Sport FRANSCH OORDEEL UIT DEN U.P.V.B. BIJKANTOOR AMERSFOORTSCH DAGBLAD P. PIJPERSTRAAT 10 J. LAMBRECHTS Schmeling contra Louis IJshockey op tour Toomeel 500e „BOEFJE" TE AMSTERDAM PALEIS-RAADHUIS Kerknieuws Reorganisatie van de Ned. Herv. Kerk AUTO-ONGELUK TE ZEIST Gemeentebegrooting van Hilversum 3e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 DECEMBER 1933 Over den interlandwedstrijd IerlandN ederland te Dublin De Fransche Voetbalbond had een specialen afgevaardigde gezonden naar Dublin om de match IerlandNeder land bij te wonen. Een verslaggever van het Fransche sportblad l'Auto heeft den official, den heer Barreau, bij zijn terugkomst te Parijs gevraagd naar zijn meening omtrent het spel van het Nederlandsch elftal in de match tegen den Ierschen Vrijstaat. De heer Barreau verklaarde, dat de tegenstanders van het Fransche elftal op 12 Januari a.s. te Parijs buitenge woon sterk zijn. De Nederlandsche ploeg heeft de geheele match in een dergelijk tempo gespeeld, hetwelk men niet bij haar zou verwachten. Intus- schen heeft dit snelle tempo het Hol- landsche team niet belemmerd een tactisch spel te ontwikkelen, gepaard gaande aan een solide techniek van alle spelers. Het sterkste deel van de ploeg was volgens den heer Barreau de formatie van NellenSmit—Bak- huys. Trouwens tegen een Iersch elftal vijf doelpunten te maken, wil toch wel wat neggen. Achter de voorwaartsen hebben de halfspelers uitstekend werk verricht, zoowel in verdedigenden zin als wat het voedende werk betreft, doch zij muntten meer uit door acti viteit, dan door groote technische kwa liteiten. Anderiessen schijnt minder goed te zijn dan vorige jaren. Wat de verdediging betreft, zij bestaat uiteen goeden doelman Halle en vooral uit twee solide backs, die niet aarzelen op te treden. De beste man van het elftal was volgens den heer Barreau, Smit, die hij prees om zijn bezielend spel. Tenslotte deelde de heer Barreau op een desbetreffende vraag mede, dat de Nederlandsche ploeg met een dubbele tactiek heeft gespeeld. Wanneer het team werd aangevallen, ging men in de W-formatie spelen, maar zoodra was een Hollander in het bezit van den bal, of men formeerde de drie li nies: vijf voorwaartsen, drie halfs en twee achterspelers. Het is thans onze taak, aldus con cludeerde de heer Barreau, spelers te vinden, die in staat zijn dit Neder landsche elftal te weerstaan. Dat zal niet eenvoudig blijken te zijn. Ik ge loof, dat wij onze spelers moeten zoe ken onder hen, die beschikken over kracht, gewicht en een physieke con ditie, daar deze factoren een belang rijke rol zullen spelen in den wedstrijd FrankrijkNederland. OOSTELIJK ELFTAL ZWALUWEN Naar wij vernemen zal op Woensdag 18 December, 's avonds te kwart over 8, in het Olympisch stadion te Amster dam een voetbalwedstrijd worden ge speeld tusschen een Oostelijk elftal en de Zwaluwen. Het Zwaluwen-elftal zal zeer waar schijnlijk geheel zijn samengesteld als het Nederlandsch elftal, dat Zondag j.l. in Dublin op zoo schitterende wijze de zege op het Iersche elftal heeft bevoch ten. De opbrengst van dezen wedstrijd zal voor een liefdadig doel worden be stemd. le klasse. Driebergen—St. Boys. E.S.V.A.C.Sperwer. Gooische BoysSoesterberg. 's-GravelandScherpenzeel. VeenendaalI.S.V. De RavenVolharding. 2o klasse A. Sparta—Wijk bij Duurstede. AmerongenV.V.O.P. D.E.V.—V.V.O.G. FA.K.N.I.O. 2e klasse B. A.T.O.-De Zebra's. MinervaU.I.S. Ni j enrodesV reeswij k. D.W.S.V.U.S.C. Mijdrecht—W.D.O. 3e klasse A. V.V.U.—T.O.S. G.V.V.Ripad. AvanceSpoorvogels. D.O.S.V.Maarssen. W.V.V.All Round. Reserve le klasse A. Hilversum 5Quick 2. 't Gooi 4Donar 3 Amsvorde 3—Veenendaal 2. Reserve 2e klasse A. H.V.C. 3B.V.C. 3. Soesterberg 2—A.P.W.C. 2. Scherpenzeel 2Baarn 3. ReservcP2e klasse D. Hercules iUtrecht 3. U.S.C. 2—Velox 6. H.V.C. 4—U.V.V. 5. Reserve 3e klasse A. Baarn 4—A.P.W.C. 3. Sopla 3—Quick 3. Soest 3—V.V.O.G. 2. Reserve 4de klasse D. Soesterberg 3Zeist 5 (12 uur). A.P.W.C. 4Spoorvogels 2. HOCKEYPROGRAMMA Zuidelijke le klasse MOP—HTCC. Westelijke 2e klasse C Gooi IIIHilversum III. 4e klasse G Hurley IIBe Fair IV. 4e klasse H THC *25 II—Pinokkio IV. ICCSohaerweyde III. Dames, le en Overgangsklasse Districtewedstrijden te Bilthoyen, OUDE SOESTERWEG 93 Abonnementen en advertenties worden hier aangenomen 2e klasse B Gooi IIIBe Fair. LarenGooi II. Gooi IV—Hilversum II. Om den van Holkema-beker Victoria IILeiden. DeventerAmsterdam I. PWLaren. Be FairNijmegen. Hilversum IAmersfoort. IIHYC I—Victoria I. KievitenBreda. IIHYC II—HBS. Gooi IHilversum II. HDM IDelftsche Stud. MHCAlkmaar. TOGOBloemendaal. Rijswijk—Arnhem. Óm den Tresling-bekei HarlekijnAmsterdam VI. Pinokkio IGooi II. FamosHurley. MHC—Oh Kay. Victoria IIIDelftsche Stud. III. DBSBaarnsche HV. Amsterdam V—Pinokkio IV. MHC III—Hudito II. SCHC II—HCW. AMVJSchaerweyde II. Upward—GHC II. HTCC Vet.—Gooi IV. SOS—AMVJ (R.). GHC IKameleon. Amsterdam II—ICC Amersfoort II—Hilversum IV. Schaerweyde IBloemendaal II. HOC II—MHC II. HDM II—Delftsche Stud. II. NEW-YORK, 10 Dec. (A.N.P.). Hedenavond heeft Max Schmeling met de Twentieth Century Spor ting Club een contract geteekend voor een match tegen den Ameri- kaanschen neger Joe Louis, welke in Juni van het volgende jaar in het Yankee Stadion te New-York zal plaats vinden. Daarmede is de Duitsche oud-wereld kampioen weer ingeschakeld in den strijd om het wereldkampioenschap, waarbij hij dus uitkomt tegen den meest serièuzen candidaat, Joe Louis. Huidig wereldkampioen is, zooals be kend, Braddock, die echter vooralsnog niet voor een titelgevecht in den ring schijnt te zullen komen. Daardoor verhinderd deel te nemen aan de Winterspelen te Garmisch Hangende de beslissing van het Ne derlandsch Olympisch Comité betref fende de uitzending van een Neder landsche iishockeyplocg naar de Olym pische Winterspelen te Garmisch-Par- tenkirschen, is bij het Bestuur van den Nederlandschen IJshockey-Bond een uitnoodiging ingekomen om met het Blue Sux team een excursie te maken naar Zurich, Davos, St. Moritz, Bern en Praag in de maand Januari 1936. Gelet op den tijd. dien de spelers tot hun beschikking hebben, zal deelne ming aan de Olympische Winlerspelen en aan deze excursie niet wel kunnen worden vereenigd. Aangezien do kan sen van een zuiver Nederlandsche ploeg bij de a.s. Olympische Winter spelen gering moet worden geacht, heeft het Bestuur van den Nederland schen IJshockey-Bond na lang beraad besloten zijn aanvrage tot deelneming aan de Olympische Winterspelen bij liet N.O.C. in te trekken en de uitnoo diging voor de Europa-toer. waarbij de Europa-stedenbeker als inzet geldt, te aanvaarden. Deze oplossing lijkt voor alle partijen de beste, met name ook voor de ijshoc- key-sport in Nederland, gezien het ont wikkelingsstadium, waarin deze zich thans bevindt. De ondervinding alsnog op te doen in het Blue-Six-verband, zal zeer zeker het spelpeil onzer spelers ten goede komen. Vertrouwd mag worden, dat hierdoor onze ploeg na gedegen oefening bij do wereldkampioenschap pen in 1937 een goed figuur zal kun nen maken. Teneinde echler het internationaal contact in de iishockeywereld aan te houden zullen Jhr. Boogaert en één van de andere bestuursleden van den Nederlandschen IJshockey-Bond in Garmisch het Congres van de Ligue Internationale de Hockey sur Glacé, alsmede de ijshockeywcdstrijdcn bij wonen. Ongetwijfeld zullen deze hoeren trachten te bereiken, dat hetzij het Ca- nadeesche, hetzij liet Amcrikaansche team na afloop der Olympische Win terspelen alsnog naar Amsterdam komt Mevrouw Van der Lugt Melsert Van Ees gehuldigd In den stadsschouwburg to Amster dam is door het Rottcrdamsch hofstad- tooneel ter gelegenheid van de vijfhon derdste voorstelling een opvoering van „Boefje" gegeven. Een zeer talrijk publiek heeft mevr. v. d. Lugt Melsertvan Ees na de voor stelling op hartelijke wijze gehuldigd. Het gemeentebestuur van Amsterdam, vertegenwoordigd door wethouder Boekman, ging hierin voor. Wethouder Boekman huldigde mevr. v. d. Lugt Melsert als het populairste boefje van geheel Nederland, hetgeen inderdaad een onderscheiding waardis. Het speet den wethouder echter, dat het Amsterdamsche publiek zelden in de gelegenheid is, mevr. v. d. Lugt Melsert in andere rollen te bewonderen. Als blijk van hulde bood spr. de ju- bilaresse tenslotte een fraaie schaal met orchideeën aan. Hierna was het woord aan den heer jhr. mr. J. F. Lewo van Nijenstein, voorzitter van Pro Juventute, die mevr. v. d. Lugt Melsert dankte voor de ont roerende wijze waarop zij steeds het verwaarloosde kind heeft uitgebeeld en daardoor belangstelling wist te wekken \oor het streven van de verecniging Pro Juventute. Deze vcreeniging heeft onlangs mevr. v. d. Lugt Melsert tot eerelid benoemd. Een oorkonde van deze benoeming, alsmede een porcelei- nen beeldje bood spr. de jubileerende actrice aan. Aan Cor v. cl. Lugt Melsert werd namens Pro Juventute een lau werkrans aangeboden. Voorts werd nog het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van het Amsterdamsch studentencorps, die een zilveren plaquette aanbood, een verte genwoordigster van de Amsterdamsche vrouwelijke studentenbeweging, die mevr. v. d. Lugt Melsert huldigde met een fraaien bloemkrans, mevr. Marie van Westerhoven, die sprak namens de Amsterdamsche collega's van de jubilaresse en Jan van Ees en Joh. Elsensohn. Mevr. v. d. Lugt Melsert dankte de sprekers en het publiek hartelijk voor de haar gebrachte hulde. Adressen aan den Raad van Amsterlam AMSTERDAM, 11 Doe. Het genoot schap „Amstelodamum" heeft den ge meenteraad van Amsterdam een adres doen toekomen, waarin het zich richt tegen het voorstel van B. en W. om het oude raadhuis van Amsterdam aan den Staat der Nederlanden af to staan voor een bedrag van 10 mill ioen gul den als een aandeel in de kosten van den bouw van een nieuw stadhuis op het terrein van het- verbrande Paleis voor Volksvlijt aan het Frederiksplcin. Het genootschap herinnert aan het adres, dat het in 1931 aan den Raad over dezelfde zaak heeft aangeboden en dat door een groot aantal ingezetenen was gesteund. Het blijkt de meening te zijn van vele Amsterdammers, dat deze kwestie niet alleen uit utiliteits-oogpunt be schouwd moet worden, doch dat hier zeker rekening gehouden moet worden met het ideëele zelfs met het ideale. Het betreft hier een kunstwerk van voorname en nobele tradities, dat de schepping is van Amstcrdamschen bur gerzin, en dat als bouwwerk zoowel stoffelijk als geestelijk aan Amsterdam behoort Het Genootschap „Amstelodamum" verzoekt den Raad geen beslissing to nomen, dan nadat, aan do burgerij ge legenheid is gegeven zich uit toespre ken. Mitsdien de behandeling uit te stellen tot een daluui' latei* dan 18 De cember, den datum, waarop deze zaak oorspronkelijk zou behandeld worden. De Vereeniging arcnitectengroep „De heeft zich met een adres tot den Raacl der Gemeente Amsterdam ge wend. waarin zij o.a. opmerkt, dat de Paleis-Raadhuis kwestie slechts bevre digend kan worden opgelost door het bouwen van een nieuw Raadhuis. Verder dringt zij er in het adres op aan. om indien hiertoe wordt besloten in de eerdaags hierover te houden Raadsvergadering het verkrijgen van een project voor het nieuwe Raadhuis te doen geschieden door middel van een openbare algemeene prijsvraag. Volgens genoemde archilcctenverecni ging zal het geboden zijn deze prijs vraag uit te schrijven overeenkomstig de Algemeene Nederlandsche Prijs- vraagregelen en wel als een samenge stelde prijsvraag, dit is een ideeën- prijsvraag. gevolgd door een besloten prijsvraag onder de inzenders, die in gevolge de beoordeeling van de Jury hiervoor worden aangewezen.' ONDERSCHEIDING VOOR LATZKO Naar het lïbld. verneemt heeft de Amerikaansche Litterary Guild den te Amsterdam woonachtigen schrijver An dreas Latzko onderscheiden. Zij heeft zijn in Februari j.l. verschenen hoek ..Lafayette" waardig gekeurd om voor haar rekening in het Engelsch te wor den vertaald en in Amerika uitgegeven. De Guild koopt jaarlijks een aantal buitenlandsche hoeken voor publicatie in Amerika aan en dezen keer is onder de uitverkorenen ook Latzko. Het. boek zal verschijnen bij Doubleday and Do- rain te New York. De zaak in een semi* officieel stadium De algemeene synodale commissie der Nederl. Hervormde kerk heeft aan Kerkopbouw en Kerkherstel geschreven, dat de algemeene synodale commissie voornoemd besloten heeft het verzoek van Kerkopbouw en Kerkherstel „tot het benoemen van een reorganisaticcom- raissie bij de synode van 1936 over te brengen. Teneinde aan dit verzoek een gemotiveerde toelichting toe te voegen, heeft de algemeene synodale commissie een commissie van informatie benoemd, welke in de voorjaarsvergadering rap port zal uitbrengen, bestaande uit de heeren J. W. J. Addink, predikant te Heeze, F. Tammens, predikant te Oost- wold (Westerkwartier), en L. S. van Zwet, predikant te Almelo." Aan deze commissie is opgedragen zich met Kerk opbouw en Kerkherstel in verbinding te stellen en zich bereid te verklaren de tusschen Kerkopbouw en Kerkherstel te houden besprekingen bij te wonen. Kerkopbouw benoemde tot leden de zer reorganisatiecommissie prof. dr. G. van der Leeuw, prof. dr. C. G. Wage naar, ds. B. Y. Aris en dr. O. Noord mans. Kerkherstel benoemde tot leden dezer commissie: prof. dr. Th. L. Haitjje- ma, dr. R. B. Evenhuis, mi'. H. Mulde- rije en ds. J. E. Heitman. Als voorzitter der commissie fungeert prof. mr. Paul Scholten te Amsterdam. Men kan dus zeggen, dat de reorga nisatie-procedure in de Nederl. Herv. kerk thans in een semi-officieel stadium gekomen is. Chr, Geref. kerk Bedankt voor Noordeloos ds. M. Hol- trop te Hilversum. Geref. kerken Beroepen te Ierseke cand. A. van Eg- mond te Rotterdam. Bedankt voor Groningen ds. J. Wy- menga te Scheveningen. Benoemd tot hulpprediker te Bergen op Zoom cand. L. J. Schalekamp te Wassenaar. Nederl, Hervormde kerk Beroepen te Aalsum ds. P. Six Dijk stra te 't Waal (Utr.). Beroepen te Eext (toez.) cand. J. E. Cannegieter te Kromménie; te Bruinisse cand. R. W. Steur te Burgh (Schou wen). FAILLISSEMENTEN De Arrondissements-Rechtbank te Utrecht heeft heden failliet verklaard: H. van Essen, Aannemer de Bilt, Groen v. Prinstererweg 47. R.c. Mr. A. D. v. Regteren Altena. Cur.: Mr. W. A. P. van Lier. G. Starink de Bilt, Utrechtscheweg 272. R.c.: Mr. A. D. v. Regteren Al tena. Cur.: Mr. M. J. de Geus. R. Ferenczffy Amersfoort. Javastraat 23. R.c. Mr. A. D. v. Regteren Altena, Cur. Mr. Dr. M. Tydeman. Amersfoort. Bij het oversteken van den weg gegrepen ZEIST. Gisteravond omstreeks half negen had voor de Ned. Hervorm de kerk in de Montaubanstraat een ernstige aanrijding plaats, waarbij de garagehouder H. uit Utrecht het slacht offer is geworden. De heer H. werd bil het oversteken der straat door een uit de richting Utrecht komende auto gegrepen en met een gecompliceerde beenbreuk en an dere kwetsuren opgenomen en naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd. BRANDSTICHTING OP STATIONS EMPLACEMENT WOUDENBERG. 11 December. Eenige dagen geleden bleek, dat in de houtopslagplaats van de fa. Prins te N ij kerk op het stationsemplacement al hier een poging tot brandstichting was gedaan. Een en ander werd aanvanke lijk aan baldadigheid althans aan kwa- jongenswerk toegeschreven. Hedenmor gen omstreeks 5 uur ontdekte-het spoor wegpersoneel echter brand in gemelde loods. Met behulp van een snclblus- scher wist men het vuur nog te stuiten. De brandweer, reeds gealarmeerd, be hoefde alzoo niet uit tc rukken. Bij onderzoek is gebleken dat de brand moedwillig is veroorzaakt. Omtrent den dader tast men volkomen in het duister FELLE BRAND TE HILVERSUM HILVERSUM, 11 Dcc. Door voorals nog onbekende oorzaak is hedenmorgen om zes uur brand uitgebroken in de timmermanswerkplaats van B. E. aan de le Nicuwstraat. Op de bovenver dieping waren een kantoor' en een klei ne werkplaats ingericht; deze zijn, evenals de groote werkplaats beneden, geheel uitgebrand. Voorts hebben eeni ge in de groote werkplaats staande ma. chines veel waterschade gekregen. Voortzetting algemeene beschouwingen Tientallen voorstellen! HILVERSUM, 10 December. Bij de voortzetting van de algemeene beschou wingen heeft gisteravond als eerste spreker de heer mr. Kindermann (V.B.) gewezen op de drie „pilaren", waarop de gemeentelijke huishouding gebaseerd is, wat betreft de inkomsten. Èr is allereerst het batige saldo (be langrijk minder dan vorige jaren). Voorts zijn er de belastingen. Nieuwe belastingen en verzwaring der bestaan de, helaas noodzakelijk dit alles. Deze nieuwe vormen van lasten acht spr. met tact gekozen. Hoe onsympathiek zij overigens ook mogen zijn, hetgeen zij opbrengen is noodig, wel hoofdzakelijk voor werkloozensteun. Een andere ge schikte weg is er niet. Tenslotte zijn er de gemeentelijke bedrijven, bedreigd door het P.E.N. Spr. hoopte, dat de on derhandelingen in een voor Hilversum gunstigen zin zullen eindigen. De heer Kindermann betreurde het drijven om telkens weer de tarieven te verlagen. Zijn fractie heeft steeds te gen de voorstellen tot verlaging ge stemd, helaas zonder gevolg. Het valt mede te betreuren, dat de overheid zich in al te veel opzichten heeft ingericht en ingesteld op perma nenten voet. Men beschouwe dit niet di reet als critielc, aldus spr., meer als een aanwijzing voor de richting, welke men in de toekomst zal hebben te kiezen. Vergrooling der arbeidsmogelijkhe den door de overheid is een mooi ding, doch steeds slechts een druppel aan den emmer. De werkverruiming is tenslotte alleen te wachten van het herstel van het vrije economische leven. Spr.'s frac tie is ten aanzien van deze matexne vol komen contrair met het standpunt der SJJJV.P. Wanneer men ziet hoe de begrooting sluitend is gemaakt, dan blijkt het, dat slechts 33 door bezuiniging verkre gen is tegen 10 door intering en 57 door verzwaring der lasten. De liberalen kunnen niet rol komen accoord gaan met deze verhouding. Ook van hun zijde bestaat er echter waar deering voor het streven van B. en W- Er blijft bij alles de bittere noodzaak... Noodzaak, veroorzaakt door het groo te bedrag van 1.700.000 voor werkloo- zen- en anderen steun. Ook de V.B.-fractie weet i.e. geen be tere middelen, welke voldoénde effect zouden kunnen sorteeren. - Het woord was hierna aan den heer Hootsen (C.H.), die als het oordeel van zijn fractie naar voren bracht dat de samenstelling van het college, ondanks de plaats gehad hebbende verschuivin gen, de verhoudingen in den raad zui ver weergeeft. De voorgestelde maatregelen van aan passing noemde spr. een drankje Waarmede hij niet zeggen wilde, dat deze maatregelen succes zullen hebben; ook drankjes werken niet altijd. Wat de werkloosheid betreft, spr. be pleitte om bij nieuwen bouw uitsluitend Hilversumsche werkkrachten te gebrui ken. Met de voorstellen van het college kan de C.H.-fractie accoord gaan. De positie der ambtenaren noemde de heer Hootsen ondanks de toe te passen kor tingen op de salarissen nog altijd benij denswaardig. De heer Boor (A.R.) kon eveneens medegaan met de voorstellen om de begrooting sluitend te maken. Hij be pleitte een minder scherpen vorm van debatteeren. De heer Dekker (Chr. arb.) wees er op, dat zijn partij niet kan medegaan met de Chr. Hist. Partij om de slappe houding van laatstgenoemde. Waarom gaat deze partij b.v. accoord met voor gestelde loonkortingen? De arbeiders le ven reeds op de grens van de bestaans mogelijkheid. Spr. zou gaarne medewer ken tot het sluitend maken van de be grooting, doch wil het niet op de voor gestelde manieren. Hierdoor toch krijgt rr.en een ontwrichte en noodlijdende ge meente. Met name ging spr. niet ac coord met de voorstéllen i.z. de salaris verlagingen, de belastingverhoogingen en de invoering van de nieuwe belas tingen en de verlaging van de subsidies. De hedr Dekker deed het voorstel om op do salarissen en loonen beneden 2000 geen korting toe te passen. Voorts om de hondenbelasting naar gelang ,van het inkomen te regelen. Tegenover de overige wijzigingen op belastinggebied staat spr. afwijzend. De heer Lammes (Comm.) vertelde in een lange rede met geen enkel voor stel accoord te kunnen gaan. Hij kon „deze afbraakbegrooting niet steunen". Inmiddels was, behalve de reeds na der genoemde, een reeks van voorstellen ingediend van de zijde der S.D., C.H., R.K., V.B. en Chr. Arb. fracties. Wij ko men hier t.z.t. op terug. HILVERSUM, 11 Dec. De heer Co rnel lo (v.d.) was gistermiddag de eerste spreker bij nog steeds de algemeene beschouwingen. Voorop zij gesteld, dat inmiddels het aantal ingediende voorstellen (voorna melijk van linksche zijden) reeds nu abnormaal groot is. Er zijn er eetiige tientallen, sommige van groot belang in dezen zin, dat zij den opzet van het ontwerp-begrooting aan alle kanten en op ingrijpende manier „aanvallen". T.z.t. zullen wij over deze voorstellen nadere mededeeling kunnen doen. De heer Comello dan was in het ge heel niet tc spreken over de voorstellen van het college om tot een sluitende be grooting te geraken. Hij kon feitelijk slechts met één voorstel medegaan: dat ter herziening van het reglement pre sentiegeld voor de leden van den raad Spr. was tegen verhooging der be lastingen en tegen verlaging der salaris sen en loonen. Bepaalde grenzen zijn bereikt. Wat de invoering van een huis- vuil-belasting betreft, deze drukt, even als het plaatsen in de derde klasse voor de gemeentefondsbelasting, het ergste op de minst gesitueerden. Reiniging is een overheidstaak daarenboven, een quaes- Waar zün de Post vliegers? Hoeveel dagen zijn ze onderweg 1 5 T 1 6 -= l 11.12 11.12 8.12 9.12 Amsterdam Marseille Rome Athene Mersamatrub Cairo Gaza Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Alorsiar Singapore Medan Batavia 11.12 11.12 11.12 10.12 8.12 7.12 7.12 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Am'sterdam 14 Dec. a.s. tie van volksgezondheid en £pr. vindt het verkeerd, dat de prestaties van den betreffenden dienst nog weer eens extra beloond moeten worden. Spr. wenschte de instelling van een commissie van raadsleden, welke in den geest van een bezuiniging-inspectie commissie het college bij voorkomende gelegenheden zal adviseeren, speciaal bij het opmaken der begrooting. Voorts noodigde hij B. en W. uit een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid tot geheele of gedeeltelijke con- verteering van leeningen. Naar een door spr. gemaakte berekening zou door conversie een besparing van 265.000 voor het komende jaar kunnen worden verkregen. Toen de heer Comello hierna nog op merkte, dat het hem dikwijls voorkwam dat het college bij redevoeringen e.d. niet recht op het doel afging, kwam de voorzittershamer er tusschen. „U wilt dus zeggen", aldus burgemeester Lam- booij, „dat wij bij dergelijke gelegen heden iets anders zeggen dan wij be doelen. Ik dank ervoor deze beschuldi ging te accepteeren; het is beslist on waar". Het incidentje was hiermede afgeloo- pen. Hierna voerde voor de eerste maal tijdens zijn zitting in den raad de heer Lie uwen (nat. herst.) het woord. De heer Lieu wen zeide eigenlijk alleen dat de beweging, welke hem had gezon den, „niet ter wereld was gekomen met een volledig programma van gemeente politiek". De heer v. Dille wijn (chr.-hist.y werd als spreker gevolgd door den heer Meyer (s.d.). Deze zeide waardeering te hebben voor de wijze waarop het col lege zijn taak behartigt. Een zeer voor zichtige financieclo politiek is noodza kelijk. De vlottende schuld der gemeen te bedraagt thans 1.515.000. Binnen kort zal men trachten een leening van 800.000 op langen termijn te sluiten. Spr. raad B. en W. aan vooral niet lang te wachten met het consolideeren van de vlottende schuld; een bedrag van anderhalf millioen is voor een gemeen te als Hilversum te veel. De heer Meyer begrijpt, dat B. en W. het juiste oogenblik afwachten om ge noemde leening op zoo voordeelig mo gelijke voorwaarden te sluiten. Men kan echter ook t e lang wachten. Reeds is de gemeente door het lange wachten binnen korten tijd tweemaal in moei lijkheden geweest. Het risico om de be- noodigde gelden op minder gunstige voorwaarden te kunnen leenen wordt door aarzelen grooter. Spr. bepleitte tenslotte het aannemen van de s.-d. voorstellen op belasting gebied. Een verhooging met 65 opcenten op alle grondslagen der personeele be lasting achtte spr. niet ideaal, -doch verkieslijker boven het plaatsen in de derde klasse voor de gemeentefondsbe lasting en het invoeren van de weinig sympathieke huisvuilbelasting. Boven dien behoeven de salarissen en loonen dan niet te worden gekort en voor meerdere subsidies is dan geen verla ging noodzakelijk. DIEFSTAL VAN ZILVER GELD LOOSDRECHT, 11 Dec. Gisteren wist de gemeen te-veld wachter te Oud- Over in samenwerking met de Rijkspo- litie uit Nieuwersluis een tweetal jeug dige personen tot de bekentenis te bren gen van een Zondag j.l. gepleegden diefstal. Uit de tasch van een tijdelijk onbeheerd staand rijwiel hadden zij kans gezien een aantal zilveren geld stukken te ontvreemden. Voor het op deze wijze verkregen geld werden ciga- retten en snoepgoed gekocht. Tegen het veelbelovende tweetal is proces-verbaal opgemaakt. K. v. K. VOOR GOOILAND HILVERSUM, 11 December. In deze gemeente, alsook te Bussum, Baarn en Lai'en zijn gisteren de perio dieke verkiezingen voor de afd. Kleirx.- bedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabxieken voor Gooiland gehouden. In totaal werden 470 stemmen uitge bracht. waarbij 108 van onwaarde. Gekozen zijn de heeren Chr. F. van Dort. Laren; A. van Gemeren, Baarn; J. F. H. J. Gieb. Bussum en P. Kuyper Dzn.. Hilversum. Niet gekozen werd de heer H. Knop pers. Hilversum. De heer B. C. Rozen- beek. Hilversum, zal niet in de Kamer terugkeeren. SUBSIDIE GEVRAAGD BAARN. Door de Vereeniging „Vo gelzang", alhier, is aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Gel- dersche Vallei, te Amci-sfoort, verzocht eenige subsidie te mogen ontvangen voor de hier te houden Vogeltentoonstel ling en Kanarie-zangwedstrijd. Over dit verzoek zal de Kamer in haar vergadering van a.s. Vrijdag beslissen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9