DODGE GARAGE MOTORHUIS PREDIKBEURTEN „ACTIEF" Rembrandt voor den rechter VALSCH EN ECHT LUXE en VRACHT AUTOMOBIELEN Dat zal zijn reden wel hebben; worden ook nu nog dagelijks verkocht. TEL. 457 - KAMP 36-38 FEUILLETON DE ONBU1GZAMEN 2c BLAD PAG. Z AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 DECLuïSER 1935 5 Fa. M. H. van RAALTE afd. witte goederen - ■►AAAAA4ATATATATATATATATATB FRUIT- EN GROENTENVEIUNG Veiling van f Dec. Goudreinet 1016 cL Bellefleur 8—13 ct. Sterappel 8—10 ct. Zoete Rcinet 7—8 ct. I.cnv>onappeI 1011 ct. Campagne zoet 6—8 cl. Present v. Engeland 11—12 ct. Benderzoet 6—7 ct. Zoete schijveling 80 ct. Bergamot 89 ct Win ter jan 9 10 ct Spruiten 9—11 ct. Spinazie 8—18 ct lx>f 5-fl ct. Sla 6—12 Ct. Andijvie 7IS ct. Prei 10—17 ct. Knolselderij 2561 ct. Peterselie 13—14 ct. Selderij 13—15 ct. Bloemkool 7—8 ct Gele kool 5—9 ct. Boofle kool 6—12 ct. Groene kool 21—24 ct Wortelen 4—7 cL AMERSFOORT Zondag 8 December 1935. St. Jorlskerk. Geen dienst» wM om 10 uur in Filalethes. Emma Kerk 10 uur: Dienst. 6 uur: Dienst. Nieuwe Kerk 10 uur. Dienst. 6 uur: Ds. Pannebakker. Bethelkerk. 10 uur: Klnderkerk. Gast huiskerk. 10 uur: Godsdienstoefening door den heer v. d Helde. 'PtvuScf* Uudfti VOORDELIGE AANBIEDING BURGERLIJKE STAND 6 December GEBOREN: Antonia Elisabeth, doch ter van Franciscus Hendrik Joseph van Amerongeu cn Antonia Elisabeth van Veen. Wijkgebouw Monnikenpad. 10 uur: Kinderkerk. Gebouw «Het Sluisje". 10 uur: Kinderkerk. Vrijz. Hervormden. School Oude Soosterweg 152. 7 uur: Ds. Dikboom. Remonstrantsche Kerk. 10Vs uur: Dr. Miedema. Vrcdcs-Zondag) Doopsgezinde Gemeente. 10J4 uur: Ds. Hvlkcma. Evangelische Lutherse he Kerk. 10X uur: Ds. de Jongh. Vrije Jeugdgemeenschap. Theos. Logo. Geen dienst. Geref Kerk (Zuidsingel). 10 uur: Ds. Popma. 5Ü uur: Ds. Popma. Geref Kerk (L. Vrouwestraat). 10 uur: Ds. Schouten. 5H uur: Ds. Schouten. Geref. Kerk In Hersteld Verband. 10 uur: Ds. J. v. d. Wonde, Hilversum. 4 uur: Ds. J. v. d. Woudc. Christ. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. W. F. v. d. Kodde, emer. pred. te Delft. Wit uur: Ds. v. d. Kodde. Dinsdag 10 Dcc., 7!4 uur: Ds. L. S. den Boer van Arnhem. Geref. Gemeente. Gebouw C J. M. V. Stoovcstraat 11. 10 uur: Godsdienstoefening. 51$ uur: Godsdienstoefening. Maandag 9 Dcc.,7 uur: Ds. A. Verha gen van Middelburg. Vriie Geref Gemeente. (Muurhulzen 53). 9.30 uur: Godsdienstoefening 5 uur: Godsdienstoefening. Oud Kafh. Gemeente. Ct Zand 13). 10 uur: II. Dienst Universeele ecredienst (Soefi-beweging). Toonzaal Sierkunst. 11 uur: Dienst; onderwerp: „De wijze mcnsch." Vrije Kath. Kerk. (Theos. Loge. Regentesselaan 21). Geen opgave ontvangen. Leger des Ileils (Langostraat 94). 10 uur: Heiligingsdienst. 31$ uur: Openluchtsamenkomst 8 uur: Openbare samenkomst Christian Science Society. Ct fjinntje 3). 101$ uur: Hollandsche dlonst De Amersfoorfsche Bergkapel. Regentesselaan 21. 1034 uur: Dr. G. W. Oberman, Utrecht. BUITENGEMEENTEN Baarn en Eembrugge. 10 uur- Ds. Kievit 6 uur: Ds. Blaauwendraad. Barneveld. Geen opgave ontvangen. Hoevelaken. 91$ uur: Ds. Mulder. 2 uur: Ds. Mulder. Hoogland. W* uur: Ds. Posthumus Mesjes. Leasden. 10 uur: Ds. Hofstede. NU kerk. 91/» uur: Ds. v. d. Graaf. 5 uur: Ds. Wolthers van Putten. Soest. Geen opgave ontvangen. Soest (Vrijz Godsdienstige^ Ds. A. A. Sapp, Zaandam. Soesterberg. 10 uur: Ds. Tulnstra. 6 uur: Geen dienst De Vnnrsche. 6 uur: Ds: Gerritsen van Amersfoort. Woudenberg. 9H uur: Ds. W. v. d. Waal, emer. pred 6 uur: Ds. Klomp. CHEMISCH REINIGEN 20 korting Verven 10 TEL. 1717 TEL 1717 Grand Théatie. Dagelijkscltc vertoo- ning van do film: „Suikerfrcule." Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag en Woensdagmiddag matl nee om 2.30 uur n.m. City Theater. Vertooning van de film: „Verraad." Voor-stellingen: Zaterdag 2.30. 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia Verlooning van de film: „Sing-Sing Nights." Van 8—10 December. Voorstellingen 'savonds 8.10 run. Zondags matinée 2-30 uur n.m. Museum Fléhite Westsingel (Uiige zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging. Regentesse laan lederen dag van 8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal. Nieuwstraat 24. 23 November-14 December. Sierkunst. Tentoonstelling van werken van Albert Fiks. 7 December. Amicitia. Feestavond van do A.F.G „Quick" ter gel. v. het 45- jarig bestaan 8 uur n.m. 10 December. Theosofische Loge. Mcj. H. Gantvoort spreekt over het onder werp: „Individu en gemeenschap." 8 uur njn. 10 December. Sierkunst. Dr. A. de Vletter spreekt over het onderwerp: „Moeilijkheden met de rijpere jeugd in opvoeding en onderwijs." 8 uur n.m. 10 December. Rcmonstr. Kerk. Ad- ventswijding o.l.v. Dr. Miedema. Evert Miedema tenor. 8 uur n.m. 12 December. Amicitia. Lezing van Dr. Ph. C. Visser over zijn vierde Kara* korum-expeditie. 8 uur njn. 13 December. Amsvorde. Propaganda- avond van do V. V. S. U. 8 uur n.m. 13 December. Amicitia. Dr. H. Krae- mcr spreekt over: „De crisis in het Oos ten, haar uitzichten cn mogelijkheden." 8 uur n.m. 14 December. Theosofische Loge. Or kestvereniging Amersfoort. Receptie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, 3—4.30 uur n.m. 17 December. Eben Haëzer. Openbare getuigenisavond van „Kerk en Vrede." 8.15 uur n.m. 10 December. Amicitia. Vereen, voor Veilig Verkeer. Vertooning van de A. N. W. B. Vcrkcers geluidsfilm. 8 uur n.m. 26 December. Cifv Theater. Kerstver gadering van de S. D. A. P. Ds. A. v. d. Heide spreekt over het. onderwerp .Van het duister toch naar het licht.' 10 uur v.m. UTRECHT 7 en 8 Dec. Stadsschouwburg. Am- sterd. Tooneelvereeniging voert op: „Een Vrijdagskind." 8 uur n.m. 9 Decemhcr. Tivoli. Tiende volkscon eert door het U. S. O. Dirigent II. Al tink. 8.15 uur n.m. 10 December. Tivoli. U. S. O. derde knmermuziekavond. Zang Elisabeth Schumann. 8.15 uur n.m. 11 Docëmber. Tivoli. U. S. O. abonne mentsconcert. Solisten: Alice Ehlors en Johan Feitkamp. 8.15 uur n.m. ZEIST 7 December. Figi. Derde abonne mentsvoorstelling. Centraal Tooncel voert op: „Oost—West, Egypte 't best.' 8 uur n.m. BAARN 19 Nov. t.m. 10 December. Baarnsch Lyceum. Tentoonstelling voortbrengse len van land en volk van Celehes. Dag. 104 en Zondags van 1.30 tot uur n.m. DU1TSCHE BRIEVEN werpen en teekeningen, was nog ver plicht geen eigen werk onder eigen naam te vervaardigen, en moest zich nog laten welgevallen, dat de Meester om zoo te zeggen, „het auteursrecht bézat" over kunstwerken, die in zijn atelier, gedeeltelijk van zijn eigen hand en zek^r naar zijn ontwerp en onder zijn goedkeuring tot stand gekomen waren. Zoodat dit proces heeft het weer eens duidelijk aan het licht ge bracht tallooze werken van groots meesters sinds jaren en eeuwen i*i musea en particuliere collecties als Rembrandt. Vermeer, Tintoretto, Ru bons. Steen, Murillo gelden, terwijl ze slechts werk van leerlingen uit zulk een „auteursrecht-periode" zijn. Ja. men schijnt er in don kunsthandel overtuigd van te zijn, dat bepaalde meesters en nu wil ik met opzet geen namen noemen hoogstens Y\ of deel van de hun heden toegeschreven werken door leerlingen hebben laten vervaardigen en er hoogstens in gecorri g^erd hebben, meesters, die eigenlijk lui waren of een „slappen lip" hadden, van hun naam leefden en slechts in bijzondere gevallen (wat dan ook zeer zichtbaar was!) een werk van den eer sten tot den laatsten penseelstreek zelf vervaardigden. Een schilderij van Rembrandt dat jarenlang voor een Fabritius is versleten Wat is de „volksmeening"? (Van onzeii correspondent). Dezer dagen stond een Nederlandsch kunsthandelaar, sedert meer dan vijf entwintig jaren in Berlijn woonachtig Groninger van geboorte, ten tweeden male voor den strafrechter, bcschu'- digd van een poging tot bedrog ten nT decle van een üuitsch advocaat cn kunstliefhebber, aan wien hij een schil dcrij fiad willen verkoopen, dat h5j gaarne voor een nieuw-ontdekten Rem brandt wilde doen doorgaan, ofschoon de beste Rembrandtkenncs er hun fiat nog nfct aan gegeven hadden- Onze No cterlander, zonder twijfel een eerlijk man, eerlijk gebleven in een bcroeo, daat vol is met voetangels en klemmen, er. waarin de liefhebberprijzen, die vaak gevraagd en betaald worden, een verleiding van den eersten rang bctej- kenen, was in eerste instantie tot. zes maanden gevangenisstraf veroordeeld: hij is echter in hooger beroep naar onze overtuiging volkomen terecht vrijgesproken. En bij deze vrijspraak blijft het. De Nederlandsche kunsthan delaar in kwestie is volkomen gere habiliteerd. Waarmede wij hem en on ze vaderlandsche reputatie natuurlijk van harte gelukwenschen. Maar zijn „geval" is voor ons tenslotte niet het belangrijkste. Zeker, het is interessant., wat wij bij deze gelegenheid weer eens over den kunsthandel ervaren hebben Een merk waardig bedrijf! Men is geneigd, aai de eerlijkheid zelfs der internationale str.atsmusea te gaan twijfelen. Natuur lijk wisten we ook vroeger al, hoevcle kunstwerken jaren, ja eeuwenlang beroemde namen dragen, om dan oio', scling aan vrijwel onbekende meesters of ook wel geen-meesters te worden toe geschreven. We wisten al eerder, da>. onnoemelijk veel geknoeid werd en nog geknoeid wordt. Een enkel vermake'rk geval.dat ons in deze pr^csdagen ver teld werd: een rijk Amerikaansch ver zamelaar koopt in Europa een „echten Rubens" Hij is geslepen ,-n door erva- ring voorzichtig geworden. Een Rubens krijgt men niet zoo gemakkelijk en niet zonder hooge kosten over internatio ncle grenzen. Dus laat hij het werk .overschilderen", dat wil zeggen: ov*» den Rubens schildert een onbekend Kunstenaar een eigen motief, waar door de „Rubens" onzichtbaar wordt fn Amerika aangekomen, laat de ge lukkige eigenaar door een vakman d'. r.ieuwe verf verwijderen om zijn Ru tens terug te krijgen. Maar wat blijk 1 nu? Onder den „Rubens" zit een dorde „meesterwerk" en wel een portret van een bekend staatsman, die meer dan een eeuw na Rubens' dood geboren v/erd Nu, zulke krasse staaltjes zijn bil dit proces niet te berde gebracht. Maar toch ging het ook hier om groote na men. Want het fraaie doek, dat mid delpunt van deze rechtszaak was, wordt aan Rembrandt toegeschreven, en wel staat het vast, dat het ontstaan is in een tijd, toen onze groote meester in zijn volle kracht stond en der mensch- heid rijpe- kunstwerken schonk. Men had het schilderij voor een Barent Fa britius gehouden. En voor wie op dit terrein niet beslagen is, moge er aan herinnerd worden, dat deze Barent Fa britius een van Rembrandt's meest be gaafde leerlingen was. In de periode waarin het doek in quaestie geschilderd werd (men is in staat, vrij nauwkeu rig na te traan, hoe oud de verf is, di' voor schilderijen gebruikt wordt) was Fabritius nog leerling in Rembrandt'- L^ül, atelier, schilderde nog naar diens ont- ook maar een mensch is, zijn „ontdek- En nu staat de kunsthistoricus, de kunsthandelaar, de kunstkooper, de vendutie-meester voor het heden, voor die massa der door de eeuwen (of ook slechts jaren) heen tot ons gekomen kunstwerken, echte en valsche, maar ook „echte" uit het atelier, met nul tot 200 en zooveel procent echte meesterlijke uitvoering en moet in dien doolhof een weg vinden! Blijven we bij Rem brandt. Natuurlijk zijn er tientallen Rembrandts, die zonder eenigen twij fel echt zijn, al dadelijk, omdat we tal van gegevens over hun ontstaan be zitten. Maar is het aiet verbluffend, dat zelfs waar het om onzen meest beroem den landgenoot gaat, nog heden de be oordeeling voor echt of niet echt zoo zeer op zwakke voeten staat, dat een der grootste levende Rembrandtken- ners, do Amerikaan dr. Valentiner, on langs een werk heeft uitgegeven, waar in hij eenige tientallen sedert jaar en eeuw als echt gekenschetste Rembrand ts plotseling aan Fabritius en andere leer lingen toeschrijft, dus aan atelierswerk onder 's meesters leiding, aangezien bijv. Fabritius, eenmaal zelfstandig ge worden, in geheel anderen stijl schilder de dan in zijn afhankelijken ateliertijd- Dit proces heeft eenige zeer be kende deskundigen op dit gebied ten tooneelo zien verschijnen en bij deze gelegenheid is verklaard, dat in verschillende musea „echte" Rembrandts" hangen, die als- zoo danig van veel geringer qualiteit zijn en veel minder „echt" schijnen dat het schilderij dat in de rechts zaal voor ons stond en dat men tot voor korten tijd een „echten Fa britius" genoemd had. Zoodat het zeer goed mogelijk is, dat een Bnedius, een Hofstede de Groot, een Valentiner, het straks wel degelijk voor een Rembrandt zullen houden. Ondanks algemeen erkende zwakkere details. Men heeft ons bij deze gelegenheid nog eens onthuld, dat vele groote meesters er feitelijk een soort „fabriek' op na hielden, hun vele leerlingen lie ten werken, zelf eigenlijk niet veel er aan meewerkten, maar het product ten slotte als eigen werk te koop aanboden, ook dan, wanneer zij niets anders ge daan hadden dan erhun handtee- kening onder te zetten. Welk beroep, kunstkenner, expert te zijn en expertises af te geven, waardoor een werk, dat met f 100 hoog geprijsd scheen, een uur later voor f 100,000 aan geboden enbetaald wordt. Welk een beroep, kunsthandelaar te z'ijn zulke kansen na te snuffelen, en de handigheid te bezitten, den expert, di king" op het juiste oogenblik voor zetten en het in de gewenschte sten» ming weer bij hem weg te halen. Welk een risico, zijn geld in zulke kunst schatten vast te leggen, het verlies aan rente op zijn kapitaal er aan te wagen, ir.aar ook het kapitaal zelf, als straks of na lange jaren, blijkt, dat de geleer de hoeren weer tot geheel audere over tuigingen gekomen zijn! En bij dit al» les speelt dan nog de strafrechter zijn rol, gaat het orn eer, vrijheidsberoovinj en beroepsreputatK als een kooperzich bedot voelt, een expert meent, dat men misbruik van zijn oordeel gemaakt heeft, een handelaar al te positief in zijn verzekeringen is geweest. Maar al deze gevaren en onzekerhe den krijgen nog oen hijzonder relief i<i Adolf Hitler's Derde Rijk. Ook deze er varing heeft het proces tegen den Nc- ilerlandschen kunsthandelaar bevestigd. In de eerste plaats wil het nationaal- socialisme zuiverend optreden op elk gebied der samenleving. Deze sterke neiging tot schoolmeesteren moet nu ook nog gezien worden in grooter ver hand, in combinatie met de nieuwe Duitsche rechtsbegrippen. In het Der de Rijk staat het „Romeinsche Recht" op het putn voor Jjet „Duitsche Recht" plaats te maken. Daarover wellicht een ander maal uitvoeriger. Voor heden willen we op een groot axioma de aan dacht vestigen. Het „Duitsche Recht' gaat o.m. uit van de idee, dat recht gesproken behoort te worden in har monie met „de gezonde opvatting des volks van wat recht en onrecht is". Men noemt dat hier kort het „Volks- empfinden". Ideaal is dus, dat de wet boeken voor straf- en burgerlijk recht zoo vervaardigd zijn, dat zij in beoor deeling en strafmaat met het „gezon de volksoordeel" conform gaan. Popu lair gezegd, dat. „het volk" bij vrijwel elk vonnis zeggen moet: „die beeft zijn verdiende loon" of „die is terecht vrij gesproken". En omdat dit ideaal zeer, zeer moeilijk te bereiken is, heeft men er voorloopig maar wat op gevonden, bij wijze van overgangsmaatregel. Men heeft den rechter gezegd: spreek recht, volgens de bestaande wetboeken, natuurlijk, maar zooveel mogelijk rekening hou dend met het gezonde volksoordeel; en daar, waar de wetboeken u in den steek laten, waar dus vroeger een beklaagde „door de mazen van liet net slipte" oordeel daar eerst recht op eigen ini tiatief zoo als ge meent, dat het volk oordcelen zou. Dus, om het weer popu lair te zeggen: waar ge van schuld over tuigd zijt en „het volk met u", daar geen vrijspraak wegens gebrek aan be wijs, dat wil zeggen wegens het ontbre ken van een wetsparagraaf. waarop dit bewijs naar vroeger „Romeinsch Recht" gegrond behoorde te worden. Do ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie, hier „Staatsanvvalt" goheeten, had in dit Rembrandtproces ook een poging gedaan, een betrekkelijk zwa- ren eisch rechtvaardig te doen schijnen door te verzekeren, dat „de volksmeo- ning" stellig een schuldig zou hebban uitgesproken. Men kon niet anders constateercn, dan dathij zelf die „volks- meening" was. De rechters spraken naar volle overtuiging vrij. Niet we gens gebrek-aan-bewijs volgens oud recept. Bij hen souffleerde „de volksmeening" dus weer anders. Het was ons daarnaast nog opgeval len, dat de weinige toehoorders op de publieke tribune voorzichtig de mee- ning hadden doen blijken, dat beide beklaagden, een Duitscher en een Hol lander, op hen een veel eerlijker en sympathieker indruk hadden gemaakt dan de eigenlijke aanklager, een op schepperige Duitsche advocaat in be kende „kwaje strafzaken"; en dat zij daarom hoopten op vrijspraak, al was het alleen maar'om dezen aanklager „een loer te draaien". Dat was de ware „volksmeening". Maar wat ware van haar practisch terecht gekomen, als de rechters op grond van hun paragrafen toch tot gevangenisstraf besloten had den. Een vonnis bovendien, waarop geen beroep was? Deze kleine vuurproef voor het „Duit sche Recht." was daarom een ander in teressant facet van deze zaak, waarbij het om zooveel vragen van „echt" ea „onecht" ging. ROLAND. II AGENT II De menschcn worden niet gekweld door de dingen, maar door mecningcn over de dingen. IMMERMANN. Naar 'I Engelach van J. S. FLETCHF.H door mr H J P H. 33 Maar Oliver had zich al omgekeerd cn was zonder een woord verder to zeggen wrggeloopen. Hij knikte de ingenieurs onder het voorbijgaan toe, trok Crabtree oven terzijde, vertelde hom van zijn over eenkomst met Washington en hegnf zich naar zijn auto. die hem naar zijn fabriek bracht. Voor dot het 's middags drie uur was. had hij een dozijn van zij? eigen personeel uitgezocht en de noodlge or ders gegeven, om de waterwerken te be waken. Het waren allen jongelui, die hij vertrouwen kon. Zij zouden van dn» oogenblik den dem geen oogenblik zon der toezicht laten. In nacht- en dagploe gen waken en ales, wat ze aan eten drinken, rooken en verdere verzorging noodig hadden, zouden ze kunnen vin den In een leegstaande schuur vlak bij den dam. welke hij voor hun verblijf liet Inrichten Bovendien zegde hij hun een drleduM>el dagloon toe. Toen hij met al deze schikkingen ge reed was haalde Oliver weer verruimd adem. Van nu af zou do dnm geregeld en angstvallig bewaakt worden. F.n Naylor Rew zou Hoyland wel op het spoor ko men. daar twijfelde hij geen oogenblik san. Maar er wns nog Iets tc doen en daar voor bpgaf hij zich naar het kantoor van Hargreaves. met wien hij een kwartier lang in ernstig gesprek bleef. Voordat hij dien avond de stad verliet, had hij den nog vochtigen drukproef in zijn zak van een groot aanplakbiljet, waarin uitvoe rig de aanslag op den dam verhaald werd cn een belooning van duizend pond werd uitgeloofd nnn ieder, die aanwijzin gen geven kon. die tot gevangenneming van den dader zouden voeren. Oliver kende de menschcn in Ilalfirth en hij had groot vertrouwen op dat aan plakhiljet. Tegen zoo'n handvol geld was geen enkel geheim bestand. „Ze zouden er htm eigen vader voor aanbrengen, dat tuig!" bromde hij in zichzelf. HOOFDSTUK XX 's Nachts op de heide Nadat Oliver de werkplaats van zijn zoon had verlaten, zette deze zich met Naylor Bew aan het werk. waaraan zc kort te voren begonnen waren en werk ten den gcheelen morgen door zonder een woord te wisselen over het geval, waarvoor Oliver dien ochtend geweest was. Maar toen de klok twaalf uur sloeg, werd er gescheld en kwam een jongen van een naburig café met een blad nnn gedragen, waarop een brood, een groot stuk kaas een kluit Itoter en twee fles schen hier stonden. Zonder een woord te zeggen zette de jrngen het blad neer en vertrok. Ixniis en zijn knecht legden hun gereedschap terz.ijde en l»egonnen op een naar omgekeerde pakkisten gezeten met hun eenvoudig maal. Dat was zoo de ge woonfe geweest van den eersten dag af dat Louis mot het werken aan zijn uit vinding was begonnen en onder het eten bespraken ze dan allerlei onderwerpen. Hij had een hooge opvatting van het in zicht en het verstand van Bew en had daar meermalen partij van getrokken... doch Bew had daar geen nadeel van ge had. Maar ditmaal begon Louis, nadat de eerste happen naar binnen waren, over iets, dat geheel buiten de werkplaats om ging. Hij keek Bew. die gretig zijn brood met kaas zat te eten. eens vra gend aan. „EnNaylor hoe denk je dat zaakip aan te pakken? Ik ben be nieuwd. wat voor gekke plannen ie nou weer hebtl Je zult toch niet van do eenc stad naar de andere trekken om Hovland op te snorren?" „Neen. meneerik ben niet van plan om zoover uit de buurt te gaan. Miin idee is. dat wat er gebeurd is, van nabil is ten uitvoer gebracht. Ik denk zoo. dat de vijand ziin kamp vrij dichtbij ongeslagen heeft." „Zoo?" zei Louis op vragenden toon. „Uw vader." vervolgde Bew. „schijnt het hoofd vol te hebben over Abe Hov landen anders niet. Maar., er is iemand, die hem nog meer vijandig is dan Abe Hovland.. en bovendien ge vaarlijker. „En dat is?" „Die oude heks daar on de hei," ant woordde Bew. met een vinnig hoofd knikje. ..Miriam Scarpc! Zc loert al voortdurend op uw vader, nadat haar '.oon zoo ongelukkig aan ziin eind ee- komen is. En ik heh liever zes van het *nort van Ahe Hovland tot vijand dan één Miriam Scarpe Die is zoo venijnig als een slang!" „Maar Miriam Scarpc zal toch wel geen hom In den datn gelegd hebben." •neendo Louis. Bew sneed zich nog een boterham en legde er een flinke plak kaas op. .Miriam Scarpc heeft geld genoeg in handen gekregen." zei hij eindelijk. ..En ze kan andere lui betalen om voor haar te doen. wat ze zelf niet tot stand kan brengen." „Oh., denk je. dat de zaak zóó zit?" „Tusschen ons gezegd, denk ik dit." antwoordde Bew. „Zoowel Abe Hov land als die oude vrouw hebben uw vader wraak gezworen. Ze zijn nog op een of andere manier met elkaar ver want. Ik hoor natuurlijk wel eens din gen.. nis ie zoo de stad in komt. hoor ie allicht van alles cn nog wat. als ie hier en daar eens gaat zitten nratcn en de lui in Halfifth hebben altijd den naam van groote kletskousen gehad cn dat zal dus nog wel zoo ziinen op 'net oogenblik wordt er zeker heel wat afgenrnat. Nu dan. toen die zoon van Scarpc dood was. erfde ziin moeder als ceniee erfgename natuurlijk al zijn geld Daar was al het geld bij. dat hij van uw vader ontvangen had voor dat verkochte land. En on een avond, hot zal nu soowat twee ianr geleden zijn. hoorde ik vertellen, dat Abo Hovland nu erfgenaam was van Miriam Scarpe cn dat hii alles kriigen zou. wat zij na- Met.. als ze het hem tenminste wilde vermaken. Dat hoorde ik vertellen van een notarisklerk en die zei er bii. dat he» een publiek geheim was." „En?" ..Ik denk zoo. dat Hovland en Miri am Scarpc heel aardig weten, wat ze aan elkander hebben. Hii moest geen man uit Halfirth ziin. als hii geen oog- ie hield op dat oude wiif met al haar geld En ik zeg maar. (tal zii er echt cent ie is. die hem wat voor ziin geld zou willen laten doen." „Dat is een verstandige redeneering. Navlor." zei Louis. „Heb je soms al een idee. hoe het zaakje dan moet gc- loöpen zün?" „Ik denk. dat het zoo gegaan is," zei Bew. „Abc Hoyland is een kundige monteur. Hii leerde zijn vak in Shef field. voordat hii zich hier als koper en blikslager vestigde. Ik heb hem eens hooren zeggen, dat hii eigenlijk altijd iets anders had willen worden, maar dat zirh die zaak hier indertijd ter overname voordeed, en dat hij die toen gekocht heeft. Maar hii is werk tuigkundige genoeg, om een helsche machine te maken, waarmede de hcele stad zou kunnen worden ongeblazen. Ik denk zoo. dat hii en Miriam de hoofden hii elkaar hebben gestoken om re overleggen, hoe ze zich op mijnheer Carsdale konden wreken en dat zii toen als voorwaarde gesteld heeft, dat Hovland haar wil zou doen. als hij haar geld wilde erven. Zoo denk ik er over. mijnheer. En hoogstwaarschijn lijk heeft zii zelf dien bom daar ccr- eisternacht neergelegd, maar niet nauwkeurig genoeg. En daarom'zullen ze het nog wel eens over doen! Het ziin een naar menschcn. die nergens voor terugschrikken!" „En wat ben jij nu vaq plan te gaan doen?" vroeg Louis. Bew dronk het rest ie van zijn bier leeg en begon weer te werken aan een draaibank. „In do eerste plaats ga ik eens een kiikic op de hei nemen." zei hii. „Als we ergens den sleutel van dat geheim willen vinden, dan moeten we dien on der het dak van Miriam Scarpe zoe ken „Nou. dan mag ie wel goed op jezelf nassen." meende Louis. „Ochdat komt wel terecht!" zei Bew gewoontjes. Hii ging op zijn gewone rustige ma nier met ziin werk door. tot de klok vier uur sloeg, legde dan ziin gereed schap neer en trok ziin ias aan. ..Dan ga ik nu mnar." zei hii. „Ais ik morgen niet verschijn en overmorgen ook niet. dan weet u de reden." .Vergeet niet. wat je zelf over die twee gezegd hebt. dat zc gevaarlijke lui ziin." vermaande Louis hem nog maals. ..Steek ie hals niet in een strop, waar io niet meer uit kunt komen!" „Daar zal ik wel voor zorgen", ant woordde Bew met een grijnslachje. Zonder meer verliet Bew de werk plaats en ging naar ziin kosthuis in een naburige straat, waar hii ziin kost- iuffrouw verbaasde door baar te vra gen on slag een flink maal voor hem klaar te maken. „Ik ga oen naar dagen uit." zei hii. .En er is vpoI kans. dat ik weinig te eten zal kriigen. voordat ik terug ben. Kook maar een stuk of vier eieren voor me. goed hard en geef me wat koude ham en een groofen not thee., daar zal ik het wel mee kunnen stellen, iuffrouw." Na flink gegeten te hebben, pakte Bew zich oen inar stevige boterhammen in. deed de eieren in een stuk panier en stak r.lles in ziin zak. Bovendien •'orede hii voor voldoende tabak lucifers. Tenslotte haalde hii een veld- flesch te voorschijn, die hii half met rum en half met melk vulde. Zoo voor bereid. trok hii een versleten, maar nog dikken iekker aan. stapte op zijn fiets en reed de stad uit naar de vallei. Het begon te schemeren en toen hij in de vallei was aangekomen, was het reeds aardig donker. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6