BLACK CAP GERUCHTEN OVER CRISIS AMER-SFonivr Einde der Ossche onthullingen DE BEZUINIGING N.S.B. en Geref. Kerk VtschO DifflC 92 Anti-militairist opruier als ZUIDERZEEFONDS DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN OLD SCOTCH WHISKY p. fi f. 3 75 J. A. SCHOTERMAN Zn. UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 - Tel. 145 DE MISDRIJVEN TOT KLAARHEID 2c BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 PARLEMENTAIR OVERZICHT BIJ ONDERWIJS Groote bezwaren bij rechts tegen de concentratie van bizondere scholen Nog altijd spellingdebat 's-GRAVENHAGE, 11 December. - Er loopen geruchten over alweer een ka binetecrisis. Er zijn er, die er schertsend over praten. Wij durven er geen grapjes over te maken. Er zijn dingen, waar over onder bepaalde omstandigheden elke grap misplaatst is. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat het bezuinigings ontwerp inzake het onderwijs verwor pen wordt. Ter rechterzijde bestaan groote bezwaren tegen de bepalingen welke het bevat ten opzichte van con centratie van bijzondere scholen. Al zou niet de geheele rechterzijde tegenstem men, dan zou een verwerping nog mo gelijk zijn door een combinatie van rechtsche en andere tegenstanders. Wat zou moeten gebeuren, wanneer het kabinet viel als gevolg van zoodani ge verwerping? Het Kamerlid Hermans heeft in een rede in het zuiden gewag gemaakt van de mogelijkheid van ver vroegde verkiezingen. Zou het bij ver kiezingen moeten gaan om de vraag van concentratie van bljzondepe scho- ien? Het tegenwoordige kabinet moge extraparlementair zijn, het bestaat over wegend uit rechtsche figuren. En het heeft, die vraag op een bepaalde wijze, welke in het wetsontwerp tot uiting komt, beantwoord. Hoe zouden de recht scho partijen dan als even zoovele ge sloten eenheden bij verkiezingen kun nen optreden? Zij kunnen moeilijk weren, dat het door het kabinct-Colijn ingediende ontwerp haar beginsel van vrijheid van onderwijs schendt. Kan men zich een ander extraparlementair kabinet voorstellen, dat de bezuiniging zou voortzetten op vele gebieden, behal ve op dat der oprichting van bijzon» dere scholen? Acht men een parlemen tair kabinet mogelijk, wanneer de kans voor een combinatie van groepen, om een meerderheid te vormen, kleiner ge worden zal zijn, doordat partijen zetels aan de N.S.B. zullen hebben verloren? Acht men een roomsch-rood kabinet mogelijk, dat onder de gegeven omstan digheden op de oprichting van bijzon dere scholen niet bezuinigt? Wat al verwarrende vragen in dezen ernstigen tijd! Hebben wij ongelijk, als wij elke grap misplaatst achten? De algemeene beraadslagingen over de Onderwijsbegrooting en over het wetsontwerp inzake de onderwijsbezui- niging.zijn nu tegelijk aan de orde. Maar over dit wetsontwerp wordt nog maar weinig gesproken. Het debat be treft de gewone onderwijsvraagstukken. De heer Sneevliet (R.S.) sprak van een conspiratie, die hiertoe zou hebben ge leid. De heer Suring (R.K.) zei ten eer ste, dat de vrijheid van onderwijs niet ln het gedrang mocht komen, en ten tweede uitte hij de hoop, dat de minis ter het bezuinigingsontwerp met succes met de Kamer zou kunnen afhandelen. Minister Slotemaker de Bruine bedank te hem en ontkende, dat het tot nu toe rustige debat van een samenzweering het gevolg zou wezen. Dit is ongeveer alles, wat tot dusverre over het ont werp gezegd werd. De stilte, die den storm voorafgaat? De heeren Ketelaar (V.D.) en Coops (Lib.) klaagden, dat na do veelbeloven de Troonrede uit de memorie van ant woord zoo weinig blijkt van flink werk, dat de minister gaat doen. En de heer Tilanus (C.H.) zeide in eenigszins ge waagde bewoordingen, dat hij met be trekking tot 's ministers werkprogram in stille afwachting, maar niet in blijde verwachting verkeerde. Volgens de hoeren Tilanus, Vervoorn (Plattel.) en Westerman (N.H.) kan en dus: moet er op do bcgrooting nog meer worden bezuinigd. Natuurlijk bestreden hen deswege de heeren Sneevliet en Wijnkoop (C.P.). Met den heer K. ter Laan (S.D.) wenschten dezen verlen ging van den leerplicht tot het achtste leerjaar, het doen verdwijnen der land- bouwvcrlovon (waar mr. Vervoorn zich sterk tegen verzette) en een verplichting voor do gemeenten tot kindervoeding en kinderkleeding. De spelling Naar hartelust heeft men weer over de spelling gedebatteerd. Men weet, dat de minister een nieuwe commissie in stellen, of de commissie-VanHaeringen uitbreiden wil, omdat hij bepaalde re gels der spelling 1934 nader wil zien onderzocht. De heeren K. ter Laan, Mol- ler (R.K.), Wijnkoop en Ketelaar be zwoeren hem, nu toch spoed te maken met verdere invoering der nieuwe spel ling. De heeren Tilanus, Coops (Lib.), Feber (R.K.) en Zijlstra (A.R.) uitten daarentegen instemming met 's minis ters plan Inzake een nieuw onderzoek en getuigden in verschillenden toonaard van hun liefde voor de oude spelling. Volgens mr. Coops moeten de spelling regels betreffende den naamvalsuitgang n en de voornaamwoordelijke aandui ding (mag men schrijven: „de wet en zijn toepassing"?) buiten werking wor den gesteld. De minister meent, dat deze recrels de kern en de ziel der taal betreffen, maar dr. Moller uitte den wenscht, dat deze ziel dan in vrede zou mogen sterven. Deze afgevaardigde drukte zich keurig uit, toen hij zeide dat de bewindsman zich op glad ijs be gaf, maar dat, wie zoo doet, wel eens een ander steunpunt krijgt, dan hij be doelde! Hij berispte don minister we gens diens onzuiver Nederlandsch, om dat hij in zijn memorie van antwoord herhaaldelijk het woord „meerdere" schrijft. Wij voegen erbij, dat in dit stuk de uitgang n in den derden naam val nu eens gebruikt en dan weer weg gelaten wordt. Mr. Coops, die van „de dwalingen der Marchantsche wegen" had gesproken, hoewel hij pretendeert, op zuiverheid van taal gesteld te zijn, kreeg van dr. Moller te hooren, dat hij geen Nederlandsch, maar Hoogduitsch sprak. De heer Sneevliet toonde nog on der den indruk van het Sinterklaasfeest te zijn, toen hij opmerkte, dat die spel lingsregels slechts de letter raken en dat geen letter, zelfs geen boterletter, iets met de ziel van de taal te maken heeft. Ook de heer Wielenga (A.R.) bleek weder een warm vereerder van de nieuwe spelling. En de heer Tilanus oogstte een lachsucces, toen hij zeide, dat, als de minister zou verklaren, de onderwijsinspecteurs te zullen verplich ten, in hun correspondentie de oude spelling te gebruiken, hij zou antwoor den: „Dank u, excellentie, dit is klare wijn". Of den bewindsman, een vurig geheelonthouder, zulk een woord van dank aangenaam zou zijn? Van den heer Tilanus moeten wij nog vermelden, dat hij bedekingen uitte te gen bezuinigingsmaatregelen, ten gevol ge waarvan de werkloosheid onder het onderwijzend personeel zou toenemen. Hij geeft de voorkeur aan een alge meene salarisregeling met variaties, zoodat b.v. de onderwijzeressen der eer ste en tweede klassen minder verdie nen, waarbij het mogelijk zou zijn, meer werkkrachten in dienst te houden. De heeren Suring en Ketelaar keur- aen af, dat de Kroon gebruik maakt van haar bevoegdheid krachtens artikel 185 gemeentewet om eigener beweging raadsbesluiten betreffende medewer king aan oprichting van bijzondere scholen te schorsen of te vernietigen. H.i. mag de Kroon zoodanige raadsbe sluiten alleen behandelen krachtens de bepalingen der lager onderwijs-wet, die schorsing of vernietiging mogelijk ma ken, als een ingezetene der gemeente ertegen in beroep komt. Als zulk een in gezetene zou dan de burgemeester moe ten fungeeren. En dan mag een raads besluit alleen worden vernietigd wegens strijd met de wet, niet met het alge meen belang. Bij de beoordeeling van bet laatste is een subjectieve meening in het spel. En dit mag h.i. juist niet. De heer Zij 1st ra uitte bezwaren tegen de- medische keuring van onderwijs krachten, waaromtrent de minister een rapport der geneeskundige inspectie heeft ontvangen. Klachten over de keu ring zal Z.Exc. onderzoeken. Met 81 tegen 2 stemmen heeft de Ka mer de luclitbeschermingswet aangeno men. De heeren Sneevliet en Van Hou ten (C.D.) waren tegen. Lidmaatschap van beide onvereenigbaar geacht HAARLEM, 11 Dec. In de Klopper- Singel-kerk te Haarlem, is gisteren een vergadering gehouden van de claësis Haarlem, der Gereformeerde kerken, waarin een rapport werd aangenomen, dat was uitgebracht door een commis sie waarbij ds. J. W. Siertsema rappor teur was. De conclusie van dat rapport luidde als volet: De classis sprak uit: Ten eerste dat de beginselen der N.S.B.. zooals die bekend ziin uit haar officieel uitgegeven geschriften in strijd zijn met God's woord en de Gere formeerde belijdenis. 2. Dat hot lidmaatschap van de N.S.B. mede verantwoordelijk stelt voor de propaganda van deze beginse len. 3. Dat deze verantwoordelijkheid niet wordt opgeheven door het verkla ren. dat men niets voor zijn rekening neemt van hetgeen in deze geschriften voorkomt, in strijd met God's woord op de Gereformeerde belijdenis. 4. Dat de kerk tengevolge hiervan ernstig waarschuwt tegen alle mede werking aan deze propaganda. 5. Dat bij volharding de kerk tot tuchtmaatregelen zal moeten overgaan. Verboden lectuur verspreid in de kazerne van het R.V.A. te Utrecht 's-HERTOGENBOSCH, 10 Dec. He den heeft voor den Krijgsraad te 's-Her- togenboscli terecht gestaan een 21-jari- ge Amsterdammer, in dienst bij het R.V.A. te Utrecht, wien ten laste was gelogd, dat hij in de maand Mei in zijn kazerne een aanal exemplaren van hef blad „De dienstplichtige", orgaan van het Landelijk Verbond voor recru- ten. had verspreid. Verdachte is pro pagandist in deze antimilitaristische organisatie en hij belegde geheime bij eenkomsten'; voorts werkte hij mee nan het verspreiden van antimilitairistische en opruiende lectuur. Hij ontleende, dat hij de geschriften ter verspreiding voorradig had gehad. Toen een officier eens inspectie bij hem had gehouden, had hij den schrik te pakken gekregen en hij had de pam fletten weggeworpen op een toilet. Daar had een onderofficier ze gevon den. De auditeur-militair eischt 1 jaar en G maanden gevangenisstraf met ont slag uit den dienst. De verdediger mr. E. van Zinnicq Bergman achtte den inhoud van het pamflet niet ernstig opruiend en pleit te een clemcntcr straf. Tegen een 21-jarig Utrechtenaar, die vorigen beklaagde hielp bij het ver spreiden van oproerige geschriften werd 12 maanden straf met ontslag uit den dienst geëischt. Mr. van Zinicq Bergmann vroeg voor waardelijke veroordeeling. De Amsterdammer werd veroordeeld overeenkomstig den eisch en de an dere beklaagde kreeg 3 maanden ge vangenisstraf, zoomede 9 maanden voorwaardelijk, met ontslag uit den dienst. (Hbld.). NA VIJF- EN DERTIG JAREN Tweemaal hetzelfde beursje gevonden AMSTERDAM, 11 Dec. Dat do chauffeur van een taxi in zijn wagen een of ander voorwerp vindt, dat daar door een der passagiers verloren of ver geten is, is een schier dagelijks terug- kecrend feit, dat volstrekt geen afzon derlijke vermelding verdient. Een uit zondering mag evenwel worden ge maakt voor een zilveren beursje, dat de chauffeur van een blokbandtaxi van daag in zijn wagen ontdekte. De man begroette n.l. in dit voorwerp een oude bekende, want ongeveer 35 jaar geleden had hij het eveneens gevonden, toonmaals in zijn rijtuig en in zijn kwaliteit van koetsier bij de be kende firma Bakhuizen in de Wete ringschans, waar de eigenaresse des tijds woonde en deze thans een be jaarde dame! mocht het genoegen smaken, heden haar eigendom in haar woning aan do De Lairessestraat uit de handen van denzclfden vinder, die van zijn vondst kennis had gegeven aan de afdeeling gevonden voorwerpen van de Taxi Centrale in ontvangst te mogen nemen Wijziging in het oorspronkelijk plan voor den N.O.=polder Werkhaven bij Urk Ontleend is aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopig verslag over de begroo ting van het Zuiderzcefonds 1936: De minister moet verklaren, dat de aanneming van het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven de financieele situatie niet in zoodanige mate heeft verbeterd, dat thans zon der zorgen voor de toekomst met de voortzetting van de inpolderingen kan worden aangevangen. Met ligt in het voornemen op korten termijn een begin van uitvoering te maken, terwijl wel als vaststaande mag worden aangenomen, dat de werk verruiming niet op één plaats zal ge concentreerd blijven. Het eerste werk, dat in verband met het maken van den N.O.-polder in uit voering zal moeten komen, is het ma ken van een werkhaven bij Urk. In- tusschen is in het oorspronkelijk plan voor den N.O.-polder wijziging ge bracht voor zooveel betreft de bema ling van het westelijk deel van den polder. Het zuidelijk gemaal van den polder met schutsluis zal daarbij niet, als vroeger werd aangenomen, gebouwd worden tusschen Urk en Schokland, maar bij eerstgenoemd eiland en wel aan de te maken werkhaven. Overwo gen zal worden, gelijktijdig een aanslui tend dijkvak van beperkte lengte uit te voeren. Verwacht wordt, dat de aan besteding zal kunnen plaats hebben zoodra dit wetsontwerp door de Eerste Kamer der Staten-Generaal zal zijn aangenomen. I-Iet komt den minister voor, dat aan een regeling, als destijds met de M.U.Z. getroffen, thans geen behoefte meer be staat, hetgeen niet uitsluit, dat de M.U.Z. wellicht gegadigde voor de uit voering van werken onder normale aannemingsvoorwaarden zal blijken te zijn. De minister stelt zich voor binnen kort een nota inzake de uitgifte van gronden en de Staatsexploitatie in do Wieringermcer in te zenden. Zuiderzeesteunwet. Inderdaad acht de minister het mo gelijk, voor 1937 verdere vermindering van uitgaven te kunnen bereiken, in verband met den te verwachten voort gang der liquidatie. Hij kan niet toe geven, dat de uitkomsten van het vis- scherijbedrijf gaandeweg slechter wor den. Integendeel, de uitkomsten van de visscherij op het IJsselmeer in 1934 overtroffen verre de verwachting. De minister meent bij herhaling blijk te hebben gegeven, dat hij de toezeg ging, dat de Zuiderzeesteunwet op soe pele wijze zou worden toegepast, wenscht na te komen. Door de verdeeling der visschers naar den aard van hun bedrijf wordt bevorderd, dat aan deze belanghebben den bij de vervorming van hun bedrijf op de meest doelmatige wijze hulp kan worden verleend. Omtrent de wiervisschers op Texel is do minister nog steeds wachtende het rapport van de speiiale commissie, welke voor dit doel werd ingesteld. Naar hij heeft vernomen, kan dit rap port thans spoedig worden tegemoet gezien. Het was den minister aangenaam te mogen vernemen, dat vele leden met instemming kennis hebben genomen van de instelling van een beroepsin stantie. Het aantal bezwaarschriften bedroeg in 1935 tot 1 November 305. In 250 ge vallen werd door den minister eon. be slissing genomen. In 1936 van die ge vallen week liet advies van de sub commissie voor de bezwaarschriften af van de beschikking van den Rijks dienst. Van de 250 beslissingen week de minister in 11 gevallen van het ad vies der commissie af. In dit verband zij vermeld, dat het aantal beschikkin gen van den Rijksdienst over dezelfde periode ongeveer 14.500 bedroeg. A.V.R.O.-BESTUURSLEDEN HERKOZEN Naar het Hbld. verneemt is thans reeds een voorloopig1 overzicht verkre gen van den uitslag der gewestelijke verkiezingen voor het Avro-bestuur in een aantal provincies. Dit voorloopig overzicht wiist uit, dat de aftredende bestuursleden herkozen zijn. terwijl de van N.S.B.-zijde gestel- do candidaten verre in,, de minderheid zijn gebleven. Een beschrijving van het waar* schuwingssysteem dat in Duitschland is inge* voerd De K. N. A. C. schrijft ons: Ongeveer eten maand geleden richtte do K.N.A.C. een adres aan den minis ter van waterstaat met het vei'zoek om proeven te willen laten nemen met automatische lichtsignalen bij onbe waakte overwegen. In afwachting van den uitslag dezer proefnemingen ver wees de K.N.A.C. o.a. ook naar het waarschuwingssysteem, dat in Duitsch land Is ingevoerd. Nevengaande afbeel ding geeft een juisten indruk van de wijze waarop alle spoorwegovergangen die de „Reichsstrassen" kruisen na 1 April 1936 zullen worden aangegeven Zoowel aan de linker- als aan de rechterzijde van den weg worden drie waarschuwingsborden geplaatst met een afstand van resp. 240, 160 en 80 me ter van den overweg. Het eerste stel bakens, dat men ont moet is uitgevoerd in den vorm van het Internationaal vastgestelde sein bij spoorwegovergangen, d.w.z, het drie hoeksbord met rooden rand en hek werk of locomoticffiguur. Daaronder heeft men een verticale witte plank bevestigd van 1 M. hoogte en 30 c.M. brcodte, waarop drie schui ne strepen van rood weerkaatsend glas zijn aangebracht. De bakens die op 160 M. en 80 M van den overweg zijn geplaatst bestaan uitsluitend uit den verticalen plank met resp. twee en één streep van rood weer kaatsend glas. Bovendien heeft men in Duitschland het plan opgevat om bij alle onbewaak te overwogen de z.g. waarschuwings- liehten aan te brengen, welke dicht bij den overweg en rechts van den weg op een twee meter hoogen paal zullen wor den geplaatst. Wanneer de overweg vrij is, straalt de baken een wit flikkerlichi uit, terwijl wanneer een trein nadert een rood en versneld flikkerlicht wordt uitgezonden. Deze signalen schijnen een zoodanige \olniaaklheid te hebben bereikt, dat een storing praclisch onmogelijk is. Zou er echter niettemin een hapering optreden dan wordt de weggebruiker gewaar schuwd door het feit. dat het instru ment geen licht uitzendt, zoodat in dit geval groote voorzichtigheid is geboden. 99 99 Sole Importen: Marechaussee en politie hebben het doel bereikt Dramatische bekentenissen (Van onzen specialen redacteur) De rechtbank te 's-Hertogenbosch is nu bijna gereed gekomen met de be handeling van de voornaamste serie groote zaken der Ossche benden, die zooveel lange jaren een misdadige ter reur hebben uitgeoefend- over een groote streek van ons land. Het tweede tafreel van dit gerechtelijk slotbedrijf zal daar na spelen voor het hof aldaar, want in vrijwel alle zaken is door het openbaar ministerie hooger beroep aangeteekend tegen de uitspraken van de rechtbank, waarvan de strafmaat steeds beneden den eisch is gebleven. Nog telkens ech ter blijven uit Oss berichten nadruppe- len over nieuwe arrestaties ter zake van misdrijven, die in een min of meer ver verleden zijn geschied. Zal er dan nooit een eind aan komen, vraagt men zich onwillekeurig af. Wij hebben ons die vraag ook gesteld en zijn daarom eens op informatie uit geweest. Het antwoord erop kan bevredi gend luiden: de groote serie misdrij ven, die zooveel ongerustheid heeft gewekt en waarvan indertijd de da ders door een algemeene zwijg zaamheid zich aan den wrekenden arm der justitie wisten te onttrek ken, is thans zoo goed als geheel lot klaarheid gebracht. De daders zitten achter slot en grendel en de diefstalletjes en strooperijen, waar van den laatsten tijd de bedrijvers zijn achterhaald, zijn nog maar van geringe beteekenis in vergelijking tot de groote zaken, waarvan de onthulling eenigen tijd geleden zoo veel beroering heeft teweeggebracht. Oss herademt. Men leefde er onder druk. In de eerste plaats wel door de voortdurende misdadigheid der jonge mannen uit, zekere milieus, die mei steeds grooter brutaliteit te werk gin gen en telkens nieuwe slachtoffers van hun bedrijvigheid vonden, zonder dat de justitie vat op hen scheen te heb ben. Men ontwaakte er telkens met de huiveringwekkende gedachte, wat er dien nacht wel weer gebeurd zou zijn en vele bewoners in de omgeving bega ven zich eiken avond angstig ter ruste, met de vrees in het hart dien nacht bezoek te zullen ontvangen van deze drieste jonge mannen, die voor geen moord opzij gingen. Aan den anderen kant verdroot het de bevolking zeer, dat Oss zoo langzamerhand in den lan de een buitengewoon ongunstigen naam kreeg, alsof er niet anders dan kwade lieden woonden. Thans is dat uit. De misdadigers zijn ontmaskerd en men kan zich weer veilig ter ruste begeven. Toen de zwijgzaamheid was verbro ken, is de stroom van bekentenissen los gekomen, die zich als een rollende sneeuwbal steeds vergrootte. Men weet, welk een belangrijk aandeel de mare chaussee na de verkregen versterking in deze eerste onthullingen heeft gehad, doch ook de gemeentepolitie heeft er het hare toe bijgedragen, dat aan het stilzwijgen een einde kwam. Vermoe dens, die de autoriteiten reeds lang koesterden, werden hier tot zekerheid gebracht. Want de politie kende reeds lang liaar pappenheimers, al was het, mede door de vrij geringe bezetting van het korps, maar al te vaak moeilijk om liet wettig en overtuigend bewijs te le veren, dat noodig was voor een ver oordeeling. Ieder groepje had zijn eigen methode van werken en als er weer eens een overval of een inbraak was geschied, kon de politie al heel gauw zeggen, wie er aandeel in hadden gehad. Ook uit andere indicaties viel wel het een en ander af te leiden, doch als men de jongens aanhield, was er niets uit hen te krijgen, zoodat men zo tenslotte maar weer moest laten loopen. Hoe vaak is het niet gebeurd, dat de vermoedelijke daders werden ge arresteerd, maar dat ze na eenigen tijd weer moesten worden losgelaten! Er waren zoo langzamerhand heel wat open plekken gekomen in de boe ken, waarin justitie aanteekening nield van drijven, die werden aangegeven zou er wel als het ware met !o namen hebben kun nen invullen ,.i hen, die als de be drijvers ervan in aanmerking kwamen, 'och oen definitieve invulling met inkt hoeft pas liet afgeloopen jaar gebracht. Mot waren dezelfde namen, die eerst, het potlood der verdenking erachter had geschreven. Moord, roofoverval, in braak, diefstal, hadden de laatste ja ren in de politie-annalen de plaats in genomen van wat vroeger meer sche ring en inslag was: mishandeling, ver nieling, wederspannigheid, openbare dronkenschap en een enkele maal ook doodslag bij een dronkemansvechtpar tij. Dc „zware jongens" van Oss waren van kwaad tot erger gekomen en hun optreden wekte meer en meer bezorgd heid. Nu is aan dat alles in korten tijd een einde gekomen. Misdadig Oss bekende en het heeft aan beide zijden opluchting gebracht. Berouw, diep berouw heb ben deze eens zoo verhard schijnen de jonge mannen getoond en de tranen hebben rijkelijk gevloeid. Meer dan driehonderd misdrijven zijn op deze wijze aan het licht gekomen en dat maar door de be kentenissen van eenige tientallen misdadigers. Sommigen hadden groote series op hun geweten; zoo bleken er drie wel bij hon derd zaken te zijn betrokken. De opheldering van dit alles heeft veel tijd gekost., maar nu is men ermee gereed gekomen. Daarbij heeft zich meer dan eens het merkwaardige feit voorgedaan, dat het daderschap of het mededaderschap werd bekend van een misdrijf, waarvan niet eens aangifte was gedaan. Wan neer dan de slachtoffers van zulk een inbraak of overval werden opgeroepen, bleek alles te kloppen, doch de autori teiten zelf hadden er tevoren nooit van gehoord. Aangifte was veelal achter wege gebleven uit vrees; zoozeer zat de schrik er bij de meesten in. En de over weging, dat de bedrijvers toch niet zou den worden gevonden, sprak ook een belangrijk woordje mee, om de slacht offers ervan terug te houden zich extra moeite te geven. Er zijn nu nog maar enkele plekken in het misdrijvenboek en deze betreffen zaken van betrekke lijk ondergeschikt belang. De opluchting is hiermee van weers kanten gekomen. Niet alleen de bevol king, die zich bedreigd voelde, haalt ruimer adem, doch ook de bedrijvers van al deze ongerechtigheden voelen zich van een zwaren last bevrijd. Het is met die bekentenissen niet altijd zoo vlot gegaan, als men zich dat mis schien voorstelt. Meestal bleek uit de bekentenis van den een het daderschap of het mededaderschap van den ander. Dan werd die ander ondervraagd, doch dit had niet altijd dadelijk, het ge- wenschte gevolg. Pas na een confron tatie kwam de waarheid voor den dag en dan was de stroom ook vaak niet te stuiten. Dramatische tooneelen hebben zich daarbij afgespeeld, tooneelen van een tragiek, welke den toeschouwer in het diepst van zijn ziel geroerd zou hebben. De voortdurende angst, waar onder deze misdadigers gebukt gingen, was'opeens van hen afgevallen en zij voelden zich als het ware opgelucht, nu zij hun geweten konden ontlasten. Zoo is dan nu een eind gekomen aan de „onthullingen van Oss". De misdrij ven zijn opgehelderd en het slotbedrijf ervan vraagt alleen nog even de aan dacht bij de berechting van wat het best een bloemlezing uit het wange drag van deze verdachten kan worden genoemd. Want het openbaar ministe rie bepaalt zich bij de meesten tot da voornaamste feiten, omdat meer daar van de straf toch niet zou kunnen ver zwaren. Straks zullen de gevangenis deuren zicli voor langeren of korteren tijd achter de hoofdpersonen sluiten en zal de vergetelheid zich over hen, uit strekken. Oss is gezuiverd. Er kan een streep worden gezet onder de misdadig heid, die deze streek in wijden omtrek terroriseerde. Een rustiger leven be gint: voor de bewoners, piaar ook voor politie en marechaussee, wier werk tot normaler proporties is teruggebracht. NOODLOTTIGE TWIST 16#jarige jongen loopt een ernstige steekwond op AMSTERDAM, 11 December. He denavond te zes uur kreeg in perceel Egelantiersgracht 88huis de 44-jarige G. woorden met zijn 16-jarigen stiefzoon K. De twist liep zóó hoog, dat G. plot seling een aardappelmesje greep en zijn stiefzoon een vrij diepen steekwond in de linkerzijde van den buik toebraoht, met het, gevolg, dat het slachtoffer plot seling ineenzakte. Spoedig waren eenige agenten ter plaatse; de Geneeskundige Dienst werd gewaarschuwd en deze vervoerde den jongen naar het Binnengasthuis. t)e stiefvader werd aangehouden en m het bureau Marnixstraat in arrest ge steld. De verhouding tusschen het twee- lal was reeds geruimen tijd slecht. De jongeq,had reeds eerder op den middag de politie medegedeel, dat zijn stiefva der het op zijn leven voorzien had; een paar agenten hadden zich in dit ver band in de buurt van het huis gepos teerd, doch kwamen te laat om de steek partij te voorkomen. Het gebeurde ver wekte onder de omwonenden groote op schudding, DOOD DOOR SCHULD 's-GRAVENHAGE, 11 Dec. Door het Ilaagsche Gerechtshof werd heden be vestigd liet vonnis van de Rotterdam- schc rechtbank, waarbij de chauffeur C. T. uit Haarlem wegens overtreding van art. 307 W. v. S. (dood door schuld) is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden, niet intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden, eveneens voor waardelijk.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6