INDIA BANDEN NOG GEEN ANTWOORD Italiaansche kritieken Masarijk is afgetreden Een Britsch witboek 4000 ADLER GARAGE MOLENAAR Maandag 16 December 1934 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34e Jaargang No. 144 Intusschen wordt het waarschijnlijk geacht dat Mussolini,, in hoofdzaak gunstig" op de vredes-voorstellen zal reageeren EERVOLLE VREDE JAPAN EN CHINA r»:i*y WeetUwatdatis:BEVAï HEHENKAMP Co., langestraat GEEN VOLDOENING CALLES WEER IN MEXICO NIEUW KABINET IN SPANJE Belangrijkste Nieuws Laatste berichten Op 4 uur 13 min. n.v. ATOC i.o. Hoogeweg 14 Tel. 884 Amersfoort ameksfoorl'söh dagblad ARillJilfMFNTWRI IR P'< 3 maanden voor Amersloort 1.95; per maand 0.65; per PRIJS OER ADVERTENTIEN van 4 "Z'ls '-05 met tem.snummer >BUHHtMtHI!>PhlJ6 weck met gratir ïer2ekerms tegen ongelukken) f 0.15. TATT ff E4 Vf I A VTïT^T» elke regel meer f 0^5 Liefdadigherds-advertentien voor Je Binnenland .ranee per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 1 11/ l/I,.! 1 LJll/U. helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 tegels POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extra f 0.051 Alleen hierop is Abessynië bereid in te gaan Ethiopië viel niet aan In officieuze kringen te Rome ver luidt, dat Italië niet op de Fransch- Britsche voorstellen zal antwoorden vóór IS December, den dag, waarop de groote fascistische raad bijeenkomt. Het communiqué, dat in den nacht van IS op 19 dezer gepubliceerd zal wor den, zal waarschijnlijk opheldering ge ven omtrent Italië's houding. Het eigen lijke antwoord zal aan Frankrijk en En geland worden gegeven. Eerst zal Italië nadere gegevens vragen omtrent, ver schillende punten der voorstellen. Naar Reuter uit Genève meldt, werkt Mussolini hard aan een antwoord op de Fransch-Britsche voorstellen. Hij heeft zich omringd met koloniale, mili taire en economische deskundigen. Klaarblijkelijk wil hij zoo duidelijk mogelijk antwoorden; op de punten, welke volgens hem niet voldoende dui delijk zijn, zal hij opheldering vragen, vooral wat betreft den Italiaanschen commissaris, voorzien in het tweede deel van het ontwerp. In Italiaansche kringen te Genève wordt verklaard, dat het Italiaansche antwoord in hoofdzaak gunstig zal zijn. De duce zal Aloisi machtigen de leden van den Raad aan= vullende inlichtingen te vers schaffen en deze zal derhalve de zittingen van den Raad die deze kwestie zal behan* delen, bijwonen. Terwijl verschillende berichten gewa gen van een gunstigen indruk, dien de „vredesvoorstellen" te Rome zouden hebben gemaakt, stelt het Giornale d'Italia vast, dat het geschil onvermin derd voortduurt, gelijk ook de krijgs operaties voortduren en het verweer van Italië tegen Europa's economische vredesmaatregelen. Wat de Fransch-Britsche voorstellen betreft, betoogt het blad, dat zij geen rekening houden met alle speciale be hoeften van Italië, noch met de ver schillende omstandigheden, die sinds het begin der militaire actie zijn ont staan. Ook zonder in bijzonderheden op het vredesplan in te gaan, aldus het blad, kan men begrijpen, dat b.v. teruggave van Aksoem en het omliggend gebied aan Abessynië feitelijk onmogelijk is. De Abessijnsche minister van buiten- landsche zaken verklaarde, dat zijn land ook nu nog elk oogenblik bereid is over den vrede te onderhandelen. Het moet evenwel een eervolle vrede zijn, daar Abessynië niet tot den aanval is overgegaan, noch de verdragen heeft geschonden. Verscheidene leden der regeering ver klaarden, dat de tegenprestatie voor den gebiedsafstand in Tigre voor bespre kingen niet in aanmerking komt. Men meent, dat dc negus ook een openstelling van Abessynië ten Zuiden van den achtsten breedtegraad voor Italië van de hand zal wijzen. Officieel commentaar der Abessijnsche regeering op de voorstellen van Laval en Hoare is tot dusver uitgebleven. De adviseurs der regeering vertoeven namelijk nog steeds in Dessie, maar zij zullen zeer spoedig naar de hoofdstad terugkeeren. Het wordt niet. onmogelijk geacht, dat Abessynië pas over een dag of veertien zal antwoorden. In tegenstelling met. Amerikaansche persberichten wordt door de regeering medegedeeld, dat de gezondheidstoe stand van de troepen uitstekend is. Voor de troepen aan het Noordelijk front in totaal 400.000 man is de voedselvoorziening voor minstens twee jaar verzekerd: voor de troepen aan het Zuidelijk front gedurende een jaar. Roemenië en het petros leumsembargo Stefani meldt uit Boekarest, dat oud- minister Manoilesco in den senaat een interpellatie heeft gehouden, waarin hij de regeering uit naam van de industrie verzocht, haar houding te bepalen voor het geval te Genève tot een uitvoerver- bol van petroleum naar Italië mocht worden besloten. Het land aldus de interpellant heeft het recht te weten of de regeering in het genoemde geval reeds maatrege len heeft overwogen om een compen satie ie vinden voor de zware verliezen van de petroleumindustrie. Italië toch betrekt meer dan een kwart van de Roemconsche petroleumproductie, d.w.z. meer dan de helft van het verbruik in Italië. Manoilesco vestigde voorts de aan dacht op de ernstige politieke spanning die een embargo tusschen Italië cn Roemenië zou veroorzaken. In politieke en diplomatieke kringen te Boekarest wekt altijd volgens Ste fani de interpellatie zeer groote be- 'angstelling. Kellogg verwacht geen heil van sancties De vroegere Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, die met Bri- and indertijd het naar hem genoemde Parijsche verdrag ontwierp, waarbij de oorlog in den ban werd gedaan, heeft verklaard: „Ik zie de noodzakelijkheid van een nieuwe wet voor de handha ving van onze neutraliteit in het geheel niet in. M.i. moet men onzen niet meer belemmeren dan noodzakelijk is. Een nieuwe actie zou eerder tot gevolg heb ben, dat de aanleidingen tot een oorlog vermeerderd worden in plaats van ver minderd. Ik geloof in geen enkel op zicht aan sancties. De 'wereld kan den vrede niet handhaven door sancties op te leggen". Kellogg zeide voorts, dat Italië geen enkele verontschuldiging heeft om Ethiopië aan te vallen en geen enkele reden om zijn verplichtingen, voort vloeiende uit het pact van Parijs te veronachtzamen. Italië, zoo merkte hij nog op, dient door de geheele beschaaf de wereld te worden veroordeeld. Laval scherp gelaakt In de Fransche Kamer hebben giste ren de communist Péri en de radicaal socialist Cot scherpe verklaringen afge legd tegen de Fransch-Britsche voor stellen, waarbij zij het een schande en een gevaarlijk precedent noemden, dat in de toekomst een aanvaller een be looning voor zijn aanval zou krijgen. Alle linksche groepen, zoowel de so cialisten als de radicaal-socialisten, sloten zich bij deze verklaring aan. ZESTAL KINDEREN VERBRAND In een boerenhuis nabij Hjoering (Noord-Jutland) heeft een nachtelijke brand gewoed, waarbij zes kindoren van 6 tot IS jaar oud om het leven gekomen zijn. Overeenstemming tusschen Japansche autoriteiten en regeering van NoorcLChina Tegen Nankingregime TOKIO, 15 Dec. A.N.P.). Volgens berichten uit Tientsin heeft de confe rentie tusschen de autoriteiten van het Japansche garnizo'en in Noord China en de twee verbindingsofficieren, welke door het ministerie van Oorlog waren uitgezonden, tot het volgende besluit geleid: 1. Men verklaart zich tegen de dua listische politiek der Nanking-regeering tegenover Japan; 2. Het nieuwe regiem in Noord China, dat onder leiding staat van den politieleen raad voor de provincies Ho Pei en Tsjahar, wordt beschouwd als een onafhankelijk bestuur. Derhalve onderhandelen de Japansche militaire autoriteiten in Noord China voortaan met den nieuwen politieleen raad over problemen van Noord China buiten de Nanking-regeering om; 3. Door een Chineesch-Japansche samenwerking moet de penetratie van den communistischen invloed worden tegengegaan; 4 De troepen van het Japansche garnizoen in Noord China worden ge reorganiseerd en versterkt Dit besluit is aan het ministerie van Oorlog te Tokio ter goedkeuring voor gelegd. Voorts is besloten: a. dat Japan de oeconomische ex ploitatie van Noord China bevorderen zal in overleg met de autoriteiten van het ministerie van Buitenlandsche Za ken, den Zuid Mandsjoerijschen Spoor weg en de zakenlieden; b. Het verkeer moet worden ontwik keld door spoorwegverbindingen tus schen Sji Sjia Tsjoeng en Tsjang Tsjau (Zuid Hopei) en c. Japansch kapitaal en Japansche technici moeten worden beschikbaar ge steld voor de exploitatie van Noord China. BANDIETEN GEARRESTEERD MADRID, 16 Dec. (Reuter). Van de zes bandieten, die 30 November jl. met mitrailleurpistolen een overval pleeg den op stedelijke ontvangers en één hiervan doodden en verscheidenen ver wondden,, zijn thans vier gearresteerd. Van de gestolen 1.500.000 peseta's zijn 700.000 teruggevonden. Beva is het merk dat in de betere vakkleeding staat, in ijzersterke, haast onverslijtbare werkkleeren, die daarbij toch niet duurder zijn dan de gewone soorten. - Komt U er bij ons eens naar kijken? De belangengarantie aan de Italianen zullen zeer onzeker zijn ROME, 15 December (Reuter). De kri tiek, welke de Italiaansche pers uitoefent op de voorstellen van Hoare en Laval is de volgende: le. De herziening van de grenzen ten voordeele van Italië is onvoldoende en geeft Italië slechts gebieden van geen be- teekenis. 2e. Italië kan geen afstand doen van Aksoem. Geleid door de priesters heeft de bevolking zich vrijwillig aan Italië onderworpen. Italië hseft hier de slaver nij afgeschaft. Het is niet mogelijk deze bevolking thans weer van Italië af te scheiden. 3e. Italië kan Assab niet aan Abessinië schenken. Het principe van gebiedsruil tusschen beide landen berust op het verkeerde principe van gelijkheid van beide lan den. Indien Abessinië de zeehavens, welke het verlangt, niet wil gebruiken voor den invooer van wapenen, is een vrijhaven voldoende. 4e. De bewoonde zóne, welke aan Ita lië wordt afgestaan, is minder dan die, welke Italië worden toegekend bij de Britsch—Italaansche protocollen van 1891 en 1894, alsmede het drievoudig vex*- drag van 1896 en het verdrag met Enge land van 1925. Deze zóne bevat niet dc verbinding van Erythrea met Somaliland ten westen van Addis Abeba, langs de grens van Britsch- Egyptisch Soedan, zooals is voorzien bij het verdrag; van 1925. 5e. De belangen van de Italianen in deze gebieden zijn onzeker. Een Italiaansche politie is noozakelijk voor economische expansie van Italië. De veiligheid van Italianen te gelijker tijd in handen leggen van de autoriteit van Addis Abeba en Genève staat gelijk met een onderwerping aan een niet toe gelaten controle en aan de loop der om- stand ieheden. Het respecteeren van de verkregen rechten van inboorlingen en vreemdelin gen laat de mogelijkheid voor alle geva ren open. Het is zeker, dat de Italianen steeds weer zouden stooten op een verkregen recht, indien zij zich ergens wilden ves tigen. NATIONALE HELD Hij zal voortaan den titel voeren van bevrijd derspresident Hij beveelt Benesj aan PRAAG, 14 Dcc. (A.N.P.) Staats president Masaryk heeft in de bijeen komst. waarin hij zijn ambt neerlegde, een verklaring van hem door den kan selier Samal doen voorlezen. Hierin wordt o.m. gezegd: Wij hebben een goe de buitenlandsche politiek noodig, en in het binnenland gerechtigheid tegen over alle burgers, van welke nationali teit zij ook zijn. Ik zou U gaarne zeg gen, dat. ik dr. Benesj, met wien ik heb gewerkt en dien ik ken, als mijn opvol ger aanbeveel. Ik heb het volle vertrou wen, dat alles goed zal gaan; wanneer God wil, zal ik U nog een poos aan schouwen. Ik verzoek U, mijnheer dc minister-president, van mijn aftreden kennis Ie nemen. Na de toespraak van president Masa ryk namen achtereenvolgens minister president dr. Hodza, de president van de Kamer Malypetr en de president van den senaat het woord om den scheiden den president deix dank van de natie over te brengen. Nadat de minister-pre sident te Praag was teruggekeerd, werd op zijn ambtsgebouw de standaard van den staatspresident gehesclien ten tee- ken, dat de bevoegdheden van den pre sident tot de verkiezing van een nieu wen staatspresident op de regeering overgaan. Masarijk, bevrijderspres sident PRAAG, 14 Dec. (A.N.P.) De minis terraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, volgens hetwelk de eerste president van de republiek na zijn aftreden in dezelfde juridische en materieele omstandigheden blijft en ook zijn titel behoudt. Volgens dit ontwerp zal Masaryk den titel van „Bevrijder-president" voeren. Het slot Lany blijft zijn residentie. Als laatste bestuursdaad heeft de scheidende president vóór zijn aftreden zijn handteekening gezet onder een po litieke amnestie, welke betrekking heeft op alle personen, die wegens politieke misdaden cn vergrijpen zijn veroor deeld. Woensdag presidentvers kiezing PRAAG, 14 Dec. (A.N.P.) Minister president dr. Hodza heeft de leden van de Nationale Vergadering op grond van het grondwetsartikel bijeengeroepen op 18 December des voormiddags om half elf in de Wladilaw-zaal van de Burcht te Praag voor de verkiezing van den nieuwen president en voor het aanhoo- ren van cle door licm af te leggen be lofte. De oude Wladislaw-zaal, waar in de Middeleeuwen tal van Boheemsche ko ningen zijn gekozen, wordt, voor de plechtige presidentsverkiezing met koortsachtigen ijver in oi-de gemaakt. Tot dusver zijn de partijen het in meerderheid niet eens kunnen worden over één enkelen eandidaat, doch de onderhandelingen daarover duren voort. De oud-president Calles, op wien den laatsten tijd in Mexico heftige aanvallen waren gedaan in verband met den moord op Obregon in 1928, is na een afwezigheid van vijf maanden teruggekeerd. Hij verklaarde zich uit de politiek te zullen terugtrekken en de volle verantwoordelijkheid te aan vaarden voor zijn optreden in het con flict niet. de kerk. Naar Reuter meldt beteekent de te rugkeer van Calles zonder twijfel het begin van een politieke ontwikkeling, welker richting op het oogenblik nog niet te zien is. De oud-president heeft kort nadat hij in Mexico was aangeko men verklaard, dat de reden voor zijn terugkeer is, dat de ongehoorde laste ringen zijner tegenstanders zijn aan wezigheid noodzakelijk maakten voor het geven van de noodigc uiteenzettin gen. Onmiddellijk na het bekend wor den van den terugkeer van Calles, trokken 200 betoogers naar het Natio naal Paleis en eischten tot president Cardenas te worden toegelaten. De wacht belette den betoogers evenwel binnen te dringen. Dg demonstranten eischten de uitwijzing van Calles en uitten jegens hem vijandige kreten. Vijf senatoren, die Calles bij zijn te rugkeer op liet vliegveld begroetten, zijn uit den senaat gestooten, de par lementaire immuniteit wérd hun ont nomen en zij zullen worden vervolgd wegens opstand tegen dc regeering-Car- denas. Ook de directeur van de militaire school Amaro en de plaatselijke com mandant van Mexico-stad werden van hun post ontheven. Naar verder wordt vernomen, zal de Kamer lieden tien leden uitsluiten, die als aanhangers van Calles gelden. ONTVOERD HAVANNA, 15 Dec. (Reuter). Een aanzienlijke politiemacht doet naspo ringen naar den millionnair Nicolaas Castano, dien den 9den December door bandieten in de streek van Matanzas werd ontvoerd. Hoare's aansporing tot den negus blijk te geven van staatsmansbeleid Abessijnsche kritiek Er is een Engclsch witboek gepubli ceerd, hetwelk de verschillende beschei den behelst, die betrekking hebben op de voorstellen ter regeling van liet ge schil tusschen Rome en Addis Abeba. Het begint met den tekst van de voor stellen, die de commissie van vijf op 12 September j.l. heeft doen toekomen aan de Italiaansche en Abessijnsche vertegenwoordigers bij den Volkenbond. Verder geeft het een overzicht van de mondelinge mededeelingen van den Ita liaansche gedelegeerde op 22 Septem ber, het antwoord van de Abessijnsche regeering op de voorstellen van de com missie van vijf, twee mededeelingen aan den Britschen gezant in Addis Abeba enz. Het laatste deel van het witboek be vat de door Laval en Eden op 12 De cember te Genève gehouden redevoerin gen. Het wordt weinig waarschijnlijk geacht, dat de algemeene indxnxk, dien de Parijsche voorstellen tot regeling van het conflict hebben gemaakt, door de publicatie van het witboek gewijzigd zal worden. De passage in het telegram van sir Samuel Hoare aan den ambassadeur van Groot-Britannië te Addis-Abeba, dat in het Engelsche witboek is gepubli ceerd en waarin de Engelsche minister verklaart ervan overtuigd te zijn, dat „de keizer een bewijs zal afleggen van zijn bekwaamheid als staatsman door gebruik te maken van deze ïxieuwe ge legenheid tot onderhandelen, welke wordt, aangeboden", werd door een ver tegenwoordiger van de Ethiopische le gatie te Londen belachelijk genoemd: „Het is belachelijk het afstaan van de helft van ons land te beschouwen als een daad van staatsmanswijsheid". Spreker voegde hieraan toe, dat, zelfs wanneer de Assemblee de Parijsche vredesvoorstellen zou goedkeuren, alle bewoners van Ethiopië zouden moeten worden geraadpleegd. Portela V-al lad ores is erin geslaagd een nieuwe Spaansche regeering samen te stellen. De overige leden van het kabinet zijn: Chapaprieta: minister van financiën. Generaal Molero: minister van oorlog. Vice-admiraal Salas: minister van marine. De Pablo Blanco: landbouw, handel en nijverheid. Cirilo del Rio: openbare werken en verkeerswezen. Alfredo Martinez: justitie en ax-beid. Manuel Beceri-a: minister van onder wijs. Martinez de Velasco: Luitenlanidsche zaken. Rahola: minister zonder portefeuille. De nieuwe regeering is een minder- heidsregeering, hoofdzakelijk samenge steld uit mannen, die in nauwe relatie met president Zamora staan. Gil Robles, de leider der Katholieke Volksactie, heeft aan het kabinet zijn steun onthou den. De regeering heeft volmacht gekre gen tot kamerontbinding, zoodat ver wacht kan worden, dat de levensduur \an dit kabinet betrekkelijk kort zal zijn en zijn werk zich ertoe zal beper ken, het parlement te ontbinden en de nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De nieuwe regeeringschef is een der on afh ank el ij ken van de radicaal-repu- hlikeinsche richting. Dei*tig jaren lang vertegenwoordigde hij de provincie Lugo in de Cortes. Hij was minister van economie, toen Px-imo de Rivera met zijn staatsgreep een nieuw bewind vestigde. Tijdens dc dictatuur hield hij zich afzijdig van de politiek. Bij de jongste Cortes-verkiezingen werd hij niet gekozen. Hij is een vriend van Lcrroux, ofschoon hij nooit tot de radi cale partij behoorde. Begin 1935 was hij minister van binnenlandsche zaken. Reuter meldt nog ter verduidelijking uit Madrid, dat vermoedelijk binnen kort een decreet zal worden gepubli ceerd, waardoor de Cortes veertig da gen niet vacant ie zullen worden ge zonden. Op 30 December zal dan een nieuw decreet verschijnen, waardoor do Cortes worden ontbonden en de be grooting voor drie maanden wordt verlengd. Overeenkomstig de grondwet zal dan binnen 60 dagen een nieuwe verkiezing worden uitgeschreven. Gil Robles beeft te verstaan gegeven, dat de nieuwe regeering niet lang zal blijven. Hij is voornemens een strijd tot het uiterste te beginnen en voor ziet een vex*eeniging van alle rechtse he partijen. GRAAF CIANO NAAR ITALIË CAIRO, 15 Dec. (Reuter). Graaf Ciano, die incognito reist, passeerde aan boord van de mailboot Victoria Port Said, op weg naar Italië. Hij brengt, naar verluidt, een vertrouwelijk rapport, van Badoglio omtrent de krijgsverrichtingen in Abessynië nxede voor Mussolini. Dit nummer bestaat uit 3 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DAGELIJK SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN op andere pagina's SPORT Dc gehouden voetbal-, hockey- en korfbalwedstrijden. (Tweede Blad, pag. 2). Het wereldkampioenschap schaken Euwe—Aljechin. (Derde Blad, pag. 1). De coinpetitie van den K.N.A.S.B. '1 (Tweede Blad, pag. 3). Mooie Eysink-successen. (Tweede Blad, pag. 2). STADSNIEUWS Het zilveren jubileum der Orchest- vereeniging Amersfoort. (Tweede Blad, pag. 1). Zondagmiddagconcert in De Sticht» sche Heuvel. (Tweede Blad, pag. 1). Te dezer stele zijn overleden Ir. R. la Pool en de heer F. J. Grasstek. (Tweede Blad, pag. 1). Eerste blad pag. 3 WEERVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I e De Bilt. Verwachting: Matige tot krachtige, later afne nende Z.W. wind, tijdelijk opkla end, aanvankelijk Weinig of geer leerslag, om het vriespunt 's ïachts,-lichte dooi overdag. De nieuwe ruim 4/5 persoon, zuinige 4 cyl. motor flinke kofferruimte, 4 onafh. geveerde wielen, voorwielaandrijving. Een pro duct van één der grootste fa brieken met wereldreputatie Te bezichtigen: Stationsplein 5 - Amersfoort LAVAL SPREEKT MET HERRIOT PARIJS, 14 Dec. (Reuter) Naar ver luidt zal Laval, die gisteravond van Genève is vertrokken, hedenxnorgen te Lyon een bespreking hebben met I-Ier- riot, om dezen van de onderhandelin gen te Genève op de hoogte te brengen. In politieke kringen verklaart men. dat wellicht begin der volgende week een ministerraad zal worden gehouden. Laval zal het weekend in Auvergue doorbrengen en pas Zondagavond of Maandag naar Parijs terugkeeren. Laat Uw Garage-houder thans MONTEEREN, Centraal-Stock;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1