DE TARIEVEN VAN HET SLACHTHUIS BESPREKING MET DE SLAGERS BERICHT 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 DECEMBER 19JÏ GEMEENTERAAD REKENINGEN OVER 1934 GOEDGEKEURD Crediet voor de uitvoering van leerswerkobjecten door jeugdige werk* loozen Toeslag voor werkloozen voor de ziekenfonds contributie Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 17 Dec., des avonds te 7 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering vast gesteld, zooals ze ter visie hebben gele gen. AGENDA. 1. Ingekomen zijn o.a. de volgende in gekomen stukken en mededeelingen. Verschillende besluiten van Ged. Sta ten tot goedkeuring van Raadsbesluiten of tot verdaging hunner beslissing. Schrijven d.d. 28 November 1935 no. 410 van den Voorzitter van het Ambte- narengerecht te Den Haag, waarbij wordt toegezonden een afschrift van het klaagschrift van H. Wanningen en ver zocht wordt de desbetreffende stukken in te zenden. Aan deze uitnoodiging is door den Voorzitter van den gemeenteraad, die te dezer zake ingevolge art. 26, 2de lid der Ambtenarenwet 1929 als vertegenwoor diger van den Raad optreedt, voldaan. Schrijven d.d. 2 December 1935 no. 155 van Curatoren van het Gymnasium, waarbij wordt aangeboden een aanbe veling ter voorziening in de vacature Ds. J. Visser. Procesverbaal van opneming van kas en boeken van den gemeenteontvanger d.d. 11 December 1935 door den Verifi cateur. Schrijven d.d. 13 December 1935 afd. I no. 6965 van Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort betreffende de be stemming van gronden aan de Gronin gerstraat op het uitbreidingsplan. Verzoek d.d. 13 December 1935 van het Bestuur der R.K. Jongensscholen aan de Schimmelpenninckstraat en kade om geld beschikbaar te stellen voor de be strating van het niet bestrate deel van de speelplaats van deze scholen. Burgemeester en Wethouders om ad vies. 2. Benoeming van de leden der Raads commissies. De Commiyfeff worden wederom sa mengesteld, zooals in.de eerste vergade ring van September is geschied. 3. Benoeming van leden der onder wijscommissies. De heer Bakker (V.B.) heeft ge hoord, dat voor de vacature der Com missie van toezicht op het M.O. een andere voordracht is ingediend. Waar om is daarvan afgeweken? De Commis sie heeft gevraagd het advies ter inzage te leggen bij de stukken. Waarom is dit niet geschied? Wethouder T h i e n (R.K.) deelt mede, dat de gebruikelijke weg is gevolgd om voor de opengevallen plaatsen personen van dezelfde geestesrichting te stellen B. en W. achten dat een zeer goeden weg, en zij meenen goed te handelen deze voordracht aldus aan te bieden, daar deze personen het meest overeen komen met de richting der afgetrede- nen. De Voorzitter deelt mede, dat B en W. geen reden vonden het advies over te leggen; dat is geen gebruik. Benoemd worden: Curator van het Gymnasium: Mr. S v. 't Eind. Leden der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs: A J. Spiekerman. met 23 stemmen, G Adriaans met 18 stemmen en K. W. Meijer met 18 stemmen. De heeren ir. Bydendvk en Keetell kregen 4 stemmen. Leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs: Mevr. B. Huetinck- van der Mei, R. A. Keyzer en C. M. Schoemaker. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening voor de inrichtin gen voor Handelsonderwijs. Aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling der vergoeding ex. art. 101 der L.O. wet 1920 over het jaar 1933 voorzooveel noodig met gelijktijdige vaststelling der 3-jaarliiksclie afrekening. Aangenomen. 6. Advies van B. en W. naar aanlei ding van het verzoek van J. J. Frank om ontheffing van de Verordening be treffende het verleenen van drankver gunningen ten aanzien van het perceel Stationsplein 6. Aangenomen. 7. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot. wijziging van de Alge- meone Politieverordening. Wordt aangehouden, daar eerst een bespreking zal worden gehouden me! de organisaties. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening op het Openbaar Slachthuis en den Keuringsdienst van vee en vleesch enz. De heer Van Nieuw en huizen (C.H.) vraagt dit voorstel aan te hou den. De heer Polder (S.D.) meent dat de lieer Nieuwenhuizen punt 9 bedoelt. Het voorstel wordt goedgekeurd. De tarieven van het slachthuis 9. Voorstellen van B. en VV. tot wijzi ging van de verordening tot heffing van rechten voor het gehruik van het open baar slachthuis De heer Polder (S.D.) meent, dat dit punt niet behoeft, te worden aange houden. B. en W. hebben het advies der meerderheid van de Commissie naast zich neer gelegen en zijn met dit voor stel gekomen. Het adres der Slagers Patroonsver- eeniging doet denken aan het gezegde: wie te veel wil hebben krijgt het dek- op den neus. Wat de Patroonsver- eeniging zegt over het meerder vleesch- gebruik kan ons slechts doen lachen. Het advies van B. en W. geeft de mee- icng weer van den Directeur van het Slachthuis; B. en W. vinden de argu mentatie der Slagers Patroons vereeni ging zwak. Spr. onderschrijft dit. Het minder vleeschgebruik schrijven B. en W. toe aan verminderde koopkracht. Dit is wel juist. Maar begrijpelijk is het, dat de slagers vermindering der lasten vragen. Gerekend is op het slachten van 5500 varkens, maar spr. becijfert, dat er maar 4000 zullen worden geslacht. Naar het gebruik gerekend moeten er veel meer slachtingen zijn. Dat wijst er op, dat er heel wat ingevoerd wordt, waardoor het. bedrijf schade lijdt. Nu stellen B. en W. voor alleen de invoer- keurloonen te verhoggen. Maar daar zijn we er niet mee. We moeten een an deren weg kiezen en oek de keurrech- ten en koelrecbten verlagen. Waar de Slagerspatroons zich tot den Raad heb hen gewend met een adres wil Spr. dat die slagers eens werden uitgenoodigd tot een onderhoud met het College. In overleg met de patroons moeten de ta rieven op 3.50 worden gesteld, onder voorwaarde, dat de varkens, die ze noo dig hebben, ook in Amersfoort geslacht worden. Als dat kon, zouden we op den goeden weg zijn. De frauduleuze invoer, die er is kan met de bezetting van het personeel absoluut niet worden gecon troleerd. Wethouder Stadig (A.R.) gelooft, dat uitstel op het oogenblik zonder meer niet juist zou zijn. De zaak heeft haar voorbereiding gehad en ze is zeer wel vatbaar voor discussie, daar men alle gegevens heeft, die men noodig heeft Redoelt de heer Polder het voorstel aan te nemen zooals het hier ligt en dan in nadere verbinding te treden met de Slagers Patroonsvcreeniging? Terwijl die vereeniging meende, dat dit nu wel het psychologisch oogenblik was om te komen tot verlaging der rech ten, meent spr. dat dit wel het meest ongeschikte oogenblik is. Door de zaak- Vos is steeds winst gemaakt en nu heb ben we een begrooting kunnen maken, die maar nauw sluit. Als we verlaging der rechten aannemen, zouden we tot een tekort kunnen komen. De heer Pol der wil verlaging om te voorkomen, dat nog meer slachtingen verloren gaan. Do Sagersvereeniging wijst er ook op, dat veel van buiten wordt ingevoerd. Dat is inderdaad juist. Maar het is niet juist, dat dit voortkomt uit de te hooge ta rieven. Het is een feit, dat in alle slachthuizen in het land voorkomt. Om nu eens met. de heeren te gaan praten om te komen tot een groot ge tal slachtingen, wil spr. niet afwijzen. Hij wil de toezegging doen om nog eens nader te praten met de adressanten. De heer Spiekermann (R.K; vindt dat de behandeling al heel eigen aardig is. De heer Nieuwenhuizen deed een voorstel tot aanhouding en dit was toch van de verste verstrekking, maar toch besprak de heer Polder al het voorstel van B. en W. De Voorzitter: Ik heb het voor stel niet schriftelijk ontvangen. De heer Spiekermann (R.K.) vindt het moeilijk thans voor het voor stel van B. en W. te stemmen. Hij wil het voorstel van den heer Nieuwenhui zen gaarne steunen. Wethouder Stadig (A.R.) wijst er op. dat het voorstel geboren is uit be hoefte aan verhooging der invoerkeur- loonen van fijner vleesch. Dat hebben adressanten zelf gevraagd. Wil men dat ook aanhouden? Spr. vindt het wen- schelijk dat niet uit te stellen, we ko men er mee tegemoet aan bezwaren van adressanten. Hij geeft in overwe ging dit op het oogenblik te aanvaar den. De heer Polder (S.D.) is van die zaak geen voorstander. Verlaging der tarieven moet noodzakelijk samengaan met. verhooging der invoerkeurloonen. De heer Van Tellingen .(Amersf Belang) betreurt het dat het. advies dei Commissie niet ter inzage heeft gele gen. De Voorzitter: Het.^aat nu alleen over aanhouding van hef^borslel. De heer Van Nieuwenhuizen: Dc bedoeling is beiden aan te houden. De Voorzitter: Dan nemen B. en W. dat voorstel over. 10. Voorstel van B. en W. om mede werking te verleenen tot oprichting en instandhouding van een industrie-labo ratorium door de Gassticliting. Aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. betreffende kostprijsberekening van het Grondbe drijf per 1 Januari 1936. Aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. om een cre diet te verleenen voor verbouwing van de Arbeidsbeurs. Wordt aangehouden. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot heffing van ha vengeld. De heer Van Nieuwenhuizen (C.H.) vraagt ook dit punt aan te hou den. daar er nog verschillende punten zijn te bespreken. Wethouder Thien (R.K.): Er is bij B. en W. geen hezwaar dit punt aan te houden. De rekeningen over 1934 14. Voorstel van B. en W. tot voorloo- pige vaststelling der*hedrijfsrekeningen en der gemeente-rekening dienstjaar 1934. De heer Spiekermann (R.K.) zegt, dat de Commissie dankbaar is voor de ontvangen waardeering, maai- met sommige voorstellen gaan B. en W. niel nccoord. Spr. hoopt dat het voorstel der Commissie inzake het lidmaatschap van don Directeur der Bedrijven van de Ver. voor Waterleidinghelangen zal wor den overgenomen. De kwestie der tele foonaansluitingen zou reeds verder on der de oogen worden gezien. Spr. is voor het vervallen van de meeste aan sluitingen. De aansluiting voor den Chef der afd. Eigendommen heeft geen .in, daar we toch nog den gemeente- makelaar hebben. De heer Ruitenberg (V.D.) vindt dit laatste niet juist gezien. Juist de ge meente-makelaar zal den Chef der afd. Eigendommen nog wel eens willen op bellen. De heer Huslage (S.D.) kan zich volkomen aansluiten bij hetgeen door don heer Spiekermann is gezegd over dat persoonlijk lidmaatschap van een der Bedrijfsdirecteuren en over de le- lefoonaansluitingen. Spr. wijst nog op dc vergoeding voor verstrekte adviezen door liet Bouwbu reau. Hij herinnert aan een schrijven van B. en W. dat ze weigerden een be drag op te nemen in de begrooting voor verstrekte adviezen. Een tweede punt is de bezetting van het Bouwbureau. Bij de stukken is een vergelijking met andere gemeenten, die werkelijk hout snijdt. Als datzelfde aan de Commissie zou zijn toegezonden, zou de opmerking achterwege zijn gebleven. De Commissie heeft aangedrongen op een onderzoek of vereenigingsbouw goedkooper zou zijn dan gemeentelijken bouw. De Commissie meent, dat ver eenigingsbouw goedkooper is. De Stads architect heeft een vertrouwelijk rap port samengesteld waarin hij tot een andere conclusie komt. Als dat werke lijk waar is, laat men dan een behoor lijk overzicht geven van de kosten. De heer Benninga (C.H.) vraagt een afzonderlijke stemming over de ver schillende punten. De heer Van Gent (V.B.) geeft in overweging een deskundige te benoe men, die alles eens kan nagaan. Wat de telefoonaansluitingen aangaat, wil spr. het abonnement voor rekening der gemeente laten en de gesprekken door de ambtenaren laten betalen. Wethouder Thien (R.K.) zegt, dat B. en W. weinig meer kunnen zeggen over deze kwestie. Er is een vertrouwe lijke correspondentie over geweest Spr. stelt prijs op het behoud der telefoon aansluiting van den Chef der afdeeling Eigendommen. Hij acht deze in het be lang der gemeente. In 't vervolg, dit wil spr. wel toezeg gen, zullen zooveel mogelijk uitvoeriger inlichtingen worden verstrekt Wethouder Noorder wier (S.D.) vindt het verheugend, dat de heer Hus- lage heeft erkend, dat de bezetting van het Bouwbureau niet te groot is. De Commissie wil bij Openb. Werken twee telefoonaansluitingen laten verval len. Spr. moet dit ontraden. Er zijn 5 aansluitingen bij O. W. en die zijn ten volle verantwoord. De zuinigheid zou hier wel eens oorzaak kunnen zijn, dat we op andere wijze meer moesten uit geven. Wat de kwestie der vereenigingsbouw of gemeentelijken bouw betreft, meent Spr. dat zoo volledig mogelijk inlich tingen zijn verstrekt De Voorzitter verdedigt het be houd der telefoon aan het Gymnasium, welke hij van veel belang acht. De heer H u s 1 a g e (S.D.) wijst er op, dat we in dezen tijd veel moeten mis sen, zoodat we alles onder de loupe moeten nemen. De argumenten tot behoud der tele foonaansluitingen acht hij heel zwak. De vijf telefonen voor Openb. Werken acht de Commissie overmatig. Het persoonlijke lidmaatschap van een der gemeente-ambtenaren acht de Commissie in principe absoluut onjuist. Wethouder Stadig (A.R.) zegt, dat men alleen valt over den vorm, het be lang voor de gemeente wordt niet ont kend bij het persoonlijk lidmaatschap. Spr. vindt het dan een kwestie van aanvoelen en voelt het dan zoo aan, oat men het in dit geval moet laten zooals het is. De heer Van Gent (V.B.) wijst er op, dat vele ambtenaren lid zijn eener vereeniging om bij te blijven in hun beroep. En nu gaat het toch niet aan, dat de gemeente het lidmaatschap betaalt. De Voorzitter wijst er op, dat in het stuk nadrukkelijk staat, dat B. en W. tegen die persoonlijke lidmaatschap pen zijn. Het voorstel der Rekenings-commissie inzake het persoonlijk lidmaatschap wordt aangenomen met 15 tegen 10 stemmen. Het voorstel de telefonen bij Openb. Werken van 5 op 3 terug te brengen wordt verworpen met 8 tegen 17 stem men. Het voorstel om de telefoon van den Chef der afd. Eigendommen te doen vervallen wordt aangenomen met 5 te gen 20 stemmen. Het voorstel om de telefoon van het Gymnasium te laten vervallen wordt verworpen met 5 tegen 20 stemmen. De rekening der gemeente wordt voor- loopig vastgesteld met algemeene stem men, terwijl de Wethouders buiten stemming blijven. 15. Voorstel van B. en W. tot goedkeu ring van de rekening van het Burger Weeshuis over 1934. Aangenomen. 16. Voorstel van B. en W. betreffende toepassing van de jaarwedde-verorde- ning van het gemeente-personeel. De heer Waterloo (K.D.P.) heefi met genoegen gezien, dat B. en W. al eenige oneffenheden hebben wegge werkt. Hij wijst er echter op, dat in de nieuwe regeling een opperman meer ontvangt dan een metselaar. De Voorzitter: Dit is buiten de orde. Maar B. en W. zullen een en an der bekijken naar aanleiding van een bezoek der organisaties. Het voorstel wordt aangenomen. 17. Voorstellen van B. en W. tot wijzi ging van de gemeentebegrooting dienst 1935 en 1936. De heer Benninga (C.H.) wijst er op, dat verschillende posten worden verhoogd, waardoor de begrooting zwaarder wordt belast dan was aange nomen. Een post mag alleen worden overschreden bij gebleken noodzakelijk heid. Spr. wil gaarne nadere inlichtin gen. De opgaven van leerlingen voor dc kindcrvoèding acht Spr. niet juist. Wethouder Thien (R.K.) wil gaarne schriftelijk een nadere toelichting ge ven. Er wordt scherp op gelet, dat dc overschrijdingen tot een minimum blij ven beperkt. Aangenomen. 18. Voorstel van B. en W. tot onttrek king aan den publieken dienst van een gedeelte van den Buurtweg. Aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een strookje grond nabij Birkhoven van G. Ensing. Aangenomen. 20. Voorstel van B. en W. tot overname van strookjes grond aan de St. Agatha- straat. Aangenomen. 21. Voorstel van B. en W. tot aanvul ling van het Raadsbesluit d.d. 29 Octo ber 1935 betreffende de uitgifte in erf pacht van een perceeltje grond gelegen nabij den Hoogweg aan de P.U.E.M. Aangenomen. 22. Voorstel van B. en W. tot verhuur >ran een lokaal in de Koppelpoort aan B. van Bronkhorst Aangenomen. 23. Voorstel van B. en W. om hun col lege te machtigen over te gaan tot ver huur van verschillende perceeltjes op Berg-Zuid en aan den Isseltscheweg. Aangenomen. 24. foorstel van B. en W. tot verkoop van een gedeelte van den Buurtweg aan P. K. van Eykelenburg. Aangenomen. 25. Reclame schoolgeld Handelsdag school dienst 1934/1935 en Buitenge woon L.O. dienstjaar 1934/1935. 26. Reclames en ontheffingen straat- en rioolbelasting dienst 1933, 1934 en 1935. De punten 2526 worden aangeno men. 27. Benoeming van een lid van de Instelling voor Maatschappelijk Hulp betoon wegens periodieke aftreding. Herbenoemd wordt de heer A. J. Spie kermann. 8. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van ontslag aan een boventallige onderwijzeres. Aangenomen. 29. Advies van B. en W. naar aan leiding van het verzoek van P. Havens om ontheffing van de Verordening be treffende het verleenen van drankver gunningen en verloven A ten aanzien van perceel Vlasakkerweg 16. Aangenomen. 30. Voorstel van B. en W. om aan P. K. van Eykelenburg vergunning te verleenen tot het verlengen van de Ste- phensonstraat. Aangenomen. Toeslag voor zieken* fondscontributie 31. Voorstel van B. en W. betreffende verlenging van de crisisregeling voor ziekenfondscontributie. De heer Kroon (S.D.) meent, dat er in het stuk van B. en W. cijfers worden genoemd, die inderdaad spreken. Spr. zou gaarne zien, dat B. en W. in over leg met het Bestuur van het Zieken fonds maatregelen treffen dat het aan tal wordt uitgebreid. De heer Waterloo (K.D.P.) sluit zich gaarne hier bij aan en zou gaarne de sub 2 genoemde categorie opnemen. Wethouder Thien (R.K.) wijst er op, dat uit de stukken wel blijkt het nut dezer regeling. Er zijn natuurlijk nog meer wenschen; maar om alle wen- schen te bevredigen gaat niet zoo ge makkelijk. B. en W. hebben wel in over weging te trachten de vruchten der re geling aan zooveel mogelijk personen ten goede te doen komen. Om de sub 2 genoemde categorie nu al op te nemen ontmoet wel eenig be zwaar. Het voorstel wordt aangenomen. 32. 4e kohier straat- en rioolbelasting dienst 1935. Aangenomen. 33. Afwijzend advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van A. J. Helmich om ontheffing van de verordening betreffende het verleenen van drankvergunningen en verloven A. ten aanzien van perceel Groote Nachte- gaalsteeg 16. Aangenomen. 34. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de verordening regelende den gemeentelijken ontsmettingsdienst. Wethouder Stadig (A.R.) geeft nog eenige redactioneele wijzigingen. Het voorstel wordt aangenomen. Crediet voor leerwerk* objecten 35. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een crediet voor het uitvoe ren van leer-werkobjecten door jeugdi ge werkloozen. De heer Polder (S.D.) kan zich met liet voorstel wel vereenigen, maar ves tigt de aandacht, op het schilderen van dat gebouw van Zandbergen. Wc hebben het schilderen der Kleuterschool gehad en daarop is scherpe critiek geleverd, omdat het geen leerobject was, daar er geen deskundige leiding was. Zal het bij dit werk weer zoo gaan' De heer Benninga (C.H.) vraagt, cf er door de jeugdige werkloozen ge bruik van wordt gemaakt, wie er do leiding heeft en of een rouleerings- svsteem wordt toegepast? Wethouder Noordewier (S.D.) zegt, dat B. en W. zich er bij aanslui ten dat er deskundige leiding moet zijn. De Commissie voor Ontspanning on Ontwikkeling heeft in deze de leiding, maar voor elk object moet iemand zijn die speciaal in het vak thuis is. Er wordt van deze cursussen gebruik gemaakt., maar helaas niet door een vol doend aantal jongens. De Commissie is echter zeer ijverig en zal dan ook niets nalaten om te bereiken, wat voor deze jongelui gewenscht is. Het toepassen van een rouleeringssysteem is tot nog toe niet noodig geweest Het voorstel wordt aangenomen. 36. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan M. Bloemendal van een land bouwerswoning c.a. aan den Ouden Soesterweg. Aangenomen. 37. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een landbouwerswoning c.a. aan den Ouden Soesterweg aan J. Krij nen. Aangenomen. 38. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan P. A. Wijntjes van een perceel bouwland nabij de Barchman Wuy- tierslaan. Aangenomen. 39. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van perceel Kapehveg no. 250 aan G. van Essen. Aangenomen. 40. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan Th. Ramselaar van een huis c.a. aan den Isseltschen weg. Aangenomen. 41. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan T. Kamerbeek van perceel Leusdcrweg no. 291. Aangenomen. 42. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een boerderijtje met grond aan het Monnikenpad aan H. van Beek. Aangenomen. 43. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een perceel weiland in de Birkt aan H. Hoksbergen. Aangenomen. 44. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een perceel bouwland aan den Ouden Soesterweg aan H. Hoksbergen. Aangenomen. 45. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een aan de Eem in de Birkt gelegen perceel weiland aan H. Kok, Aangenomen. 46. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan Chr. Esveldt van een per ceel tuingrond aan de Ursulinesteeg. Aangenomen. 47. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan mevr. M. C. H. A. van Ros- sum Piper van een perceel grond aan den Utrechtscheweg. Aangenomen. 48. Reclame baatbelasting dienst 1935. Aangenomen. Rondvraag De heer Polder (S.D.) heeft altijd moeten roemen zooals onze gemeente bij gladheid wordt bediend door den Dienst die met zandstrooien belast is. Ditmaal heeft hij er echter weinig van gezien. Is dat ook al bezuiniging? Hij hoopt. het in de toekomst niet meer zal voorkomen. De heer Bakker (V.B.) wijst er op, dat in 1934 en 1935 door de Ver. voor Veilig Verkeer een Verkeersweek geor ganiseerd werd. Deze organisatie streef de daarmee een algemeen doel na. Door het bestuur is gevraagd doeken te span nen en schijnwerpers aan te mogen brengen, ten einde de verkeersregels duidelijk te maken. Dit verzoek werd met toegestaan. Daarentegen wordt door B. en W. wel toegestaan spandoeken aan te brengen aan Vereenigingen die een bijzonder belang nastreven. Waar om is dat geschied? De Voorzitter kan op 't oogen blik daarop niet antwoorden, maar kan wel zeggen, dat het niet ligt in een min dere waardeering voor de Ver. voor Vei lig Verkeer. De heer Waterloo (K.D.P.) vraagt waarom de woningen van Zuid Neder land aan den Soesterweg geen trottoirs hebben. Wethouder Noordewier (S.D.) deelt mede, dat Zuid Nederland daartoe niet heeft willen meewerken. Daarna sluiting. De Voorzitter deelt mede, dat in het midden een zilveren bruigom is, n 1. den heer van Galen Last, dien hij van harte gelukwenscht met zijn zilveren huwelijksfeest. Zij, die zich met ingang van 1 Januari als kwartaal-abonné op het Amers- foortsch Dagblad abonneeren, zullen d« tot dien datum verschijnende nummers GRATIS ontvangen. DIRECTIE A. D. GETUIGENISAVOND VAN „KERK EN VRËDE" Door een drietal sprekers is in Eben Haëzer een toespraak gehouden over het alge* meen onderwerp: „Dienen" In dienst van Kerk, vader land en Christus Gisteravond heeft „Kerk en Vrede" In gebouw „Eben Haëzer" een openbare getuigenisavond gehouden, waarop door een drietal sprekers het algemeen on derwerp: „dienen" behandeld is. Na samenzang van gezang 229 opende dr. Nieweg, voorgaande in ge bed, den avond met lezing van verzen uit Mattheus V en VII. Hierna hield ds. E. H. W i e r i n g a. Ned. Herv. predikant te Purmerend, een toespraak met als onderwerp: „In dienst van de kerk." Na er aanvankelijk op gewezen te hebben, dat dc staat nooit, het hoogste, doel mag zijn, dat alle middelen heiligt, betreurt hij het feit, dat maar al te dui delijk is, dat de Kerk en de Christenen zeer tegengesteld zijn in deze wereld. Willen wij Christenen, onze kerk die nen, dan moeten wij haar terugroepen tot haar taak die niets anders is, dan dc verkondiging van de boodschap God's. Zoolang niet in ons de gehoor zaamheid aan Hem is, werken onze ex perimenten niets uit. In deze chaotische, na-oorlogsche we reld, spreken onze Christelijke bescher mers tegenwoordig van een werkelijk heidszin, die spreker een werkelijk heidszin van den dood wil noemen. Wij meenden God's heerschappij op te kun nen sluiten, thans echter begint het duidelijk te worden, dat Hij alleen rea liteit is. De dagen van advent zijn gekomen maar laten wij in deze niet alleen zien, dat God mensch geworden is, maar vooral ook dat in Jezus komende is. Openbaard mag worden, dat 'smenschen heerschappij waan is. Zij, die tegen woordig slechts liefde voor volk en va derland prediken, kunnen zich niet voorstellen, dat God hun beginselen niet sanctionncert, dat een Israëliet in Zijn naam sprak en spreekt. Waar halen die menschen het recht vandaan volk en vaderland te verabsoluteeren, welke twee woorden inderdaad hooge goede ren beteekenen maar eigenlijk afgoden zijn, diep doorgedrongen in de Christen heid? Aan de enkelen, die dit laatste thans beseft hebben, is de taak wegge legd, om deze dwaling op te heffen. Vervolgens had samenzang van ge zang 237 4 plaats en hield Ds. J. D i k- boom predikant bij de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden alhier, een toespraak over het onderwerp: „In dienst van het Vaderland". Ds. Dikboom ziet in het woord „die nen" het begrip, dat wij Iets kennen, waarvoor wij buigen. Wie is die God, die wij dienen willen en hoe kunnen wij Hem dienen, wij, die Christenen zijn? Nog altijd staat de mensch, hoe oud het Christendom ook is, geworteld in dienst aan aarde, bpderii, bloed en aard. Het begrip vaderland en de dienst daaraan is niet dezelfde als die aan de ze genoemde begrippen, maar wel vloeien zij over. Wat wil nu zeggen: wij, christenen, in dienst van het vaderland? De men schen behooren tot een volk-, zijn gebon den aan één historie; er is sprake van een volksaard. Vinden wij die gebon denheid niet terug in Erasmus, die op zijn sterfbed wil terugkeeren naar zijn vaderland, die dan zijn moedertaal spreekt; hij, die altijd in het buitenland werkte en Latijn tot zijn taal gemaakt had? Wij menschen hebben een gevoelzin, die in dienst van den duivel kan ko men, wanneer wij opgezweept worden tot zuiver patriottisme en aanbidding van het vaderland. Wanneer wij, naar vermogen, arbeiden aan opbouw van cultuur etc., dan dienen wij het vader land en zoo willen wij het ook. Maar dat wil niet zeggen krijgsdienst, liet zich voorbereiden op oorlog. Het dooden van anderen is des duivels. Ons vader land, dat wij liefhebben, is niet ona hoogste goed, want dat is slechts God; onder Zijn gezag en oordeel staan wij. Ons volk is niet zoo één, als voorbeeld waarvan wel gezegd kan worden, dat een Brabander meer verwant is aan een Belg dan aan een Fries. Onze volks- aanleg is heusch geen absolute groot heid; ongeoorloofd is het dan ook, om volk, vaderland en taal absolute groot heden te noemen. Voor den niet-Christen is de krijgs dienst een vanzelfsprekendheid, niet echter voor den Christen, die het Evan gelie van den Vredevorst aanhangt. Mag het vaderland nu van ons vra gen, dat wij beest worden op de slagvel den; is er een gezag met recht om da Christenen de hel van den modernen oorlog in te jagen? Bij deze vragen, die ontkennend beantwoord moeten worden, werpt men Wel tegen, dat de overheid Gods' dienaresse is. Maar is de over heid van een ander volk dan ook niet God's dienaresse? God wil niet, dat wij elkaar afmaken. Ook werpt men tegen, dat wij vredelievend zijn en aangeval len kunnen worden. Maar zou God dan: willen, dat wij met gifgassen en andere middelen ten strijde gaan tegen mede- Christenen? Momenteel dragen de Ita lianen hun goud naar het altaar aan den voet van him aardschen Messias; wij willen het goud dragen naar do kribbe, aan den voet van den hemel- schen Messias, die de vrede slechts op aarde wil. Want wij behooren tot het Koninkrijk God's. Als derde spreker hield, na samen zang van gezang 89. 7, ds. F. v. d. Wissel, Doopsgezind predikant to Kampen, een toespraak over het onder werp: „In dienst van Christus", hetwelk hij ziet als de „militia Christi". Ds. v. d. Wissel trekt een gelijkenis tusschen den krijgsdienst en den dienst van Christus. Beide vragen een groote toewijding onder het motto: Volgt mij. Tegenover het volgen van een schare van een uitgedoste figuur, is er de Christen, die gegrepen moet zijn door de roeping God s. De dienst van Chris tus vraagt een vrijwillige offerbereide toewijding. Is er in ons iets van die ge- grepenheid, dan volgt daaruit onmid dellijk Christus' woord: „Gij kunt geen twee heeren dienen." Niet kunnen wij Christus dienen en daarnaast den God van Nederland, Mars, den god van den oorlog. Immers, de Allerhoogste zegt, dat we Hem liefhebben moeten met heol ons hart Neen, eerst moet het vaderland Chris tus dienen, de dienares zijn van God, Dan kunnen wij ook 't vaderland die nen. Al zou men meenen, dat die tvveo diensten vereenigbaar waren, dan nog vraagt men zich af, of de oorlog het middel is. Immers, Christus zeide, dat wie Hem dienen wilde, het zwaard op zijn plaats bergen moest Zijn dienst is geen kruistocht, maar een kruisweg. De mensch, die in Zijn dienst staat, weet, dat legioenen achter hem staan, zooals Christus dat eens uitsprak. De waar heid moet en mag niet door het zwaard verdedigd worden, zooals vaderland en cultuur; de waarheid toch is Jezus Christus. Wanneer wij dat aanvoelen, dan moeten wij dat in het openbaar ge tuigen, «n niet stil staan bij woorden van dienstweigering. Met gebed, waarin Ds. v. d. Wissel den dienst van Christus niet als een zware last maar als een heerlijk werk onder woorden bracht, besloot spreker zijn toespraak. Tot slot zong men tezamen gezang gezang 50 4. TABAKSVERGUNNING Tabaksvergunninghouders worden herinnerd aan hun verplichting tot be taling van het verschuldigde recht ovef 1936, vóór 20 Januari 1936, ten kantore van den Ontvanger der Accijnzen: Pr. Hendriklaan 5. EXAMENS Te Amsterdam slaagde voor het exae men Nederlandsche taal- en letterkun de M.O. de heer P. Lukkenaar alhier* Voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde slaagde onze stadgenoot, de heer J. H. N. de Jongh.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5