Laval verweert zich INDIA BANDEN 4000 AUTO SLIP GEVAAR GA1AGE MOLENAAR DE EEMLANDEQ Woensdag 18 December 1935 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34e Jaargang No. 146 Félle critiek op zijn beleid Verkiezing van Benesj Italië vermeldt eigen nederlaag Italië wél naar Volkenbondsraad PARITEITSEISCH DER JAPANNERS EEN MOTIE VAN WANTROUWEN Hoare houdt het bed Belangrijkste Nieuws Laatste berichten Eerste blad pag. 3 Licht op 4 uur 13 min. HEVIGE BRAND IN ROEMENIE Denemarken en de valuta-wet AMERSF00RÏ5CH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15. binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1--4 regels f 1.05 mei mbegnf van «en c-ew .snummer elke regel meer f 0.25 Liefdadigheias-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extn. f C.05 De regeering is met 304 tegen 252 stemmen in de meers derheid gebleven „Ik zal deze politiek voortzetten" PARIJS, 17 Dec. Laval heeft van ochtend in de Kamer zijn beleid ver dedigd naar aanleiding van de critiek op het door hem en den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken. Sir Samuel Hoare opgestelde bemiddelings voorstel. Frankrijk, aldus Laval, is trouw aan het Volkenbondspact en tracht den vre de te herstellen. Het heeft geprobeerd de vijandelijkheden te doen staken, zelfs voor deze waren begonnen. Laval herinnert vervolgens aan de verschillende besprekingen, welke hij heeft gevoerd, te Rome. te Genève en te Londen en aan de samenwerking mei Engelaptf. Laval denkt steeds aan den vrede ten behoeve van Frankrijk en handelt dienovereenkomstig. I-Iii verklaart alles te doen om een oorlog te voorkomen. „Wij handelden in op dracht van den Volkens bond Toepassing van artikel 16 had een oorlog ten gevolge kunnen hebben. Men verwijt ons een premie te stel len op den aanval; wij hebben even wel slechts een plan opgesteld, doch mochten geen beslissing nemen, aange zien wij slechts in opdracht van den [Volkenbond handelden. Laval wijst de onrechtvaardige en onjuiste critiek van de hand. Iederèen eischt vrede en Laval ver klaart in naam van den vrede te heb ben gehandeld. Laval besloot „Onze vrije, sterke repu bliek wil met allen samenwerken om iden vrede in Europa te handhaven en daarom heb ik reizen gemaakt naar Rome en Moskou." Ik onderhandel met alle mogendhe den, die verklaren bij te wallen dragen aan het werk van de Europeesche re constructie. Ik zal deze politiek, welke in overeen stemming is met mijn geweten, omdat zij uitsluitend de handhaving van den Vrede ten doel heeft, voortzetten. Laval heftig gecritiseerd Na de verklaring van minister-presi dent Laval hebben de vertegenwoordi gers der partij van de linkerzijde een aanval op de regeering ondernomen. Na elkaar spraken twee socialisten en een communist, die de buitenlandsche politiek van Laval op scherpe wijze cri- tiseerden en hem venveten tegenover den Volkenbond te hebben gefaald. Motie Blum en vers trouwensquaestie De leider der socialisten Leon Blum eischte evenwel een directe beraadsla ging over de buitenlandsche politiek. Hij kondigde aan. direct een interpel latie te zullen indienen over de buiten landsche politiek, waarvan hij een di recte behandeling eischte. Laval verklaarde tegenover deze in terpellatie de kwestie van vertrouwen te zullen stellen. PARIJS, 17 Dec. (A. N. P.) Bij den aanvang van de middagzitting der Fransche Kamer besloot de Kamer met algemeene stemmen, nog in deze zit ting te bepalen, wanneer de interpella ties over de buitenlandsche politiek in behandeling zouden komen. Laval had daarvoor den 27sten December voorge steld. terwijl Leon Blum in de ochtend zitting onmiddellijke behandeling van zijn interpellatie had gecischt. Thans stelde Leon Blum voor. de in terpellaties over de buitenlandsche po litiek te houden op 20 December, waar bij de radicaal-socialist Pierre Cot zich namens zijn fractie aansloot en tegelij kertijd een zeer scherpen aanval deed op het Fransch-Britsche plan tot bijleg ging van het Ilaliaansch-Abessijnsche conflict. Hij verweet Laval, dat deze door de collectieve veiligheid niet te eerbiedigen de veiligheid van Frankrijk in gevaar bracht. De communist Peri verklaarde zich eveneens accoord met den datum van 20 December en was van meening. dat hoe sneller er een regeeringswisseling zou komen, hoe beier dat zou zijn voor Frankrijk Laval antwoordde, dat hij aan zijn politieke verklaring van vanmorgen niets had toe te voegen. Ilii zou er ech ter niet aan denken, onder vernede rende omstandigheden naar Genève te gaan. Hij zou in Genève geen andere politiek verdedigen, dan die hij van morgen in de Kamer had uiteengezet. Wanneer de tegenstanders van zijn po litiek deze zoo gevaarlijk achtten, moesten zij niet tot den 27sten wach ten. doch onmiddellijk een keus doen. Laval verklaarde zich ermee accoord, dat op 27 December a.s. een groot alge meen debat over de buitenlandsche po litiek zal worden gehouden. Bij inter ruptie noemde hij het. gerucht onjuist, dat men in Engeland Italië een leening zou hebben beloofd, indien dat land het plan zou aannemen. Regeering wint Bij de stemming stelde de regeering de vertrouwenskwestie. Met 304 tegen 252 stemmen bleef zij in de meerder heid en besloot de Kamer, dat de in terpellaties over de buitenlandsche po litiek pas op 27 December a.s. aan de orde zullen komen. Laval vertrekt nog vanavond te 23.20 uur uit Parijs naar Genève, om de vóór morgen bijeengeroepen zitting van den Volkenbondsraad bij te wonen» Begrooting van buitens landsche zaken aangenos men PARIJS, 17 Dec. (Reutter). Na hee debat, dat uitliep op de motie van ver trouwen voor de regcering, heeft de Kamer de begrooting van buitenland sche zaken aangenomen, nadat een zeer kort debat was gevoerd, waarbij Laval er mede accoord ging, dat de in terpellatie van den oud-minister van marine. Stern, over de Fransche vloot- politiek, eveneens op 27 December be sproken zou worden. De TsjechosSlowaaksche mi nister van buitenlandsche zaken is staatspresident geworden Uit Praag wordt geseind, dat dr. Benesj, de Tsjecho* Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, is ge* kozen tot president van de republiek Hij volgt den Za* terdag j.l. afgetreden presi* dent Masaryk op. President Benesj In de eerste verkiezingsronde zijn 340 stemmen op dr. Benesj uitgebracht. In tol aal werden 442 stembriefjes inge leverd, waarvan er 76 blanco waren. Dat Benesj tot het hoogste ambt in den Tsjecho-Slowaakschen staat zou worden geroepen, viel reeds gisteren in den loop van den dag te voorzien, nadat prof. Nemcc, Benesj' tegen-can- didaat, zich had teruggetrokken, zoo dat Benesj als eenig candidaat over bleef en de Nationale Vergadering de keuze dus wel bizonder gemakkelijk werd gemaakt. Van welingelichte zijde wordt aan gaande het zich terugtrekken van Ne- mec, den leider van den Tsjecho-Slo waakschen nationalen raad. nog het volgende medegedeeld: Nemec, die door politieke partijen was uilgenoodigd zich candidaat te stellen, had als voorwaarde gesteld, dat hii daaraan slechts gehoor zóu ge ven. indien hii candidaat zou zijn van de meerderheid der politieke partijen. De onzekere houding van één der par tijen echter heeft hem aanleiding ge geven van zijn candidatuur af te De Italianen moeten zich in Seire terugtrekken, na hardnekkig tegen* stand geboden te hebben De Onbekende Soldaat.... RÓME, 17 Dcc. 1-Iet. 73ste legerbe- richt, dat maarschalk Badoglio seint, luidt: Aanzienlijke vijandelijke strijdkrach ten, die geschat worden op 3000 man, hebben onze vooruitgeschoven verken- ningsposten aangevallen en bij Gue- Mai Tinichet over de rivier Takasse verspreid. Onze Erithreesche afdeelingen heb ben zich, na hardnekkigen tegenstand terug getrokken over den Dèmbegina- pas. Te zelfder tijd is een andere groep gewapende Abessijnen te Gue over de rivier Onawal getrokken om een om trekkende beweging uit te voeren in het gebied van Scire, waarvan de be volking zich had onderworpen. Deze manoeuvres van den vijand leidden tot een gevecht, dat nog aan den gang is en waaraan ook van Itali- aansche zijde de luchtmacht en de tankafdeeling deelnemen. Bij de eerste gevechten zijn vier offi cieren en negen manschappen van de zwarthemden gedood, terwijl drie offi cieren werden gewond. De verliezen van den vijand zijn nog niet bekend doch moeten aanzienlijk zijn. LONDEN, 17 Dec. (A.N.P.) Uit Des sie wordt gemeld, dat volgens een niet bevestigd bericht, uit het Danakil-ge- bied inboorlingen de wrakstukken zou- deu hebben gevonden van twee Ita liaansche bombardementsvliegtuigen, welke in de woestijn zijn verongelukt. ROME, 17 Dec. (Reuter). Alle me talen kransen, welke sedert het einde van den Grooten Oorlog bij het gral van den Onbekenden Soldaat zijn ge legd, zullen aan den staat worden ge schonken om gesmolten te worden. GENÈVE. 17 Dec. (Reuter). Was er eerst sprake van dat Italië geen ver tegenwoordiger naar Genève zou zen den. thans wordt medegedeeld dat Ita lië ten minste den eerste dag in den Volkenmondsraad zal worden vertegen woordigd door Sova Scoppa. den secre taris-generaal van de Italiaansche dele gatie van den Volkenbond. HERVATTING VAN HET OFFENSIEF De Italianen gewagen van een gevecht in Ogadèn ADDIS ABEBA, 17 Dec. fReutêr). Uit goede Italiaansche bron wordt ver nomen, dat de Italianen het offensief in Ogaden hebben hervat. Voorafgegaan door een escadrille van negen vliegtuigen, die de Abessijn- sche voorhoeden bombardeerden en verschillende slachtoffers maakten, heeft de Somali-infanterie, daarbij ge steund door tanks, op 65 K.M. ten Zui den van Sasabaneh de Abessijnsche li nie aangevallen. Er hadden verwoede gevechten plants, zonder dat aan een van beide zijden groote voordeelen werden behaald. (De Abessijnen gewa gen inmiddels van de verovering van talrijke Italiaansche pantserwagens.) Laat Uw Garage-houder thans MONTEEREN, Centraal-Stock: N.v. ATOC i.o. Hoogeweg 14 Tel. 884 Amersfoort WERELDGEBEUREN MOEILIJKHEDEN TER VLOOTCONFERENTIE Toch acht men de kansen op een schik king nog niet geheel uitgesloten Uit de besprekingen, welke tot dusver ter vlootconferentie, die momenteel te Londen wordt gehouden, zijn gêvoerd, blijkt overduidelijk, dat de tegenstel lingen nog steeds een zeer ernstig ka rakter dragen. De moeilijkheden, die zijn onstaan, spruiten niet in de laatste plaats voort uit den eisch der Japanners, die het pa riteil sbeginsel ten aanzien zoowel van Engeland als van Japan verwerkelijkt wenschen te zien. Met andere woordèn: Japan verlangt, dat zijn maximum tonnage niet zal onderdoen voor die der zooeven genoemde maritienne-mo- gendheden. De beide Angelsaksische staten gaan, bij de beoordeeling van de sterkteverhouding der verschillende vloten van een geheel ander beginsel uit: zij braken bij voortduring een lans voor gelijke veiligheid ter zee, hetgeen heel iets anders is dan gelijkheid, wat de numerieke sterkte der vloten be treft. Ter Motiveering van hun afwij kend standpunt hebben de Engelschc en Amerikaanschc bij voortduring la ten uitkomen, dat hun landen in wei zicht van een emfwy bmg gtabgtkbfw nig opzicht in een veel moeilijker po sitie verkeeren dan Japan. Wat. de Ver- ecnigde Staten betreft, dezen moeten hun vloot verdeelen over twee wereld zeeën, terwijl Groot-Britannië zich zelfs voor de noodzaak ziet geplaatst zijn maritieme kracht in zeer belangrijke mate te versnipperen over feitelijk alle zeeën der wereld. Japan daarentegen verkeert te dezer aanzien in een be voorrechtte positie; immers, het kan er zich te bepalen zijn maritieme strijd krachten samen te trekken ,in de wa teren van het Verre Oosten. Wanneer Japan nu zijn zin zou krijgen op het stuk der sterktepariteit, dan zou naa men te Washington en Londen van oordeel is een uiterst onbillijke toe stand zijn geschapen, aangezien een Japansche vloot, die., wat de maximum- tonnage betreft, even sterk zou zijn a's v—F"-"'"'"' af van Amori'-e. bei. de laatstgenoemde landen in een zeer zwakke positie zou brengen. Bovendien mag niet over het hoofd worden gezien, dat de strategische positie van Japan, eilandenrijk als het is, toch reeds zeer gelukkig is, onder meer wegens de vele sterke steunpunten, waarover het kan beschikken. Daar zoowel de Vereenigde Staten als Engeland zeer groote belan gen hébben in het Verre Oosten, zijn beide Angelsaksische staten er niet voor te vinden Japan ter zee conces sies te doen, die hun eigen positie vol komen zouden onderwijzen. Het gevolg van den tegenstellingen, die met betrekking tot dit onderdeel van het vlootvraagstuk zijn gerezen, tot inmiddels reeds geweest, dat, aan gezien voorloopig te dezer zake geen vorderingen zijn te verwachten, de verdere behandeling der pariteitskwes tie voorloopig is uitgesteld; men zal thans trachten of men het eens kan worden over het Engelschc voorstel, dat ertoe strekt vooraf elkander op de hoogte te stellen van de vlootprogram- ma's, die de verschillende maritieme mogendheden van zins zijn in het eer ste zestal jaren uit te voeren. De eerste vraag, die rijst, is: is de kans voorgoed verkeken, dat men ten aanzien van den Japanschen pariteits- eisch te eêniger tijd tot overeenstem ming komt? Deze vraag zou men, ge zien het feit, dat de meningen over de gelijkheidskwestie ten zeerste uiteen- loopen, geneigd zijn bevestigend te be antwoorden. Toch zijn er optimisten, die van oordeel zijn, dat men de hoop nog niet geheel behoeft op te geven. Deze blijmoedige opvatting is gebaseerd op het feit, dat Nagano, de Japansche admiraal, die zijn land ter vlootconfe rentie als delegatieleider vertegenwoor digt, achteraf schijnt te hebben toege geven, dat, wanneer men het vraagstuk der zeestrijdkrachten bestudeert, men inderdaad terdege rekening dient te houden met de strategische en geogra fische onstandigheden der betrokken landen. Deze erkenning zou erop kun nen wijzen, dat. Japan tenslotte bereid zal zijn z'n goedkeuring te hechten aan een minder starren vorm der vloot- pariteit en dus genoegen zal nemen met een principieele gelijkheid, waarbij intusschen zeer ernstig rekening wordt gehouden met bijzondere moeilijkheden, waarvoor sommige landen zich zien geplaatst. Hoe dit. zij, te Londen ziet men ten aanzien van de netelige aange legenheid de toekomst niet heelemaa! WORDT DONDERDAG DOOR LABOUR INGEDIEND Men verwacht dat de verdedi» ging door minister Hoare in het Lagerhuis een militant karakter zal dragen Hoogerhuis stelt motie op LONDEN, 17 Dec. (A.N.P.) De par lementaire Labour-fractie heeft in een hedenmiddag gehouden buitengewone vergadering besloten, in de Lagerhuis zitting van Donderdag a.s. de volgende motie van wantrouwen tegen de regee- ringspolitiek in te dienen: „De door de Britsche regeering als basis voor een ItaliaanschAbessijn sche regeling voorgestelde voorwaar den beloonen den aanvaller ten gunste van het slachtoffer, vernietigen de col lectieve veiligheid en zijn in strijd met den uitgesproken wil van het Engel- sche volk en van het Volkeribondssta- tuut, tot welks steun de eer van Groot- Britannië verplicht. Het Lagerhuis eischt derhalve, dat deze voorwaarden terstond worden verworpèn." De motie zal door den leider der La bour-fractie, majoor Attlee, worden in gediend. De z.g. „imperialistische groep" der conservatieve parlementsfractie, be staande uit Hooger- en Lagerhuis-frac ties, heeft heden den minister-president een telegram gezonden, waarin zij hun steun toezeggen aan de pogingen der Britsche regeering tot oplossing van het ItaliaanschAbessijnsche conflict langs vreedzamen weg. Het telegram werd door 37 parlementsleden getee- kend. Zal Baldwin zelf de vers trouwensquaestie stellen? LONDEN, 17 Dec. (A.N.P.) Heden avond is medegedeeld, dat de minister van buitenlandsche zaken, zooals oor spronkelijk werd verwacht, zal deelne men aan de Lagerhuisdebatten van Donderdag a.s. Hij zal het debat openen met een uitvoerige uiteenzetting van de omstandigheden en overwegingen, die tot uitwerking van de Parijsohe vredesvoorstellen hebben geleid. In in gewijde kringen meent men te weten, dat Hoares rede geen deemoedige ver dediging zal zijn, doch een zeer mili tant karakter zal dragen. Weliswaar zal hij niet alle details onthullen, maar het Lagerhuis toch zoo vérgaande me- dedeelingen doen, dat men een duide lijk beeld van den toestand kan krij gen. Het debat zal gesloten worden door minister-president Baldwin, die, naar verluidt, eenvoudig de vertrouwens kwestie zal stellen. Hij wil daarmee het voornemen van de Labour-fractie verijdelen, die een stemming wil krij gen voor of tegen de vredesvoorstellen, teneinde een deel der regeeringsaan- hangers ertoe te brengen, tegen de re- geeringspolitiek te stemmen. Hoogerhuis zeer onts stemd LONDEN, 17 Dec. (Reuter). Het debat in het Hoogerhuis over de Abes sijnsche kwestie, dat was vastgesteld op Woensdag, zal Donderdag a.s. ge houden worden, op denzelfden dag dus als in het Lagerhuis. De motie die zal worden ingediend en die het onderwerp der debatten zal vormen is aldus opgesteld: Het Hooger huis zal geen instemming verleenen met eenige oplossing van het Itali aanschAbessijnsche conflict, welke onze internationale verplichtingen krachtens het Volkenbondspact ver waarloost, door den aanvaller na zijn niét geprovoceerden aanval grooterc concessies te verleenen, dan hij dooi vreedzame onderhandelingen zou heb ben verworven. LONDEN, 17 Dec. De hedenoch tend gehouden kabinetszitting heeft anderhalf uur geduurd. Direct na afloop van deze kabinets zitting hebben Baldwin, Eden en Charn berlain, evenals Sir Robert Vansittari den minister van buitenlandsche zaken in zijn woning een bezoek gebracht. LONDEN, 17 Dec. (Reuter.) Sir Samuel Hoare zal de kabinetszitting van vandaag niet bijwonen, daar de doktoren hom hebben voorgeschreven Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DAGELIJR* SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN op andere pagina's STADSNIEUWS Vergadering van den gemeenteraad. (Tweede Blad, pag. 1). Geluigenisavond van Kerk en Vrede. (Tweede Blad, pag. 1). Lezing over kamerplanten en haar verzorging. (Twééde Blad, pag. 2). Propagnnda-avond der Soc.-Dem. Vrouwenclub. (Tweede Blad, pag. 2). vVEEKVERWACHTING Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. VerwachtingMatige tot zwakke veranderlijke wind, tij delijk opklarend, weinig of geen neerslag, lichte vorst 's nachts, overdag om het vriespunt. Hoogste barometerstand 767.6 te AkureyrL Laagste barometerstand 749.8 te Genua. Laat thans Uw autobanden voorzien van 'n speciale slip- groef, OVERDWARS, alleen deze groef is slipvrij en beter dan andere profielen. Wij snijden deze groef voor U op onze nieuwste machine Stationsplein, Tel. 1210, Amersfoort In de werkplaatsen van een gevangenis BOEKAREST, 17 Dec. (A.N.P.) He denavond is in de werkplaatsen van de gevangenis te Vacarescti nabij Boeka rest, waar meer dan duizend gedeti neerden verblijven, een groote brand uitgebroken. Het vuur breidt zich nog steeds uit en alle pogingen worden in het werk gesteld om tc voorkomen, dat het overslaat naar de in de nabijheid gelegen cellulaire afdeeling, waar de opgesloten gevangenen zich tot nog toe rustig gedragen. KOPENHAGEN, 17 Dec. (Reuter). Het „Folketing" heeft Dinsdag de zoo genaamde valuta-wet definitief aange nomen. Deze wet ligt ten grondslag aan de huidige buitenlandsche handelspolitiek der Deensche regeering. Tijdens de debatten verklaarde een vertegenwoordiger van de Vrije Volks partij, dat de economische onderhande lingen mot Diiitsrhland een toetssteen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1