MARIUS BLOK KROON-TAX Stadsnieuws Hinderwet BORGERLAAN 3 Garage: Kroontjesmolen2 Speciaal goedkoop tarief 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 DECEMBER IMS VEREENIGING VOOR IJSBESTRIJDING Een definitief bestuur geko* zen. De plannen voor de toekomst Gisteravond had in het gebouw der Kamer van Koophandel alhier de alge- meene vergadering plaats van de Ver- eeniging IJshestrijding Geldcrsche Val lei, welke geleid werd door den heer E. van Vollenhove, die allereerst mededeel de, dat op de statuten der vereeniging de Koninklijke goedkeuring is verkre gen. Hij betreurde het, dat zoo weinig belanghebbenden zich als lid der ver eeniging hebben opgegeven; hij vreesde, dat zij wèl zullen komen als er werke lijk met ijsbreken begonnen moet wor den, dus alleen, wanneer zij direct pro fijt van het werk der vereeniging kun nen trekken. Spreker hoopte, dat het lid worden op een dergelijke wijze maar niet zoo gemakkelijk zal kunnen gaan. In verband met de Kon. goedkeuring der statuten stelde het voorloopig be stuur zijn mandaat ter beschikking; de heer Van Vollenhoven stelde zich niet meer herkiesbaar. Hij achtte het ge- wenscht, dat een volkomen onpartijdige voorzitter werd gekozen, die zélf geen belang bij ijsbestrijding heeft. Deze meening werd niet algemeen gedeeld. In de vergadering vond men het billijk, dat belanghebbenden, die lid van de vereeniging zijn en hun bij drage storten, ook medezeggenschap zullen hebben. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat allereerst tot voorzitter werd gekozen de heer J. L. van Nieuwenhui- zen alhier, die zijn benoeming aan vaardde. Dr. Scheurer werd als secretaris-pen ningmeester herkozen. Vervolgens wer den tot bestuursleden gekozen de hee- ren D. v. d. Bunt uit Nijkerk en de heer W. Houtzaager alhier, die aftredend was. Besloten werd, dat de bestuursleden gedurende 2 jaar zitting zullen hebben. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat van verschillende instanties bijdra gen gevraagd zullen worden tot bestrij ding van de kosten voor ijsbestrijding, waarvoor men zich zal wenden tot het rijk, de provincies Utrecht en Gelder land en de gemeenten Amersfoort, Nij kerk, Soest, Baarn, Bunschoten, Leus den, Barneveld, Harderwijk, Huizen, Putten, Eemnes, Woudenberg, Hoog land en Ermelo. Aan de Kamer van Koophandel zal eveneens worden gevraagd voor de ver dere vorming van het stamkapitaal, welk verzoek ook gericht zal worden aan de Kanaalvereeniging De Gelder- sche Vallei. Nadat nog verschillende in terne zaken waren behandeld, werd den voorzitter dank gebracht voor de wijze, waarop hij gedurende het eerste jaar de vereeniging heeft geleid. De heer Van Vollenhoven dankte ten slotte het oude bestuur voor de onder vonden medewerking, in welken dank hij speciaal den secretaris, Dr. Scheurer, betrok. Men ging uiteen met het doel allen de actie voor werving van leden zoo veel mogelijk te steunen. WAARSCHUWING De Burgemeester van Vught verzoekt in het Politieblad van deze week als verdacht van oplichting aanhouding van een man, die vent met costuum- stoffen, doch ook monsters bij zich heeft van overhemden, sokken, enz. welke te gen abnormaal lagen prijs besteld kun nen worden, doch waarvan levering achterwege blijft. Zijn bedoeling is te gen contant geld de coupons heerenstof te verkoopen. Hij gebruikt hiertoe de namen van notabelen zónder aan die personen geleverd te hebben. Hij spreekt Duitsch, Vlaamsch en zuiver Nederlandsch. In zijn gezelschap is waarschijnlijk een man, die een koffer draagt, waarin de stalen en coupons worden meegevoerd. Ook reizen zij wel met een tweepersoonsauto, welke dan door een derde wordt bestuurd. Vermoedelijk is deze man ook in onze stad aan het werk geweest. Men wordt verzocht bij voorkomende gelegenheid direct desnoods, telefonisch, den com missaris van politie te waarschuwen. BEROEP ONGEGROND VERKLAARD Het beroep van den heer J. Dijk, bij Ged. Staten tegen zijn eervol ontslag wegens boventallig worden als onder wijzer aan de openbare school Punten burgerlaan, is ongegrond verklaard. DE ONTSLAGKWESTIE AAN DE HANDELSAVONDSCHOOL Het Ambtenarengerecht te 's Graven- hage heeft de stukken opgevraagd, wel ke betrekking hebben op het eervol ont slag, verieend aan den heer H. Wan ningen als lecraar aan de Handels avondschool. KAMER VAN KOOPHANDEL De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Geld. Vallei alhier zal Vrij dagmiddag a.s. in openbare vergade ring bijeen komen. GARNIZOEN De Ritmeester I. L. D. Baron Sirtema van Grovestins van het 1ste Regiment Huzaren, thans gedetacheerd bij de Rij school, zal, na zijn terugkomst uit Ame rika, worden ingedeeld bij het 4de Half- Regiment Huzaren te Deventer. De dienstplichtigen van oudere lich tingen dan van 1936, niet bestemd voor de officiers- of de onderofficiersoplei ding bij het onbereden gedeelte van het le en het 5e regiment veldartillerie, aan wie uitstel van opkomst in werkelijken dienst is verleend tot het tijdstip van 16 lol J3 April 1936, behooren 1 April l.v. Vrscheidenlijk te Utrecht en al- hiei t eerste oefening onder de wa pent komen. DE CRISIS IN HET OOSTEN Nog een en ander over de door Dr. Kraemer alhier te houden lezing Men schrijft ons: Het is dikwijls zoo, dat de dagelijk- s'che zorgen van ons bestaan onzen blik gevangen houdt binnen den engen kring van onze directe omgeving. Wij weten het wel: daarbuiten en vooral in het Oosten maken zich gewel dige machten gereed voor een strijd, die binnen korter of langer tijd ook ons directe bestaan zal treffen. En gaarne zouden wij een helder overzicht hebben over hetgeen in het Oosten woelt en werkt. Gaarne ook een duidelijke lijn ontdekken in het chaotisch velerlei der gebeurtenissen. Het zal dan ook velen een genoegen doen te vernemen dal een zoo uiterst deskundig man als Dr. Kraemer bereid is gevonden op Vrijdag a.s. een avond in Amersfoort te komen spreken over de uitzichten en mogelijkheden van do Crisis in het Oosten. Maar is Dr. Kraemer's kijk op deze kwestie niet eenzijdig zal men wellicht vragen. Als antwoord hierop kunnen wij niet beter doen dan te wijzen op een inter view dat onlangs een verslaggever van „Het Volk" met Dr. Kraemer had en dat het met groote instemming door „De Standaard" werd overgenomen. Dit interview eindigde als volgt: „Op de terugreis wilde het beeld van dezen merkwaardigen zendingsman ons niet uit de gedachten. Onder het genot van een sigaar en een kop thee moch ten wij hem met een spelend gemak het eene punt na het andere hooren ontwikkelen, nuchter, eenvoudig en met een bijkans grootschc bescheidenheid." „Ik ben maar een belangstellende leek, die in het lot der mcnschen belang stelt!" waarschuwde hij meer dan eens in het gesprek. Een belangstellen de leek? Nu ja, wij weten wel beter. Een koloniaal Nederlander om trotsch op te zijn, een man die, zij het uiter aard in het bestek zijner eigen recht zinnig protestantschc overtuiging, zijn beste krachten wijdt aan do verheffing der inheemsche bevolking. En één, die in waarheid de Neder- landschc naam hoog houdt in Indo nesië!" Wanneer twee bladen van zoozeer verschillende richting van hun warme waardeering voor Dr. Kraemer doen blijken, mogen wij. dunkt ons, verze kerd zijn a.s. Vrijdag een niet-eenzijdigo doch ruime en breede visie te zullen ontvangen op de problemen, die door de Crisis in het Oosten ontstaan zijn. VEREENIGING VAN VRIENDEN VAN DE SOVJET UNIE Blijkens een elders in dit blad ge plaatst Keitje houdt de Vereeniging van Vrienden van de Sovjet Unie op Vrij dag 13 dezer een propaganda-avond in Amsvorde, waarbij de lieer C. de Boer als spreker zal optreden. WIJDINGSAVOND Blijkens een elders in dit blad ge plaatste advertentie zal op Dinsdag avond a.s. in de Remonstrantsche kerk alhier een wijdingsavond worden ge houden, waar Ds. Miedema alhier zal spreken en Evert Miedema (zang) en Jaap Elzenaar (orgel) zullen meewer ken. ORKESTVEREENIGING AMERSFOORT Ter gelegenheid van het 25 jarig be staan zal de Orkestvereeniging Zater dag 14 December in het gebouw van de Theosofische Vereeniging een recep tie houden. NED. HERV. GEMEENTE De heer F. Wesseling als ouderling afgetreden In de laatst gehouden vergadering van den Kerkeraad werden, naar de Kerkbode meldt, herkozen de aftredende ouderlingen Keemink, Potjcwijd, Rijks en de aftredende diakenen Van Sloo- ten, Kamerbeek en Goedknegt. In de plaats van den heer F. Wesseling, die wegens zijn hoogen leeftijd wenscht af te treden, werd gekozen de heer D. Schroor. Tevens werd besloten het aantal ouderlingen met zes uit te breiden in de a.s. Maartvergadering. Met ouderling F. Wesseling, zoo schrijft de Kerkbode, die 16 jaren de gemeente diende, vertrekt een bijzonder geacht man uit den Kerkeraad. Het zal vreemd zijn als de adviezen van dezen altijd vriendelijken en waardeerenden ambtsdrager niet meer gehoord worden. Do gemeente zal hem dank weten voor al wat hij in haar belang, zoo warm door hem verdedigd, gedaan heeft. Zij God hem alle dagen goed en nabij en sterke Hij hem om als kerkvoogd de gemeente te dienen zoolang als het maar mogelijk is. AMERSF. RADIO CENTRALE Wat zij uit het buitenland geelt Zondag en Maandag a.s. geeft de Amersfoortschc Radio Centrale behalve de programma's der beide Hollandsche zenders die der volgende buitenlandsche stations door: Zondag 8 December S.209.50 Hamburg 9.5010.20 Diversen 10.202.20 Brussel Vlaamsch 2.20— 4.30 Ierland—Holland 4.308.05 London Regional 8.059.20 Hamburg 9.20—12.00 Wecnen Maandag 9 December 11.0512.20 London Regional 12.202.20 Brussel Vlaamsch 2.205.35 London Regional 5.35— 6.20 Droitwich 6.206.50 Diversen 7.00— 8.00 Gramofoonuitz. A.R.C. 8.0012.00 London Regional LUCHTBESCHERMING Op initiatief van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht zal in dat gedeelte dier provincie, hetwelk niet aan do oefening in den luchtbescher mingsdienst in October j.l. heeft deel genomen, in het aanstaande voorjaar eeneens zulk eene oefening plaats heb ben. Met het.oog daarop heeft op Woens dag 4 dezer in het Gebouw van het Provinciaal Bestuur eene bespreking plaats gehad met de Burgemeesters en do Hoofden van den luchtbeschermings dienst der daarbij betrokken gemeen ten, waarbij Generaal Prins, Comman dant van den luchtverdedigingskring UtrechtSoesterbcrg, technische uiteen zettingen gaf omtrent, do wijze, waarop bedoelde oefening zal worden gehou den en de voorbereidingen, welke in de gemeenten daarvoor nog moeten wor den getroffen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van het publiek, dat een door de N.V. Sigaren fabriek „Dcli Moeda" ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning 4ot het op richten van een sigarenfabriek en het daarin plaatsen van drie electromoto- ren in totaal van IV» P.K. tot het aan drijven van verschillende machines in het perceel, alhier gelegen aan de Ro- semarijnstceg 13 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt en dat op Vrij dag den 20 December aanstaande, des voormiddags te 10 ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven, om, ten ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, be zwaren tegen het oprichten van de in richting in te brengen. Dat een door M. Jansen ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een slagerij en het daarin plaatsen van een kookketel en een electromotor van 1 P.K. tot het aandrijven van een gehakt molen in het perceel, alhier gelegen aan den Soesterweg 212 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt en dat op Vrij dag, den 20 December aanstaande, de3 voormiddags te 10.15 ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven, om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. LEERAAF vl->OL SPREEKUUR DAGELIJKS VAN 1-2 UUR Uitvoering Melkbesluit Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat zij noo- dig verklaren, dat na het in werking treden van dit besluit, hetwelk zal plaats vinden op 1 December 1935, ver voer, het in voorraad hebben of behan delen van melk en/of melkproducten en van als zoodanig aangeduide waardoor of voor hem a. die een bedrijf van melkverkooper heeft opgericht, door koop, huur, huur koop of op andere wijze heeft overge nomen, heeft verplaatst of over een ge meente, waar artikel 32 van toepassing is, heeft uitgebreid. b. die een bedrijf, dat niet voldoet aan de eischen, in lid 2 van artikel 32 van het Melkbesluit gesteld, door een ander doet uitoefenen, c. die in of ten behoeve van een ge vestigd bedrijf van melkverkooper al dan niet geheel afgesloten ruimten voor het in voorraad houden of behandelen van melk en/of melkproducten in ge bruik heeft genomen, opgericht, inge richt of gewijzigd. slechts mag plaats vinden, indien zijn bedrijf voldoet aan de eischen in lid 2 van artikel 32 van het Melkbesluit ge steld. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Aanvragen van werkgevers Boven de IS jaar: 4 Dagmeisjes, 4 dienstboden, 1 huis houdster, 1 keukenmeisje, 2 kruideniers bedienden, 1 werkmeisje, 1 kapster, 1 winkeljuffrouw, 1 waschmeisjc. Beneden de 18 jaar: 1 Kappersbediende, 3 machine-bank werkers, 1 meisje voor weverij. Aanbiedingen van werkzoekenden Boven de 18 jaae: 1 Accountant (ass.), 2 agenten, 7 ar beiders Zccpfabr, 4 autogeenlasschers, 15 automonteurs, 1 banderolleerder, 7 banket- en broodlwkkers, 2 banketbak kers, 26 bankwerkers, 1 beeldhouwer, 3 behangers-stoffeerders, 6 betqnvlechters, S betonwerkers, 4 bierbottelaars, 3 blik slagers, 2 bloemisten, 1 boekbinder, 9 boekdrukkers, 11 boekhouders, 4 bouwk. opzichters, 10 broodbakkers, 2 buffetjuf frouwen, 41 chaufeurs, 1 chocoladewer ken 1 colporteur, 3 constructiewerkers. 2 correspondenten, 4 dagmeisjes, 11 dienstboden, 22 olectriciëns, 5 electr. las- schers, 4 expeditieknechten, 61 fabrieks arbeiders, 1 forceur, 2 framebouwers, 2 framevijlers, 1 gas- en waterfittcr, 3 gra niet-werkers, 5 granietschuurders, 121 grondwerkers, 25 havenarbeiders, 3 hoef smeden, 1 houtdraaier, 5 huishoudsters, 3 huisknechten, 8 hulp in de huishou ding, 2 hulpvakarbeiders (Typ.), 1 glas in-lood-zetter, 2 meetarbeiders, 1 steen- zager, 1 schoorsteenmantelstellcr, 1 hor stelmaker, 1 klompenmaker, 1 cigarillos- inpakker, 1 filiaalhouder, 1 buffetchcf, 2 controleurs, 2 verpleegsters, 1 boekhoud ster, 5 incasseerders, 4 inpakkers, 2 in strumentmakers, 33 kantoorbedienden (m.), 15 kantoorbedienden (v.), 14 kan toorwerksters, 5 kappersbedienden, 11 kellners, 5 ketelmnkcrs, 1 keukenmeisje, 1 kinderjuffrouw, 1 kistenplakker, 13 kleermakers, 1 klinker, 4 koks, 1 koper slager, 7 kruideniersbedienden, 3 kui pers, 1 lederbewerker, 10 letterzetters, 3 lompensorteerders, 13 loodgieters, 8 loopknechten, 177 losse arbeiders, 8 ma chinale houtbewerkers, 12 machine bankwerkers, 1 machinist, 16 magazijn knechten, 3 magazijnmeesters, 11 me taaldraaiers, 3 metaalfraisers, 1 metaal schaver, 5 metaalslijpers, 1 metaalstam per, Cl metselaars, 4 meubelbeitsers, 23 meubelmakers, 2 meubelstoffeerders, 1 modelmaker, 1 monteur, 9 onderwijzers, 67 opperlieden, 4 pakhuisknechten, 1 pettenmaker, 1 pianostemmer, 1 goreed- schapmaker, 1 graveur, 1 moffelaar, 1 vernikkelaar, 1 metaalzager, 1 werktuig kundige, 1 wielenmaker, 1 bosjesmaker, 1 stalknecht, 1 casserollier, 6 houwk. teekenaars, 1 kapster, 11 onderwijze res- sen, 2 hoofdonderwijzeressen, 5 plaat werkers, 9 reizigers, 2 rijwielherstellers, 5 rijwïellakkers, 6 rijwielmonteurs, 3 scheerders (texicl), 94 schilders (huis), 3 schilsters, 6 schoenmakers, 14 sigaren makers, 2 sigarensorteorders, 14 smeden, 8 slagers, 3 soldeerders, 2 spoorweg-ar beiders, 1 steenhouwer, 6 steno-typisten, 6 stokers, 10 straatmakers, 14 straat- makers-handl., 38 stukadoors, 1 suiker werker, 3 tabaksbewerksters, 2 tabaks- stripsters, 1 teekenaar (techn.), 2 teeko- naars (werktk.), 1 teeke.noar (ccntr. ver warming), 4 textielarbeiders, 107 tim merlieden, 13 tuinlieden, 1 twijner, 1 uitvoerder, 4 veldarbeiders, 1 venter, 1 verfmnler, 4 nuaisters, 2 vervors, 19 ver- warmings-montcurs, 5 verwarmings- techn., 2 vilt bewerkers, 13 voegers, 12 voerlieden, 1 vuurwerker, 4 wufclbak- kers, 3 wagenmakers, 2 waschknechtcn, 5 werkmeesters, 56 werkvrouwen, 35 wevers, 5 winkelbedienden, 7 winkeljuf frouwen, 2 zadelmakers, 2 zilverslijpers, 1 papiersnijder, 1 controleur (bierbotte larij), 1 ringer, 3 vertegenwoordigers, 1 varensgezel, 1 bezorger, 1 huisbewaar der, 1 tabaksoorteorstcr, 1 telefoniste. Beneden de 18 jaar: 4 Autogeenlasschers. 3 banket- en broodhakkers, 1 banketbakker, 2 bank werkers, 2 broodbakkers, 25 dagmeisjes, 3 dienstboden, 2 electricians, 16 fabriek's- jongens, 1 assistente tandarts, 1 dek- openhaalster, 8 kantoorbedienden (man nelijke), 15 kantoorbedienden (vrouw.), KINDERPOSTZEGELS 1935 Tot en met 9 Januari 193f aan het postkantoor ve» krijgbaar Aandacht voor het Kinderzegel, Aandacht voor de Kinderkaart... Want zij beide zijn die aandacht Als vanouds zoo dubbel waard! Voor de zegeü en de kaarten Wordt iets èxtra's weer betaald En met al die extra-centen Wordt dan 't zwakke kind gestaald.* Wordt het blind of doovo kindje Uit zijn triestheid opgebeurd, Wordt het leven voor 't misdeelde En verwaarloosd kind gekleurd- Als men met den eigen kleuter Nimmer zorgen heeft gehad. Ziet men meest geen moeilijkheden Op eens anders kleuter-pad... Maar ze zijn er! Talloos velen! Méér dan U of ik vaak weet; En vandaar dat men een oproep Voor dat kinderleven deed. Deze weken voert men actie Voor het misdeelde kind, Dat zoo dolgraag voor zichzelve Weer wat zonnestraaltjes vindt... Koopt dus kaarten, koopt veel zegels En betaalt Uw èxtra-cent! Toe, verlicht de zorgen, die U In Uw eigen huis niet kent PHILIA (Nadruk verboden) 15 kantoorbedienden (v.), 1 kinderjuf frouw, 1 kleermaker, 4 loopjongens, 13 losse arbeiders, 2 machine-bankwerkers, 1 mctaaldraaier, 3 metselaars, 1 meubel maker, 1 mangelster, 2 leerling verkoop sters, 3 rijwielherstellers, 5 schildert (huis), 3 steno typisten, 5 tabaksbewerk sters, 1 tabakst riippcr, 1. teckenaar (techn. werktk.), 3 tmmerliéden, 4 tuin lieden, 3 naaisters, 1 verwarming-mon teur, 1 winkelbediende, 5 winkeljuffrou wen. Voor aanvragen om werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Ge meente, raadplege men de opgave op de stads-aanplnkplnatscn. PLAATSELIJK CRISIS COMITÉ Voor het Plantselijk Crisis Comité zijn nog de volgende giften binnen gekomen: C. II. E. 1.50 Maandelijksche bijdrage ƒ6.— AANHOUDING Door de politie alhier is een persoon aangehouden, die nog een oude reke ning met de justitie te vereffenen had. De man is op transport naar Utrecht go- stcld. EIERVEILING Aanvoer ong. 25.000 stuks. Heneieren 3.303.60; witte eieren 4.005.00; bruine eieren 4.505.50; eendeieren 2.50-2.70. VOOR ALLES VEILIGHEID STADSRITTEN 25 ct. BUITENRITTEN Ondern. J. v. Hoevelaak, REVUE VAN DE FILM De nieuwe films in Grand Théatre, City Theater en Bioscoop Amicitia Men is licht geneigd, om, wanneer de vertooning van een nieuwe Holland sche film heeft plaats gehad, te zeggen of te schrijven, dat de film beter is dan de voorgaande of wel de beste, die tot nu toe door onze industrie gepro duceerd werd. Immers Holland stond op dit gebied nog in do kinderschoenen en waarom zou men hen, die zich voor het moei lijke werk gespannen hebben, met felle kritiek willen tegengaan? Men begon pas, probeerde te slagen door een be paalde eigen sfeer te scheppen in een echt Hollandsche omgeving met door en voor ieder gemakkelijk te begrijpen en waardeeren toestanden. Zoo langzamerhand echter is men nu op een tijdstip gekomen, dat deze be ginperiode geëindigd beschouwd mag en moet worden; dat do Hollandsche film de kinderschoenen ontgroeid moet zijn en volwassenheid bereikt is. Twee vragen dringen zich dan, uitgaande van bovenstaande, onmiddellijk op den voorgrond: doorstaat het nieuwe pro duct een vergelijking met wat het bui tenland brengt en hoeven wij niet wel willend de oogen te sluiten voor manke menten, die te wijten zouden zijn aan weinig ervaring? Welnu, we hebben hier in Grand- The&tre de vertooning van de „Suiker freule" gezien onder regie van Haro van Peski en kunnen hier direct aan toevoegen, dat deze film het tegen het buitenland opnemen kan. Verheugend was het, om eens een werk voor oogen te krijgen, waarin men een lijn voelde, die met regelmaat gevolgd werd, zonder dta men dien indruk van passen en meten, schrappen en toevoegen kreeg. Niet meer te onpas dat inlasschen van wel aardige, maar toch te ver gezochte liedjes. Integendeel, met succes heeft men zich geworpen op een anderen kant van de zaak en wel de dialoog. Daarin hebben we kunnen genieten van werke lijk goed en vlot snel met een prettig geenszins geforceerd gesproken woord. Van den inhoud hoeven wij weinig te zeggen, daarvoor is het gelijknamige too- neelspel van Henri van Wermeskerken te bekend. Het stuk speelt zich af in Indië. waar wij den eersten machinist van der Kooy met zijn vriend Schuit in moeilijkheden zien komen, doordat hij aan ziin Hollandsche vrouw niet gezegd heeft, dat hij uit zijn eerste huwelijk met een inlandschc een dochter heeft. Dolly, die reeds een jongedame is ge worden, ondervindt op haar beurt moei lijkheden door haar liefde voor Hans Vermeer, fabricagechef op de suikerfa briek „Toeloeng Baroe" en de genegen heid, die Jlir. Hendrik van Wielandt, administrateur op die fabriek, haar steeds wil toonen. Het is tenslotte de „Suikerfrculc", Betje van der Kooy, die voor een gelukkige afloop zorgt. Een onderwerp, waarmede dus niet te hoog gegrepen is en waardoor juist een zoo blijvend resultaat verkregen is. Van de medespelenden noemen wij in de eerste plaats Annie van Duyn en Louis de Bree, resp. als Dolly en Schuit. Annie van Duyn is een charmante ver schijning op hét doek, die zich naast haar spel, ook door haar figuur en wijze van kleedon in deze film sterk op den voorgrond stelt. En dan Louis de Bree, hoe voortreffelijk heeft hij zich als de goedige, onschuldig humoristische Schuit doen kennen. Vooral de dialoog tusschen hem en Dolly, waarin zij hem als vroeger om hulp komt vragen, wil len wij noemen. Aaf Bouber had een rol, die haar zeer goed ligt. al vreesden wij een enkele keer. dat zij teveel in haar oude, afgezaagde spreektrant zou gaan vervallen. Gelukkig gebeurde dat niet. Johan Elscnsohn gaf Dirk van der Kooy goed weer. terwijl wij Louis Borel wels eens beter gezien hebben. Hans van Meerten mocht bijna forceeren. zooveel hij wilde, hetgeen zijn rol als admi nistrateur met zich bracht. Dc muzikale illustratie was soms wat vrij. te ver van het beeld. Als geheel een Hollandsche film, die, zonder ook maar ergens grontsch van opzet te zijn. een stuk ge zonde humor met hier en daar een wei nig fijngevoeligheid, in beeld gebracht heeft, een film. die er zijn tnag. Van het voorprogramma willen wij vooral de uitvoerige, fragmentarisch bewerkte uit voering van George Biset's opera „Car men" noemen. Ciiy Theater Wie van sterk filmspel houdt, kan zijn gading vinden in het hoofdnummer van deze week in het City-Theater. De film speelt in Dublin tijden.s den lerschen opstand tegen Engeland. Gypo Nolan is door de revolutionnairen uitgestootcn, hij heeft geen werk en lijdt armoe. Als hij rondloopt in de stad valt hem een biljet op met het portr.t van zijn vriend Frankie McPhilip en de mededeeling dat wie diens verblijfplaats verraadt twintig pond belooning krijgt. Het toe val wil, dat hij Frankie ontmoet en dan rijpt het besluit in hem dat geld te ver dienen door zijn vriend te verraden. Frankie wordt bij een achtervolging doodgeschoten en de revolutionnairen willen zich wreken op zijn verrader. De film geeft de psychologische uitwerking van de wroeging over liet verraad aan een vriend, alle leugens worden stukge slagen, zijn haast bovcnmenschclijke kracht kan Gypo niet helpen, dc kring sluit zich steeds nauwer om hem en het eindvonnis is de dood. En al breekt Gypo uit zijn cel, het vonnis voltrekt zich toch, zij het niet voordat Frankie's moeder hem vergiffenis geschonken heeft voor zijn daad jegens haar zoon. De film is, zooals Pabst dat vroeger reeds deed, gefilmd in een grijzen hnlf- toon, die -het dramatische opmerkelijk aanzet. Deze grijze toon brengt mede, dat ze geheel in het atelier moest wor den gefotografeerd en de regisseur John Ford blijkt van Pabst en zijn Dreigro schen Oper. alles geleerd te hebben. Hij vond prachtig materiaal ir. de figuur van zijn hoofdpersopn, de acteur Victor Mc.Laglen als Gypo! Een buitengewoon speler en een ideale vertolker van deze rol, die zich volkomen inleefde in het type van dezen dommen krachtmensch en in zijn getormcntcerdhcid over de lage daad van het verraad voor een handvol zilverlingen. Verraad (The Informer) behoort tot de goede films, het filmverhaal is sober verteld en de fotografie veelal opmerke lijk. Wie gaarne sterk karakterspel ziet liefhebbers dus van het spel van een Harry Baur en van Laugliton, zullen ook bewonderaars zijn van het overheer- schende spel van Mc.Laglen. In het voorprogramma gaat een reprise van La Cucuracha. waarover we vroeger reeds schreven. De gekleurde film is met dit nieuwe kleurenprocédé geen stap, maar een flinken sprong vooruit gegaan. Onze oude vriend Mickey Mouse* en de laatste opnamen van actualiteiten voltooien dit geslaagde City-programma. Bioscoop Amicitia „Een nacht In Sing-Sing" Is de titel van de film, waarmede Amicitia dit maal haar programma opent Een film met een scnsationeelcn inhoud, welke echter door den regisseur Collins op een rustige en toch boeiende wijze op het doek weergegeven wordt Met oen der gelijk gegeven zou, uit film-technisch oogpunt gezien, een Fritz Lang een in genieus en enerveerend stuk werk ge schapen hebben, maar daar niet allo regisseurs uit hetzelfde goede hout ge sneden zijn, kunnen wij ons tevreden stellen met wat Collins ons gebracht heeft Op een eenzame kamer wordt een man, Floyd Cooper, doodgeschoten. Op drie verschillende plaatsen vertoont zijn lichaam de doodelijke wonden van re volverschoten. Nauwelijks begint de po litie haar onderzoek, of drie mannen komen zich als de moordenaars aanmel den. Wie van hen heeft het eerste doo- donde schot gelost en waarom deed hij dat? Professor Duane wil dit met be hulp van een ingewikkeld toestel te weten komen. In de gevangenis, waar de drie man nen in één cel opgesloten zijn, begint dan het onderzoek, dat zeer zeker het beste deel van dc film uitmaakt. Wanneer de professor hen één voor één Iaat vertellen, wat hun verleden was en waarom zij den moord gepleegd hebben, neemt ondertusschen het toestel hun relaas op. Dat dc opname zoodanig is, dat leugens een abnormale curve teweeg brengen, willen wij gaarne op den koop toenemen. In alle gevallen blijkt de vrouw een overheerschende rol gespeeld te hebben. Cooper gebruikte, haar als slachtoffer om zichzelf omhoog te werken en de wijze waarop hij te werk ging, haalde hem de wraak met de gevolgen daar van, van dc drie mannen op dc hals. Eén van hen heeft zijn woorden ech ter verzonnen; hij hem was slechts na ijver en geldzucht de beweegreden tot den moord. I)e professor coneludecrde, dat hij het eerst geschoten heeft, en vervolgens de twee andere mannen de kamer binnen liet komen, waarbij hij den doode teekencn van leven deed ge ven. Hoe hij dat deed, zullen wij hier niet zeggen. Wel was het heel toevallig, dat de drie mannen precies binnen tien mi nuten van verschillende werelddcelen naar dezelfde plaats kwamen om wraak uit te oefenen... Een aardige bclnngwekkende film, waarin wij goed spel te zien krijgen van Conway Tearle en Mary Soran. Ook de drie tafereelen, waarin dc man- De voornaamste spelers uit Suikerfreule nen hun geschiedenis vertellen, zijn goed in beeld gebracht. Ais tweede hoofdfilm wordt vertoond „Money for speed", waarin de hoofdrol vertolkt wordt door Ida I.upino. F.en sensatiefilms, rijk aan snelheidsduivels cn onderlinge naijver.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5