Stadsnieuws VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Feestvergadering van den P.C.B. BIJKANTOOR AMERSFOORTSCH DAGBLAD J. LAMBRECHTS It BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 Mevr. BoldinghsGoemans houdt in Amicitia een lezing met betrekking tot het Kerstfeest Gisteravond heeft mevrouw Boldingh Goemans voor de Vereeniging van Huisvrouwen in den foyer van Amicitia een lezing gehouden, waarbij haar on derwerpen met betrekking tot Kerst mis gekozen waren. In zekeren zin dus een beperking, waarin echter veel variatie was, door dat de kerstverhalen ontleend waren aan twee geheel uiteenloopende typen naar schrijfwijze, Dostojewski en Jean ne Oterdahl. In de kerstboodschap, die mevrouw Boldingh hieraan vooraf deed gaan, wilde zij geen belofte leggen van na derend geluk; wèl echter een herden ken en bemijmeren van den kersttijd, waarin wij moeten trachten te geloo- ven. Telken jare roept men weer: „Wachter, wat is er van den nacht" en het antwoord is: „De morgen is geko men en nog is het nacht." Neen, van vieren van het Kerstfeest mogen wij in deze wereld, waarin de chaos lieerscht, niet spreken. Kerstmis is een wijdingsfeest, een tijd van inkeer en bespiegeling. Zij komt hier zelden zoo tot uiting als in de Noorsche landen, waar de sneeuw de aarde bedekt en daarmede een sfeer van intieme rust geschapen is. De eeu wen door is het Kerstfeest gevierd, cenerzijds als de geboorte van God's kind, anderzijds als het weer terugko men van de zonnewarmte, die langzaam aan alles tot bloei brengen zal. Zoo wordt in de Provence tijdens den Kerst nacht het vuur aangebeden. Kerstfeest is altijd herdacht als het feest der be lofte, een vrede op aarde, en al bena deren wij menschen nog altijd heel wei nig den vrede en het geluk, willen wij het ook nu weer zoo herdenken. Nadat mevrouw Boldingh deze Kerst boodschap, met weergave van een frag ment uit Herman Gorter's „Mei" geuit had, vervolgde zij met een Kerstver haal van Dostojewski. Het houdt een aanklacht in uit de oude tijden van Rusland en laat zien, hoe hard de men schen kunnen zijn, al meenen zij het misschien niet zoo. Een menschelijk verhaal met de diepere beteekenis, dat nog veel ontbreekt om tot de waarach tige liefde te komen. Dostojewski schil dert ons hierin den vooravond van Kerstmis in St. Petersburg, gezien van uit het oog van een armoedig knaapje, dat ergens in een zolderkamertje tot het besef gekomen 'is, dat zijn moeder door gebrek aan voedsel en warmte ge storven is. Het jongetje vlucht de stra ten in, ziet de voorbereiding door de menschen van het Kerstfeest en tracht zich dat te realiseeren, ondanks zij,n honger en ellende. Om hem bekommert zich niemand, men verjaagt hem tot hij zich uitgeput in diepe duisternis neer werpt. Dan, in een droomtoestand, komt het groote tot hem, een lieflijke stem, die hem toespreekt, terwijl hij alles om zich in licht ziet. Hij ziet slechts alle maal kinderen, die evenals hun moe ders, bij Jezus zijn. Den volgenden mor gen vond men het knaapje dood liggen, ergens op de binnenplaats van een groot huis, voor het oog van de wereld slechts een sjovel bedeljoggie. Dostojewski vertelt ons dit, bitter en wrang met een treffende zuiverheid van woord. Hij is een Rus, die den menschelijken ziel kent en zich daar door inleven kan in zijn medemenschen. Hij beeldt de karakters van den oogen- schijnlijk rijke uit tegenover den arme, waarbij elk woord van hem beteekenis heeft, overpeinzing eischt. Naar onze meening werd dan ook dit verhaal te gejaagd, te weinig aangrijpend nadr de beteekenis door de spreekster vertolkt. Vóór de pauze kregen wij nog „Het kindeke Jezus" van Felix Timmermans te hooren; een stukje Vlaamsch, waar in de schrijver zijn afkomst verraadt door het prachtige beeld, ontleend naar een bekend schilderij van Van der Goes dat hij van de Kerstnachtge- d&chte geschapen heeft. Na de pauze leidde mevrouw Bol dingh „Maria's Kerstwandeling" van Jeanne Oterdahl met een Kerstliedje van J. H. Leopold in. In tegenstelling met Dostojewski's menschelijk verhaal, was dit een goddelijke kerstbrief, naar moderne denkwijze cn afkomstig uit Scandinavië. Inderdaad modern, maar heerlijk zuiver en oprecht gezien. De schrijfster stelt ons Maria voor leunen de tegen het hek van het hemelrijk en neerblikkende op de kleine aarde, waar bij zij zich haar verblijf op de wereld herinnert. Gehuld in een blauwen man tel met een stralende kroon wij den ken hierbij aan oude sagen en mythen daalt zij af naar de aarde en veran dert weer in de persoon van de arme timmerman's vrouw van eertijds. De menschen vieren Kerstfeest, maar waar zij ook komt, met het kind in haar armen, ontmoet zij minachting, ziet men in haar een bedelvrouw. Zij vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat de men schen met Kerstmis de komst van haar zoon op aarde vieren en hemzelf niet herkennen. Allemaal zijn zij vergeten, wat het kind hen heeft willen leeren. Wanneer dan iedereen moeder en kind fvfstoot, dringt klokgelui tot haar door en begeeft zij zich in. de volle kerk. Zelfs daar wil men haar niet herken nen en onder de toonen van de hymne jaagt men haar van het altaar weg. Het zijn twee oude menschen, die zich haar lot aantrekken en dan begrijpt Maria, weer verheven boven aardsche .smart, dat die 2000 jaren een heel kor ten tijd zijn in verhouding tot wat Hij had gewild. In hemelsche pracht ver laat zij deze aarde. Ook hier weer een verhaal ontroe rend van eenvoud, maar diep door voeld. Waardeering konden wij hebben voor de wijze, waarop mevrouw Bol dingh het weergaf, waarmede zij een mooicn avond besloot. Er bestond voor deze lezing groote belangstelling. In de groote zaal van De Valk had gisteravond onder leiding van den heer H. Kollen de feestelijke 29e jaarverga dering plaats van de afdeeling Amers foort van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. De vergadering werd geopend met het gemeenschappelijk zingen van Psalm 6810. Nadat de voorzitter een deel uit de H. Schrift had voorgelezen ging hij voor in gebed, waarna hij een kort openingswoord sprak. Hij wees er daar bij op, dat reeds gedurende 6 jaar de crisis voortduurt, welke nog steeds haar slachtoffers maakt. Daarom vooral noemde spreker het zeer jammer, dat de liefde voor de Chr. Vakbeweging ver koelt, juist nu men zooveel actie en vuur noodig heeft. De heer Kollen wek te daarom allen op om actief te blijven en het streven van het bestuur te steu nen. Als spreker trad dezen avond op de heer J. Augusteijn uit Utrecht, voorzitter van den bond, die er o.m. op wees, dat wij aan een keerpunt zijn gekomen en staan voor een grooten teruggang. Daar moeten we op passen. Speciaal bij de Spoorwegen heeft de crisis zich doen gevoelen. Verwacht wordt, dat 1936 geen loonsverlaging zal brengen, doch een goed georganiseerd personeel kan en moet er voor zorgen dat, indien een korting noodig mocht blijken, deze niet grooter zal zijn dan noodig is. Spreker bracht met klem naar voren, dat een organisatie drin gend noodig is, ja zelfs onmisbaar. Zonder organisatie zou men volkomen rechteloos zijn. Wij moeten opkomen voor de bestaansmogelijkheid van het personeel der spoorwegen. Deze rechten moeten steeds naar voren gebracht wor den, echter met overleg. Daarom moet men niet alleen op een feestvergadering komen, doch vooral ook op de werkver gaderingen, waarbij hij betoogde, dat ook het hoofdbestuur de belangen dei- leden zal blijven behartigen. De heer Augusteijn reikte vervolgens aan een zesta? leden, die 25 jaar lid zijn der Chr. Vakbeweging, het gouden insigne van het C.N.V. uit, aan een ze vende lid, die door dienst verhinderd was zal dit later worden overhandigd. Deze onderscheiding is te beurt geval len aan de heeren Bleyerveld, Apel doorn, Wismever, Vakman, Dekker, Zonneveld en Kraan. Na de uitreiking speelde de Chr. Mu- ziekvereeniging onder leiding van den heer A. J. Bruynooge een huldigings- marsch. Het verdere deel van den avond werd gevuld met muziek, voordracht en film van de Ned. Chr. filmcentrale. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat aan het Stadhuis is aangeplakt een publicatie inzake een verzoek van G. J. Kater om een verlof A in het perceel Leusderweg 20. TERAARDEBESTELLING Ir. R. LE POOLE „Zijn heengaan een groot ver* lies voor het Staatstoezicht op de volksgezondheid" Gistermiddag is onder vrij groote be langstelling het stoffelijk overschot van Ir. R. Le Poole op de begraafplaats „Rusthof" alhier ter aarde besteld. Aanwezig waren o.m. Mr. G. J. ter Kuile, bestuurslid van het genootschap „Het Oversticht"; de heer L. van der Kaa, namens Staatstoezicht Volksge zondheid; de heer de Jonge van Elle- meet, namens het Nederlandsch Insti tuut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw; verschillende inspecteurs van Volksgezondheid; eenige doktoren en kennissen van den overledene. Nadat de met bloemen bedekte baar onder orgelspel uit Elias van Mendels sohn „Sei still dem Herrn und warte auf Ihn" in de aula neergezet was, heeft allereerst de heer v. d. Kaa, na mens Staatstoezicht Volksgezondheid het woord gevoerd. Spreker voelt zich getroffen door dit voor hem onverwachte heengaan. In de vijftien jaren, dat hij met den overle dene samenwerkte, heeft hij hem leeren waardeeren en bewonderen. Hij be schikte over een fijnen, scherpzinnigen geest en was zeer critisch. Zijn heengaan beteekent een groot verlies voor het Staatstoezicht, daar hij zich niet alleen een beminnelijk en goed man en amb tenaar toonde, maar ook veel gedaan heeft voor de huisvesting. Een troost zij het voor de familie, dat zijn nage dachtenis in hooge eere gehouden wordt bij het Staatstoezicht. Vervolgens wijdde de apostel Mees ter eenige woorden aan den overledene, waarna Mr. G. J. ter Kuile namens het genootschap „Het Oversticht" een woord van deelname sprak. Ongeveer tien jaren geleden maakte hij kennis met wijlen den heer Le Poole toen deze aandrong op een genootschap van Overijsselaars, om deze provincie te beschermen tegen de moderne ver nielzucht. Sedert dien deed hij zich ken nen als iemand, aan wiens actie „Het Oversticht" veel te danken heeft, wat nog dén afgeloopen zomer onder woor- Be bekende zwemster, onze oud-stadgenoote, mej. M. Vierdag, oud-Euro- peesch kampioene en Ned. vertegenwoordiger in de estafetteploeg op de Olympische Spelen te Los Angelos, is Woensdag te Amsterdam in het huwelijk getreden met den heer F. Smit, lid der zwemvereeniging „Het Y". Het bruidspaar met familieleden voor het stadhuis. Grand Théatre. Dagelijksche vertoo ning van de film: „Kermis der IJdel heid." Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag en Woensdagmiddag mati- née om 2.30 uur n.m. City Theater Vertooning van de films: „Suikerfreule" en „Vader's Eere woord." Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.45 tot 8.30 itir n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia Vertooning van de film: „De Groote wherry race." Van 15 t.m. 17 December. Voorstellingen: 'savonds 8.10 n.m. Zondags rnntinpp 30 uur nm Museum Fléhite, Westsingel. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentesse- laan lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en BibMotheek. Muurhnizen 9. R.-K Leeszaal Nieuwstraat 24. 13 t.m. 29 December. De Poth. Am. Kunstkring. Tentoonstelling van Ja- pansche kunstvoorwerpen uit de col lectie van Meurs te A'dam. Opening op 13 December n.m. 2.30 uur met inlei ding van den heer W. J. G. Meurs. 19 December. Amicitia. Vereen, voor Veilig Verkeer. Vertooning van de A. N. W. B. Verkeers geluidsfilm. 8 uur n.m. 19 December. Hotel Monopole. F.ing- vergadering van de Ned. Ver. tot Be vordering der bijenteelt. 7.30 uur n.m. 21 December. De Valk. Kerstbal. 8.30 uur n.m. 23 December. St. Joriskerk. Liefdadig heidsconcert v.h. Amersf. Mannenkoor ten bate van Kinderzorg. 8 uur n.m. 26 December. City Theater. Kerstver gadering van de S. D. A. P. Ds. A. v. d. Heide spreekt over het onderwerp „Van het duister toch naar het licht." 10 uur v.m. 28 December. De Valk. Oudejaars avondbal van A.D.V.E.N.D.O. 8 uur n.m. 29 December. De Valk. Zanguitvoe ring van Bel Canto. 8 uur n.m. 29 December. Soc. Concordia. Joodsche Vereen. „Nut en Genoegen." Lezing door Dr. P. IJssel de Schepper uit 's-Graven- hage over: „Karaktervorming." 8 uur namiddags. 4 Januari. Markthal. Feestavond v. d. Amersf. Bestuurdersbond ter herden king van het. 35-jarig bestaan. 7.30 uur namiddags. 9 Janupari. Grand Théatre. Kunst kring voor Allen. Opvoering van: „Laat Maupie maar loopen", door gezelschap Jan Musch. 8.15 uur n.m. UTRECHT 19 December. Stadsschouwburg. Ver. Rotterd. Hofstadtooneel voert op: „Boef je." 8 uur n.m. 21 December. Stadsschouwburg. „Von- del's Lucifer", opgevoerd door den Vrijz. Chr. Studentcnbond. 8 uur n.m. 25 t/m. 29 December. Tivoli. Henriette Davids Revue „Lachen is troef." 8 uur n.m. den gebracht werd bij het tienjarig be staan. Spreker verzekert, dat zijn na gedachtenis nog lang zal blijven voort leven als een sympathiek, edel en hoog staand mensch. Onder orgelspel van het slotkoor van de Mattheus Passion van Bach „Wir setzen uns mit Tranen nieder", werd de kist grafwaarts gedragen. De oudste zoon dankte de sprekers en de aanwezigen voor den eer, zijn vader bewezen. ERNSTIGE BOTSING BIJ SOESTERBERG Automobilist tot 30. boete veroordeeld Onverlichte richtingpijl op het Stationsplein Een automobilist uit Oegstgeest was op het kruispunt nabij 't Zwaantje te Soesterberg in botsing gekomen met een van het vliegkamp komende motor rijder, wien hij voorrang had moeten verleenen. De motorrijder brak hierbij een pols, een arm en een been op twee plaatsen, zoodat hij vanmorgen nog in gipsverband was, toen hij voor het kan tongerecht verscheen. Bij de vorige be handeling was door een getuige be weerd, dat de motorrijder niet handig genoeg was, anders had een botsing wel licht vermeden kunnen worden, terwijl verdachte betoogd had, dat hij in de meening verkeerde, dat de motorrijder naar rechts ging in de richting Huis ter Heide. De aangeredene verklaarde vanmor gen, dat er drie motoren voor hem wel naar rechts gegaan waren, zoodat de mogelijkheid bestaan kan hebben dat verdachte gedacht heeft, dat hij ook naar rechts zou gaan. De ambtenaar van het O.M. Mr. Zijl stra, achtte het ten laste gelegde bewe zen en eischte, rekening houdende met de mogelijkheid van misverstand 60 boete subs. 1 maand hechtenis. De aangeredene antwoordde desge vraagd, dat verdachte geen onverschil lig mensch was, doch hem iedere week heeft bezocht in het hospitaal, bloemen geschonken heeft en den indruk maak te van een persoon met menschelijk ge voel De kantonrechter hield rekening met deze handelwijze van verdachte en ver oordeelde hem tot 30.boete subs. 15 dagen. De onverlichte richtingpijl Een automobilist uit Amsterdam was op een avond van de richting Vlasak kers gekomen en Mvas, na aan den lin kerkant van den weg, nabij het Sta tionsplein op den A.N.W.B.-wijzer de richting naar Zwolle te hebben gelezen, rechtuit gereden, dus links langs het grasperkje op het Stationsplein. Daar bij was een wielrijder, die wel goed reed, genoodzaakt geworden van zijn fiets te springen. Verdachte zou tevens hard achteruit gereden zijn, tegen een stadsbus gebotst en daarna weer hard weggereden zijn, zoodat hij twee ver balen kreeg. Verdachte zeide, dat de richtingpijl absoluut niet te zien was voor een vreemdeling, daar deze niet verlicht is. (Wij hebben reeds bij herhaling op deze ernstige tekortkoming gewezen, doch de betrokken autoriteiten schijnen de ernst van deze zaak niet in te zien. Red. A.D.). Hij zou achteruit gereden zijn omdat de wielrijder hem had wil len slaan. Getuigen beweerden, dat er niet ge slagen was; alleen een getuige a décliar ge vertelde, dat verdachte uit vrees achteruit is gereden. De ambtenaar van het O.M. vond het links rijden niet zoo heel erg, daar dit een vergissing is, maar het haastig weg rijden na een aanrijding en achteruit rijden zonder eerst om te zien noemde hij wel verkeerd. De eisch was 15.— of 6 dagen voor het zonder eerst om te zien achteruitrijden en 5.of 2 dagen voor het links rijden. De uitspraak werd 12.of 6 dagen en 2.of 1 dag. De onschuld zelve! Een inwoner van Maarn was geverbali seerd omdat hij ervan verdacht werd vet vervoerd te hebben, dat niet van de vereischte banderolles was voorzien. Controleurs hadden den man aangeroe pen om af te stappen, doch deze was plotseling een zijweg de heide ingesla gen en men had hem daar een gooibe- weging zien maken. Bij aanhouding was zijn mand leeg en op den weg, welke men terug ging vond men twee pakjes vet, geheel droog, ofschoon het kort tevoren geregend had! Verdachte wist van niets, trouwens hoe kon hij, die maar een hand had, met de fiets was en een mand nog wat weggooien? Bij den man thuis waren dezelfde zak jes gevonden als waarin het gevonden vet zat. De ambtenaar van het O.M. vond dat voldoende en vroeg 25. subs. 10 dagen, met welken eisch de kantonrechter, Mr. Muller Massis ac- coord ging. Hoe moet dat? Een jongeman, die met zijn motorrij wiel op weg was naar de plaats, waar hem het examen ter verkrijging van een rijbewijs zou worden afgenomen, werd onderweg bekeurd omdat hij zon der rijbewijs reed. Voor het door hem afgelegde examen was hij geslaagd. De hoete was 2— of 1 dag. Wij vragen ons af hoe dat nu moet; moet men dan op weg naar den weg, waar het examen wordt afgenomen den motor of auto duwen, want, anders kan men een be keuring oploopen. Hetzelfde geldt voor het leeren rijden, hoe moet men dat doen zonder kans op een proces ver baal? Mild vonnis Een eenvoudig winkeliertje alhier was geverbaliseerd omdat hij gepasteuri seerde melk in flesschen in voorraad WAT ETEN WIJ MORGEN? Voor de koffietafel Garnalen-schoteltje. Voor de middagtafel Koolsoep. Rijst met appelen. DE BENOQDIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT <0. TeL 92. had zonder vergunning van de Crisis Zuivel Centrale. De man zeide dit jaren lang te hebben gehad, doch niet gewe ten te hebben, dat men daar nu toe stemming voor moest hebben. Hij had deze nu wel aangevraagd. De ambte naar van het O.M., overtuigd zijnde van 's mans goede trouw, eischte schuldig verklaring zonder oplegging van straf, met welken eisch de kantonrechter zich vereenigde. UIT HET POLITIERAPPORT Door een inwoonster van Nijkerker- veen is gisteren bij de politie aangifte gedaan van het feit. dat zij op het Smallepad alhier door een auto, die links in de bocht reed, aangereden is. Haar rijwiel, kousen en schoenen droe gen hier duidelijk teekenen van. De politie onderzoekt de zaak. Tegen een persoon, die dezer dagen een slede uit een tuin aan de Barch- man Wuytierslaan ontvreemdde, is pro ces-verbaal opgemaakt. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra diocentrale, behalve de programma's der beide Hollandschc zenders, die der volgende buitenlandsche zendstations door: 11.0512.20 London Regional. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.205.35 London Regional. 5.356.20 Droitwich. 6.206.50 Hamburg. 7 008.00 Gram. Uitz. A.R.C. 8.0012.00 London Regional. NIEUWJAARSRECEPTIE PAUSHUIZE De Commissaris der Koningin en Mevrouw Bosch van RosenthalPauw van Wieldrecht zijn voornemens te ont vangen op Vrijdagavond den 3den Janu ari a.s„ na 9 uur. De middagreceptie op Paushuize zal op Donderdag 2 Januari a.s. niet wor den gehouden. ONS RAADSVERSLAG In ons raadsverslag, opgenomen in ons blad van gisteren, is abusievelijk vermeld, dat het voorstel tot afschaf fing van de telefoon voor den chef der afd. eigendommen met 5 tegen 20 stem men is aangenomen, dit moest zijn v e r- w or pen, znodat. deze telefoonaanslui ting gehandhaafd blijft. FRUIT- EN GROETENVEILING 18 December Goudreinet 816 ct„ Bellefleur 611 ct„ Jasappel 67 ct„ Lunt. Pippeling 1112 ct., Winterjan 1112 ct., Sprui ten 9liet., Uien 2138 ct„ Wortelen 2125 ct., Andijvie 519 ct., Prei 316 ct„ Knolseldery 24—27 ct„ Boerenkool 10—22 ct., Groene kool 713 ct., Bloem kool 510 ct. OVERTREDING ARBEIDSWET Tegen de directie van een centrale verwarmingsonderneming en een bak ker is proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de arbeidswet. R.K. KERK Tot assistent aan de parochie St. Franciscus Xaverius toegevoegd aan het aantal van drie kapelaans de eerw. heer J. L. Gerritsen, kapelaan te Hen gelo. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 111 wagens aangevoerd. BURGERLIJKE STAND 18 December Geboren: Gerhard Hcinrich, zoon van Gerhard Heinrich Makel en Elsien Oud- genoeg; Comelis Gijsberius, zoon van Gerrit Carel Pon en Cornelia Hendrika van Leeuwen. Overleden: Petronella Johanna Woerd man, 26 jaar ongehuwd. Gehuwd; Bernardus Johannes Ooster- heert en Jochemina Kah; Cornelis Splin ter en Helena Johanna Catharina Maria Augusta von Munching; Dirk Buiten huis en Naatje Alijda Stoffer. TEGEN DE GEHUWDE VROUW IN VASTEN LOONDIENST Aan de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Gcncraal van Dins dagmiddag 17 December 1935 werd het volgende telegram gestuurd door de Vereeniging van Nieuw-Feministen. De gehuwde ambtenares verstoort het gunstige welvaarts-evenwicht in ver schillende ambtenaarsgroeDen door dubbel inkomen en haar zuinige Moe derschap. De gehuwde ambtenares is niet te vergelijken met vrouwen wer kend in onbeschermde beroepen. Ge brek aan mocderkracht. zoo zegt do En- gelsche biologo dr. A. Kenealv, is de grootste factor bij den ondergang van beschavingscentra. De gehuwde vrouw in vasten loondienst is een gevaarlijk voorbeeld, dat door het voorbeeld dei Regeering als werkgeefster groote sug gestieve kracht krijgt. Gevaarlijke ne- AMERSFOORTSCHE KUNSTHANDEL KAARSENKAPJES 5 en 10 cent G0THISCHE KAARSEN KANDELAARS Utrechtscheweg 36. Tel. 1758 Direct over het spoor. venfactoren zijn reeds de verdere scxen nivelleering en de hoog opgevoerde in- tellectueele ontwikkeling der jonge vrouwen, die van het moederschap af leidt. Tanende moederkracht van een volk kan zich herstellen van economi sche oorzaken, van psvehische oorza ken herstelt het zich niet. „Gouverner c'est prévoir." NED. ISR. GEMEENTE TE NAARDEN De opheffing door het if] Amsterdamsche Hof juist geacht AMSTERDAM, 18 Dec. De civiele Kamer van het Gerechtshof heeft van daag arrest gewezen in het geding tus- schen de Israëlitische Gemeente Naar- den als eischer en het Ned. Israëlitisch Kerkenootschap. De centrale Commissie van het Ned. Isr. Kerkgenootschap heeft bij besluit van 5 Februari 1933 de Israëlitische gemeente te Naarden opgeheven, op grond van de overweging, dat deze ge meente blijkens de vervvaarloozing van de synagoge niet behoorlijk in haar hutshouding voorzag. De Isr. Gemeente Naarden heeft zich tegen dit opheffings besluit verzet en het Kerkgenootschap voor de Arrondissementrechtbank, al hier gedagvaard, teneinde de nietigver klaring van het ontbindingsbesluit te verkrijgen. De rechtbank was van oor deel, dat de reglements-bepaling waar op de ontbinding berustte niet van toe passing moest worden gedacht, daar het niet-voorzien in de huishouding tengevolge van de duistere redactie van het betreffende artikel blijkbaar moest worden opgevat als het niet voor zien in het bestuur, ofschoon juist het Kerkgenootschap het standpunt innam dat hier van een misdraging uit reli gieus oogpunt sprake was. Derhalve werd het ontbindingsbesluit vernietigd en de notarieele acte van eigendoms overdracht der onroerende goederen nietig verklaard. Van dit vonnis kwam het Ned. Isr. Kerkgenootschap in beroep. Vandaag wees het Hof arrest en kwam tot een tegenovergestelde beslis sing van de rechtbank. Naar het oor dcel van het Hof wordt door het regle ment ook de vervvaarloozing van da huishouding getroffen (art. 5 en 6). Da omvang van de vervvaarloozing is niet onderworpen aan het oordeel van den burgerlijken rechter, maar aan da Centrale Commissie. De geconstateerde verwaarloozing ia een reden tot ontbinding van de Isr. ge meente te Naarden. Bovendien heeft da Isr. Gemeente Naarden verzuimd hoo- ger beroep aan te teekenen van de uiN spraak der permanente Commissie bij de Centrale Commissie. Be wijsaanbod yan de verwaarloozing is door het Hof voorbij gegaan. De oorspronkelijke vordering der Ned. Isr. Gem. Naarden, tot vernie tiging van het ontbindingsbesluit, is aldus concludeert het Hof niet ontvankelijk. Het vonnis der rechtbank wordt op deze gronden vernietigd en de Isr. Gem. Naarden veroordeeld in de proceskosten, begroot op 570. Het ontbindingsbesluit t.a.v. de Isr. Gem. Naarden blijft door deze beslis sing dus gehandhaafd. Voor het Kerkgenootschap traden op mr. B. E. Asscher Sr. en mr. E. A. L. Boas en voor de Ned. Isr. Gem. Naar den mr. J. K. M. Mathuisen. NIET VERVULDE DEURWAARDERS- VACATURES Blijkens een opgave in de Staatscou rant zullen niet vervuld worden de deurwaarders-vacatures bij de recht bank te Maastricht, standplaats Gulpen (vacature Odekerken), de rechtbank te Assen, standplaats Assen (vacature Luytcn) en bij de rechtbank en het kantongerecht te 's-Hertogenhosch, standplaats Heusden (vacature Friedli) OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 18 Deo. 19 Dec. 7.27 7.28 ft - 0.59.38 0.59.37ft 9.76ft 9.75ft - 24.90 24.90 - 47.91 47.91 - 82.55 32.55 - 36.60 36.60 - 37.55 37.55 - 1.47% 1.47ft 6.14 6.15 Medeged. door de Rotterd. Bankvereen. Londen Berlijn Partis Brussel Zürich Kopenhagen Oslo Stockholm New York Praag P. PIJPERSTRAAT 10 0UDES0ESTERWEG93 Abonnementen en advertenties worden hier aangenomen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5