LAATSTE BERICHTEN HO ARE IN HET NAUW DE TAAK VAN DE PERS Naar verluidt, zou Frankrijk Engeland geen steun kunnen verleenen bij een Italiaanschen aanval BRITANNIE ALS Geen optimisme te Rome ETHIOPIE IN DEN STEEK GELATEN HET OORDEEL VAN PROF. HUIZINGA Ie BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 DECEMBER 1935 BRANDWEERMAN De andere staten niet bereid om een eventueelen we# reldbrand te helpen blusschen? De Engelsche minister van buiten landsche zaken, sir Samuel Hoare, zal heden in Londen terug zijn. Hij zal dan thuis een weinig rust nemen tot Don derdag, den dag, waarop de debatten in het lagerhuis over de buitenlandsche politiek zullen aanvangen. De Daily Express meldt, dat de arbei ders- en liberale oppositie alles in het werk zullen stellen, om tot een groote motie van wantrouwen tegen de regee ring te komen Ook onder de regeerings- aanhangers wordt ijverig propaganda gemaakt, teneinde hen te bewegen te gen de regeering te stemmen. Er bestaat volgens Reuter reden aan te nemen, dat sir Samuel Hoare zich voor de mogelijkheid geplaatst zag, dat de afkondiging van een petroleumsembargo door den Volkenbond oorlog met Italië zou beteekenen. In dit geval zou Engeland niet op direc# ten Franschen steun hebben kunnen rekenen. Laval toch zou er op hebben gewezen, dat de Fransche vloot niet binnen 14 dagen gemobiiis seerd zou kunnen worden. Om dit groote gevaar te ver# mijden, zou Hoare aan het Fransche standpunt hebben toegegeven. Dc Daily Telegraph tracht het vredes plan te rechtvaardigen. Wanneer de regeering er inderdaad van overtuigd is geweest, dat Italië een netroleumuitvoerverbod met militaire sancties gelijk zou stellen en wanneer zij voorts vastgesteld heeft, dat de an dere Volkenbondsleden niet de volgens art. 16 van het Volkenbondspact noo- dige strijdkrachten beschikbaar stellen, maar heel den last van een mogelijk ge schil op Engeland willen afwentelen, dan moet het Engelsche volk zooveel mogelijk van die feiten in kennis steld worden. In dit geval zouden dc collectieve sancties zonder twijfel op een mislukking zijn uitgeloop en. De Volkenbond zou dan zelf hebben toege geven, dat'het eenige wapen, dat hij be zit, in zijn hand gebroken was. Het nadeel van het vredesplan is niet zoozeer, dat aan de mogendheid, die zich aan een aanval schuldig heeft ge maakt en overigens het land, waarop zij aanspraak maakt, nog niet eens ver overd heeft, concessies worden gedaan; veel erger is het echter, dat men den aanval zelf niet kan tegenhouden zon der het gevaar van een reuzenbrand te doen ontstaan, een reuzenbrand, die dan door één enkelen brandweerman, namelijk Engeland, zou moeten worden gebluscht, terwijl dc internationale brandweer zich ertoe zou beperken toe te kijken. Men meldt uit Londen: Ondanks de verontrusting bij een groot deel der pers over dc Engelsch-Fran- sohe bemiddelingsvoorstellen verwacht men in goedingelichte kringen, dat dc regeering Donderdag bij de lagerhuis- debatten, over genoeg gegevens zal be schikken om het hooft te kunnen bie den aan al te felle aanvallen van de zijde der oppositie. De nieuwe leuze is een deel der con servatieve Zondagspers luidt: de sanc- liemaatregelen zijn dood. Sunday Dispatch zegt: Baldwin of Hoare kunnen bij de Lagerhuisdebatten de wijziging van hun standpunt het beste motivceren met te wijzen op de positie van de Britsche vloot in dc Mid- dellandschc Zee en" met te. zeggen, dat de andere Volkenbondsleden niet be reid schijnen hun collectieve veilig heidsverplichtingen na te komen in ge val van een Italiaanschen aanval. Indien de regeering daarvoor de be wijsmiddelen aanvoert, zal het lot van het collectieve veiligheidssysteem beze geld zijn. Hoe ook het lot van het Parij scho vredesplan zal zijn, aldus het blad, vast. slaat, dat dc saneliepolitiek heeft afgedaan. Dc indruk in Frankrijk De Fransche bladen behandelen uit voerig de onderhandelingen, welke gaande zijn om het Itnliaansch-Ahes- sijnsche geschil hij Ie leggen. De Matin verwacht, dat de tegenstand in Volkënbondskringen zal toenemen en dat ook een belangrijk deel van het Lagerhuis en van de Fransche Kamer zich tegen de voorstellen van Lnval en Hoare zal uit spreken. Do Petit Parision is van tnooning, dat het. niet bewezen is, dat de Britsche re- gccring onder invloed van dc openli niecning haar standpunt zou hebben gewijzigd. Indien de Volkenbondsraad de voorstellen mocht veranderen, dan zal de Britsche regcering deze weige ring waarschijnlijk goedkeuren. De Echo de Paris is van meening, dat de Britsch-Fransche voorstellen in hun huidigen vorm waarschijnlijk algemeen te Genève zullen worden verworpen. De Oeuvre critiseert in een hoofdarti kel dc buitenlandsche politiek van La- val. Rusland verontwaardigd Men seint uit Moskou: Radek wijst in de Iswestia op, dat belang rijke groepen van de openbare mee ning van groote verontwaardiging en verontrusting zijn vervuld in v.crband met het Fransch-Britsche compromis voorstel. Dc openbare meening in de Sovjet Unie, aldus Radek, blijkt uit haar hou ding tegenover het Italiaansch-Abes- sijnsch conflict. De Sovjet Unie onder steunt den Volkenhond bij de maatrege len, welke hij heeft genomen tegen de door 50 staten geconstateerde agressie. De Sovjet-Uj»e staat niet afwijzend te genover vredesonderhandelingen met den staat, welke als aanvaller werd vastgesteld, omdat zij geen belang heeft hij dc verscherping van de internatio nale situatie. Toch moeten, aldus Radek, deze vrc- lesonderhandelingen slechts het Vol- kenbondsstatuut dienen. De door Frank rijk en Engeland voorgestelde maatre gelen dienen niet de handhaving van de integriteit en de onafhankelijkheid van Abessynië, doch de verdeeling en de on derwerping van dat land. Men zal moeten erkennen, dat de voorstellen, welke thans in het midden punt van de belangstelling der geheele wereld staan, niets gemeen hebben met de doelstelling van den Volkenbond, doch integendeel tegen dit instituut zijn gericht. Dc Volkenbond zal op Abessynië geen pressie mogen uitoefenen. DESSIE OPNIEUW ONTRUIMD LONDEN, 16 Dec. (A.N.P.). Uit Dessie wordt gemeld, dat een gerucht, volgens hetwelk Italiaansche bommen werper-s voor de derde maal een bezoek aan de stad zouden brengen, om te trachten keizer Haile Selassie te doo- den, tot gevolg heeft gehad, dat de stad Dessie Zondag wederom is ontruimd. De bommenwerpers zijn evenwel niet evrschenen. Te Harrar zijn groote afdeelingen Abessijnsche troepen geconcentreerd voor een aanval in Ogadcn. MUNRO OVERLEDEN LONDEN, 16 Dec. (A.N.P.) Sir Hector Muro, de leider van de Munro- clan, is Zondag op 86 jarigen leeftijd overleden. De kritiek op de „sanctio# nisten" nog steeds scherp De Italiaansche pers oefent, plotseling een felle kritiek op de Fransch-Brit sche vredesvoorstellen. Dit persoffensief is een antwoord op de kritiek van een deel van de buiten landsche pers, die de voorstellen voor Italië overdreven gunstig acht. De Gazeta del Popoio schrijft over dc Fransch-Britsche vredesvoorstellen o.a.: Het in overweging nemen verplicht tot niets, maar het is duidelijk, dat overweging niet synoniem is met te rugwijzen en dat, overweging de na tuurlijke inleiding is tot verklaringen. In de verontwaardiging der „sanctio- nistcn" te Londen en Parijs ziet liet blad liet bewijs, dat van den aanvang af ..duistere belangen" in het Itaü- aansch-Abessijnsche conflict zijn betrok ken, welke zich ten doel hebben gesteld den toestand moeilijker te maken. De Stampa meent, dat Italië in den geest van practische rechtvaardigheid zal medewerken. De Italianen geven zich niet over aan ongerechtvaardigd optimisme. Een demobilisatie, ook een geestelijke of een economische, is nog geheel misplaatst. In de Popoio d'Italia verscheen een artikel over de houding van de sanctie- landen tegenover het Fransch-Britsche voorstel. Daarin wordt erop gewezen, dat de internationale kringen, die een anti-fascistische campagne voeren ter verdediging der slavernij in Ethiopië, zich thans verzetten tegen gedachten- wisseling. Hun fanatisme staat niet toe, dat men met Italië beraadslaagt. Zelfs op gevaar af Europa in vlam te zetten, blijven zij den fakkel der sancties zwaaien. Voor deze brandstichtende revolutionnairen is de Volkenbond niet meer dc bond der souvereine naties, welke voor den vrede samenwerken, maar een kliek, die aan dc lastgeving van dc tweede en derde Internationale is onderworpen. Deze lastgeving is oor log zonder pardon tegen het fascistisch Italië. Voortaan is het sanctionisme en het program der omverwerping het zelfde. Het. blad voegt eraan toe, dat de nota van den negus geheel in het kader van deze manoeuvre past. De argumenten van de Abessijnsche nota herinneren aan de Geneefschc debatten van de door Addis Abeba betaalde advocaten. Zij herinneren ook aan de oude methoden van de Abessijnsche regeering, ten einde tusschen de F.uropeesche mogend heden een breuk te veroorzaken. WIE ZAL MASARIJK OPVOLGEN? PRAAG, 16 Dec. (Reuter). Volgens de pers heeft de vergadering, welke Woensdag a.s. den nieuwen president moet kiezen, de keuze, tusschen twee candidaten: Eduard Benesj, de minis ter van buitenlandsche zaken en Bo~ humil Nemec, professor te Praag. Benesj wordt aangeraden door den aftredenden president Masaryk; hij kan rekenen op de stemmen van socialis ten en Tsjechische Katholieken. Professor Nemec is de candidaat. van de rechterzijde, d.w.z. de agrarische regeeringspartij en de rechtsche oppo sitie. Hij is professor in de phvsiologi- sche anatomie aan de universiteit van Praag en is voorzitter van den Tsje- chischen Nationalen Raad, een natio nale vereeniging, welke vertegenwoor digers van vele partijen omvat. GROOTE ACTIVITEIT TE LONDEN Lagerhuisdebatten over Abessynië werpen hun schaduw vooruit Zondagmiddag hcerschte in politie ke kringen te Londen groote bedrijvig heid in verband met de a.s. debatten in liet Lagerhuis over de Parijsche vredesvoorstellen. Ministier-president Baldwin is Zondagmiddag van Che quers teruggekeerd. Met den minister voor Volkenbondsaangelegenlieden An thony Eden heeft hij een bespreking gehad over de ontwikkeling van den toestand te Genève. De minister van binnenlandschc za ken, sir John Simon, die in Ess-ex ver toefde, werd telefonisch naar Londen ontboden. Tegen zes uur gisteravond is hij op het Foreign Office aangeko men. Hoewel de kabinetsraad, waarvan even sprake was. Zondagavond niet heeft plaats gehad, heerschte toch een zekere levendigheid in Downingstreet. Eden en sir John Simon voerden een bespreking, die ongeveer een uur duur de. Men heeft eiog geen officieele be vestiging ontvangen van de geruchten, dat, Rome ophelderingen heort, verzocht inzake het Fransch-Britsche plan. Het bestuur der arbeiderspartij zal Maandag beslissen of de Labour-party bij de lagerhuisdebatten over het vre desplan a.s. Donderdag een formecle motie van wantrouwen tegen de regee ring zal indienen of dat zij een anderen parlefnentairen vorm zal geven aan haar eisch inzake liet verstrekken van inlichtingen over Engelands houding ten aanzien van de Parijsche „vredes plannen". De politieke correspondent van de Daily Telegraph schrijft, dat uit de bespre# kingen van gisteren tusschen Baldwin en Eden over den internationalen toestand de bezorgdheid blijkt, welke men in regeeringskringen heeft in verband met den po# litieken toestand. Eden heeft Baldwin op grond van zijn eigen indrukten mededeclingcn ge daan over het plan van Hoare en La- val. Waarschijnlijk zal vandaag een buitengewone zitting van het Engelsche kabinet worden gehouden. Eden, die voornemens is morgen naar Genève te vertrekken, moet voor zijn a.s. bespre kingen aldaar nauwkeurige instructies hebben over de door hem aan te nemen houding. MUILKORVING VAN EEN JOURNALIST Karl Emil Weiss, hoofdredacteur van de Deutsche Wochenschau, is uit de Duitsche journalistencorporatie gestoo- ten. Het gerucht gaat zelfs, dat hij ge arresteerd is. Deze maatregelen zouden een gevolg zijn van een door Weiss geschreven artikel, waarin deze, met verwijzing naar de paleizen, welke mo menteel te Berlijn voor de partij-orga nisaties worden gebouwd, opmerkt, dat er millioenen ontbreken voor de ver wezenlijking van hel plan nopens buitenlandsche kolonisatie en voor den bouw van arbeiderswoningen. WERELDGEBEUREN KOERSWISSELING DER BRITSCHE REGEERING Met spanning wordt afgewacht, wat sir Sa muel Hoare zal aam voeren ter verdediging van Engelands houding TE Londen hccrscht. een uiterst ner veuze stemming. Dit is verklaar baar. De wereld toch uit zich zeer latend over de Britsche koerswijziging ton aanzien van het Oost-Afrikaansche conflict en ziet zich plotseling voor een raadsel geplaatst: Engeland, krachtig verdediger tot dusver van den Volken hond, laat feitelijk Abessynië, zonder dat. iemand zulks had kunnen verwachten, in den steek. Een andere kenschetsing is nauwelijks mogelijk ten aanzien van. het gebaar van sir Samuel Iloare, den Engelschen minister van buitenland sche zaken, die met Laval te Parijs een „vredesplan" opstelde, waarbij half Abessynië aan Italië ten geschenke werd gegeven, een aanbod overigens, dat den politici te Rome nog lang niet ver ge noeg gaat. Er is over. maar zonder Ethiopië onderhandeld: laatstgenoemd land, dat in Engeland een vriend, of al thans protector zag, moet nu ineens er varen, dat Londen het den raad geeft vredesvoorwaarden te aanvaarden, die zno'n geweldigen gehieds'afstand zouden meebrengen, dat de Abessijnsche eer het verbiedt hier ernstig op in 1e gaan. Bo vendien huldigt men te Addis Ahehn de onvatting. dat de militaire positie van Ahessvnië eveneens van dien aard is. dat Ethiopia zirli zulke krasse eischen •ds in hel ..vredesplan" ziin vervat, kan '-ion welo-evpllen. Hetgeen dc Engelsche en Fransche minister van buitenlandsche zaken als grondslag voor vredesonderhandelingen aan de hand doen, heeft zelfs zoon ver ontwaardiging, niet het. laatst in Enge land zelf, in het leven geroepen, dat sommige leden van den Volkenbond zelfs ertoe aansporen thans onverwijld tot verscherpte sanctiemaatrcgeJcn over tc gaan. Hoe dit zij, de wereld ziet zich thans voor den ongerijmden toestand geplaatst, dat, terwijl in de eerste da gen dezer maand te Londen de opvat ting werd verkondigd, dat aan den oor log in Oost-Afrika het spoedigst een ein de zou kunnen worden gemaakt .wan neer Italië door nog krasser strafmaat regelen dan tot dusver werd getroffen, ineens het denkbeeld der verscherpte sancties op den achtergrond is geraakt Er moet derhalve iets zijn gebeurd. Maar wat? Dit is liet juist, wat sir Sa muel Hoare, naar algemeen wordt, ver wacht, over een paar dagen in een La gerhuiszitting, die met groote spanning tegemoet wordt gezien, zal onthullen. Reeds nu wordt van zekere Engelsche zijde gesuggereerd, dat zeer ernstige motieven sir Samuel Hoare ertoe heb ben gebracht, den aanvankelijk ingesla gen koers te wijzigen. Er wordt gemom peld van acute gevaren voor he! Brit sche wereldrijk, maar nauwkeurige offi cieele aanduidingen omtrent, den aard en den omvang dier gevaren ontbraken alsnog, zoodat men voorloopig moet af gaan op berichten uit zeer uitc< nloo- pende bron. In welke verhouding deze berichten waarheid en verdichtsel dooreen zijn gemengd, is uit den aard der zaak moeilijk controleerbaar. Wel krijgt men echter den.indruk, dat. Enge land voor de ernstige consequenties, die een verscherping der sancties, vooral wanneer deze den vorm zouden aanne men van een tegen Itaiiê geviri-t vetvo- leum-embargo, is teruggedeinst. nadat men te Londen begon In beseffen, dat niet alle staten hun medewerking zou den verleenen bij de tenuitvoerlegging dezer sancties. Daar Mussolini meer dan eens van de eventualitgif eener oor logsverklaring heeft gerept, wanneer men mocht overgaan tot toepassing van tiet olic-ombargo, is men blijkbaar te Londen achteraf voor dit dreigement ge zwicht., toen de teekenen erop begonnen Ie wijzen, dat Frankrijk geen effectieven steun zou willen of kunnen bieden, tri den vorm van assistentie zilner vloot, wanneer Engeland door Italië mocht worden aangevallen. Of er nog andere beweegredenen wa ren, die Engeland ertoe hebben ge bracht. do Volkenbondsbeginselen verloochenen en Abessynië in den steek te laten, zullen wij ongetwijfeld eerst daags uit sir Samuel Home's mond vernemen. BINNENLAND DE OSSCHE BENDE DEN BOSCH ,16 Dec. Heden be handelde de Bossche rechtbank nog maals de strafzaak tegen den 08 jarigen landbouwer H. L. van Erp (Driek van Renieren) en den 17 jarigen arbeider J. van Geenen, welke zaak op 18 Nov. werd uitgesteld nadat de officier van justitie wegens uitlokking tot brand stichting tegen van Erp 8 jaar en tegen van Geenen 5 jaar had geëischt. Men herinnert zich de geruchtmakende brandstichting welke op 10 Aug. 1927 te Oss is gepleegd in de woning bewoond door de families Bevers en van Zand- voort, waarbij een vrouw en drie kin deren den dood in de vlammen vonden. Wegens dit misdrijf i3 de arbeider G. J. van Galen tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwijl wegens het mede- plegen den arbeider D. J. van Berrie (Dotje) eveneens 8 jaar gevangenisstraf is opgelegd. Van Erp en van Geenen hebben zich nu opnieuw te verantwoor den ervan beschuldigd dat zij de brand stichting opzettelijk hebben uitgelokt, door kort te voren voor het plegen van dit misdrijf geld te beloven. Van Erp deelde bij zijn verhoor mede dat hij 100 had beloofd in een gesprek niet van Geenen, als het huis in de asch zou word engelegd. Dit werd bevestigd door van Geenen. Deze verdachte had toen niet van Galen gesproken die dit niet wilde doen. Later wilde deze het wel, maar verd. heeft van Erp niet meer gesproken. Verd. van Erp zei nog, dat het hem niets kon schelen wie Het huis in brand stak. Verd. wist liet niet. Daarna hield Mr. van Everdingen zijn requisitoir, waarin hij de zaak nu toch wel duidelijk achtte. F.r was voor spr. alle rede om te persisteeren bij het ge houden requisitoir. De verdedigers Mr. van Zinnicq Berg man merkte in zijn pleidooi op, dat van Erp den brand niet had uitgelokt. PI. vroeg de onmiddellijke in vrijhcidstel ling van Van Erp. Mr. W. van Dijk uit Eindhoven plei tend voor van Geenen hield zich bij zijn vorig pleidooi. Van Galen die den brand heeft gesticht had aanvankelijk tegen verd. van Geenen gezegd dat. hij het niet deed. Later heeft hij verd. gevraagd of van Erp er nog voor te vinden zon zijn. Verd. zei toen: Dat zal wel. PI. achtte de uitlokking door van Geenen niet bewezen. De rechtbank be gaf zich in de raadkamer waarna de president mededeeldedat de rechtbank geen termen aanwezig achtte aan liet verzoek van den verdediger tot onmid dellijke invrijheidstelling van van Erp tc voldoen. De uitspraak werd bepaald op heden over 14 dagen. Kan de pers opvoeden, of is zij alléén een weer, spiegeling? Een „leefregel" van den inleider De Xederlandscho Journalisten-Kring heeft Zaterdagmiddag in Hotel Witte- brug tc 's Gravenhage een buitenge wone algemecne vergadering gehouden, waarin prof. dr. J .Huizinga uit Leiden heeft gesproken over het onderwerp ,De taak van de Pers in onzen tijd". Voor deze bijeenkomst was bijzonder groote belangstelling. Onder de zeer talrijke aanwezigen bevonden zich de heeren prof. dr. T. R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs, K. en W., mr. J. A. de Wilde, minister van Binnenlandschc Zaken: mr. L. J. Plemp van Duiveland, eerevoorzitter, en C. K. Elout en M. J. Brusse, eere-leden van den Kring; J. W. Henny, voorzitter, en mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris van de directeurenvcreeniging „Dc Nedet- landsche Dagbladpers; mej. J. H. Kuy- per, dochter van wijlen dr. A. Kuyper. in leven voorzitter en eere-voorzitter van den Kring; dr. A. Boissevain, zoon van wijlen Charles Boissevain, in leven voorzitter van den Kring. Verder waren aanwezig vele andere personen uit de dagbladwereld uit alle deelen van het land, zoowel directeuren als journalis ten, waaronder delegaties van de bij den Kring aangesloten plaatselijke en gewestelijke vcrcenigingen. De heer D. Hans, voorzitter van den Kring, opende ruim half 4 uur de ver gadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en dankte prof. Hui zinga voor zijn bereidwilligheid, waarin hij een groote onderscheiding zag voor den Kring en verzekerde hem, dat de journalisten open staan voor zijn woord. Rede van Prof. Huizinga Hierna was het woord aan prof. Hui zinga tot bet, uitspreken zijner rede. Prof. Huizinga ving zijn rede aan met de verklaring, dat hij een eenvou dige causerie zou houden, zonder veel pretentie. Hij wil een kleine bespiegeling hou den over wat de taak der pers zou kun nen zijrr en over de vraag of deze taak kan worden omschreven. De pers, als wij aan haar denken zoo zeide prof. Huizinga o.m. neemt in onzen geest een sterk persoonlijk karakter aan. Ook de krant zelve voelt zich als een wezen, een persoon. Elke krant heeft een ontwikkeld „point d'honneur". Een jaar lang kreeg een krant den inval, het IJssehneer het meer Flevo Ie noemen. Het is er niet ingegaan. Maar het blad doet geen af stand van dien naam en schrijft nog eiken dag over het meer Flevo. (Ge lach). Juist de personificatie van de krant brengt ons op de vraag: wat is de taak der pers? Het begrip „taak" brengt ons op het terrein van het behooren, liet ethische domein. Is er nu zulk een sub ject? De ontzaglijke verscheidenheid cn vijandschap der bladen onderling ma ken het moeilijk zich een taak te den ken van de pers in haar geheel. Kun nen wij bij die verscheidenheid kran ten een gemeenen dceler vinden, dan kunnen wij tevens iets vaststellen van de taak der gezamenlijke pers. Echter is een dagblad tevens een mercantiele zaak en daardoor een macht. Van die macht geven de Angel saksische landen met hun persmagna- ten een sterk voorbeeld. De Nederlandsche pers In ons land is er een pers, die de meeste landen ons kunnen benijden. Niet alleen de groote landen, ook de kleine, democratische. Onze pers is niet veil cn toont een intelligente belang stelling. Waar vindt men een pers, die zoozeer inlicht over de buitenlandsche politiek, als in Nederland? Er zijn zekere euvelen, aan dc krant inhaerent. Zij heeft dagelijks een con stant teveel. Ons dagelijksch voedsel wordt ons opgediend niet in een bord, maar in een emmer. Qui trop embrasse, mal étreint. Maar als het voorwerp onzer gene genheid zoo omvangrijk is, wat zal men anders doen dan mal étreindre? (Ge lach). De beste wijze om een krant te lezen is overslaan, overslaan, altijd maar weer overslaan, totdat men vindt wat men zoekt, of misschien ook niet vindt. (Hilariteit). Spr. wijdt een beschouwing nan de advertentie. Zij is reclame. Als twee jonge menschen zonder hoofdletters be kend maken, dat zij getrouwd zijn. is dit ook reclame (vroolijkheid). Recla me nu is sensatie. Men geve zich er nauwkeurig reken schap van, hoe ver een blad mag toe geven aan de bijna onvermijdelijke nei ging lot reclame en sensatie. Een belangrijk deel der taak van de pers ligt in het negatieve, in het be teugelen van de euvelen. Wie er buiten staat, geeft er zich geen rekenschap van. hoeveel selectie, hoeveel snel be raad is voorafgegaan aan de verschij ning van een nummer. De positieve laak Hoe is de positieve taak der pers? Kan zij opvoeden, oordeelen? Of is zij alleen een uitdrukking, een weerspie geling? Inlichten is niet genoeg. Zij moet voorlichten ook. De pers kan de taak der school en 'der vrije associatie echter niet overnemen, maar zij kan wel de andere maatschappelijke orga nen Hij hun taak sterken en steunen. Moet de pers leiden? Als zij leidt, is zij in een macht geraakt, die zich van haar heeft meester gemaakt. Kan men een algemeen oordcel over hot maatschappelijk gebeuren aan de pers toeschrijven? Als de pers wilde zeggen, wat barbaarsch is en wreed, wat trouweloos en laf, wat mallepraat als het wreken van nederlagen van vijftig jaar geleden is als dc pers dit alles dagelijks wilde zeggen, zou het ondragelijk worden. De pers moet wel een zekere gelijkmoedigheid be trachten. Als de pers der geheele we reld echter dagelijks zei: „En voorts moet er een eind komen aan de purti- culicre wapen fabricage", zou dit een grooten invloed oefenen. Doch wij we ten wel, waarom dit niet kan. Dc cultuurtaak der pers ligt overal besloten in onoplosbare conflicten en tegenstrijdigheden. De pers moet geven cn nemen, moet sclectecren cn corrigee- ren. Zij moet schrijven, alsof het pu bliek verstandig was. (Gelach). Spr. geeft den journalisten geen drankje. Ilij wil hun wel een leefregel aanbevelen. Hij weet er geen anderen dan: waarheidszin, maar ook: gezond verstand, beleid. De pers staat op een plaats als dc machinist eener groote centrale, die maar op een knopje heeft te drukken en de gevolgen zijn onaf zienbaar. I-Ict spreekwoord zegt: Wie A. zegt. moet ook B. zeggen. Is het waar? Het is niet noodig om B. tc zeg gen. Spr. varieert: Wie ja zegt, moet ook neen zeggen. Zoo moet dc pers staan tegenover vele verschijnselen van het maatschappelijke leven. Maar er zijn ook gevallen, waarin men niet „ja" en „neen" moet. zeggen, maar „ja" of neen". ,,Ja tegen dit. „neen" tegen dat. Zoo is het in het leven van de pers. Zoo is het in het leven ook van den mensch. (Applaus). Nadat enkele van de aanwezigen met den spreker naar aanleiding van deze rede van gedachten hadden gewisseld, heeft do hoer Hans met een dankwoord aan prof. Huizinga de bijeenkomst ge sloten. 's Avonds bood het Kringbestuur prof. Huizinga in hotel Wittebrug een maal tijd aan. Onder de aanzittenden waren minis ter De Wilde, de eere-voorzitter en da eere-leden van den Kring, de vertegen woordigers van den Regccringspers- dienst cn van de verschillende vereeni- gingen, die ook *s middags aanwezig waren geweest, en vele andere journa listen. Prof. dr. J. Huizinga Aan het begin van den maaltijd spralc de heer Hans prof. Huizinga toe, ter wijl daarna het woord is gevoerd door minister Dc Wilde. Minister De Wilde aan het woord De minister zeide o.m., dat er een zekere overeenkomst bestaat tusschen de taak der regcering en die der pers. Beide moeten hebben oen diep besef van verantwoordelijkheid, vooral nu er een sterke neiging is om verantwoor delijkheid van zich af te schuiven. Te vens moeten heide zich een deel voelen van een grooter geheel. De regcering heeft een politiek te volgen in over eenstemming met de meerderheid der Staten-Generaal. De pers moet een poli tiek volgen, die de sympathie der lezers wekt. Spr. meende, dat prof. Huizinga dien middag niet voldoende overtuigd is gebleken van den invloed der pers. Het gevaar voor de regcering nu ligt hierin, dat men in het nastreven van liet doel iets goed gaat vinden, omdat da meerderheid der Tweede Kamer het goedvindt. Het gevaar voor dc pers is, dat zij iets nastreeft, omdat het in den smaak der lezers valt. Er wordt vee! kwaad gesproken van het partijwezen, maar dat er partijen zijn, is een onschatbaar voordeel, een kenteeken van een vrij volk. (Applaus). En de regcering èn de mannen van de pers zijn in ons land vrij om 1o er kennen, dat hun werk door hun begin selen wordt beheerscht. Vastheid van beginsel wordt ook door een tegenstan der gewaardeerd. De regeering erkent dc integriteit van de Nederlandsche pers ten volle en laat haar vrij in al haar uitingen, maar doet juist daarom in moeilijke omstandighe den oen beroep op haar vaderlands liefde. En daarnaast werkt een pers, die toont, de verantwoordelijkheid van haar taak te verstaan, die ridderlijk onderling polemiseert en daarmede de hoogerc eenheid van de Nederlandsche pers erkent, waarvan de journalisten kring liet levend symbool is. 1 De minister, wiens speech dc tafel- genooten hartelijk applaudisecrden, eindigde met een dronk in te stellen op liet welvaren van de Nederlandsche pers.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3