INDIA BANDEN OFFENSIEF VERWACHT HOARE'S OPVOLGER: EDEN! 4000 Licht op DÉ EÉMLANDEU Maandag 23 December 1935 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34e Jaargang No. 150 MINISTER VAN 38 JAAR Hulpverleening aan Engeland NIEUWE KIESWET IN EGYPTE SUCCESSEN DER ABESSIJNEN HEHENKAMP Co., langestraat Belangrijkste Nieuws VERBITTERING TE ROME AANSLAG OP EEN TREIN? 4 uur 16 min. Garage-houder thans N V. ATOC i. o. Hoogeweg 14 Tel. 884 Amersfoort GIFTIGE GASSEN AMERSFOOMSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersloort 1.95; per maand 0.65; per - week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15. Binnenland iranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers 1 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON JNTERC. 513 PRIJS DER AOVERTENTIEN van 1--4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer 1 elke regel meer f 0.25 Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke rege' meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f C.05 Hij geniet in Engeland de repu* tatie van „perfect gents leman" LONDEN, 22 Dec. (A.N.P.) Zondag in den namiddag is officieel medegedeeld dat als opvolger van Sir Samuel Hoare tot Britsch minister van Buitenlandsche Zaken is benoemd de tegenwoordige Volkenbondsminister Antony Eden. Naar verluidt zal in zijn plaats geen nieuwe minister voor Volkenbondsaangelegens worden benoemd. Eden De nieuwe Britsche minister van buitenlandsche zaken, Captain Robert Anthony Eden, werd in 1897 geboren on is dus pas 38 jaar oud. Ongetwijfeld Is hij een der jongste, misschien wel d e jongste staatsman, die op het oogenblik in de internationale politiek een rol speelt. Edens fol als minister van bui tenlandsche zaken van het machtige Britsche rijk zal zelfs zeer belangrijk rijn. Ondanks zijn jeugdigen leeftijd heeft Eden ook voor hij minister in een Britsch kabinet werd, reeds belangrijk werk als vertegenwoordiger van Groot- Britannië verricht, zoowel in de bijeen komsten van de verschillende instan ties van den Volkenbond te Genève als bij besprekingen met buitenlandsche regeeringen te Londen of in de vreem de hoofdsteden. Eden bezocht, zooals de meeste En- gelsche jongelui van goeden huize, Eton en vervolgens het Christ Church- college aan de universiteit van Oxford. Hij sloot zich aan bij de conservatieve partij en werd in 1923 voor Warwick en Leamington in het lagerhuis geko zen. Reeds toen interesseerde hij zich voor de buitenlandsche aangelegenhe den, en in 1926, toen sir Austen Cham berlain minister van buitenlandsche zaken was, werd hij benoemd tot par lementair particulier secretaris van den minister, welke functie hij waar nam tot 1929. Bij de vorming der Na tionale regeering in 1931 kreeg hij de functie van onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken. In 1934 werd hij Lord Privy Seal zonder zetel in het kabinet en speciaal bestemd voor Vol- kenbonds-aangelegenheden, terwijl hij daarna, bij het aftreden van sir John Simon, minister voor Volkenbondsaan- gelegenheden werd. In al deze functies van de laatste ja ren deed hij echter practisch hetzelfde werk, vertegenwoordigde hij Engeland te Genève voerde hij besprekingen over de buitenlandsche politiek te Pa rijs en in andere hoofdsteden en be hoorde hij tot de voornaamste adviseurs van den minister van buitenlandsche zaken. Men herinnert zich nog zijn kortstondig Verblijf in ons land, waar hij op Schiphol, komende uit Parijs en op weg naar Praag en Moskou, den minister van buitenlandsche zaken sir John Simon ontmoette, die toen de ge ruchtmakende besprekingen te Berlijn met Hitler had, die indirect een der mede-oorzaken van zijn aftreden wa ren. Reeds toen, na het ontslag van sir John Simon, verwachtten velen, dat Eden als zijn opvolger zou worden be noemd. Het scheen, dat men hem ech ter in de verantwoordelijke kringen der regecring nog te jong achtte om hem een dergelijken verantwoordelijken post te laten bekleeden, hoewel volgens sommige ingewijden Eden een zeer veel scherper inzicht had in de juiste lijn der Britsche buitenlandsche politiek dan zijn voorganger. Slechts weinige maanden later, eveneens door een tac tische en politieke fout van een minis ter van buitenlandsche zaken, die zich daardoor genoopt ziet, zijn ontslag te nemen, wordt Eden toch op dezen be langrijken post geroepen. De nieuwe, jeugdige minister, die een ijverig aanhanger van den Volkenbond is, geniet als mensch, mode vanwege zijn charmant en tot in détails verzorgd uiterlijk, waar men in Engeland zoo ge voelig voor is, de reputatie van een „perfect gentleman". Bevredigende antwoorden ontvangen van verschiL lende mogendheden De Grieken aarzelen Reuter meldt uit Londen, dat men ten aanzien van dén stap dien de Brit sche regeering bij de Middellandsche Zee-mogendheden heeft ondernomen, om him houding te leeren kennen in geval van een aanval op de Britsche vloot,.niet beducht is, dat een van deze mogendheden in een dergelijk geval zijn verplichtingen, opgelegd in para graaf drie van artikel 16 van het Vol kenbondshandvest, niet zou nakomen. Het was op acht December jongstle den, dat de vertegenwoordigers van En geland stappen gedaan hebben om zich te vergewissen, of de staten aan de Mid dellandsche Zee (Turkije, Griekenland, Zuid-Slavië, Spanje) geneigd waren on middellijk hulp te bieden, wanneer de Engelsche vloot werd aangevallen. Men voegt er aan toe. dat antwoorden van bevredigenden aard ontvangen zijn. Er Is reden te gelooven, dat de gedachten- wisseling zal worden voortgezet ter ver meerdering van de doeltreffendheid der maatregelen, om onmiddellijk het hoofd te bieden aan iedere agressie, waarvan de Engelsche vloot in de Middelland sche Zee het slachtoffer zou kunnen worden. Roemenië is van den stap op de hoogte gebracht als mede-ondertee kenaar van het Balkanpact. Volgens de Oeuvre bereidt het Engel sche kabinet zich voor op een buiten gewone zitting van den Volkenbonds raad, waar de kwestie van den weder- keerigen bijstand in het openbaar ter sprake zal komen. Bedoelde zitting zou tegen 10 Januari gehouden kunnen worden; bij deze ge legenheid zou dan blijken welke strijd krachten de Volkenbond eventueel zou kunnen stellen tegenover een staat, die als aanvaller is aangewezen. Dit zou dan gelijk staan met een mo- reele pressie op de Italiaansche regee ring, teneinde deze te bewegen zich tot onderhandelen bereid te verklaren. Koning Foead van Egypte, heeft de nieuwe kieswet onderteekend. die o.a. de bepaling bevat, dat de stemgerech tigden van Egyptische nationaliteit en van het mannelijk geslacht moeten zijn Om aan de kamerverkiezingen te kunnen deelnemen, moet men den leef tijd van 21 jaar en om aan de senaats verkiezingen te kunnen deelnemen, den leeftijd van 25 jaar bereikt hebben. Candidaten voor de kamer zullen den leeftijd van 30 jaar moeten heb ben; zij moeten goed kunnen lezen en schrijven en mogen niet tot het leger behooren. Candidaten voor den senaat moeten 40 jaar oud zijn, een hooge functie be kleeden op administratief gebied, aan de balie of op geestelijk gebied, tot de koninklijke dynastie behooren. of een inkomen hebben van vijftien honderd pond sterling. De verkiezingen zullen geheim zijn. Ongeletterden echter zul len mondeling moeten aangeven, wien zii willen kiezen. In een later decreet zal de datum van de algemeene verkiezingen worden vastgesteld. Vermoedelijk zal dat de 18e Maart 1936 zijn. LAATSTE POGINGEN VAN BRUNO HAUPTMANN TRENTON, 22 Dec. (A.N.P.) Bruno Hauptmann zal op den vooravond van het Kerstfeest een laatste poging doen om de boven zijn hoofd hangende uit voering van de doodstraf, tegen welke zijn beroep is afgewezen, af te wenden. De eenige weg, die hem overblijft, is het vragen van gratie aan het Hof van Ge nade. Dinsdagavond zal Hauptmann bij dit college zijn gratieverzoek indienen. of in elk geval niet de Europccsche orde te verstoren. Van betrouwbare zijde wordt uit Athene vernomen, dat zoowel koning George als de Grieksche minister president besloten zouden hebben op het Britsche verzoek om inlichtingen omtrent de bereidheid van Griekenland om in geval van een aanval op de Brit sche vloot militairen bijstand te verlee- nen, pas te antwoorden na overleg met alle partijleiders. Men noemt o.a. de na men van Sofoelis, Tsaldaris, Theotokis, Kondylis en Venizelos. Er zou in Griek sche kringen een zekere aarzeling be staan inzake den inhoud van het, ant woord en wel, omdat Griekenland niet is ingesteld op een oorlog, doch ook in verband met de onwilligheid van En geland. om Cyprus aan Griekenland af te staan. Zij zouden vele tanks en machinegeweren ver* overd hebben De regeering te Addis Abeba beves tigd, dat de Abessijnsche troepen Edas- lasi en Degaishai in het gebied van Sjira hebben bezet, ongeveer 50 km ten westen van Aksoem. De Abessijnen hebben hier 10 tanks, 28 mitrailleurs en 2 pantserauto's buitgemaakt en 7 Ita lianen krijgsgevangen genomen. De Italiaansche verliezen zijn aanzienlijk. Uit Dessie wordt gemeld, dat bij Edaslasi een heftig handgemeen tus- schen de Italianen en Abessijnen gaan de is. De Italiaansche vliégtuigen kun nen niet ingrijpen uit vrees eigen men- schen te treffen. In Abessijnsche kringen wordt ge zegd, dat de Italianen op de vlucht zijn gedreven met achterlating van 150 doo- den aan geregelde troepen en 200 aan inlandsche troepen, waaronder vele of ficieren. De verliezen der Abessyniërs zouden onbeteekenend zijn. Tusschen Quoram en het Asjangi- meer hebben Italiaansche vliegtuigen volgens een bericht uit Italiaansche bron. een Abessijnsch kamp gebombar deerd, tengevolge waarvan tal van ten ten in vlammen opgingen. Ongeveer 3000 Abessijnen. die op de vlucht sloegen, werden verscheidene malen achter elkaar gebombardeerd. Men verklaart, dat er talrijke slacht offers zijn. ADDIS ABEBA, 21 Dec. (A^I.P.). Van Abessijnsche zijde worden nadere bijzonderheden medegedeeld over het verloop van de reeds gemelde gevech ten aan het Noordelijk Front in het Sjire-gebied. Het betrof hier een slag, die op 15 en 16 December nabij Degasja en Enbasilasi, ongevear 50 K.M. ten Westen van Aksoem, heeft plaats ge had. Volgens deze berichten hebben ook Italiaansche vliegers aan de gevechten deelgenomen, doch spoedig na het be gin van het gevecht hadden de vlieg tuigen nog slechts waarde voor het doen van waarnemingen, aangezien het gevecht zich ontwikkelde tot een ver bitterden strijd van man tegen man, zoodat het werpen van bommen de Ita liaansche troepen evenzeer in gevaar zou hebben gebracht. De Abessijnen melden, dat het hun gelukt is de Italiaansche stelling bij Degasja te nemen, waarop zij een twee den aanval deden op de goed versterk te en door de Italianen verbitterd ver dedigde stellingen te Enbasilasi. Volgens Italiaansche berichten zou den bij dit twee dagen durende ge vecht ongeveer 150 man en 20 officie ren der blanke troepen en meer dan 20o Askari's zijn gevallen. De Abessijnen melden, dat zij behal ve de reeds gemelde tien tanks en 28 machinegeweren opnieuw zeventien tanks en 50 machinegeweren, alsmede een groot aantal gewone geweren en duizenden patronen hebben buitge maakt. Volgens een officieel bericht zou het verliescijfer der Abessijnsche troepen zeer veel lager zijn dan dat der Italianen, wat voornamelijk veroor zaakt werd door de omstandigheid, dat de Abessijnen bijna uitsluitend des nachts aanvielen. STRAATGEVECHTEN TE CARACAS Nauwelijks 48 uur na de bijzetting van het stoffelijk overschot van den 78- jarigen president van Venezuela, gene raal Gomez, is het in de straten van Caracas nabij het regeeringsgebouw tot ernstige onlusten en een schietpartij gekomen, waarbij de voormalige presi dent van den staat Carabobo, Eustoqui Gomez, ernstig werd gewond. In aansluting op bovenweergegeven bericht deelt de Venezolaansche legatie te Den Haag nog het volgende mede: Blijkens een telegrafisch bericht uit Caracas hebben Zaterdagochtend al daar eenige wanordelijkheden plaats cehad. maar de regeering is volkomen meester van den toestand. Toen de voorloopigc president. Generaal Lopez Contreras. die om zijn verdiensten al gemeen achting en sympathie geniet in Caracas arriveerde werd hij harte lijk en spontaan toegejuicht door een enthousiaste menigte. Hij begaf zich dadelijk naar het Panthéon om eer biedig hulde te brengen aan de nage dachtenis van den grooten bevrijder Bolivar en den Vader des Vaderlands de kracht af te smeeken om zijn plicht volkomen te vervullen. Toen de Pre sident in het historische „Gele Huis" waar de zetel der kanselarij gevestigd is. was teruggekeerd, heeft hij op het balcon een ovatie in ontvangst geno men van het publiek, dat zich op het Bolivarplein verzameld had en den President hulde en trouw betuigde. In het geheele land heerscht orde en rust. Ook Reuter bevestigt, dat de strijd krachten der voorloopige regeering (er in zijn geslaagdzwbgsmcmfwypvbgkm in zijn geslaagd den opstand te dem pen. WeetUwatdatis: S3 EVA? Beva is het merk dat in de betere vakkieeding staat, in ijzersterke, haast onverslijtbare werkkleeren, die daarbij toch niet duurder zijn dan de gewone soorten. - Komt U er bij ons eens naar kijken? "1 ÖOÖ BöööoooeBQaoöaaoaoaQOBaöOöoaaaaaas w?u333333330aai ROODE TULPEN scherpe prijs WITTE HYACINTHEN 8, 10 en 12 cent. Van 8 cent zijn zeer geschikt voor vaas. Witte en Roode CYCLAMEN vanaf 40 cent. Pracht planten. Rechtstreeks van kweekerij. Thuis bezorgen zonder prijsverhooging. HARTOGSVELD - Tuinbouwinrichting TELEFOON 1203 Dit nummer bestaat uit 3 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DAGELIJK* SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN op andere pagina's BINNENLAND De spoorwegen in November. (Eerste blad, pag. 2) SPORT De IJshockey wedstrijden Amsterdam- Budapest. (Tweede blad, pag. 2) Federatie van wielerclubs. (Tweede blad, pag. 2)' De verwerping der Parijsche vredesvoorstellen zal Italië beantwoorden met een krachtiger optre* den aan het front Havas meldt uit Diredawa, dat de Abessijnsche troepen hun militaire or ganisatie aan het front in Ogaden voortzetten, waarschijnlijk met het oog op a.s. belangrijke operaties. Voortdurend worden troepenverplaat singen naar het Zuiden opgemerkt. Be weerstandslinie is met verscheidene duizenden manschappen versterkt. Dedjaz Makonen, één der voornaamste legercihefs in het Zufden, deelde aan den Havas-vertegenwoordiger mede, dat het doel is een concentratie halfweg Di redawa en het front in Ogaden. Ik ga, zoo zeide hij, binnenkort naar Harrar en daarna naar Djidjiga om Ras Nassiboe, den opperbevelhebber, te ont moeten, teneinde met dezen de defini tieve positie der troepen te bespreken. De ravitailleering is uitstekend geor ganiseerd en voor verscheidene maan den voldoende. Volgens den correspondent der Mes- sagero zouden de troepen van Das Des- ta. die opereeren in het Zuiden aan het Somali-front, tusschen de rivieren Daoua Parma en Ouebigestro, via Britsch Kenya worden geravitailleerd. Karavanen zouden de Daoua Parma en de Malcamurri des nachts overtrek ken, om niet door de Italiaansche vlie gers te worden opgemerkt. Naar Reuter uit Djiboeti meldt, zou den Dessie en de omliggende dorpen een hevig bombardement te verduren hebben gehad. Men gelooft, dat, of schoon er belangrijke schade werd aan gericht, er geen slachtoffers te betreu ren zijn. In goed ingewijde kringen te Rome gelooft men, dat Mussolini ten zeerste verbit* terd is door de wijze, waarop de Britsche regeering de Parij* sche vredesvoorstellen heeft laten varen. De nieuwe troe* pentransporten naar Oost* Afrika zouden de bedoeling hebben, in verband met den tegenwoordigen diplomatie* ken toestand, door een zeer krachtig offensief zoowel in Somaliland als aan het Noor* delijk front nog voor het be* gin van de regenperiode een zoo groot mogelijk gebied te bezetten, mede in de hoop, daardoor den negus tot on* derhandelingen op de thans afgewezen basis te dwingen. Een hooge ambtenaar van de Abes sijnsche legatie te Londen heeft formeel de Italiaansche bewering tegengespro ken, dat de Abessijnen dum-dum kogels gebruiken. Amerikaansche export naar Italië neemt toe Volgens het jongste maandoverzicht van het Ainerikaansche departement van handel is de Amerikaansche han del zoowel met Italië als met de Ita liaansche koloniën in Oost-Afrika, on danks de pogingen der regeering om den Amerikaanschen handel af te schrikken van transacties met Italië, in de maand November aanzienlijk toegenomen. De totale waarde van den Amerikaanschen uitvoer naar Italië bedroeg in November jl. 9.055.000 dol lar tegenover 8.519.000 dollar in Novem ber 1934. Ten aanzien van de verschil lende posten bedroeg deze stijging: petroleum en petroleumproducten 1.252.000 dollar in November 1935, 447.000 dollar in November 1934; geraffineerd koper 1.054.000 dollar in November 1935, 457.000 dollar in No vember 1934: staal- en ijzerafval 323.000 dollar in November 1935, 250.000 dollar in No vember 1934; tractors en tractoronderdeelen 192.000 dollar in November 1935, 79.000 dollar in November 1934. Het meest trekt de aandacht de stij ging van de waarde van de naar Ita- liaansch Oost.-Afrika uitgevoerde pe- troleum-producten en wel van 12.000 dollar in November 1934 tot 451.000 dollar in November 1935. Een soortge lijke stijging toont de uitvoer van auto mobielen en auto-onderdeelen naar Ifaliaansch Oost-Afrika. n.I. van 7000 dollar in November 1934 tot 71.000 dol lar in November 1935. Daartegenover steekt zeer merkwaar dig af de totale waarde van den uit voer naar Abessynië, die volgens deze officieele statistiek in November 1934 670 dollar bedroeg en in November 1935 niet hooger was gestegen dan tot 1000 dollar. Genève moet oorlog voeren" De Turksche afgevaardigde Yoenoes Nadi, die vaak beschouwd kan worden als de spreekbuis der regeering, schrijft in een artikel, dat nu eens vooral moet blijken, of de Volkenbond zijn wil kan opleggen, zoo noodig door ge bruikmaking van militaire machtsmid delen. Thans is het oogenblik geko men, dat Genève oorlog moet voeren, om de collectieve veiligheid te handha ven. Men kan niet verlangen, dat En geland alleen den oorlog verklaart. Het conflict is niet langer beperkt tot Abessynië en Italië; het gaat thans om de bescherming van het nieuwe sy steem der collectieve veiligheid en de Volkenbond mag niet aarzelen met het bewijs, dat hij tegen den toestand is opgewassen. Geen buitengewone zit ting van den Volkenbond Een aantal Engelsche bladen had ge meld, dat er plannen zouden bestaan voor een buitengewone zitting van den Volkenbond ter bespreking van nood zakelijk geworden gemeenschappelijke verdedigingsmaatregelen tegen een eventueele wanhoopsdaad van Musso lini. Van welingelichte zijde wordt ver klaard, dat te Londen van een derge lijken stap niets bekend is en dat men zich te Londen slechts tot een aantal staten heeft gewend met de vraag, of zij bereid zijn bij een aanval op één der Volkenbondsleden deel te nemen aan de gemeenschappelijke hulpverlee ning. De Wit-Russische pers te Charbin meldt, dat eind November Wit-Russen op den Amoer-spoorweg een sovjet-trein in de lucht hebben doen springen. Daarbij zouden ruim 200 personen ge dood of gewond zijn. De aanslag zou gericht zijn geweest tegen verscheidene zeer hooggeplaatste sovjet-ambtenaren, die onderweg waren naar Crabarowsk. VORST EN SNEEUW IN ENGELAND De vorst, die in Engeland nog steeds aanhoudt, gaat op talrijke plaatsen vergezeld van mist, waardoor het ver keer ernstigen hinder ondervindt. Za terdag was hot in verscheidene deelen van het land kouder dan de laatste twee jaar het geval is geweest. In het midden en het Noorden is veel sneeuw gevallen; in Derbyshire ligt de sneeuw twee voet hoog. WEEEVERWACHTING Medegedeeld door het Kon. Ned. Metr. Instituut te De Bilt. Verwachting: Zwakke tot matige, veranderlijke wind, aanvankelijk uit W. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, 's nachts lichte tot matige vorst, overdag om het vriespunt. Laat Uw MONTEEREN Centraal-Stoelt: Te Kerkrade is een echtpaar 1 eraan gestorven KERKRADE, 23 Dec. De pas drie maanden terug getrouwde echtelieden E. Doeringer-Beckers alhier zijn door het inademen van vergiftige gassen, ontsnapt uit een pas geveegde schoor steen en welke doorgedrongen zijn op de slaapkamer om het leven gekomen. De lijken zijn Zaterdagavond op bed gevonden door Mej. Dols in wier wx>- ning het jeugdige echtpaar op kamera woonde. Vrijdagavond tegen middernacht had den de mensch en zich ter ruste bege ven. Om half elf was Doeringer, die op de mijn Laura in Eygelshaven als hou wer werkzaam was, thuisgekomen. De ontboden geneesheer heeft geconstar- teerd dat de slachtoffers reeds Zater dagmiddag zijn overleden. Doeringer was 28 jaar oud en uit Dortmund af komstig. Zijn vrouw Greta Beckers was 23 jaar oud en geboren te Herzogenrath De lijken zijn door den commissaris van politie in beslag genomen en naar het lijken'huisje van het ziekenhuis, vervoerd. De justitie te Maastricht is gewaarschuwd. EEN HITTEGOLF IN f ARGENTINIË In geheel Argentinië heerscht op het oogenblik een hittegolf. Te Buenos Aires steeg de temperatuur tot 36 gr. C., te San Juan tot 41er. en te San tiago Est era tot 43 gr. AUTOBUS RIJDT IN EEN RIVIER Te Hopewell in den staat Virginia Is een groote autobus door de afsluitboo- men van de brug in de rivier gereden. Dertien menschen, o.w. de chauffeur, zijn verdronken. ITALIË ONTSTEMD OP ENGELAND ROME, 23 Dec. (A.N.P.). De bladen richten opnieuw heftige aanvallen op Groot-Britannië. Zij beschuldigen Brit- sche firma's ervan Abessynië te voor zien van dum-dum-kogels, welke bij internationale overeenkomst in oor logstijd niet mogen worden gebruikt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1