R. VAN DEN BURG N.V. BELDERSCHE CREDIETVEREENIGINS CREDIET HYPOTHEKEN KROON-TAX Stadsnieuws Inbrekers slaan hun slag in Fléhite DE INBRAAK BIJ NOACK De Hanze vergadert Belgisch monument G0EDK00PE REISMARKEN UP-SAFE LOKETTEN UTRECHTSCHESTR. 32-34 Katholiek Amersfoort vergadert Garage: Kroontjesmolen 2 Speciaal goedkoop tarief 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 Tal van oudheidkundige voorwerpen worden vermist Hedenmorgen is bekend gewor den, dat in den nacht van Maan dag op Dinsdag j.l. is ingebroken in het museum Flehite aan den Westsingel alhier, waarbij tal van oude en waardevolle voorwerpen zijn ontvreemd. Omtrent deze inbraak kunnen wij het volgende mededeelen: De daders hebben zich toegang tot het gebouw verschaft vermoedelijk door middel van een valsche sleutel, waar na zij zich begeven hebben naar de groote zaal op de eerste verdieping, waar een groote glazen vitrine, waarin tal van kleine voorwerpen, welke uit oudheidkundig oogpunt bezien groote waarde hebben, waren opgeborgen. De daders hebben den bovenkant van de kast en een der zijwanden weggenomen en vervolgens den inhoud der kast op den grond uitgespreid, om daarna hun keuze te bepalen. Dat de gang van za ken ongeveer zoo geweest moet zijn, moge blijken uit het feit, dat de con cierge van het museum de wanden der kast nog op den grond heeft gevonden en bovendien nog eenige voorwerpen, welke in de kast hadden gestaan. De volgende voorwerpen worden vermist: 1 heeren toiletkoker van been; 1 zil veren theelepeltje in Louis XVI stijl; 1 koperen horloge met sleuteltje; 1 zil veren horloge; 1 zilveren horloge in kast; 1 gouden dames cylindcrhoiiogc in rococostijl; 1 horloge-binnenwerk; 1 zeer fraai geëmailleerde horlogebinnen plaat; 1 zilveren en 1 koneren horloge sleutel; 1 zilver signet; 1 koper zegel signet; 1 zilveren loderijndoosje; 1 ge dreven koper-verguld reukpoederdoosje in rococostijl; 1 verguld zilveren eau de la reine-doosje;l rococo reukpoederdoos je; 1 zilveren lodereindoosje; 1 verguld koperen reukdoosje^ 1 zilveren chate laine; 1 gouden ring met haarversie ring; 1 haartombe (fragment van een ring op ivoren plaatje met letters-; 1 paar zilveren oorbellen met haarversie- ring; 1 emaillc medaillon; 1 koperen eeuwigdurende almanak; 1 miniatuur beenen dominospel, in uitgezaagd bee- nen doosje; 1 zilveren pikketol; 1 paarl- moer doosje; 1 miniatuur zilveren kof- fiestel in uitgezaagd beenen kastje; 1 zilveren brandewijnkommetje; 1 empire bijouteriedoosje; 1 gegraveerd verguld koperen doosje; 1 paarlmoer naalden koker; 1 verguld koperen naaldenkoker; 1 paarlmoer necessaire (Louis XVI); 1 geëmailleerd etui; 1 paarlmoer haak pen; 1 verguld koperen scheede van een schaartje; 1 geëmailleerd speldendoosje; 1 zilveren rammelaar met fluitje en beenen handvat; 2 signetten met agaat- steen in goud; 1 kleine pendule; 1 gou den signet met steen; 1 broche (email in gouden rand); 1 broche in gouden rand; 1 zilveren pepermuntdoosje; 1 zilveren tweetandig gembervorkje; 1 porcelein geëmailleerden in koper ge- zetten naaldenkoker; 3 zilveren lode- reindoosjes. Het merkwaardige van deze inbraak is, dat de daders zich uitsluitend heb ben bepaald tot deze voorwerpen, ter wijl in de onmiddellijke nabijheid van de vitrine, waarin zij geborgen waren groote kasten met gouden en zilveren munten stonden, wier inhoud, wat di recte waarde betreft, veel belangrijker was. De politie stelt een onderzoek in. Het Hof veroordeelde R. wegens in braak in de worstfabrftk van Noack te Amersfoort tot vier jaar gevangenis straf; zijn mededader C. B. werd even eens tot vier jaar veroordeeld. De eisch luidde voor beide gevallen eveneens vier jaar. EXAMENS Voor het examen Rijksbakerdiploma is geslaagd onze stadgenoote A. Rijko- boer. Ziehier: 's Werelds modernste piano! Dit Is hef muziek-instrument van het heden; de Minipiano! Een mooi, modern meubel, dat in het hedendaagsche milieu volkomen op zijn plaats is, en een piano me' een delica- ten toon en een verrassend klankvolume De prijs is even eens modern; Fl 295 FIRMA Pianohandel van 1887 Mr. F. J. M. Bach spreekt over Wetgeving en Middenstand De R.-K. Middenstandsvcreeniging ver gaderde gisteravond in Princess-room onder leiding van den voorzitter L. A. A. van Hamersveld. Een 50-tal leden waren aanwezig. Over de Mica werd meege deeld, dat te Amersfoort een prijs van 40, een van 10 en twee van een gulden zijn beland. Van de georganiseerde win keliers namen er echter slechts 42 deel. De Voorzitter betreurde het sterk, dat in onze stad slechts 37 pet. gestemd heeft bij de verkiezing der Kamer van Koop handel. Als de F.A.Ï1. niet tot het laatste oogenblik had gewerkt, dan was de Amersfoortschc winkelier uit de Kamer verdwenen. Het H.B. der Hanze heeft op verzoek van Amersfoort bij den Middenstands- raad aanhangig gemaakt de van hier ge zonden gedocumenteerde klacht over het handeldrijven der Regeering naar het buitenland, wat met groote verliezen is gepaard gegaan. Het H.B. waarschuwt tegen de aan vragen, die overal aan Burg. en Weth. ge richt worden om automaten te mogèn plaatsen bij lantaarnpalen enz. De ko mende wet op de automaten verbiedt dat. Ter vergadering werd meegedeeld, dat B. en W. alhier de aanvragen reeds heb ben afgewezen. De spreker van dezen avond was mr. F. J. M. Bach, lid van het H.B. dér Hanze. Hij sprak over Wetgeving en Midden stand. Spreker schetste hoe de wetgever in de laatste paar jaren nu ook de mid denstand zich krachtig heeft doen hoo- ren, zeer veel vpor dezen stand heeft ver richt. Spreker somde deze wetten op. Wanneer tot stand komt de wet over de voorschotten, dan is vrijwel het Urgentie program der Hanze van 1933 in vervul ling gegaan. Vervolgens bezag mr. Bach wat reeds was gekomen van waarop het O.S.B. pro gram der Hanze aanstuurde, de ordening en saneering voor bedrijfschappen van détailhandel en ambachten. Om te ko men tot bescherming van het midden- standsbedrijf tegenover het grootbedrijf met détailhandel en filialen zal de mid denstand eerst zelf actie moeten voeren, over Spertijd', het beletten voor eenigen tijd der vestiging van nieuwe zaken, zal de Hanze in het voorjaar een congres be leggen. Nog steeds staat de neutrale Middenstandsbond er tegenover, evenals vele katholieke personen. Spreker behan delde ook Middenstand en Politiek en waarschuwt tegen overschatting van de staatsmacht en tegen 't overhaast willen van veranderingen. De middenstander, die voorheen een volbloed individualist was, verwacht in andere landen thans al les van een oppermachtig staatsgezag. En zoo wordt ook in ons land vaak gedacht. Door eigen kracht van eigen organisatie moet men in de eerste plaats de orde ning en saneering zoeken. Steeds heeft de middenstander voorheen zich alleen met eigen zaak bemoeid. Dit loslaten van de gemeenschap wreekt zich nu, zegt rector Bots. De R.-K. middenstander moet ten volle deelnemen aan de katholieke sociale en politieke actie. Een diepgaand debat volgde op deze rede. Hierbij werd de opmerking ge maakt dat het grootkapitaal zich voorloo- pig weinig van die nieuwe wetten zal aantrekken; ze laten het aankomen op rechterlijke uitspraken tot in hoogste in stantie. Bij de rondvraag werd gewezen op het euvel, dat hier vele winkeliers reductie op hun prijzen zouden toestaan aan leden van een paar vereenigingen, wier namen werden genoemd. De zaak zal in de F.A.M. worden gebracht, al zal het eenige middel zijn een zeer sterk staande mid denstandsorganisatie. VER. TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT Vergadering van de afdee* ling Amersfoort in d'Oranjeboom Onder voorzitterschap van den heer C. Wijnen vergaderde in café D'Oran jeboom de afdeeling Amersfoort der Vereeniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland. De voorzitter sprak zijn vreugde uit over de ruime opkomst, ondanks het ongunstige weer, al zijn niet alle hon derd leden aanwezig. De notulen wet den onveranderrd goedgekeurd na voorlezing door den 2den secretaris, den heer G. v. Burken. Bij de ingekomen stukken was een voorstel inzake de op richting van een bijenpark, welk voor stel in de volgende vergadering zal worden behandeld. Den leden werd verzocht het mate riaal der vereeniging zorgvuldig te be handelen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer G. Schouten noemde een ledental van 104 (vorig jaar 96). Het jaar 1935 stelde teleur ten opzichte van den honingoogst; voorjaar was slecht en de zomer matig. Op de lage terrei nen was de oogst beter. Er werden 5100 kg. suiker door 91 imkers gebruikt Er werden 2 practische lessen gegeven. De vijfde jaarlijksche bijenmarkt was zeer goed Voor een bijencursus bestond geen voldoende belangstelling, doch al werd het geen rijkscursus, de heer Joustra gar den cursus geheel belange loos, waarvoor hem dank gebracht werd in het verslag. Het financieël ver slag van den penningmeester, den heer D. L. B o 11 e m a n wees bij een in komsten van f 256,37 een klein batig saldo aan. Tot nazien der rekening werden aan gewezen de heeren Albers en Ettiko- ven. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heeren G Wijnen, D. L. Bol- leman, J. v. Burken en J. A. Joustra. Een voorstel van het bestuur om een propagandacommissie te benoemen, werd teruggenomen, omdat de vergade ring dat niet noodig vond. Voor de wintermaanden zullen de leden boeken over bijeenteelt tegen een zeer gering bedrag in bruikleen kunnen krijgen bij den heer Jekel. De leden zullen worden opgewekt, tot het aanbrengen van nieuwe gezichts punten inzake organisatie of desbetref fende aangelegenheden. Naar de e.v. ringvergadering werden afgevaardigd de heeren J. v. Burken en Wolff. De afdeeling Amersfoort zal op die verga dering o.m. een voorstel steunen waar in de wenschelijkheid wordt uitgespro ken den verkoop van bijen naar het buitenland te bevorderen. Hierbij zal.de voorkeur gegeven wor den aan de z-g. Amersfoortsche markt- kastjes. Een voorstel-Amersfoort om op ho ninigmarkten van den Ring Amersfoort ook honing zonder rijksmerk toe te la ten, dus van imkers, die niet het rijks- merk voeren. Na de rondvraag, welke geen bijzon derheden opleverde, werd een onder linge verloting gehouden. ZILVEREN ROODE KRUIS Een gelukwensch bij de herdenking van het 25*jarig bestaan, hedens avond in „Amicitia". Vijf-en-twintig jaren zorgen Voor het welzijn van den mensch, Vijf-en-twintig jaar verpleging, Hulp en liefde zonder grens Vijf-en-twintig jaar verzachten Van des medemenschen leed. Vijf-en-twintig jaar hulpvaardig, Dag en nacht: „Ik ben gereed". Vijf-en-twintig jaar een zonne In vaak diepe duisternis, Vijf-en-twintig jaar een vraagbaak Bij eventueel gemis Vijf-en-twintig jaren denken Aan een andermans „gewik", Vijf-en-twintig jaar vergeten Het belang van „eigen-ik." Roode Kruis! Bestuur en Zusters: D&t werd er door U gedaan; Roode Kruis en helpers-legèr: Zóó zijt gij ons voorgegaan! Altijd geven, altijd schenken, Altijd dóór bemoeienis Weet U wel hoe dankbaar Keistad Voor Uw hulpe was en is?! Oorlogstaak en vredesarbeid Werden graag U toevertrouwd; Daar waar nood was, heeft Uw redding Vaak toch sympathie gebouwd Roode Kruis! Met al Uw diensten Thans op weg naar 't gouden pad! Tot het heil van de bevolking, Tot het welzijn van de stad! PHILIA. (Nadruk verboden.) MOEILIJKHEDEN VAN DE RIJPERE JEUGD Dr. A. de Vletter spreekt in „Sierkunst" over de jeugd be* treffende opvoeding en onderwijs Gisteravond heeft Dr. A. de Vletter in „Sierkunst" voor vele belangstellenden een lezing gehouden over het onder werp: „Moeilijkheden met de rijpere jeugd in opvoeding en onderwijs." Dr. A. de Vletter voelt zich eeniger- mate bevoegd op dezen avond, die be doeld is om elkaar raad en steun te ge ven met betrekking tot het leven van de jeugd, te spreken. En door het feit, dat hij altijd tusschen de jeugd is, en door dat hij het tegenwoordige onderwijs kan beoordeelen. Gesteund door rijke erva ringen op het gebied van moeilijkhe den der jeugd, heeft spreker een boekje geschreven, getiteld: „In moeilijke ja ren." In het eerste gedeelte daarvan wil hij het kind kenmerken als de „nestvogel." Deze jeugdperiode is een tijd van veilig heid en vertrouwen, waarin het kind niet innerlijk verscheurd is. Spreekt men hier van smart, dan is dat geen „Weltschmerz." Aan het einde van deze periode, krijgt men de intrede van de puberteit of zoo als Rousseau dat zoo mooi zegt, de tweede geboorte. Het is spreker's erva ring, dat dit gepaard gaat met allerlei weeën, die de oudere te dikwijls te licht opnemen. Wij, ouderen, moeten juist tegenover deze tweede geboorte met lief de bezield staan. Op dezen leeftijd kenmerkt het leven van het kind zich door een tijd van tegenstrijdigheden, waarin het idealis me zijn hoogtepunt bereikt, zich een maximum van religieuse ontvankelijk heid voordoet en droevige cijfers op het gebied van criminaliteit te constateeren vallen. Eenerzijds toont het kind in zijn gedrag lamlendigheid en slapheid, an- derszijds energie. De Duitschcre onderscheiden deze pu berteitsjaren in de periode van „vernei- nung" en „bejaung." In de voor-puberteit is het kind lastig, mikkig, stug. ongezeglijk en ver zet zich tegen huislijke orde. De puber teit daarna op 13 k 14 jarigen leeftijd openbaart zich plotseling of geleidelijk, al naar den aard is. Deze periode, „das Ich-Erlebnis" ot zooals Charlotte Bühler haar noemt „Er- ganzungsbedürfniskeit" kenmerkt zich door een groote disharmonie. Tot het kind komt een smartelijk diep leedsbe sef, dat wel degelijk voor ernstig geno men moet worden. Het voelt zich alleen en verlaten; voelt zich aan den eenen kant „iets", hetzij een groeiende man oi vrouw, anderzijds is het zich bewust van eigenlijk niets te zijn. Doordat het aan dien innerlijken drang niet weet of kan beantwoorden, is een zeker minderwaar digheidscomplex ook weer het gevolg. Sterk openbaart zich de neiging om zich te manifesteeren, welke zich uit in klee ding, gedrag en een zekere belangrijk heid aan zichzelf toeschrijven. Het kind wil afrekenen met het verleden, oude re laties opheffen, kortom het gaat zich in het leven poneeren. Niet alleen in de kinderziel doen dan zich conflicten voor, ook in het opvoe dingsleven. Moeilijk is het om met de zelfde liefde en rust de ouderplicht te vervullen. Wanneer deze kinderen ont dekken, dat zij opgroeiend mensch en eenzaam zijn, dan trekken zij zich terug en willen buiten de ouderlijke bemoeiin gen staan. Zoowel geestelijk als lichame lijk treedt een vervreemding in. Zij gaan zich als het ware verstoppen, worden bru taal, eigenwijs en gaan liegen. Juist in hun dagboeken komt zoo sterk het senti ment van opstandigheid tot uiting.. Ge lukkig komt er na deze smartelijke ver- neinungs-periode voor jongens en meisjes resp. op 16 en 15 jarigen leef tijd een omzwaai, die men het best de bejaungsperiode noemen kan. Ook deze doet zich weer plotseling of in alle gelei delijkheid voor. Op te merken valt dan, dat het kind meer verzoenend staat tegenover de men- schen, het wil hen leeren kennen, het le ven instormen met een gevoel van: och, kon je maar een vriend van me zijn! Een zuivere bejaung dus. Zeer gewichtig is in de puberteitsjaren het verschijnsel, dat het kind behoefte heeft aan steun en raad, het verlangen naar dat „etwas", zonder dat het den weg kan vinden. Sterk erotisch als dit verlangen is, wordt het geenszins sexueel, maar richt zich veelal tot een persoon van hetzelfde geslacht. Nadat dr. A. de Vletter voorgaande toe gelicht had met verschillende citaten uit boeken van Charlotte Bühler, vervolgde hij na de pauze zijn belangwekkende le zing door zich met de aanwezigen te ver diepen in de vraag: hoe staan wij, als ouders, tegenover het kind. Ruim 3500 bezoekers min* der dan het vorige seizoen! Blijkens de officieele mededeelingen van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen Verkeer in Van Ha- selen's woninggids werd het Belgisch monument alhier gedurende het afge- loopen zomereeisoen door 35S5 betalende bezoekers minder bezocht dan in 1934, terwijl er vorig jaar reeds een na- deelig verschil van 705 bezoekers was meU1933. In laatstgenoemd jaar waren er nog 14354 bezoekers geweest Waaraan dit groot verschil te wijten is. kan niet naar genoegen verklaard worden, te minder, daar het aantal in lichtingen. dat aan ons verkeersbureau gevraagd werd in 1935, met vele honder den steeg, vergeleken bij 1934. Wel was de Septembermaand zéér regenachtig, doch die maand bracht slechts een nadeelig verschil van 6~~ hetgeen nog lang geen 3585 beduidt. Is de crisis mede-schuldig? We weten het niet; de crisis was er vorige jaren ook reeds. Hebben vele, terugkeerende bezoe kers, het Belgisch Monument thans vol doende bezichtigd, zoodat, ze niet op nieuw hun dubbeltje wenschen te offe ren? Het kan zijn, doch we weten het niet In 1935 werd het Monument door 10064 betalende personen bezocht In 1934 waren het er 13649. Van die 10064 bezoekers hebben er 7075 (v.j. 8565) of 70 (v.j. 63 hun naam en plaats van herkomst vermeld in het register, dat daar door de V.V.V. is neergelegd. Van die bezoekers waren 647 (v.j. 629) stadgenooten, zijnde 9 (v.j. iy2 van het totaal aantal. Uit Rotterdam kwamen er 753 (v.j. 1104) of 10 (v.j. 13 uit Amster dam 679 (v.j. 887), zijnde 9y2 (v.j. ioy2 Uit andere plaatsen van Nederland kwam 69ï/2 (v.j. 67 n.l. 4869 (v.j. 5733), terwijl het buitenlandsch bezoek, evenals het vorige jaar 2 bedroeg, n.l. 127 (v.j. 222). ADVENTSWIJDING IN DE REMONSTR. KERK Gisteravond beleefden de aanwezigen in het Remonstrantsche kerkgebouw een uur van stille wijding, die, zooals de leider van den avond in zijn voor woord aangaf, bedoeld was als voorbe reiding voor de viering van het kerst feest, dat in dezen zwaren tijd alleen dan in alle waarachtigheid gevierd kan worden, wanneer men zich van den diepsten zin van dit feest heeft door drongen. Zoowel de muziek als het woord trachtten dien zin duidelijk te maken. De organist Jaap Elzenaar be gon met een Koraal met variaties van Johan Gottfried Waltfer: „Meinen Je- sum lass ich nicht", waarna de tenor Evert Miedema een zevental liederen zong van Bach, Cornelius, Hugo Wolf on Max Reger, telkens ingeleid door een korte gedachte van Dr. Miedema, aan een gedicht of evangeliewoord vast geknoopt. RADIOMAANDBLAD Aan het Radiomaandblad, dat alhier uitgegeven wordt door den heer L. Nie- \Veg uit het „Wonder van Amersfoort" is in verband met Kerstmis bijzondere aandacht besteed. Professor R. Casimir geeft uiting aan de gevoelens en gedachten, die in den mensch leven op de hoogtijdagen van het Kerstfeest. Een tweetal kerstverhalen zijn opgeno men, alsmede een stuk uit het dagboek van Tartuffe, terwijl de lezer verder met het actherschip de wereld rondgevoerd wordt. Dr. J. C. de Moll leert ons de techniek van het genieten. Naast een technische uitweiding, over de Philips' muziektem pel type 536A, is in deze keurige uitgave ook aandacht besteed aan de afdeeling voor de jeugd. CRISISREGELING VOOR ZIEKENFONDSPREMIE B. en W. stellen voor de met het ziekenfonds bestaande regeling met een half jaar te verlengen Uitbreiding te verwachten B. en W. deelen den Raad mede: In Uw vergadering van 24 Septem ber 1935 werden bij de behandeling van ons voorstel om de in de vergade ring van 9 Maart 1935 vastgestelde re geling, waarbij een gedeelte van de contributie voor het ziekenfonds, ie bc lalen door leden, die door langdurige werkloosheid niet meer in staat zijn de volle contributie te betalen, voor reke ning van de gemeente wordt genomen, te verlengen tot 1 Januari 1936 ver schillende vragen gesteld, ter beant woording waarvan het volgende dien:. Door het Bestuur van het Maatschap- )ij Ziekenfonds „Amersfoort en omstre- cen" is ons medegedeeld, dat -thans 385 gezinnen en 98 alleen staande per sonen van de toeslagregeling pofiteeren. Het juiste getal van degenen, die we gens crisisomstandigheden bedankt hebben is niet op te geven. Een poging om de juiste gegevens daaromtrent te verkrijgen is wel door het Ziekenfonds gedaan, maar doordat degenen, die be dankten geen reden of niet de juiste reden opgaven, was een zuivere statis tiek niet te verkrijgen. Ook is het niet mogelijk om het juis te getal te geven van degenen, die door de crisisregeling lid van het zieken fonds zijn gebleven. Naar de meening van het Bestuur van het Ziekenfonds staat het echter wel vas, dat velen door de toeslagrege ling lid zijn gebleven of weer opnieuw lid zijn geworden. Klachten omtrent de bestaande regeling, zijn bij het Be stuur niet bekend. Een aparte regeling te maken voor le den, die afwisselend werken en werk loos zijn, wordt overbodig geacht. De meening, dat de toeslag zou wor den ingehouden, wanneer men kastrek- kende wordt, is niet geheel juist: al leen wanneer het inkomen van den kastrekkende hooger is dan van den gesteunde wordt de toeslag niet meer gegeven. Zooals hierboven reeds werd mede gedeeld, zal de bestaande regeling ein digen op 1 Januari 1936. De kosten moeten voor de thans geldende regeling geraamd worden op f 4000.per jaar, gerekend naar 455 verzekerden a f 0.15 toeslag per week en 115 verzekerden k f 0.07J4 toeslag per week. Wij werden echter voor de vraag gesteld, of uit breiding van de mogelijkheid om voor toeslag op de premie in aanmerking te komen gewensrht is. Deze uitbreiding kan op verschillen de wijzen geschieden: 1. Door een schrijven d.d. 20 Septem ber 1935 van de Rijksinspectie van de Werkverschaffing te Veenendaal werd ons namens den Minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat in den ko menden tijd meer dan voorheen bij de werkverschaffing een stelsel van rou leering zal worden toegepast Daarom achtte deze bewindsman het raadzaam, dat de voorschriften, gegeven in zake tegemoetkoming aan steuntrekkendcu die lid zijn van een ziekenfonds, i c. de bijdrage in de premie voor het zieken fonds ten behoeve van steuntrekkende ook zouden gelden voor hen, die bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Indien het verscherpte rouleerings- stelsel wordt toegepast, d. w. z. dat het aantal weken dat men werken mag ingekrompen en het aantal weken waarover geen loon wordt verdiend uit gebreid wordt, dan komen de tewerk- gestelden bij de werkverschaffing in een ongeveer gelijke financieële positie als die waarin de gesteunden verkee ren. De kosten van het opnemen van deze groep in de toeslagregeling zouden be dragen f 312.per jaar (60 verzeker den a f 0.15 toeslag per week). 2. Werkende verzekerden kunnen een gelijk of lager inkomen hebben dan gesteunden. Komt d^zc groep in aanmerking voor premietoeslag, dan zijn de uitgaven te ramen op f 390— per jaar (60 verze kerden k f 0.15 en f 0.07}$ toeslag per week). 3. Door verzekerden met een inkomen dat f 1.per week hooger is dan het inkomen van een ondersteunde voor premietoeslag in aanmerking te doen komen, zullen 60 personen van de regeling profiteeren. De kosten hier van bedragen f 390. 4. Do wachttijd is thans bepaald op 3 maanden voor personen, die nog niet werkloos zijn geweest. Indien deze wachttijd vervalt, dan zullen vermoe delijk 30 personen meer voor den toe slag in aanmerking komen. De kosten hiervan worden geraamd op f 185.—. Bij de beoordeeling van deze uitbrei- «ngen moet in het oog gehouden wor den, dat het Bestuur van het Maat schappij-Ziekenfonds zelf de grens van een eventueels uitbreiding aangeeft door een bedrag van f 4500— per jaar te stellen als zijn deel in de uitgaven. Als nieuwe groep van verzekerden, die in aanmerking kunnen komen voor premiebijslag willen wij voorstel len de onder 1 genoemde, dus de ar beiders bij de werkverschaffing, nadat de verscherpte rouleering zal zijn in gevoerd, in de bestaande regeling op te nemen. Aangezien het ons gewenscht voor komt de geheele regeling in overleg met het Ziekenfonds spoedig opnieuw te bezien en aan de praktijk te toetsen, stellen wij Uw vergadering voor met ingang van 1 Januari 1936 de bestaan de regeling, aangevuld met de zooeven genoemde uitbreiding, voor een half jaar te verlengen. Hiervoor is een bedrag tot een maxi mum van f 2500— op de begrooting 1936 uitgetrokken. Opgericht 1866 (ook voor korten tijd) KANTOOR AMERS OORT; De uitzending van R.K. kinderen naar gezond* heidskolonies Een Katholieke E.H.B.O.? (Herplaatsing wegens misstelling) De vereeniging Katholiek Amersfoort vergaderde gisteravond in restaurant Princess onder leiding van den voorzit ter, mr. A. E. T. Kooien. Aangesloten zijn 48 vereenigingen. Binnengekomen was een antwoord van het bestuur der Veréeniging tot uitzending van kinderen naar ge- zondheidskolonies. Door K. A, was verzocht om het be stuur van genoemde vereeniging met een katholiek lid uit te breiden, met het oog op de uitzending van R.K. kinderen. Uit dit antwoord ontleenen we het vol gende: Het antwoord was lang moeten uit blijven, omdat zeer weinig wordt ver gaderd. De uitzending geschiedt op ad vies van den schoolarts. Nooit werd uit zondering gemaakt. In 1934 werden 13 R.K. kinderen uitgezonden, waarvan één voor drie maanden lang. Daar te genover staat, dat de katholieken niet meeleven met de Vereeniging; zij vor men slechts 2% der leden. In het 28-jarig bestaan heeft de St. Vincentiusvereeni- ging zich nooit doen kennen. Eenigen lijd heeft mevr. Aghina deel uitgemaakt van het bestuur. Dit bestuur kan zich zeiven niet uitbreiden. De voorzitter van K.A., mr. Kooien, kon dit antwoord niet onjuist noemen. Met 2% van het aantal leden kan men geen aanspraken doen gelden. Het ligt echter niet op den weg van KjV. om te ijveren voor een neutrale vereeniging. Het bestuur zal onderzoeken over het uitzenden van R.K. kinderen bij „Mooi Gaasterland", de kinderkolonie van het R.K. Werkliedenverbond, en bij het Kath. Huisvestingscomité te 's-Herto- genbosch. Evenals in vele andere plaatsen is door K.A. alhier een comité samenge steld om te hulp te komen aan den mo- reelen nood der werkloozen, vooral der jeugdige personen. Te Nijmegen is een onderzoek inge steld over een R.K. Bevolkingsregister, Het bleek dat inrichting en het bijhou den van zulk een register zeer veel werk en kosten meebrengt. In Nijmegen is vooraf een financieel fonds gevormd. Het bestuur van K. A. kan dus thans nog niet met vooretellen komen. Het zal de zaak verder bestudeeren. Bestuursverkiezing Nu K. A. volledig gevormd is, trad het voorloopig bestuur in zijn geheel af. Pastoor Hooijman, geestelijk adviseur van K. A. bracht uit naam van de ge heele geestelijkheid van Amersfoort dank voor het werk van oprichting en inrichting, in het bijzonder gedenkend® den voorzitter, mr. Kooien, maar boven al den secretaris, den heer B. Th. Kleine Staarmnn. die ontzaglijk veel werk heeft verricht. Bij deze verkiezing werd het bestuur van vijf op zeven leden gebracht. Gekozen werden de heeren van het voorloopig bestuur, mr. A. E. T. Kooien, B. Th. Kleine Staarman, J. van der Lin den. G. A. Luvcx en H. G. Vlug. waar bij kwamen de heeren J. .T. Thien en dr. F. C. Iïuvgen. Als voorzitter werd mr. Kooien herkozen. Zwemmen in R.K. verband De poging daartoe is vorig seizoen •niet geslaagd en het bestuur durfde de verantwoordelijkheid niet aan om nog maals «en proef te nemen. Toch drong de vorige vergadering er op aan om door te zetten. Het bestuur verklaarde heden bij zijn besluit te moeten blijven. Hierin berustte de vergadering. R.K. E.H.B.O. Spoedig hoopt het bestuur te komen met voorbereidende stappen om te ge raken tot een plaatselijke afdeeling van den R. K. bond voor Eerste hulp hij on gelukken. om van nut te kunnen zijn bij kerkdiensten en R K. samenkom sten. (Vervolg Stadsnieuws, le Blad, pag. 3)'. UIT HET POLITIERAPPORT Door de politie is een viertal knapen aangehouden en getransporteerd, dat te dezer stede of elders onder het ouderlijk gezag weggeloopen was. Ook is een vreemdeling, die hier zonder middelen van bestaan vertoefde, aangehouden. In een perceel aan de Kruiskamp is een schoorsteenbrandje door de politie ge- bluscht VOOR ALLES VEILIGHEID STADSRITTEN 25 ct. BUITENRITTEN Ondern. J. v. Hoevelaak,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5