ITALIË PUBLICEERT DE VOORSTELLEN Plan gebaseerd op gebiedsruil Tweetal professoren vermoord Verkoudheid Dampo Geen Britsche betaling Hauptmann's einde nadert ro FELLE KOUDE IN SPANJE Omtrek ONGELUKKEN BIJ BARNEVELD Herstel van de grondwet A. van de WEG - Langestraat 23 - Tel. 211 De begrooting van Hilversum BIJKANTOOR AMERSFOORTSCH DAGBLAD J. LAMBRECHTS lc BLAD PAG 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 De Abessijnsche regeering niet zeer ingenomen met FranschiBritsch programma Komt Assemblée niet bijeen? ROME, 13 Dcc. (A.N.P.) Volgens of ficieel? mededeeling bestaat de kern van «de Fransch-Britsche voorstellen voor een vriendschappelijke bijlegging van het Italiaansch-Abessijnsohe ge schil, die hedenavond te Rome gepubli ceerd zijn, uit de volgende punten- Gebiedswisseling lo. Afstand van het Oosten van Tigre aan Italië. De grenzen van dit .gebied zullen in het Zuiden langs den oever van de Geva loopen en in het Westen bepaald worden door een lijn in de richting Noord-Zuid, die loopt tusschcn Aksoem, dat Abessijnsch bezit zal blij ven. en Adoea. 2o. Grenswijziging tusschcn Dnnakil en Eritrea, waarbij in het Zuiden Aoessa en het voor een Abessijtischen toegang naar zee noodzakelijke Eri- treeschc gebied uitgezonderd wordt. 3o Grenswijziging tusschen Ogaden en Italiaansch Somaliland, waar de grens zal uitgaan van het snijpunt der grcn/.en tusschen Abessynië, Kenya en Itaiiaansch-Somaliland, dus dicht bij Dolo, in Noord oostelijke richting loopt en de Oebi-Sjibcli nabij Tddolo snijdt, verder loopt tusschen Gorrahei en Va randab en eindigt bij het snijpunt van de Engelsche grens van Somaliland met de 45ste meridiaan. De rechten der in Britsch Somaliland levende stam men op weideplaatsen en bronnen, die op aan Italië toegewezen gebieden lig gen, zullen gewaarborgd worden. 4o. Abessynië krijgt een uitgang naar zee in absoluut bezit, waarvoor Italië een gebledstrook langs do Noordgrens van Fransch Somaliland met de haven Assab zal afstaan. De Engelsche en de Fransche regeering bullen ér daarbij zorg voor dragen, van do Abesstjnsclie regecring rje garantie te verkrijgen, dat de verplichtingen, die haar in liet ver* worven gebied ten aanzien van de sla vernij en den wapenhandel worden opgelegd, vervuld zullen worden. Economische expan* siezóne voor Italië De Fransche en de Britsche regeering zullen te Addis Abeba en te Genève gaarne hun invloed doen gelden voor de aanvaarding door den negu3 en door den Volkenbond van de voorstel len inzake de vorming van een voor Italië gereserveerde economische expan- siezóne in het Zuiden van Abc?synië. Deze zóne zal in het Oosten begrensd worden door de nieuwe grens tussrhen Abessynië en Italiaansch Somaliland, in het Noorden door den 8slen breedte graad. in liet Westen door dc 3r«ie me ridiaan en in het Zuiden door dc grens tusschen Abessynië en Kenya. Binnen deze zóne zal Italië exclu sieve economische voorrechten genie ten. die geëxploiteerd zullen worden door een bevoorrechte maatschappij of een soortgelijke economische organisa tie, die onder voorbehoud van de door inboorlingen of buitenlanders verkre gen rechten liet eigendomsrecht op de niet-bezette gebieden en het cxploita- tie-monopolic voor mijnen, bosschen enz. zal krijgen Deze onderneming heeft de verplichting, mede te werken aan den economischen opbouw van het laild en een dee.l van baar win sten te gebruiken in het sociale belang der inhecmsche bevolking. De controle van het Abessijnsche be stuur in dit gebied wordt uitgeoefend in het door don Volkenbond uitge werkte bijstandsplan. Italië heeft deze diensten, die nflinnkclijk worden van een door do centrale regeering benoem den gedelegeerde, een overwegend doch niet uitsluitend, aandeel. Deze gedele geerde. die van Italiannsche nationa liteit kan zijn, zal worden toegevoegd voor de tietrokken aangelegenbeden aan den hoofdadviseur, die door den Vol denhond den keizer terzijde wordt ge steld. Deze raadsman mag gcon onder daan zijn van een der aan Abessynië grenzende mogendheden. Do diensten volgens het bijstands- plan zoowel in de hoofdstad als in de gereserveerde zóne zullen als een van hun voornaamste -dichten beschouwen het garandeeren van de veiligheid der Italiaansche onderdanen en van de vriie ontwikkeling hunner ondernemin gen. De Britsche en de Fransche re geering willeb zich gaarne er toe lee- nen. dat deze organelle welker details door den Volkenhond moeten worden uitgewerkt, ten volle de belangen van Italië in dit cehi«d beschermt. Negus wenscht bij* eenroeping van de As* semblee GBNfiVE, 13 Dec. (A.N.P.Y - Keizer Hailo Selassie heeft, zonder evenwei formeel te antwoorden op dé Fransch- Britsche voorstellen, verzocht de As semblée van den Volkenbond bijeen te roepen om den nieuwen toestand te kunnen onderzoeken. Het Volkcnbondssecretariaat heeft daarop contact gezocht met do Ita liaansche regeering, die. op het stand punt staat, dat een dergelijk voorstel van Abessynië niet rechtsgeldig is. De juristen der verschillende mogendheden te Genève zijn van meening, dat aan gezien op liet oogenblik de Volken bondsraad zich met de zaak zal bezig houden en bijeerr geroepen is, pas na de Raadszitting van eventueele bijeen roeping van de Assemblée sprake kan zijn. Dit schijnt ook de meening te zijn van den voorzitter van de Assemblée, den Tsjecho-Slowaakschcn minister van buitenlandsche zaken Bene^j, wiens op vatting menn vanavond hoopt te ver nemen. Naar verluidt zou incn van Engelsche zijde tegen de bijeenroeping van de plenaire Volkenbondsvergade ring geen bezwaar hebben. Gemengde gevoelens te Addis Abeba ADDIS ABEBA, 13 Dec. (A.N.P.) In Abessijnsche regeeringskringen zijn de Fransch-Britsche voorstellen met zeer gemengde gevoelens ontvangen. Men is van meening. dat de Fransche politiek ten nadeele van Abessynië van de juiste Volkcnbondslijn afwijkt. Hedenmiddag is in het hoofdkwar tier te Dessie over de voorstellen be raadslaagd en men neemt aan, dat de negus spoedig een beslissing zal ne men. Men twijfelt er echter niet aan, of deze zal afwijzend zijn. GENEVE. 13 Dec. (Reuter.) De Volkenbondsvergadering zal niet bij een worden geroepen, zooals Abessynië heeft verzocht. Na een onderzoek is gebleken, dat de wettige termijn voor een bijeenroeping is verstreken. zienbarend drama bij een Amerikaansche universiteit NEW YORK. 13 Dec. (Reuter). In het college voor tandheelkunde van de Co lumbia Universiteit heeft zich Donder dag eëtt ópzienbarend drama afge speeld. De 55-iarige Victor Voessof, die hii dat college als werktuigkundige in dienst is geweest, doch onlangs werd ontslagen, heeft do professoren Arthur Rowe en Paul Wiberg doodgeschoten en den assistent William Crawford ge wond. Hierna pleegde de dader zelf moord. Dc schietpartij veroorzaakte in het college een ontzaglijke opwinding. DUITSCHE BLADEN VERBODEN WEENEN. 13 Dec. (Router). De Oostenriiksche regeering heeft het ver bod van verkoop en verspreiding van Duitsche dagbladen en tijdschriften, dat met 16 December afliep, met drie maanden verlengd. verdrijft men door In- wrijving en inedeming van Wat Mijnhard! maaHt Is 9oed RUWE HUID Schrale Lippen Gesprongen Handen Wat Engeland nog aan de Vereenigde Staten schuldig is De Daily Telegraph meldt, dat een pas uitgegeven witboek aan het licht heeft gebracht, dat de Amerikaansche minister van financiën opnieuw pogin gen doet onderhandelingen te doen aan vangen over een regeling van de oor logsschulden. Opnieuw zijn deze voor stellen door Groot-Britannië van de hand gewezen, aangezien zij nog prae- matuur worden geacht. Cordell Huil herhaalt het aanbod, dat hij in Juni jl. en in December van het vorige jaar heeft gedaan en zegt: „Ik wensch te herhalen, dat de regeering der Vereenigde Staten volkomen bereid is langs diplomatieken weg te onder handelen over voorstellen, welke uw re geering zou wenschen in te dienen met het oog op de betaling van de schul den. Zoodanige voorstellen zouden nauwkeurig worden bestudeerd met het oog op een eventueele behandeling door het Amerikaansche congres". Het antwoord der Britsche regeering is bijna in dezelfde bewoordingen ver vat als bij vorige gelegenheden. Na waardeering te hebben uitgesproken voor de voortgezette bereidheid der re geering van de Ver. St. om te beraad slagen over voorstellen tot regeling der kwestie, refereert de regeering opnieuw aan haar nota van 4 Juni 1934, waarbij zij uiteenzet, waarom zij gedwongen was dc betaling der oorlogsschulden op te schorten. De regeering zou verheugd zijn de besprekingen te hervatten, in dien de toestand de hoop zou wettigen dat een bevredigend resultaat zou kun nen worden bereikt. De niet-verrichte betalingen door Groot-Britannië aan de Ver. St. zijn: Vervaldatum bedrag Juni 1933 65.949.481.58 (£13.189.896) Dec. 1933 110.170.765.05 („22.034.153) Juni 1934 85.670.765.05 („17.134.153) Dec. 1934 „117.670.765.05 („23.534.153) Juni 1935 85.670.765.05 („17.134.153) Dec. 1935 „117.670.765.05 („23.534.153) Het totale bedrag, dat dc Britsche regeerjng aan dc Ver. St. volgens bo venstaande specificatie schuldig is, be loopt dus $582.803.306.83 of £116.560.660. De betaling van 15 December zal niet worden verricht. Finland zal wel den vervallendcn termijn betalen. Het be drag hiervan beloopt ongeveer £45.000 of ongeveer 225.000 dollar. TRENTON (New-Yersey), 13 Dcc. (Reuter.) Hauptmann zal op den electrischen stoel ter dood worden ge bracht in de week beginnende 13 Ja nuari 1936. Een nieuwe order tot terechtstelling werd door rechter Trenchard onder teekend, die Zaterdag naar Flemington zal worden gezonden, opdat de griffier van het district er zijn handteekening onder kan plaatsen. Dc juiste datum der terechtstelling zal worden vastgesteld door den direc teur der Staatsgevangenis. Gewoonlijk worden ter dood veroor deelden te Trenton des Dinsdags om 20 uur terecht gesteld. Waar zjjn de Postvliegers Hoeveel dagen zijn ze onderweg? 3 7 «B M 01 %m JS 4-* Ij 11.12 7.12 11.12 8.12 9.12 12.12 11.12 13.12 12.12 Amsterdam Marseille Rome Athene Mersnniatrub Cairo Gaza Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akvah Rangoon Bangkok Alorstar Singapore Medan Batavia 11.12 11.12 12.12 11.12 10.12 8.12 7.12 7.12 Vertrek van het eerstvolgende vliegtuig van Amsterdam 14 Dec. post- a.s. In verscheidene Spaansche provin cies heerscht op het oogenblik groote koude.. Te Avila daalde de thermome ter tot 7 graden onder nul eu op vele plaatsen is zooveel sneeuw gevallen, dat de verbindingen met de buiten wereld verbroken zijn. De Adaja, een zijrivier van de Duero, is geheel dicht gevroren en wordt als verkeersweg ge bruikt. Tengevolge van het bevriezen van de waterleiding heerscht te Avila watergebrek. Nabij Viella zijn zestig arbeiders, die wegwerk verrichtten, ten gevolge van den buitengewonen sneeuwval van hun woonplaatsen afge sneden, aangezien in .het dal van de Aran de sneeuw twaalf meter lioog ligt. Een reddingsexpeditie is uitgetrokken om de arbeiders te bevrijden. Voetganger doodgereden BARNEVELD. Donderdagavond is to Voorthuizen een ernstig, ongeluk ge beurd, dat den doo«jl van een persoon tengevolge heeft gehad. Terwijl zekere J. v. B. uit Nijkerk aan de rechterzijde van den rijksweg wandelde, werd hij door een achterop komende auto uit Amsterdam aangereden en zoodanig verwond, dat hij nog denzelfden avond aan de bekomen verwondingen is over leden. Verder is denzelfden avond bij den bewaakten spoorwegovergang bij Barne- veld een ongeluk gebeurd. Terwijl de spoorwegboomen waren neergelaten en de trein in aantocht was reed de motor rijder J. K. te Barneveld met zulk een kracht tegen de boomen dat de motor er onder door schoot en vlak voor de rails bleef liggen. De motorrijder kwam iets eerder te vallen en bleef ernstig ge wond onder de spoorwegboomen liggen. Ls die ruetuite HONIG'S KALFSSOEP Engeland kan zich vereenigen met de wederinvoering der Egyptische constitutie van 1923 Situatie toch nog moeilijk Koning Foead van Egypte heeft een decreet ondertce* kend. waarbij de constitutie van 1923, die in 1930 werd opgeschort, is hersteld. Naar verluidt, heeft de Britsche hooge gen. dat men daar necoord gaat met commissaris bericht uit Londen ontvan- het weder in werking stellen van de constitutie, van welke instemming hij onmiddellijk mededeeling heeft gedaan aan den Egvptischcn minister-presi dent. Dit zou ook He aanleiding zijn geweest van dc wijziging in de houding der F.gyptische regecring. die van haar voornemen, om af te treden, heeft af gezien. Dc hooge commissaris zou na uitvoe rige'besprekingen met vooraanstaande Britsehie persoonlijk heden in Egvpte te legrafisch hebben hewerks'elligd. dnt Londen ziin toeslemming zou geven. Hef feit. dat het zeer moeilijk was in Egypte iemand'te vinden, die bereid was een kabinet te vormen, indien de grondwet niet hersteld werd, heeft waarschijnlijk bijgedragen tot de wijzi ging in de houding der Britsche regee ring. Naar men te Londen echter gelooft, zal het herstel van de grondwet van 1923 de taak van Nessim pasja niet vergemakkelijken cn geen oplossing brengen van het binnenlandsch pro bleem in Egypte. Men herinnert eraan, dat de twee partij lei dors Sidki pasja en Mahmoed pasja deze grondwet, toen zij aan het bewind waren, huiten werking hebben gesteld. Men wijst evenwel op liet besluit van Nessim pasja de grond wet te wijzigen om haar in algemeen overleg met. de partijen meer levensvat baar te maken, met welk besluit men van Britsche zijde niet. anders dan te vreden zal kunnen zijn. Op het oogenblik kan men evenwel geen Britschen stap verwachten, daar dc toestand in Egypte nog te verward is. Het nationale front in Egypte heeft den Britschen hoogen commissaris gis teren een brief overhandigd, waarin aan Groot-Britannië wordt gevraagd het in 1930 te Londen gesloten verdrag, krachtens hetwelk Egypte een onaf hankelijke staat zou worden, niet de bevoegdheid tot den Volkenbond toe te treden, waarbij aan Groot-Britannië echter speciale bevoegdheden worden gelaten, zooals de nationale verdedi ging. enz., te erkennen. Reuter mepnt te weten, dat. indien de onderteekenaars van den brief over tuigd zijn van de goede trouw van Groot-Britannië ten aanzien van dit verdrag, zij geneigd zullen zijn de in werkingtreding ervan op te schorten tot de tegenwoordige internationale crisis voorhij zal zijn. De grondwet van '23. tot welker herstel thans is besloten voorziet in een senaat van 100 leden, allen ouder dan veertig "jaar. Er worden er zestig door den ko ning benoemd, de overigen worden Wilt gü Uw handen tegen Winter en Dik worden behoeden? Gebruikt dan „TRAVOL" WINTERHANDENZALF per doos 20 ct. gekozen door liet volk volgens een kiesstelsel in twee trappen Het Lagerhuis bestaat uit 150 leden ouder dan dertig jaar, gekozen door directe verkiezingen door alle manne lijke inwoners boven de 21 jaar. Uit de meerderheid wordt het kabi net gevormd met toestemming van den koning. Beide huizen hebben het recht van initiatief, behalve voor financieele wetten. Een vlaag van enthou* siasme Het herstel van de grondwet heeft te Cairo volgens Reuter een vlaag van enthousiasme ontketend en ver scheidene incidenten verwekt. Gis teravond had een optocht plaats van. 4000 personen, die volledige onaf hankelijkheid eiscliten. Ook in Alexandrië en Port Said heb ben hetoogingen plaats gehad, waarbij de politie ernstige incidenten wist Ie voorkomen. Te Port Said werd een En- gelsch brigadier van politie ernstig ge wond, toen achthonderd betoogers een magazijn wilden plunderen. De wanordelijke tooneelen van gister avond aldus meldt Reutor nog uit Caïro gingen over in betoogingen van uitbundige vreugde, toen het volk hoorde van den coup de theatre van Nessim Pasja tot herstel van dc grond wet van 1923. Inplaats van de autobus sen on trams aan te vallen, drong het publiek de wagens binnen om voor niets te rijden. Een ongelukkige viel onder de tram cn werd gedood. Studenten trokken door de straten, schrecuwondo: „Onaf hankelijkheid moet op de grondwet volgen!" Debatten over het beleid van de politie Critiek niet gespaard HILVERSUM. Bij dc algemeene be schouwingen over hoofdstuk 3 zeidè de heer M u i 1 w ij k (s.d.), dat het spreek woord „dat het niet allen koks zijn, die lange messen dragen" ten zeerste van toepassing moet worden geacht op de hoogere politic-functionarissen in de ge meente. Spr. is van meening, dat den raad door de politieleiding vaak een rad voor de oogen wordt gedraaid. Bij het invoeren van de automatische verkeers regeling b.v. is met vele woorden gewag gemaakt door de politie, dat er hierdoor zooveel bezuinigd zou worden. Het is spr. echter gebleken, dat de verkregen bezuiniging zeer gering is. Bovendien vraagt spr. zich af wat het onderhoud e.d. van deze verkeersinstalatie kosten. De heer Muilwijk becritiseerde het on- noodige politievertoon bij optochten, waar men zelfs wel eens het politie- muziekgezelschap en de motorbrigade in actie ziet. Bij voorstellingen in een der theaters ziet men wel eens 10 man dienst doen. Tijdens wedstrijden op het Sportpark loopt een aantal agenten zich te vervelen; er is daar niets of gezien het aantal veel te weinig voor hen te doen. De fouten zoekt sür. hier steeds maar weeer in de kopleiding. Wat de „verbalen-jagerij" in Maart betreft, de burgemeester weigerde des tijds te antwoorden op vragen door den raad gesteld, doch wel verscheen in die dagen een interview hierover in een plaatselijk dagblad, waarin de commis saris allerlei mededeelingen deed. Later is ontkend, dat het een werkelijk inter view geweest was, doch over den aard der zaak behoeft, naar spr.'s meening, geen twijfel te bestaan. Voorts is er het geval (dit als voorbeeld) dat op een nacht een groote hoeveelheid processen- verbaal binnenkwam, welke toen door den commissaris zijn vernietigd, omdat er een verbaal bij was dat was opge maakt tegen een vriend van den com missaris. Spr. heeft het antwoord op de vragen, over deze quaestie gesteld, niet begrepen. Het is verder wel een heel sterk tee- ken, dat de kantonrechter over de Hil- versumsche verbalen uit dien tijd sprak als „kenter-verbalen". De algemeene indruk van spr. is, dat de leiding van het corps het werk van het lagere politiepersoneel niet voldoen de kan waardeeren. Er is in het corps geen kameraadschap, geen solidariteit. Zoolang de onsympathieke onderlinge verhoudingen bij de politie blijven zoo als ze thans zijn, zal spr. elk jaar bij de begrooting dezelfde klachten naar voren brengen, onverschillig of de bur gemeester er op wenscht te antwoorden of niet. De heeren Nathans (s.d.) en Lam mes (comm.) hadden nog andere grie ven tegen het beleid van de politie. De voorzitter, burgemeester Lam- booij, verdedigde hierna het optreden door de politie bij onderscheidene ge legenheden. Wat de bovenvermelde uitdrukking van den kantonrechter betreft, „wan neer de kantonrechter inderdaad van kenter-verbalen gesproken heeft", aldus de burgemeester, „dan wil ik van deze plaats verklaren, dat ik dat een groot schandaal vind". De heer Lammes had nog verklaard, dat er door een politie-beambte was in gegrepen op een bijeenkomst, voor het houden waarvan toestemming was ver leend. Deze bijeenkomst, aldus de heer Lammes, was belegd om afscheid te ne men van een kameraad, „die in verband met een fascistenrel drie maanden de bajes in moest". De burgemeester zeide hiervan, dat hem uit een rapport was gebleken, dat het een fuifje betrof in verband met een voorgenomen huwelijk van eenigc „kameraden", hetgeen moeilijk een gaan naar de „bajes" genoemd kan worden. Er waren dien avond muziek, zang en voordrachten; bij een dezer voordrach ten werd een als fascist uitgedoschte man door vijf vrouwen aangevallen en verschrikkelijk afgeranseld. Dc politie man bleek ingegrepen te hebben bij een later gehouden revolutionaire toespraak. „Als hij nu nog opgetreden was bij dal vrecselijke gevecht tusschen dien zwar ten man en al die vrouwen zei burgemeester Lambooij onder bulderend gelach. Overigens was de ambtenaar i.e. niet in zijn recht geweest. Het was een zuiver gesloten bijeenkomst en naar het oordeel van den burgemeester als van den commissaris had men deze uienschen ongemoeid moeten laten. Het voorstel van de s.-d. om de straat verlichting gedurende liet geheele jaar te ontsteken met zonsondergang en niet, zooals thans, in de wintermaanden ge beurt, eerst om 6 uur nam., werd. ver worpen met 1413 stemmen. Vóór; 8 s.-d., Lens (c.-h.), Hootserf (c.-h.), Co- mello v.-d.), Lammes (comm.) en Lieu- wen (nat. herst.). Bij de behandeling van den post sub sidie aan de Politievakschool te Hilver sum heeft de heer Nathans (s.-d.) scherpe critiek uitgeoefend op de hou ding van het bestuur tegenover den gewezen vertegenwoordiger van de ge meente, den heer mr. Lens. De corres pondentie van genoemd bestuur draagt een zeer eigenaardig karakter. De heer Hootsen (c.-h.) uitte zich nog scher per en zeide dat de raad door het be stuur als een stel kwajongens behan deld wordt. Nadat ook de heer mr. Kinderman (v.b.), die vroeger ge delegeerde voor de gemeente is geweest, de handelwijze van het bestuur had ge laakt, betoogden de wethouders Ver beek en Bakker, dat sinds de be noeming van laatstgenoemde als gede-. legeerde dc verhoudingen althans eenigszins gunstiger waren geworden. Het subsidie werd tcuslotte toegekend met aanteekening, dat de s.-d. en de communist tegen zijn. Het voorstel der s.-d. om het subsidie voor „Pro Juventute" op het oude be drag te handhaven werd met 1512 stemmen verworpen. Vóór: 8 s.-d., mr. Lens (c.h.), Comello (v.-d.), Lamme» (comm.) en Lieuwen (nat. herst.). Hoofdstuk 3 (Openbare Veiligheid) werd hierna z.h.st. goedgekeurd. Bij de behandeling van hoofdstuk 4 (Volksgezondheid) verzocht men van S.-D. zijde alsnog om een rapport be treffende den gezondheidstoestand in de gezinnen der werkloozen. Men be greep niet hoe de G. G. D. tot de con clusie was gekomen, dat het in deze gezinnen, wat betreft ondervoeding en gebrek aan kleeding, niet slechter zou zijn dan in de gezinnen der niet-werk- loozen. Uitvoerig werd het voorgestelde ont slag van den adjunct-directeur van den G. G. D. besproken (waarbij algemeen werd betreurd dat een dergelijk be kwaam ambtenaar den dienst gaat verlaten); dc benoeming van een twee den schoolarts billijkt dit ontslag, ge zien de noodzakelijke bezuiniging, evenwel. Met 28—3 stemmen (mevr. Straalman, s.d., Comello, v.d., en Lam mes, comm.) ging de raad tenslotte met dit ontslag accoord. Het college had uit bezuinigings overwegingen voorgesteld het subsidie aan de overdekte bad- en zwemirt-: richting niet meer toe te kennen. De heer mr. Lens (c.h.) verdedigde het door zijn fractie ingediende voorstel om alsnog een subsidie van f 4700 toe te kennen, opdat Hilversum in de ko mende jaren niet van een overdekte inriqhting verstoken blijve. Dit voor stel werd verworpen met 265 stem men (die der c.h.. Dekker, chr. arb., en Lieuwen. nat. herst.). Het voorstel der s.d. om het subsidie voor de vereeniging „Bescherming van Zuigelingen" niet met 20 doch met 10 te verlagen, is aangenomen met 247 stemmen; tegen: Boor, Kuy- per. Binnendijk (a.r.), Verbeek (r.k.), Kindermann, Bakker, Jaarsma (v.b.). Het voorstel der s.d. om aan een vijftal vereenigingen, werkzaam ten behoeve van de lijdende menschheid, geen korting van het bestaande sub sidie te geven, werd verworpen met 20—11 stemmen: voor stemden 9 s.d* Comello (v.d.) en Lammes (comm.). Hoofdstuk Volksgezondheid werd hierna zonder verdere wijzigingen en zonder hoofdelijke stemming vastge steld. ONDER EEN TREIN GERAAKT HILVERSUM. 13 Dec. De 28-jarigé gehuwde arbeider bij de Spoorwegen A. Ritsma. wonende Bakkerstraat al hier. is vanmorgen het slachtoffer ge worden van een ernstig ongeluk, dat nlaats had op het Hilversumsche sta- tionsemplacement. Toen een trein uit Bussum om half zeven aankwam be vond hii zich op de spoorbaan tusschen Iiin 1 en 2. Door onbekende oorzaak vermoedelijk is hif uitgegleden kwam hii te vallen, en is met het linkerbeen onder één der achterste wagens ge raakt. Dit. lichaamsdeel werd geheel verbrijzeld. De ongelukkige is onmid dellijk naar het Diaconessenhuis ver voerd. waar het been boven de knie is geamputeerd. Zijn toestand is zeer ern stig. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. WONING-INRICHTING Bekensteinselaan 10 Telefoon 543 Amersfoort 3 grote toonzalen met 28 modelkamers 7 étalages Zeer ruime keuze CLUB- EN HAARD-FAUTEUILS P. PIJPERSTRAAT 10 OUDE SOESTERWEG 93 Abonnementen en advertenties worden hier aangenomen „Moesje moesje kom eens! U moet gauw komen cn een beetje met oom Max spelen ik mag niet meer!" („Wart Hem").

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2