Wel kon hij, eenmaal geleerd, zijn meestere schoenen poetsen, maar het was hem niet aan zijn vor stand te brengen, dat dit als regel ziin werk zou ziin. Ook viel er niet met hem te praten. Het beste was hij nog te ver gelijken met een jongen hond: dankbaar als hij aangehaald werd. schuw bij ruw aanspreken. Toeh kon hij sommige za ken beter verrichten dan één onzer. b.v. met handen en voeten tegen de mast oploopen. Ook zag ik hem een enkele mnnl een door hemzelf gesneden houtje met zulk een kracht door 'n kort, koper pijpje blazen, dat een daardoor getrof fen zeemeeuw fladderend in het water viel cn omkwam. Ook bet begrip „mijn en dijn", was niet sterk bij hem ontwikkeld, al kaapte hij dan ook niet veel andere, dan een mes, of wat vleesch. De kapitein hiul eerst geen bezwaar tegen Oeli's komst gehad, vooral niet. daar het de bedoeling was, dc jongen zoo spoedig mogeiijk vrij tc iaten, maar dat bleek gemakkelijker gezegd, dan ge daan. In eerstvolgende havens, welke aangedaan werden, Jachtten de autori teiten om de meegevoerde „contraban de", een man personeel zonder „papie ren". maar verbood intusschen den kapitein ten stelligste de „ongewenschtc vreemdeling" op de kade te zetten; en toen we liet ten einde raad aan een kleine landingsplaats toch eens pro beerden bleek hij later, het toch weer stiekum klaar tc hebben kunnen spelen, om langs een touw aan boord te klim men. Waar Oeli eigenlijk vandaan kwam. wist niemand, daar hijzelf het ook niet wist; van kenners van Afrikaansche rassen hoorden wc echter; dat hij een „Bosjesman" was. cn dat verklaarde zijn kleine, tengere gestalte. Van den meer genoemden officier vernam ik, wat hij zelf met stukjes cn beetjes, van Oeli's afkomst cn geschiedenis tc weten kon komen; aaneengeregen, laat ik dat hier volgen. (Wordt vervolgd). ONZE BRIEFWISSELING Rekel heeft gelukkig ook weer eens iets van zich laten hooren. Ik wist niet dat je daar op school was. Bevalt het je nog al of vind je liet te moeilijk. Die avondjes zijn anders wol gezellig, niet? Dat album van de Boerderij heb ik reeds gezien en zelfs uitgeloofd voor deze week. Het is een mooi album, zorg maar, dat je het zoo gauw mogelijk krijgt. Schrijf je weer eens gauw, of kom ik nu weer een tijdje in het be kende vergeetboek, Rekel? Tom Mix, wil je je heele familie bedanken voor haar vriendelijke groe ten en de mijne tevens overbrengen? Ik geloof wel, dat je oude boekenbon- nen (Nationaal) kunt inwisselen, maar zeker weet ik het niet. Informeer maar eens in een winkel. Sunlight bonnen heb ik erg weinig, maar ik zal er twee voor je klaar leggen, Tom Mix! Doornroosje, beste nicht, je hebt nu beter opgepast, hoor! Ik wist niet, dut jij zoo goed met naald en draad kunt omgaan. Je wordt dus later een vlijtige huisvrouw, nietwaar Doorn roosje? Je groeten breng ik natuurlijk over. Verder weet ik niets voor je, dus groet ik je. Tompoes, je hoeft voor zoo'n rijmpje ook niet dichterlijk aangelegd te zijn, zooals jij denkt. Als je gewild had, kon je het best, maar enfin Tompoes... Heb je veel carieaux gekregen vat! St. Nicolaas? Dat hoor ik nog wel van ie hè. in een langen en prettigen brief! Pelikaan, hartelijk gefeliciteerd met jc verjaardag Maandag. Ik weet niet hoe oud je dan bent geworden en daarom kan ik ook niet zeggen, hoe laat jij eigenlijk naar bed moet. Maar in ieder geval niet later dan negen uur, hoor! Hoe komt het, dat jij niet zoo goed bent in Geschiedenis? Kun jij niet ont houden of vind jc het geen prettig vak? Robinson Crusoë heeft zoo ge blokt op het rijmpje, dat hij verder maar weinig nieuws voor mij had. Als de St Nicolaas-tijd voorbij is, hoor ik wel meer van jc, niet waar? Postjager, ik vind je gedicht niet bepaald vleiend voor St. Nicolaas. Jij bent reuze te spreken over die film, nou, alle nichten cn neven, die er naar toe geweest zijn, vinden hem, net als jij, prachtig. Die reisfilm heb ik ook gezien, maar ik vond het geheel maar matig, trouwens jij ook, lees ik wel. Zeg, I.isse ligt in Zuid- en niet in Noord- Holland. hoor! Van Piccolo is er een brief voor je. Piccolo, inderdaad zijn Dikkie en Pindaman concurrenten van je gewor den, maar eerlijk zullen we alles deelen, hoor! Ik zal jo brief aan Postjager door geven. Voor jou is er een brief van Jo- liann Straus/., dus je zit wel druk in correspondentie, Piccolo! Oude Man, ditmaal komt een ge deelte van jc verhaal in de krant Ik denk dat het in drie gedeelten geplaatst wordt. Verder nog wel bedankt voor je prachtige ruilbonnen, die ik juist zoo fijn gebruiken kan. Kabouter is geluk kig op bet goede spoor, nu hij weet waar de schat ligt. Wil je Roodkapje de groeten van mij doen? I Praatgraag, ik denk, dat die 'meneer, die juli ie. uitvoering niet mooi vond, er wel over heeft kunnen oordee- len, want andere zou hij het maar niet zoo in do krant zotten, vind je ook niet. Vergeet niet, dat jullie er allemaal par tijdig tegenover staan en die meneer niet! Maar enfin, daar zullen we maar niet verder op doorgaan, Praatgraag. Op school is dat wel fijn, een paar van die vrije uurtjes er tusshcen door. Vond ik vroeger ook. Kerstroos, jij bent dus net als Praatgraag op die uitvoering geweest, waar jullie zoo veel lofwaardigs over schrijven. Ik zal weer postzegels voor je klaar leggen cn hoop. dat je den vol genden keer meer nieuws voor me hebt. Is dat afgesproken. Kerstroos? Los je dan ook de raadsels op? Kaka beweert geen fantazic te heb ben. Dat geloof ik niet. Weet je, wat je in zoo'n geval doen moet? Jc gaat dan een half uur eerder naar bed. dan je van plan was. Natuurlijk slaap je niet in, want jc wilt dat niet! Neem papier en potlood, terwijl je het licht aanhoudt. Denk tien minuten en schrijf twintig minuten. Pagina's vol is het re sultaat... Dat is dc manier Kaka. Dus nicht „fantazieloos", volgende keer be ter, hoor! Stormvogcltjc is met Bruinoog wezen winkelen in Utrecht en heeft van die tocht verslag aan mij uitge bracht. Ik kan me alles prachtig voor stellen. Twee giebelende, snoepende, pratende, onschuldig kijkende nichtjes in Utrecht's straten. Als de Dom eens had kunnen spreken! Je bent hevig aan het rijmen geslagen; alleen is het. zoo jammer, dat jc zesmaal vier regels hebt, wat eigenlijk niet de bedoeling was. Zoo zie ie, Storm vogeltje, ondank is 's werelds loon, maar zoo erg is het hcusch niet, hoor! S i p-S u, net wou ik schrijven, dat je maar zoo weinig nieuws had, toen ik me bedacht, het papier omkeerde en zag dat jij je ook bedacht had! Dus was het in orde. Heeft Stormvogeltje je niet tot een gedicht kunnen inspireeren? Jullie zijn immers zulke reuze vrien dinnen! Volgende week hoor ik wel wat over wat je eergisteravond uitge spookt hebt, hè? Wil je mijn groeten overbrengen aan Zeemeeuw en vragen of ze me nog eens schrijft? Flierefluiter, inderdaad is er vooruitgang in het plaatselijk voetbal waar te nemen, maar als er nu maar een goed «resultaat volgt En daar ben ik bang voor; maar laten wc het beste hopen Flierefluiter. Jij hebt nu een reuze drukke week achter den rug, trouwens deze heele maand. Want het loopt al weer hard naar Kerstmis im mers! Pewi, inderdaad is er misverstand in het spel geweest In den ruilhandel stond tweemaal de naam van Kaka ge noemd en jouw naam niet Vandaar de vergissing, maar die zal hersteld wor den, hoor! Je hebt een aardige verlang lijst opgesteld en ik ben benieuwd of die in vervulling gegaan is. Wat zal er eergisteren bij jullie een angst en spanning geweest zijn! Toch leuk, wan neer je met zoovelen bent. Je schrijft me daar nog wel een en ander over, nietwaar, Pewi? Komeet, je vorige brief was te laat, maar ik heb hem wel gelezen. Ja, voet- j bullen is zeker een mooie sport. Doe jij er veel aan cn speel je in een verceni-1 ging? Die enveloppe van je zusje vind ik juist aardig Komeet. Je hebt zeker vergeten ruilbonnen te vragen, daarom zal ik maar Paula-bonnen voor je klaar leggen. Die wil je immers graag hebben en andere stuur je ze maar terug hoor! De groote onbekende, zoo noem ik maar het familielid, dat mij een brief gestuurd heeft, zonder ook maar ergens een schuilnaam te vermelden. Wel doet hij of zij de groeten aan Mag nolia cn vertelt mij dat zijn of ham meester gevallen is. Ook stuurt hij of zij een gedichtje in over den baard van St. Nicolaas, heeft de raadsels opgelost en vraagt bonnen. Ra, ra wje is dit fa milielid? Ik weet het niet, maar zal bonnen klaar leggen onder don schuil naam: „De groote Onbekende"... Draaitol, echt jammer, dat Zwart- kijkstertje nu net in deze gezellige da gen ziek geworden is. Wil je haar de groeten doen en haar mijn beste wen- schen voor een spoedige beterschap overbrengen. Die bijnaam van Klaver blaadje is niet leuk, het is een scheld naam, die je in het bijzijn van andere menschen niet gébruiken kunt en dan is de grap er a! van af vind ik. Dat jullie schik gemaakt hebben op dien zolder, geloof ik graag. Ik ben hcusch niet an ders gewend, waar of niet? Magnolia beleeft prettige dagen. Over Antwerpen moet je me maar eens een en ander vertellen,, vooral over de haven, daar ik nogal op de hoogte ben met de toestanden van die havenstad. Schrijf maar eens wat je er allemaal mooi cn leelijk vond. Heb je vooral het oude stadsgedeelte bij de haven beke ken? Werkelijk de moeite waard hoor. Zeg, die Pelikaantjes, daar heb ik niets aan! Fijn, dat jc zoo tevreden bent over je prijs, kleine „geluksbloem"... Klaverblaadje, eigenaardig, ik vind juist liet gezicht op die watervlakte met het boscli op den achtergrond zoo mooi. Maar ja, jij ziet dat natuurlijk nu eiken dag en dan gaat het misschien vervelen. Maar als je er, zooals ik, eens een enkele keer langs komt, dan valt liet juist erg op. Als je bij Zonnetje mag komen, groet haar dan van mij cn wil je hetzelfde doen met Zwartkijkster- tje? Nu ben ik ook al weer uitgepraat en gj-oct je. Charly Chaplin, inderdaad, dat schoolblad mag er zijn. Ik lees het ook regelmatig en verwonder me steeds over den werkelijk goeden en aardigen inhoud. Ik vind het leuk, dat jij ook meegerijmd hebt. Ik hoor nog wel wat van je over den dag van St. Nicolaas, niet? Zwartkop heeft vergeten voor ditmaal bonnen te vragen, maar ze lig gen er ook nog van den vorigen keer. Ja, op school heb ik, net als jij, ook wel eens gemopperd over opgeloopen straf, maar daar doe je nu eenmaal niets tegen. In ieder geval was ik nooit hce- lcmaal onschuldig én zoo zal het met jou ook wel zijn. Zwartkop... En straf is altijd gauw vergeten, vind je ook niet? Ik wel. Krullebol, jullie hebben je vader goed bedacht, lees ik wel. Wie weet of Sint Nicolaas daar geen rekening mee gehouden heeft! Dat hij jou een kat vindt, kan ik onmogelijk gclooven. Een aardig idee om jullie 1 eeraar te verras sen, waarbij je weer eens gezien hebt, dat de jongens ook nog wat kunnen! Doe je de groeten aan je broeder, den grooten vog§l? Veldmuisje, waarschijnlijk heeft de zetter je in de krant vergeten te plaat sen, maar ook ik kan een fout gemaakt hebben. In ieder geval waren er twee dezelfde namen vermeld in den ruilhan del, wat niet de bedoeling is. Maar nu wordt beter opgepast hoor! Roodborstje heeft de aankomst van den Sint en zijn knecht leuk getee- kend. Dat zal wel tijd gekost hebben hè? Zeg, wat ben jij goed in talen; daarmede had je zeker een verrassing verdiend. Ik weet nu ook wel zeker, dat jij een goede Donderdagavond gehad hebt! Rood borstje, Lisse ligt in Zuid-IIolland hoort Rateltje heeft dit keer weinig te ratelen, maar ze heeft beloofd, dat ze volgende keer een hceleboel nieuws voor ine heeft Nou, er is stof genoeg om over te praten, Rateltje, je weet we], wat ik bedoel... Robbedoes, die film, waar jij niets aanvond, heb ik ook gezien. Ik vond hem bar matig, dus verschillen we weinig van meening. St. Nicolaas heeft me nogal goed bedacht, dus is hij zeker over mij tevreden geweest. Over jou ook Robbedoes? Cab Calloway, kerel, ook dit nummer is een felicitatie waard. Ik weet maar al te goed, wat er allemaal kijken komt bij iedere nieuwe uitgave. Dubbel blij ben ik daarom, dat je eerst je schoolwerk afmaakt, want dat is en blijft toch het voornaamste. Ik heb vooral je verslag over die lezing met belangstelling gelezen, daar zooiets ge heel in jouw lijn ligt. Een goede raad lijkt me hierbij, dat je dergelijke le zingen in verteltrant, in den vorm van een opstel, verslaat, zoodat je dan niet steeds in termen als: „vervolgens", „toen" of daarna" vervalt. Daardoor krijg je geen geheel, maar wordt het te veel een opsomming. Hee- lemaal ben je daar niet aan ontkomen, niet waar, maar toch heb ik je copy met genoegen gelezen! En nu, succes met het Kerstnummer hoor! Ik heb alle nummers een apart plaatsje op mijn bureau gegeven, ze zijn het stellig waard, Cab Calloway! De raadsels I (Ingezonden door Charly Chaplin) Van de volgende woorden, moeten zoowel de begin als dc eindletters den naam van een familielid vormen. 1. een gebouw. 2. plaatsje in Gelderland. 3. deel van een schip. 4. plaats in Zuid Amerika, hekend door koffieuitvoer. 5. lekkernij (gebak). 6. edelman. 7. Hoofdstad van Noorwegc 8. jongensnaam. 9. soort portwijn. II (Ingezonden door Sportmakker) Mijn geheel is het devies van den Kon. Ned. Zwembond: 18, 19, 2, 21, 22, 6, 7, 12, 4, 17, 23 en 24 is een gebiedende eisch in ons water rijk landje. 13, 11, 8, 14 en 9 vogelnaam van de F 36. 3, 1. 20, 5 ander woord voor beest. 10, 3 en 16 plaatsje in Gelderland. (Zie vervolg Derde Blad, pag. 2). KLEEDING IN VERBAND MET HET JAARGETIJDE. door G. C. MeijerSchwenckc. In ons land met zijn wisselvallig klimaat Js het zeker noodig, dat de kleeding zich aanpast aan het jaargetijde. Nu eens ge ven najaar en winter zachte dagen, dan weer giert con scherpe wind om ons heen, terwijl wij fat do laatste maand van het jaar nog heel wat koude mistige dagen te vachten hebben. Omstreeks Sinterklaas worden wij door deze vochtige mist reeds vaak overvallen of wel we hebben van die fijne motregens, die gestadig en onver moeid hun fijne druppels onbarmhartig op ons neer doen vallen. We spreken dan van echt Sinterklaasweer, waardoor menigeen zich rillerig en koud voelt en een flinke verkoudheid oploopt Ook do ademhalings organen zijn zeer gevoelig en overal om ons heen zweven duizende bacillen, die het er op gemunt hebben ons te infecteeren. Zelfs als wij met slecht weer niet uitgaan, kan ons zoo'n verkoudheid overvallen, die wil dan meestal te danken hebben aan snip verkouden bezoekers. Op school ste ken de kinderen elkander ook aan, zoodat soms do halve klas verkouden is en de on derwijzers en "onderwijzeressen eveneens slachtoffers worden. Het eenige middel, waardoor men in fectie kan tegengaan b het ontsmetten van de keelholte, door deze 's morgens cn 's avonds to gorgelen b.v. met een gorgel drank en bet in den mond laten smelten van een tabletje formamlnt. dat alle bac teriën doodt, 's Avonds voor het naar bed gaan kan men als regel een glas warme kwast nemen, dat zoo'n heilzame werking heeft, en de giftige stoffen door transpiree- ren uit het lichaam verdrijft. Verkoudheid is een ziekte, waaraan nog veel te weinig aandacht wordt besteed en die een der meest onaangename infectie ziekten genoemd mag worden. Bij een neusverkoudheid, waarbij de patient niest en proest zijn de slijmvliezen ontstoken en wij behoeven maar in éénzelfde huis te vertoeven om reeds aangestoken te wor den. Verkouden menschen moesten eigen lijk altijd papieren zakdoeken gebruiken, waardoor het verspreiden der bacillen voorkomen wordt en die men in pakjes van 12 stuks kan koopen. Gebruiken wij gewone zakdoeken, dan moeten deze af zonderlijk bewaard en uitgekookt worden in zeepsop, waaraan ammoniak is toege voegd. Zijn wij eenmaal flink verkouden en blijven wij doorloopen. komen toch in vol le zalen, dan steken wij niet alleen ande- r- menschen aan, doch onze ademhaling* organen zijn zoo overgevoelig, dat wij kans hebben allerlei infectieziekten op te loopen als griep, keelontstekingen e.d. Verkouden menschen moeten zich ont houden van het bezoeken van zieken, om dat deze.natuurlijk veel meer vatbaar zijn dan gezonde mensehen. Ook voor hen i« het om besmetting te voorkomen ge wrnsrht formamint te gebruiken. Komen de kleintjes uit school thuis, dan tullen zij vooral in verwarmde vertrekken moeten spelen, want koude werkt zeer verkeerd op hen in. Behalve neusverkotid- heid. kunnen zich allerlei andere kwaal ties voordoen door de inwerking der kou de, o.a. darmstoornissen. Het beste is de kinderen wollen onderkleeding te laten dragen, liefst op de huid, lange wollen kousen en stevig gezoolde schoenen. De laatstP worden in huis verwisseld voor warme pantoffels. De kleeding van tegen woordig is practisch cn eenvoudig, vooral de wollen pullover, vesten en jumpers zor gen voor het behoud van de noodige li chaamswarmte. Verkouden en hoestende kinderen moe ten zoo mogelijk afgezonderd gehouden worden van do broertjes en zusjes en en kele malen per dag warme melk met sui ker en anijsspiritus drinken, b.v. 10 a 15 druppels op een beker cn voor het slapen gaan vllerthee of lindebloesem, terwijl de keel vochtig gehouden wordt door hoest- bonbons. brokken of drop. Komen de kinderen koud en rillerig van school thuis, en zien wij dat ze wat verhoo ging hebben, dan is het beste ze in bed te stoppen met een warme kruik en borst en rug in te wrijven met licht verwarmde kamferolie en daarna om te wikkelen met een groot vel watten en een flanellen doek. hetgeen ook voor volwassenen zeer goed is Het voorkomen van infectieziekten is beter dan het genezen en daarom moeten wij in de eerste plaats zorgen, kleeding te dragen, die zich aanpast aan het jaarge tijde en tevens zorg to dragen voor een al leszins afdoende ontsmetting van de neus- keelholte, In den zin als hierboven aange geven. Toegerust met deze voorzorgen, zul len zoowel volwassenen als kinderen den winter tegemoet kunnen gaan zonder tel kens weer opnieuw door de gevreesde verkoudheldsbflcil te worden geïnfec teerd. EEN ST. NICOLAASPREMIE! Vraagt nog heden aanl Wij zijn nu weer in den tijd van St. Ni- eolaas-voorbereidingen cn als huisvrouwen doen we ons best d»t jaarlijks terugkeeren- de familiefeest zoo goed mogelijk fe doen slagen. Dit kost vooral in dezen tijd nog wel eens hoofdbrekens, omdat alles zoo goedkoop mogelijk moet zijn en goedkoop, volgens een oude spreekwoord, dikwijls duurkoop is Maar goedkoop en goed is al les. wat U zelf maakt. Cadeautjes behoe ven niet altijd veel geld te kosten; men kan ze zelf maken en de vreugde is er des te grooter om. Zoo juist is het Novembernummer van Het Practisch Modeblad verschenen. Dit nummer staat in het toeken van hef St. N'ieolaasfeest. d w.z het bevat allprlei aan wijzingen. hoe men het St N'ieolaasfeest gezellig kan maken. Men kan er in vinden, hoe men nuttige en practische geschenken zelf kan maken; het geeft een aantal re cepten van de meest gewilde Sf Nicolaas- lekkernijen, in één woord: hef is een St. N'irninasnnmmer. dat er zijn mag. Dit fraaie nummer stellen wij kosteloos beschlkhaar aan onze lezeressen, die er goed aan zullen doen. dit nog vandaag aan te vragen. Men kan dit doen ner hrief on der hijsluiting van twaalf cents aan post zegels. geadresseerd aan de Moderedactri ce Muzenstraat 5b »e Den Haag. of door «storting of overschrijving op rjiro-rekening '91919 ten name van den Knippatronen- dienst te 's Cravenhnge. Wij raden U aan, dit nog heden te doen U zult er veel genoegen van beleven! DE MODE HERINNERT AAN VERVLOGEN TIJDEN. „Niets nieuws onder de zon", zoo schijnt ook Mevrouw Mode er over te denken, want in de verschillende details, die een deel der win termode uitmaken, vin den wij veel terug, wat aan lang vcrvlogcr tij den, aan klederdrach ten uit vroegere eeuwen herinnert. Alles wat wij thans in herhaling gebracht zien is echter gewijzigd om zich aldus aan te passen aan de eischen van een nieuwen tijd, zoodat wij hetgeen eens bewonderd werd door vrouwen van vele ge neraties terug, weer met evenveel genoegen zullen dragen. (1.) Wekt de wijd© klokkende tafzijden ja pon met ruime klok ken in donker roode changeantzijde en hef gladde, aangesloten lijfje met preutsche, hoog© hals en wijde ballonmouwen geen herinneringen aan d< schilderijen van groo te meesters? (2.) Fluweel, brocaat en vóór alles tafzijde, in mooie weerschijn, (camélcon) met moes jes. ruiten en strepen, geven het stemmige materiaal van oude klassieke robes weer. (3.) Het gedrapeerde toilet, dat thans zeer modern is en in over eenstemming is tre- hracht met dezen tiid, is ontleend aan antie ke modellen. (4.) Do rédiculc van hetzelfde materiaal als dc japon vervaardigd, (5) het garnituur van gesteven linnen of pi qué. zijn alle moderne kleinigheden, die hun oorsprong vinden in vroegere bijkomstighe den en garnecringen, zelfs (6) dc naraplm'e- wandelstok zag men reeds in vroeger jaren gebruiken. De naar binnen gp- slagen rokken, die aan de Oostersche wijde broeken doen denken. (7) en een typische drapeering geven, zien wij nog een enkele maal, terwijl (8) het fluweelen toilet met tresgarneering een gemoderniseerde uit voering is van de vroeger gedragen strak gesloten en met passement versierde ja ponnen. Het opstaande boordje heeft als afwerking een smalle ruche. (9) In de mid deleeuwen werd reeds het boetekleed der morvrtken in de vrouwenmode teruggevon den. Jok thans zien wij weer losse ruime •sponnen met een koord met afhangende kwasten om het middel dragen, terwijl een ceintuur (10) van goud-tres buitengewoon voldoet, b.v. op bruine japonnen. (11) Aar dige wollen doekjes, niet meer in het al te stemmige zwart van weleer, doch in war me, kleurige tinten worden thans gedra gen en niet te vergeten (12) de mooie kanten shawl's die bevallig om het hoofd gedrapeerd worden cn met de avondjapon nen een schilderachtig geheel vormen. ITALIAANSCHE MODE. re leden heeft een modeshow plaats n te Parijs, van Italiaansche ont- die zeer vele verrassingen bracht, i alleen had men volkomen met de slanke lijn gebroken, doch vele robes wa ren van rijke draperiën voorzien. Men zag niet slechts een fantastische doch bepaald een exotische reeks toiletten. Rijke, bijna overvloedige toepassing van passemente- rieën en kwasten en sterke kleureneffec ten. Het. materiaal was zoowel kostbaar als modern, terwijl voor de avondjaponnen zeer veel tafzijde in combinatie met fluweel tot wijduitstaande modellen werd ver werkt. De Venetiaansche shawl en de driekwart lange capes vervingen de avondmantels en verhoogen de schilderachtigen indruk, die de lange sleepende gewaden maken. Zoo zag men onder meerderen, een zwart fluweelen cape, in het midden achter open vallende, waarvan de eene helft gevoerd was met Nijlblauw satijn en de andere helft met licht groen satijn, hetgeen onge twijfeld zeer apart te noemen was. Een zwart kanten toilet werd over een lange wijde broek van zwart atlas gedra gen, die als meest moderne inspiratie, de openvallende rok moest vervangen en min of meer Oostersch aandeed. Als nieuwste kleurencombinatie gaf men een wijnrood ensemble waarbij een licht groene pull over gedragen werd en dat inderdaad een verrassend effect gaf. Zeer voornaam werkte een complet, be staande uit een blauw-grijze halflange man tel met blauw vos gegarneerd, die gedra gen werd over een zijden japon in dezelfde tint. met blauw kristallen knoopen. Bonten mantels en cape's werden in drie kwart lange modellen gedragen, waarbij een grijze japon met halflange grijze man tel van lamsvel met bijpassende mof door een buitengewoon mooie coupe zeer de be wondering der aanwezige dames wekte. Nadat de mannequin de mantel had af gelegd, zag men een ceintuur van wildleer in dezelfde kleur der japon met een gesp van rood zegellak, metalen initialen en als sluiting clips van hetzelfde metaal, het geen de totaal indruk nog verhoogde. De exotische voorliefde voor glinsterende versieringen komt tot uitdrukking in jum pers van goud en zilver brocaat. Op de wollen middagjaponnen zag men decora tieve knoopen dragen in allerlei vorm en in groote verscheidenheid van materiaal en bewerking. Zoowel houten, beenen, ea- laiith. glazen als kurkknoopen zag men dragen, soms zelfs in zeer willekeurige vormen uitgevoerd, waarhij een Oostersche fantasie hnar invloed deed gelden. Antieke gespen zag men evenals andere antieke sieraden dragen, doch niet minder vaak werden al tc stemmige kleuren opgevroo- lijkt door hel gekleurde, modern uitgevoer de gespen, clips e.d. HEBT AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg- haar bij de moderedactrice v. d. hlad. Mu zenstraat 5b. Den Haag. (Girorek. 191919, t.n.v. den Knippatronendienst). voor slechts 58 cent. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 16