Verklaring van Baldwin Roosevelt neemt het op voor de boeren SAMENZWERING MISLUKT Berlijns burgemeester neemt ontslag ANTI-JAPANSCHE RELLETJES Oostvlndië Omtrek Gemeentebegrooting van Hilversum Ie BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG U DECEMBER 1935 De Engelsch.Fransche voor» stellen nog niet vast» gesteld Voorbarige publicaties In het Lagerhuis heeft Maandag ma joor Attlee, de fractieleider der La- bour partij, verklaard, dat ook de Ar beiderspartij wenscht, «lat er een ein de komt aan den oorlog in Oost-Afrika. I)e gebeurtenissen daar kunnen de ern stigste gevolgen hebben voor bet Euro- peesche vasteland en ook voor Enge land. In het bijzonder speelt de kwes tie der gekleurde rassen een rol. De vraag, hoe ip de toekomst de verhou ding moet zijn tusschen het blanke en het zwarte ras, is urgent geworden en de beslissing staat voor de deur. De ar beiderspartij is van meening. dat het oude imperialisme heeft afgedaan. Attlee sprak verder over do Japan- tche politiek ten aanzien van Noord- China en verlangde te weten, welke stappen der Britsche regeering In de/c kwestie overweegt. Wil de regeering werkeloos toezien, aldus vroeg hij. dat het ge heel e Verre Oosten onder de he gemonie van Japan geraakt? Ook verlangde spreker, dat de mijn werkers bij hun eisch tot loonsverhoo- ging door de regcering zouden worden gesteund. Altlee vroeg in het Lagerhuis even eens, of Baldwin een verkairing kon afleggen over de besprekingen, die ge voerd zijn met Laval. De minister-pre sident antwoordde, dat het resultaat dezer besprekingen is vastgesteld in documenten, die des ochtends te Lon den waren aangekomen en nog bestu deerd worden. LONDEN. 10 Dec. (A.N.P.). In ant woord op de vraag van den leider der Labour-oppositie in het Lagerhuis, ma joor Attlee, omtrent den inhoud der voorstellen tot regeling van het Itali- aansch-Abessijnsche conflict, verklaar de Baldwin, dat de onderhandelingen tusschen de Britsche en Fransche re geering over deze voorstellen nog steeds voortduren, zoodat tot nog toe geen voorstellen aan Italië of Abessinië zijn gedaan. Hij achtte het daarom voorba rig, thans reeds een verklaring over den inhoud der voorstellen af te leg gen. Attlee vroeg daarop, of do voorstellen, zooals de Britsche minister van buiten- landiche zaken sir Samuel Hoare zo had goedgekeurd, overeenkwamen met de mededeelingen, die daaromtrent in de Engelsche en in debuitenlandsche pers waren gepubliceerd. Baldwin antwoordde, dat hij dc pers berichten niet zelf had onderzocht en dat hij hot ten zeerste betreurde, dat er, waarschijnlijk in Frankrijk, iets was doorgelekt, waardoor de indiscreties in de pers mogelijk waren, die een delicate aangelegenheid nog zeer veel moeilijker en delicater hadden gemaakt. Hij meen de echter te kunnen roggen dat er tus schen de publicaties en den werkclijken inhoud der voorstellen grootc verschil len op belangrijke punten bestaan. Op het verzoek van Attlee, om het Lager huis mededeelingen te doen, nu het go- vaar bestond, dat er nog meer bijzonder- heden zouden uitlekken, wilde Baldwin niet ingaan. Hij zegde echter toe. het Parlement volledig In te lichten op het oogenblik, dat definitieve overeenstem ming bereikt was en de voorstellen aan de betrokken partijen waren overhan digd. Op do vragen van den afgevaardigde Sinclair antwoordde Baldwin, dat hij het als vanzelfsprekend beschouwde, dat de voorstellen slechts aanvaard konden worden, indien de drie betrok ken partijen, n.l. de Volkenbond, Italic' en Abessinië er alle accoord mee gin gen. Cterk en Vansittart bij Laval PARIJS, 10 Dec. (A.N.P.). - De onder handelingen tusschen Frankrijk en En geland zijn hedenmiddag voortgezet. Te hall vijf ontving minister-president La- val den Britschen ambassadeur te Pa rijs, sir George Clerk, cn den onder staatssecretaris van het Foreign Office Sir Robert Vansittart voor ccn bespre king, die -10 minuten duurde. Zij deden Laval mededeellng van de mcening van het Britsche kabinet over de plannen, waarvan zij uit Londen telefonisch op de hoogte waren gesteld. Bij het verlaten van dc Quai d'Orsay verklaardo Vansittart, dat hij optimis tisch gestemd was en niet geloofde, dat verdere besprekingen met den Fran- schcn minister-president noodig zouden zijn. Hij stond op het standpunt, dat men practlsch overeenstemming had bereikt. Laval heeft medegedeeld, dat hij Woensdagavond uit Parijs naar Gonève zal vertrekken. Voorstellen te Rome en Addis Abeba oven handigd? PARIJS. 10 Dcc. (A.N.P.). In aan sluiting op het onderhoud tusschen La va! en den Britschen ambassadeur Clerk en den onderstaatssecretaris Van sittart wordt bekend, dat de tekst van de Zondag door Laval en Hoare uitge werkte bemiddelingsvoorstellen in den loop van den nacht te Rome en te Ad dis Abeba zullen worden overhandigd aan de heide betrokken regeeringen. MIJNRAMP IN ALBERTA COALHCRST (Alberta). 10 Der (Reuter). Een ontploffing In de mijn te Lethhridge heeft, naar verluidt. 16 dooden gcéischt. JAPAN HOUDT VAST AAN DUIKBOOTEN L)e bestaande verhoudingss cijfers wenscht het te zien afgeschaft De Japansche delegatie ter vlootcon- (eruntie publiceert een officieele ver klaring, waarin zij voorstelt, dat, als voorwaarde voor de vermindering van den bewapeningswedloop, een gemeen schappelijke maximumgrens voor de vloten der groote zeemogendheden wordt vastgesteld. Het is de vaste over tuiging der Japansche regeering. dat er groote kans bestaat op het bereiken van een overeenkomst, die tegelijker tijd rechtvaardig en fnir is. indien de bestaande verhoudingsrijfers voor de grootte der vloten wordt afgeschaft en rechtsgelijkheid voor de verdediging van ieder land wordt erkend. De gemeenschappelijke maximum grens moet zoo laag mogelijk geste4d worden. De delegatie verlangt verder afschaffing of drastische beperking van het aantal vliegtuig-moedersche pen. groote slagschepen, kruisers der A-klasse, opdat iedere aanvalsmogelijk- heid wordt uitgeschakeld. In do af schaffing van het duikhootwapen zal de delegatie nooit toestemmen. Amerika contra Japan In Amcrikaansche kringen te Was hington staat men vrij sceptisch tegen over dc voorstellen tot drastische ver mindering van de bewapening ter zee, die Japan ter Londenschtj vlootconfe- rentie zal doen. Men wijst erop. dat door een algemeene vermindering der vloothewapening de economische in vloed van Japan in Noord-China nog meer zou toenemen. Er zou dan immers voor andere mogendheden geen enkele mogelijkheid bestaan ecnigen remmen- den invloed te oefenen op de Japan sche militaire actie in Noord-China, waar het Japansche leger dan vrij spel zou hebben, zooals trouwens in geheel Oost-Azlë, waar geen enkele vloot- macht dan nog zou kunnen ingrijpen. Japan was het eenige land. dat bij con flicten rondom den Stillen Oceaan zijn leger een rol van beteekenis kon laten spelen, zoodat de tegenwoordige vloot- quota der andere mogendheden noodig waren om het evenwicht rondom den Stillen Oceaan te handhaven. De vlootverhoudingen Het Fransche ministerie van mari ne geeft een uiteenzetting van den te- genwoordigen stand der vloten van de voornaamste mogendheden, weerge vend de schepen, die in gebruik zijn en die op stapel staan volgens de jaarlijksche opgaven van de verschil lende marines: Ver St. Engeland Japan Frankrijk Italië Duitschland Sovjet Unie 1.371.510 ton; 1.362.524 ton; 830.709 ton; 709.076 ton; 518.488 ton; 254.948 ton; 189511 ton. TSJANG KAI TSJEK'S POSITIE Maarschalk Tsjang Kal Tsjek is geko zen tot plaatsvervangend voorzitter van den ccntralen raad der partij. In politieke kringen te Nanking noemt men de aanvaarding van de macht door Tjang Kai Tsjek een krach tige aaneensluiting van alle krachten, die er op gericht zijn do tegenwoordige crisis te ovenvinnen en den her-opbouw van China te bespoedigen. DE ARRESTATIE DER SECTE-LEIDERS De Japansche pers wijdt groote aandacht aan het gebeurde Hoewel de Japansche bladen groote belangstelling toonen voor de opening der vlootconlerentie te Londen, wijden alle bladen uitvoerige beschouwingen aan de arrestatie van 30 leiden van de Omotokio-secte van hot Sjintoisme. De sensatiepers beschrijft den groot meester der Omotokio-secte, Wanisa- boeroDegoetsji.aU een tweeden Raspoe- tin, naar aanleiding van het groote aantal vrouwen en aanbidsters, dat hij onder zijn volgelingen teil. Vijftien jaar geleden waren Degoctsji en zijn mede werkers veroordeeld lot vijf jaar ge vangenisstraf wegens majesteitsschen nis. doch voor dien lijd kregen zij amnestie. Sedertdien heeft Degoctsji een groot aantal aanhangers gekregen, dat naar schatting van officieele zijde ongeveer (300.000 zou bedragen. Men acht het waarschijnlijk, dat de gear resteerden thans opnieuw voor ma jesteitsschennis cn wetsovertreding vervolgd zullen worden. Degoetsji pre dikte o.a. afschaffing van liet particu liere bezit en beweerde de werkelijke heerscher van Japan te zijn. Hij zocht samenwerking met de roode swastika- secto in Mandsjoekwo, een Boedhis- tische secte, kort na de Mandsjoerij- sche incidenten van 1931. Volgens som mige bladen zou Degoetsji gestreefd hebben naar de vestiging van een soort hiërarchie. Pas na een zorgvuldig onderzoek, dat ongeveer een jaar geduurd heeft, is de politie tot actief ingrijpen over gegaan. President Roosevelt heeft te Warm- springs een rede gehouden, waarin hij zijn landbouwpolitiek met klem verde digde. Hij oefende felle critiek op degenen, die onder de stedelijke bevolking een stemming van vijandigheid jegens de boeren trachten te kweeken. De A.A.A. heeft er zorg voor gedragen, dat de Amerikaanscho boeren gedurende de laatste 2'/i jaar een inkomen van in to taal drie milliard dollar hebben geno ten. De regeering, aldus zeide Roosevelt, zal strijden tegen ieder, die wil ont kennen, dat de hoeren recht hebben op hoogcre prijzen voor hun producten, op een redelijke winst. ZIEK GEWORDEN NA IJS»GEBRUIK BL'ENOS-AIRES, 10 Dec. (A.N.P.) Te Buenos Aires zijn sedert Zondag meer dan 500 personen ziek geworden na het gebrüik van consumptie-ijs. De ijsfabrikant is terstond gearresteerd. Hij' verklaarde bij zijn verhoor, dat slechts sprake kan zijn Van sabotage van. zijn personeel. GEEN HERZIENING VAN 'T PROCES Wij meldden reeds, dat het opperste gerechtshof het verzoek van Haupt- man tot herziening van zijn proces heeft afgewezen. Thans kan deze nog een be roep doen op het hof van gratieverlee- ning, de eenige instantie, die thans nog clementie kan gebruiken. Wat de Estlandsche „vrijheids* strijders" in het schild voerden TAI.lNN, 10 Dec. (A.N.P.) Omtrent den s'óatsgreep, dien de „vrijheidsstrij ders" op -S Dc ember Itadüen willen uit voeren, wordt nader gemeld, dat thans dolinitbf gebleken is, dat de verschil lende moe peeringen van de in Maart 1934 verboden en ontbonden organisatie van vrijheidsstrijders sedertdien ille gaal haar wetk hebben voortgezet. Er zou ecu tot in détails uitgewerkt plan hebben bestaan voor een overval op het in het Theate- Estonia vergaderde con gres van het Vaderlandsche Verbond, waaraan 1500 afgevaardigden uit het gnbeeie land nebben deelgenomen. Hier bij bad men stormafdeelingen willen gebruiken, die waren uitgerust met traangasbonunen. handgranaten en vuurwapenen. Bovendien zouden de op standelingen voornemens zijn geweest in geval van verzet het gebouw met be hulp van tanks te beschieten. De procureur-generaal leidt het onder zoek naar de samenzwering cn de schul digen zullen voor een krijgsraad staan. Onder do gearresteerden bevindt zich o.a. de tegenwoordige leider van den persdienst van bet ministerie van bui tenlandsche zaken Sammul, terwijl de oproep onderteekend is door twee voor malige staatspresidenten, Toenisson en Teemant. Het staat echter nog niet vast of van hun namen misbruik is gemaakt. Dc Berlijnsche Oberbürgermeister dr. Sahm heeft den minister van binnen- landsche zaken dr. Frick zün ontslag uit zijn functie aangeboden met het verzoek hem tot aan den datum van ingang van het ontslag verlof te willen verleenen. Dr. Frick heeft het verzoek van dr. Sahm ingewilligd en met toe stemming van Hitier zal -dr. Sahm be schikbaar blijven voor het vervullen van een andere functie in 's rijksdienst. Het officieele bericht voegt hieraan toe. dat hierdoor de weg vrij wordt voor de uitvoering der aangekondigde wet ten tot wijziging van den status van de rijkshoofdstad, waardoor aan het be staande dualisme in het Berlijnsche bestuur een einde komt. VLUCHTELINGENZORG GENEVE, 10 Dec. (A. N. P.) Do com missie voor de reorganisatie van de internationale vluchtelingenzorg heeft haar verslag aan den Volkenbondsraad voltooid. Het komt tot de gevolgtrek king, dat zonder nauwe samonwerking tusschen de betrokken staten en par tijen het vraagstuk niet opgelost kan worden. De rechstrecks betrokken lan den kunnen tot de oplossing bijdragen door het toepassen van een zeker asyl- recht, terwijl de andere landen een aantal vluchtelingen, die zich op hun gebied bevinden, zouden kunnen ab- sorbeeren. SABOTAGE? QUINCY, (Massachusetts) 10 Dcc. (A. N. P.) De turbine van den in aan bouw zijnden kruiser Quincy van de Amcrikaansche marine, welke elf mil- lioen dollar kost is op geheimzinnige wijze beschadigd. De Bethlehem Ship Building Corporation, welke Maandag deze ontdekking deed, weigerde even wel te zeggen of hier sprake is van sabotage. PEKING, 10 Dec. (Reuter). De Japansche militaire attaché heeft bij den burgemeester van Peking gepro testeerd tegen het anti-Japansche ka rakter van de demonstraties der stu denten, die van Jentsjing en Tsinghoca naar Peking trokken. Terwijl eenige honderden zich voor de poorten der stad verzamelden, de monstreerden ongeveer 2000 voor het huis van den Chineeschen minister van oorlog. „Roep het volk onder de wapenen voor een oorlog tegen Japan", „Weg met de autonomisten", „Wordt China een Ja pansche kolonie?" riepen zij. Vele studenten werden licht gewond in de botsing met de politic, die met stokken gewapend hen trachtte te ver spreiden. Een aantal studenten werd Gearresteerd. De minister van oorlog verzocht onmiddellijk de autoriteiten van de universiteit maatregelen te ne men. teneinde diplomatieke complica ties to vermijden. Reuter meldt uit Peiping, dat vol gens bericht uit Chineesche bron 000 soldaten van Mandsjoekwo, gesteund door vliegtuigen en tanks, een aanval hebben gedaan op de stad Kocyoean aan de grens van Tsjahar en Jehol. De aanval is door de Chineesche militie afgeslagen. DEFENSIELEENIN G IN FRANKRIJK PARIJS, 10 Dcc. (Reuter). De Fran sche regeering hoeft heden een leening van 2 milliard francs uitgeschreven, uit sluitend bestemd voor 's lands verdedi ging. De vertegenwoordigers der ban ken verklaren, dat de leening oen groot succes zal zijn. De nieuwe leening geeft 5 net. rente en zal in 30 jaren worden afgelost. DE AUTORAMP BIJ SCHNEIDEMUHL Het aantal slachtoffers van het vree- seliike auto-ongeluk bij Schneidemühl is gestegen tot acht, aangezien van de acht zwaargewonden vier slachtoffers aan hun kwetsuren zijn bezweken. De toestand der overige gewonden is zorg wekkend. De baanwachter, die had verzuimd de afsluitboomen van den spoorweg overgang te sluiten, verkeert in een zoodanigen toestand van geestelijke depressie, dat hij nog niet verhoord kon worden. OPSPORINGSTOESTEL VERNIELD ATLANTA, 10 Dec. (Reuter). Het vliegtuig van Russel Thaw, dat be stemd was om naar Ellsworth të gaan zoeken, is bij de opstijging veronge lukt en geheel vernield. Nu het vliegtuig van Russel Thaw is verongelukt, h<jeft Frank Haws zijn eendekker in gereedheid gebracht. Ilij zal de speciale instrumenten van Rus- sei Thaw meenemen en zich met diens mecanicien naar Chili begeven, waar de eendekker aan boord van. een schip zal worden gebracht. OVERSTROOMINGEN ATHENE, 10 Dec. (Reuter). Overstroo mingen in den Peloponeus hebben aan zienlijke matcrioele schade aangericht. De treinverbindingen met Patras en Purgos zijn gestagneerd. DRIEVOUDIGE MOORD TE BATAVIA Gewezen politieagent voert zijn ongelukkig huwelijks* leven als oorzaak aan BATAVIA. 10 Dcc. (Aneta.) De Raad van JusUtie ving hedenmorgen do berechting aan van den drievoüdi- gen moord welke in den loop van de maand October in de Bataviasche wijk Gocnocngsarie is voorgevallen. Do beklaagde, de gewezen politie man H., die zich druk gcsticuleer- rend voortdurend mot Inheomsche fiolitie-agentcn had onderhouden, werd angs oen dichte haag van toeschou wers de overvolle rechtszaal binnenge leid: hierop ving de procedure aan met de afvraging van naam en geboorteda tum en beroep. Het publiek hoorde de voorlezing van de hcschuldigingsakte onder doodsche stilte aan: de lijst van getuigen bevatte zestien namen. Na voorlezing hiervan werd de revolver, waarmede de moorden zijn gepleegd, ontpakt, alsmede de resteorendo patro nen. Hierna nam het verhoor een aan vang. Beklaagde ontkende mot voorbe dachten rade te hebben gehandeld, doch erkende het neerschieten van de slachtoffers. Hij begon onmiddellijk mot zijn ongelukkig huwelijksleven als verklaring voor zijn handelingen aan te voeren. De president verzocht hem hierop een regelmatig verhaal te doen van het gebeurde, onder verzekering dat hij op een daartoe geëigend moment, des- noodig de zaal zou doen ontruimen. Hierop ving beklaagde het relaas van zijn huwelijksleven aan met de mede- decling dat hij zijn huwelijksdag niet rncer kon herinneren, doch „dat deze in ieder geval in 1929 viel". Vermoede lijk zal de berechting vijf dagen du ren: verdediger van beklaagde la tnr, Plate. Nader wordt gemeld: Tijdens het relaas van zijn huwe lijksleven geraakte beklaagde H. meer malen in zeer opgewonden stemming. Hij weidde uit over de rol die zijn schoonouders in het huwelijk speelden, dat zij hem dwarsboomden cn bracht ook .stille kracht" ter sprake, welke in armbanden en andere voorwerpen was verscholen. Hij riep uit boe hij alles voor zijn vrouw over had; hij onthulde verder hoe de scheiding plaats vond. De president stond uitvoerig stil bij de vraag of bcklaagdo zijn vrouw wel eens uitschold of sloeg. Beklaagde gaf liet eerste toe, doch meende ten aan zien van het tweede dat hij haar slechts eens in drift een duw heeft gegeven. Beklaagde vertelde verder dat hij na de scheiding van anderen hoorde, dat hom een kind was geboren; hij ging verder voort te wijzen op het dware- boomen van zijn schoonouders. De ge- heele l»i9torie culmineerde tenslotte in een conflict dat optrad toen beklaagde zijn kinderen wilde opzoeken en door zijn schoonvader met „d'r uitl" werd ontvangen. Beklaagde bleef „soebat ten" doch zonder resultaat. Hij trok tenslotte zijn jas uit. laadde zijn revol ver en dreigde zichzelf van kant te maken. De schoonvader noodigde hem toen uit te gaan zitten, doch liet hora weer wachten. Toen was, zoo gaat beklaagde ver der. de maat vol; hij liep naar achteren, trachtte de deur van de hadkamer open te drukken waar zijn vrouw zich had verscholen. Vervolgens werd hij door zijn zwager aangegrepen, waarna, in dolle drift, de «schietpartij een aanvang nam. (Dc behandeling duurt voort). AANRANDERS GEARRESTEERD MALANG, 10 Dcc. (Aneta.) De po- litio te Malang arresteerde gisteravond na berooving van een Europccscho da me, een drietal vluchtende Inlanders. Men vermoedt dat hiermede de schuldigen van talrijke aanrandingen en beroovingen, in den laatsten tijd te Malnng gepleegd, zijn gearresteerd. INWIJDING ST. MELANIA-KLINIEK BATAVIA, 10 Dec. (Aneta). Zondag morgen werd op plechtige wijze de Sint-Mclania-kllniek te Meester-Corne- lis ingewijd, hetwelk geschiedde door pastoor Arriens. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door den Vicarius De legatus Pastoor H. J. J. Janssen S. J. ZILVEREN JUBILEUM DJKMBER, 10 Doe. (Aneta). Heden bestaat dn Vereeniging Besoeklsch Proefstation 25 jaar. Het jubileum zal niet-officieel cn op intieme wijze wor den herdacht. ONGERUSTHEID OVER BLOED WRAAK DIGOEL, 10 Dec. (Aneta A.N.P.). De bevolking van de Moejoe-streek is verontrust door de veelvuldige geval len van bloedwraak. De bevolking heeft de kampongs verlaten cn is in de bosschen gevlucht. Verschillende moorden uit bloedwraak hebben plaats gehad. Papoea's, die op een bloed- wraaktocht waren, bedreigden den mis siepater te Djomkondc, pastoor Hoe- boer. De mantripolitie te Minati is ver vangen. Tevens blijven militairen pa trouilleeren cn personen arresteeren. Zes Papoea's zijn naar Tanch Marah (Digoel) opgozonden, daar zij worden verdacht van roof en van het vermoor den van een Papoea kind, dat eenige maanden geleden spoorloos is verdwe nen. De verdachten hekenden cn wezen de plek aan vlak bij de kust van Ta- neh Marah waar de moord heeft plaats gehad en waar inderdaad het geraam te ,van een kind werd gevonden. EEN VOORDEELIGE SCHIPBREUK SEMARANG, 10 Dec. (Aneta). Zater dagnacht is drie mijl ten Noorden van do reede van Semarang een visschers- prauw omgeslagen. De drie opvarenden dreven zeven uur rond, totdat zij langs zij van de „Marnix van St. Aldegonde" kwamen, die de schipbreukelingen op pikte. Een collecte aan boord van de „Marnix" gehouden ten bato van de slachtoffers bracht f 17.— op. Later werd dc prauw door de waterpolitie geborgen, waarna bleek dat vrijwel niets verloren was gegaan, zoodat de schipbreuk voor de Inlandsche vis- schers nog ccn voordeelige kant bleek te hebben. SUIKERFABRIEK AFGEBROKEN SEMARANG, 10 Dec. (Aneta.) De suikerfabriek Goedo, nabij Djombang, zal worden afgebroken. De waarnemend administrateur, de heer G. A. Suet*' mondt, zal einde Maart a.s'. naar de suikerfabriek Redjosarie worden over geplaatst. WATTIE BESTAAT 25 JAAR MALANG, 10 Dec. (Aneta). Op 7 Dc comber werd het zilveren Jubileum van dn firma Wattie Co. gevierd met een diner in hot Splendid-hotel, waarbij aanzaten de chefs van dc firma en d* administrateurs met hunne dames Speeches werden gehouden waarhij toasten werden uitgebracht op H. M. de Koningin cn op Z. M. den Koning van Engeland. TEGEN DE NIEUWE SALARIS- VOORSTELLEN SOLO, 10 Dcc. (Aneta). Ook hier ter stede hebben de Inheemsche onderwij zers do leiding van het Departement van Onderwijs en den Gouverneur-Ge neraal om bescherming verzocht voor de normalisten en de lichting van hun groep uit de regionale bezoldiging. Zondag werd een conferentie gehou den door de P. G. I. (goeroes) waarin een motie werd aangenomen tegen de regionale bezoldiging en ook tegen de overdracht van scholen aan de locale ressorten. MALANG, 10 Doe. (Aneta). Zondag morgen werd een protestvergadering gehouden van Inlandsche onderwijzers verecnigd In den hond P. G. I., waarbij een motie werd aangenomen tegen da regionale bezoldiging, alsmede tegen het. maandloonersreglement. Tevens werd besloten te protesteeren tegen de overdracht van scholen aan locale ra den. ENGELSCH VLOOTBEZOEK MENADO, 10 Dec. (Aneta). De Engel sche hulpkruiser .Grimsby" is Zater dag alhier gearriveerd. Aan boord be vindt zich de Engelsche Consul-Gene raai te Batavia, de heer Fitzmaurice Zaterdagmiddag om 12 uur bracht de Resident een contra-bezoek aan boord, waarbij hij werd ontvangen met elf saluutschoten. Gistermiddag is de „Grimsby" weer naar Ternate vertrok ken. NIEUWE RICHTLIJNEN STEUNVERLEEXING BATAVIA, 10 Dcc. (Aneta.) De nieuwe richtlijnen inzake steunverle ning (namelijk dat steunbehoovenden, die geen relaties in Indiö hebben, die nen te worden teruggezonden naar Europa) zullen op de aanstaande jaar vergadering van het centraal steunco mité van 18 December worden 'bespro ken. HERZIENE RICHTLIJNEN TEN AANZIEN VAN EUROPEESCHE WERKLOOZEN BATAVIA, 10 Dec, (Aneta). Het Cen traal Comité voor Werkloozen consta teert in de herziene richtlijnen dat alle Europeesche g^steunden, die niet door blijvende handen met ïndië verbonden zijn, aanstonds naar Europa moeten worden opgezonden. De eerste algemeene beschouwingen HILVERSUM, 10 December Nadat aan het begin der zitting van gistermid dag eenige agenda punten aan de beurt waren geweest (wij noemen alleen de voorstellen van het college inzake den autobusdienst, welke overigens mede z.h.st. worden aangenomen), ging de raad over tot hot behandelen van de begrooting 1936. Als eerste spreker heeft de heer v. d. Heeg (s.d.) er op gewezen dat den raadsleden te weinig tijd wordt gege ven om het ontwerp en de memorie van antwoord in de fractievergaderingen te bestudeeron. Hierover is reeds eerder ge klaagd. Wat de begroot!ng aangaat, ook zij geeft een duidelijk en schril beeld van de economische en financieels ontred dering in Nederland, aldus de hoer v. d I-Ieeg. Namens zijn fractie geeft s\ f. gaarne toe dat deze ontreddering vA r een gedeelte moet worden geweten ai i internationale wantoestanden: Voor zeer groot deel is echter de financieel politiek der Nederlandsche regeerini schuld aan den toestand. Wat Hilversum betreft, in Decombef 1029 waren hier 309 werkloozen; in Oc tober 1934 waren er 2000 en deze stij ging beeft zich in den loop van 1935 zeer belangrijk voortgezet De gemeente lijke arbeidsbeurs is geworden een „ar- moede"-beurs. een beurs ter registratie van de werkloosheid-ellende. Toch zijn in Hilversum de cijfers niet ongunsti ger dan in andere plaatsen. Aan ondersteuning van behoeftigen is voor 1936 begroot een bedrag van rond 1.700.000. In deze gelden zit feitelijk niets dan ellende; de gesteunden heb ben er te weinig aan, de middenstand, waarbij wordt gekocht, heeft er ook zeer weinig of niets aan. Meer dan f 1.000.000 van het genoemde bedrag wordt uitgekeerd aan werkloozen, waar van men zeker weet dat zij werken kun nen en werken willen. Op de begrooting zijn noch voor werk verruiming, noch voor werkverschaf fing belangrijke bedragen uitgetrokken. De werken die nog zullen worden uit gevoerd, zijn öf zeer oude werken (tun nelbouw) öf werken van gering belang; Er moet arbeid komen. Alle voorstel- lon, welke de s.d. fractie bij deze be grooting zal indienen, zullen liggen in de lijn van het „Plan van den Arbeid". In de memorie van antwoord, aldus de heer v. d. Ileeg, zien de s.d. eigen lijk alleen de liberale gedachte. Men zal volgens deze gedachte blijven 'bezui nigen, maar waar is het einde? De vi tale belangen zijn of worden reeds aan getast; het onderwijs is hier een voor beeld van. De s.d.-fractie is sterk gekant geweest tegen de verkiezing van een liberalen wethouder. De invloed van dozen in het college is te groot. In de goede jaren is vaak gepronkt met het streven van den wethouder; in deze slechte tijden moet spr.'s fractie zich tegen hem kee* ren. Hot gaat hier niet om den pcraoon van den heer Bakker, doch als liberaal is deze naar spr.'s meening in B. en W« de grootste voorstander van wat spr, afbraak-politiek noemt. De s.d. zouden eventueel twee zetels in het college heli- ben aanvaard om hun plannen (in den geest van het „Plan van den Arbeid")! meer kans te geven. De voorstellen om de gemeente voor de gemeentefondsbelasting in de dorde klasse te plaatsen noemde dc heer v. d. Heeg een ernstigen aanval op het geringe bezit van de minst bozittendem De fractie van 'spr. is tegen de verhoo ging dor belastingen, tegen de voorge stelde huisvuil-belasting, tegen de sala risverlagingen en tegen het verlagen der subsidies, omdat dit laatste in velo gevallen met zich zal brengen de nood zakelijkheid tot opheffing der gesubsi dieerde vereenigingen en instellingen. Dc s.d. zullen ter dekking andere voorstellen doen; ook zullen er van deze zijde voorstellen komen voor werkver ruiming (arbeiderswoningbouw, een nieuw dienstgebouw van den G.G.D., *cn nieuw overdekt zwembad en opruiming van krotwoningen). De woordvoerder van dc r.k.-fractie, de heer Hormans wees er op dat ie veranderingen in de samenstelling van den raad niet van dien aard zijn ge weest dan dat zij voor zijn fractie aan leiding zouden hebben gegeven ook ie samenstelling van het college te helpen wijzigen. Een zoo breed mogelijke basis blijve behouden. De slechte geldelijke toestand van de gemeente is naar de meening van don heer Hermans niet het gevolg van het in vroeger jaren gevolgde beleid, doch V8n de algemeen heerschende depres sie. Dc fractie gaat in het algemeen wel accoord met de voorstellen van B. en W. Een uitzondering vormt dc salarisver laging. Deze posse men slechts in uiter ste noodzaak toe. De Katholieken zullen een voorstel indienen, dat beoogt vooral de laagste loonen te ontzien. Wat de belastingpolitiek aangaat;, het college betrachte de uiterste voorzichtig heid. O.m. ten aanzien van de voorge stelde huisvuilbelasting zal de fractie B. en W. steunen: ook zij ziet tenslotte geen andere middelen. NIEUW JEUGD- EN WERKLIEDEN GEBOUW HILVERSUM. Door Pastoor A. L. Akkerman van de St Clemonsparochie is het nieuwe jeugd- en wcrkliedcnge- bouw dier parochie ingezegend, waarna do plechtige overdracht aan do betref fende vereenigingen plaats had. Hier mede is de laatste phase bereikt van de filmbrandcatastrofe, welke vorig jaar 't vereenigingsgebouw aan den Boschdrift verwoestte. Het thans gereed gekomen gebouw is opgetrokken naast de paro- thiescholen aan de Leliestraat. Zoowel de plechtige inwijding als de officieele opening, welke Zondagmiddag geschiedde, werd door velen bijgewoond. Bij de opening heeft een groot aantal personen, waaronder vertegenwoordi gers van verschillende organisaties, het woord gevoerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2