AMERSFOQRTSCHE R.K. SPAARBANK DIRECTEUR DER NOZEMA N ieuwe huurver laging EEN MOTORRIJDER DOODGEREDEN W. F. G. L. Driessen f DE FATALE BOCHT BIJ RENSWOUDE DE GEBROEDERS GOOCHEM kil! Een zonderlinge historie 3e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 DECEMBER 1935 Benoeming van Ir. Dubois te Hilversum te vers wachten Naar liet Hbld. verneemt, is binnen kort de benoeming te verwachten van ir. A. Dubois te Hilversum tot direc teur der Nozcma (Nederl. Omroep-Zeu- dermaatschappij). Naar men weet is de N.V. Nozenia een gemengd bedrijf, gevormd zoowel door den Staat der Nederlanden, a's door de vier groote omroepvereenigin- gen tezamen: haar taak is de exploita tie en eventueel bouw der Nederland- sche omroep-zenders. Een technisch om- roep-instituut derhalve, met aan het hoofd een Raad van Beheer en een di- resteur. Benoeming en ontslag van laatstgenoemde zijn aan de goedkeuring van den minister van Binnenlandscne Zaken onderworpen. De heer Dubois is geboren in L887. Hij bezocht van 1904 tot 1908 het Xon Instituut van de Marine te Willems oord en werd daarna twee jaar in Iodic geplaatst. Na zijn terugkomst in 1910 werd hij ingedeeld bij de opleiding voor draadlooze telefonie van de Kon. Mari ne te Amsterdam. In 1911 werd de heer Dubois benoemd tot adjunct-inspecteur van het Vervoer der Hollandsche Spoorwegen. Begin 1|D12 verliet de heer Dubois weer de moor- wegen, waarna hij van 1912 tot Augus tus 1914 studeerde, aan de Technische Iloogeschool le Delft. Tijdens de nobi lisatie deed de heer Dubois vrijwillig dienst, hij werd toen als zee-officier ge detacheerd bij den Generalen Staf van de Landmacht, hem werd de leiding toe vertrouwd van de afdeeling radio-tele- grafie van de Landmacht. Eerst in 1917 werd den heer D.ubois vergund ien dienst te verlaten in verband met zijn benoeming tot directeur der nieuwoDge- richte Nederl. Seintoestellcnfabriek te Hilversum, welke functie de heer Du bois tot 1930 vervulde. Onmiddellijk daarna voltooide hij zijn ingenieursstudie en slaagde in 1931 voor electrotechnisch ingenieur. Thans is ir. Dubois reeds ruim 3K jaar werkzaam als ingenieur bij de Rijkscommissie voor Werkverruiming. Voor den omroep heeft de heer Dubois belangrijk en baanbrekend werk ge daan. Hij nam bijvoorbeeld het initiatief voor den eersten omroepzender in Euro pa, nml. voor den welbekenden Amster- damschen beursdienst; jarenlang Uond deze zender op de effectenbeurs, tot do dienst door P.T.T. werd overgenomen. De N.S.F. stichtte den eersten gewo nen radio-omroepdienst, de heer Dubois nam het initiatief voor de oprichting van den H.D.O., waaruit zich later de Avro ontwikkeld heeft. In 1925 behoor de de heer Dubois tot de negen oprich ters van de Union Internationale, in den Conseil had de heer Dubois van den beginne af zitting en thans is hij reeds vier jaren voorzitter van de Commis sion de Rapprochement van de Uöfoiï. Voor de omroepvereenigingen'hier te lande heeft ir. Dubois zeer vele belan gen behartigd, in het bijzonder voor het Comité van Omroepvereenigingen, dat. de gemeenschappelijke belangen van K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. behartigt In de laatste jaren behandelde ir. Du bois ook tal van vraagstukken, waarbij alle omroepvereenigingen belang had den en thans zal hem binnenkort de leiding van het nieuwe instituut: de Nozema, worden opgedragen! VERWAARLOOSDE EN A-SOCIALE JEUGD Onder voorzitterschap van den heer A. J. da Costa heeft de F.I.K.A., dat is de groep van instellingen uit den Ar menraad, welke zich bezighouden met de zorg voor de verwaarloosde en a-so ciale jeugd, een dezer dagen haar alge- meenc vergadering gehouden. Mededee- ling werd gedaan van eenige belang rijke gebeurtenissen uit het afgeloopen vereenigingsjaar, t.w. do gecombineerde F.I.K.A.-collecte, de lezingen over «Kin derbescherming in Nederlandsch-Indië" en over „Kinderrecht en Kinderbescher ming" en do excursie naar het gesticht „Valkenheide" te Maarsbergen. Mejuffrouw mr. B, Cohen en de heer J. H. M. Rademaker werden herkozen als lid van het Moderamen. Vervolgens hield mr. J. Everts een beschouwing over het zoo juist verschenen geschrift van den Armenraad: „Amsterdamsche Kindergestichten aangesloten bij de F.I.K.A.". Duidelijk kwam uit, dat de bedoeling van het rapport is, zelfcritiek bij de instellingsbesturen op te wekken. Bijzonder aangenaam was dan ook voor het F.I.K.A.-bestuur, uit de verga dering te vernemen, dat in oenfge in stellingen reeds verbeteringen waren aangebracht, naar aanleiding van de onderlinge bezoeken,1 die aan het rap port waren voorafgegaan. Het geschrift gaf aanleiding tot opbouwende critiek en een levendige gedachtenwisseling, die eerst laat werd beëindigd. De F.I. K.A. kan terugzien op een zeer goed ge slaagde vergadering. DE NIEUWE SPOORLIJN GOUDA— ALPHEN A.D. RIJN Bij de exploitatie van de nieuwe spoorlijn tusschen Gouda en Alphen a d. Rijn is. blijkens de cijfers over de beide laatste maanden, nog steeds eeni ge vooruitgang te bespeuren. Zoowel het reizigers- als het goede renvervoer op de lijn is niet onbelang rijk toegenomen. Het aantal te Bos koop en te Waddinxveen uitgegeven biljetten bedroeg over October en No vember van dit jaar 400 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1934. terwijl het aantal wagonladingen van deze sta tions verzonden met 30 steeg. Hoewel deze spoorweg, welke geopend is in een tijd, waarin andere worden opgeheven, do hooge kosten aan den aanleg verbonden, wel nooit zal kun nen goedmaken, zijn de tot dusver be reikte resultaten toch niet onbevredi gend. Bij een eenigen tijd geleden gehou den proeftelHng bedroeg bet aantal rei zigers gemiddeld oer dag 530. Hoewel niet overweldigend, is dit aantal toch belangrijk grooter dan dat op de haan vakken, welke tot dusver voor sluiting in aanmerking kwamen. in Amsterdam Een totaalbedrag van 80.000 AMSTERDAM, 20 Dec. Dc lot gis teren, mede in verband met het besluit van de Regeering tot verlaging van de rente der woningwetvoorschotten, tot stand gekomen verlagingen van de huur der arbeiderswoningen van dc vcr- eenigingen en de gemeente betroffen: voor de vereenigingen 6771 woningen en andere objecten, zooals winkels e.d., waarbij de totale verlaging per jaar was ruim 193.000: voor de gemeente 6396 objecten met een totale huurverlaging van ruim f 214.000. Deze verlagingen betroffen zoowel woningen, gebouwd met rijksvoorschottén, verkregen vol gens de Woningwet, als woningen, ge bouwd uit leeningen, gesloten bij der den onder garantie van de gemeente. B. en W. hebben thans een nieuwe huurverlaging voorbereid. De voorstel len zijn kort geleden ter goedkeuring aan de Regëering verzonden; zij omvat ten de verlaging voor 3Q65 gemeente woningen en 72 gemeentewinkels, tot een bedrag van in totaal ruim. 56.000. Wat do vereenigingen aangaat omvat ten de voorstellen 2261 woningwetwo ningen, waarmede een bedrag van to taal ruim 24.000 is gemoeid, en 1407 woningen, gebouwd met leeningen on der garantie van de gemeente, waar voor de verlagingen komen op totaal ruim 20.000. Van de Regeering is thans bericht in gekomen, dat tegen de huurverlagingen der woningwetwoningen geen bezwaar bestaat. De invoering van de daarvoor voorgestelde verlagingen zal dus vóór 1 Januari 1936 plaats hebben. Wat de garantiewoningen aangaat, heeft de Re geering echter geweigerd, dat de hierop betrekking hebbende bedragen worden gefinancierd uit de zgn. volkshuisves tingsfondsen der vereenigingen. De middelen hiervoor zullen der halve in de meeste gevallen ontbre ken, zoodat deze huurverlagingen voorloopig nog niet tot stand zullen kunnen komen. In totaal zullen derhalve met 1 Ja nuari e.k. 5398 woningen en winkels een tweede huurverlaging ondergaan tot een totaal bedrag van rond S0.000. ONEERLIJK GEMEENTE SECRETARIS DEN BOSCH, 20 Dcc. Donderdag 9 Jan. a.s. zal de rechtbank te Den Bosch de strafzaak behandelen tegen J. T., eertijds gemeente-secretaris te Veen (N.Br verdacht van verduiste ring van ongeveer 3000, in eigendom toebehoorende aan de gemeente Veen. Door het O.M. zijn 4 getuigen gedag vaard. Als verdediger-treedt op'Mr. Ba ron F. van Hugenpoth, Den Bosch. DE KWAK HEEFT SLECHT WEER Dc Kwak, thuisreis, is hedenochtend uit Rome vertrokken, doch wegens slecht weer boven Zuid-Frankrijk en in verband met de onbruikbaarheid van het "vliegveld van Marseille naar Rome teruggekeerd. K.L.M.-DIENSTEN Den len Jan. 1936 zal de dienst op de luchtlijn Amsterdam—Rotterdam-Hal le LeipzigPraag stopgezet wórden tot 17 Februari. Tevens zullen twee autobus diensten tusschen Dep Haag en Rotter dam, n.l. die lyvelke oin 9.20 Den I-laag verlaat en die, welke om. 13.15 uit Rot terdam vertrekt van 23 Dec. tot 17 Fe bruari 1936 niet uitgevoerd worden. Drie maanden geëischt tegen een automobilist AMSTERDAM, 20 December. Op den Soestdijker straatweg bij Baarn had op 18 Februari j.l. een doodclijk onge luk plaats. Een motorrijder kwam in botsing met een automobilist, rijdende in de richting Hilversum. De motorrij der was vrijwel op slag dood. De auto mobilist, de 25-jarige administrateur J. H. S. uit Weesp, maakte zich uit de voeten op de fiets van een jongen, die bij het ongeluk tegenwoordig was: hij zou even hulp gaan halen In Hil versum huurde hij een taxi. waarmee hij naar zijn woonplaats. Weesp. reed. Zijn auto had hij in den steek gelaten, zoodat de man spoedig kon worden op gespoord. Op 6 April veroordeelde de rechtbank hem wegens veroorzaken van dood door schuld tot drie maanden gevangenis straf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van oen jaar. Verdachte kwam in hooger beroep: hij verklaarde de moening te zijn toe gedaan. dat hij onschuldig was. De bot sing had plaals gehad, doordat hij ver blind was geweest door het licht van den motorrijder, juist op het punt. waai de weg een gevaarlijke bocht maakt. Pres.: En na het ongeluk ging TT er van door. zonder naar Uw slachtoffer om te kijken. Den heelen middag, van 27 hebt U met een U volkomen on bekend meisje gereden. Er is toen U thuis werd aangehouden gecon stateerd, dat U naar drank rook. Zeker zoo nu en dan aangelegd, toen U met het meisje reed! Verd.: We hadden niets gedronken, maar toen we thuis kwamen was ik erg van streek en mijn vrouw gaf me een glaasje cognac De procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten requireerde bevestiging van het vonnis der recht bank. De verdediger mr. Perrin pleitte vrij spraak. Arrest 2 Januari. HET NIEUWE GEBOUW R.V.B. te Amsterdam AMSTERDAM, 20 Dec. In zijn ver gadering van 23 October j.l. heeft de gemeenteraad besloten aan de Rijks verzekeringsbank, ten behoeve van de stichting van een nieuw bankgebouw, te verkoopen het terrein, begrensd door de Apollolaan, den Stadionweg, de Handelstraat en de Euterpestraat. Nadat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan dit besluit hun goedkeuring hadden gehecht, kon de verdere afwikkeling van deze zaak ter hand worden genomen. Gisteren werd in het gebouw van de Rijksverzekeringsbank aan de Pieter de Hoochstraat de koopakte ge passeerd. De totstandkoming van deze transactie moet zoowel voor de ge meente Amsterdam als voor de Rijksverzekeringsbank van groote beteekenis worden geacht, omdat hierdoor de stichting van het nieu we bankgebouw te Amsterdam vast staat. Volgens een der bepalingen van de koopakte moet met de bebouwing van het terrein binnen twee jaren een aan vang worden gemaakt en moet die bebouwing zijn voltooid binnen vier jaar. Opgericht 15 Juli 1910. Breedestraat 82 Telefoon 1783 Qiro no. 248878 Gelegenheid tot inleggen en terugontvangen van spaargelden. WOENSDAG van 7 tot 8 uur VRIJDAG 10 ff 11 ZONDAG ff 12 1 RENTEVERGOEDING 3 6/10 Spaarbusjes Inleggers kunnen spaarbusjes in bruikleen ontvan gen. Deze spaarbank is lid van den Nederlandschen Spaarbank- bond en staat onder controle van bet Nederlandsch Spaar bankbureau. Een burgemeester aan wien de gemeente Den Helder veel te danken heeft DEN HELDER, 20 December. Don derdagavond acht uur zou de burge meester van Den Helder, de heer W. F. G. L. Driessen een sectievergadering van den gemeenteraad voor dc a.s. be grooting leiden. Te dien einde had hij zich naar het Raadhuis begeven. Voor dc vergadering aanving verklaarde hij echter zich, niet wel te gevoelen, waar op mon hem aanried de leiding over te dragen; dit geschiedde. Een dokter werd gewaarschuwd en deze adviseer de den burgemeester onmiddellijk naar htiis te gaan. Aldaar aangekomen zette hij zich bij den haard èn voelde zich naar zijn zeggen wat opgeknapt. Om streeks negen uur begaf hij zich naar zijn kamer. F.vcn later kwam hij naar beneden en deelde méde, zich door de koude bevangen te voelen. Men waar schuwde de doktoren Rienks en Bue.h livest van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst. Hulp mocht echter niet meer baten. Te omstreeks half elf overleed zoo als wij reeds met een enkel woord ge meld hebben burgemeester Driessen. De heer Driessen -.vftrd'op 11 Juli 18Sf3 geboren en bereikte, dus den leeftijd van 49 jaar. Zijn aitib'sloopbaan begon hij als Adjunctconimiés ter secretarie te Bussum. Den 9eii Juli 1913 tot burge meester van Westzaan benoemd, ver vulde hij die functie tot 26 Februari 1918, om onmiddellijk daarna als re- geerings-commissaris voor de graanin- zaraeling in Noord-Holland op te tre den. Den 25sten Juli 1919 werd de heer Driessen tot burgemeester van Koog aan de Zaan benoemd, waarna met in gang van 15 November 1928 .zijn benoe ming volgde tot burgemeester van Den Helder. De heer Driessen was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en drager van het Kruis van Verdienste van het Roo- de Kruis. Do heer Driessen heeft in dc zeven jaren, dat hij hurgemeester van Den Helder was, zich doen kennen als iemand, wien het welzijn van de stad en haar inwoners zeer ter harte ging. De verfraaiing en uitbreiding van de stad die onder zijn voorganger den heer W. Houwing een aanvang had ge nomen werd door burgemeester Dries sen met kracht voortgezet waardoor Den Helder als woonplaats belangrijk aan aantrekkelijkheid heeft gewonnen. Het fraaie Reddingsmonument dat in September van dit jaar door H.M. de Koningin onthuld werd, kwam me«ie door zijn bezielde leiding tot stand. Ook in de totstandkoming van het internaat .van de Zeevaartschool, alhier, waar door het behoud van deze onderwijsin richting voor Don Helder verzekerd werd, heeft de heer Driessen krachtig de hand gehad. Ambtshalve had de overledene voorts zitting in besturen van verschillende instellingen en com missies. die verbetering van den eco- nomischen toestand van Den Helderen bevordering van het vreemdelingenver keer beoogden. Chauffeur staat terecht wegens dood door schuld Achterband gesprongen? AMSTERDAM, 20 Dcc. Dc beruch te bocht bij Rensvvoudc maakte in Ja nuari j.l. een slachtoffer. Een groote touringcar, die bestuurd werd door den chauffeur K. R., uit Dusseldorf komen de. reed niet een snelheid van naar schatting door ooggetuigen 70 K.M., door de bocht. Op het meest précaire moment raakte de chauffeur de macht over zijn stuur kwijt, zoodat de auto met een slag tegen de hoornen langs den weg terecht kwam. Bij dc hevige bot sing werden vier passagiers gewond een hunner zoo ernstig, dat hij kort na het ongeluk overleed. De chauffeur, die op zoo onverant woordelijke wijze de bocht had probce- ren te nemen, liep een hersenschudding op. De touringcar was zwaar bescha digd. De rechtbank veroordeelde den chauf feur wegens veroorzaken van dood door schuld tot een maand gevangenisstraf. De chauffeur kwam in hooger beroep en gisteren poneerde hij de stelling, dat hij weliswaar had gereden, doch dat het ongeluk was veroorzaakt, doordat hij over een steen reed. Op hetzelfde oogenblik was een achterband gespron gen. Geen der inzittenden had hiervan iets gehoord, wel had men tegen elkaar gezegd, dat de chauffeur veel te hard reed; een dame had de opmerking ge maakt: „Ik wou, dat hij maar wat kal mer reed. 't doet er niets toe, of we een uurtje later thuiskomen". Ook ooggetuigen hadden de groote snelheid opgemerkt, een chauffeur had nog gepoogd den bestuurder van de bus kalmer te doen rijden, gezien het groote gevaar van de bocht. De deskundige a décharge, ir. Scheur- holz Tichelaar, was van meening,- dat inderdaad het plotseling springen van een achterband oorzaak van het onge luk was. De procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, requireer de bevestiging van het vonnis (een maand gevangenisstraf). Ten aanzien van het rapport van den deskundige a décharge merkte het O.M. op: „Den indruk, dien ik uit het deskundigen-rapport krijg, kan ik het best weergeven,met een variatie op een bekende uitdruk king: „geef mij een in fclkaar ge reden wagen en ik haal u uit de gevangenis". Spr. achtte het ongeluk veroorzaakt door dc groote snelheid waarmede verd. door de bocht reed. De verdediger, mr. Sternhèim, pleitte vrijspraak, subs, een voorwaardelijke straf of een lichte geldboete. Arrest 2 Januari. MAN OVERREDEN TE HEEREN VEEN HEERENVEEN, 20 Dcc. Vanavond heeft een stoomtram van de Nederland- sche Tramweg Maatschappij, welke tram te 5.10 uur uit Sneck te Heeren veen arriveert, een man overreden. Bij de spoorkruising met de spoorlijn bij Heerenveen heeft de tramlijn een eigen baan, welke niet bestemd is voor oetgangers. Een krantenbezorger, de 59-jarige K. de Vries, die kranten wilde bezorgen hij de wachtpost aan den spoorweg, maakte, om den weg te be korten, van de trambaan gebruik en werd daarbij door de stoomtram aange reden. Meenende, dat de remmen aan sloegen, bracht de bestuurder de tram tot stilstand, doch men kon niets bij zonders bemerken. Eerst toen de tram even later terugekeerde in de richting Sneek bemerkte men het slachtoffer, dat naast het spoor lag. Dokter Gorter, die in allerijl werd ge haald, kon slechts den dood vaststellen. De man moet op slag dood zijn geweest. Zijn lijk is in een der naburige huizen ondergebracht. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. DE VREEMDELINGEN De Minister van Justitie heeft onder voorzitterschap van oud-minister Don- ner een commissie ingesteld, welke tot taak heeft te onderzoeken in hoe verre in wetgeving en practijk nadere voorzieningen met betrekking tot de houding van de Overheid tegenover de vreemdelingen noodig en gewenscht zijn. KERSTGAVE BIJ PHILIPS EINDHOVEN, 20 December. De di rectie dor N.V. Philips Gloeilampenfa brieken heeft besloten, alle uur- en weeklooners. en daarmede overeenko mende salarissen, ditmaal met Kerst mis een extra belooning te geven. Deze zal bedragen voor gezinshoofden 5. en per kind onder dc 14 jaar L— voor ongehuwde niet-gezinshoofden 2.50. PROCEDURE BETREFFENDE DE ROTTERDAMSCHE PARKEER- GELDHEFFING De K.N.A.C. deelt ons mede: Gelijk bekend wordt sinds eenigen tijd door de Gemeonle Rotterdam een belasting geheven op hel, regelmatig op de zelfde plaats laten staan van auto mobielen. Dc belasting bedraagt f 3.™ per M2 per jaar, hetgeen ten aanzien van auto's van normale afmetingen neer komt op een jaarlijksche heffing van pl.ni. f 27.—. Zooals men weet. is de K.N.A.C. van oordeel, dat deze belasting in strijd i3 met de desbetreffende wettelijke benn lingen. De K.N.A.C. heeft dan ook beslo ten te dezer zake een proef-proces tilt te lokken, dat, zoo noodig tot in hoogste instantio zal worden gevoerd. De voor dit proef-proces noodige maat regelen zijn thans aangevangen, zoodal binnen afzienbare» tijd de uitspzaar van de rechterlijke macht omtrent de rechtsgeldigheid der Rotterdanisché parkeergeldhcffing kan worden tege moet gezien. 99 99 111. „Dan zal ik een stuk nemen," zei Pat en meteen gaf hij Pit een duw. dat de koek uit zijn handen schoot en hij met een smak op zijn zitvlak terecht kwam, en boven op een stekelig iels terecht kwam, zoodat hij begon te gillen van pijn. 112. Pat zette het op een loopen met de koek in zijn hand. Pit, die zijn pijnlijk zitvlak betastte, ontwaarde tot zijn schrik dat hij boven op een egel was gevallen. Politie en brandweer er bij gerequireerd De ongewenschte visite AMSTERDAM, 20 December. Don derdagavond speelde zich in de IJssel- straat in Amsterdam-Zuid een eigen aardig geval af, waarbij de politie en brandweer een rol speelden. Een dame en heer waren bij vrienden uitgenoodigd om gezellig den avond te passeeren. Toen zij per auto voor het „bevriende" perceel arriveerden was de étage verlicht, doch op hun bellen kregen zij geen gehoor. Nogmaals en nogmaals werd geprobeerd de aandacht van de bewoners te trekken, die toch, gezien het brandende licht en de uit- noodiging thuis moesten zijn. Tenslotte wisten de bewoners het huis binnen te komen, doch toen stuit ten zij op een afgesloten flatdeur. Hier herhaalden zij hun pogingen, evenwel met hetzelfde geringe resultaat. Dc deur was en bleef hermetisch gesloten. Geen vriendelijk welkom wachtte den bezoe kers, die zich al verheugd hadden op een gezellig avondje. Wel klonk drei gend het geblaf van een hond. Verder liet zich geen geluid hooren. Na lang overleg besloot het echtpaar naar de auto terug te keeren en hulp te zoeken op het politiebureau in de Pieter Aertz- straat. Er moest iets niet in orde zijn. Visioenen van gasverstikking, moord en doodslag, kwamen op bij de teleur gestelde visite Op het bureau werd dc situatie door mijnheer uiteengezet. De wachtcomman dant fronste zijn wenkbrauwen, dacht stevig na en vond het geval ook vreemd. Een agent en een rechercheur werden naar de woning gedirigeerd, om te onderzoeken wat er van het iet wat fantastisch aandoende verhaal waar was. En inderdaad, het klopte in alle onderdeelen. De deur bleef geslo ten, het licht brandde en de hond blafte. De politie besloot toen, daar zij niet in liet bezit was van inbrekerswerk- tuigen, de brandweer te hulp te roe pon, die hier in Amsterdam als Manus je van alles op eventualiteiten is voor bereid. Binnen enkele minuten stond een brandweerwagen met volledige be zetting voor de deur. De buurt had er intussolimi lucht van gekregen, dat er wat bijzonders aan de hand was en nieuwsgierigen stroomden van alle kan ten toe. Na een kort overleg gaf de bevelvoer der order om mot een koevoet de deur open lo breken. Het was een spannend moment,, doch de ontknooping was wat minder sensationeel, maar daarom niet minder verrassend Juist op 't moment dat 't breekijzer tusschen den plint werd gezet, opende zich de deur en de heer des huizes kwam niet een zeer laconiek gezicht te voorschijn met de vraag, wat er wel aan de hand was. Tableau! Brandweer, politie en bezoekers vormden één groot vraagteeken. Het geval werd uitgelegd en de bewoner gaf een korte, maar aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende verkla ring. Wijzende op zijn visite riep hij uit: „Die mensehen, daar wil ik niets meer mee te maken hebben! Ik hoorde ze wel bellen, maar ik heb ze stil hun gang laten gaan en niet opengedaan. En ver trekken jullie nou allemaal maar zoo gauw mogelijk!" De gezichten van brandwachts. poli tic en van het teleurgestelde echtpaar waren weinig vriendelijk. Voorloopig hebben dc buurtgenooten nu wel stof tot praten BRAND IN OUD KOOP» MANSHUIS AMSTERDAM, 20 Dec. Gisteravond te ruim zes uur is brand uitgebroken op de tweede verdieping van perceel Singel 155. In dit oude zevenliende-eeuwsche koopmanshuis zijn beneden do kantoor lokalen van de N.V. Nedcrlandsche Sluwadoorsmaalschappij en die van A. D. Cottercll. De eerste verdieping staat te huur en is momenteel leeg. Op de tweede verdieping, waar de brand is uitgebroken, heeft de N.V. Iloltric, waar van directeur is de heer Gcrth, haar opslag- en werkplaatsen van een wol len- en tricotgoederehhandel. De tweede verdieping is omstreeks 10 M. diep en is ingedeeld in verschillende betrekkelijk kleine vertrekken. In het zèer brandbare materiaal vond het vuur gretig voedsel en weldra sloe gen de vlammen door de drie ramen aan de voorzijde naar bulten. Via de trap baande het vuur zich een weg naar de zolderverdieping, die om het trap gat gedeeltelijk uitbrandde.. De brand weer, onder leiding van hoofdbrand- mcoster Doets was weldra ter plaatse en met drie stralen werd de strijd tegen het vuur, dat eenige oc -enblikken he vig woedde, aangebonden. Een slang werd over den Mngirus-lndder geleid, de tweede binnendoor en de derde over het belendende perceel. Weldra kon tiet signaal „brand meester" worden gege ven. De oorzaak van den brand is on bekend. Op do. verdieping, waar het vuur uitbrak, brandden drie kachels. Het personeel had kort te voren de werkplaatsen verlaten. De concierge meent kort voor hef uitbreken eenige doffe knallen te hebben gehoord. DOODELIJK ONGELUK DOOR DE GLADHEID HAAKSBERGEN. 20 December. Vermoedelijk door de gladheid is gis teren de onderwijzer van de R.K. bi- zondere school te St. Isidorushoeve. gom. Haaksbergen, de lieer J. Snoeijink gevallen, waarbij hij een zware hersen schudding opliep, 's Avonds is de heer Snoeijink aan zijn verwondingen be zweken. Do man laat een vrouw en een kind achter. HOOGER BEROEP OSSCHE STRAFZAKEN DEN BOSCH. 20 Dcc. Dc officier van justitie bij de rechtbank te' Den Bosch heeft hooger beroep aangetee- kend legen de vonnissen in de Ossche strafzaken van 12 Dec.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 11