BLACK CAP Cognac Vieux XXX CHAMPAGNE NOCTON 6 Co J. A. Schoterman Zn. Binnenland 50-JAR1G JUBILEUM „EXTRA" per kruik f3.25 Dr.MAXEUWE per flesch f3.75 BegrootingKoloniën goedgekeurd ZUIDERZEEFONDS J. A. SCHOTERMAN Zn. UTRECHTSCHESTRAAT 17 DE SLACHTOFFERS DER UIVER-RAMP SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER OP AUDIËNTIE OLD SCOTCH WHISKY P. fl. f 3 75 J. A. SCHOTERMAN Zn. UTRECHTSCHESTR. 17 Ao 1878 - Tel. 145 BLAD PAG 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 DECEMBER 1935 istr slraat 17 Wijnhandel Gevestigd 1878 Telefoon 145 VAN „DE BETUWE" Een rondgang over deze be# kende Tielsche jam# fabriek Bedrijf dat zich steeds uitbreidde TI EL, 17 December. Op Vrijdag 2 December zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Mij. De Betuwe te Tiel als jamfabriek werd opgericht. Gehoorgevende aan oen uitnoodiging van de directie van deze maatschappij, brachten wij dezer dagen een bezoek aan dit interessante bedrijf. Ecnerzijds was het jammer, dat dit jubileum juist in den winter viel, daar wij nu slechts een gedeelte van de fa briek in werking konden zien. Het is duidelijk, dat hot, bedrijf alleen gedu rende de zomermaanden op volle kracht werkt, wanneer de oogst van de Neder- landsche fruitteelt in de fabrieken ver werkt wordt. Doch anderzijds zou het de vraag zijn geweest of de directeu ren, de heeren F. M. P. Gouverne en J. Kuipers, dan den tijd zouden hebhen gehad om ons, zooals nu, rond te leiden en op duidelijke en deskundige wijze de werking van do verschillende ma chines te verklaren. Op het oogenblik was men bezig met de bereiding van suikerbietenstroop en abrikozen-jam. Suikerbietenstroop, om dat de suikerbieten in dezen tijd ge rooid worden. Abrikozen-jam, omdat deze vruchten, evenals b.v. ananas, uit het buitenland geïmporteerd worden, daar de Ncdérlandsche fruitteelt ze zoo gOPd als niet voortbrengt. Verder worden echter slechts vruch. ten van Nederlandschen bodem ver werkt. Suikerbietenstroop is een onderdeel van de bekende Rinsche appelstroop. Appelstroop bestaat uit geconcentreerd appelsap en geconcentreerd suiker- bletensap. In een afgesloten gedeelte der fabriek bevindt zich de afdeeling voor het pre pareeren yan tafelzuren. zulks in ver band met de sterk geurende kruiden, die hiervoor gebruik worden. Naast deze ruimte bevindt zich de afdeeling voor de fabricage van vruch ten In blik. Verder gaande bezichtigden we ook de pasgebouwde fabriek voor de be reiding van zoete most, de bekende alcoholvrije vruchtendrank. Verdere producten zijn nog bessen sap, appelmoes in blik, limonade's, pud- dingsaus en citroenkaas. Ifct is duidelijk, dat, toen de fabriek opgericht werd, al deze' takken van be drijf nog niet aanwezig waren. Geschiedenis der fabriek Heel bescheiden werd 'in 1885 in een klein fabriekje de eerste pot jam ge maakt. Eén der eerste producten der fabriek werden aangeboden aan ko ning Willem III, die zeer veel belang stelling toonde voor deze jonge Indus trie. Allengs geraakte het Nederlandscho publiek vertrouwd met het in dien tijd nieuwe, naar Engelsch voorbeeld ge maakte artikel en de vraag naar jams steeg voortdurend. Uitbreiding van het bedrijf werd daardoor noodzakelijk. In 1917, 1920 en 1924 werd de fabriek vergroot, doch in 1927 vond de grootste uitbreiding plaats. De gcheele oude jamfabriek werd toen, zonder dat het bedrijf stag natie ondervond, geleidelijk afgebro ken, en op uiterst moderne wijze ge heel opnieuw opgetrokken. In 1929 werd een nieuwe vleugel aangebouwd terwijl in 1931 5.000 M2. magazijnen en expeditieruimto werden bijgebouwd, In 1935 volgde dan tenslotte de nieuw gebouwde fabriek voor de bereiding van vruchtensappen on wat daarmee annex is. Het geheele fabricageproces wordt op wetenschappelijke wijze gecontro leerd en alle grondstoffon op het fa- briekslaboratorium onderzocht. Bij ve len schijnt nog de meening te heer- schen. dat fruit van eenigszins mindere kwaliteit nog altijd goed genoeg is om jam van te koken. Niets is minder waar. Fruit is zeer aan bederf onderhe vig en om prima lam te maken, moet men eerste klas fruit koopen, terwijl de tijd tusschen plukken en verwerken zoo kort mogelijk gehouden moet wor den. Daarom werden in de voornaamste fruitccntra bijfabrieken gesticht, opdat het fruit, versch van het veld, op den zelfden dag. dat het geplukt is. ver werkt zou kunnen worden en zoo ont stonden de nevenbedrijven in Bever wijk, Barendrecht en Breda, voor de verwerking van aardbeien en frambo zen. Tenslotte nog een enkel woord over de leiding van dit bedrijf. Vanaf de oprichting in 1885 tot 1910 was directeur de heer F. C. Baesjou, die in 1910 zijn functie neerlegde en tot commissaris werd benoemd. Als zijn op volger werd benoemd de heer F. M. P. Gouverne, die kort geleden zijn zilve ren jubileum als Directeur heeft her dacht. Door de groote vlucht die de maat schappij in den loop der jaren heeft genomen, werd het noodig geacht de directie uit te breiden en in 1927 werd de heer J. Kuipers tot mede-directeur benoemd. Burgemeester de Monchy handhaaft verbod „De Beul" zou waarschijnlijk ook in Den Haag wan# ordelijkheden hebben opgeroepen 's-GRAVENHAGE. Aan het ant woord van den burgemeester dezer ge meente op de vragen van den heer Mobach in zake het verbod van weder opvoering, althans in het openbaar, van het tooneelstuk „De Beul" wordt het volgende ontleend: Uit hetgeen den burgemeester aan gaande de eerste opvoering in den Kon. Schouwburg van bevoegde zijde werd gerapporteerd, was hem gebleken, dat het stuk gelijk het werd opgevoerd, een fel polemische strekking had, die door een deel van het publiek met enthousiast applaus, dat kennelijk niet de artistieke waarde van tekst of spel gold, werd onderstreept. Lag hierin op zichzelf geen reden om het stuk te ver bieden, het stond toen reeds voor den burgemeester vast. dat verdere opvoe ringen niet zouden kunnen worden ge duld, wanneer als waarschijnlijk zou moeten worden aangenomen, dat par tijen. tegen welke do strekking van het stuk zich richtte, daartegen tijdens de voorstelling zouden reageeren. Wanor delijkheden gelijk dan zouden ontstaan en die in verband met de besloten ruimte en de onmogelijkheid zich daar in vrij te bewegen, nog afgezien van de kans op beschadiging van het meu bilair en de stoffeering van het ge bouw, waarin de voorstelling plaats heeft, allicht gevaar voor het publiek kunnen opleveren, behooren naar het oordeel van den burgemeester in het algemeen belang te worden voorkomen, waartoe bijzondere politiemaatregelen niet kunnen baten. Toen dan ook de gebeurtenissen bij de opvoering te Amsterdam het vrijwel zeker maakten, dat ook hier eventueel van bepaalden kant scherp tegen het stuk en wellicht ook tegen den daaraan van andere zijde geschonken bijval zou worden gereageerd, heeft hij gemeend goed te doen zijn verbod niet langer ach ter te houden. Het is duidelijk dat, al moge het ge- gebeurde te Amsterdam de onmiddel lijke aanleiding zijn geweest tot do uit vaardiging van het verbod, de eigen lijke reden dieper ligt en wel in den aard van het stuk, dat door zijn scherp stelling nemen in den hedendaagschen partijstrijd, de grenzen, aan een kunst werk te stellen, overschrijdt en daar door wel niet vatbaar is om in het openbaar te worden opgevoerd in een schouwburg, die voor den politicken strijd niet bestemd en door zijn inrich ting ook niet geschikt is. De burgemeester is dan ook niet be reid zijn verbod in te trekken. DE „SCHELDEMUSCH" MAAKT EEN NOODLANDING VLISSINGEN, 17 December. De „Scheldemüsch", bestuurd door den in- vlieger, den heer W. A. Rademaker, die vanmorgen van het vliegveld te Vlissingen was opgestegen, moest niet lang daarna een noodlanding maken op een weiland in dezelfde gemeente. Hierbij werd een vleugel van het toe stel vernield. De piloot bleef ongedeerd, het vliegtuig is door den constructeur, den heer Slot, weggehaald om gerepa reerd te worden. ROEKELOOS AUTOMOBILIST TOT DRIE WEKEN HECHTENIS VEROORDEELD AMSTERDAM. 17 December. Een bouwkundige uit Soest is vandaag door de rechtbank tot drie weken hechtenis veroordeeld wegens roekeloos rijden op den Rijksstraatweg bij Muiden. Hij wilde een rij auto's passeeren. doch werd door een tegenligger ge dwongen weer tusschen de andere auto's te gaan rijden, waarbij hij den automobilist, den heer W. van Voorst van Beest noodzaakte zoo snel te stop pen. dat hij dwars over den weg kwam te staan. Ook het O.M, had drie weken gere- quireerd. TWEEDE KAMER Sec. demi Sec. per fl. f-2.40 bij 6 fl. f 2.15 per fl. Indisch uitvoerrecht op rubber aangenomen DEN' HAAG, 17 Dcc. De Kamer heeft een lijstje van klein goed zonder of na kort debat afgedaan. Er was een aanvullende begrooting van Sociale Zaken onder, waarop een post van 1.8 millioen voorkomt, welke is overgebleven van de twee millioen, die de regeering in het voorjaar heeft be schikbaar gesteld voor verhoogden, zoo- genaamden B-steun door het Nationaal Crisis-Comité, dat werkloozen er een extra-uitkeering in den winter, voor kleeding, huisraad, enz. van laat. geven. De katholiek Steinmetz klaagde, dat er van dit geld, dat eigenlijk voor den vorigen winter bestemd was geweest, zoo weinig was gebruikt, maar de wet was eerst in Maart tot stand gekomen. Minister Slingenberg zal nu aan het Crisis-Comité meededen, dat dit geld nog beschikbaar is, en aan de gemeen ten, dat zij er een deel van aan het Comité kunnen vragen. De begrooting van het departement van Koloniën heeft maar weinig tijd geëischt. Minister Colijn verklaarde, geen kans te zien, er ,,ccn rede in grooten stijl" bij te houden, omdat er slechts speciale punten bij werden be sproken. De communist Roestam Effen- di vertelde van een vergadering van de .Deutsoher Vercin" te Batavia, waar het demonstratief nationaal-socialis- tisch was toegegaan en die door depar tementshoofden zou zijn bijgewoond. Indien het waar is, antwoordde de be windsman, hebben die hooge autoritei ten niet veel tact getoond. Baron van Boetzelaar van Dubbel dam (C.H.) huldigde gouverneur Slobbe van Curagao voor zijn beleid. Men zegt, dat hij weg wil. Maar minister Colijn heeft hem laten weten, dat hij het op prijs zal stellen, als hij blijft. Er is nog al wat gedebatteerd over de verdeeling van de kosten der marine tusschen Nederland en Indië. Z. Exc. was het eens met die afgevaardigden, volgens wie de gedachte der eenheid van den Staat bij de marine tot uiting moet komen, maar niet met ir. Cramer (S.D.), die bel oogde, dat Nederland al leen voor alle kosten moot, opkomen. Allo deelen van het Rijk, als er aanlei ding toe is ook die in West-Indië, moe ten, zeide de minister, in de kosten bij dragen en wèt zij moeten geven, zal tel kenmale opnieuw van de omstandighe den van elk gebiedsdeel afhangen. Een Indisch wetsontwerp betrof den aankoop van particuliere landerijen. Dc eigenaren dezer landerijen hebben jegens de opgezetenen nog andere rechten dan het eigendomsrecht en dit geeft tot ongewenschte toestanden aan leiding. Vandaar de aankoop door het gouvernement, dat er al een heelen tijd mee bezig is. Maar het gouvernement heeft nu geen geld. Daarom wordt er een gemengde maatschappij opgericht, die de landerijen aankoopt. In een be teren tijd zullen zij naar het gouverne ment overgaan. Mr. Joekes (V.D.) ver dedigde deze regeling, maar de heeren Cramer en Roestam Effendi hadden er in grootere of kleinere male bezwaren tegen. Op een vraag van mr. Joekes antwoordde Z. Exc., dat het Land de landerijen later van de maatschappij kan koopen voor donzelfden prijs, als de laatste ervoor zal betaald hebben. Maar als de maatschappij bij de exploi tatie verlies lijdt, komt dit verlies nog op den prijs, welken het Land zal be talen. Er is in Indië een uitvoorrecht op rubber ingevoerd, dat zes millioen zal opbrengen. De regeering erkent zelve de bezwaren tegen uitvoerreohten, die immers de producten duurder maken, maar de nood der schatkist dwingt er toe. De heffing vangt aan hij een prijs van achttien cent. Do heer van Kem pen (Lib.) wilde er aanvankelijk alleen voor stemmen, als het tijdelijk was en als de heffing begon bij een prijs van 19.74 cent. De minister kon slechts de hóóp uitspreken, dat het tijdelijk zou zijn. En wat den aanvangsprijs betreft, zelf hooft Z. Exc. vroeger verklaard, dat de heffing eerst zou kunnen ingaan bij een prijs, heel wat hooger dan acht tien cent. Maar met de hem eigen rond borstigheid erkende hij* destijds wat licht te zijn heengeloopen over de gege vens der rubbcrondcrnemingen ten aanzien van haar kostprijs. Hij had den kostprijs voor hooger aangezien, dan hem achteraf was gebleken. Er zijn wel ondernemingen met een kost prijs, hooger dan achttien cent, maar behooren die zwakke zaken in stand te worden gehouden? Het uitvoerrecht zou, merkte Z. Exc. op, saneerend op de rubberproductie werken. Merkwaar dig was, dat het wetsontwerp, waar door het uitvoerrecht wordt bekrach tigd, werd gesteund niet alleen door de heeren Rutgers (A.R.), van Boetzelaar van Dubbeldam en Cramer, maar ook door de heeren Roestam Effendi en Sneevliet (R.S.), wat minister Colijn deed zeggen, dat hij zich nu afvroeg, of hij wel op den goeden weg was. Op een vraag van ir. Feber (R.K.) ant woordde Z.Exc., geen oogenblik te vree- zen, dat de productie der ondernemin gen door het uitvoerrecht zoodanig zou moeten worden ingekrompen, dat zij haar quota, bij de restrictie toegestaan, niet op de wereldmarkt zouden kunnen brengen. Mocht het intusschcn anders loopen, dan zou hij de materie opnieuw onder de oogen zien. Desnoods zou hij ook den basisprijs verhoogen, maar z.i zal het zoo'n vaart niet nemen. Het wetsontwerp ging er ten slotte zonder stemming door. Daarna Is de Kamer begonnen met do behandeling der begrooting van het Zuiderzeefonds. De heer Ebels (V.D.) juichte de noord oostelijke Inpoldering toe, maar was uitermate sceptisch gestemd jegens de raming der kosten van de waterstaats werken op 97 millioen. En hij begreep niet, waarom deze inpoldering eerst had moeten worden uitgesteld. De hee ren van de Bilt (R.K.) en Duymaer van Twist en van der Zaal (A.R.) bespraken de uitvoering der Zuiderzeesteunwet. Il.i. moest de beslissing over steunaan vragen in handen worden gelegd van plaatselijke autoriteiten, die de toe standen ter plaatse beter kennen. Mag men hen geloovcn, dan komt er nu nog al wat willekeur bij voor. Ook klaagden zij. dat de beslissingen zoo langzaam afkomen. De heer Duymaer beloonde zich dankbaar, omdat de visschers aan de monden van de IJssel en het Zwar te Water thans ook als belanghebben den ingevolge de Zuiderzeesteunwet worden aangemerkt. De vergadering wordt des avonds te 8 uur heropend. Voorzitter W". H. Vliegen. Aan de orde is: bijzondere maatrege len ter voorkoming van opvordering onder bepaalde omstandigheden van hoofdsommen, tot waarborg, waarvan hypotheek op onroerend goed is bedon gen en ter voorkoming van vcxatoire beslagen (ontwerp ter voorkoming van onredelijke executies). Algemeene beschouwingen worden geopend. De heer Goseling (R.K.) is van mcenine dat ten aanzien van de aan passing snel en breed behoort te wor den opgetreden, wil men devaluatie kunnen voorkomen. Spreker heeft geen bezwaar tegen het ontwerp, dat een noodverband kan worden genoemd, of schoon het eigenlijk gelden moet als compliment van het nog niet in behan deling gekomen ontwerp nopens de vaste lasten. Spreker aanvaardt de perkte strekking van het ontwerp, ho pende op dieper gaande maatregelen. De heer Coops (V.B.) vraagt, of de klachten over onredelijke executies bij de Regeering ingekomen'.wel'voldoende zijn onderzocht, daar vele slechte beta lers zich op de tijdsomstandigheden plegen te beroepen. Vooral om zijn pre ventieve werking kan spreker het ont werp aanvaarden. De heer Donker (S.D.A.P.) acht het gebodene slechts een klein en ge- brekking onderdeel van de aanpas singspolitiek. De heer Westermanf Nat. Herst.) zegt. dat de wet 2 jaar geleden een gunstige werking zou hebben gehad. Thans komt zij voor de meeste crisis- slachtoffers te laat Spr. beschouwt het voorstel als hot zooveelste lapmiddel. De heer v. d. Bilt (R.K.) bepleit op neming van maatregelen nopens Scheepshypotheken. De heer van der Weiide (R.K.) is mede van mecning, dat het wetsont werp dat een maar al te beperkte strek king Heeft te laat werd ingediend. De heer Vervooren vraagt zich af, of de Regeering niet schuldig is aan do moeilijkheden van vele schuldena ren, o. a. door de veel te hooge belas tingen. Spr. pleit voor de instelling van een Staatshypotheekbank. De heer Schouten (A.R.) bepleit de noodzakelijkheid van de indiening van het ontwerp. Voorts keurt spreker het af, dat de algemeene regeeringspo- litiek bij dozo incidenteele maatregelen ter sprake kwam. Van devaluatie is t. a. v. het schuldenprobleem geen op lossing te wachten. De heer de Geer (Chr. Hist.) zal hot ontwerp steunen. De klachten om trent de late behandeling van het ont werp acht spreker onjuist, want er veel voorbereidend werk noodig. De minister van Justitie, mr. van Schaik zal niet ingaan op het ge sprokene betreffende de algemeene re- geeringspolitiek. Het wetsontwerp be oogt onrechtvaardige opzegging van hypotheken tegen te gaan. De kwestie der scheepshypotheken heeft do regee ring in studie Tot, nu toe heeft het overgroote deel der debitanten aan zijn verplichtingen voldaan, doch in de toe komst kan dit anders worden en voor al dan zou het ontwerp van groot nut kunnen zijn. Spreker was niet bevreesd dat hypotheekbanken van de maatrege len schade zullen ondervinden. Oprich ting van een Staatshypotheekbank heeft de rogoering niet aangedurfd. Spr. vertrouwt dat het ontwerp een gunstigen invloed zal hebben op het terrein van minnelijke schikkingen. Bij de artikelsgewijze behandeling neemt de Minister een amendement van den hoer Donker over. bedoelend buiten de wet te houden de vorderin gen uit overeenkomsten, gesloten na de inwerkingtreding van de wet en niet zooals bepaald was, de grens te stellen op 1 September 1935. Het ontwerp wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De zitting wordt verdaagd tot heden middag 1 uur. Stoffelijk overschot van vier leden der bemanning wordt binnenkort naar Nederland overgebracht Het stoffelijk overschot van vier van do zeven slachtoffers van de ramp met de Uiver, bij Ruthbfth Wells. t. w. van do piloten Beekman en Van Steenber gen, den mcchanicien Waalewijn en den passagier prof. Walch. zal vermoe delijk eerlang naar ons land worden overgebracht, om daar in allen een- vouw opnieuw ter aarde to worden be steld. De K. L. M. heeft n.l. thans toe stemming gekregen van de regeering te Bagdad. Volgens de wetten van Irak mag de overbrenging niet binnen het jaar na de teraardebestelling geschie den (die op 24 December 1934 te Bagdad is geschied). Deze termijn is nu vrijwel verstreken. Dc marconist Van Zadelhoff en de passagiers Beretty en Kort blijven te Bagdad begraven. UTRECHTSCHESTRA A T17 TELEFOON 145 UITLOKKING VAN EEN OSSCHE MISDAAD De roofmoord in de woning van Gebrs. Verhoeven Oude de Bie voor de rechtbank DEN BOSCII, 1? Dcc. - Voor de Bos sclie rechtbank had zich hedenmorgen te verantwoorden de 4(5-jarige Ossclie arbeider M. F. de Bie, vader van Piet en Wün, wegens de uitlokking van dc in den nacht van 15 op 16 Mei 1934 t,e Oyen door H. A. van der Putten, A. J. Hendriks (de jonge Toon do Soep), W. M. de Bie en F, J. van Orsouw gepleeg de roofmoord in de woning van de be jaarde gebr. Verhoeven. M. de Bie is ten laste gelegd, dat hij korten tijd te voren te Oss door mis bruik van gezag als vader van W. M. de Bie door voor wat deze betreft hem daartoe aan te zetten en verder wat al len betreft door het verschaffen van ge legenheid, middelen en inlichtingen, dit misdrijf opzettelijk heeft uitgelokt. De verd. de M. is een forsche figuur, die bij zijn vroeger optreden blijk gaf, niet op zijn mondje te zijn gevallen. De president vraagt, nadat de dag- vaardiging is voorgelezen: „Weet U, wat U ten laste Ss gelegd?" Verd.: „Ik weet niet wat cr in staat. Ik kan niet zoo goed lezen. Ik ben trou wens nergens geweest." Pres.: „Het heeft zich ook in uw eigen huis afgespeeld." Verd. ontkent dit en wil er een eed op doen." Pres.: „Dat zou ik maar laten." Verd.: „Op mij valt niets te zeggen." Pres.: „Dat weten we wel, we ken nen elkaar." Als eerste getuige wordt gehoord H. A. van der Putten (de Rut), die de roof moord bekende en nog eens vertelde, wat er in dien nacht, was geschied. Pres.: „Hoe zijn jullie er eigenlijk toe gekomen?" Get.: „De Bie heeft ons verteld, dat daar. een oude man woonde, bij wien wat te halon was. Get. kwam meerma len bij de Bie aan huis, want hij was bevriend met Piet Verd. klaagde zijn nood dat hij geld noodig had om voor Piet een verdediger te kunnen betalen. Verd. ried getuige toen het plan van de overval op den ouden man in Oyen aan, die veel geld had. Ook van de vrouw heeft getuige inlichtingen gekre gen. 's Avonds bij van Buul hoorde hij nog meer. Het aanvankelijke plan om op Maandag den overval te .doen, ging niet door. Toen zouden zij het Dinsdag doen. Weer gaf de Bie raadgevingen en. hij zeide, dat zij het. beste door den pol-» der kondén gaan. Wim de Bie vroeg aan zijn vader een revolver, die het wa pen aan Hendriks gaf. Pres. tot verd.: „Wat zeg je er nu van?" „Verd.: „Het is gelogen. Ik heb nooit een revolver gezien." Pres.: „Onzin, je bent veroordeeld wegens het dragen van een revolver, leugenaar dat je bent. Nu weet ieder, wat, hij voor vleesch in de kuip heeft met jou. Get.: A. J. Hendriks: (jonge Toon de Soep) deed ook mededeelingen over de toedracht van den overval. Met de Rut is gotuigo naar P. van B., de schoonzoon van verd, gegaan, die liet huis zou aanwijzen. Tenslotte zijn zij op een Dinsdag gegaan. De overval is ge pleegd en het geld word verdeeld. Weer zeide verd.: „Ik weet nergens iets van. Dit is echter waar. Ik ben on schuldig," Voorgeleid wordt de 17-jarige getuige Wim de Bie, zoon van den verdachte, die bereid is als getuige in do zaak van zijn vader op te treden. Hij erkent dat het plan van den inbraak was bespro ken. Eerst heeft get. het van P. van B. en daarna van zijn vader gehoord. Zijn vader heeft hom verteld van de Rut te hebben gehoord, dat er een oud ventje in Oyen zat, die veel centen had. Pres.: „Uw vader wist dus goed waar het over ging." Get.: „Ja, dat wist. hij goed." Pres. tot verd.: „Wat hebt U daarop te zeggen?" Verd.: „Ik weet cr niets van. Wat zij gedaan hebben weet ik niet." Inspecteur van Kempen verklaart dat verd. ongunstig bekend staat. Verder wordt gehoord de 25-jarige ge detineerde J. van Orsouw (de Olie) die ook mededeelingen doet over den over val. Op het laatste oogenblik is get. ook in het complot betrokken. Hij is ook bij Verd. binnen geweest, vandaar zijn zij naar Oyen vertrokken. Get. wist zelf niet waar eigenlijk in Oyen zou wor den ingebroken. Van eon revolver heeft get. niets gehoord. Vervolgens wordt gehoord de 25-jarige arbeider P. A. van Buul, schoonzoon van verd. die voor de rechtercommissa ris zich van getuigenis' verschoonde, maar later er op terug kwam en ook nu tot verklaringen bereid was. Hij ver klaarde dat op zijn mededeeling dal °v in Oven een oud manneke met geld zfit, verd. tegen hem zei. dan zal ik er vel een paar man op af sturen. Ga jij met Leo van der Putten maar eens in Oyen kijken. Verd. verklaarde nogmaals, niets met deze zaak te maken te hebben. Dc eisch tegen M. F. de Bie is 15 jaar gevangenisstraf. Hartelijke ontvangst op het ministerie van onder# wijs Een ondeugende opmerking VGRAVENHAGE, 17 December. De wereld-schaakkampioen, dr. Max Euwe, is hedenmiddag om half drie door den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschanpen, prof. dr. Slole- maker de Bruïne, in audiëntie ontvan gen. Dc Minister heeft don kampioen van harte geluk gewcnscht mef 'het re sultaat van den wedstrijd. De audiëntie duurde ongeveer 20 mi nuten. Toen dr. Euwe het werkvertrek van den Minister verliet, wachtte hem een aardige verrassing. De ambtenaren van liet Departement hadden zich in dien tijd opgesteld in de gangen en langs de trappen van het ministerie en toen de schaakkampioen verscheen, had hij een ware ovatie in ontvangst te nemen. Met luid applaus en hocra-geroep werd dr. Euwe begroet en beneden, in de bal van het departement, werd nog uit volle borst „Lang zal hij leven" ge zongen. Toen er een oogenblik stilte was, zei de dr. Euwe: „Ik dank U wel voor uw spontaniteit, maar ik wist niet, dat er op de Departementen zóó weinig tè doen was". Op deze woorden barstte wederom een hartelijk gejuich los, dr. Euwe, drukte vele handen en verdween -tpen door de groote draaideuren naar buiten. Enkele oogenblikken later was de rust in de gangen van het Départe ment weer gekeerd. Dr. Ir. V. R. Y. CROESEN t Oud#voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw Comité Op 59-jarigen leeftijd is te 's-Graven* hage overleden dr. ir. V. R. Y. Kroe- sen, oud-yoorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité en oud-directeur van het Centraal Beheer. De heer Croesen heeft tijdens zijn leven een belangrijke positie in onzen landbouw ingenomen. Aanvankelijk ving hij aan als zuivcl-assistent in Overijsel, waar hij veel samenwerkte met den lateren prof; Koene. Hij was van 1910—1913 voorzitter van het Ned. Instituut van Landbouwkun digen. In 1917 splitste dit Instituut in tweeën, en werd hij voorzitter van het Ned. Genootschap voor Landbouw wetenschap. in welke functie functie dr. Posthuma hem in 1924 opvolgde. Van 1912 tot 1920 was hij lid van de Centrale commissie van de boter-con- trölestations. In 1921 trad hij op als voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité, welke functie hij einde 1929 wegens gezond heidsredenen moest neerleggen. Van 19221929. maakte hij deel uit van den Hooeen Raad van Arbeid. Bij het 50-jarig bestaan van het Kon. Ned. Landbouw-comité in 193^ vér- scheen een gedenkboek van de hand van den heer Croesen. In tal van organisaties en commis sies heeft hij zitting gehad, en op elk gebied zijn medewerking verleend aan den vooruitgang van onzen landbouw. De heer Croesen was officier in dé orde van Oranje-Nassau. De begrafenis heeft plaats Vrijdag a.s. op Oud- Elk en Duinen. Vertrek van het sterfhuis om 2 uur. DE VERDUISTERING BIJ HET KON. HUISARCHIEF De Hnagsche rechtbank heeft heden den gewezen amanuensis A. de R., thans gedetineerd, van het, Kon, Huis archief, tegen wien door het O. M. 3 jaar gevangenisstraf is geëischt wegens verduistering en diefstal van verschil lende voorwerpen, afkomstig uit het Kon. Huisarchief, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. ff ff Sole Importers:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2