MARIUS BLOK Helpt de onvolwaardigen! Behoedt hen voor het gesticht! BORGERLAAN 3 DE BOB-BAAN EN HAAR GEVAREN Handelsregister A A v 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 DECEMBER 1933 STADSNIEIWÜ Wie wil een vereeniging stichs ten om te komen tot de op= richting van een werk* inrichting? Mooi sociaal werk „Men wil te dezer stede een -ver eeniging stichten, welke ten doel zal hebben de oprichting van een werk plaats voor onvolwaardigen. Men hoopt op een goede ontvangst van dit plan, ten bate van een groep misdeel- den, die steun van noode hebben." Dit waren de laatste woorden van het gesprek, dat wij dezer dagen hadden met den heer B. J. Groenevelt, hoofd van de school voor zwakzinnige kinderen aan de Puntenburgerlaan alhier, die de pers had uitgenoodigd om eens een en ander te vertellen over het werk voor de stak kers, wier verstandelijke vermogens niet zoo ver ontwikkeld zijn, dat zij gewoon lager onderwijs kunnen volgen, doch aan gewezen worden voor het buitengewoon onderwijs. Pas wanneer men eens gesproken heeft met het hoofd van een dergelijke onder wijsinrichting en met den gemeente-arts, Dr. v. d. Hoeve die deze kinderen ter keu ring krijgt, kan men zich eenig idee vor men van hetgeen deze misdeelde kinde ren missen en van het leed, dat daai'door in menig gezin bestaat. Op het oogenblik zijn er 91 leerlingen op die school, doch daar do ouders alleen vrijwillig hun kind daarheen behoeven te sturen'is dit. slechts een klein deel van degenen die daar helaas thuis behooren. De oprichting van een werkplaats voor de onvolwaardigen in onze gemeente is geen luxe, doch een noodzaak geboren uit de omstandigheden. Immers, de school bestaat thans 12 jaar; de leerlingen mo gen tot hun 15e jaar daar blijven en bij uitzondering tot hun 18c; thans is er zelfs een van 27 jaar. 1-Iet bezwaar is nu, dat de leerlingen hij het bereiken van die leef tijdsgrens weer naar huis terug moeten en maar al te vaak terecht komen in een gesticht ter verdere verzorging. Een ge sticht. is voor hen echter een vonnis voor het leven, reden waarom men voor hen een andere gelegenheid wil scheppen om te werken in den vorm van .een werk plaats. Deze zal hun althans eenige jaren van méér levensgeluk kunnen schenken! De schoofaan do Puntenburgerlaan be staat 12 jaar; zij is gesticht met 32 leer lingen, welk aantal thans 91 bedraagt. Daar komen uitsluitend die leerlingen, die op de lagere school blijken in het ge heel niet mee te kunnen en na onderzoek door Dr. v. d. Hoeve en den heer Groe nevelt, die 't intellect volgens een bepaal de methode onderzoeken, op de school voor buitengewoon onderwijs geplaatst worden, tenminste als de ouders het goed vinden. Zij komen dan, indien het met hun verstandelijke vermogens niet al te slecht is gesteld, in de afdceling der de- hielen en indien zij zéér slecht verstande lijk ontwikkeld zijn in de bezinkingsklas- se. Juist voor de leerlingen der bezin- kingsklasse heeft de maatschappij in het geheel geen werk, zoodat deze ongeluk- kigen wanneer zij door het, bereiken van de leeftijdsgrens de school moeten verla ten of thuis komen en doelloos rondloo- pen of in een gesticht terecht komen. Bij deze kinderen kan eigenlijk van „lecéen" niet gesproken worden, men tracht hen alleen wat te ontwikkelen door te pogen hun iets te leeren. Dit vordert veel moei te en veel tijd en het practisch nut is nog zeer gering. Deze oud-leerlingen der be- zinkingsklasse nu moeten gebracht wor den in een milieu, waarin zij zich geluk kig voelen door een sfeer van evenwich tigheid, die ontstaat bij geregelde werk tijden, geregelde, goed georiënteerde lei ding met een bclooning voor de geleverde prestaties. Het is dus vooral de nazorg voor deze ongelukkigen, die krachtig ter hand genomen moet worden. Deze wordt in andere gemeenten reeds door vast aan gestelde ambtenaren uitgoéefend. In Amsterdam, waar zoo n werkinrich ting bestaat, waren in 1933 9 procent van het totaal aantal zwakzinnigen, die onder de nazorg vallen ingeschreven. Per 10.000 inwoners bedroeg het aantal van de in een werkinrichting geplaatsten in Am sterdam 1.58; in Arnhem 6.83; in Delft Si63; in Dordrecht 4.75; in Haarlem 3.15 en in Vlaardingen 4.1. Nemen we voor Amersfoort een gemiddelde van 4 per 10.000 inwoners, dan zouden we> een be zetting van 18 krijgen. Men zou cloor het oprichten van zoo'n werkinrichting velen behoeden voor opname in een gesticht, hetgeen de gemeente veel geld kost, zoo dat zoo'n werkinrichting in zekeren zin oen bezuiniging zal geven, zoodat, daar voor meer subsidie zou vrij komen. Men wil nu hier steun zoeken hij allen, die bij het vraagstuk van den arbeid in het algemeen en hij dat voor de onvol waardigen in 't bijzonder belangstelling hebben, om op die wijze te komen tot de stichting van een vereen., welke tot doel heeft 't oprichten van een werkinrichting. Zij die hiervoor iets voelen, worden ver zocht zich op te geven bij den heer B. J. Groenevelt, Utree htsch e w e g 21 5, waarna hun een uitnoodiging zal be reiken voor de in Januari a.s. te houden vergadering. De bezinkingsklasse bestaat thans 6 jaar; nu doet zich al de moeilijkheid voor, dat er leerlingen te oud geworden zijn, zoodat voor hen reeds zoo'n werkinrich ting noodig is. Voor dit goede doel heeft zich een co mité van aanbeveling gevormd, bestaan de uit de volgende leden: Mr. .T. C. Graaf van Randwijck, burge meester; Dr. J. W. Bruvn, directeur van Zon en Schild; J van Dam, godsdienstlee raar; Mr S. van 't. Eind, voorzitter Maat schappelijk Hulpbetoon; H. Fremouw, lid van den Raad; II. van Galen Last, raads lid; W. van Gent, raadslid; G. Goorhuis, commissaris van politie; P. Graaff, lid van den Raad; .T. Griep te Soest; J. A. Hendriks, arts: W. Hoenderken, direc teur Jongenshuis Leger des Heils; Dr. M. v. d. Hoeve, schoolarts; H. Langendonk, directeur Kinderzorg: Dr. R. Miedema, voorzitter van.'t Nut; Mr. D. J. W. Muller Massis, kantonrechter; D. O- B Mulock Houwer, directeur Zandbergen: R. Noor dewier, wethouder: G. A. L. Spelberg, oud hoofd eener school: A. J. Spickermann, lid van den Raad: Mr. L. Stadig, wethou der; P. van Straalen, tuinbouwkundige; .T. J. Thicn, wethouder: Mej. H. J. P van Voorst Vader; Mej D. A van Walree, arts; A F. W. Weyers en G. van Wijland. LEERAAR VIOOL SPREEKUUR DAGELIJKS VAN 1-2 UUR VERBOUWVERBOD VAN eenige aardappelrassen De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw en Visscherij er de bijzondere aan dacht van belanghebbenden op vestigt, dat hij Koninklijk besluit van 30 October 1935 met ingang van 1 Januari 1936 de verbouw van aardappelen, onder welke benaming ook bekend, behoorendc tot de rassen Bravo, de Wet en Kampioen ver boden is. Door dit verbouwverbod zullen vele verbouwers genoodzaakt zijn, dezen winter of het volgend voorjaar pootgocd aan te schaffen van rassen, waarvan de verbouw wel is toegestaan. Aangezien het uitvaardigen van dit ver bouwverbod noodig bleek om de geva ren, welke voor cultuur en handel aan de teelt, van voor wratzickte vatbare rassen verbonden zijn, te verminderen, wordt door den Plantenziektcnkundigen Dienst, met de meeste klem aangeraden ter ver vanging van Bravo, de Wet en Kampioen alleen die rassen te verbouwen, welke on vatbaar zijn voor de wratziekte. Hiertoe behooren o.a. de hier volgende, in de ras sen lijst van het Instituut voor Planten veredeling opgenomen gcelvleezigc ras sen: Bevelander, Noordeling, Souvenir, Furore, Populair, West Brabander. Re cord, Robijn, Unicum, Muntinga 17, Gru- no, Nationaal, Bato, Alberta, Julinieren, Alpha, Triumf, Erdgold, Dunbar Yeoman, Prcussen, Atlas, Bonus en de witvleezige rassen Albion, Concurrent, Hellena, Ma jestic en Great Scot. Tot de zeer weinig vatbare rassen kun nen gerekend worden de Roode en Bonte Star. In dit verband moge de aandacht ge vestigd worden op de mogelijkheid van aankoop van te velde goedgekeurd poot- goéd voorzien van certificaat en plombe van den Nederlandschcn Algemecncn Keuringsdienst te Wageningen (N.A.K.). Nadere inlichtingen worden verstrekt dooi- den Plantenziektcnkundigen Dienst te Wageningen, door de hij dezen Dienst werkzame ambtenaren alsmede door de Rijksland- en Tuinbouwconsulenten. AMERSF KUNSTKRING De heer W. J. G. van Meurs uit Am sterdam zal Zondag a.s. een korte bespre king houden bij de tentoonstelling van Japansehe kunst, die de Kunstkring in het gebouw „De Poth" in de Coninck- straat heeft ingericht. WINKELBEURS VAN DE F.A.M. De drie middenstandsvereenigingen uitmakende de F.A.M. besloten o'm in het voorjaar een winkelheurs te organisee- ren. Deze zal vermoedelijk plaats vinden in April, en is uitvoering van de in Oc tober j.l. hij Handel en Nijverheid geno men beslissing op verzoek van eenige leden. GARNIZOEN Op 26 Januari zal aan den Muzikant met den titulairen rang van sergeant- majoor A. J. van der Wees, van liet 5e Regiment-Infanterie de zilveren medail le voor 24 jaar trouwen dienst worden uitgereikt. KAMER V. KOOPHANDEL Tentoonstelling over psychos techniek in onze stad? Toekenning van subsidies Gistenniddag kwamen de leden dei- Kamer van Kooohandel en Fabrieken voor de Geld. Vallei in het gebouw dei- Kamer in vergadering bijeen onder voor zitterschap van den heer J. H. van Lónk- huyzen. Als lid van het bestuur van de Veree niging van Kamers van Koophandel werd aangewezen de heer Van Lonklvuyzen. Besloten werd voor een bedrag van 10.lid te worden van de Ambachts school alhier. Aan de Vereeniging voor IJsbestrijding De Geldersche Vallei al hier werd eveneens op haar verzoek een subsidie toegekend, daar men het. er al gemeen over eens was, dat hier inderdaad groote belangen voor handel en industrie op het spel staan. Enkele leden voelden er niet zooveel voor, doch de voorzitter verdedigde de subsidie met klem. Het voorstel was 100.subsidie te geven, doch eenige leden vonden 50.voldoen de. Met. 9 tegen 4 stemmen werd besloten ƒ50.subsidie te verleenen. De maatschappij voor Nijverheid en Handel, welke te dezer stede een natio nale expositie op psycho-technisch gebied wil houden, verzoekt eveneens om een bijdrage te geven. Indien de tentoonstel ling landelijk zal worden stelt de Kamer voor 100.— te geven; indien zij uitslui tend gewestelijk zal zijn, wil het bestuur ƒ50.subsidie toekennen. De secretaris Dr. Scheurer gaf een kor te uiteenzetting over de psycho-techniek, waarbij hij mededeelde, dat het doel dezer tentoonstelling om te toonen hoe veel Nederland presteert op psycho tech nisch gebied, waaraan de verschillende laboratoria zullen meewerken. Het gaat erom of deze opzet zal slagen, reden waarom een beroep gedaan wordt op de verschillende lichamen en organisaties, welke daar belang bij hebben. Deze zaak zal in comité generaal ver der worden besproken. Besloten werd 50.— subsidie en 50 garantie te ge ven. De Kamer gaf voorts de verkeerscom- missie opdracht om te bewerkstelligen, dat de Zwartebroeker geheel in orde gebracht wordt voor autobusverkeer. Het bestuur stelde voor hiervoor 50.be schikbaar te stellen. De heer Kramer vreesde, dat door het scheppen van dit precedent de conse quentie zal zijn, dat andere gemeenten in het district om bijdragen voor wegen- verbetering zullen verzoeken. De verkeerscommissie zal zich met de gemeente Barnevekl in verbinding stel len, waarna deze zaak in een volgende vergadering wederom aan de orde zal worden gesteld. In verhand met het niet vergoeden van ten onrechte geheven verhooging van de omzetbelasting zal de Kamer op verzoek van enkele hierdoor gedupeerde firma's zich tot de betrokken instantie wenden. Het bestuur van de Ambachtsschool al hier had verzocht om steun aan zijn actie voor het behoud van den drie-jarigen cur sus, welke de minister wil vervangen door een tweejarige. Het bestuur heeft een beter bezuinigingsplan ingediend, waarvoor het schoolbestuur steun ver zoekt. De voorzitter stelde voor den minister een schrijven te zenden, waarin de aan dacht gevestigd wordt op de voordeelen van het plan van het schoolbestuur. Con form dit voorstel werd besloten. Van den heer S. W. Melchior was een brief ingekomen over de onvoldoende te lefoonbediening te dezer stede. Deze zaak zal door den secretaris worden bespro ken. Van den Ned. Bond van Makelaars was een schrijven binnengekomen over de makelaarsopleiding en de aan de beëedi- ging te stellen eischen. De secretaris zette uiteen, dat de te stel- Wederom twee vrij ernstige ongelukken. Men zij gewaarschuwd 1 Naar aanleiding van ons artikeltje in het Amersfoortsch Dagblad van gister avond, waarin wij de aandacht vestigden op de gevaarlijke situatie op de bob-baan hij het Belgische monument, deelde een der geneeshecrcn alhier ons gisteravond nog mede, dat er Donderdagavond weder om een paar vrij ernstige ongevallen heb ben plaats gevonden. Een meisje is daar namelijk bloedend verwond aan een der beencn, terwijl me dische hulp werd ingeroepen voor een jongeman, die een hersenschudding, een ribbreuk en verwondingen had opgeloo pen. Hij is na met veel moeite voorioopig ter plaatse te zijn verbonden in de auto van Dr. ter Bals verder vervoerd. Ouders, gij zijt dus gewaarschuwd voor de gevaren, welke de bobbaan bij het Belgisch monument biedt! Gisteravond heeft op dezelfde baan om streeks half tien weer een vrij ernstig on geluk plaats gehad. Een jongen kwam te vallen en bleef bewusteloos liggen. Na dat hij door een dokter ter plaatse on derzocht was, werd hij naar zijn woning vervoerd. Hij bleek eenige ribben ge kneusd te hebben. len eischen juist de beunhazerij op het platteland in de hand werken, daar men dan eerst stiekum het beroep van make laar uit moet oefenen om later te kunnen zeggen, dat men wel eens wat aan make larij heeft gedaan. Dit acht het bureau der Kamer niet de juiste weg. De heer Kramer wilde eischen een op leiding aan een makelaarskantoor. Dat mag dan voor degenen, die op het platte land wonen niet zoo gemakkelijk zijn, doch het is de eenige weg om tot een goed resultaat te komen. De secretaris merkte op, dat dat het eenige middel is om de wet te wijzigen en het uitoefenen van het makelaarsbe- roep alleen dan toe te staan na beëedi- ging van den betrokkene. Den secretaris werd opgedragen deze zaak nader te bestudeeren en daarover een rapport uit te brengen. Aan den Ma kelaarshond zal een conferentie worden verzocht, waarin deze zaak nationaal zal woorden bezien. Het Verbond van Gas- en Waterfitters had verzocht om te bevorderen het op richten van een welvaartscomité. Dit zal voorioopig nog eens worden aangezien en in het bestuur nader bezien worden. Van den Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers was een adres binnengekomen betreffende het vaststellen van een bewoningsverorde- ning voor woningen, geëxploiteerd door woninghouwvereenigingen, teneinde te voorkomen, dat daarin bewoners verblij ven, die daarin krachtens hun inkomen niet thuis hooren. Besloten werd deze zaak voorioopig te laten rusten. Van den minister was bericht van goed keuring van de begrooting 1936 ingeko men. In de commissie voor het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuwgeko- zen en herkozen leden werden gekozen de heeren Kramer, Knottenbelt, Korthals Altes, Van Waveren en De Ruiter. De voorzitter dankte het vertrekkende lid den heer Van Rooyen in zeer waar- deerende woorden voor hetgeen hij in het belang der Kamer had gedaan en voor de aangename samenwerking. De heer Van Rooyen dankte op zijn beurt voor de aangename samenwerking, welke hij met de Kamer, den secretaris en het personeel heeft gehad. Na comité generaal werd door den heer Van Os uit Doorn een smalfilm van zijn bedrijf vertoond. Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Geld. Vallei alhier zijn de volgende mededeelingen gedaan be treffende nieuw ingeschreven handelsza ken, wijziging van inschrijvingen en op heffingen. Nieuw ingeschreven handelszaken „The Prince of Wales", Driebcrgcn-R.» Eig. J. v. Waarde. Heeren- en damesmodeart. enz., Hoofd straat 186. „Atoc" Auto en onderdeelen centrale N.V., Hoogeweg 14, Dir. J. Kleber, Comm. H. P. Broekhuyze. Parfumerie „Polesa", fa. v. d. Pol en v. d. Sande, Stephensonstr. 14, Venn. G. v, d Pol, W. v. d. Sande. Wijzigingen en opheffingen Woningbur P. Man, uiftr. Eig. P. Man. Soest Steenhofstr. 5, intr. Eig. J. G. F. Gvzen. Atelier v. Schuppen, manufacturen, Veenendaal Zandstraat 27, opgeheven. N.V. Ned. Sig. Fabriek v.h. Spaan en Bertram, Coninkstr. 6870, intr. proc. h.: H. Bregman. Hotel „Dennenhof" enz., handelsnaam nu: Hotel, pension „de Bosch vijver", Soest, Soesterbergschestr. 107, uittr. Eig.? J. Speerstra, intr. Eig. S. H. Speerstra. GEWIJDE KERSTMUZIEK IN DE ST. JORISKERK Maandag zal in de St. Joriskcrk alhier een avond van gewijde kerstmuzick ge houden worden. Zang van Ainersfoort's mannenkoor heeft plaats alsmede orgel spel van Gerrit van den Burg met hege leiding van bazuinen en trompetten. De opbrengst is bestemd voor de Kerstvie ring op Kinderzorg. Voor bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad. AMERSF. RADIO CENTRALE Wat zij uit het buitenland geeft Zondag en Maandag a.s. geeft de Amersfoortsche Radio Centrale behalve de programma's der beide Hollandsche zenders die der volgende buitenland» sche stations door: Zondag 22 December 8.309.20 Luxemburg. 9.20—10.50 Brussel Vlaamsch, 10.5011.20 Leipzig. 11.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.204.50 Droitwich. 4.50— 8.15 Londen Regional. 8.2012.00 Stuttgart. Maandag 23 December 11.05—12.20 12.20— 2.20 2.20— 5.05 5.05— 6.20 6.20— 6.50 7.00— 8.00 8.00—10.10 10.10—12.00 Londen Regional. Brussel Vlaamsch. Londen Regional. Droitwich. Diversen. Gram. Uüz. A.R.C. Wefenen. München. REVUE VAN DE FILM De nieuwe films in Grand Theatre, City Theater en Bioscoop Amicitia De directio van het Grand Théatre vergast ons tot en met Dinsdagavond op de première van de Nederlandsche film „Het leven is niet zoo kwaad". Een mooi staaltje van actualiteit, als men weet, dat deze rolprent gisteravond voor het eerst in Nederland vertoond is in Amersfoort, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Hilversum! Een film, waarin Lou Bandy, Ficntjc de la Mar, Dol lie Mollinger, Lou Ezer- man en Cees Lascur optreden, zij kan geen saaie rolprent zijn. De inhoud, die nu niet bepaald geweldig js, wordt door dit stel arlisten op zoodanige, wijze ver tolkt, dat men na afloop inderdaad een ander mensch geworden is en opgewekt Lou Bandy cn Dolly Mollinger neuriet „Het leven is heuscli niet zoo kwaad". Wanneer dat het resultaat van een filmpremière is, dan mag dit voor de directie van het theater dat haar di-aait een geluk genoemd worden. Het publiek wil een avond naar de bioscoop om zich te amuseeren en dat kan wan neer men deze film gaat, zien. De draad is er niet sterk in, het zijn meer losse scènes in revue-stijl, die op, vlotte wijze met een aardig liedje öf een kort inter mezzo in een sigarenwinkel oi' op het reisbureau, waar resp. Lou's vriend en Lou's verdwenen meisje zijn, aaneenge regen. De geschiedenis is vrij eenvoudig. Lou Helm (Lou Bandy), de standwer ker van de Nieuwmarkt, wordt ontdekt door Anita Mara (Fientjc de la Mar), die hein, tegen den zin van impressario Bolino (Cees Laseur) engageert voor een revue om daarin zijn aanbevelingsr liedjes voor zijn scheercrème te zingen. Bolino wedt om een kist champagne, dat het een debacle zal worden en Lou's meisje Annie (Dollie Mollinger) is ja- locrsch op die Anita, die haar Lou in palmt. Het wordt inderdaad een succes, nadat Lou eerst is uitgefloten, welke débacle hij schitterend redt dooi- zijn buitengewone handigheid. Later wordt Lou liet commandecren van Anita te machtig, en ontstaat een twist. Lou ont dekt, dat hij slechts een renpaard as, waarop gewed is en bedrinkt zich vóór hij als veldheer moet optreden. De ge volgen zijn catastrophaal en verbluffend tegelijk, want het optreden van den be schonken veldheer jaagt het publiek lachstuipen op het lijf. En Lou gaat weg, weer naar de Nieuwmarkt, naar z'n kofefrtje met scheercrème, waar Annie weer hij hem komt en zij samen Zingen dat het leven nog zoo kwaad niet is Een simpele historie, welke vrij on verwachts is opgelost, doch welke als geheel zoo aardig wordt opgcdischt. dat men haar aanvaardt als een groot succes. Wanneer wij enkele scènes moeten noemen, waarin geestig wordt gespeeld, dan is het in de eerste plaats de stille scène, waarin we Lou Bandy zien wach- ten in de hall van Anita's woning in de Apollo-laan, waarhij Lou Bandy zich kostelijk vermaakt met alles wat er op een tafeltje staat. Dan gaan we naai den sigarenwinkel van Kobus Pot (Ezel man), waar Lou om raad vraagt inzake de kwestie met z'n meisje en waarbij hij deze historie vergelijkt niet die van Caesar en Cleopatra, weshalve liij be sluit wèl naai- Anita te gaan. Dan zien we Bandy in rok in een chique cabaret zitten dineeren en het puntje van zijn sigaar afbijtenen opeten, dan gaan onze herinneringen ook weer naar de kamer van Lou's moeder (Aaf Bouber), waar Lou, gevlucht van het toonecl aardappels zit te schillen. Dat zijn de scènes, zooals alleen Lou Bandy ze kan spelen op zijn eigen lialf- poulaire en half-gedïstingueerde wijze. Het zou geen film met Lou Bandy zijn als er ook niet in gezongen werd, van daar dat we vrij dikwijls den revue- zanger met zijn wel wat te deuntjes- acht ige liedjes te hooren krijgen. De scène in het privé-kantoor van den lieer Bergman (Adriaan van Hees), waar hij zijn typiste steeds weer dezelf de uitnoodiging van hem voor haar laat tikken, wordt te vaak herhaald, waar door de opzet te doorzichtig wordt. Een bijzonder mooie opname is die van An nie, die tijdens de revue-opvoering met betraande oogon, kijkt naar bet optre den van Lou en Anita. Een goede visie van den cameraman, die er, doordat de regisseur dit moment maar heel even beeft, laten nemen, iéts moois van ge maakt heeft. Ook de opnamen van de fancy fair ten hate van „Kinderen naar Buiten", waar Lou zich vergeet en zijn Nicuwmarktsche terminologie bezigt, verwekt de noodisc vroolijkheid. Als geheel een film, welke het publick van begin tot eind amuseert. In het voorprogramma zien we het wereldnieuws, avonturen van een came raman, het huwelijk van onze oud-stad- genoote Marie Vierdag, dat op originee- !o wijze is gevierd, het défilé van de Mariniers, een aardig klcurfilmpje en een komische één-aeter, getiteld: „Een vierling". Er wordt ook een beroep gedaan op de liefdadigheid door de vertooning van een filmpje, dat opwekt om een hijdra- go te offeren in de bussen, waarmede (Ie ouvreuses in de pauze rondgaan ten hate van het Bio-vacantieoord, waar jaarlijks 1000 arme kinderen gedurende een maand gezondheid opdoen. Moge de roep om steun voor dit goede dool ook in de Amersfoortsche theaters goeden weerklank vinden! City Theater Wanneer men dezer dagen een werke lijk knap gebouwd filmwerk wil zien, dan komt daarvoor „The Gay Divorce" of wel „De vroolijke scheiding" in City Theater in aanmerking. ^JDans, muziek en spel worden in de2e film op een wij ze, die bewondering afdwingt, tot uiting gebracht. Zonder onderscheid te maken, noemen wij Fred Astaire als een knap danser, Ginger Rogers, die zich, als zijn tegenspeelster, vooral in de „Continen tal" door haar dans en zang openbaart; met naast dit tweetal Everret Horton als de verpersoonlijking van burgerlijk heid en Alice Brady, kordaat en zich op den voorgrond dringend. Het. verhaal behelst een aardige in trigue. Mimi (Ginger Rogers) is tot de ontdekking gekomen, dat haar man, een geoloog, meer zorg besteedt aan ge steenten en bij afwisseling een revue- girl, redenen waarom zij scheiden wil. Haar tante (Alice Brady) zal haar hier bij behulpzaam zijn. Zij nemen een ad vocaat Egbert Fitzgerald (Everett Hor ton) in den arm, die een vriend is van Guy Holder (Fred Astaire), welke laat ste gezworen heeft Mimi tot zijn vrouw te maken, nadat hij met haar een nu niet. bepaald voor hem gelukkige ont moeting gehad heeft. Het geluk keert hem eerst langen tijd den rug toe, maar warifteer Egbert een plannetje in elkaar gezet heeft om met succes een echt scheiding tot stand te brengen, is het tenslotte Guv, die daarvan het meeste baat heeft, zij het ook na eenige komi sche verwarrende oogenblikken. Aardig als de intrigue is, beheersclit zij toch de film niet. Daarvoor is te veel, zelfs alle aandacht besteed aan de weergave van muziek en moderne (lans, waarvan de eerste zoo tot haar recht komt onder do muzikale leiding van Max Steiner. Ilecl sterk toch treedt in deze film de kunde van den regisseur Mark Sandrich naar voren, wanneer in prachtige scè nes de modedans „Continental"' gede monstreerd wordt. Het is een stukje revue-film van de allerbeste soort, waar in men dansen te zien en muziek te hoo ren krijgt op een wijze, die op buitenge wone regie wijst In alles voelt men hier den regisseur aan als iemand, die weet, dat geluid en beeld twee dingen zijn, die al naar gelang de expressivi teit het wil gescheiden of verbonden kunnen gaan. Alleen hierdoor is de film al de moeite waard van het zien, hoe dans cn muziek voor ons tot beleving gebracht worden. Men hoeft geen be wonderaar van moderne dansen te zijn, om hoogc waardeering te hebben voor de behccrsching van lichaam en dans- techniek. De tweede hoofdfilm, getiteld „De Helderziende", is van geheel ander lit Ginger Rogers en Fred Astaire in „De vroolijke scheiding" genre. Hier berust alles op het expres sieve spel van degenen, die de hoofd rollen vertolken. Daarnaast valt het ge weldige tempo op, waarmede de regis seur Elvey zijn stof op het doek ver werkt heeft. Een sterke speelfilm is hierdoor geschapen, waarbij wij vooral Claude Rains, Fay Wrav en Jane Baxter willen roemen, die zich geheel in de verschillende rollen ingeleefd hebben. Tot een uitvoerige beschrijving van den inhoud, leent deze film zich niet, daarvoor is de variatie, waannede liet onderwerp zich ontwikkelt, te groot, om een juist beeld op papier te scheppen. Maximus (Claude Rains), die door ja renlange routine en trucs zich opge werkt heeft tot helderziende, blijkt in derdaad gebeurtenissen in de toekomst te kunnen voorspellen, die bewaarheid worden. Telkenmale, wanneer een jon ge vrouw Christine (Jane Baxter) in zijn nabijheid is, geraakt hij als het wa re in trance en blijken zijn visioenen in de praktijk juist te zijn. Zoo voor spelt hij een treinbotsing, den winnaar van een wedren Autolycus en „ziet" hij ook het onverwachte sterven van zijn moeder. Aangezien hij getrouwd is met Renee (Fay Wray), geraakt hij langza merhand in moeilijkheden en voelt hij zich voor de keuze gesteld: of zijn be roep vaarwel zeggen en hij. Renee blij ven of doorgaan met de uitoefening van zijn gave in bijzijn van de mooie Chris tine. Een prachtige scène is daarbij zijn gesprek met den arbeider, die vroeger ook eens voor die keuze stond on in. plaats van zijn vrouw, oen mooi haan tje koos, waarna tegenspoed hem ach tervolgde. Maximus weet nu do oplos sing en rekent met. zijn „gave" af, door dat ook Christine zich vrijwillig uit zijn leven terugtrekt. Een film. die rijk aan mooie dialo gen en treffende speêlscènes is. City Theater brengt hiermede een goed film programma. Bioscoop Amicitia Het filmprogramma van Amicitia brengt ons in de eerste film „Zij cn haar chauffeur" in kennis met Dixie Lee en Rob Armstrong. Om deze twee figuren draait heel de film on wanneer hun spel niet bepaald tot zijn recht komt, ligt dat aan het gegeven onder werp, dal zoo weinig te zeggen heeft. We zien een society familie door een faillissement van een bank tot da grootste armoede vervallen, waarbij do bedoeling is van' den schrijver van het verhaal aan te toonen, hoe het aan luxe gewende meisje zich aanpast aan de onverwachte, zorgelijke omstandigheden. Haar chauffeur gaat de zaken regelen en eischt, dat zij de handen uit de mou wen steekt. Als zangeres optreden wil zij niet, daar zij dan volgens haar mee ning te onaesthetisch gekleed moet zijn. Een rijke dame met een wel zeer be klagenswaard igen zoon brengt tenslotte cenigszins redding in den nood. Zoonlief moet geïntroduceerd worden in hoogere kringen, wat tenslotte tot resultaat heeft, dat hij de echtgenoot wordt van het vroegere dienstmeisje van de in geldzorgen verkeerende familie. De film geeft dit bij oogenblikken komisch weer. Aan den anderen kant zien wij den chauffeur steeds meer hekoord worden door zijn vroegere meesteresse cn wan neer zij voor hem ook belangstelling gaat koesteren, is „the happy end" spoe dig daar. Als tweede film wordt vertoond „Voor den vrede" met in de hoofdrollen Gina Manès en Georges Charlin, een film, waarin van goede muziek gesproken mag worden en die als geheel op veel hooger peil staat dan eerstgenoemde.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5