BLACK CAP Cognac Vieux XXX CHAMPAGNE NOCTON 5 Co „EXTRA per kruik f3.25 J. ASchoterman Zn. SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER Bmoeeland Luit. Gen. H. L. Oordt t van OLD SCOTCH WHISKY P. fl. f 3.75 J. A. SCHOTERMAN Zn. UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 - Tel. 145 Nieuwe bisschop van Haarlem Met gestolen auto verongelukt L. J. de Bie Leuvelink Tjeenk per flesch f3.75 PRINSES JULIANA TE HILVERSUM A SCHOTERMAN~& Zn. UTRECHTSCHESTRAAT 17 Ie BLAD PAG 2: AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 DECEMBER 1935. UTRECHTSCHESTRAA T17 TELEFOON 145 Autoriteit inzake het oorlogs* recht en volkenrechts vraagstukken Nagekomen hooge Fransche onderscheiding In den ouderdom van 78 jaar is over leden dc gep. luitenant-generaal der artillerie H. L. van Oordt. Generaal Van Oordt was een autori teit inzake het oorlogsrecht en volken- rechtsvraagstukken. In 1907 was hij militair gedelegeerde ter Tweede Vre desconferentie, in 1912 lid der commis sie voor de herziening van het militair onderwijs, van 1917 tot 1930 lid der commissie van advies over volken rechtelijke vraagstukken en in 1922 1923 militair gedelegeerde ter confe rentie voor dc herziening van het oor logsrecht. Van zijn hand zijn verschenen „Dienstplicht en legervorming bij dc voornaamsic volkeren der oudheid" (1888), „Oorlogsstaatkunde en Oorlogs- rcgelen" (1912), „Grolius" (1925) en „Van crisis tot oorlog" (1929), waarbij komen talrijke artikelen in tijdschrif ten en dagbladen. Ook in ons blad zijn talrijke artikelen over vraagstukken van volkenrechtelijken en Volken- hondsaard verschenen. Generaal Van Oordt was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, ridder van do Oranje-Nassau Orde en com mandeur van het Legioen van Eer en bezat o.a. dc zilveren medaille van de Tweede Vredesconferentie. Zijn teraardebestelling zal Dinsdag middag half 3 op Oud Eik en Duinen geschieden. De Fransche gezant, baron de Yitrol- les, heeft Zaterdagochtend, vergezeld van den militairen attaché der Fran sche legatie, luitenant-kolonel Lespi- nasse-Fonségrive, en den persattaché, den heer ,0. Asselin, een bezoek ge bracht aan de woning van wijlen lui-' tenant-generaal Van Oordt, en op dc baar neergelegd dc onderschcidingstee- kenen van Commandeur in het Legioen van Eer. Deze onderscheiding was den ontsla pene door de Fransche regeering toe gekend. in verband met zijn werkzaam heden en verdiensten voor verschillen de vereenigingen. welke ten doel heb ben de betrekkingen tusschen Frank rijk en Nederland te versterken. De on- derscheidingsteekenen waren reeds etnigc dagen geleden op de Fransche legatie ontvangen, doch ten gevolge van de ziekte van generaal Van Oordt kon de overhandiging niet eerder plaats hebben. A R. KAMERFRACTIE EN ONDERWIJSBELEID Volgens den heer Schouten maakt de partij er geen kabinetskwestie van De voorzitter der anti-revolutionnaire Tweede Kamer-fractie, de heer J. Schou ten, heeft, blijkens een verslag in De Telegraaf, in een te Arnhem gehouden politieke rede de moeilijkheden ten aan zien van cje onderwijsbezuiniging aan geroerd. De anti-rcvolutionnaircn, zoo zeide spr., zijn voor oordeel, dat de bewuste paragraaf 12 van het bezuinigingsont- werp niet kan worden geaccepteerd. Onze bezwaren zijn, dat de overheid zal tc beslissen krijgen of ergens een bij zondere school zal blijven bestaan, zoo dra deze beneden het leerlingen-mini mum zal komen. Wel is waar is hiervan despensatie door den minister mogelijk, doch hier ligt juist het principioele be zwaar, naar a.r. opvatting mag niet de regeering hebben tc beslissen over het geven van bijzonder onderwijs. Maar dc bgzuiniging dan. wanneer de ze schooltjes gehandhaafd blijven, zoo vroeg di> bper Schouten, Die bezuiniging is zóó klein, dat men daar geen kabi netscrisis van behoeft te maken. Wel is in de rcgc«»ring*verklaring, die het kabinet-Colijn in Mei 1933 heeft af gelegd. gezegd dat de regeering de on- derwijsvragen net zou toespitsen, doch men beschouwe deze kwestie geheel za kelijk. niet politiek: een kabinetscrisis zal de a.r. partij hiervan niet maken. Zij zal het kabinet blijven steunen. NEDERLAND'S UITVOER NAAR BELGIE Ongerustheid over de Belgische beperkende maatregelen t.a.v. buitenlandsche producten Kamerlid van Kempen stelt vragen De heer Van Kempen heeft aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart de volgende vragen ge steld: Heeft de minister kennis genomen van de groote onrust, welke door do Belgische koninklijke besluiten van 1 October 1935 inzake beperking van le vering van buitenlanadsche producten aan Belgische overheidslichamen is ge wekt bij de hierbij betrokken Neder- landschc belanghebbenden? Heeft de minister reeds een onderzoek doen instellen naar de gevolgen, die daarvan moeten worden gevreesd, niet alleen voor den Nederlandschen uit voerhandel naar België, doch in het bij zonder voor dc in België gevestigde on dernemingen, die met Nederlandsch ka pitaal of met Nederlandsohe arbeids krachten werken: zoo ja, tot welke con clusies heeft dit onderzoek geleid? fs de minister niet van meening, dat do praktijk van bedoelde Belgische maatregelen in strijd kan komen zoo niet met de letter, dan toch met den geest van het op 20 Februari 1933 met België gesloten vesügingsverdrag? Verdient het geen aanbeveling om de onzekerheid omtrent dc gevolgen van meergenoemde Belgische maatregelen voor gevestigde Nederlandsohe belan gen te doen wegnemen, voordat binnen kort nieuwe onderhandelingen over het wederzijdsch handelsverkeer met Bel gië worden geopend? Is de minister bereid mede te deelen lot welke stappen een en ander de re geering aanleiding heeft gegeven en tol welke resultaten die hebben geleid? JEUGDWERKLOOSHEID Minister Slingenberg vraagt de hulp der werkgevers voor zijn plan Gelijk bekend, heeft dc Minister van Sociale Zaken eenigen tijd geleden over leg gepleegd met Gedeputeerde Staten der Provincies inzake een plan tot op neming vin jeugdige werklooze in het bedrijfsleven. Reeds hebben verschillende Colleges van Gedeputeerde Staten een rondschrij ven aan de gemeentebesturen laten uit gaan. In aansluiting daarop heeft de Mi nister zich thans per brief tot ongeveer zestig organisaties van werkgevers en werknemers gericht met het verzoek, bij dc uitvoering van het plan, dat in den brief meer uitvoerig wordt toegelicht, zooveel mogelijk medewerking te ver- leenen. Het plan beoogt jonge werkloozen werkzaamheden te doen verrichten, wel ke in de verschillende bedrijven onder de huidige omstandigheden niet worden uitgevoerd, doch waren de lijden beter, anders zeker ter hand zouden worden genomen. Het wordt dc taak van de op te rich ten plaatselijke comité's dergelijko werkzaamheden op to sporen, plannen tot uitvoering tc ontwerpen en deze den Minister ter goedkeuring voor fe leg- lcggcn. liet ligt nu voor de hand, dat daarbij de medewerker zoowel van werkgevers- als van werknemerszijde niet zal kunnen worden gemist. RANGEERDER OP HET STATION TE OLDENZAAL GEDOOD Zaterdagmiddag is de circa 50-Jarige rangeerder M. Reuver op het stations- emplacement te Oldenzaal bij liet ran geeren overreden en gedood. De man Iaat een weduwe met een 12-tal kinde renen achter. KLIPPER GEZONKEN KOB.WVERDERZAND, 15 Dcc. He denmiddag om 3 uur is op het IJssel- meer tusschen Workum cn Breezand tijdens den Zuidoosterstorm een klipper, welke met grint was geladen, vol water gcloopen en gezonken. De uit twee per sonen bestaande bemanning begaf zich in dc roeiboot en is behouden te Korn- werderzand aangekomen. Het schip, dat ongeveer 270 ton meet, behoorde thuis fe Amsterdam en was op weg naar Dokkum. liet vaartuig kan als verloren worden beschouwd. ff ff Sole Importers: De Deken van Hoorn, Mgr. J. P. Huibers benoemd Zaterdag is door den Hoogeerwaarden Deken J. P. Huibers te Hoorn een tele gram van den Internuntius te Den Haag ontvangen, waarin wordt medege deeld, dat Deken Huibers in het Maan dag a.s. te Rome te houden consistorie door Z. II. den Paus tot Bisschop van Haarlem zal worden benoemd. Met Z.H. Exc. Mgr. Joannes Petrus Huibers krijgt het Huarlemsche diocees een groot Mariavereerder aan het hoofd. Reeds als jong kapelaan te Leiden kon de thans benoemde bisschop deze devo tie uitvieren, daar zijn pastoor, déken Bots een der eersten in den lande was, die een beuk aau de kerk bouwde, wel ke was toegewijd aan O. L. Vrouw van Lourdes. Later, toen de Ilageveldschc professor werd benoemd tot bouwpastoor to Am sterdam en, als tijdelijk kapelaan van dc parochie „De Liefde" gelden in Am sterdam en in tal van parochies in het bisdom inzamelde, voor de tot stand- koming van het nieuwe Godshuis, be hoefde het geen verwondering te baren, dat hij de nieuwe parochie aan „de Baarsjes" toewijdde aan O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand. Een onverwoestbaar vertrouwen in de voorspraak van de H. Maagd, hielp den sociaal voelenden pastoor Huibers, die zich bijzonder tot de armen aangetrok ken gevoelde door zelfs de grootsto moeilijkheden heen. In 1917 begon de bouwpastoor zijn herderlijk werk met het oprichten van een hulpkerk aan de Chasseestr{iat op de plaats waar zich thans het parochie huis bevindt. Deze kerk stond toen nog vrijwel in het veld. Met 600 gezinnen be gonnen, telde de nieuwe parochie een zevental jaren later tegen de 3000 ge zinnen, zoodat bouwen van dc definitie ve kerk gebiedende noodzaak was. Bij de veeleischende werkzaamheden, welke hot stichten van een nieuwe pa rochie met zich brengt, vond pastoor Huibers gelegenheid de oprichting van een Conferentie der St. Vincentiusvcr- eeniging en van een afdeeling van de Vereeniging van den Allerheiligsten Verlosser te bevorderen; en voor hun financieele zorgen had hij een voortdu rende aandacht. Hij leerde zijn paro chianen geven, maar ging daarin zelf voor, zoodot hij, toen hij de parochie n 1928 verliet, van zijn eigen bezit maar heel weinig meer over had. De vrijgevigheid is in de parochie, waar heel veel nooden gelenigd moeten wor den, levendig gebleven, evenals de dankbare herinnering aan den stichter. Pastoor Huibers was voor zijn paro chianen in de eerste plaats een vader en een vriend, die als het noodig was zeer streng kon optreden. Zooals gezegd stelde hij zijn volle vertrouwen in de H. Maagd Maria; iederenZondagavond hield-hij, eén telkens weer verschillen de Mariapreek en bij het patroonsfeest van de kerk, die telkenjare met een luisterrijke processie werd gevierd, bleek de kerk altijd te klein om het aantal geloovigen en andersdenkende belangstellenden te bevatten. Hoezeer pastoor Huibers bemind was bleek op ondubbelzinnige wijze bij de viering van zijn zilveren priesterfeest in 1924. Zijn uiterste krachten gaf hij aan het werk, dat hij zelf bouwde, en waarnaast hij nog Bisschoppelijk Inspecteur van het Lager Onderwijs was, totdat in 1928 Z.H. Exc. Mgr. Aengenent hem benoem de tot deken van het dekanaat Hoorn. Doch ook hier wist de werkzame ziel zorger niet. van iets rustiger arbeiden. Het godsdienstig leven bracht hij op hooger peil. de kerkelijke feesten wer den met groote plechtigheid gevierd, de volkszang in de kerk werd' bevorderd. Deken Huibers interesseerde zich sterk voor het onderwijs, bepaaldelijk voor het M.U.L.O., waardoor het aantal M.U. L.O.-leerlingen sterk steeg. Ook was hij penningmeester van het St. Radboud Comité van dc afdeeling Nord-Holland in het bisdom Haarlem. Van het hoofd bestuur van het apostolaat der Vereeni ging maakto deken Huibers deel uit, terwijl ook de Diocesane Jeugdraad van zijn krachten heeft mogen gebruik ma ken. Tijdens het dekanaat van deken Hui bers werd in Hoorn bet comité „Katho liek Hoorn" opgericht. Verschillende charitatieve vereenigingen telden hem als haar directeur of adviseur. Ook een Graalhuis kwam tot stand. Armen cn zieken waren degenen tot wie de meeste belangstelling van den nieuwen bis schop uitging. Van het St. Jans Gast huis was hij Bisschoppelijk commissaris, terwijl hij als aalmoezenier van do ver eeniging tot. Samenstelling van Neder- Inndsche Bedevaarten herhaaldelijk in Lourdes kwam. Toen hij verleden jaar van de bede vaart terugkeerde, hadden de Hoorn- schc parochianen een grootsch feest aangericht om hun gevierden deken en nastoor mot ziin 35-jarig priesterschap te huldigen. Dit heeft lui Mgr. Huibers oen onvergetclijken indruk achtergela ten. Zoo zal dan binnenkort do statige fi guur van Mgr. J. P. Huibers als negen de bisschop van Haarlem de St. Bavo- kathedrnal binnentreden om daar tot de enisconnle waardigheid te worden gc- :onsacrcorrl. WIJZIGING VAN DE HAAGSCHE BEGROOTING Sedert dc aanbieding aan den Raad van de ontwerp-begrooting der ge meente 's-Gravonhage voor 1936 heb ben zich verschillende omstandigheden voorgedaan, die tot belangrijke wijzi gingen van bet ontwerp hebben geleid. Het is B. en W. gelukt een zoodnni- g'en opzet van de begrooting te verkrij gen. zoo deelen zij thans den Raad mede, dat volstaan kan worden met een vcrliooging van hot aantal opcen ten op de pcrsoneole belasting met 20 'nplaats van met 25. Voorts stellen zij voor. naar zij bij afzonderlijk voorstel zullen motivceren, lat niet, zooals aanvankelijk was ge dacht, 5zal worden gekort.op dc loo- nen en salarissen, doch 4%. Een doode en vier gewonden HEEMSTEDE, 15 December. In den afgeloopcn nacht om kwart, over twaalf heeft, een ernstig auto-ongeluk op den Hccrenweg alhier één doode en vier ge wonden geëischt. Een vijftal Amsterdamschc jongelui t.w. de 16-jarige G. N., de 16-jarige F. N., de 18-jarige W.A., dc 26-jarige J. M. S. en de 21-jarige G L., had Zaterdagavond in de hoofdstad de hand gelegd op een auto. welke men onbeheerd aantrof en ging hiermee uit toeren. De tocht ging over Utrecht, Den Haag en Leiden met de bedoeling om via Haarlem naar de hoofdstad terug te keeren cn dc wagen daar ergens langs den weg te laten staan. Omstreeks middernacht, toen men Bennebrock doorreed, bleek de benzine voorraad geheel verbruikt te zijn en men begaf zicli naar een garage om brandstof bij te vullen. Toen rnen op het punt stond om Weg te rijden wilde juist een politieman het portier van den auto openen om den bestuurde! naar zijn papieren te vragen. Deze laat ste, de 16-jarige G. N., gaf echter vol gas, en met een duizelingwekkende vaart verdween de wagen met de vijf jongelieden in de richting Haarlem. In een lichte bocht van den weg, even voorbij de Zandvoortsche laan, kwam de catastrophe. De auto botste hier te gen een boom en kwam tegen een twee de boom tot stilstand. G. L., die naast den bestuurder zat, was op slag dood. De bestuurder zelf kwam met een en kelfractuur en ccnige lichte verwondin gen vrij. Van de drie overige inzitten den werden er twee zwaar gewond, ter wijl de derde lichte verwondingen op liep. Een juist passeerende geneesheer uit Leiden verleende de erste hulp waarin hij werd bijgestaan door den bestuurder van een langskomende auto cn en waker van den nachtveiligheids* dienst. Het lijk van G. L. is naar het lijken- Huis van Heemstede vervoerd; de vier gewonden werden per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Haarlem over gebracht. De politie heeft de ouders van de slachtoffers van het noodlottig gebeu ren in kennis gesteld. De auto, welke aan de voorzijde ge heel was ingedrukt, is naar het terrein van Openbare Werken gesleept. Benoemd tot eeredid van den Bond van Ned. architecten De Zaterdag gehouden vergadering an den Bond van Nederlandsche Ar chitecten in het gebouw van de maat schappij Arti et Amicitiae te Amster dam, was de laatste, die onder leiding stond van den voorzitter, ir. J. do Bie Leuvcling Tjeenk. Reeds in 1933 had hij moeten aftre den, doch hij is toen op algemeen aan dringen nog 2 jaar aangebleven, het geen in de statuten mogelijk is ge maakt. Spontaan werd in deze zeer druk be zochte vergadering het voorstel gedaan om hem te benoemen tot eerelid van den bond. Met groot enthousiasme werd dit voorstel bij acclamatie aangenomen. De scheidende voorzitter werd daarbij warm gehuldigd voor de groote en be- langlooze toewijding, waarmede hij het voorzitterschap zes jaar lang heeft be kleed. Hierbij werd in het bijzonder den nadruk gelegd op het feit, dat zijn voorzitterswerk niet beperkt bleef tot behartiging van bondsbelangen in enge re» zin, maar ver daar boven uit, van het belang van de bouwkunst in de meest ruime bcteekenis. Een spontane bloemenhulde van de leden gaf aan deze benoeming tot eere-lid een bijzon der cachet. In een nader vast tc stellen feestelij ke bijeenkomst zal het nieuwe eere-lid nog worden gehuldigd met gelijktijdige aanbieding van het diploma van zijn nieuwe waardigheid in den bond. DOODELIJK AUTO-ONGELUK WOERDEN. Zaterdagavond om streeks half 9 kwam een trailer gere den uit de richting Woerden. De 26 jarige H. Hoogcndoom uit Riet veld kwam per fiets gereden van de Rozenbrug. Beiden wilden zich in dc richting Bodegraven begeven. H. ge raakte onder de auto. Het slachtoffer is kort daarop overleden. Dr. van Griet huizen was spoedig ter plaatse. Omtrent de schuldvraag stelt de po litie een onderzoek in. liet slachtoffer was hardlioorend DOODELIJK MIJNONGEVAL HEERLEN, 14 Dec. Hedenmorgen heeft in dc ondergrondsche werken van Staatsmijn Maurits fe Lutterade oen doodelijk ongeval plaats gehad. De 39-jarige houwer P. Curvers uit Geulle, die op de 548 M. verdieping werkzaam was, werd door afvallend gesteente be dolven. Bij liet vervoor naar de schacht is liij overleden. Curvers is gehuwd en vader van 5 kinderen. DE SPOORWEGEN IN N.W. UTRECHT Ingaande 1 Januari a.s. zal het ver voer van stukgoederen van en nuur dc stations Amstelveen, Uithoorn, Mij drecht, Vink-"veen. Aalsmeer, Aalsmeer Oost, Hoofddorp en Vijfhuizen, alsmede naar Wilnis door dc Nederlandsche Spoorwegen, voortaan per dagelijkschen vrachtauto-dienst in samenwerking met de N.V. A.T.O., te Utrecht, geschieden. Verder zal aan station Amsterdam-- Haarlemmermeer een factory van Van Gend en Loos worden gevestigd, zoodat verzending van stukgoederen van dit. tation mogelijk blijft! Aangenomen zendingen woorden in genoemde plaatsen tevens kosteloos besteld* Uir. straat 17 Wijnhandel Gevestigd 1878 Telefoon 145 RIJKSKLERK VERRAADT GEHEIMEN Foto gemaakt van een belastingsdossier Onverkwikkelijke achter grond AMSTERDAM, 14 Dec. Een Zaan- dumschc ingenieur was gescheiden van zijn vrouw, die eenigen tijd later her trouwde met een bedrijfsleider van een rcclambeurcau te Amsterdam. Dc in genieur moest echter do alimentatie doorbetalen, daar de tweede echtgenoot van mevrouw X. beweerde niet voldoen de inkomsten te hebben om zijn vrouw te onderhouden. De ingenieur ducht er anders over: hij maakte een proces aanhangig en poogde aan tc toonen, dat de bedrijfs leider wel degelijk voldoende verdiende om zijn vrouw te onderhouden. Om tot dit doel te komen, maakte hij ge bruik van uitermate laakbare midde len. In zijn kennissenkring bevond zich een jeugdige klerk bij dc directe belas tingen. Deze achtte hij den aangewezen man om op een sllnksolic wijze achter het inkomen van zijn tegenpartij te ko men. Dc jongen, ccn slap type, die ver zot is op mooie kleeron cn die graag uitgaat, doch daarvoor dc noodigc fond sen mist, was weldra bereid zijn vriend te helpen al of n-iet tegen een be- loondng. Fluks werden de dossiers ten kantore nageslagen en het bleek, dat de bedrijfs leider liefst tweemaal zooveel verdiende dan hij ten processe had aangevoerd. Eindelijk meende de ingenieur zijn doel te hebben bereikt en de inlichtingen tc hebben gekregen, die hem zooveel hoofdbrekens hadden gekost. Doch de mondelinge inlichting was niet voldoende en ten slotte liet de jon geman zich overhalen het betreffende dossierstuk te laten fotografeeren. Deze foto werd niet tot genoegen van den bedrijfsleider overgelegd bij liet civiel proces. De jeugdige ambtenaar zou ech ter het kind van de rekening worden. Een justitieel onderzoek naar de her komst van liet stuk volgde en de amb tenaar kreeg op staanden voet zijn ont slag. Tevens vervolgde de officier hem wegens het in strijd met zijn. plicht schenden van zijn ambtsgeheim. Gisteren stond de ex-ambtenaar te recht; liij bekende volledig, doch voeg de aan zijn bekentenis toe, dat hij ver leid was door den ingenieur tot het geven van inlichtingen, omdat deze hem 200 had beloofd, een verklaring, die door décharge getuigen werd be-% vestigd. De ingenieur hield echter vol, dat hij den ambtenaar geen geld had aangebo den; wèl had hij hem een horloge ge geven, maar... dat was onder dén Kerstboom! Voorts vertelde verdachte, dat .de in genieur eerst zelf getracht had, het dossier op het belastingkantoor ter in zage te krijgen. Hij had zelfs visitekaar tjes laten drukken met den naam van den bedrijfsleider. Tenslotte had hij het toch maar heter gevonden zijn jeugdi gen vriend de kastanjes uit het vuur te laten 'halen. Dc klacht was ingediend door den be drijfsleider cn bij diens verhoor merkte de president op: ,,'t Is wel vreemd, dat nu plotseling uw rechtsgevoel is ont waakt, u schroomt zich niet bij het civiele proces vol te houden, dat u maar ƒ2400 verdiende, in werkelijkheid was dit 4800 en bovendien wilde u nog de alimentatie behouden, die uw vrouw van haar eersten man kreeg; 't is fraai!" Ook over dc quaestie van den inge nieur blijkt de president weinig inge nomen. De officier van justitie, nir. Van Dullemen, zeide in zijn requisitoir, waarin hij den onverkwikk'clijken ach tergrond niet wilde belichten, dat verd. zijn plicht tot geheimhouding ernstig heeft geschonden. Hij heeft zich om la ten koopen, wat in dit geval nog ergev 's. dan bet bewijzen van een vrienden dienst. Spreker eischtc 1 maanden gevan genisstraf. VERDACHTE PREMIE-AFFAIRES AMSTERDAM, 14 Dcc. Gisteravond om zeven uur is door de Centrale Recherche de directeur van de N.V. Handels- en Crediet Maatschappij ,Ha-Krc". waar. zooals gemeld, des middags door den Officier van Justitie een onderzoek is ingesteld, op straat aangehouden en naar het hoofdbureau overgebracht. Na daar aan een verhoor tc zijn on derworpen, is hij later in den avond op vrije voeten gesteld. DE HANDELSBESPREKINGEN TE BERLIJN Dr. Ilirschfeld, de leider van de Ne derlandsche delegatie, die to Berlijn on derhandelt over de vernieuwing van 't handelsverdrag met Duitschland, cn sedert ongeveer twee weken in Berlijn vertoefde, is gisteren naar Den Haag te ruggekeerd teneinde nieuwe instructies te verkrijgen. Ontvangst op het raadhuis HILVERSUM. De viering van het 25-jarig bestaan van de afdeeling van liet Nederlandsche Roode Kruis werd Zaterdagmiddag voortgezet, met Rooua Kruis-oefeningen cn wedstrijden, welke gehouden werden in de recreatiezaal van Ncderl. Seintoestellenfabriek. H.K.H. Prinses Juliana had op weg naar de Seintoestellenfabriek een korte rit door de stad gemaakt. Zij woonde de wedstrijden den geheelen middag bij en toonde groote belangstelling voor de prestaties der deelnemers. Om vier uur des middags bood het ge meentebestuur in de groote burgerzaal van het Raadhuis H.K.H. Prinses Julia na en de overige leden van het hoofd bestuur van het Roode Kruis een thee aan. Namens het. gemeentebestuur sprak de burgemeester, de heer J. M. J. H. Lambooy, hier oen officieel welkomst woord tot H.K.H. Prinses Juliana, waar bij hij Haar de dank der gemeente be tuigde voor bet bezoek aan de stad. Prinses Juliana beantwoordde den burgemeester-als volgt: „Mijnheer de Burgemeester, Voor Uw hartelijk welkomstwoord spreek ik U den wclgemcenden dank uit van het Hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis. Toen een zestigtal jaren geleden de aansluiting van Hilversum aan hot spoorwegnet was tot. stand gebracht, hoorde men in de eerste plaats het sta tionsgebouw roemen, daarna eerst weid den ook het Raadhuis en dc Kerken ge noemd als plaatselijke bezienswaardig heden. De rollen zijn thans weder om gekeerd. Zeker, den tred des tijds vol gend, vertoont zich ook het stations gebouw niet meer in zijne oorspronke lijke gedaante, veel is er veranderd. Maar ongetwijfeld is het thans wel het nieuwe Raadhuis, waaraan in de actu- eele belangstelling de primaire rang bo ven bet stationsgebouw toekomst. In het ontstaan van het schoone ge bouw, waarin wij ons hier bevinden, weerspiegelt zich als het ware de snelle evolutie dezer gemeente uit het voor malige heidedorp Hilversum. Groote verandoringen hebben ook hier in den loop van eenige decenniën plaats ge vonden. Maar dat daarbij het oog van van Burgemeester en Wethouders voor de waarde van het natuurschoon geo pend blijft, daarvan getuigde zoo juist weder, voor enkele dagen, een persver slag onder het hoofd Hilversum. Moge de bestaande harmonie tusschen de economische ontwikkeling der ge meente en het gevoel van hare ingeze tenen voor natuur en vorm, zich vertol kend in de gedragslijn, welke door het Bestuur der Gemeente wordt gevolgd, gehandhaafd blijven tot heil van de ge meente Hilversum". Prinses Juliana reikte vervolgens aan de winnaars van de des middags ge houden wedstrijden, de prijzen uit. Nadat, do thee gebruikt was, nam H.K. II. Prinses Juliana afscheid en vertrok zij om per auto weer naar Den Haag te rug tc keeren. Des avonds werd een feestavond vaa de afdeeling gehouden. EEN MOOIE GIFT. HILVERSUM. Van een dame, di® onbekend wenscht te blijven is bij den heer J. Ek, den voorzitter van de com missie voor ontwikkeling en ontspan ning van jeugdige werkloozen, een gift ingekomen van f 200, uit waardee ring voor de jeugdige werkloozen, die aan de werkobjccten deelnemen. Da gift is afkomstig van dezelfde dame, die ook het. vorige jaar een belangrijk bedrag ter beschikking van de commis sic stolde. SPOORWEGARBEIDER OVERLEDEN HILVERSUM, 15 Dcc. De 28-jariga gehuwde spoorwegarbeider A. Ritsema, wonende alhier, die Vrijdagmorgen op bet stationseoplacoment onder een der wagens van een uit Bussum komende trein geraakte, waardoor zijn linker been werd verbrijzeld, is hedenochtend in het Diaconcsscmhuis overleden. Sec. 6 demi Sec. per fl. f2.40 bij 6 fl. f 2.15 per fl.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2