BLACK CAP TOT HET BITTERE EINDE Wat Italië eischt NOODLOTTIGE LAWINE Abessynië moet veeren laten Uitbreiding der weermacht SANCTIES EEN „GEWELDDAAD" Sabotage bij herstel van een kruiser? OLD SCOTCH WHISKY p. fl. f. 3 75 J. A. SCHOTERMAN Zn. UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 - Tel. 145 OPGEWONDENHEID IN EGYPTE KINDERBALLONS Electriciëns in staking Ie BLAD PAG 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 10 DECEMBER 1935 De fascistische pers meent, dat Italië tenslotte de overwinning zal behalen Abessynië's oorlogskansen De Itallaansche bladen leveren veel commentaar op de rede. die de duce in de Kamer heeft uitgesproken. Do Corrierc dclla Sera schrijft, dat er noch morcele noch zakelijke motie ven zijn voor de sanctiemaatregelen tegen Italië. De sancties zijn een ont zettende gewelddaad, waartegen het ge- heele Itallaansche volk zich verzet Niemand in Italië maakt zich illusies over cap spoedig bijleggen van het con flict De Popoio d'Italia zegt. dat Italië vastbesloten is om het vraagstuk der beveiliging van zijn koloniën geheel op tee lossen en gunstige levens voorwaar den voor het volk te scheppen. Langs dezen weg zal het de overwinning be halen. De Gazetta del Popoio geeft nog maals een uiteenzetting van do motie ven. die Italië gedwongen hebben tot do Oost-Afrikaansche expeditie. Italië heeft to Genèvo of elders geen verdere verklaringen afgelegd, omdat zijn mo tieven en bedoelingen bekend zijn. Wanneer men te Londen. Parijs of Ge- nève van vrede spreekt, aldus het blad, moet men zich deze motieven voor oogen houden, indien men niet tot doel- looze woorden in plaats van tot daden wil komen. Do Voce d'Italia is van oordeel, dat de woorden van Mussolini noch com mentaar noch aanvulling behoeven. Het is thans voor Italië zaak vol te houden: het verzet zal tenslotte tot de ^overwinning leiden. De sanctionnisti- sche terreur, aldus dit blad, heeft de geestdriftige stemming der Italianen niet kunnen schaden en hun weer standsvermogen niet kunnen vermin deren: dit is het tastbare resultaat der eerste drie sanctieweken. De Zweedsche generaal Eric Virgin is uit Abessvnië te Hamburg aangeko men. Uil heeft tegenover een vertegen woordiger van hef D. N. B. zijn mee ning te kennen gegeven over de kansen van den oorlog in Abessvnië. Volgens hem kunnen de Ahessiinen verhinde ren, dat de Itallaansche troepen nieu we belangrijke vorderingen maken, vóór de regentijd een aanvang neemt. Dit is een punt van groot belang. Van oneenigheid tusscben de Abes- sijncn ta geen sprake, aldus Virgin. De voornaamste stamhoofden zijn onwan kelbaar trouw aan don keizer. B Virgin achtte den toestand geenszins wanhopig voor de Abessijnen, zelfs indien het den Italianen gelukken zou den spoorweg Addis Abeba— Djiboeti te onderbreken. De vaak opduikende geruchten, als zouden de Abessijnsche troepen met vocdingsmoeilijk» heden te kampen hebben, zijn overdreven. Tenslotte meen» de de Zweedsche generaal, dat de Abessijnen ook tegen feller offensieven hunner vij» anden zijn opgewassen. Met betrekking tot Mussolinis redevoering worde er aan herin nerd, dat de door Rome op 16 Oc tober gedane voorstelling voor een minnelijke schikking van het con flict bestonden in de essentieelc on derscheiding van Abessynie in drie zones: 1. De veroverde gebieden, die aan Italië zouden moeten komen. 2. De niet-Amharische provin cies, die onder Italiaansch man daat gebracht zouden moeten wor den. 3. De kern van het land, dat on der souvereiniteit van den negus mag blijven, onder controle van den Volkenbond en met een Ita liaansch overwicht. De luchtmacht der Ethiopiërs Bii het passeeren van Djiboeti ver klaarde Corrigo, de Franscho a via leur. die onlangs het vliegtuig van den Negus on diens reis naar het Oosten bestuurde, aan den vorlaggever van de Popoio di Romn. dat bij Abessvnië ver liet, om niet het risico te loopen hij liet Italiaansch Abessijnsche conflict te worden betrokken. Hij vertelde voorts, dat de Abessijnsche luchtmacht bestond uit 12 weinig snelle vliegtui gen. van onderling geheel verschillen de tvpen. die tezamen geen noem ens waardige strijdmacht vormen. P.en luchtgevecht behoeft men derhalve niet te verwachten. Naar neuter uit Port Said seint, pas seerden tusschen 30 November en 5 December 4179 ïtalinansrhe militairen het Suez-knnaal. verder 17.421 ton ma terieel. 2003 ton steenkool. 1181 werk lieden en 10.500 kubieke meter timmer hout. Luchtbombardementen wroordecld Naar aanleiding van het luchtbombar dement vnn Dessie schrijft de News Chronicle in een beschouwing over den luchtoorlog: De Italiaanscbo luchtaanval op Des sie was niet beter of slechter dan die «n de Duitschers. I-'ranschen of van ons zelf. Zij zijn alle even walgelijke uitingen van beestachtigheid. Rickett terug naar Londen? De geheimzinnige onderhandelaar or de Abessijnsche petroleumconces- sics. Rickett. die in den loop van de nfgeloopen week te Rome is aangeko men. zou vandaar zijn reis voortzetten naar Abessvnië of naar Bagdad. Naar erluidt. is Rickett Zaterdag met zijn privé-vliegtuig uit Rome vertrokken, echter niet naar Abessvnië of Bagdad, doch om naar Londen terug te koeren. Hij weigerde echter elke medcdeeling. Guerilla=oorlog De generale staf van het Abessijnsche leger heeft bepaald, dat aan het Noor delijk front de gueriila-oorlog op inten sieve wijze moet worden gevoerd. Dit besluit is een gevolg van de opwinding, welke is ontstaan door het feit. dat de keizer in hot paleis in Dessie tijdens de bombardementen nauwelijks aan den dood was ontsnapt. Tijdens de bombardementen van Dessie zouden on geveer honderd personen zijn gedood of gewond. De Itallaansche be schaving Een Italiaansch vliegtuig heeft een flesch omlaag geworpen met een brief aan de bevolking van Dessie. waarin o. a. geschreven staat: „Wij brengen de Italiaansche drie kleur en den lictorenbundel, als bood schappers van do Romeinsche bescha ving. Groet den negus en vraagt hem of hij zijn biscuits al gegeten heeft." Aan Abessijnsche zijde Is men hier over zeer verontwanrdigd. Men wil den brief aan den Volkenbond sturen. Bombardement van Dessie ASMARA. 9 Dec. (Stefani). Ten aan zien van het luchtbombardement van Dessie op 6 Dec. verspreidt Addis Abe ba onjuiste en tendentieuze berichten, welke doen gelooven, dat de stad niet was verdedigd en dat hospitalen van het Roode Kruis zijn gebombardeerd. In werkelijkheid werd de stad verde digd door tienduizenden krijgers, het geen wordt bevestigd door de berich ten van de laatste dagen uit Addis Abeba en door talrijke stukken lucht afweergeschut. geplaatst rond het palcis en op de omringende heuveltop pen. In feite zijn allo 18 vliegtuigen, dio aan het bombardement deelnamen, getroffen door geweren, mitrailleurs of kanonskogels. Alleen de militaire contra zijn door do Italianen gebombardeerd, hetgeen blijkt uit do genomen foto's. Deze plaat sen zijn het kruitmagazijn, het paleis, hot vliegveld, de telefooncentrale en do militairo kampen. Volgens mededeeling van officieren en journalisten lagen in hot hospitaal geen gewonden, doch was het ingoricht als onderdak van de mili taire leiders. Verkenningsvluchten had den aangetoond, dat bijna alle tenten van het vliegveld en andere plaatsen waren geteekend met roode kruisen. Uit do berichten uit Dessie blijkt, dat de verpleegster en de correspondent van Havas, die werden gewond, werden getroffen in de verwarring door de kogels van Abessijnsche wapens. Een ramp in Rusland, die tientallen dooden en gewonden eischt In de stad Kirowsk (vroeger Moermansk geheeten) op het schiereiland Kola zijn twee huizen van twee verdiepingen volkomen weggeveegd door sneeuwlawines, die neerstort» ten van den berg Joekspor, die in de onmiddellijke nabij» heid der stad ligt. Een derde huis werd ernstig bescha» digd. De ramp eischte 88 doo» den, terwijl 44 menschen ge» wond werden. Naar het agentschap Tass meldt werden 85 der slachtoffers op slag ge dood. Drie menschen bezweken later aan hun verwondingen. Tweeduizend arbeiders werkten aan de berging der Itcdolvenen De regeerine heeft een commissie tot onderzoek van de oor zaak der ramp ingesteld en een be drag van 300.000 roebels baschikbaar ge steld voor de nagelaten betrekkingen iler slachtoffers. HET AUTONOMISTISCH STREVEN Bewegingen van Japansche troepen PEKING, 9 Dec. (Reuter). Honderd man Japansche infanterie is te Toeng- sjau, de hoofdstad van autonoom Hopei, aangekomen en 200 man cavalerie is op weg hierheen. Nabij Toengsjau zal een vliegveld worden aangelegd. In Chineesche kringen wordt dit be schouwd als een bewij3, dat de Japan sche militaire autoriteiten hun in vloedssfeer willen vestigen in de gede militariseerde zone, alvorens Oost-Ho- pei wordt gevoegd hij de nieuwe fede ratie. ONEENIGHEDEN IN GRIEKENLAND ATHENE, 9 Dec. (A.N.P.). De vroe gere ministerpresident Kondylis heeft verklaard, dat zijn partij niet zal ver schijnen, indien de nationale vergade ring bijeen wordt geroepen. Tevens' dringt hij er op aan, dat de vergade ring onverwijld wordt ontbonden en dat verkiezingen zullen worden gehou den volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging. LONDEN, 9 Dec. (Reuter). Tc Ply mouth gaut het gerucht, dat door sa botage de herstelwerkzaamheden aan den Britschen kruiser Royal Oak, wel ke Ie Devonport in dok ligt, met drie dagen zijn vertraagd. In den elcctri- schen kabel, welke van de centrale van hot dok naar den pantsertoren van het schip liep. moet een naald zijn ge sloken. waardoor kortsluiting ontstond. Aangezien de naald was afgevijld en de lood mantel van den kabel weer hersteld, kon men pas na drie dagen zoeken de wonde piek vinden. De ad miraliteit weigert dit bericht te beves tigen. Wel wordt toegegeven, dat door kortsluiting het gehcele schip zonder stroom lag. Als gevolg van het raadselachtige ge val op het pantserschip Royal Oak zou, naar de Daily Telegraph meldt, de ge hcele artillerie van het schip zijn be schadigd. De schade zou naar schatting 300 pond sterling bedragen. De admirali teit en de politie zouden reeds een on derzoek hebben ingesteld, waarvoor zij de hulp van Scotland Yard zouden heb ben ingeroepen. |)e Daily Herald schrijft, dat de be manning van de Royal Oak zich onder cede heeft moeten verplichten over het gebeurde het stilzwijgen te bewaren. Sommige geruchten spreken voorts van sabotage op de onderzeeboot Oberon, die eveneens te Devonport in reparatie lag. SPOORWEGONGELUK IN RUSLAND MOSKOU, 9 Dcc. Reuter. Te Ahy- ralowska, gelegen tusschen Moskou en Gorki, op 20 km. van de hoofdstad, heeft zich een ernstig spoorwegongeluk voorgedaan. Verscheidene wagons zijn omgevallen, maar de oorzaak van het ongeluk en het aantal slachtoffers is niet bekend, daar de autoriteiten een volkomen stilzwijgen In acht nemen. OP ZOEK NAAR ELLS* WORTH NEW YORK, 0 Dec. (A.N.P.) De vlieger Russell W. Thaw is Zaterdag van het Wright-vliegveld te Caldwell in New Jersey vertrokken om zich via Maggelaen in Chili naar het Zuidpool gebied te begeven, waar hii wil trachten den verdwenen Amerikaanschen Pool reiziger Lincoln Ellsworth en diens pi loot op te sporen. KONING HAAKON DOET UITVINDING OP RADIO-GEBIED OSLO, 8 December. (AN.P.) Naar men te Oslo verneemt heeft koning Haakon van Noorwegen, die groote be langstelling heeft voor de radiotechniek en op dit gebied ook dikwijls zelf werk zaam is. een uitvinding gedaan, waar door naar men zegt, de geluidsweer gave door de radio belangrijk zou wor den verbeterd. ff ff Sole Importers: Bizondcrheden over de beweerde basis der Fransch*Engelsche overeenstemming Belangrijke gebiedsafstand Minister Hoare is Zondagavond van Parijs naar Zwitserland vertrokken. Hij wordt heden te SL Moritz verwacht. Het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken heeft in den nacht op Maandag de volgende mededeeling ge publiceerd: „Sir Samuel Hoare en Laval hebben de door hen vastgestelde formules der overeenstemming, welke als basis moet dienen voor de vriendschappelijke rege ling van het Italiaansch—Abessijnsche geschil, niet gepubliceerd, omdat zij nog niet ter kennis zijn gebracht van de belanghebbende regeeringen. Alle be richten, welke te dezen aanzien wor den gepubliceerd, kunnen slechts als vermoedens worden beschouwd. Niette min meent de Oeuvre den inheud dei voorstellen als volgt te kunnen weerge ven: (1) De basis van het plan is een ge- bledsrull tusschen Italië en Abessynië. Abessvnië verkrijgt de haven van As- snb in Italiaansch Erithrea met oen corridor, welke deze haven met Addis Abeba verbindt. Indien Italië deze con cessie zou weigeren, dan zou de Brit sche regeering bereid zijn Abessynië de haven van Zeila af te staan. Inder tijd heeft men van dit reeds eerder ge dane voorstel afgezien, omdat het de Fransche haven van Djiboeti zou bona deelcn. Zondag heeft Laval evenwel geen bezwaar meer gemaakt. (2) De provincie Tigre wordt met uitzondering van de heilige stad Ak soom geheel aan Italië toegewezen. (3) Italië verkrijgt de volledige soe verelniteit over de provincies O gaden en Dnnnkil. (4) Italië verkrijgt een kolonisatie gebied. dat do vestiging van 15< milli- oon kolonisten veroorlooft. Dit gebied wordt begrensd in het N. door den 8stcn breedtegraad, in het W. door den 36sten lengtegraad, in het Z. door de Brit- sche kolonie Kenya en door den Soe dan. (5) Den negus zal worden verzocht voor het Amharische deel van Abessy nië de bescherming van den Volken bond te aanvaarden. Dit zou tot uit drukking komen door het zenden van technisch© deskundigen bij het Abes- sijnsch bestuur, waarvoor ook Italiaan sche deskundigen in aanmerking zou den komen". Do diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meldt uit Parijs, dat ondanks dé in acht genomen geheim houding cn de door Laval en Hoare tot de pers gerichte opwekking na te laten in het openbaar de voorstellen to bespreken, gezegd kan worden, dat de Fransche regcering heeft ingestemd met do Britsche opvatting, volgens wel ke een practische oplossing de beste kansen op verwezenlijking zal hebben in den vorm van een Italiaansch-Abes- sijnsche overeenkomst, welke zou voor zien in en voor beide staten voordee- lige gebiedsruil. Een dergelijk plan zou Italië grootfc mogelijkheden geven voor de kolonisatie en de uitvoering van werkzaamheden in Abessynië in do daar ten deele zeer vruchtbare distric ten. Abessynië zou den dringend ge- wenschten toegang naar zee verkrij gen. Waarschijnlijk zal blijken, dat in de moeilijke kwestie vnn de Noord- Ahessljnsche provincie Tigre een ge heel ander voorstel is gedaan. F.en zeer belangrijk resultaat der tweedaagsche besprekingen is voorts het feit. dat Laval zich bereid heeft verklaard ge meenschappelijk met Groot-Britannië een nadrukkelijk beroep op Mussolini te doen. Het is de eerste keer, dat dc Fransche ministerpresident zijn stand punt heeft opgegeven, volkens hetwelk Frankrijk en Engeland in het geschil een verschillende positie zouden inne men. Tot nu toe heeft T<aval er naar gestreefd bemiddelaar te zijn in con Kngelseh ltalianasch geschil. De laat ste dagen schijnt hij evenwel te heb ben toegegeven, dat dit standpunt on juist is en den strijd eerder zal ver lengen dan bekorten. De intransigente redevoering van Mussolini heeft te Pa rijs een diepen indruk gemaakt. Dc gemeenschappelijke stap* pen der Britsche en Fransche regeeringen bij Mussolini zou» den tot uitdrukking brengen, dat, indien de tegenwoordige gelegenheid niet zou worden te baat genomen, niet zulke gunstige voorwaarden meer in overweging kunnen wor» den genomen. De Parijsche correspondent van de Times meldt met betrekking tot de Engelsch-Fransche besprekingen, dat het niet bekend is in hoever de hui dige voorstellen in overeenstemming zijn met de laatste Britsche voorstel den. Het feit, dat Hoare zich genood zaakt heeft gezien het resultaat van zijn werkzaamheden ter goedkeuring aan Londen voor te leggen, kan aanlei ding geven tot een herziening. FranschiEngelsch samen-- gaan De Parijsche bladen noe» men de tusschen Hoare en Laval bereikte overeenstem» ming buitengewoon belang» rijk, niet alleen met het oog op de mogelijkheid van een vreedzame regeling van het Italiaansch*Abessijnschc ge* schil, doch ook wegens de nauwe samenwerking, twelke men voor de toekomst tus» schen Parijs cn Londen ver* wacht, ook op ander gebied der internationale politiek. De Oeuvre schrijft, dat er zelden een dag is geweest, welke belangrijker en vruchtdragender is geweest voor' do vreedzame toekomst van Europa, in dien Mussolini de beteekenis van dezen dag erkent en de voorstellen van Hoare- Laval aanneemt. Ook dc nota's van 18 en 2ft Oct. inzake den Franschen bij stand in de Middellandsche Zee in ge val van een Ifaliaanschen aanval te gen Engeland zijn bevestigd, nadat zij Zondag bij de onderhandelingen tus schen Hoare en Laval nogmaals waren bestudeerd. Amerika neemt omvangrijke maatregelen In zijn jaarverslag aan president Roo sevelt, meldt Dern, de minister van oor log, dat tijdens het loopende dienstjaar dc legereffectieven g bracht zullen wor den op een sterkte van lGo.000 man en adviseert hij het officierscorps te bren- «en op een aantal van 11.000. Inzake ie luchtmacht kondigt hij een viif-jarcn-plan aan, krachtens hetwelk laarlijks 800 vlieg' uigen van verschil lende modellen zouden worden ge maakt. De helft hiervan zou dienen om r ud materi-ul te vl/vangen, do andere helft om Je 'uch' nacn: te vergrooten. Na deze periodo van 5 jaar zou het land minstens 3.000 gevechtsvliegtuigen van modernen bouw bezitten en een aanzienlijk aantal toestellen tot oplei ding van piloten en voor vervoer. Het Amerikaansche volk, zegt Dern, is zich het laatste jaar steeds meer bewust ge worden van de noodzaak, om een volledi ger eri moderner verdedigingsstelsel te bezitten. LONDEN, 9 Dec. (Reuter). Naar uit Cairo wordt gemeld, hebben zich bij de faculteit der medicijnen en de handels school nieuwe incidenten voorgedaan, die gisteren tot laat in den avond duur den. De stemming blijft overal in de stad zeer opgewonden. In den loop van den avond publiceer de de regeering een proclamatie, waarin zij de bevolking tot kalmte aanspoort en verklaart vast besloten te zijn de ongere geldheden met alle middelen te onderdrukken. De politie, zoo wordt in do proclamatie gezegd, zal niet aarze len van de vuurwapenen gebruik te ma ken. Ondanks alle waarschuwingen schij nen de studenten evenwel te zijn besloten den strijd voort te zetten. Een middel om anti»fascisti» sche propaganda te voeren De anti-fascistische organisatie van Italiaansche emigranten, Giustizia e Li beria, die^haar meeste leden in Frank rijk heeft, doch ook in Italië zelf ille gale vertakkingen schijnt te hebben, maakt de laatste, weken een druk ge bruik van de kinder-spcelgoedballón- nen, waarmee ze groote hoeveelheden anti-oorlogspropag'anda-materiaal over de Italiaansche grens stuurt. Naar ver luidt zijn meer dan duizend ballonnen met 50.000 op zécr dun papier gedrukte pamfletten in verschillende deelen van Liguria en Piemont neergekomen. In sommige dorpen hebben ^aldaten en leden der fascistische militie dc velden afgezocht om de pamfletten te Verza melen en zijn bij de bewoners huis zoekingen verricht om" te voorkomen, dat de pamfletten verborgen worden. Verscheidene ballons hebben afstan den van minstens 150 K.M. afgelegd. Men vermoedt dat zij op Fransch ge bied worden opgelaten, doch er bestaat ook verdenking, dat leden van een der illegale groepen op Italiaansch gebied des nachts de ballons oplaten. MEVROUW GRIEG OVER* LEDEN KOPENHAGEN, 9 Dec. (Reuter) Me vrouw Nina Grieg, de weduwe van den grooten Noorschen componist, is heden ochtend od 90-jarigen leeftijd overleden. VERANTWOORDELIJK VOOR EEN MOORD De Prensa publiceert sensationeel© onthullingen over den indertijd geplceg- den moord op president Obregon, vol gens welke Calles, de toenmalige presi dent en Moroncs, de staats-secretaris voor de industrie, indirect voor den moord verantwoordelijk zouden zijn. De procureur-generaal verklaart: In dien deze onthullingen juist zijn, zal het recht zijn loop nemen, welke hooge plaatsen de schuldigen ook hekleeden. De justitie heeft thans de zaak in onderzoek. SNEEUWSTORMEN IN HONGARIJE Hevige sneeuwstormen hebben in geheel Hongarije groote verwoestingen aangericht. Twee duizend telefoons werden buiten gebruik gesteld, hon derden boomen werden geveld en vele wegen, w.o. de autoweg Boedapest— VVeenen, werden onbegaanbaar en voor het verkeer onbruikbaar. N V. SIERKUNST UTR.WEG 90a Hk St. v d. Hagenlaan c GROOTE KEUZE GESCHENKEN IN A L t E P R IJ Z E N EET-, THEE en ONTBIJTSERVIEZEN IN HET TENTOONSTELLINGS GE BOUW WERKEN VAN DEN SCHIL DER ALBERT FIKS TOEGANG VRIJ Een moeilijke toestand in Britsche filmstudio's ontstaan De electriciens in de filmstudio's van de British International Pictures te Elstree en Welwyn nabij Londen zijn in stakina gegaan, waardoor het werk in de studio's aan vier aroote films, die worden opgenomen, geheel stil ligt. Naar schatttiner kost deze stopzetting van het bedrijf de betrokken onderne mingen 10.000 pond per dag. In één der studio's, die gehuurd is door de Ame rikaansche onderneming Twentieth Century Fox, werkt Elizabeth Bergner onder leiding van haar echtgenoot Paul C/inner aan de Shakcspearc-film „As vou like it". Voor haar is de vertraging in het werk buitengewoon lastig, aan gezien zij dezer dagen beginnen moet met de repetities van een nieuw too- neelstuk van Cochran, waarvan in Fe bruari in Edinburgh de première zal gaan. voor welke première de plaatsen thans reeds zijn uitverkocht. De staking houdt niet verband met een loonconflict, maar is georganiseerd door den hationalen bond van theater- personeel en den vakbond van electri ciens als protest tegen de tewerkstel ling van ongeorganiseerde krachten in de studio's te Welwyn. Vrijdagmiddag te vier uur precies, terwijl men overal bezig was met het maken van opna men, legden de ruim 250 electriciens het werk neer. THEATER-SCHANDAAL Vreemd gedrag van den zanger Sjaljapin De beroemde Russische zanger Feo dor Sjaljapin, die te Kopenhagen als gast zou optreden in Gounod's orera „Faust", heeft een theater-schandaal' veroorzaakt. De zanger maakte overdl aanmerkingen op, critiseerde het de- cor, beleedigde de artistcn en was tij dens de repetities zoo opgewonden, dat de artist en weigerden met hem teza men op te treden. De opera-directie verklaarde zich so 'lidair met de artiesten en ondanks he* feit, dat het theater uitverkocht was werd de voorstelling afgelast. Sjaljapin keerde hierop naar Paiijs terug. GANDHI OVERSPANNEN BOMBAY, Dec. (Reuter) De gezond heidstoestand van Gandhi baart 6~nfr ge zorg. De mahatnia lijdt aan over spanning en moet volkomen rust hou den. Volgens een nader bericht heeft Gandhi een goeden nacht doorgebracht en is de overspanning tot normale ver houdingen teruggebracht. VELE KOLENHANDELAREN GEARRESTEERD Warschau, 7 December. (A.N.P.) Een groot aantal kolenhandelaren Ie Warschau, zoowel uit den groot- als uit den kleinhandel, hebben getracht de door de regeering verordende prijsverlaging te ontduiken en weigerden hun kolen- voorraden tegen de nieuwe prijzen te ver knopen. De regeering heeft daarop 63 ko- lcnhandelaren laten arresteeren In een der districten werden vijf han delaren elk tot vier weken onvoorwaar delijk arrest veroordeeld, terwijl in de voorstad Praga 16 handelaren wegens weigering om hun kolen te verkoopen wei-den veroordeeld tot een week arrest en geldstraffen tot 300 Zloty. Met ingang van heden zullen speciale ambtenaren controle oefenen op den ko lenhandel en hij overtreding zullen de da ders onmiddellijk gearresteerd en voor het snelgerecht geleid worden GESCHIEDKUNDIGE OVERLEDEN PARIJS, 9 Dec. (A.N.P.). George La- cour-Gayet, de beroemde historicus, is Zondagnacht op 79-jarigen leeftijd over leden. Tot zijn belangrijkste publicaties behooren L'éducation politique do Louis quatorze, La marine militaire sous la règne de Louis XIV et Louis XV, on Tal leyrand. Jansen„Ik moet mijn verontschuldiging maken, dat ik niet gecostumeerd ben." Gastvrouw „O, alsjeblieft niet 1 We zien er allemaal alleen maar idioter uit dan gewoonlijk. U alleen niet." (London Opinion).,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2