Dr. EUWE WERELDKAMPIOEN SCHAKE Gewonnen partij remise gegeven Aljechin eervol verliezer Het laatste krijgsgewoel GROOTE SPANNING ling- Hoe Euwe er kwam Wereldkampioen! 5c BLAD PAG 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 16 DECEMBER 1935 De laatste beslissende partij werd door Euwe op rustige en krachtige wijze gespeeld (Van onzen eigen verslaggever) AMSTERDAM, Zondagavond. De beslissende partij wordt gespeeld, het laatste moment van de match is geko men in een bijna ondragelijke spanning. De enorme zaal van het gebouw Bellc- vue aan de Marnixstraat kan nog niet aan allën plaats bieden, zoo'n groote be langstelling bestaat er voor het einde van dezen strijd tusschen twee geheel tegen elkaar opwegende tegenstanders. Wie had, na het voor Euwe ongunstig begin, kunnen vermoeden dat. deze laat ste partij de beslissing zou brengen, nog wel in voor Aljechin moeilijke omstan digheden? Het. begin van dezen avond brengt al dadelijk een verrassing: Aljechin ver schijnt in rok gekleed. Een met moeite bedwongen applaus klatert op, wanneer hij op het podium zich tot het publiek wendt; hij geeft een teeken dat hij iets wil zeggen, waarop dadelijk een volko men stilte heerscht. „Ik heb mij in avondtoilèt gekleed," zegt Aljechin dan, „als blijk van hoogachting voor mijn tegenstander." Dan keert hij het publiek den rug toe, neemt plaats, en Euwe doet den eersten zet: d2d4. De titanen strijd om den we reldtitel, toegespitst in één enkele beslis- gende partij, heeft een aanvang geno men De zaal biedt, een wonderlijken aan blik. Een artistiek wanproduct, in een gelig bruine kleur, die kwalijk harmonieert met bepaald smakeloozen roode lampen, is deze zaal allerminst de plaats, waar men zou verwachten dat een strijd van het intellect er zich in zou afspelen. Op een tooneel zit een rij toeschouwers voor een decor dat blijkbaar een voor stelling wil geven van een villa aan een Italiaansch meer in den zomer. De spe lers zelf zitten op een podium met een balustrade ervoor, omgeven door een scherm met „moderne" beschildering. Kortom, het is een omgeving, die geheel onwezenlijk aandoet: het lijkt wonder lijk, dat hier een wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken plaats vindt! Het verloop der partij Euwe koos wederom 1) d2—d4 waar tegen Aljechin tot veler verbazing dit maal geen „vreemde" verdediging de Hollandsche, de Indische aanwendde, doch 1) d7d5 en na 2) c2—c4 d5 x c4. Het aangenomen damegambiet dus, voor de eerste maal in deze match. Op den derden zet bracht Aljechin een nieuwtje, dat inmiddels geen bijzondere verbetering bleek. Euwe kon zich ge makkelijk ontwikkelen. Beide spelers fianchetteerden de koningsraadsheeren en op de negende zet leidde Al jechin een damemanoeuvre in, dat er gekunsteld uitzag en van twijfelachtige waarde bleek te zijn. De zwarte dame kwam op den ko- om erger te voorkomen moest Dr. Alje chin zijn g-pion offeren. Dit bracht ech ter slechts tijdelijk onlucht'ing, want de witte positie bleef de beste. Weliswaar voorkwam. Aljechin door 'n aardige ma noeuvre stukverlies, maar den geoffer- den pion won hij er niet mee terug.. ZWart probeerde nog een aanval langs de open g-lijn, maar deze liep op niets uit door de ongunstige opstelling van zijn dame. Tenslotte was Aljechin ge noodzaakt, de dames te ruilen en hierna ontstond een eindspel, waarin Dr. Euwe twee verbonden vrijpionnen voor was. Natuurlijk moest onze landgenoot dit eindspel op den duur winnen. Met het, oog op den stand van de match bood hij echter na den 40-sten zet remise aan, wat door Aljechin werd geaccepteerd, daar deze wel inzag, dat verdere tegen stand een zeker verliespunt zou betee- kenen. Hieronder volgt het verloop van de op windende partij. Wit: Dr. M. Euwe Zwart Dr. A. Aljechin Aangenomen Damegambiet. 1. d2d4 d7d5 De Hollandsche verdediging 1. f5 schijnt den wereldkampioen toch niet goed bekomen t,e zijn. 2. c2—cd d5xc4 Het. aangenomen damegambiet, dat tot dusver in deze match nog niet vertoond werd, hoewel er herhaalde malen gele genheid voor was. 3. Pgl—f3 De beste zet. Na andere voortzettingen bevrijdt zwart zich door c7e5. PbSd7 Een verrassing! Deze zet werd name lijk nog nooit, eerder toegepast. Gebruike lijk is de tegenactie 3. c5. Passief zijn de voortzetting 3. Pf6 of e6, terwijl po gingen om den gambietpion te behouden door 3. b5, of 3. c6 op niets uitloo- pen. Opmerkelijk is nog do agressieve zet van Bogoljubow 3. Pg4. De tekstzet is stellig niet slecht. On der omstandigheden zou zwart zelfs den gambietpion kunnen gaan verdedigen door Pd7bG. Euwe besloot dan ook na lang nadenken tot de zekerste voortzet ting, welke onmiddellijk den pion' terug wint, n.l. 4. Ddla4 c7c6 zwart heft direct de onaangename pen ning op en dreigt tevens b7—bó met be houd van den pion. Dus: 5. Da4xci PgS—f6 6. g2g3 Het fianchetto der raadsheeren lijkt in deze stand de aangewezen ontwikke- 6. g7g6 7. Pblc3 RfSg7 8. Rflg2 0—0 9. 0—0 Dd8—a5 Uit deze zet blijkt, dat Aljechin be grijpelijk! complicaties zoekt. In aan merking kwam Te8 om e7e5 voor te be- reieden. Deze bevrijdingszet wordt dan echter weer bemoeilijkt door Tdl, zoodat het er naar uitziet, dat de witte opstelling iets de voorkeur verdient. 10. e2e4 Daóh5 stellig zal Aljechin hier e7e5 overwo gen hebben. Na afruil op e5 en Rf4 of f2f4 behoudt wit. echter de vrijere stel ling. Met den tekstzet beoogt zw&rt na Pb6 te spelen Rh3, om den witten ko ningsraadsheer te ruilen, hiermede den witten koningsvleugel te verzwakken en tevens zijn eigen spel te ontwikkelen. Euwe weet dit plan echter door eenige eenvoudige zetten te beletten. 11. Dei(13 Nu geschiedt Pb6 niet meer met tem powinst en wordt, pion e4 gedekt, waar door Pc3 vrijkomt. 11. Pd7b6 12. Pc3e2 Men ziet het, na Rh3 volgt nu Pf4, wel ke zet trouwens ook na andere voortzet tingen dan Rh3 dreigt. De zwarte dame staat op h5 niet aanlokkelijk. De witte positie is nu stellig vrijer. Wanneer deze positie de consequentie is van' Aljecbin's derden zet, dan lijkt ons toch het be proefde 3. c7c5 beter. 12. Tf8d8 Wel de sterkste zet. Wit moet nu steeds op de dekking van pion d4 bedacht zijn, terwijl zwart eventueel met een paard op c5 of e5 kan komen. 13. a2a4! Een geniale conceptie! De bedoeling is, de zwarte dame geheel af te sluiten en inderdaad kan Aljechin zijn ontwikke ling niet gewoon voortzetten, doch moet hij met kunst- en vliegwerk zijn dame bevrijden. 13. Pb6d7 Dreigt Pc5 en verovering van den e- pion, waama de velden d5 en fó voor de zwarte dame vrijkomen. 14) b2b4 Eenvoudig en sterk. De dreiging Pc5 wordt voorkomen en het laatste beschik bare veld voor de zwarte dame op de vijfde lijn n.l. a5, wordt, afgesloten. Er dreigt thans zeer sterk Pe2f4. li) g6go Dit pionoffer is noodzakelijk, om dameverlies te voorkomen. 15) Pf3Xg5 Pd7e5 16) Dd3c2 Pe5g6 Eindelijk is de zet Pf4 belet. 17) h2h3 Dreigt Rg2—f3. Door een aardige ma noeuvre weet Aljechin thans stukverlies riog te voorkomen. 17) h7h6- 18) Rg2—f3 Pf6g4 Een tijdelijk stukoffer. Even later blijkt n.l. dat Pg5 geen terugtochtsveld meer heeft. 19) h3Xg4 Rc8Xg4 20) Rf3Xg4 Dh5Xg4 21) Pg5Xf? Het paard is verloren, dus neemt Dr. Euwe vanzelfsprekend den belangrijken f-pion, waarmede hij tevens de zwarte koningsvleugel uiteenslaat. 21) Kg8Xf7 22) Dc2—c4f e7—c6 Het is wel tragisch, maar thans is we derom de terugtocht voor de zwarte da me afgesloten. 23) f2—f3 Dg4h5 Interessant, maar onvoldoende is 23) Rd4!+ 24) Dd4: (niet 24) Pd4: wegens Dg3:+ Td4:? 25) fg4: en zwart staat schaak. In plaats van 24) Td4: heeft zwart dus niets anders dan Dg3:t 25) Pg3: en wit blijft een stuk tegen een pion vóór. 24) Rel—e3 Eindelijk is de stelling wat tot rust gekomen. Wit staat prachtig. Hij is een pion vóór en heeft de betere ontwikke ling. Bovendien dreigt de zwarte dame voortdurend verloren te gaan. 24) Td8g8 Om te trachten, langs de g-lijn wat te ondernemen. 25) Tfl—f2 Rg7—f6 Zwart opent de g-lijn. 26) Tal—fl Alvorens Th2 te spelen, moet wit eerst f3 dekken. 26) Pg6h4 Deze zet wordt door eenvoudig dame offer afdoende weerlegd. 27) Dc4Xe6f Kf7Xe6 Gedwongen, na Kf8 volgt Df6:f en na Kg7 neemt wit Ph4. 28) Pe2fit Kc6—f7 29 Pf4Xh5 Rf6e7 30) Kglh2 Ph4g6 31) Tf2b2 De b-pion moet gedekt worden. 31) Ta8—c8 Er dreigde b4bo met binnendringen langs de b-lijn. 32) f3f4 Pg6f8 33) f4f5 De witte vrijpionnen zijn op den duur onstuitbaar. 34) 35) 36) Re3Xg5 Ph5—f4 Pf4e6 37) Kli2—g2 38) Kg2—f3 39) Pe6—f4 40) Tfl—gl Re7gó Tg8Xg5 Pf8h7 Tg5hó+ Ph7—f6 Tc8g8 Th5gó In dezen stand had de partij moeten worden afgebroken. Aljechin, die besefte, dat bij verder spelen een nederlaag toch beslist onvermijdelijk zou zijn, accepteerde daarom het remisesaanbod van Dr. Euwe, die hiermede definitief het wereldkampioenschap veroverde, daar de stand thans 15^14^ geworden was. Onmiddellijk na het bes kend worden van dezen uits slag brak een oorverdoovend gejuich los. Men zong: Lang zal hij leven, en was niet tes vreden voordat de nieuwe wereldkampioen eenige woor* den had gesproken. Bescheiden als altijd sprak Dr. Euwe ongeveer als volgt: „Eigenlijk ben ik beduusd, dat de match nu plotseling afgeloopen is. De stelling was nog ingewikkeld; het had wel 2 a 3 uur kunnen duren, voor de moeilijkheden zouden zijn opgelost. Daarom waardeer ik het zeer, dat Al jechin mijn remise-aanbod aannam. Hij schonk mij hiermede n.l. mijn rust te rug, die ik 3 maanden lang heb ont beerd. Het verheugt mij buitengewoon, dat door deze match de belangstelling voor het schaakspel zoo enorm is toe genomen en dat zoovele supporters steeds van hun belangstelling deden blijken. Het nevenresultaat, dat ik nu wereldkampioen ben, is minder belang rijk. Trouwens, ik denk, dat ik het niet lang zijn zal!" Een luid gejuich scheen te zeg gen, dat de aanwezigen het met dit laatste minder eens waren. Hierna hief men spontaan het Wilhelmus aan, en tenslotte zong men. Aljechin ter eere, de Marseil laise. Ondanks achterstand wist hij zijn genialen tegenstander te bedwingen Heel Nederland leeft mee Toen het volijverige Euwe-Aljechin- comité zijn zeer omvangrijke werk zaamheden begon werkzaamheden die naarmate de datum van het. begin „REMISE-DOOD" NIET TE VREEZEN Eenige impressies van het emotioneele slot van de match Uil de toenemende belangstelling voor de laatste partijen, de groeiende spanning, die deze titanenkamp weet te scheppen lot en met den laatsten, beslisscnden zet van de laatste partij voor schakers en niet-schakers, binnen en buiten de Militiezaal, tot ver, heel ver over onze grenzenkan men zich voorstellen, dat in de directe om geving van het vreedzame strijdperk, de atmosfeer wel zeer geladen moet zijn. De tot diepe stilte gedwongen, onuitgesproken vurige wensch, die elk schakend Nederlander in zijn binnen ste mede ronddraagt is natuurlijk de uiteindelijk moeizaam bevochten zege van hum favoriet; de zenuwspanning, die de ruim 600 toeschouwers bevan gen heeft, uit zich in een luider ge zoem, een drukker bewegen en heen en weer loopen; zenuwen kalmee rend rooken, ondanks 't rookverbod. Stil kijken portretten van Oranjevor sten, Amsterdamsche vroede vaderen en gekantkraagde schutters van vroe ger tijden op dit ongewoon gebeuren neer; zij geven de zaal een voorname rustige sfeer, die weldadig aandoet. Het is ongelooflijk hoe gauw een zet der spelers in enkele seconden, de heele zaal door, tot achter in de koffie kamer doorkomt; de demonstratiebord verzorgers kunnen dat tempo niet bij houden! Landau, Maroczy en Kmoch alleen zijn op de spelersruimte toege laten; alle andere schaakmeesters zijn verhuisd naar de enorme in hoefijzer vorm opgestelde perstafel. Daar achter 4 rijen stoelen, bezet tot do laatste. Achter die zitplaatsen, het publiek „langs 't lijntje"; niets als kijkende ge zichten, waarop intense spanning en medeleven te lezen is; roode gezichten, gebrilde, opgewondene, kalme, gebaard en gladgeschorene; enkele kwieke da meshoedjes en kleurige shawls breken prettig de eentoonigheid van de reek sen eendere mannencolbertjes, artistie ke lokken of glimmende schedels. 'n Vonkje is maar noodig om 't vuur werk van enthousiasme te doen ont branden. Men voelt de onuitgesproken vraag: „Zou het vanavond zijn?" Maar neen, Caissa en Aljekine beslis sen anders. Aljekine zou Aljekine niet zijn, als hij met zijn geniaal trio niet alles op alles zou zetten en een „erop of eronder" partijtje spelen zou! Het begon dan ook met een opdrin gen der centrum-pionnen, een paarden- jacht, n echte „Wild-West-opening", doch Euwe toonde zich moedig en han dig ruiter en wist op listige wijze de geslingerde lasso's en strikken te ont wijken. Tenslotte kwam de zware artillerie in 't veld; diverse strategische punten werden onder vuur genomen, terwijl de Koninklijke lijfgarde van Wit een onbesuisden stormloop inzette, die door een fijne manoeuvre der zwarte troe pen tot staan werd gebracht (f6!). De kansen op een onbeslisten strijd waren groot en den volgenden dag be vestigde dit het verdere verloop der partij. Het opgeblazen „41e zet-incident was tenslotte oorzaak van een ontla ding van de hevige zenuwspanning, die niet meer te bedwingen was en zich in een spontane ovatie uitte toen Alje kine Euwe de hand reikte. Hierop zul len wij deze kleine onaangenaamheid dan ook maar schuiven en liefst maar gauw vergeten. De dertigste partij, het slot Een bekend filosofisch aangelegd schaker zeide mij dezer dagen: „Deze strijd om het wereldkampioenschap is de tragedie van den ondergang van het schaakgenie „Aljekine". Wie deze uitlating aanvechtbaar zou achten, ver- gete niet, ook op den physieken en mo- reelen kant van dozen strijd te letten. En de verschillende gebeurtenissen, die zich gedurende de laatste partijen voor deden onderlijnen deze tragiek wel scherp, daar insiders nog wel meer weten dan algemeen bekend geworden is en dat is maar goed ook! Van dit standpunt bezien, moet men zich niet laten verleiden tot een een zijdige critick en veroordeeling en dit op de allerlaatste plaats door een ove rigens alleszins te billijken sympathie voor onzen nationale n en we- re. 1 d-kampioen, Waardeering voor goede prestaties van den tegenstander is de faire sportieve geest, die immers den Hollanders siert, zooals het co mité voor den aanvang van de beslis sende partij zeide in een kort juist woord op 't juiste moment tot de ge heel met belangstellenden gevulde enorme zaal in „Bcllevue". Moge hier „veel begrijpen ook veel doen verge ven!" Wat beide meesters ons hebben ge schonken op schaaktheoretisch gébied is werkelijk niet te evenaren; alle con clusies en gevolgen voor ,,'t moderne schaak" zijn daaruit nog niet te over zien. Het „doodloopen op remises a la Capablanca" is wel zwaar gelogen straft dit staat vast! Een gewel dige opbloei van het Neder] andsch Schaakleven, vooral onder de jongeren is hiervan allereerst een gevolg; die pere studie van de d4-opening en haar varianten, geniale middenspelcombina ties, eenige brillante eindspelen (28e partij!) en tenslotte fijngeestige „ana lysehumor" (Tartakower) en tal van aardige anecdotes en bijdragen met deze kamp verband houdende, droegen het hunne bij tot verrijking van de schaaklitteratuur. En dan mag ik niet vergeten, dat alle schakels over de ge- heele wereld bijna 3 maanden lang hun aandacht, richiten op 't. kleine Ne derland, dat de eer genoten heeft, dat een van de geweldigste schaakgebeur tenissen der laatste jaren binnen zijn grenzen zich heeft afgespeeld! H. B. D. der match naderde steeds intensie ver werden, was door verschillende toonaangevende schaakspelers in den lande reeds meermalen de vrees geuit, dat onze nationale kampioen hoe gaarne men hem dan ook de gelegen heid gunde, den wereldkampioenstitel te bentachtigen, geen kans had om den geweldigen Aljechin uit het zadel te lichten. Het is weer. die vrees hield men meestal voor zich of besprak ze in intiemen kring, zoodat de buitenwe reld er geen kennis van kreeg, te meer daar ze in de pers ook niet tot uiting werd gebracht. Wel werden er vergelij kingen gemaakt tusschen de door Al jechin en Euwe behaalde resultaten in matches, in tournooien etc. en moest mert wel erkennen, dat de score van Euwe in 't niet viel als men deze ver geleek met de geweldige prestaties van den wereldkampioen. Toen de eerste partij door Aljechin op meesterlijke wijze was gewonnen, beschouwde men dit als een slecht tees ken voor Euwe. Weliswaar wist Euwe in de tweede partij schitterend revan che te nemen, doch toen de derde en vierde partij wederom voor Euwe ver loren gingen, de vijfde en de zesde met remise eindigden en de sensationeele zevende partij, die hier in Utrecht ge speeld werd, eveneens door den we reldkampioen werd gewonnen, waar door de stand 52 werd. leek het er inderdaad veel op. dat de ..pessimis ten" gelijk zouden krijgen. Men hoorde toen al hardop zeggen „Dat wordt een debacle voor Euwe!" Men moet dan ook groote bewonde ring gevoelen voor Euwe, dat hij zich door dezen achterstand niet liet ter neerdrukken. Integendeel, hij klemde de tanden vaster op elkaar, speelde geen Fransche verdedigingen meer een der hoofdoorzaken van zijn min der gelukkig begin en won de achtste partij met wit spelende na 69 zetten. (Stand 53.) Maar de negende partij waarin Euwe zwart had. ging voor hem 'na 40 zetten weer verloren. Stand 63). Doch toen kwam Godin Caïssa de onherekenhare onzen kampi oen te hulp. Met zwart spelende, was op één na iedere partij voor Euwe verloren ge, gaan, wel het beste bewijs, dat men met wit spelende een voordeel heeft, hetgeen in ieder groot tournooi op nieuw wordt bewezen. Het bekende Hollandsche spreekwoord „de eerste klap is een daalder waard", zouden we toepasselijk kunnen maken op het schaakspel mot. een kleine variatie on zeggen: de eerste zet is een daalder waard". Dit als intermezzo. Maar toen Caïssa te hulp kwam, verloor Euwe niet langer zijn partijen, waarin hij met zwart speelde. De tiende, twaalfde en veertiende partij waarin Euwe wit had. won hij in 41, 36, resn. 41 zetten, de elfde en dertiende, beide met zwart spelende maakte onze kampioen remise in 30 resp. 59 zetten. En zoo kwam de stand na de 15e partij op 714—714. De uitwerking van Euwe's overwin ningen was éclatant. Over belangstel ling van de zijde van het publiek was trouwens niet te klagen. Dat de scha kers de match met spanning volgden is begrijpelijk. Doch dat menschen van eiken leeftijd, van beiderlei kunne, van velerlei positie, rijk en arm, jong en oud. geleerd of ongeletterd hoewel ze van het spel zelve geen notie hadden met. groeiende interesse de evolutien der meester op de 64 velden volgden, is minder goed verklaarbaar. Zeldza me staaltjes zouden daarvan verteld kunnen worden. Op verschillende scho len hier ter stede worden vóór de les uren de kansen van Euwe druk be sproken. Als eon_ partij was afgebroken kwamen er jongelui met zakschaak- bordjes naar de les om hun medeleer lingen niet alleen den stand te laten zien. maar ook om te vertellen, hoe Euwe vermoedelijk kon winnen of re- Hulde aan Dr. Euwe Na een wekenlange spanning Bij den schaak-expert en -leek, Na een strijd, die vóór dan mat-zet Nog het mééstafmattend bleek. Na een serie'paarde'n-sprongen En een loopers-looperij, Na een A.-tot-Z.'sche studie Van de Zetten der partij, Na een vaak nerveuze stemming Om het bord en in het land. Kwam thans eind'lijk de begeerde En zoo druk besproken „stand'T Steden, dorpen en gehuchten, Nog zoo groot of o, zoo klein, Wachtten mef gespannen aandacht, v Wat het resultaat zou zijn Radio werd ingeschakeld 's Avonds tegen kwart na tien: Een verslag van d'ooggetuige, (Die de zetten had gezien!^ En dan was het: paard genomen, Of: dat kostte een pion, Maar gelukkig klonk dan gauw al. Dat dat offer héél goed kon Doctor Euwe: onze hulde Voor Uw fraaien zegetocht Op Aljechin, die zijn schaakhuid Toch wel héél duur heeft verkocht, U bent thans van nationaal tot Wereld-held gepromoveerd Een promotie, die men dankbaar In ons landanalyseert!! PHILIA (Nadruk verboden.) mise kon houden. En wie een weinig psychologie bestudeerde, kon aan de gezichten van de jongens zien of Euwe kans had om te winnen, dan wel dat Aljechin de betere kansen had. Maar zoo is niet alleen de jeugd! In de spoorwegcoupé's zag men reizigers met een zakschaakbord en het ochtend blad de partij naspelen en het spreekt wel boekdeelen, dat de verkoop van schaakborden en schaakstukken de laatste weken steeds crescendo is ge gaan. Doch om op de match zelve terug te komen. De 16c partij won Aljechin met zwart na 65 zetten, de 17e en lSe wer den remise, terwijl Aljechin óók de 19e partij met wit won na 57 zetten. De stand was toen weer in het voordeel van den wereldkampioen n.l., 10% tegen Doch daarna volgden de 20e en 21e partij, die Euwe beide op schitterende wijze won en wel zoodanig, dat Alje chin vermoedelijk tengevolge van deze beide vcrliespunten tegen Euwe geen d4-openingen moer durfde te spelen. En zoo werd de stand na de 21e partij weer ÏO'A10XA. De spanning steeg! Toen volgden drie remise partijen en werd de stand 12—12 gelijk. Doch nadat onze Nedcrlandsche kam pioen achtereenvolgens de 25c en 26e partij op onberispelijke wijze tot winst wist te voeren, waardoor hij voor 't eerst in deze spannende match de lei ding kreeg, steeg de spanning ten top. Met een stand 1412 cn nog slechts 4 partijen te spelen deed de enthousias ten reeds zeggen, dat de titel van we reldkampioen Euwe niet meer kon ont gaan. En gelukkig hebben die enthousiasten gelijk gehad. In de laatste partij, die door Euwe prachtig werd gespeeld en die hij gemakkelijk had kunnen win nen bood hij zeer sportief remise aan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9