AUTOBANDEN PON Stadsnieuws Geen verlaging van slachtrechten Zilveren jubileum van Het Roode Kruis De regeling van het havengeld Uit het politierapport Agenda Ingezonden 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 DECEMBER 193» Wijziging van het invoertarief van uitgesneden varkens* vleesch voorgesteld Weegrecht blijft gehand haafd Naar aanleiding van het adres d.d. 22 Augustus 1935 van het bestuur der Atnersfoortsche Slagerspatroonsvereeni- ging, hetwelk in de raadsvergadering van 30 Augustus 11. in handen van B. en W. om advies werd gesteld, deelen B. en W. den Raad het volgende mede: In het adres wordt, met opsomming van verschillende argumenten, ge vraagd om verlaging van slachtrechten en afschaffing van weegrecht. Wij achten het niet noodig de argu menten, in het adres vermeld, stuk voor stuk te behandelen. Wèl mogen wij de opmerking maken, dat ons de argumentatie in het verzoek over het algemeen zeer zwak voorkomt en ons niet de overtuiging heeft geschonken, dat op de aangevoerde gronden verla ging der tarieven of afschaffing vap weegrecht gewettigd is. Blijkens een ingesteld onderzoek aan alle daarvoor in aanmerking komende gemeentelijke slachthuizen in Neder land (32 stuks), neemt het slachthuis te Amersfoort, voor zoover betreft de' tarieven, in het geheel geen uitzonder lijke positie in. Er zijn 7 slachthuizen met zelfs iets hoogcre tarieven. 7 met nagenoeg gelijke tarieven, 9 met iets lagere tarieven, doch met zoo'n gering verschil, dat de vleeschprijs daardoor niet beïnvloed wordt en 8 slachthuizen (waaronder 6 oude), met behoorlijk la gere tarieven. Het aantal slachtingen is de laatste jaren over het geheele land gerekend teruggeloopen. Dit is toe te schrijven aan de mindere koopkracht van het pu bliek. Daarnaast demonstreert zich de laatste jaren een ander verschijnsel, dat met name de varkensslachtingen zich gedeeltelijk verplaatsen van de stede lijke abattoirs naar de particuliere grootbedrijven op het platteland. Het gevolg hiervan is minder slachtingen van varkens aan de stedelijke abattoirs en als gevolg hiervan minder werk voor dj grossiers, minder werk voor de loon- slagers, meer invoer van uitgesneden varkensvleesch en procentsgewijs ook meer frauduleus invoeren van bedoeld varkensvleesch, en daardoor vanzelf on eerlijke concurrentie. Al deze feiten zelf worden dus geens zins door ons ontkend. De afname van het totaal aantal slachtingen is geen locaal verschijnsel doch een algemeen verschijnsel in den lande als gevolg van minder vleeschvcrbruik en is dus geen* tariefkwestie. En ook de verschui ving van varkensslachtingen van ste delijke abattoirs naar particuliere grootbedrijven op het platteland matt niet uitsluitend verklaard worden met de tariefkwestie. Vele andere factoren spelen daarbij een rol. Meerdere grootbedrijven, welke zich vroeger hoofdzakelijk bezig hielden met export van vleesch naar het buitenland, zijn ginds de contingenteeringsmaatre- gelen, varkens gaan slachten voor de binnenlandsche grossierden]. Zij kQn- den zulks doen voor betrekkelijk lage kosten, omdat hun bedrijven (lees ba- conbedrijven), op gunstige voorwaarden door de Varkenscentrale waren overge nomen. Ook door andere bijzondere re laties met de Varkenscentrale schijnen bedoelde bedrijven onder gunstige om standigheden te kunnen werken. Voorts hebben dergelijke bedrijven een voorsprong op de grossiers aan de stedelijke abattoirs, doordat zij de bij producten van varkens, nadat deze zijn uitgesneden, o.m. spek, vet en afval producten als koppen, pooten, organen, zelf beter kunnen verwerken in de meestal aan hun bedrijf verbonden ne- venbedrijven (spekzouterijen, vetsmel- terijen, worstfabricken). Het ware dwaasheid te veronderstellen, dat abat toirs alleen door tariefverlaging den concurrentiestrijd met succes kunnen gaan voeren tegen bedoelde bedrijven, welke onder dergelijke gunstige om standigheden kunnen werken, afgezien nog van het feit, dat de arbeidstijden en de arbeidskrachten op het platte land respectievelijk langer en goedkoo- per zijn dan in de steden. Veeleer is een ander middel aan te bevelen voor abattoirs teneinde de af name van varkensslachtingen te voor komen en de invoer van het uitgesne den varkensvleesch (carbonaden. ham men en schouders) zooveel mogelijk te beperken, nl. door verhooging van het invoerkeurloon van het z.g. fijne var kensvleesch. Deze maatregel moge op het eerste gezicht onbillijk lijken, doch feitelijk is het niet meer dan logisch, dat het invoerkeurloon bepaald wordt naar de waarde van het in te voeren product. Evenals thans reeds het in voerkeurloon voor organen lager is dan voor vleesch (respectievelijk 2 en 4 ct. per Ivg.), zoo kan met het zelfde recht verschil gemaakt worden tus- schen het invoerkeurloon van het min der waardevolle varkensvle^ch al9 koppen, spek en vet en het meer waar devolle varkensvleesch, carbonade, ham men en schouders. Zoo zou het invoerkeurloon van borst- en buikorganen, koppen, kinne bakken en pooten cn zijden rugspek vastgesteld kunnen worden op 2 ct. per Kg., van zijden buikspek en vet op 4 ct. per Kg. en van carbonaden. ham men en schouders op 6 ct. per Kg. Het is ons bekend, dat reeds enkele abattoirs een soortgelijke wijziging van de verordening op de heffing van rech ten hebben aangebracht of aanhangig gemaakt (o.a. Haarlem, Den Haag). Daarnaast zal dan een intensieve con- tróledienst de frauduleuse invoer van vleesch moeten bestrijden. Wat betreft het verzoek om afschaf fing van het weegrecht deelen wij u mede, dat de verplichte weging voor de crisisheffing alleen geldt voor var- Kens en 98 van de varkens ook vroe ger vrijwillig door de slagers gewogen werden. Overigens is weging van alle andere diersoox-tcn en van partijen vleesch geheel vrijwillig. Wanneer voldaan zou worden aan het verzoek aan het slot van het adres, dan zouden de inkomsten aan de hand van de begrootingscijfers voor 1936 ver minderen met een bedrag ad 23.970, gespecificeerd als volgt: Opheffing weegloon 5000 Rund (2600 x 2 5200 100x/2 200 5400 Kalveren (1000 x 2 2000 200x l=f 200 2200 Paarden 100x/2 /200 Hitten 20 x 2 40 „240 Varkens 5500 x 2 11.000 11.000 Schapen 50 x 1 50 50 Nucht. kalv. 200 x 0.40 80 80 23970 Een dergelijke vermindering van in komsten kan niet aanvaard worden. Aanvankelijk meenden wij u te moe ten adviseeren alleen het slacht-keur- koeltarief van varkens te verlagen van 5.50 op 4, ons vleiend met de gedach te, dat deze maatregel er toe zou bij dragen, dat de invoer van het uitge sneden varkensvleesch zou afnemen en dat daardoor het aantal varkensslach tingen wederom op normaal peil zou worden gebracht. Wanneer echter geconstateerd kan worden, dat aan abattoirs met tarieven voor varkens van 4 en nog lager als bijv. Den Haag ƒ4, Amsterdam ƒ3.50, Utrecht 3.75 en Rotterdam zelfs 2, desondanks het aantal varkensslach'tin- gen is teruggeloopen en de invoer van uitgesneden varkensvleesch enorm is toegenomen, dan is het duidelijk, dat dit euvel niet voortspruit uit tarief-ver schil, doch om redenen, zooals elders is uiteengezet. Vandaar dat wij adviseeren in de be staande tarieven geen wijziging te bren gen, doch wel voorstellen, het invoer tarief van uitgesneden varkensvleesch te wijzigen, waarbij de redactie sub B van Hoofdstuk XIV Keuring bij invoer, van de Verordening, regelende de hef fing van rechten voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis als volgt zou kunnen luiden: B. Indien het betreft vleesch en klei nere stukken dan een geheel dier: a. voor koppen, borst- en buikorga nen, pooten, zijden rugspek en kinne- bakspek per Kg. 0.02. b. Voor vleesch van een eenhoevig dier, rund, kalf, schaap, geit, zoomede buikspek en vet per Kg. 0.04. c. Voor ander vleesch, nl. carbona den, hammen en schouders afkomstig van varkens, per Kg. ƒ0.06. d. Voor spek, ingevoerd door of ten behoeve van de Ned. Varkenscentrale en na speciale bewerking bestemd voor export, per Kg. 0.05. R.K. KIESVEREENIGING RECHT EN ORDE Het nieuwe reglement vastgesteld De Kiesvereeniging der R.K. Staats partij vergaderde gisteravond in het Spaarbankgebouw Breestraat ter vast stelling van het nieuwe reglement. Er was groote opkomst. Den voorzitter mr. A. E. T. Kooien verheugde deze op komst als teeken van verhoogd politiek meeleven in de partij. De onderlinge band zal versterkt worden door het veertiendaagsche blad „De Opmarsch". In den geest van het H.B. der partij is ook in Amersfoort een Kern gevormd, waarvan leider is de heer J.M.N. van der Drift. Deze gaf een uiteenzetting daarvan, politieke en sociale scholing. In de Januari bijeenkomst a.s. van de Kern wordt behandeld de economische vei'houdingen in Nederland. De behandeling van het nieuwe Reglement bracht slechts op een paar punten breed debat. Art. 31 handelde over de stemming op de groslijst van candidaten voor den gemeenteraad, bevatte de volgende door het bestuur voorgestelde alinea: „Het schriftelijk of door gedrukte stukken propaganda maken voor be paalde candidaten is verboden; overtre ding van deze bepaling kan door hei bestuur worden gestraft met royement als lid en schrapping van den candi- daat van de lijst". Uit de vergadex-ing kwam het voor stel om het verbod te beperken tot den stemdag voor de volgorde van de gros lijst. Het voorstel van het bestuur werd met groote meerderheid aangenomen. Evenzoo gaf debat de samenstelling van het college van Advies voor die gros stemming. Velen meenden dat tot dus ver bij de samenstelling het bestuur te sterke plaats innam. Het meerendeel van het bestuur en zoo ook de vergade ring vereenigde zich met het voorstel van leden, dat in het College van Ad vies zitting zullen hebben de bestuurs leden, die niet candidaat zijn gesteld. Hierbij zal de vergadering een gelijk aantal personen voegen. Het nieuwe reglement erkent adspi- rant leden van 19—25 jaar. Wegens het late uur werd punt 5 der agenda verschoven tot de Jaarvergade ring in Januari. Dit betrof de uiteen zetting van den voorzitter der R.K. Raadsfractie, den heer J. van der Lin den, omtrent het stemmen voor de Ge- meentebegrooting van 1936 door de R.K. Raadsleden. Ondanks deze verschuiving maakten twee aanwezigen van de Rondvraag ge bruik om den heer van der Linden en de geheele raadsfractie scherp aan te vallen over het stemmen voor loonsver laging der gemeentewerklieden. De heer van der Linden wees in een kort woord op Januari. Dan zouden de werk lieden zien, dat in hun belang is ge handeld. Een ander lid noemde de wijze waar op de voorzitter van het Politiek ad vies, de heer van Spanje, uit Utrecht, vóór de Statenverkiezing hier ter stede zijn inlichtingen had ingewonnèn en de wijze, waarop hij zich geuit heeft, beneden alle peil. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 160 wagens aangevoerd. i/OOR BIJ WIJZIGING VAN ONZE Politieverordening B. en W. willen het taxibedrijf regelen Kampeervergunningen B. en W. deelen den Raad mede: Wij'hebben de eer u enkele wijzigin gen van de Algemeene Politievei'orde- ning voor te stellen. lo. In artikel 147 is het rooken in garages enz. vei'boden. Nu is het voor gekomen, dat de Kantonrechter ontslag van rechtsvervolging moest uitspreken, omdat de vcrbaliseerende ambtenaar niet had geconstateerd, dat er in de garage 'was gei-ookt, maar dat de ver dachte zich daar had opgehouden met een brandende sigaar, sigaret of pijp. Wij stellen u voor het hoofd van het artikel 147 aan te vullen met de woor den „of zich te bevinden met een bi'an- dende sigaar, sigaret of pijp". Het kampeeren in onze gemeente 2o. Het kampeeren komt in deze gemeente de laatste jaren veel voor. Wanneer dat geschiedt op aan de ge meente bohoorende teiTeincn, kan rege lend worden opgetreden. Iets anders is het, wanneer daarvoor pai'ticuliere ter reinen worden gebruikt. In het belang van de openbare orde, zedelijkheid en veiligheid achten wij het gewenscht eenige bepaling op te nemen, welke be treffen het kampeeren zoowel op open bare als op aan particulieren toebehoo- rende terreinen. De bepaling luidt als volgt: Behoudens vergunning van B. en W. is het verboden op openbaren grond te kampeeren. Behoudens vergunning van B. en W. is het den eigenaar of gebrui ker van gronden, niet zijnde openbaren grond, verboden toe te laten, dat op die gronden wordt gekampeerd, tenzij het kampeeren geschiedt door den eigenaar of gebruiker zelf of hun gezinsleven. Bij het kampeeren moet de tent ten minste 10 meter verwijderd zijn van de openbare straat. In dit artikel wordt onder kampeeren verstaan het verblijf houden in een daartoe geplaatste tent in de open lucht, onverschillig of deze al dan niet tot nachtverblijf bestemd is. Dit artikel is niet van toepassing op het kampee ren door militairen, wanneer dit door het bevoegde gezag is voorgeschreven. 3o. Tenslotte komt het ons ge wenscht voor bepalingen op te nemen betreffende het taxibedi'ijf. Hoewel in de politieverordening daaromtrent reeds bepalingen voorkomen zie de artike len 83, 84 en 86 zij opgemerkt,, dat deze verbindende kracht missen, daar hieronder volgens de thans geldende redactie ook vallen de middelen van vervoer, vallende onder de Wet Open bare Vervoermiddelen en hierdoor strijd is ontstaan met den algemeenen regel, dat door de gemeente geen voor schriften mogen worden gegeven over datgene, dat het Rijk tot zich heeft ge trokken. Hierboven wezen wij u reeds op de wenschelijkheid van een Regeling van het taxi bedrijf Die wenschelijkheid komt duidelijk uit in den ongebreidelden concurrentie strijd, welke door de verschillende on dernemingen wordt gevoerd. Hoewel in deze gemeente tot nog toe gelukkig geen ongevallen tengevolge van dien strijd zijn voorgekomen, kan niet wor den ontkend, dat deze noodlottige ge volgen kan hebben voor de bestuurders en voor de passagiers. Het ligt in onze bedoeling het houden van een taxibe drijf afhankelijk te stellen van een vergunning van Burgemeester en Wet houders en als voorwaarden aan de vergunning van Burgemeester en Wet houders te verbinden voorschriften be treffende tarieven, rijtuigen, rusttijden en arbeidsvoorwaarden van het perso neel, de regeling waarvan dan zal moe ten geschieden in overleg met de be langhebbenden. De voorgestelde aanvullingen en wij zigingen luiden als volgt: Ingevoegd wordt artikel 82. „Het is behoudens vergunning van B. en W. verboden een gewoonte te ma ken van het verhuren van motorrijtui gen." Artikel 83 wordt gelezen als volgt: „Het is den houder of bestuurder van een motorrijtuig, in gébruik als open baar middel van vervoer van personen en niet vallende onder de bepalingen van de Wet Openbare Vervoermiddelen behoudens vergunning van B. cn W. vei'boden daarmede op de openbare straat binnen de gemeente standplaats in te nemen." Artikel 84 wordt gelezen als volgt: „Het is behoudens vergunning van B. en W. aan houders of bestuurders van motorrijtuigen of voertuigen, niet vallende onder de bepalingen van de Wet Openbare Vervoenniddelen verbo- deniop de openbare straat hetzij a. een motorrijtuig of een voertuig als in den aanhef bedoeld te huur of ten gebruike aan te bieden aan het publiek of daarin een plaats te verhu ren of te huur aan te bieden. b. hetzij te rijden of post te vatten met het kennelijk doel een motorrijtuig of een voertuig, als in den aanhef be doeld, of een plaats daarin te verhu ren." Artikel 86 wordt gelezen als volgt: „Het is behoudens vergunning van B. en W. verboden met een rijtuig of motorrijtuig, bestemd voor het vervoer van personen en niet vallende onder de Herdenking in Amicitia. Onderscheidingen aan leden uitgereikt Gisteravond heeft in Amicitia de her denking plaats gehad van het 25-jarig bestaan van de afdeeling Amersfoort van Het Nederlandsche Roode Kruis. Di\ J. A g h i n ade arts-leider van de jubileerende afdeeling, sprak aller- eei"st een woord van welkom tot den vertegenwoordiger van het hoofdbe stuur, den majoor G. W. Schouten, als mede tot onzen burgemeester, die sedert 1913 eere-voorzitter der afdeeling is. Spi'eker wees er op, dat dit zilveren jubileum op uiterst bescheiden wijze wordt herdacht door de vertooning van de Roode Knaisfilm, gevolgd door intiem samenzijn; hij bracht het Nederlandsche Roode Kruis, dat onder leiding staat van onze sympathieke Prinses, hartelijk dank voor het afstaan van deze film. Nadat dr. Aghina eenige der voor naamste feiten uit de geschiedenis der afdeeling had gememoreerd, sprak hij den wensch uit, dat allen het heex-lijk altruïsme van het Nedeiiandsche Roode Kruis gullen uitdragen, waarbij hij vooral wees op den goeden wil cn het groote saamhoorigheidsgevoel van de leden, die hun tijd, hun liefde en hun bloed geven, wanneer dat noodig is. Hij wenschte de afdeeling geluk met haar 25-jarig bestaan en eindigde met erop te wijzen, dat het mooiste geschenk, dal men haar kan geven istoegewijde lief de (applaus). Onder hartelijk applaus reikte dr. Aghina aan de heeren G. Schuiten en J. G. v. d. Linden, die als donors- (schen kers van eigen bloed voor den bloed transfusiedienst) zich hadden gegeven, de voor deze daad van menschlievend- heid beschikbaar gestelde Landstcinex medaille uit. Majoor Schouten deelde namens het hoofdbestuur mede, dat de medaille van verdienste was toegekend aan mcj. J. G. Nonkes en de heeren v. d. Pol en J. v. d. Pijpekamp, welke mededeeling met een spontaan applaus werd beantwoord. Nadat hij op het omvangrijke werk van het secretariaat, dat waargenomen wordt door mej. Nonkes en den heer v. d. Pol, had gewezen en daarbij de uitstekende verzorging van de verschil lende zaken in het licht had gesteld, hechtte hij de onderscheidingsteekenen op de borst der hierbovengenoernde leden, welke plechtigheid werd gevolgd door een driewerf hoera. Na dit officieele gedeelte werd de Roode Kruisfilm vertoond, welke ons een duidelijk beeld gaf van het werk van Het Nederlandsche Roode Kruis en van het vele, dat wijlen Z.K.H. Prins Hendiik in het belang daarvan heeft gedaan. De avond werd besloten met een in tiem gezellig samenzijn in den foyer. Nieuw voorstel van B. en W. om onbillijkheden te voorkomen Volgens de Vex-ordening op de heffing van een havengeld in deze gemeente wordt voor het liggen van vaartuigen in de haven het verschuldigde bedrag be rekend naar de Ma. waterverplaatsing, blijkende uit een hier te lande geldigen meetbrief. Gebleken is dat er hier te lande tweeërlei soort „meetbrief" bestaat, n.l. één geldend voor de binnenscheepvaart en één voor de Rijnvaart. Het verschil betreft de diepte van aflading van het schip ijklijn welke bij de Rijnvaart minder is dan bij de binnenvaart. De lading die nu wordt ingenomen en die veroorzaakt dat de ijklijn wordt overschreden, zou dus niet medetellen bij de berekening van den toninhoud voor de betaling van het havengeld. Om nu een lager havengeld te beta len, hebben verschillende schippers hun schip laten hermeten, n.l. voor de Rijn vaart en varen nu op dezen meetbrief. Dit is niet alleen onbillijk tegenover de schippers, die een dergelijken meetbrief niet hebben, maar het berokkent ook een nadeel aan de gemeente. Om hieraan een eind te maken, werd door den Raad den 29en Mei 1934 de verordening gewijzigd in dien zin, dat het laatste gedeelte van den eersten zin van artikel 2 wordt gelezen als volgt „blijkende uit een meetbrief, uitslui tend voor de binnenvaart." Thans is gebleken, dat deze wijziging de bezwaren niet heeft ondervangen, daar de meetbrief voor de Rijnvaart ook geldt voor de binnenvaart. Om nu te bei'eiken, dat ook havengeld kan worden geëischt voor de lading, welke boven den geldigen meetbrief wordt vervoerd, stellen B. en W. den Raad voor de Verordening te wijzigen en het volgende artikel aan de Veror dening toe te voegen „Schepen, de havén van Amersfoort „binnenvallende, moeten vooi'zicn zijn „van een duidelijk zichtbaar ijkmerk „overeenkomstig den geldigen mect- „bi'ief. Voor schepen, varende boven de „overeenkomstig den geldigen meetbrief „aangegeven ijk, wordt het havengeld, „berekend naar den geldigen meetbrief, „met 50 verhoogd." bepalingen van de Wet openbare Ver voermiddelen, met het doél het te ver huren, te stationneeren op de openbare straat op andere dan door B. en W. aangewezen plaatsen. Deze vergunning wordt niet verleend dan nadat het rijtuig of motorrijtuig door een door B. en W. aangewezen deskundige is geoordeeld te zijn sterk, hecht, in behoorlijken toestand cn zin delijk. Het motorrijtuig moet zijn voor zien van een nauwkeurig werkenden taximeter. De bestuurder moet in het bezit zijn van een geldig goedkeuringsbewijs, af gegeven door of vanwege den Commis saris van politie." Door de politie is gisteren een bus van de stadsautobusdienst aangehou den, waarbij bleek, dat zich 11 personen te veel in den wagen bevonden. Het elf tal moest uitstappen. Daar het hier een locale busdienst betreft, kon, vol gens de wet, geen px-oces-verbaal opge maakt worden tegen den chauffeur. Aangiften Door een persoon, elders woonachtig, is aangifte gedaan van verduistering van geld in dienstbetrekking. Hetzelfde deed een bewoonster van het Soester- kwartier wegens mishandeling van haar persoon. Diversen Gistermiddag was er een brandje in een woning aan het Blommershofje ontstaan, doordat de vlam in den schoorsteen geslagen was. Toen de po litie ter plaatse kwam, was het vuurtje reeds gebluscht. Een 19-jarige chauffeur werd gever baliseerd wegens rijden zonder rijbe- wijs. Nogmaals willen wij de wielrijders en wielrijdstei's wijzen op de verkeers wet, welke een wit spatbord met re flector vereischt. Dagelijks constateert de politie overtredingen van deze wet met het bekende gevolg. Voorkomt dus onnoodige geldboeten. HET NED. KAMERMUZIEK ENSEMBLE Het Nederlandsch Kamermuzieken- semble zal Zondag a.s. het tweede abonncmcnts Zondagmiddagconcert in „De Stichtsche Heuvel" geven. Soliste is Jo Immink, mezzo-alt; onder mede werking van Marius Blok, viool en H. Ramselaar, piano. Het programma luidt: 1. Kantate: „Erwachet zum Kriegen" van G. Ph. Teleman. 2. Sonate op. 19 E dur van E. Sjörgen. 3. a. Wo find 'ich Trost van H. Wolf b. Fussreise van H. Wolf c. Chanson Triste van H. Duparc d. La Pxocession van C. Franck 4. Introduction et Rondo Capriccioso van C. Saint Saêns 5. Scena e Rondo van J. C. Bach 6. a. Rêverie H. Vieuxtemps b. Guitarre op. 45 II M. Moszkowski 7. Drei Gesange an Gott van J. Haas 8. Twee Poolsche Volksliederen van M. Karlowicz en E. Pankiewicz. U. S. O.-VOLKSCONCERT Maandagavond heeft in Tivoli te Utrecht het elfde volksconcert door het U.S.O. plaats. Soliste is Miep Vroemen, sopraan; verder medewerking van het Utrechtsch Toonkunstkoor. Het pro- promma is als volgt: I. Symphonie IV in b, op. 120, Robert Schumann. 2. Uit de opera „Le Nozze di Figai-o", W. A. Mozart. 3. „Een nacht op den Kalen Berg", Modeste Moessorgs- ky. 4. a Aria uit de opera „De bruid v. d. Tsaar", b Aria uit de opei-a „Snegoe- rotsjka", N. Rimsky Korsakof; c Geor- gisch Lied M. Balakiref. 5. Polowetsji- kisöhe Dansen uit de opera „Vorst Igor" Alexander Borodien. BINNENBRANDJE Gistermiddag werd de politie ge waarschuwd, dat in een perceel aan de Violenstraat een binnenbrandje woedde. Bij aankomst bleek de oude bewoonster het vuurtje reeds met em mers water gebluscht te hebben. De oorzaak was, dat de vrouw een petro leumlampje, dat te fel ging branden bij de verwarming van een aquarium, weg wilde nemen. Zij liet de lamp vallen, waarop een begin van brand ontstond. NED. VEREEN. TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT Naar wij vernemen zal de ringverga- dering van den ring Amersfoort der Ned. Vereen, tot Bevordering der Bijenteelt op Dondei'dag 19 December a.s. in Hotel Monopole alhier worden gehouden. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra diocentrale, behalve de programma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende buitenlandsche zendstations door II.0512.20 London Regional. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.205.35 London Regional. 5.35— 6.20 Droitwich. 6.206.50 Diversen. 7.8.Gram. Uitz. A.R.C 8.059.00 London Regional. 9.0010.40 Radio Parijs. 10.4012.Droitwich. GARNIZOEN Eerste-luitenant H. G. Hagens, van het 18e regiment infanterie alhier wordt 1 Januari overgeplaatst bij het korps motordienst te Haarlem. De eerste ploeg der lichting 1936, niet bestemd voor de officiers- of de onder officiers-opleiding bij het le en het 5e regiment veld-artillerie (bij het onbere den gedeelte), wordt 1 April ingelijfd en resp. naar Utrecht en alhier gezon den. RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop der maand Nov. 1935 werd aan het postkantoor alhier op spaarbank boekjes ingelegd ƒ82453,49 en terugbe taald ƒ75.019,18. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald ƒ7434,31. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 50. BURGERLIJKE STAND 11 December GEBOREN: Jan, zoon van Rolus Teu* nis Cornelis Kool en Marie Koenen. Cornelia, dochter van Eduard Martinus Jacobus de Vin en Maria Krina van Oeveren. OVERLEDEN: Henry Theodoor Cox, 67 jaar, echtgenoot van Josephine Mar garet ha Andrau. Bernardus Hendrikus Gerhardus Bijen, 42 jaar, echtgenoot van Teunisje van Zoeren. Teunis Ger- rit Waijenberg, 61 jaar, echtgenoot van Alberta Maria Klara Kampman. Hen- drika Maria de Gooijer. 73 jaar, echtge- noote van Leendert Krijnen. GEHUWD: Johan Eppink en Martha Vecrmann. (Vervolg Stadsnieuws, le Blad, pag. 3). 23 November-14 December. Sierkunst, tentoonstelling van werken van Albert Fiks. 12 December. De Valk. Pro| aganda- avond van de V.A.R.A. 8 uur ni n. 12 December. Remonstr. Kerl Ned. Prot. Bond. Lezing van mevrou r C. M. van Hille—Gaerthé over het onder werp: „Vaders en moeders in de litera tuur en in het leven". 8 uur n.m. 12 December. Amicitia. Lezing van Dr. Ph. C Visser over zijn vierde Kara- korum-expeditie. 8 uur n.m. 1215 December. Concordia. Vereen, tot het houden van kunstbeschouwin gen. Tentoonstelling schilderijen, tee- keningen, etsen en litho's door W. v. d. Berg, 's-Gravenhage. 11—5 uur dage lijks. 13 December. „De Valk." Ver. Ned. Fabrikaat. Filmavond. 8 uur n.m. 13 December. Amsvorde. Propaganda- avond van de V. V. S. U. 7.30 uur un. 13 December. Amicitia. Dr. H. K ae- mér spreekt over: „De crisis in het t os- ten, haar uitzichten en mogelijkhedi^.'* 8 uur n.m. 13 t.m. 29 December. De Poth. A Kunstkring. Tentoonstelling van Ja- pansche kunstvoorwerpen uit de col lectie van Meurs te A'dam. Opening i?p 13 December n.m. 2.30 uur met inlui ding van den heer W. J. G. Meurs. 14 December. De Valk. Feestavond van de Zangvereeniging Mendelssohn. 8 uur n.m. 14 December. Theosofische Loge. Or- kestvereeniging Amersfoort. Receptie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. 3—4.30 uur n.m. 15 December. De Stichtsche Heuvel. Tweede abonn. Zondagmiddagconcert door het Ned. Kamermuziek-Ensemble. 2.30 uur n.m. 16 December. Hotel Monopole. Verga dering van Christ. Onderwijzers. Spre ker: A. Wildeman. Onderwerp: „Lite ratuurproblemen." Zang door mevr. v. Binsbergen. 7.30 uur n.m. 16 December. De Valk. Vergadering van de Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". 8 uur n.m. 16 December. Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. De Weleerw. Heer Kap. C. Venings uit Utrecht houdt een lezing met lichtbeel den. Onderwerp: „De Hervorming." 17 December. ,,d' Oranjeboom." Kon. Ned. M(j. voor tuinbouw en plantkun de. Lezing met lichtbeelden over: „Ka merplanten en hun verzorging" doof den heer G. Schoonderbeek, hortulanui R'damsche Diergaarde. 8 uur n.m. 17 December. Concordia. Propaganda» avond van de vrouwenclub van de Soes Democratische Arb. Partij. 8 uur n.m. 17 December. Eben Haëzer. Openbaré getuigenisavond van „Kerk en Vrede." 8.15 uur n.m. 18 December. De Valk. Feest, middag en avond, van den C.hr. Bond van Spoor en Tramwegpersoneel. 8 uur n.m. 18 December. Amicitia. Ver. v. Huis vrouwen. Lezing van mevr. Boldingh— Goemans. 2.30 uur n.m. 19 December. Amicitia. Vereen, voor Veilig Verkeer. Vertooning van de A. N. W. B. Verkeers geluidsfilm. 8 uur n.m. UTRECHT 12 December. Stadsschouwburg. Am- sterdamsche Tooncelvereeniging voert op: „Een Vrijdagskind." 8 uur n.m. 15 December. Stadsschouwburg. Het Masker voert op: „Toekomst." 8 uur n.m. 21 December. Stadsschouwburg. „Von- del's Lucifer", opgevoerd door den Vrijs, Chr. Studentenbond. 8 uur n.m. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). VREDESDAG VAN DEN WERELD- BOND DER KERKEN Geachte Redactie, De Kerk van Christus maakt zich weer op om de geboorte van Christus den Vredevorst, te herdenken. Naar alle waarschijnlijkheid zullen dit jaar de Kerstklokken weer luiden, terwijl de oorlog woedt. Ontzettende schrijnende tegenstelling. Het is de Wereldbond voor interna tionale vriendschap door de kerken, die in 35 landen strijdt voor den vrede en steeds krachtiger zijn stem doet hooren. Ook in Nederland neemt zijn invloed toe. Steeds meerderen scharen zich aan zijn zijde en onderschrijven de gelofte, die het bestuur van de Nederlandsche Afdeeling in Christus' naam kortgele den publiceerde: Wij willen God meer gehoorzamen dan de menschen. Wij willen van onze eenheid in Christus getuigen. Wij willen de geldigheid van de be ginselen van het Evangelie voor alle terreinen van het leven eischen. Wij willen als getuigen van Jezus Christus de twijfelenden en wanhopi- gen toeroepen: Houdt goeden moedt Christus Komt! In de vredesweek (815 December)' wordt ook hier in de stad op initia^ tief van het Aniersfoortsche oecumeni sche Jeugd Comité propaganda gevoerd op Zaterdag 14 December. Een insigne van den Bond met het opschrift: Pax Christi—Pax Mundi („de Vrede van Christus is de vrede der Wereld") wordt tegelijk met een bro chure over de oecumenische beweging in 't. algemeen en de Wereldbond van Kerken in het bizönder aangeboden tegen een minimum bedrag van 10 ct. Samenwerking der Kerken voor den Vrede! Wie zou er zich niet over ver heugen en er aan deelnemen! De klok ken van Bethlehem zullen luiden en zij roepen ons: „de zwaarden om te smeden tot ploegscharen en de speren tot sikelcn." Het Comité van aanbeveling: Ds. G. D. VAN DETH Ds. J. DIKBOOM A. EYSINK Ds. M. G. GERRITSEN Dr. J. F. B. VAN HASSELT Mr. J. G. DE JONGH Ds. T. O. HIJLKEMA Dr. B. KEULEN Dr. R. Ml EDEMA Ds. J. PANNEBAKKER E. E. VAN RHIJN Prof. A. RINKEL Ds. J. VAN DER WOUDE Prof. WIJKER

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5