INDIA BANDEN 4000 DE EEMLANDEU Zaterdag 21 December 1935 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34e Jaargang No. 149 HOFFELIJKE VORM VAN AFWIJZING ABESSYNSCHE SUCCESSEN? Ook militaire steun? Onderhoud met den negus DE SLAG AAN DE TAKAZZE UIT MODI AMLRSFGDRT KERSTMIS 1935 Bestel tijdig Uw auto 1 e klas wagens Lage tarieven Vertrouwd personeel GARAGE VALEWiNK De inzameling der trouwringen Herriot's trouw aan Laval MIST STAGNEERT LUCHTVERKEER HANDELSVERDRAG GETEEKEND „EPIDEMIE VAN AFTREDEN" TEL. 1093 Standplaats naast Hotel Monopole TEL. 1830 BALDWIN BIJ DEN KONING MET DE A.S. FEESTDAGEN! oo niet anders dan H sDE LEYTAX 5 u PASSAGIERS VERZEKERD W.LEYENHORST-LEUSDERWEG 242 oe Belangrijkste GROOTE STAKING OP TIL? n.v. ATOC i.o. Laatste berichten Eerste blad pag. 3 Licht op 4 uur 15 min. Medische Hulp doodstraf geeischt amedsfoortsch dagblad ABONNEMENTSPRIJS P" 3 maanden voor Amerstoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) t 0.15. Binnenland i ran co per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers 1 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PR1 K nPR AflVFRTFNTIFN van 1_-4 regels 11.05 met mbegnf van een bewi.snummer rmdO ucn HUTLniLllMEH rege| meer f 025 Liefdadigheias-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Eewijsnummer extra f 0.05 In het Abessijnsche antwoord wordt het aan den Volken? b ond overgelaten het „vredesplan" te verwerpen Reuter seint uit Addis Abeba, dat de Abessijnsche regeering Donderdag aan de gezanten van Frankrijk en Enge land een memorandum heeft overhan digd. dat het antwoord bevat op de Fransch-Britsche vredesvoorstellen. Hoewel de officieele tekst van dit antwoord geen woorden van weigering of verwerning der voorstellen beval, worden deze niet aanvaard, daar z'i beoogen „een regime in te stellen, dat eiger is dan een mandaat, dat het uit eenvallen van Abessynië zou voorbe reiden en dat gelijk zou staan met om verwerping der Volkenbondsprin'ipes Het antwoord is geen categorisch „neen", doch laat het aan den Volken bond over het vredesplan te verwer pen Wii zijn overtuigd, aldus wordt m het antwoord verklaard, dat nog de Baad. noch de Assemblée deze voor stellen zullen steunen, die buiten net kader van het pact vallen, die een in bieuk vormen op de feitelijke beginse le'n. waarop het orsranisme van Genève is gebaseerd en afbreuk doen aan de onafhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid van een staat, die lid is van den Volkenbond, terwijl zij een beloonine vormen van den aanvaller fen koste van het slachtoffer. Wij zijn vastbesloten ons grondgebied en onze vrijheid tot het einde toe «te verdedigen In een nader bericht wordt opge merkt, dat het Abessijnsche antwoord ten in vriendeliiken toon eehouden besliste afwijzing der Fransch-Britschf voorstellen is. Er wordt op gewezen 'dat Italië de verdragen van 1908 en 1928 niet is nagekomen en thans als belooning voor een ongerechtvaardig den aanval nog territoriale eischer. stelt.. Italië, dat beweert, Abessynië beschaving te zullen brengen, bombar 'deert hospitalen en ambulances en doodt vrouwen en kinderen. Het schendt elke internationale overeen komst. De Abessijnsche regeering is van meening, dat de Vol? kenbond, evenals zij zelf, de Italiaanscbe eiscben onrechts \Taardig moet achten. Ook het geven van economische concessies aan Italië wordt afgewezen. De Abessijnsche regeering zal in vertrouwen op God en op rechtvaardigs heid het land tot het uiterste verdedigen. Tenslotte spreekt de nota vertrouwen uit zoo* wel in den Volkenbond als in de Fransche en de Britsche regeering. ADDIS ABEBA, 20 December. De strijd aan het Noordelijk front in het gebied van de Takazza, wordt nog steeds met groote hevigheid voortgezet. De strijd ontwikkelt zich over een breede linie. Men verwacht pas over enkele dagen bijzonderheden. De strijd aan het Zuidelijk front I-let hoofdkwartier van het Zuidelijk leger is van Dsjidsjiga naar Dagaboer verplaatst. Het Abessijnsche leger zou In verscheidene colonnes dagelijks wel 25 K.M. oprukken. LONDEN, 20 Dec. (A. N. P.) Naar ver luidt heeft de Britsche regeering con tact gezocht met verschillende leden van den Volkenbond, om na te gaan, in hoeverre de staten bereid zijn, een aangevallen land niet alleen met eco nomische sanctie-maatregelen, maar ook militair te steunen. Men meent te weten, dat deze vraag in de eerste plaats is gesteld aan de mogendheden aan de Middellandsche Zee als Spanje. Jocgo-Slavië en Grie kenland. In officieele kringen bewaart men ten aanzien van deze kwestie een groote terughoudendheid. Volgens hem is de guerilla, tactiek volkomen ge> slaagd Voldoend aantal wapenen (Van onzen correspondent Stuart Emeny) DESSIE, Donderdag. Vandaag heb ik een onderhoud gehad met den ko ning der koningen, aan den ingang van het hoofdkwartier alhier. De kei zer droeg de uniform van een maar schalk van het Abessijnsche leger. Wij spraken over de Parijsche be middelingsvoorstellen en over het ver loop van den oorlog. „Wij vertrouwen er op, dat de Vol kenbond ons niet in den steek zal la ten en wij gelooven niet. dat hij een bemiddelingsvoorstel zal steunen, welks karakter in strijd is met het Volken bondsstatuut. een voorstel, dat in- druischt tegen de werkelijke belangen van Abessvnië en de wereld", aldus zeide de keizer. „Wij hebben de voor stellen grondig bestudeerd en de mo gelijkheden er van ernstig overwogen, maar zij bleken volkomen onaanvaard baar te zijn voor Abessvnië, dat. indien zulks noodig blijkt, bereid is den strijd voort te zetten." Op mijn verzoek, zijn meening te ge ven over de kansen van den oorlog, zeide de keizer: „Tot nu toe hebben de Italianen in- landsche troepen gebruikt op alle kri tieke punten van den strijd. Deze in- landsche troepen zijn met succes te ruggeslagen of opgehouden door onze troepen, geheel in overeenstemming rnet onze verdedigingstaktiek. Dczp taktiek is zoo doeltreffend gebleken, dat de Italianen er van hebben afge zien een algemeenen opmarsch der blanke troepen te ondernemen. De keizer zeide niet in staat te zijn, cijfers omtrent de Abessijnsche verlie zen te geven, maar wel verklaarde hij, dat het aantal vrouwen en kinderen, die tijdens de- luchtbombardementen in Ogaden om het leven zijn gekomen, weerzinwekkend groot is. On de vraag, hoe het met den Abes- sijnsehen ammunïtievoorraad gesteld is. voor het geval de oorlog nog lang zal duren, wenschte de keizer slechts het volgende te antwoorden: „Iedereen weet. dat Abessynië niet voldoende wapenen bezat, toen de oor log uitbrak. Dat had zijn oorzaak in het verbod van wanenleveranties, maar onze troepen beschikken thans over voldoende middelen om den strijd ge- ruimen tijd voort te zetten en de noo- dige maatregelen voor een geregelde voedselvoorziening zijn door een spe ciaal daarmede belast regeeringsdepar- tement getroffen." „Het. moreel van mijn troepen is schit terend", vervolgde de keizer, „en ik ben er zeker van. dat zij hun land tot het einde trouw zullen dienen in den strijd voor een rechtvaardige zaak." Uit Asmara, dus vermoedelijk van Italiaansche zijde beïnvloed, wordt ge meld; De gevechten van het Noordelijk front duren voort en men gelooft, dat de Abessijnsche troepen bij den slag aan de Takazze rivier, welke drie da gen heeft geduurd, 1000 man hebben verloren, terwijl de Italianen volgens een mededeeling van hun hoofdkwar tier 272 dooden op het slagveld hebben achtergelaten. De oorlogscorrespondent van het D. N. B. seint uit Asmara: De Abessijnsche doorbraakpoging aan de Takazze kan als mislukt worcion beschouwd. Behalve de Askari's heb ben afdcelingen zwarthemden een bi zonder aandeel aan deze gevechten ge had. De aard van den strijd was bizon- Ier moeilijk in verband met het hoog land. De Italiaansche vliegtuigen hebben zich voortdurend in de gevechten ge mengd. Woensdag hebben zij niet min der dan zes bomaanvallen gedaan. De hommen zouden groote verliezen heb ben aangericht in de Abessijnsche ge lederen. De Abessijncn melden van het Noor delijk front, dat in de provincie Sjire nog steeds verwoed wordt gevochten. De Abessijnsche troepen hebben na ver bitterde gevechten verderen voortgang gemaakt. Hun doel is de heilige stad Aksoem en Adoea. Aan beide zijden zijn do verliezen groot. De Italianen maken hij hun verdediging vooral gebruik van tanks en vliegtuigen. Aan het Zuidelijke front is alles rustig. De Italiaansche be richten van een aanval met tanks en vliegtuigen op Sasabaneh ontberen, naar van Abessijnsche zijde met nadruk wordt verklaard, icderen grond. Volgens te Addis Abeba ontvangen nipt officieele berichten zouden de \ocs- sijnen tot in de buitenwijken van Ma- kalle zijn doorgedrongen. De ambulances van het Britsche Roo- de Kruis zijn vanmorgen in de hoofd stad aangekomen, waar zij met enthou siasme door de bevolking werden ont vangen De volgende week zullen zij naar Dessie vertrekken. VEERENKRANSEN EN BRAAKBALLEN Het is een bekend feit, dat vooral roofvogels de onverteerbare voedsel- resten als haren, veeren en botjes van het door hen naar binnen gewerkte prooidier, één- of tweemaal per dag als ballen uitbraken. Aan de bestand- deelen van deze braakballen kan men zien, welke dieren door hen genuttigd zijn. Het is verre van gemakkelijk om op deze wijze alle gevangen prooi vast te stellen. Vooral de bestanddeelen der braak ballen van de dag-roofvogels als sper'' wers, toren- en slechtvalken, bieden vaak niet veel houvast, daar deze vogels de beenderen zoo goed als ge heel verteren. De braakballen van de uilen daarentegen bevatten veel botjes, kaken, schedels en vogelsna vels, welke geheel intact blijven. Hieraan kan men altijd een gevonden braakbal herkennen als van uilen af komstig. Geven dus de braakballen van dag roofvogels slechts door de daarin be vindende resten van veeren en haren eenig inzicht in de door hen veror berde prooi, die van de uilen toonen bovendien door de schedeltjes, kaken en botjes van de zoogdiertjes en de snavels van vogels, welke soorten hun slachtoffer waren. Weet men ook van welken roofvogel de braakballen af komstig zijn dan kan men dikwijls na gaan welk menu ieder voor zich heeft. Ook door directe waarneming in de natuur kan men veel te weten komen omtrent den buit, die door de roof vogels gekozen wordt. Er zijn nog meer verschijnselen, waaraan men de werkzaamheid van de roofvogels kan merken. Men vindt vaak in onze bosschen veerenresten van geplukte vogels. Telkens zal men zich afvragen, welke roofvogel aan 't werk is ge weest, Zoo vonden wij pas geleden de veerenkransen van een Vlaamsche Gaai en een Ekster. De vraatresten van de Gaai lagen aan den rand van een dennenbosch in een brandgang, terwijl die van de Ekster zich in het bosch bevonden. De veeren van elk dier vogels lagen dicht bijeen, zoodat zij op den grond geplukt moesten zijn. Te midden van een groote plek dons lagen de slag- en staartpennen, die bijna alle aanwezig waren. Verder was er niets anders te bespeuren dan twee snavelhelften, twee pooten en een borstbeentje (Ekster), Je speurzin wordt bij zoo'n vondst wakker geroepen. Welke roofvogel zou nu deze voorzichtige, wakkere, listige en groote vogels geslagen heb ben? Onwillekeurig denkt men aan den Havik, den sterken en grooten roover, die op dergelijke wijze zijn prooi bewerkt. Deze is echter zeld zaam en hij vertoeft meestal des win ters hier niet. Dan kan het een Rans uil zijn, doch hij bewerkt den vogel in een boom, zoodat de resten zeer ver spreid liggen. Bovendien plukt hij zijn prooi heel slecht. De Slechtvalk, de geweldenaar, kan het ook niet zijn, daar hij geen slachtpennen uittrekt, terwijl hij meestal den kop en de vleugels over laat en hij zijn buit in het open veld of in een boom plukt Ook de Toren- en Boomvalk, het Smelleken en de Buizerd komen niet in aanmerking. Men kan dus tot geen andere con clusie komen dan dat de koene en snelle Sperwer de dader moet zijn, daar de wijze van bewerking van het slachtoffer en de plaats, waarop dit is geschied de gewoonte van dezen roover verraadt VIRIDIS MUURHUIZEN 40 TEL. 454 De Woensdag gehouden inzameling van trouwringen wordt in alle Ita liaansche provincies, waar zij nog niet als geëindigd kan worden beschouwd. Zondag a.s. voortgezet. Betrouwbarp cijfers omtrent het re sultaat der inzameling zijn nog niet te verkrijgen. De volgende gedeeltelij ke resultaten worden gepubliceerd: te Milaan werden ongeveer 180.000 trouw ringen ingezameld, te Turijn 77.000, te Napels 150.000, te Genua 90.000 en te Catania 25.000. Er doen geruchten de ronde, dat de Fransche minister?presi? dent van zins zou zijn af te treden Te Pariis de ronde doende geruchten over voornemens van Laval, om af te treden, worden door personen uit de naaste omgeving van den minister- nresident tegengesproken. Niettemin merkt men in de wandelgangen van de Kamer een zekere crisisstemming. De vrienden van Hcrriot zijn van meening. dat diens aftreden zijn oor zaak vindt in de vruchtelooze poging van den minister van staat om de ra dicaal-socialistische Kamerfractie tc bewegen tot goedkeuring van de bui- tenlandsche politiek van Laval. Een groot gedeelte van de fractie heeft bij de jongste stemming in de Kamer liet voorbeeld van Herriot niet gevolgd en is van meening. dat Herriot is afgetre den. omdat daardoor ziin prestige als fractieleider zou zijn verzwakt. Door zijn houding heeft Herriot tegenover minister Laval opnieuw zijn trouw be wezen en men twijfelt er niet aan of de andere radicaal-socialistische minis ters in het kabinet zullen deze hou ding goedkeuren. De tegenstanders van de regèering gelooven echter, dat het aftreden van Herriot ernstige politieke gevolgen zal bebbcn. Zii verwachten, dat Laval, on middellijk na ziin terugkeer uit Genè ve. met Herriot zal beraadslagen over den binnenlandschen toestand en de gevolgen van zijn aftreden. Waar schijnlijk zal dan spoedig een minister raad worden bijeengeroepen en meer, dan ergens anders zal men in den ministerraad de gevolgen van Hcrriots aftreden ondervinden. Slecht zicht door dichten mist boven Kent noodzaakte negen passagiersvlieg tuigen Donderdagmiddag te Lympne te landen in plaats van op Croydon, waaronder twee Nederlandsche toestel len uit Rotterdam, drie toestellen van de Imperial Airways uit Brussel en Pa rijs, een Zwitsersch uit Bazel, een toe stel van de British and Continental Air ways uit Parijs, een Hillman uit Parijs en een Duitsche machine uit Keulen. Deze toestellen vervoerden tezamen 21 passagiers; maatregelen werden ge nomen om hen naar Londen te vervoe ren per trein. WASHINGTON, 20 Dec. (A. N. P.) Het Nederlandsch-Amerikaansche han delsverdrag is heden op het departe ment van Handel te Washington getee- kend. Het zal op 1 Februari 1936 in wer king treden. Laval voelt er zich nog niet door aangetast PARIJS, 20 Dec. (A.N.P.) Minister president Laval is vanochtend te Parijs teruggekeerd. Hij zal terstond een be spreking hebben met den president van de republiek. Uit Genève is bericht ontvangen, dat geruchten in omloop zijn, dat Laval zou aftreden, terwijl aan dit bericht wordt toegevoegd,, dat deze geruchten reeds zijn gedementeerd. Laval zou hebben verklaard: „Mis schien heerscht in de wereld een epide mie van aftreden, doch ik voel mij daar door niet. aangetast". Bovendien zou de ministerpresident er nog op hebben gewezen, dat hij niet veel moeite heeft gedaan om voor zijn vertrek een nederlaag in de Kamer te verhinderen. Te Parijs gelooft men bo vendien, dat de president der republiek, indien Laval toch zou willen aftreden, dit verzoek om ontslag niet zou aan vaarden, doch zou eischen, dat Laval eerst de begrooting in het parlement zou afhandelen. HONGERSTAKING ATHENE, 20 Dec. (Stefani). De politieke gevaneencn op het eiland Amorgos (Cvcladen) zijn in honger staking gegaan. Zij hebben de regie ring getelegrafeerd de staking zoolang te zullen volhouden, tot zij in vrijheid ziin gesteld. STERKER WEERMACHT IN TURKIJE Reuter seint uit Ankara, dat de mi nister van oorlog voornemens is de Turksche bewapening te versterken, vooral de luchtvaart. Een nieuwe be lasting. „hulp aan de militaire lucht strijdkrachten" genaamd, is ontworpen om een en ander te financieren. Zou Austen Chamberlain als opvolger van Hoare het ge? schokte vertrouwen kun? nen herstellen? LONDEN, 20 Dec. (Reu* ter).. Baldwin is vanmor? gen door den koning op Buckingham Palace ontvan? gen. In politieke kringen wordt nog steeds de naam van lord Halifax genoemd als mogelijk opvolger van Hoare. doch volgens de Daily Telegraph is een candidatuur van lord Halifax niet waarschijnlijk, aangezien de bezetting van den post van minister van buitcn- landsche zaken door een lid van hel Iloogerhuis moeilijkheden zou mee brengen. Verder worden de namen genoemd van sir Austen Chamberlain en Eden. Ten gunste van de benoeming van Eden wordt verklaard, dat zii de ver zekering dc-r regeering met betrekking tot de voortzetting der Volkcnbonds politiek zou bekrachtigen. Volgens de Times wordt sir Austen Chamberlain nog in de eerste plaats genoemd. Men is van m^ening. dat hij het algemeen vertrouwen zal kunnen herstellen. Al gemeen verwacht men. dat de minister van marine, lord Monsell, na afloop van de vlootconferentie zal aftreden en dat het mogelijk is. dat in het voor jaar 1936 een reconstructie van het ka binet zal plaats vinden. De Daily Telegraph critiseert de re geering zeer streng. Het is duidelijk aldus het blad. dat op den bewusten Zondag geen enkele verbinding hccfl bestaan tusschcn den minister van bui- tenlandsche zaken en den minister-pre sident. Intusschen bestaan er particu liere telefoonverbindingen tussche/i Londen en Parijs. Aangezien geen maatregelen zijn getroffen voor derge lijke telefoongesprekken, kan worden gezegd, dat Hoare met onbeperkte vol macht voor het sluiten van een over eenkomst naar Pariis is gegaan. Dit is een methode van de nieuwe diploma tie. Het is toe te Juichen, dat Baldwin met nadruk heeft verklaard, dat men zal terugkceren tot de oudere diploma tie. Dit nummer bestaat uit 4 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DAGELIJK» SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN Het oudste adres voor G0EDK00PE TAXI'S EN O O z 00 Een dreigende toestand in de Britsche mijn?nij? verheid LONDEN, 20 Dec. (Reuter). Een algemeene werkstaking in alle kolen mijnen van Engeland en Wales kan uitbreken op 27 Januari 1936, nu het congres van den mijnwerkersbond heeft besloten, met 478.000 tegen 28.000 stem men, dat de leden de mijneigenaren op 13 en 20 Januari van hun voornemen in kennis zullen stollen, het werk neer *e leggen, behalve indien bevredigendo voorstellen worden gedaan voor loons- verhooging. Laat Uw Garage-houder thans MONTEEREN Centraal-Stock: Hoogeweg 14 Tel. 884 Amersfoort op andere pagina's STADSNIEUWS Helpt de onvolwaardigen (Tweetje Blad, pag. 1). Vergadering der Kamer van Koop handel.. (Tweede Blad, pag. 1). De bob-baan en haar gevaren. (Tweede Blad, pag. 1). Amersfoortsche Huisartsen- Vereeniging Zondag hebben dienst de volgendt burger-geneesheeren Hoornstra, Snouckaertlaan; Tel. 2012. Breedveld, Wilhelminastraat 5; TeL 547. Hendriks, Berkenweg 25; Tel. 1384. Van de overige geneesheeren heeft dienst Schoo, Zwaanstraat 24; Tel. 773. Zondag en de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheek van de firma Cramer, P. Buyslaan 93; Tel. 902 en da Soester Apotheek, Soesterweg 97; TeL 709. Zondag hebben dienst de vroed vrouwen Mevrouw De Leeuw, Anfridusstraat 5; Tel. 2079. Mej. v. d. Grient, Breestraat 8; Tel. 189. Proces tegen Duitsche communisten In het proces tegen de communisten, die beschuldigd worden van een over val op S.A.-mannen in 1933 te Neukoeiln in Berlijn werd door het Openbaar Mi nisterie tegen den 32-jarigcn Walter Schulz, den 40-jarigen Paul Zimmer- mann, den 42-jarigen Bruno Schroeder, den 25-jarigen Schweers, den 45-jarigen Bruno Blank, den 32-jarigen Karl Beu- schel en den 27-jarigen Werk wegens moord, poging tot moord en landvrcde- brc-uk de doodstraf geëlscht met verlies der burgelijke eererechten. Tegen de overige beklaagden werden tuchthuis straffen van 3 tot 15 jaar geëisent. In zijn toelichting verklaarde de ambte naar van het Openbaar Ministerie, dat het hier niet een toevallige botsing tus- schen communisten en S.A.-liedc-n be trof, doch een georganiseerden overval, die door de leiding van de K.P.D. van tevoren was goedgekeurd. Weliswaar viel er slechts één menschenleven te betreuren, maar dat was niet de bedoe ling van de daders geweest. Zaterdag a.s. zullen de verdedigers het woord voeren. Het Volksgerecht heeft gisteren den 29-jarigen Alfred Weber wegens voorbe reiding tot hoogverraad veroordeeld tot 12 jaar tuchthuisstraf en 10 jaar eerver lies. Weber behoorde tot do functiona rissen der K.P.D., die getracht hadden de communistische partij in Duits^h- land illegaal voor te zetten, waartoe hij in verbinding was getreden met com munisten in Tsjecho-Slowakije.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1