Ivorol-tandpasta - Parelschoonheid voor Uwtanden WARENWET AANGENOMEN Kinderpostzegel DE SPLITSING VAN Het loongeschil in de sigarenindustrie „WALDORP" Overtreding van het 36 Je BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 DECEMBER 1935 PARLEMENTAIR OVERZICHT ECONOMISCHE ZAKEN Begrooting van handel, nijverheid en scheep* vaart aan de orde DEN HAAG, 6 Dcc. Voor de eerste maal behandelde de Kamer een begroo ting van „Handel, Nijverheid en Scheepvaart". Mr. Westerman (N.II.) betreurde diep de splitsing van het oude departement van Economische Za ken in het depertement, aan het hoofd waarvan prof. Gclissen gesteld is. en dat van Landbouw en Visscherij, om dat. zooals hij liet uitdrukte, - het ge heele economische mechanisme ineen- grijpt. Niet alleen, dat hij het departe ment van Economische Zaken had wil len behouden, maar hij had er Sociale Zaken ook nog bij willen zien gevoegd! De splitsing van Economische Zaken is op wensch van minister Gelïssen ge schied, die vreesde, anders geen tijd genoeg voor industrialisatie over te houden. Och wat! gaf mr. Westerinan te kennen, do heer Mussolini beheert wel zes departementen en gij zoudt nog niet één groot departement aón kun nen! De strekking van de opmerking scheen ons een beetje overmoedig van mr. Westerman. Een diplomaat vertel de ons. dat Sir Eric Drummond, de Engelsche gezant te Rome, onlangs Mussolini bezoekende, opmerkte, dat deze het wel ontzaggelijk druk moest hebben. Mussolini antwoordde, de vele departementen noemende, welke hij on der zijn beheer had, en besluitende: The only I have not. is Justice and Education. Men kan dezen zin op twee verschillende manieren uitleggen en dit is de reden, waarom de anecdote in zekere kringen van mond tot mond gaat De heeren I.ovink (C.IL), Westerman en Ebels (V.D.) drongen krachtjg aan op verbetering van den economischen voorlichtingsdienst. De eerste wenscht een eigen directeur aan het hoofd er van te zien geplaatst. Mr. Westerman's critiek op den tegen woord igen dienst was vernietigend, maar mr. Wester man uit wel véél vernietigende critiek. Hel is gewensrht. dat de Nederlandsche kamers van koophandel in het buiten land aan de economische voorlichting medewerken. Dr. Korten horst (R.K.), die ook verbetering bepleitte, zeide, dat de minister, als hij nieuwe ambtenaren noodig had voor de outillage van zijn departement, vooral geld voor hun aan stelling moest vragen. Kan het tege moetkomender? Hooger e invoerrechten? Er is tegenwoordig èen streven om 'het stelsel der contingenteering door hoogcre invoerrechten te vervangen. Noemde de heer Wijnkoop (C.P.) alle verhooging van invoerrechten protec tionisme, dr. Lovink wees ze niet onder alle omstandigheden af, al noemde hij als verdienste der contingenteering, dat zonder haar de werkloosheid nog groo- ter zou zijn geweest. Volgens den heer Schijthuis (V.D.) moest men de voor- en nadeelen ecner contingenteering in elk hijzonder geval tegen elkaar afwegen en zou men ze nöoit gehéel door hoogc re invoerrechten behooren te vervan gen; wel is z.i. een combinatie van het één en het ander onder bepaalde om standigheden aanbevelenswaard. De heer Ebels wenschte van den minister een overzicht van de prijsverhoogingen, welke het gevolg van de eontingentee- lingen zijn geweest. Mopperde de heer Weitkamp (C.H.), dat de landbouworganisaties moeten bijdragen in de kosten van het handels register, waar zij z.i. niets aan hebben, zijn partijgenoot Krijger wees hem erop, dat het geld, dat zij op die manier in de kassen der Kamers van Koophandel doen vloeien, aan het algemeen belang ten goede komt. Ook op een ander punt waren deze wapenbroeders het oneens; volgens den heer Weitkamp mogen coöperaties niet worden uitgeschakeld bij ondernemersafspraken, maar dit deed den heer Krijger zeggen, dat coöperaties den middenstand veel na deel berokkenen. Voor den middenstand zijn tal van af gevaardigden in het krijt getreden. De minister heeft een memoriepost op de hegrooting geplaatst voor een veertig percents-garantie door het Rijk voor verliezen op rentegevende voorschotten aan den kleinen middenstand. Het be treft menschen, die geen crediet bij de middenstandsbank kunnen krijgen, om dat zij niet voldoen aan de voorwaar den, welke deze bank behoort te stellen. Verscheidene sprekers hebben den mi nister voor dezen post waardeering be tuigd, maar do heer Wiel^nga (A.R.) vreesde, dat van de resultaten ook wel teleurstelling het gevolg zou zijn. Dr Vos (Lib.) bepleitte de belangen van den kleinen middenstand, door allerlei wenschen te verdedigen, waarvan wel de belangrijkste was een spoedige tot standkoming van een vestigingswet, met eischen betreffende vakbekwaam heid. credietwaardigheid, enz. In dezen geest sprak ook de heer Stuntel (R.K.) maar ir. van Dis (S.G.) moest van een vestigingswet, waarvan hij een te groo- te beperking der vrijheid vreest, niet veel hebben. De heeren Donker (S.D.), Smeenk (A.R.), Krijger, Schilthuis, Stuntel e.a. hebben een lans gebroken voor de ha venstad Rotterdam, die in zoo groote moeilijkheden verkeert en voor welke Rijnvaartpremies en Rijkshulp voor verlaging van kade- en havengelden, opdat de gemeente de concurrentie te gen Antwerpen kan volhouden, wordt ge wenscht. De Rijnvaart De wet op de evenredige vrachtver- decling in de binnenvaart heeft een groot deel van haar werking ingeboet, omdat de Hooge Raad heeft uitge maakt, dat zij niet toepasselijk is op de Rijnvaart, daar de desbetreffende wa terwegen door de Rijnvaartakte, een in ternationale overeenkomst, worden bc- heerscht. Volgens mr. Donker zou men dit gemakkelijk kunnen verhelpen, door te bepalen, dat een schip, uit de vrije in de onvrije zóne komende, aan de bepalingen der wet zou moeten vol doen. De heer Duymaer van Twist (A.R.) betoogde, dat de wet in ieder ge val behouden moet blijven, al ware het alleen, omdat zij aan het verplichte cafébezoek der schippers een eind heeft gemaakt. Trouwens, z.i. is hun positie door de wet wel degelijk verbeterd. Een commissie onderzoekt het vraagstuk. De heer Drop (S.D.) zette uiteen, dat zij zich tevens moet bezig houden mot een classificatie der binnenvloot en in ver band hiermede steunmaatregelen moet ontwerpen voor eigenaars van oude schepen, die uit de vaart genomen moeten worden. Wij. spraken over een commissie. Dr. Kortenhorst, betoogende, dat al te vaak. nadat herhaaldelijk op een bepaalden maatregel is aangedrongen, een com missie wordt ingesteld, - zeide met een variant op een bekenden versregel: „Du choc des opinions jaillit la commission"! Deze geestige afgevaardigde was heden op dreef. Het feit, dat tegenwoordig bijna alle bedrijfstakken worden ge steund, deed hem ons land vergelijken bij baron von Münchhausen, die zich aan zijn eigen pruik omhoog trok. De voorschriften betreffende de hoe danigheid en de aanduiding van waren heeft de Kamer aangenomen, met aan- teekening, dat de heeren Sneevliet (R.S.) en Wijnkoop (C.P.) tegen waren. Met 57 tegen 20 stemmen heeft zij een amendement-de VriesBruins (S.D.) verworpen om de keuring zich ook te doen uitstrekken tot artikelen, die voor de vervaardiging, de bereiding, enz. van eet- en drinkwaren kunnen wor den gebruikt. Volgens het wetsontwerp worden artikelen, welke hiervoor wor den gebruikt, gekeurd. „Kunnen" ging den minister te ver. Zonder stemming heeft de Kamer een amendcment-dc VriesBruins aangenomen, waardoor de con'trole van de keuringsdiensten ook betrekking zal hebben op de hoe veelheid van een artikel, als die op de verpakking aangegeven moet zijn. De Kroon wordt nu bevoegd om dit laatste voor te schrijven. Eveneens is zonder stemming goedgekeurd een amende mentDrees (S.D.) om de Rijksbijdra gen in de kosten van wachtgelden en van gebouwen, die het gevolg zijn van de opheffing van diensten, door het Rijk gelast, niet slechts vijf jaren te doen duren, maar zoo lang die kosten door de gemeenten moeten worden ge maakt. Alle organisaties hebben de voorgestelde loonsverla* ging aanvaard AMSTERDAM, 6 Dec. In een gis teren gehouden huishoudelijke verga dering van de Ned. Sigarenmakers en tabaksbewerkersbond is besloten zich neer te leggen bij de nieuwe loon- en arbeidsregeling. Hiermede is het loon* geschil in de sigarenindustrie, dat reeds sedert April van dit jaar gaan de was, Beëindigd. Ook de federatie in sigarenmakers heeft zich thans bij deze beslissing neergelegd, evenals de R.K. en Chr. Sigarenmakers-organisaties, die zulks reeds eerder deden. De nieu we regeling houdt in loonsverlaging van diverse groepen in het bedrijf en veranderde werkgevers voorstellen. Zij gelden tot 1 April 1937. OSSCHE STRAFZAKEN DEN BOSCH, 6 Dec. Op Maandag 16 Dec. zal de Bossche rechtbank weer aanvangen met de behandeling van de Ossche strafzaken. Op dezen dag zullen opnieuw terecht staan de 5S-jarige landbouwer E. L. van Erp en de 47-jarige arbeider N. J. van Geenen. verdacht van uitlokking van brandstichting te Oss in Aug. 1926 bij welken brand 4 personen om het leven zijn gekomen. Op Dinsdag 17 Dec. zal worden be handeld de strafzaak tegen den 47-jari- gen Osschen arbeider M. F. de Bie, ver dacht van medeplichtigheid aan den roofoverval te Orgen in den nacht van 15 op 16 Mei 193L Op Donderdag 19 Dec. zullen worden behandeld de navolgende zaken: tegen den 36-jarigen arbeider J. J. van Galen, verdacht van inbraak bij de boerenleenbank te Heesch in den nacht van 2324 Nov. 1928. waarbij 700 werd gestolen en tegen den 33 jarigen arbeider J. de Bie. bijgenaamd Koosje. verdacht van de inbraak in de boerenleenbank te Heesch en van den roofoverval Ie Din- ther in den nacht van 28 op 29 Jan, 1929 bij van Heenwen. waarbij f 500 en gouden voorwerpen werden gestolen. Vervolgens tegen den 30-jarigen arbei der J. A. van Schaik «e Eindhoven hijgo naamd Menne Pop en den 27-jarigcn J. C van Geenen bijgenaamd Puck, ver dacht van den roofoverval te Oss in den nacht van 19—20 April 1927 bij J. Huisman, waarbij geld en een geweer werd gestolen. Voorts tegen mej. J. M. v. Rallegoov-Vossenberg. verdacht vnn heling van goederen van inbraken, ge pleegd in 1933 en ten slotte tegen den 45-jarigcn landbouwer J. van Gooy te Heesch. verdacht van medeplichtigheid aan den roofoverval te Dinthcr en Sleeuwcn. Morgen voetbalwedstrijd IERLAND-HOLLAND IS UW RADIO WEL IN ORDE? OF WILT U NOG EEN OP PROEF GEPLAATST HEBBEN Belt U ons en wij plaatsen er nog één voor U *130*7 IM riWSKANCQ OCZCU/Cj Vermeerstraat 61 Tel. 393 PROF. STEGER CONTRA DEN STAAT Procurcur*gen. bij den Hoogen Raad concludeert tot toe* wijzing van diens eisch s GRAVENHAGE. 6 December. - De proc.-goneraal bij den H. R., heeft he den geconcludeerd in de procedure tusschen prof. Steger, buitengewoon hoogleeraar te Delft als cischcr tegen den staat dot Nederlanden. Op grond van een ministcrieele beschikking van 13 Fcbr. 1930 vordert prof. Steger een Itoogcr salaris dan hem is uitgekeerd van 1 Mei 1928 af. De Ilaagsrhe rechtbank wees de ciscb toe. doch in hooger beroep heeft het Haagsche gerechtshof dit vonnis ver nietigd met afwijzing van de vordering. Mr. Besier achtte de opvatting van den minister en het Hof onjuist en con cludeerde tot vernietiging van het ar rest van het Hof en bevestiging van het vonnis dei rechtbank met veroor- doeling van den staat in de kosten van de procedure in hooger beroep en cas satie. De Hooge Raad zal uitspraak doen op 24 Januari. GROOTE WERKLOOSHEID IN LEERDAM Daar B. en W. van Leerdam reeds lang twijfelden of de officicele cijfers van den stand der werkloosheid wel met den werkelijkcn toestand overeen stemden, hebben zij alle werkloozen huis aan huis doen beschrijven. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat zij juist gezien hebben; ongeveer 300 menschen bleken werkloos rond te loo- pen zonder ingeschreven te staan bij hot orgaan der arbeidsbemiddeling. Deze inschrijving hemt thans plaats gehad, zóodat het aantal ingeschreven werkloozen in Leerdam ongeveer 1400 bedraagt, zijnde bijna 15 der bevol king! Wanneer men in aanmerking neemt, clat slechts 80 arbeiders bij dé werkverschaffing zijn geplaatst, waar van 34,-die bij de Centrale Rijkswerk- versohaffing te Maasbommel geplaatst waren, op 6 December voorgoed terug- keeren, tcnvijl voor de overigen abso luut geen emplooi kan worden gevon den, kan met recht gezegd worden, dat de toestand in die gemeente zeer troos teloos is, zoodat ingrijpen van hooger- hand niet langer mag worden uitge steld. KROONPRINS EN KROONPRINSES VAN ZWEDEN OP SCHIPHOL Hedenmorgen om 8 uur 20 hebben de kroonprins en kroonprinses van Zwe den per K.L.M.-vliegtuig Londen verla ten op weg naar Scandinavië. Om 10.50 kwamen ze op Schiphol aan en om 11 uur 20 zetten zij de reis naar Malmö voort. BERUCHT SMOKKELAAR ACHTERVOLGD Diens auto rijdt eenige hekken en pilaren aan stukken, doch de man bleef zelf on* gedeerd NIJMEGEN, 6 Dec. Gisternacht heeft dc Nederlandsche douane te Beek bij Nijmegen een aanhouding verricht, die een zeer sensationeel verloop heeft gehad. Van een bekenden Nijmeegschcn smokkelaar, die indertijd betrokken was bi^ het smokkeidrama te Ottersum. waarbij een kommies van den douane dienst werd gedood, was gesignaleerd, dat hij met een auto van Nijmegen via Berg-en-Dal in dc richting van de Duit- sche grensplaats NVyler was gereden. De man heeft daar geruimen tijd ver toefd en was daarna langs den weg, die onderlangs den Duivelsberg en de Holdcuro voert, teruggereden. Ter hoog te van het café Weinstubc op de Ne- derlandsch-Duitsche grens, hadden eeni ge douanebeambten post gevat, die hem door middel van een rood licht sommeerden te stoppen. De smokkelaar, die niet in het bezit van een rijbewijs en verdere papieren was, gaf daarop vol gas en reed door. De douanebeambten trokken nu hun revolver en losten eeni ge schoten. De man reed ook daarna itoor. doch bukte zich diep over het stuur, teneinde de trefkans zoo gering mogelijk te maken. Dit werd hem noodlottig. Dc auto slingerde naar dc linkerzijde van de Oude Kleefsche Baan. waarop hij in middels terecht was gekomen en kwam daarna in aanraking mot een ijzeren hek. staande om dc boerderij van den landbouwer Hermsen. Dit hek, alsmede de heg, die daaromheen was gegroeid, erden volkomen vernield. Dc auto schoot over de brokstukken heen en kwam daarna, na eenige stcencn pila ren in puin te hebben gereden, voor het hek van het terras, dat het café „De Nederlandsche Leeuw" omgeeft, terecht. Ook dit zware hek werd finaal aan stuk ken gereden, waarna dc auto nog door schoof tot in een prieeltje, waar zij ein delijk bleef staan. De auto was vooral aan dc voorzijde zwaar gehavend. De eigenaar van het café, die, opgeschrikt door het geweld, v. aarmede de auto dc hekken „nam", naar buiten snelde, zag tot zijn verwon dering, hoe de smokkelaar ongedeerd uit den zwaar gehi.venden wagen kroop. Kort daarna arriveerden ook do dou anebeambten, die hem arresteerden en d6 auto in beslag namen. De auto werd later naar Nijmegen gesleept en aan een onderzoek onder worpen. Smokkelwaar werd er echter niet veel gevonden. Dc man werd toen weder in vrijheid gesteld. Tegen hom is echter proces-verbaal opgemaakt we gens het besturen van een auto zonder in het bezit te zijn van de daarvoor ver- cischte papieren en het niet voldoen aan dc vordering van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn ambtsbediening. Hbld. SCHEPEN AAN DEN KETTING HANSWEERT, 6 Dec. Het uitgaan de Belgische s.s. Syric is in den afge- loopen nacht door den deurwaarder uit Goes aan de ketting gelegd. Het schip ligt nu in de Biezelingsche Ham voor anker. Deze beslaglegging moet in ver band worden gebracht met een aanva ring, welke het Belgische schip uitgaan de van Sluiskil naar Malaga op Maan dag j.l. te Vlissingen met het Russische s.s. Kim had, dat van Antwerpen naar Livorno was vertrokken. De Syric kreeg hierbij schade aan de huidplaten boven de waterlijn terwijl de Kim zijn bak boordanker verloor. Later verloor de Rus ook nog het stuurboordanker, doch beide ankers heeft men reeds kunnen opvisschen. In verband met dc aanva ring is ook de Kim aan de ketting ge legd door den deurwaarder, die namens de reederij Deppe, waartoe de Syric be hoort, optrad. De Kim ligt in de haven van Vlissingen. Crisis-Zuivelbesluit Een geheime bergplaats onder den vloer. Een pilaar van kartonnen doozen met eau de cologne Reeds geruimen tijd hadden de Cen trale Crisis Controledienst en de Crisis dienst van de Rottcrdamschc Centrale Recherche ernstige verdenkingen te gen den kruidenier O. uit de Martiftus Stevnstraat te Rotterdam. Een paar maal zijn er al invallen gedaan, maar nooit was het gelukt eenige smokkel waar tc vinden. Dezer dagen kwnm er weer eens een rechercheur bil O. kij- j ken. Het viel hem toen op. dat in een soort gangetje achter den winkel een gedeelte van den vloer van graniet en de rest van hout was. terwijl dc hoven- opnervlakte van heide doelen precies gelijk lag. Toen hii den winkelier vroeg of er onder het bonten gedeelte soms nog een vloer lag. zei O., dat de gra nieten vloer onder het houten stuk doorliep. Men had het hout neergelegd, om te voorkomen dat men koude voe ten kreeg. Inderdaad stonden in het gedeelte met den houten vloer een panr meubelen. Terwijl men hierover sprak ging O. op een van de stoelen breed uit zitten. De rechercheur die het vreemd vond. dat de bovenkanten vhu iioi hou ten en granieten deel gelijk lagen en die het zoo demonstratief zitten van O. niet vertrouwde, stelde een on derzoek in. Hii schoof do meubelen op zij en toen bleek het houten gedeelte vrij gemakkelijk van zijn plaats te halen te zijn. Fr onder kwam houten vloer te voorschijn. Bii nadere beschouwing, bleek in een der hoeken een luikje te zitten, dat juist tusschen een paar vloerbalken was uitgezaagd. De rechercheur opende het luik. ntanr hii was te groot van nastuur, om er door te kunnen kruipen, weshalve een tengere rechercheur werd ontboden. Deze dook in de ruimte onder den vloei en vond daar in een soort van kelder ruimte bussen met in totaal 100 liter spijsolie, welke in strijd met de bepa lingen van het Crisiszulvelbeslnit dnnr waren opgeslagen. De olie werd in be slag genomen en togen O. werd proces verbaal opgemaakt. Bij verder onderzoek in de woning ontdekte dc rechercheur nog iets an ders. In de vrij donkere slannkamer stond een klapbed. Het houten geraam te om dat bed liet juist nog een kleine ruimte vrij en in die opening was een soort van pilaar geplaatst, welke de zoldering scheen te schragen. Maar bij nadere beschouwing bleek deze pilaar tc zijn samengesteld uit kartonnen doosjes die keurig op elkaar waren ge stapeld. Uit dio doosjes kwamen in to taal 30 liter eau dc cologne to voor schijn. welke, blijkens de verpakking, kennelijk van smokkelarij afkomstig was. Ook de eau de cologne is in bo- slag genomen. De dienst van Invoer rechten en accijnzen is met oen en an der in kennis gesteld. DE POSTVLUCHTEN Do Kwak uitreis, vloog heden van Medan naar Bandoèng. GEBRANDSCHILDERD RAAM GRONINGSCHE UNIVERSITEIT Naar men ons meldt is door H. M. de Koningin aan den hoer Joh. Dijk stra. kunstschilder tc Groningen op dracht verleend tot het vervaardigen van een gebrandschilderd raam boven de balcondeur in het groot auditorium van het universiteitsgebouw te Gro ningen. Zooals bekend is werd in 1914 ter gelegenheid van het derde eeuw feest het cere-doctoraat in de Neder landsche letteren aan H.M. verleend, door den senaat van de rijksuniversi teit aldaar. HULPVERLEENING BIJ bedri j fsonge vallen De in het belang er van op* gerichte Staatscommissie bestaat 25 jaar Veel nuttig werk verricht De staatscommissie in het belang van het verleenL'n van eerste hulp bij be drijfsongevallen bestaat op 10 Decem ber a.s. 25 jaar. Deze commissie werd nl. ingesteld bij Koninklijk besluit vaji 10 December 1910. Bij luxar instelling bestond zij uit 13 leden, van wie 6 artsen, die goed op de hoogte waren van dc eerste hulp, terwijl de eerste voorzitter was de heer ir. II. A. van IJssehteijn, directeur- generaal van den Arbeid. Secretaris was de heer ds. F. C. Fleischer, voor zitter van do vereeniging Ilct Groene Kruis, een geboren organisator, die in de eerste moeilijke jaren alles uitste kend heeft geregeld. De niet-genees kundige leden bestonden uit hoofden van dienstvakken van verschillende de partementen. In 1917 nam het aantal der cursussen zóó toe, en was er zóóveel werk, dat het don secretaris te zwaar begon te worden, om naast ziin andere werk zaamheden alles wat de cursussen aan gaat naar behooren te behartigen, zoo dat hij met 1 Januari 1918 aan H.M. de Koningin ontslag verzocht als secretaris der commissie. Ilij werd opgevolgd door den heer dr. I. G. ten Noever de Brauw. arts. die deze betrekking nog bekleedt. In 1920 bedankte de heer Van IJssel- steijn als voorzitter'der commissie, toen deze, in September 1918 benoemd zijnde tot minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, als directeur-generaal van den Arbeid werd opgevolgd door den heer C J. P. Zaalberg, die hem tevens als voorzitter der commissie opvolgde, terwijl het lid dr. W. R. H. Kranen burg, arts, medisch adviseur der Ar beidsinspectie, tot plaats vervangend voorzitter werd benoemd. In Augustus 1932 nam de heer Zaal berg ontslag als directeur-generaal van den Arbeid en als voorzitter der commissie en werd in beide functies opgevolgd door den heer dr. ir. A. II. W. Hacke, die deze betrekkingen nog waarneemt. In het begin beschikte de commissie over een groot subsidie van het rijk, zoodat onderwijs in E.H.B.O. kon wor den gegeven, niet alleen aan fabrieks arbeiders en fna 1916) aan havenarbei ders, doch ook aan leerlingen van ambachtsscholen, zeevaart-, visscherij- cn schippersscholen en van Landbouw- en Tuinbouwwinterscholen. terwijl ook voor de land- en tuinbouwhevolking cursussen met rijkssubsidie plaats had den. Na 1920 echter begon reeds de bezuiniging, werd het subsidie minder cn moesten alle bovengenoemde cursus sen vervallen, behalve die voor fa- brieks- en havenarbeiders, om aan de Veiligheidswet tc voldoen, terwijl ook nog enkele cursussen met rijkssubsidie voor zeevisschers konden plaats hebben en de Centrale Landhouw-Onderlinge te Amsterdam een klein subsidie gaf en nog geeft voor eenige cursussen jaarlijks voor de landbouwbevolking Het zou te ver voeren om hier alles te vermelden, hetgeen de commissie ge daan heeft voor het Ecrste-Hulponder- wijs aan leeken, behalve door het ge ven van cursussen. Alleen zij hier aan gestipt, dat het Oranje-Kruisboekjc, dat thans algemeen in den lande ge bruikt wordt, mede tot stand is geko men, vooral wat de herdrukken be treft, met de hulp van de medische le den der commissie, die daaraan hun beste krachten hebben gewijd. Hoofd zaak is gebleven het onderwijs in E.H.B.O. aan leeken, speciaal voor fa- bricks- en havenarbeiders, en dan moet er bepaald op worden gewezen, dat vooral in de laatste 10 Jaren het aantal der herhalingscursussen zeer is toege nomen. uitgaande van het principe, dat iemand, die alleen een nanvnngscur- sus heeft gevolgd, nog volstrekt niet voldoende op de hoogte is van eerste hulp, maar dat hij daarna nog eenige herhalingscursussen moet volgen. In het bijzonder wordt er op gewe zen, dat de leerlingen van de rijkscur sussen, opgeleid tot verhandmeester. in fabrieken en werkplaatsen te werk worden gesteld en dus een zekere oefe ning krijgen. Tevens is er als het ware een staf gekomen van docenten, allen artsen, die reeds meermalen een cursus hebben gegeven, van wie velen door den me- disch-adviseur der Arbeidsinspectie In gehouden vergaderingen in bepaalde centra van voorlichting zijn gediend, zoodat er gezegd kan worden, dat de meeste cursussen den toets der kritiek kunnen doorstaan. De commissie bestaat thans uit 15 leden, van wie 10 artsen. In deze 25 jaren hebben 47.000 fa- brioks- en havenarbeiders door bemid deling der Staatscommissie een aan- vangscursus gevolgd, terwijl ongeveer 2000 aanvangs- en meer dan 2100 her halingscursussen werden gehouden. De commissie meent dan ook in die jnron goed cn nuttig werk te hebben gele verd en hoopt op den ingeslagen weg te kunnen voortgaan. Een eens schatrijk maar straatarm geworden philantroop treurde niet om zijn verloren rijkdommen maar wel omdat hij geen philantroop meer kon zijn Jarenlang was hij daarom diep teneergeslagen maar vandaag voelde hij zich als vanouds zijn armoe ten spijt want hij belde op en kreeg gratis thuisbezorgd zijn van 3 cent Belde U ons al op Directeur van Zand.-urgen URGENTIEPROGRAM voor den tuinbouw Kon. Landbouw Comité stelt een aantal maatregelen voor Monopolieheffingei gewenscht Het Kon. Ned. Landbouw Comité l erft een urgentie-prograiu voor den tuin bouw 1935, waarin de ten behoeve van onzen tuinbouw noodzakelijk geachte maatregelen zijn uiteengezet, ter ken nis van den Minister van Landbouw en Visscherij gebracht. In dit program wordt o.m. gezegd: Het is van algemeenc bekendheid, dat de toestand van don tuinbouw zeer slecht is. Met enkele cijfers kan dit wor den geïllustreerd. Van 19281934 liep de totale veilingomzet in Nederland te rug van ruim 100 millioen gulden tot 61.(5 millioen gulden, alzoo met plm. 40 pet. In diezelfde jaren daalde dc uit voerwaarde der tuinbouwproducten van 96 millioen tot 34 millioen derhalve met pl.m. 2/3. Thans is dc financiecle toe stand van groote groepen tuinders zoo slecht dat hun ondergang moet worden gevreesd, zoo niet spoedig meerdere hulp wordt gebracht. Hoewel de regeoring dankbaar is voor haar tegemoetkomende houding, is aan de wenschen in tuinbouwkringen leven de niet geheel voldaan. In verband hiermede heeft het Kon. Ned. Land- bouw-Comité het noodzakelijk geacht de meest urgente dezer wenschen in het kort aldus te formulecren. Dc steun aan den tuinbouw moet een zoodanige zijn, dat het verschil tusschen de veilingsprljzen en de voor 1934 ge stelde richtprijzen voor 100 pet. wordt vergoed. Dit is noodig om den tuin bouw in stand te houden. Aangezien dc toestand van het Land bouwcrisisfonds het uittrekken van een grooter steunbedrag voor den tuinbouw zeer bezwaarlijk maakt, moet naar een ander middel worden uitgezien. Na zorgvuldige overweging is dc or ganisatie tot de conclusie gekomen dat dit middel is te vinden in net invoeren vnn een heffing op minimumprijzen in bepaalde gevallen cn onder bepaalde omstandigheden. Daarnaast moeten in de toekomst meer dan tot nu toe het geval was, on verkoopbare tuinbouwproducten gedeel telijk voor liefdadige doeleinden, ge deeltelijk voor veevoeder worden be stemd. Dc monopolieheffingen op het inge voerde fruit moeten zoodanig zijn, dat do prijs van het inlandschc fruit loo iend is. In verschillende deelen des lands wordt voor het 2c halfjaar 1935 een proef genomen, om door een onder be paalde omstandigheden te verstrekken subsidie in de loonen van dc landarbei ders, deze arbeiders in dc bedrijven aan het werk tc houden, waardoor ze dus buiten de werkverschaffing blijven. Al het vaste en los-vaste personeel, dat ook anders in het bedrijf werkzaam was, kan voor het verdienen van het subsidie-loon in aanmerking komen, wanneer slechts de goedkeuring is ver kregen van den Rijksinspecteur voor da werkverschaffing. Het verdient aanbeveling in andera gedeelten des lands een dergelijke rege ling te treffen. Het verdi-nt aanbeveling ook voor kleine tuinders op hun eigen bedrijfje een toeslagrepeling in het leven te roe pen. Naar verluidt Is door den Rijksinspec teur voor de werkverschaffing en steun verleening in Groningen reeds een be paalde toezegging tot medewerking in die richting gedaan. Ook voor andera landsgedeelten dien* een dergelijke re geling te worden ingevoerd. „LIEBESGABEN" NAAR DUITSCHLAND Het crisis zuivclbureau Laan van Moerdervoort 84 Den Haag deelt mede, dat aan belanghebbenden gedurende de maand December 1935 binnen zekere grenzen certificaten, rechtgevende tot de uitvoer naar resp. invoer in Duitsch- land van boter en kaas kunnen worden verstrekt, voorzoover het cadeau zen dingen („Liehesgaben") betreft, waar voor een betaling vanuit Duitschland naar Nederland dus niet kan plaats vinden. Uitvoerige schriftelijke inlich tingen worden op aanvrage door het crisiszuivelbureau verstrekt. DUITSCHE VLAG GESTOLEN? AMSTERDAM. 6 Dec. Op Donderdag 12 December zullen voor de Vijfde Ka mer der rechtbank de vier verdachten terechtstaan, die er van worden be schuldigd de Hakenkruisvlag van een Duitsch schip, dat in het Y lag. te heb ben gestolen. De verdachten ontkennen het feit

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9