DE VACATURE KERNKAMP Onderwij sbegrooting CORSETTEN CORSELETS N.V. COMP. LYONNAISE WIJ LUISTEREN NAAR: OT d'ARNHEMSCHE POORT SLIJTERIJ WIJNHANDEL E.J. WERNER FEUILLETON DE ONBU1GZAMEN 2c BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 Prof. Geyl benoemd Tot gewoon hoogleeraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om on derwijs te geven in de algemeene ge schiedenis en de Vaderlandsche ge schiedenis van den nieuwen tijd is be noemd dr. P. C. A. Geyl, hoogleeraar aan de universiteit te Londen. (Het be treft hier de vacature prof. Kernkamp). Prof. Dr. P. C. A. Geyl Professor dr. P. Geyl werd op 15 De cember 18S7 te Dordrecht geboren en bezocht in de jaren 1900 tot 1906 de gymnasia te 's-Gravenhage en Breda. Hij werd in 1906 student aan de univer siteit te Leiden en promoveerde aldaar in 1913 tot doctor in de Nederlandsche Letteren. Hij was vervolgens tot 1913 als leeraar aan he'gymnasium te Schie dam verbonden. Van 1913 tot 1919 was hij correspondent van de Nieuwe Rot- terdamsche Courant te Londen. In 1919 volgde zijn benoeming tot hoogleeraar voor Nederlandsche Studiën aan de uni versiteit aldaar. Sedert 1924 was hij ook formeel „Prófessor of Dutch History" Voorts was hij correspondent van de Kon. Ac. v. Wetenschappen, lid van de Royal Historical Society en van 1930— 1931 redacteur van het tijdschrift „Lei ding". Van zijn hand zijn o.m. verschenen: Christofforo Suriano, gezant van Vene tië in den Haag van 16161623; Holland and Belgium, Willem IV en Engeland tot 1748, De Groot-Nederlandsche ge dachte, Lancelot of Danmark en Bea trice, Geschiedenis van den Nederland- schen staim en The revolt of the Nether lands. Nederlandsch Hervormde kerk. Beroepen te Langerak cand, R- W. Steur te Burgh (Schouwen). Aangenomen naar Oenkerk c.a. ds. S. Zeilsjra te Pingjum c.a.; naar Ede ds. II. Japchen te Doornspijk. Bedankt voor Benschop ds. C. van Dop te Hierden. „We waren met z'n zeventienen thuis, en ik zat altijd onder aan de tafel." (Life). WERKVERSCHAFFING EN DE KERSTDAGEN li. J Een schrijven van den Minister aan de ge> meentebes turen Twee weken stopzetting '9 GRAVENHAGE, 12 Dec. - De mi nister van Sociale Zaken heeft aan de inspecteurs voor Werkverschaffing ver zocht het volgendo schrijven te richten tot alle besturen van de gemeenten in hun ressort, welke met subsidie uit het Werkloosheidssuhsidiefonds werk ver schaffen: Namens den minister van Sociale Za ken heb ik de eer uw college mede te deelen, dat het wenschclijk is. geduren de de weken waarin de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag vallen, de werkver schaffing t ij d e 1 ij k stop te zetten, dus gedurende 2 werkweken. De rede nen welke tot dit besluit hebben geleid zijn deze, dat in den loop der jaren is gebleken, dat juist in die weken, mede door de weersomstandigheden, zich ver schillende moeilijkheden voordoen. Een en ander wordt dit jaar nog verzwaard door het feit. dat de feestdagen midden in de week vallen en daardoor de .in komsten van hen. die bij de werkver schaffing zijn geplaatst, in belangrijke mate ten ongunste worden beïnvloed. Gedurende de beide weken, dat de werkverschaffing stilstaat, kunnen de werkloozen, die anders in die week in de werkverschaffing zouden zijn opgenomen, over eenkomstig de bepalingen van de steun regeling, worden geholpen. Dit opent dus ook de mogelijkheid, om hen die in deze beide weken uitkecring uit de werkloozenkas ontvangen, aangezien zij anders in die weken in de werkverschaf fing zouden werken, voorzoover zij ove rigens daarvoor in aanmerking komen, ingevolge de bepalingen van de steun regeling aanvullende hulp te verleenen. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat de z.g. vorst-steunregeling, welke het vorige jaar nog heeft gegolden, is ingetrokken en onder geen beding meer mag wor den toegepast. Indien derhalve in uw gemeente de gewone steunregeling nog niet is ingevoerd, dan gelieve u zich onverwijld met het departement van Sociale Zaken te verstaan, dat u dan de noodige inlichtingen zal verstrekken. Verder verzoekt de minister mij uw college mede te deelen, dat op het netto steunbedrag dat in de week. waarin de beide Kerstdagen vallen, wordt uitge keerd aan hen, welke die week in de steunregeling zijn opgenomen, omdat zij anders in de werkverschaffing zouden zijn geplaatst, een Kersttoeslag mag worden gegeven van 25 van dit netto steunbedrag. De toepassing is dus ge heel dezelfde als voor de gesteunden, die den Kersttoeslag krijgen over de steunweek, voorafgaande aan de hier- bedoelde week. In geen geval mag dus aan één persoon tweemaal de Kerst toeslag worden uitgekeerd. De afrekening, zoowel van het gewone steunbedrag als van de Kersttoeslag, dient op de gebruikelijke wijze, zooals dit met de steunregeling het geval is, te geschieden. Voor zooveel noodig wordt er hierbij nog op gewezen, dat de steunregeling alleen kan gelden voor bonafide, valide arbeiders, die in het vrije bedrijf in loondienst werkzaam zijn geweest. Zelf standigen, die bij de werkverschaffing zijn geplaatst, kunnen derhalve nóch tijdens de Kerst- en Nieuwjaarsweek, nóch bij rouleering in de steunregeling worden opgenomen. Eventueele hulp aan de zelfstandigen zal in vorenbedoel de gevallen derhalve langs anderen weg dienen te worden verleend. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE AMSTERDAM, 12 December. De Vijfde kamer der rechtbank gelastte een onderzoek naar de geestvermogens van den steenhandelaar L. G. B., die zich te verantwoorden heeft gehad wegens valschheid in geschrifte. Hij zou een valsche kwitantie gemaakt hebben, waaruit moest blijken, dat hij 6000 aan zijn broer had gegeven. Het O.M. had anderhalf jaar gevan genisstraf geëischt. DE KORTENAER EN DE VAN GHENT Hr. Ms. Kortenaer en Van Ghent zijn 11 Dcc. te Colombo aangekomen. TWEEDE KAMER De vergadering wordt des avonds te 8 uur heropend. Voorzitter de heer J. J. C. van Diik. Aan de orde is de voortzetting van de behandeling van de begrooting van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, afdceling nijverheidsonderwijs. Mevrouw de VriesBruins (S. D.A.P.) wensclit meer plaatsen beschik baar gesteld te zien voor meisjes, die de Nijverheidsschool willen bezoeken. Mejuffrouw Me ver (R.K.) komt oo tegen verkorting van de cursussen van de Nijverheidsscholen. Spr. waar schuwt tegen zuinigheid, welke de wijsheid bedriegt en bepleit voorts krachtige bevordering van het land- bouwhuishoud-onderwiis wat verder eveneens geschiedt door de heeren Groen (R.K.Ï en Louw es (V.B.). Mevrouw Bakker-Nort (V.D.) sluit, zich aan bij wat de voorgaande leden hebben betoogd. De heer Steinmetz (R.K.) wijst on de noodzakelijkheid om te zorgen voor opleiding van kwaliteitsarbeiders. De heer Wendelaar (V.B.) is van meening. dat de scholen vrij moe ten zijn omtrent den duur der cursus sen. De heer K. ter Laan (S.D.A.P.) noemt omzetting der cursussen een be derf voor de nijverheidsscholen. Spr. dient een motie in. uitsprekend het ver zoek aan den minister de plannen om trent de omzetting van 3-jarige in 2- 'arige eursussen in nadere overweging te nemen. De heer Zij 1st ra (A.R.) zegt, dal ons Nijverheidsonderwijs den toets der critiek g'ansrijk kan doorstaan. Spr. is voor verkorting der cursus. De heer Sneevliet (R.S.) wil handhaving der 3-jarige cursussen en noemt de houding van den minister a-sociaal. De heer Ketelaar (V.D.) begrijpt de bezwaren tegen de cursus-verkor ting niet. De Minister verdedigt zijn beleid en zegt te steunen op stemmen uit de practijk. Spreker wil mogelijk ma ken, met het zelfde geld meer leerlin gen op te nemen. Tegen de ingediende motie heeft spreker vanzelfsprekend bezwaar. Over de motie wordt heden middag gestemd. Bii de afdeeling L.O. zegt de heer Lingbeek (H.G.S.) dat de overheid de bijbelkennis van de openbare scho len heeft uitgedreven. Bijbelsche Ge schiedenis behoort als leervak te wor den opgenomen. De heer van Houten (C.D.U.) wijst op gebrek aan kleeding en schoei sel bii behoeftige schoolkinderen. Voorts bepleit spreker verlenging van den leerplicht. De heer Thijs sen (S.D.A.P.) noemt de examens een winstobject voor de regeering. Spreker bepleit de verla ging van examengelden. De heer Westerman (Nat. Herstel zegt. dat men het openbaar onderwijs heeft opgeofferd aan het algemeen kiesrecht. Spreker ontkent, dat een mar xistisch onderwijzer kan opvoeden tot Christelijke en maatschappelijke deug den. De heer Til an us (C.H.) wil Bij belsche geschiedenis op de openbare scholen onderwezen zien. De vergade ring wordt te 12.15 verdaagd tot heden middag 1 uur. en „LA MODE NOUVELLE" geven zonder over last de moderne lijn AMERSFOORT BREDA Utrechtscheweg 10 Karzestraat 21 ZATERDAG HILVERSUM II 301.5 m. V.A.R.A 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. Joseph Schmidt zingt met het V.A.R.A.-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 12.00 Trio Sam de Gorter. 2.00 n.m. Hoe de Toonkunst groeide. XLII. César Franck (1S22—1890). 2.30 n.m. De Troubadours. (Overname Phohi-uitzending). 2.45 n.m. „A.B.C. en X.Y.Z. der Bijen teelt", door J. de Meza. 3.05 n.m. De Troubadours (Vervolg Phohi-uitzending). 3.50 n.m. De Troubadours besluiten met: Een gezellig dans-programma. (Slot Phohi-iiitzending). 4.30 n.m. Beoefening der Huismuziek. 5.00 n.m. „Schilderijen zien". Lezing door Jelle Troelstra. 5.15 n.m. Variatie-Concert m.m.v. Ed dy Walis, viool, Isja Rossican, piano. Sandor Sipos, cymbaal. 5.40 n.m. Letterkundig overzicht. Siegfried van Praag leest uit eigen, nieuw werk. 6.00 n.m. Reginald Foort bespeelt het orgel van het City-Theater te Amster dam. V.R.O. 7.008.00 n.m. N. J. C. Schermer- horn: „De hartstocht tot vrijheid". V.A.R.A. 8.15 n.m. V.A.R.A.-R.O.O.S. (Algemeene leiding: E. Bomli) geeft een Neder- landsch-Duitsche opvoering van de ko mische opera „Die Fledermaus" in drie bedrijven. Tekst van Haffner, vrij naar de Venetiaansche klucht j,De Gevange nis". Muziek van Johann Strauss. Mi crofoonbewerking: S. de Vries Jr. 9.50 n.m. Toespraak door F. A. Hof. „Het plan van de V.A.R.A.". 10.00 n.m. V.A.R.A.-R.O.O.S. (Alge meene leiding: E. Bomli).- Die Fleder maus (derde en laatste bedrijf). 11.00 n.m. Bespeling van het Carillon van den St. Romboutstoren te Meche- len door Jef Denijn en Staf Nees, resp. eere- en stadsbeiaardier te Mechelen. HILVERSUM 1 1875 m. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.3011.00 Muziekuitzending voor fa brieken. 12.30—2.00 n.m. Het K.R.O. Orkest 0.1.v. Marinus van 't Woud. 2.00—2.30 n.m. Halfuurtje voor de rij pere jeugd „Handenarbeid" door P. Fouwels. 2.30—3.00 n.m. Sporthalfuurtje door P. Olthoff.. 3.004.00 n.m. Kinderuurtje verzorgd door Mevr. Sophie Nuwenhuis van der Hijst. 4.156.20 n.m. De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6.206.45 n.m. Journalistiek week overzicht door Paul de Waart. 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.157.35 n.m. Katholieke Radio Volksuniversiteit. Juridische Faculteit. ,,'n Huiselijk rechtsprobleem of de keer zijde der medaille" door Mr. Flip C. M. v. Campen. 8.058.20 n.m. Actueele aetherflitsen. 8.209.15 n.m. Radio-sportrevue, Ma nuscript Passepartout, m.m.v. N. Broek- huijzen, eerevoorzitter Ned. Korfbal- bond. T. Osendarp, Ned. kampioen hardloopen. Willy den Ouden, wereld record houdster zwemmen. «Mevr. Wuyckhuise, haar trainster. Luit. L. Pahud de Mortanges, Olympisch kam pioen paardrijden. A. P. van Hamers- vcld, Ned. kampioen motorrijden. A. Viruly, de bekende Indiëvlieger en schrijver. Jan Pijnenburg, de wielren ner. De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lusten houwer. De Revue begint in een Parijs Cabaret en eindigt in de studio. 9.159.30 n.m. Uit bet leven van Jan Klaassen en zijn Trijn. „Twee men- schen, die even groot geweest zijn als U en ik" door Wim Snitker. 9.309.50 n.m. Dr. S. G. Tartakower, do schaakjournalist-koning en S. Lan dau bespreken het verloop van den wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken, tusschen Dr. A. Aljechin en Dr. Max Euwe. 9.4010.30 ij.m> Het K.R.O. Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud. 10.4511.10 n.m. Bezinning in schoon heid. SlElta AF: 5.50 n.m. Droitwich (1500): „Five hours back", relay uit Ame rika. 7.35 n.m. Beromünster (539.6): Bccthoven-Rcger-Brahms-concert o.l. v. Fritz Busch. 8.20 n.m. Parijs Radio (1648): Serenades. 8.50 n.m. Droitwich (1500): Ge- raldo en zijn tango-orkest. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.20 n.m. Concert door Max Alexvs en zijn orkest. 6.50 Concert. Werken van Jean Strauwen m.m.v. Lydia Léa- re, zang. Armud Dufour, piano. A. Micht, viool. Paul Marsick, cello. 8.20 Concert o.l.v. Franz André. 9.35 Concert o.l.v. Franz André. Werken van Debussy, Nuages, Fètes. 10.30— 12.20 Concert door Emile Deltour en zijn orkest. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma I.30 Concert door Max Alexys en zijn orkest. 5.20 Concert gewijd aan de „Mu ziek in de Nederlanden". M.m.v. Nora Arnouts, mezzosopraan; Jef van Schoe iend, bas. Jos. Watelet, clavecimbc! en orgel en een strijkkwartet. 7.20 Piano recital door Mevr. Swaels-Wauters. Al lemande, Loeillet. 8.20 „Het Hollandsch Wijfje", ope rette van Kalman. Verlaling: Leen- drecht. Radiobewerking: Jozef Contrijn. 10.30—12.30 Concert door John Rutten eri zijn Orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 5.20 Volksdansen, volksliederen met Kate Kühl en het Heinz Steinbock-or- kest. 7.30 n.m. „Guten Abend, lieber Hö- rerl" een vroolijk verjaarsfeest met het Otto Dobrindt- en het Carl Woitschach- orkest, het accordeon-duo Gebr. Han sen; Jupp Hussels, Georg Erich Schmidt, Udo Vietz. 10.20—12.15 Dans muziek o.l.v. Barnabas von Geczy en Adalbert Lutter. DROITWICH 1500 M. 12.35 n.m. Het Commodore Grand Or kest o.l.v. Harry Davidson. 2.20 Het Coventry Hippodrome Orkest o.l.v. Charles Shadwell. 3.20 Orgelconcert door Dinald Thorne. 3.50 Het Crystal Palace Orkest o.l.v. Denis Wright An drew Clayton, tenor. 5.50 n.m. „Five hours back", heruit zending uit Amerika. 8.05 Het B.B.C. Theater Orkest o.l.v. Reginald Burston. 10.20 Het B.B.C. Or kest (Afd, E) o.l.v. Eric Fogg. Dorothy Hilclreth, piano. II.2012.20 Dansmuziek door Ambro se met zijn Embassy Club Orkest. GRAMOFOON MUZIEK Hilversum I. 10.00—10.30, 11.00 —11.30, 12.15—12.30, 4.004.15, 6.45- 7.00, 7.35—8.00. Hilversum II. 8.00—10.00, 12.45 —1.00, 3.30, 10.30—11.00 en 11.15—12.00. Brussel Fr.7.05, 7.45, 8.40, 1.30— 2.20, 4.35 en 6.20. Brussel VI. 7.05, 7.45, 8.05, 8.30, 9.05-9.20, 1250, 4.20 en 4.50. WIJ DIN GSST ON DEN Hilversum I.— K.R.O. 11.00-11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor Perquin. Hilversum II. 10.00—10.15 V.P. R.O.-morgenwijding. m bC ca «j h. OJ i o .2. .2 ar 3 a> O ar 11.12 7.12 Amsterdam Marseille 11.12 8.12 Rome 9.12 Athene Mersamatrul» Cairo 11.12 11.12 Gaza Bagdad 10.12 Boeshir Djask Karachi Jodpoer 9.12 Allahabad Calcutta Akvab Rangoon 12.12 8.12 Bangkok Aloretar 7.12 Singapore 11.12 Merian 7.12 Batavia 11.12 A Vertrek van het eerstvolgende post- vliegtuig van Amsterdam 14 Dec. a.s. Waar zjjn de Postvliegers Hoeveel dagen zijn ze onderweg? RADIOKRANT Nieuwsberichten geven beide Hol- landsclie zenders om 8 uur en voorts Hilversum I om 10.30 en Hilversum II om 9.45. STAATSCOURANT Bij K. B. is aan dr. C. Ch. Hulst op verzoek eervol ontslag verleend als accountant bij het dep. van blnnenl. zaken. Benoemd tot ridder Ned. Leeuw de gep. gen.-majoor der mariniers J. C. J. B. A. de Josselin de Jong en tot officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden (bij bevordering) de res.-luit- kolonel voor speciale diensten van den staf der infanterie A. de Bruyn, onder scheidend adviseerend lid tevens alg. secretaris en adv lid van de bij K. B. van 12 Dec. 1910 ingestelde staatscom missie (legercommissie). Bevorderd tot officier-vlieger 2e klasse de officier-vliegers 3e klasse H. V. B. Burgerhout, H. C Zeeven. J. H. Perié en H. P. Sobels. IN AUDIËNTIE ONTVANGEN H.M. de Koningin heeft heden in te genwoordigheid van de Prinses in audiëntie ontvangen den heer Pierre Lyautey, die morgenavond een lezing zal houden over maarschalk Lyautey, welke lezing uitgaat van de Alliance Frangaise. De heer Lyautey heeft H.M. een boekwerk overhandigd. De Fran- sche gezant Baron de Vit rol les was bij deze audiëntio tegenwoordig. DE BESTUURSVERKIEZING VAN DE A.V.R.O. AMSTERDAM, 12 Dec. Thans is de uitslag bekend geworden van den uit slag van de verkiezingen voor A.V.R.O.- gewestelijke bestuursleden. Het blijkt dat alle aftredenden zijn herkozen. De drie nieuw gekozen leden. S. Colde- wey te Deventer, E. G. Wolf te Den Haag en F. Heinekamp te Arnhem, zijn eveneens door het bestuur van da A.V.R.O. ondersteunde candidaten. ARBEIDSONGEVAL LEEUWARDEN, 12 Dec. Gisten middag is de 39-jarige P. van Dijk van St. Jacobiparochic, die behulpzaam was bij het snoeien van hoornen, door een vallende tak getroffen. De man kreeg ernstige verwondingen, waaraan hij na cenige oogenblikken overleed. Het slachtoffer laat een vrouw en 8 kinderen achter. TEL. 242 Achter Amicltia le Kwaliteit citroenjenever f 2.25 p. fl. Onze idealen zijn de edelgesteenten van ons leven. Wij vergeven 't iemand niet licht, dat hij er ons van onti-oofde. Naar 't Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. P. H. 40 ,,IIeb je niets gezien onderweg?" vroeg ze angstig. „Ik had nog zoo ge hoopt, dat het wel zoo zou zijn! Ze zijn er allemaal op uit... iedereen, behalve ik... ze zijn al moor dan een uur weg... Maar tot nog toe heb ik niets gehoord!.. Och, wat moeten we toch beginnen. Oliver?" Rawlinson zag wel, dat Oliver niet in staat was helder te denken en hij wend de zich clan ook tot Ben ia. „Vertel u mij maar eens precies, wat er gebeurd is, miss Carsdale, in alle bij zonderheden", zei hij rustig. „Ik weet niet meer, dan wat het kin dermeisje me vertelde, mijnheer Raw linson. Ze was met den jongen op zijn pony uitgegaan, zooals ze dat eiken middag doet... en ze is heusch heel be trouwbaar. Ze zei. dat ze in de buurt van liet hoschje bij de Rëuzepijlen ge komen waren, toen de jongen haar vroeg een paar bloemen, die hij tus schen het heidekruid zag staan, voor hem te plukken. Ze bleef even staan om ze te plukken en intusschen reed hij door. om het hoschje heen. Ze zegt. dat ze hem geen twee minuten later achter op is geloopen, maar toen ze den hoek van dat boschjo omsloeg, was hij ner gens meer te zien. Het paardje stond rustig langs den weg te grazen, maar van het kind was geen spoor te beken nen. Ze dacht, dat hij zich voor de grap ergens verstopt had en ze wachtte en riep hein, maar hij kwam niet Toen is ze aan alle kanten gaan zoeken, maar ze kon hem niet vinden en is toen ra deloos naar huis gehold... en toen is zijn moeder en zijn gouvernante en het hcele personeel er op uitgetrokken en heb ik Oliver opgeheld en... och... och. wat moeten we nu toch beginnen?" Oliver had, nu hij eenmaal het aller ergste wist, iets van zijn zelfbeheer- sching herwonnon. Met vaste stern zei hij tegen den chauffeur: „Rijd zoo hard je kunt naar het poli ticbureau in Halfirth. Zeg. dat ze mo alle beschikbare agenten sturen, breng er zelf een stel mee en laat de anderen een taxi nemen... op mijn kosten. Vlug wat!... Zeg Rawlinson, wil je wat voor me doen? Ja, toe, ga dan zoo gauw mo gelijk naar mijn mannen, die op den dam waken en laat zo allemaal hier komen... breng ook de werklui van Crabtree mee... allemaal zonder uitzon dering... zeg dat ze met lampen naar de hoeve van Scnrpo moeten gaan laat ben overal zoeken... En vertel hun vooral, wat er aan de hand is! Ze moe ten den jongen zien te vinden!" Rawlinson ging op weg. maar keerde bijna terstond weer om. „Maar... dan laat u den dam toch on beschermd?" zei hij. „Hebt u daar wel aan gedacht?" „Dnt komt er niet op aan! Dio dam kan voor mijn part naar de maan loo- pen!" De eerste patrouille zou iuist uittrek ken loen Rawlinson aan de behuizing dor wakers aankwam. De voorman, een der beste meesterknechts van Oliver, schudde bedenkelijk het hoofd, toen hij het zoo volstrekte bevel van 'zijn pa troon noorde. „Als hij het wil, zullen we wel moe ten gaan", zei hij. „Maar ik heb het er niet erg op begrepen... het is dwaas heid, om ons hier allemaal weg te ha len! Er is vandaag iets heel vreemds gebeurd. Eén van de werklui, een ze kere Lightowler, is op een geheimzin nige manier verdwenen... en wie kan zeggen, wat dat misschien te b'eteoke- nen heeft! Ik heb zoo'n idee, dat er hier een heel complot aan het werk is en als dat zoo is... nou, dan mogen we den dam geen uur zonder bewaking laten!" „Maar bij mijnheer Carsdale gaat het kind blijkbaar voor!" zei Rawlinson. Crabtree, die thuis werd getroffen, was het met den voorman eens. Maar toen hij hoorde, hoe erg Oliver in de war was, verzamelde hij al zijn mannen en voegde zich bij de fabrieksarbeiders. Met een legertje van hulpvaardige man nen zette Rawlinson toen koers naar de de hoeve op de bei. Maar nog voordat ze goed en wel op weg waren, kwam Oliver zelf uit de duisternis op hen toe- geloopen. Hij nam terstond zelf de lei ding over. Hij gaf ordersom de geheele heide planmatig af te zoeken in haar geheele lengte en breedte. Geen hoschje ol groeve mocht ondoorzocht blijven. En wie het kind zou vinden, mocht elke belooning vragen, die hij zelf maar wenschte. De mannen verspreidden zich over de hei en Rawlinson bleef achter met Oliver, die zich met een diepen zucht tot hem keerde. „Nu schiet cr voor mij niets anders over dan geduldig te wachten!" zei hij. ..Of zoo'n oude kerel als ik al over de hei hier ronddwaalt, dat treeft toch niet! Bovendien kan ik in donker al heel slecht zien en loop kans in een of an dere kuil te vallen. Maar och, wat zou ik niet willen geven als ik dien jongen gezond en wel terugkreeg. Ho&moet ik zijn moeder onder de oogen komen, zonder hem?" „Gaat u nu maar mee naar huis", zei Rawlinson, hem een arm gevend. „En vat maar weer een beetje moed. Het is best mogelijk, dat de jongen voor de aardigheid zich heeft willen verstop pen voor het kindermeisje en nu ver dwaald is. Kom, laten wc maar het beste hopen!" Oliver echter liet zich niet troosten en hij raakte weer geheel terneergesla gen, toen ze, thuis komend. Benia al leen vonden zitten wachten. „Nog niemand terug, Oliver," zei ze. „Ze moeten nu toch wel half de hei hebben afgezocht! Maar... o ja, daar ligt een telegram voor jeop tafel in de eetkamer." Oliver liep naar de weelderig inge richte eetzaal en scheurde het telegram open. Eenige oogenblikken stond hij verstomd naar den inhoud to kijken en gooide het dan met een vreemd, spot tend lachje, in de richting waar Raw linson stond. „Twee uur geleden zou ik dat de grootste gebeurtenis van mijn leven hebben gevonden!'" zei hij. „Nu geef ik er niet meer om dan om een vodje pa pier! Ik heb nietsmaar dan ook niets anders noodig dan den kleinen jongen terug te ziengezond en well" Hij liep do kamer uit en ging weer naar Benia toe. Rawlinson nam werk tuigelijk liet telegram op. liet was een particulier bericht van con zocr hooggeplaatst persoon en deel de Oliver mede, dat de Eerste Minister genegen was, als hijzelf cr in toe stemde. om hem aan Zijne Majesteit voor te dragen voor de eer van het Peerschap. HOOFDSTUK XXIII De bloedhond Rawlinson vouwde het telegram be daard dicht en legde het op Oliver's plaats aan het hoofd der tafel. Deze stond nog steeds gedekt voor het diner, en onwillekeurig vergeleek Rawlinson de weelde van die tafel met de ellende, welke nu dien rijken man getroffen had. Alles om hem heen sprak van de meest verfijnde weelde en daarbuiten in de lial liep de eigenaar van dit alles heen en weer, gekweld door een angst, die al zijn millioenen niet bij machte waren te verdrijven of te verlichten. Maar even later hoorde hij stemmen in den tuin en het vertrek verlatend, vond hij Oliver in de hal in gesprek met een rossigen, jongen man. gevolgd door een grooten boschwachter met het geweer in den arm. Beiden schenen nieuws te hebben en Oliver kon zijn on geduld nauwelijks bedwingen. „Toe nouvooruit nou!" riep hij uit. „Vertel dan toch op! Wat weten jullie van den kleinen jongen?" Bew schudde het hoofd. „We hebben er wel over gehoord van de lui, die aan het zoeken zijn, mijn heer Carsdale", zei hij. „Ze hebben zich nu over de geheele heide verspreid en u zult wel gauw wat hooren. Maar wij hebben hem niet gezienwe hebben u trouwens iets heel anders te vertel len." Oliver maakte een afwerend gebaar. „De rest kan me niet schelen!" zei hij.,' Komt er niets op aan! Ga hem maar met de anderen zoekende gene. die hem veilig terug brengt, zal er een goede dag aan hebben!" „Ja. maar we hebben iets te vertellen, wat er toch wel wat mee heeft uit te staan," hield Bew vol. „Luistert u liever maar eens. Het is een heel ernstig ge val, mijnheer Carsdale". Oliver wilde ongeduldig de hal verla ten, maar Rawlinson hield hem tegen en wenkte beide mannen tegelijkertijd, dat ze de eetkamer binnen zouden gaan* Hij bracht er Oliver ook heen. „Luistert u nu liever naar wat ze te vertellen hebben. Het kan immers "van belang zijn", zei hij op overredenden toon. Oliver bedwong zich met moeite, hoe wel het hem aan te zien was, dat hij voortdurend stond te luisteren, of hij huiten nog niets hoorde aankomen. On willig keek hij Bew aan. „Nouwat is er dan?" vroeg hij brommerig. „Ik wil over dien dam niets hoorendie dam kan voor mijn part......" „Mijnheer Carsdale," viel Bew hem in de rede, „het is nog erger dan dat. Er is vandaag 'een moord gebeurd in de hoeve van Miriam Scarpede ver moorde ligt er nog en het is een van de werklui van het reservoir. En van morgen is Abe Hoyland op de hoeve geweest en ik geloof, dat hij er nog in was, toen wij er binnen drongen, maar in donker achteruit ontsnapt moet zijn. En Miriam Scarpe is ook van de hoeve weggegaan enenlaat ik het maar ronduit zeggen, mijnheer..., u hebt glad verkeerd gedaan met alle bewaking van den dam weg te halen die lui zijn door het dolle heen cn vannacht zal er nog een ramp gebeu ren!" Oliver had als versuft toegeluisterd en wendde zich hulpbehoevend tot Rawlinson. „Ik kan mezelf niet voldoende uit' drukken," zei hij. „Toe vertelt u even..." „Enwanneer heb ie die vrouw... die Miriam Scarpe zien weggaan?" vroeg hjj aan Bew. (Wordt vervolgd)'.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7