AUTOBANDEN SLEDEN Stadsnieuws PON Het witte kleed „Bestuurbaar en gewoon NIEUW PARIJS Uit het politierapport dlèibrt Agenda H.F.C. VERRAST 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 DECEMBER 1935 ORCHESTVEREENIGING AMERSFOORT Velen hebben van de gelegens heid om sympathie te betuigen, gebruik gemaakt Zilveren jubileum herdacht Zaterdagmiddag heeft (le orchestver- eeniging „Amersfoort" ter gelegenheid, van haar vijf-ent-wintig-jarig bestaan in het gebouw van de Theosofische Verecniging een receptie gehouden, welke druk bezocht is. Onder de bloemenhulde, waarin de verecniging zich mocht verheugen, merkten wij bloemstukken op van Stichting „De Lichtenberg-Rusthuis", Chr. Zangvereeniging „Sursum Corda" n.K. Mannenkoor, Arbciderszangveree- niging „De Stem des Volks", Mij. tot Bevordering der Toonkunst, mevrouw Peyrot en de Amersfoortsche Muziek vereniging. Tot de eersten, die het bestuur kwam gelukwenschen, behoorde onze burge meester, mr. J. C. Graaf van Rand- wijck. Hij herinnerde aan den tijd, dat zijn zoon tot de leden van de verecni ging behoorde en bracht lof aan het adres van het bestuur, dat er in slaag de de vereeniging op hetzelfde peil te houden van jaren terug, toen onze stad bij lange na nog dat aantal inwo ners niet had, welk zij nu heeft. Ook dankte hij het bestuur voor de spontane medewerking, steeds aan andere ver- ccmgingen verleend. Drs. L. Leopold memoreerde de nau were aanraking, welke ongeveer elf jaren geleden plaats vond tusschen de Mij. tot Bevordering der Toonkunst en de Orkestvereeniging „Amersfoort". De laatste toch diende de edele toonkunst en de samenwerking, die er sedertdien onafgebroken was, leidde tot goede uitvoeringen. Spreker acht dit 25-jarig bestaan vreugdevol en koestert de hoop, dat dezelfde mooie verhouding ook over drie jaren tot uiting komen mag, wanneer de Mij. tot Bevordering der Toonkunst haar zestigjarig bestaan her denkt. Namens de Chr. Zangvereeniging Sursum Corda kwamen de heeren L. Keeminlt, G. J. Ordelman, B. Doorne kamp complimenteeren. Directeur Kee- mink wees erop, hoezeer de Jubilee- rende vereeniging altijd de kunst heeft lief gehad en daarmede anderen ge diend heeft. In de letters O.V.A. wil hij daarom ook, als een variatie op de Latijnsche spreuk „Omnia Vincit La bor", de afkortingen van de woorden „Omnia Vincit Amor" lezen. De heer H. Smit, voorzitter van „De Stem des Volks", riep oude herinne ringen op, speciaal den tijd, waarin de heer Peyrot nog in aller midden was. Hij sprak den wensch uit, dat de sa menwerking met zijn vereeniging nog langen tijd zal voortduren. De heer G. J. H. Benders, voorzitter van Amersfoort's Mannenkoor bracht de hooge aesthetische waarde van de vereeniging onder woorden. Maar al te zeer weet hij, dat het bestuur van een liefhebberijvereeniging het in deze da gen moeilijk heeft, reden waarom hij de leden toeroepen wil, zooveel moge lijk hun bestuur te steunen. Als uiting van vriendschap, die nog lang moge duren, biedt hij bloemen aan. Verder kwamen in den loop van den middag gelukwenschen aanbieden: namens de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen Verkeer de heeren Y. Baan en W. van Haselen P.Hzn.; Ar beid erszangvereeniging „De Stem des Volks", de heeren PI. Smit en J. As- ma; „Amersfoortsche Muziekvereeni- ging", directeur F. de Goey; Muziek afdeling en bestuur van het Amers- foortsch Kunstenaarsgilde mej. Eland en de heeren J. D. Hendriks, G. Adriaans en W. J. van Dam; Amers foortsche Kunstkring de heeren dr. J. Nieweg, J. Valkhoff en de heer H. W. Ramselaar; dr. R. Miedema, als voor zitter van de Volksuniversiteit; de heer G. v. d. Burg, directeur Amersfoort's Mannenkoor en Toonkunst onder de toespeling, dat O.V.A. ook wel „Ook voor Anderen" zou kunnen beteekenen; namens de concertvereeniging „Amers foort" mevrouw Teding van Berkhout; de heer K. Kaan, gemeentesecretaris, met echtgcnoote. Schriftelijke gelukwenschen waren nog binnengekomen van de Volksuni versiteit en Stichting „De Lichtenberg- Rusthuis", alsmede een brief van den eere-voorzitter van het Amersfoort's Mannenkoor, den heer R. Koerselman en een telegram van den heer Hcnke- mans, solist van het laatste concert. Nadat de voorzitter van de. Orchest- vereeniging, mr. S. Knoppers, de feli citaties tijdens deze intieme receptie, steeds met een welgekozen woord be antwoord had, behoorde deze voor de vereeniging prettig verloopcn en be langrijke middag, waarop door velen op zoo hartelijke wijze sympathie be toond is, weer tot het verleden. Vermelden wij tenslotte nog, dat op 27 Februari in Amicitia een jubileum concert gegeven zal worden. Sneeuwballen-misère Gisteravond kwam een jongedame uit Utrecht op het politiebureau haar be- tlag doen over het feit, dat een kantoor bediende alhier haar met een sneeuw bal gegooid had. Zij liep een dusdanige wond aan het hoofd op, dat zij zich heeft laten verbinden in het ziekenhuis. Eveneens kwam een winkelier uit de I.angestraat, met de mededeeling, dat men zijn lichtreclame met sneeuwbal len gooien vernield had. Een 18-jarige „Hollandsche knaap lag zijn vreugde, teweeggebracht door het witte kleed, verduisterd door een proces-verbaal, wegens sneeuwballen gooien. Kunstavond in Amicitia VAN „ONS BELANG" De heeren Kommer Kleyn en Monissen werken een mooi programma met succes af De Onder-Officieren Vereeniging „Ons Belang gaf Zaterdagavond in Amicitia een Cenüalen Kunstavond. Behalve de Afd. Amersfoort waren aanwezig de afd. Utrecht, Soesterberg, Haarlem. Amsterdam. Harderwijk, 01- debroek, Kampen en Ede. In zijn openingswoord sprak de secre taris van het hoofdbestuur de Heer van Loozen, grooten dank uit voor de aanwe zigheid van den Generaal Majoor Baron van Voorst tot Voorst Adj. in buiten ge w. dienst van H. M. de Koningin, Commandant van de IVe Divisie; Ma joor Polis, Commandant 21 R. I.; Kapi- lein Adj. v.d. Woude van dat Regiment; Kapitein M. Schuitemaker en Off. Gez. Zandt als vertegenwoordiger van den Chef van het Mil. Hospitaal. Bericht van verhindering was ingeko men van de Cts. der VIII Inf. Brig. 5, 16 en 18 R. I., Ct. 1 R. H. Dir. Rijschool, Chef Vet. Hosp., Intcndants IV Div. Vervolgens gaf spreker aan de medewer kenden aan dezen avond: Kommer Kleyn en J. C. Monissen de gelegenheid het programma af te werken. De Heer Monissen nam"plaats achter den vleugel en bracht de aanwezigen in verrukking met: a. In der Heimat, b. An den Frühling, c. Erotik, van Grieg. Dit programma was door de kunste naars gekozen als inleiding voor Hen drik Ibsen's „Peer Gvnt" met inleiden de en bindende tekst tusschen de ver schillende fragmenten. Met buitengewone aandacht werd de talentvolle uitbeelding door Kommer Kleijn gevolgd. Bijzonder mooi was de vertolking van het fragment uit het laatste bedrijf, de terugkeer van Peer bij de hut van Solvejgs. Indrukwek kend klonk door de voordracht heen het Solvejgs lied, gespeeld door den heer Monissen. Met een daverend applaus werd het eerste deel besloten. Na de pauze ving de heer Monissen aan met Rondo Capriccioso van Felix Mendelssohn Bartholdy. Op meester lijke wijze werd dit uitgevoerd. De meer luchtige stukjes o.a. a. Chriestne zielen; b. Vaoder en Dochter; 'n Minsenhart, van B. Meurs, en Het Lasterpraatje van Anton Tschechow ga ven de aanwezigen opnieuw gelegen heid het talent van Kommer Kleijn te bewonderen en hem, evenals den heer Monissen, toe te juichen. De avond werd met een kort woord van dank aan de kunstenaars, een woord van dank aan de autoriteiten en een wel thuis aan de aanwezigen door den heer van Loons gesloten. Aanvullingsagenda voor de a.s. Raadsvergadering In de Raadsvergadering van morgen avond zullen alsnog de volgende agen dapunten aan de orde worden ge- steeld: 33. Afwijzend advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van A. J. Helmich om ontheffing van de verordening betreffende het verleenen van drankvergunningen en verloven A. ten aanzien van perceel Groote Nachte- gaabteeg 16. 34. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de verordening regelende den gemeentelijken ontsmettingsdienst. 35. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een crediet voor het uitvoe ren van leer-werkobjecten door jeugdi ge werkloozen. 36. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan M. Bloemendal van een land bouwerswoning c.a. aan den Ouden Soesterweg. 37. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een landbouwerswoning c.a. aan den Ouden Soesterweg aan J. Krij- nen. 38. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan P. A. Wijntjes van een perceel bouwland nabij de Barchman Wuy- tierslaan. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van perceel Kapelweg no. 250 aan G. van Essen. 40. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan Th. Ramselaar van een huis a. aan den Isseltschen weg. 41. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan T. Kamerbeek van perceel Leusderweg no. 291. 42. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een boerderijtje met grond aan het Monnikenpad aan H. van Beek. 43. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een perceel weiland in de Birkt aan H. Hoksbergen. 44. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een perceel bouwland aan den Ouden Soesterweg aan H. Hoksbergen. 45. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een aan de Eem in de Birkt gelegen perceel weiland aan H. Kok. 46. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan Chr. Esveldt. van een per ceel tuingrond aan de Ursulinesteeg. 47. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan mevr. M. C. H. A. van Ros- sum Piper van een perceel grond aan den Utrechtscheweg. 48. Reclame baatbelasting dienst 1935. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra diocentrale, behalve de pvogramma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende buitenlandsche zendstations door: 10.35—12.20 Keulen. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.204.20 London Regional. 4.20— 5.50 Keulen. 5.506.20 Diversen. 6.206.50 Deutscblandsender. 7.00— 8.00 Grani. Uitz. A.R.C 8.058.50 Wecnen. 8.5012.00 London Regional. L. E. A. KERSTBAL Het jaarlijksche Kerstbal van L. E. A., dat Zaterdagavond in de Stichtsche Heuvel gehouden werd, mocht zich ook ditmaal weer in bijzondere belangstel ling verheugen. De zaal, welke op aar dige wijze stemmig versierd was, bood een feestelijken aanblik. Het bal, dat onder leiding stond van den heer Vel- linga, werd afgewisseld met cabaret- variéténummers, uitgevoerd door eeni- ge leerlingen en leeraren. VOOR BIJ Denkt nu allen aan de zor? gen van de vogels wereld De eciote sneeuw Eindelijk is het lang verwachte ge beurd. Reeds ecnige dagen hing een som bergrijs wolkendek, strak en aaneen gesloten in eindeloosheid, ondanks de scherpe, venijnige Zuid-üoster, die het verblijf buiten zoo onaangenaam maak te. Men voelde het aan alles, dat sneeuw moest komen, maar niet zou het een losjes neerdwarrelen van groo te, witte donsviokken worden. Neen, daarvoor was het nog niet wintersch genoeg geweest in de natuur, te voch- tig-snijdend was de wind, die hier in de vlakten onder de grauwe lucht een onbehaaglijke sfeer schiep. Eurus kon digde ditmaal in zijn geenszins dartel spel slechts de nadering van natte sneeuwvlagen aan. Gistermiddag deden reeds bij oogen- blikken stuifsneeuwbuitjes zich gel den, achterlatend op daken en takken een fijn poeier, bestemd om bij volgen de vlagen weer meegevoerd te worden naar lagere plaatsen. Weinig bekoor lijkste deze witte intrede was, vormde zij toch de voorbode van een sneeuw tapijt, dat in de avonduren zich ging uitspreiden, opgestuwd door den wind, die inmiddels naar het Zuid-Westen gedraaid was en waarmede Notus zich, hoewel minder schraal, zeker even krachtig weerde. Niet als de jeugd hebben wij de slede van den zolder gehaald, maar ge doken in onze winterjas, zijn wij deze aparte Decembersfeer buiten gaan be groeten. Scherp staken de naakte tak ken van de hoornen omhoog, grimmig trotseerend, wat moeder Natuur brengt en nog brengen zal. Een waar winter feest is het daarbuiten, alles hult zich in een diepe rust; aan weerszijden van ons pad schijnen de sparren hun lange genaaide armen uit t_e strekken om zich te steken in wintersche kleedij. Aan den voet van deze hooge wachters worden wij getroffen door de reeds half door de sneeuw overwonnen en daar grillig uit omhoog stekende grassprie ten en biezen. Ver weg, aan het einde van het feeëriek getooide laantje, trekt het zwakke lamplicht van het boschwach- tershuisje, verscholen onder een vlek keloos sneeuwdak, ons aan. Met den bewoner, een weerkenner door erva ring, hebben wij even een praatje ge maakt. Hij „zag" er nog veel sneeuw in, de oude baas, naar hij ons verzeker de, terwijl hij met zijn nog altijd scher pe, heldere oogen de rustelooze, weer fijner wordende vlokk.enwereld in- tuurde. Voordat wij verder gingen, deed hij ons op zijn zoo natuurlijk, vertrouwelij ke manier een verzoek, om ook, als wij „de pen op het papier zetten" en dat was volgens hem toch onze bedoeling aan de vogels en de dieren te den ken, die het juist .met dit weer zoo hard te verantwoorden hebben. De natuurvriend bracht ons hiermede op het idee van schrijven en terwijl wij den terugtocht aanvaardden door het sneeuwkleed, waarin onze schoenen reeds diep wegzonken en iedere stap een prettig knappen van de plat getre den sneeuw ter begeleiding medekrijgt, namen wij ons voor zijn verzoek over te brengen. Want, schoon als deze December avond voor het oog was, brengt hij toch veel zorgen met zich, niet alleen in menschen maar ook in dierenwereld. De laatste, die zich nu meer en meer naar de tuinen en huizen van de men schen gaat wenden, kunnen wij zoo prachtig helpen door een klein gedeel te voor haar in te ruimen, waar zij j zich te goed kunnen doen aan kruimp jes en ander voedsel. Heusch, wanneer de dieren de woningen van ons, die hun toch al zooveel ontnemen, gaan opzoeken, dan moet daartoe wel harde noodzaak dwingen. Deze wintergasten zijn het, die ons 's zomers de natuur inlokken om te genieten van bosch, weide en gezang. Laten wij hen daarom nu helpen, im mers zij hebben het aan ons verdiend... F. J. VAN GRASSTEKt In den ouderdom van .80 jaar is alhier overleden de heer F. J. van Grasstek, gepensionneerd rijksontvanger alhier. Met den heer Van Grasstek is een man heengegaan, die immer bereid was ieder met raad en daad ter zijde te staan. De ontslapene is gedurende vele jaren penningmeester geweest, van het departement Amersfoort der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Nadat hij 's Rijks dienst met pensioen had verlaten is hij nog gedurende vele jaren bestuurslid geweest van de Nuts- spaarhank alhier, welke functie hij pas enkele jaren geleden heeft neergelegd. Ook de verecniging Volkshuisvesting alhier heeft, geruimen tijd in den heer Van Grasstek een toegewijd bestuurslid gehad. De teraardebestelling zal plaats vin den Woensdagmiddag a.s., des middags te ongeveer 1 uur op de algemeene be graafplaats te Hoorn. VERLENGING VAN DE STEPHENSONSTRAAT Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van den heer P. K. van Eykelenburg alhier, stellen B. en W. den Raad voor om medewerking te ver leenen tot doortrekking van de Stc- phensonstrant tot de J. v. d. Heijden- straat, onder bepaalde voorwaarden, aan den heer van Eykelenburg te stellen. Ir. R. LE POOLE f Te dezer stede is in den ouderdom van 59 jaar overleden Ir. R. le Poole, in specteur van de volksgezondheid, afdee- ling volkshuisvesting voor de provincie Overijsel. De teraardebestelling zal plaats vin den Woensdagmiddag te ongeveer kwart voor twee op de begraafplaats Rusthof alhier. VONDEL'S LUCIFER TE UTRECHT Onder verwijzing naar de elders i dit blad geplaatste advertentie betref fende de opvoering van Vondel's Luci fer op Zaterdag a.s. in den Stads schouwburg te Utrecht, verzoekt men ons te willen mededeelen, dat om 7.15 eon autobus van de Varkensmarkt ver trekt en om 7.20 vanaf het Stationsplein welke bus na afloop van de voorstelling weer naar Amersfoort zal rijden a f 0.80 per retour. Men kan zich opgeven bij den heer F. W. J. Barkey Wolf, Paulus Buvslaan 18. BOBSLEDEBAAN Men herinnert zich waarschijnlijk dat vorig jaar door de Gemeente een bob- sledebaan in orde is gemaakt nabij het Belgisch monument. Dank zij het mooie sneeuwdek wordt van deze baan reeds druk gebruik gemaakt, zoodat liefhebbers van deze mooie wintersport evenals op de Huygenslaan, ook daar hun hart kunnen ophalen. 11 LANGESTRAAT 35 VOOR HET KERSTFEEST (Ingezonden). Geachte Redactie, Ieder kan zijn gave geven Voor het Kerstfeest, in de pot Zit een gleuf, op iedere gave Is die pot gewoon verzot Help dan mede met uw gave Zoo dat ook de arme man Zijn genoegen eens ,kan eten Want hij smult er lekker van Krentenbrooden, boonen, erwten Uien, vleesch en vet en rijst Aardappelen en wortels tevens Zorg zoo dat ge uw gunst bewijst 'n Honderd vijftig tal gezinnen Krijgen dan een Kerstpakket 't Is toch plicht dat ieder onzer Op die groote armoe let. Amersfoorters geeft uw gave Helpt een handje, doet toch mee Dan kan men ook genieten Zingen van de Kerstfeest-vree. OFFICIER LEGER DES HEILS Aanrijding Zaterdagmiddag is een luxe-auto, die op den Utrechtschen weg een bestelauto van de Postei'ijen wilde passeeren op het moment dat deze naar links uit week, tegen een boom gebotst. De auto mobilist wilde nog een aanrijding voorkomen dóór het stuur naar rechts om te gooien, maar kon niet verhinde ren, dat hij na aanraking met de be stelauto tegen een boom aan de rech terzijde van den weg terecht kwam. De luxe-auto werd zwaar beschadigd en moest weggesleept worden. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. Diversen Gistermiddag kwamen een vader en zoon zich aan één der politie posthui zen vervoegen, daar de knaap gewond was aan een duim. De reden hiervan dat hij met een anderen jongen aan het vechten was geweest, waarbij zelfs messen te pas gekomen waren! De politie heeft deze parodie op Klein Duimpje nader bekeken. Aangifte werd gedaan van diefstal van een rijwiel en de kop met fitting van een fietslantaarn. Een caféhouder liep een proces-ver- lal op, omdat hij een persoon, die op de „Zwarte lijst" genoteerd stond, in zijn café binnengelaten had. Hetzelfde overkwam een winkelier wegens over treding van de winkelsluitingswet. FAUTEUILS ALLEENVERKOOP VOOR AMER8FOORT BURGERLIJKE STAND 14 December Geboren: Johanna Maria Evcrarda, dochter van Johan van Doorn en Hen- drika Maria van Groenestein. KAASMARKT Hedenmorgen werden aangevoerd 19 wagens, te zamen wegende 4750 K.G. De prijzen waren 20.50—22.50 per 50 K.G. Handel matig. Zondagmiddagconcert in de Stichtsche Heuvel Tweede abonnementsconcert van het Ned. Kamermu* ziek Ensemble Het tweede abonnements-Concert van het Nederlandsch Kamermuziek-En semble bracht ons de verrassing der medewerking van de alt-zangeres Jo Immink. In den aanvang had deze be gaafde zangeres te kampen met onzui verheid van toon, doch gaandeweg werd deze tekortkoming overwonnen.. Ook de voordracht won in den loop van den middag doorloopend aan warmte en expressie. Was het de koude of wel on bekendheid met de accoustische eigen aardigheden van het zaaltje van „de Stichtsche Heuvel", die haar aanvan kelijk parten speelde? Zooveel is zeker, dat zoowel zang als voordracht in het eerste nummer van het programma: de Kantate am ersten Adventssontag „Er- wachet zum Kriegen" van Teleinann ons teleur stelden. Een veel beteren in druk kregen we reeds in de vier daar na gezongen liederen van Wolf, Dupare en César Franck, waarvan vooral het mooie „Chanson triste" van Dupare warm en muzikaal werd gezongen. Doch we kwamen eerst na de pauze tot volle waardeering van haar kun nen. Vooral in de liederen „Slimme des Weltalls" en „Mitten in der Nacht" van Haas kreeg liet geluid een prach tige glans en verdiende de stoere en muzikale voordracht geroemd te wor den. Tevens kregen we door het zingen van deze liederen gelegenheid kennis te maken met een stukje tamelijk-on- bekende muziek-literatuur. Gewoonlijk valt dergelijke kennismaking niet mee. Doch dit geval maakte, althans vooi zoover ons betreft, een aangename uit zondering. De liederen van Haas, die leerling van Rcger geweest is (wat ook wel uit zijn composities merkbaar is) zijn echt-muzikale, aangenaam-klinken- de stukjes muziek en ze zijn met gloed en overtuiging geschreven. Als tegenstelling vei-melden we hier de sonate voor viool en piano van Grieg's leerling Sjogren, een van de door de heeren Marius Blok en Henk Ram selaar uitgevoerde nummers. Dit bleek een leeg, conventioneel product te zijn van een componist, die blijkbaar niets bijzonders te zeggen had en daarom zijn toevlucht nam tot den salonstijl. Met zoo'n werk is alleen nog wat uiterlijk effect te bereiken als het met wat aangedikte gloed en wat overdre ven pathos gespeeld wordt (Café-Con- cert-stijl!). Doch in deze methode zagen de uitvoerenden van gisteren blijkbaar niet veel heil, met het gevolg, dat het geval ons absoluut koud liet. Het ensemble-spel van de heeren Blok en Ramselaar blijkt inmiddels sedert de laatste auditie vooruit te zijn ge gaan. Er valt meer eenheid van opvat ting en betere aanpassing van de klank sterkte te constateeren. De violist verraste ons na de pauze door zijn mooi legato-spel in de „Rêve rie" van Vieuxtemps en aan den pianist komt een woord van waardeering toe voor de stoere begeleiding van Haas' liederen. m SCHWERZEL „DE PORCELEYNE FLES" Herinneringsbord- en tegel voor Dr. Euwe Door de Koninklijke Dclftsch-Aarde- werkfabriek „De Porceleyne Fles", waarvan de firma J. W. van Achter- bergh alhier de vertegenwoordigster is, zijn in verband met het feit, dat Dr. Euwe het wereldkampioenschap scha ken behaald heeft, een bord en een tegel in den handel gebracht, die op deze ge beurtenis betrekking hebben. liet cene is een prachtig uitgevoerd blauw Delftsch bordje met een diameter van IS c.M., een sierlijke rand omgeeft een middenveld waarin wij een schaak bord zien met aan weerszijden stukken, terwijl de beide overige hoeken van het schaakbord overgaan in de woorden ,J)r. Max Euwe" en „Wereldkampioen schaken." Eenvoudiger van uitvoering, niette min decoratief, is de tegel, gemaakt, vol gens de bekende Cloisonné-techniek. In den lichtkleurigen rand, waarvan één hoek de driekleur vertoont, zijn de woorden „Wereld-kampioen Schaken" aangebracht. Het middenveld vormt een schaakbord in zwart-wit, terwijl diago- naalsgewijze de woorden „Dr. Max Euwe" in blauw geschreven staan. De firma Achterbergh legt met deze twee modellen, die naar den prijs bin nen ieder's bereik zijn en blijvende waarde hebben, veel eer in. AMERSFOORTSCHE BESTUURDERS- BOND HERDENKT 35-JARIG BESTAAN Door den Amersfoortsclien Bestuur- dersbond zal op 4 Januari het 35-jarig bestaan in de Markthal met een feest avond herdacht worden. Op dezen avond, waaraan o.a. mede werking verleend wordt, door de muziek van H. J. Hegeraat., „De Stem des Volks" en de „Jonge Spelers", zal gesproken orden door den heer C. van der Lende namens het N.V.V. 's Middags is er een kinderfeest 13 t.m. 29 December. De Poth. Am. Kunstkring. Tentoonstelling van Ja- pansche kunstvoorwerpen uit de col lectie van Meurs te A'dam. Opening op 13 December n.m. 2.30 uur met inlei ding van den heer W. J. G. Meurs. 16 December. Lunchroom Princesse. Vergadering van „Handel en Nijver heid." 8.15 uur n.m. 16 December. Hotel Monopole. Verga dering van Christ. Onderwijzers. Spre ker: A, Wildeman. Onderwerp: „Lite ratuurproblemen." Zang door mevr. v. Binsbergen. 7.30 uur n.m. 16 December. De Valk. Vergadering van de Kiesverecniging „Nederland en Oranje". 8 uur n.m. 16 December. Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. De Weleerw. Heer Kap. C. Venings uit Utrecht houdt een lezing met lichtbeel den. Onderwerp: „De Hervorming 17 December. ,,d' Oranjeboom." Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkun de. Lezing met lichtbeelden over: „Ka merplanten en hun verzorging" door den heer G. Schoonderbeek, hortulanus R'damsche Diergaarde. 8 uur n.m. K.N.V.B.-OVERZICHT In het Zuiden vier overwin* ningen! Amersf. Boys neemt de leiding De vorst van de laatste dagen is oor zaak geweest, dat vele velden zoo hard waren, dat er niet op gespeeld kon wor den. En waar het deze afgeloopen Zon dag toch al een „inhaal-programma" be trof, zal men begrijpen, dat de voetbal niét zoo veelvuldig getrapt werd als men dat anders gewend is. In de eerste klasse afdeeling I nam Sparta de kop door een goede overwin ning op de „Kraaien" in den Haag. De Koogsche Football Club stuurde Hermes, zooals verwacht, met een nederlaag naar huis. Vriendenschaar stelde haar aanhang geducht teleur door in2e klasse A tegen nummer laatst van de ranglijst, Kinheim gelijk te spelen. Dan deed U.V.V. het in Haarlem tegen E.D.O. beter. Een gelijk spel (11) was het resultaat waardoor de geblokten een plaatsje stegen. E.D.O. daarentegen liet de gelegenheid voorbij gaan om de leiding te nemen. In de B-klasse behield West-Frisia de tweede plaats door Hilversum met 21 te kloppen. De Spartaan verbeterde haar positie door een zege op O.V.V.O. De vastgestelde wedstrijden In 3 C gingen geen van allen door. De stand is dus ongewijzigd gebleven De Amersfoortsche Boys hebben door een klinkende overwinning op Holland* de leiding in 3 D genomen. Elinckwijk hielp onze stadgenooten hierbij door ge lijk te spelen te Bodegraven. Het ia voor de Boys een mooi succes om do eerste helft der competitie als no. 1 te beëindigen met groote belangstelling zien wij de verrichtingen dezer flinke ploeg in de tweede helft tegemoet. In de vierde klas G. vond slechts de wedstrijd E.A.C.Quick plaats. Een onvolledig Quick verloor met 3—0. De wedstrijd Amsvorde—Voorwaarts vond geen doorgang, aangezien het terrein werd afgekeurd. De groote verrassing in de westelijke eerste klasse afdeeling II was wel de overwinning van „the Good Old" op D.H.C., dat de laatste weken niet voor de poes bleek. Dat is de eerste overwinning voor de Haarlemmers! Tubantia en Z.A.C. deelden de punten in het Oosten, waardoor de toestand van S.C.H. dat zelf weliswaar niet speelde, vrijwel hopeloos wordt. Enschede hand haafde zich als „der Dritte im Bunde'* door P.E.C. met een 21 naar huis te sturen. Het Zuiden waar men het dit jaar zoo op gelijke spelen heeft voorzien, bracht vier overwinning uit evenzoovele wed strijden. B.V.V. leverde een mooie presta tie door in Eindhoven P.S.V. te slaan, waardoor de Bosschenaren een flinke voorsprong hebben behaald op de overige runeers up. Juliana verloor van M.V.V., waardoor de club uit Maastricht naar de tweede plaats klom. Roermond schijnt herstellende, getuige de volle inzet tegen Longa. Een tevergeefschè reis maakte Eindhoven naar Bleyerheide dat hierdoor eenige sporten op de competitieladder steeg. In her Noorden was Veendam erg vriendelijk jegens Be-Quick. Als concur rent verspeelde zij een punt tegen H.S.C. Zelf wonnen de leiders normaal van Hoo- gezand, terwijl Velocitas op het nipper tje over Leeuwarden zegevierde. G.V.A.V* wist zich twee punten te verrijken ten koste van Friesland. Toch zullen de Groningers een ondergeschikte rol spe len, wat btereft de eere-plaats. Amersf. Boys Elinkwijk Baarn Z.N.C. Donar Holland Zeist Bodegraven A.P.W.C. Utrecht D.F.C. Feijenoord BI. Wit Stormvogels Z.F.C. D.H.C. D.W.S. H.F.C. Excelsior V.U.C Go Ahead Heracles Enschede P.E.C. A.G.O.V.V. Wageningen Tubantia Z.A.C. Ensch. Boys S.C.H. B.V.V. M.V.V. N.A.C Eindhoven Bleyerheide P.S.V. Longa Roermond Juliana N.O.A.D. Quick Veendam Velocitas G.V.A.V. Leeuwarden H.S.C. Friesland Achilles Sneek Hoogezand B.V.C. Culemborg Sopla Woerden E.A.C. Brederodes Voorwaarts Soest Quick Amsvorde 9 7 1 1 15 30-16 9 6 2 1 14 30—14 9 5 4 10 31—21 8 3 2 3 8 25-12 8 3 1 4 7 20—20 9 3 1 5 7 1622 9 3 1 5 7 18—35 7 2 2 3 6 18—17 8 3 5 6 20-22 8 2 6 4 12—31 9 6 2 1 14 16-8 9 6 1 2 13 28—10 8 5 2 1 12 13—6 9 5 2 3 12 24—13 9 2 5 2 9 12—15 9 3 2 4 8 26—20 9 2 4 3 8 19-23 9 1 3 5 5 13—23 9 1 3 5 5 15—30 8 O 6 2 10—28 9 7 2 0 16 23-6 9 7 2 14 20-9 9 6 1 2 13 24—13 8 4 1 3 9 15-8 9 4 5 8 15—21 9 3 2 4 8 10—20 9 2 3 4 7 14—17 9 2 2 5 6 15—19 9 2 2 5 6 15—20 8 1 7 1 4—22 10 6 4 16 22—14 10 4 4 2 12 23—17 9 3 5 1 11 14—10 10 4 2 4 10 22—21 10 3 4 3 10 14—16 9 2 5 '2 9 14—13 10 2 5 3 9 15-13 10 3 2 5 8 10-22 9 1 5 3 7 14—15 9 1 2 6 4 15-22 9 8 1 17 33—9 9 6 1 2 13—27-19 9 5 3 1 13 18—10 9 4 2 3 10 28—17 9 5 4 10 18—17 9 3 2 4 8 20-24 9 3 1 5 7 16—27 8 2 1 5 5 13—23 7 1 6 2 9—26 8 1 7 1 9-21 9 8 0 1 16 32—13 8 7 0 1 14 26— 8 9 7 0 2 14 29-12 8 3 2 3 8 25—20 9 3 2 4 8 23—25 8 3 0 5 6 24—30 8 3 0 5 6 10-31 8 2 1 5 5 13—19 9 1 2 6 4 13—32 8 0 3 5 3 12—20

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5