LAVAL VERDEDIGT REGEERINGS-BELEID MONGOOLSCH PROTEST Anti-Japansch optreden FRANSCHE KAMER BIJEEN Abessijnsch succes WALDO RP RADIO-TOESTELLEN Na den moord op Tang Joe Jen S0LL0UM WORDT ONTRUIMD VERMEERSTJAAT BI - TEL. 398 De moeilijkheden ter vlootconferentie Geen leveranties aan Italië Ie BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 VERSCHEIDENE INTER» PELLATIES Critiek van de radicaal» socialistische fractie Langdurige debatten PARUS, 27 Der. (ANP) Zoo als was vastgesteld is Vanmiddag te 3 uur dc Kaïnerzitting begonnen ter behandeling van de door verschil lende politieke richtingen ingedie» de interpellaties over de buitenland schc politiek van Frankrijk, in ver band niet de gebeurtenissen van dc laatste weken cu in het bijzondei met betrekking tot dc Britsch Fran sche vredesvoorstellen voor bet lta- liaansrh Abessijnsrlie conflict, die inmiddels door den gang van za ken in F.ngeland en door de afwij zing door den Volkenliondsraad als afgedaan beschouwd kunnen wor den. Men verwacht, dat de heden begon nen Kamerzitting tot Zaterdag zal voortduren. Vanmorgen hebben Je ra dicaal socialisten o.a. Delbot Pierre Cot en nog een derden afgevaardigde op dracht gegeven, in de Kamer het woord te ocren tegen de huiteniandsche poli tick van Laval. Rede van Laval Dadelijk na de opening van de zit ting nam de minister-president en mi nister van huiteniandsche zaken Laval het woord. Hij herinnerde aan zijn verklaringen van tien dagen geleden. Reeds toen had hij gezegd, dat de pogingen om een vreedzame regeling van het <>nst-Afii- kaansch conflict te bereiken, in over eensicmining waren met den geest en de grondslagen van den Volkenl»ond. Sedertdien waren er ern-ubre dingen ge bcurd. Sir Samuel Hoate v.us afgetreden en dc Engclscho regecring had de Parijsche voorstellen, die hij samen niet sir Samuel lloare had uitge- .werkt, voor-dood verklaard. De Abessiinsche regeering toonde zich verontwaardigd over de offers, die zij zou moeten brengen. De Italiaansche regeering heeft bij het ondet-zoek van de voorstel len niet het begrip getoond, dat men had mogen verwachten. Door dit alles is de toestand niet ver beterd, doch waren moeilijke kwesties aan de orde gekomen, waarover Laval thans zijn nieening wilde zeggen. Het belangrijkste was te weten, of de poli tiek, die hijzelf als minister-president bed gevoerd, in overeenstemming was met ue belangen van Fralikrijk of niet. Dat was do eenige vraag, die door de Fransche Kamer onderzocht moest wor den. Hij betreurde niet, wat hij gedaan had. Het ging er slechts om, te we'en of hij in strijd was gekomen met de ver plichtingen, die Frankrijk tegenover den Volkenbond op zich heeft genomen, en of hij voor lier oogenblik of voor de toekomst de veiligheid van Frank rijk in gevaar had gebracht. Hij had niet slechts door woorden, doch ook door daden de eerbied van Frankrijk voor het Volkenbondsstatuut getoond. Geen oogenblik. noch te Ge- nève. noch elders, had hij de verplich tingen geschonden. Geen der voorgestelde maatregelen had bij een belemmering in den weg gelegd. Alle maatregelen zijn in Frank rijk loyaal en nauwkeurig doorgevoerd. Ter uitvoering van het Volken bondsstatuut had Laval zonder aar zelen tegepover Engeland voor Frankrijk de verplichting op zich genomen, Engeland ter zee, te land en in de lucht te steunen, wanneer het door Italië vanwege de toepas sing der sanctiemaatregelen aange vallen zou worden. Hij stelde er prijs op. alle bij de in ternationale publieke opinie eventueel nog bestaande misverstanden uit den weg te ruimen door dit hier openlijk te herhalen. Laval gaf toe, dat hij vreesde voor ren incident.. Dc geschiedenis heeft daar vele voorbeelden van. Frankrijk zou door een dergelijk incident gewik keld kunnen worden in een oorlog, die hij ten koste van alles wilde vermijden. Naarmate de. verplichtingen, die uit het Volkenhondspact voortvloeiden, zwaarder waren, had hij het meer zijn plicht geacht niets na te laten om een vreedzame oplossing te hereiken. Parijsche voorstellen afgedaan I lel stond vast. dat de Parijsche voor stellen waren afgedaan, doch de taak van bemiddeling bleef bestaan. De Vol- kenbondsraad was bijeen gekomen en had de Commissie van Dertien doen herleven. Dc coördinatie-commissie had opdracht gekregen, toezicht te houden op de toepassing der economische sanc tiemaatregelen. Zou zij het terrein ha rcr werkzaamheid uitbreiden? Wie wilde beweren, dat de reeds toe gepaste financieelc en economische maatregelen zonder uitwerking bleven? Wie kon de garantie geven, dat men door deze maal regelen uit te breiden niet bet gevaar liep, den strijd te ver grooten? Sommigen verklaren, dat in de eerste plaats het eerbiedigen der in ternationalc overeenkomsten van be lang is. Welnu, deze ovcrcenkomsten- iicbben in de eerste plaats ten doel, den oorlog te verhinderen en zijn uit werking te begrenzen, en niet, den oor log algemeen te maken. Men had Laval gevraagd of hij niet vreesde, op een dap te moeten betreu ren, dat bij ile middelen had beperkt die de andere landen ter beschikking van Frankrijk zouden kunnen stellen om het tegen een cventueclen aanval te beschermen. Dat was het grootste ver wijt, dat men hem voor de voeten had geworpen. Hiermede kwam hij op een zeer lastig terrein. Theoretisch moest dc Volkenhond zijn kracht erin vinden, dat hij de geheele wereld omvatte. In werkelijkheid is dat niet ten volle be reikt. De uitvoering van zijn laak was iaardoor veel moeilijker geworden. Optreden van den Volkenbond De Volkenbond zou zichzelf tot mis lukking doemen wanneer hij zou wei geren zelf te bepalen hoever hij kon gaan. Daarom had Laval altijd op het standpunt gestaan, dat naast de alge- mccnc verplichtingen, rekening moest worden gehouden met de wijze, waar- öp deze uitgevoerd moesten worden. Het optreden van den Volkenbond in de huidige moeilijkheden, kon op be lemmeringen stuiten. Daaruit mocht men echter niet afleiden, dat de grond slag der collectieve veiligheid in ge vaar kwam. Het ging er thans om de eerbiediging der internationale verdra gen te waarborgen door bet beëindigen van een strijd, die gericht was tegen de belangen van alle naties en die slechts den vijanden van den vrede baat kon brengen. Als men Laval een mceningsversehil met de Engelsche regeering wilde ver wijten, antwoordde hij daarop, dat een vrije gedachtenvvisseling tusschen twee groote democraten slechts de nauwe sa menwerking, die voor de handhaving van den vrede onontbeerlijk was, kon ersterken. De rede van Laval werd verscheide ne malen onderbroken door interrupties \nn links en applaus van de rechtcr- 'ijde of van de middengroepen. De oppositie aan het woord De eerste spreker na Laval was dc socialistische leider Leon Blum. Hij ver weet Laval, dat hij niet namens de Fransche regeering had gesproken. La val's politiek was mislukt, omdat hij geen nieuwe op dracht voor de bemiddelingspo ging van Frank rijk en Enge land had gekre gen. Van alles, wat hij tien da gen geleden in de Kamer had gezegd, was niets overgeble ven dan Laval zelf. Leon Blum n. werrl voortdu* rSlum ren(i onderbro ken door interrupties van rechts, die somtijds zeer fel waren. Het werkelijk gevaar is niet Italië zoo zeide Blum o.m. maar het natio- naal-socialisfischo Duitschland. Het be staan van internationale bijstandover- eenkomsten is voorwfmrde voor Frank rijk om dit gevaar onder het oog te kunnen zien. Een dergelijke overeen komst moet met, of zonder Duitschland worden gesloten. Zoo noodig zou men Duitschland tot deelneming aan deze overeenkomst moeten dwingen. Lava! Laval heeft gewerkt ten nadeele van de vei tigheid van Frankrijk doordat hij de collectieve veiligheid heeft verzwakt. De rede van Blum werd door socialis ten en radicalen luide toegejuicht, ter wijl de rechterzijde en de middengroe pen herhaaldelijk hun afkeuring te kennen gaven. De rechts-georicnleerde afgevaardig de Taitinger, voorzitter van den patriot- lischen jeugdbond, verdedigde met klem de politiek van Laval en de hou ding van Italië, De politiek van Briand Met aandacht luisterde de Kamer ver volgens naar een lange rede van den afgevaardigde Delbos, die namens de radicaal-socialistische fractie sprak. Het merkwaardige was, dat zijn rede niet alleen door de linkerzijde, maar ook door een groot deel der middengroepen werd toegejuicht, hoewei hij zoowel op de huiteniandsche als op de binnen- landschc politiek van Laval scherpe critiek oefende. Delbos gaf als zijn meening te ken nen, dat, de huiteniandsche politiek van Laval niet voldoende gebaseerd was op het Volkenbondsstatuut en op do alge- mecne veiligheid. Men kon de verkla ringen van Laval op zich zelf als be vredigend beschouwen, inaar van be lang waren dc daden. De politiek van Laval had, voor zoover zij van den Vol kenbond was afgeweken, schipbreuk geleden, en moest beslist worden afge wezen. Delbos cischte, dat de politiek zou worden voortgezet, die door alle re geeringen sedert 1019 en in het bijzon der door Briand was gevoerd. Zij be staat hierin, dat de verdragen geëerbie digd worden. Vervolgens was het woord aan den voormaligen minister van financiën, Paul Reynaud, vertegenwoordiger van het rcpublikeinsche centrum. Hij stelde o.a. de vraag, tegen wie Duitschland zich bewapende en verklaarde, dat ook hij alles had beproefd om een verzoe ningsformule met Duitschland te vin den, waar zónder éen duurzame vrede niet mogelijk was. Reynaud herinnerde aan de jongste Engelsche verkiezingen, waarbij een overweldigende meerder heid van' het volk voor dó beginselen van den Vólkenbond had gestemd. Als Frankrijk zich tegen Engeland keerde, befeekende dat oorlog. Na de rede van Reynaud, die zoowel door links als de middengroepen met instemming werd begroet, werd de zit ting onderbroken. In de wandelgangen van de Kamer hoorde men tijdens deze pauze verkondigen, dat de meerderheid der regeering zeker zeer wankel zou staan als het vanavond nog tot een stemming zou komen. Indien dat ech ter pas morgen het geval zou zijn, kon men vanavond nog geen conclusies trekken. Laval's kansen Enkele uren voor de opening van de Kamerzitting waren de opvattingen over de kansen van het kabinet Laval zeer uiteenloopend. In de parlementaire kringen die de regeering gunstig ge zind zijn verwachtte men beslist een meerderheid van Laval. Aan den ande ren kant ontkennen de aanhangers van Laval niet. dat sedert de laatste stem ming, die een meerderheid van slechts 52 stemmen opleverde, de positie van het kabinet evenzeer verzwakt is als het, politieke aanzien op internationaal gebied door dc verwerping van het Pa rijsche vredesplan voor Laval is ge daald. Aan Noordelijk front ADDIS ABEBA. 87 Dec. (A.N.P.) Vol eens Abessiinsche berichten van het Noordelijk front hebben in het gebied van Tcmbien de Abessiin sche troepen nieuwe vorderingen ecmaakt. Dedjas Hailoe Kcbede, die het bevel voert over een groote Abessiinsche voorhoede, heeft met succes eenige Italiaansche posten aangevallen. die zich ter weers zijden van den straatweg van Ma- kalle naar Adoea hadden ingegra ven. Men zou hierbij elf machine geweren. 200 geweren en de daar bij belioorendc munitie hebben buitgemaakt. Volgens berichten van het Zuide lijk front toonrn in het district Ba- li de vliegtuigen weer een groote activiteit. De reeds ocnigen tijd verwachte groote Italiaansche aan val bij de Webbe Siebeli is nog steeds niet begonnen. HET ONGELUK BIJ GROSS HERINGEN ERFURT. 27 December. Officieel wordt medegedeeld, dat men thans het 00ste slachtoffer van dc spoorwegramp heeft kunnen identificeeren. Het blijkt, lat tot dusverre 32 en' niet zooals eerst gemeld 33 dooden geborgen zijn. zoodat de Identiteit van twee dooden nog niet KERSTBOODSCHAP VAN ROOSEVELT Vrede tusschen de volken In het Lafayette-pnrk tegenover het Witte Huis zijn op Kerstavond de fa milie van Roosevelt en de leden der regeering bijeen gekomen. In liet licht van een cnormen Kerstboom richtte Roosevelt overeenkomstig de traditie zijn Kerstboodschap tot de burgers der Vereenigde Staten. Ziin toespraak werd per radio uitgezonden. Roosevelt zeide. dat de geest van liet Kerstfeest een hand tusschen de vol ken is. Dc vrede van het Kerstfeest heeft in het bijzonder beteekenis voor Amerika, omdat op ziin gebied eens de meest verschillende rassen en volken lot een eenheid ziin geworden. De groo te strijders voor de vrijheid van Ame rika zullen altijd getuigenis afleggen van dezen geest. Van dezen geest zijn zij allen doordrongen geweest: de Pool Kosciusko, de Duitscher Yon Steuben, de Franschen Lafavettc en Rochanv beau,, die van vcraf-gelegen landen zijn gekomen om de basis voor de te genwoordige grootheid der Vereenigde Staten te leeeon. De geest van liet Kerstfeest wordt niet beperkt naar tijd en ruimte, want hij spreekt de eeuwige boodschap van vrede tusschen de menschen uit. President Roosevelt bracht den ver deren avond door in intiemen kring. Is vastgesteld. Volgens hij dc politie ontvangen mededeelingen worden nu nog 7 personen vermist. Men vermoedt dat hun lijken in de Saaie liggen. Japan en Mandsjoekwo wijzen de beschuldigingen van de hand Een nieuw grensincident Mongolië beeft een krachtig protest ingediend bij Mandsjoekwo en Japan in verband met een gewapenden over val op een grenspost op 19 Decembei j.L waarbij 16 leden van epn Mongool- schen wachtpost gedood of gevangen genomen worden. Dc nota spreekt scherpe afkeuring uit over de onwet tige schending van dc grenzen en eischt uitlevering van de gevangenen, bet instellen van een onderzoek, be straffing van de schuldigen, compensa tie voor de door plundering van eigen dommen geleden schade en een verzc kering van de regeering, dat dergelijke overvallen niet zullen worden her haald. De Mandsjoerijsche minister van hui teniandsche zaken, Tsjang, heeft het Mongoolsche protest van do hand ge wezen. Tegelijkertijd zijn berichten ontvan gen over een nieuw grensincident bij Bulundersun en een andere plaats in de grensstreek, die Mandsjoekwo als Mandsjoerijsch gebied beschouwt. Het hoofdkwartier van het Kwantoengleger deelt in dit verband mede. dat troepen van Buiten-Mongolië. die een inval deden, met zware verliezen ziin terug geslagen. terwijl één Mandioekvvoër is gedood en drie Japanners ziin gewond. In verband met. het protest van Buiten-Mongolië wijzen de Mandsjoe rijsche autoriteiten er. volgens berich ten van de Japansche centrale leger- autoriteiten, op. dat dc Buiten-Mon- goolsche autoriteiten zelf schuldig ge acht moeten worden en dat hun pro test volkomen ongerechtvaardigd is en de feiten verdraait. De Mandsjoerij sche regecring heeft op dc recente con ferentie te Mantsjoeli haar oprecht ver langen getoond vriendschap tusschen de heide landen tot stand te brengen, maar Buiten-Mongolië, onder invloed van Rusland, is onoprecht geweest, het geen tot een afbreken van de confe rentie heeft geleid. De Mandsjoerijsche regeering heeft overeenkomstig de resolutie, die in genoemde conferentie ter tafel is gebracht, wachtposten naar de grens gezonden, die den loop der grenzen moesten nagaan. Toen dezen met hun werkzaamheden bezig waren, werden zij bij Bulundersun door troe pen van Buiten-Mongolië onder vuur genomen. Deze troepen hadden de Mandsjoerijsche grens overschreden en. waren op Mandsjoerijsch gebied door gedrongen, tengevolge waarvan een botsing ontstond. Uit dit alles blijkt duidelijk, dat Buiten-Mongolië de fei ten onwaar voorstelt, weshalve het Mongoolsche protest moet worden ver worpen. Tevens wordt er op gewezen, dat, wanneer Buiten-Mongolië volhardt in het gesloten houden der deuren, der gelijke grensconflicten zich zullen kun nen herhalen. De Russisch;MongooL sche conferentie Wijzende op het groote belang van de zoo juist geopende Russisch-Mongool- sche conferentie te Moskou, waaruit de neiging van Buiten-Mongolië. om bescherming te zoeken bij de sovjet unie na het recente mislukken van de conferentie te Mantsjoeli tusschen ver tegenwoordigers van Mandsjoekwo en Buiten-Mongolië, blijkt, merkt Nisji- Nisji-Sjimboen op. dat de ergste ver wachtingen van Japan betreffende de betrekkingen tusschen Mandsjoekwo en Buiten-Mongolië verwerkelijkt zijn. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Rus- sisch-Mongooische toenadering gedeel telijk toe te schrijven is aan het voort schrijden van dc autonomistische bewe ging in N'oord-China. die ten doel heeft gezamenlijke verdediging tegen dèn rooden invloew. Voorts kan deze toe nadering toegeschreven worden aan de onafhankelijkheidsbeweging in Binnen- Mongolië onder leiding van vorst Teh, die 33 feodale vorsten onder zich heeft. Een eigenaardig beroep oefent Louise Polk Wilson uit: president Roosevelt, die het steeds erg druk heeft, kan niet onder eiken brief cn elk document persoonlijk zijn handteekening zetten. Hij beeft nu nan mej. Wilson opgedragen voor hem te teckenen. Zij bootst de hand teekening van den president zoo meesterlijk na, dat zij van de echte niet of nauwelijks is te onderschei den. Een poging om Binnen»Mongolië NED. FABRIKAAT bij Mandsjoekwo I r x e te voegen? PRIJZEN V3ï13f f 115>a Uit Sjanghai wordt gemeld, dat een buitenlandsch politic-agent ernstig ge kwetst. en twee anderen licht zijn ge wond bij een vechtpartij niet de stu denten. Ook vele studenten werden ge kwetst. Dc Japansche consul heeft een ver toog gericht tot den Cliineeschen bur gemeester om de onverwijlde onder- crukking te verzoeken van de stuiten tenbetoogingen, die zich steeds scher per tegen de Japanners keeren. In do Japansche nederzetting patrouilleeren Japansche mariniers met de bajonet op het geweer. Nader meldt Reuter uit Sjanghai: Overeenkomstig de belofte aan den vertegenwoordiger der Japansche re geering hebben de autoriteiten van de internationale concessie verscheidene Chinecsche studenten laten arrestee ren, die een betooging trachtten op touw te zetten. De Chineesche autoriteiten hebben een gedeeltelijken staat van beleg afge kondigd, daar zij hebben vastgesteld, uat communistische elementen aan de studentenbetoogingen deelnamen. De chefs der Japansche ontsche- pingstroepen zijn voornemens aan den 'nternationalan gemeenteraad van Sjanghai ophelderingen te vragen over den moord op den Japanschen matroos Nakayama op 9 November. De dader van den moord heeft men niet kunnen grijpen. Uit Kalgan wordt gemeld, dat de Chi neesche troepen de districten Tsjang Toe, Tsjang Pei cn Centraal Tsjahar hébben verlaten. Mongoolsche soldaten, belioorend tot het Mandsjoeleger hebben Tsjang Pei, 50 kilometer van Kalgan, bezet. De Chineezen verklaren, dat het Ja pansche detachement, dat kort geleden in Kalgan is aangekomen, wapens en munitie heeft uitgereikt aan bepaalde Mongoolsche elementen van Binnen- Mongolië. Dit feit, alsmede de reis, die prins Teh, de leider van dc regeering van Binnen-Mongolië, kort geleden naar Ilsinking heeft gemaakt, wekken in Chineesche kringen het vermoeden, dat men tracht Binnen-Mongolië bij Mands joekwo te voegen. De aanslag geschiedde wegens diens pro»Japansche politiek Het agentschap Rengo meldt: In di plomatieke kringen hecht men groote beteekenis aan den moord - op Tang Joe Jen, den vroegeren vice-minister van huiteniandsche zaken van China, maar men gelooft, dat het feit geen terugslag zal hebben op de Chincesch- Japansche betrekkingen. Echter wijst men erop, dat de moord op Tang Joe Jen en de onlangs ge pleegde aanslag op Wang Tsjing Wei klaarblijkelijk geïnspireerd ziin door de leiders van de' Kwo Min Tang. die vijandig staan tegenover de Japansch gezinde politiek van deze beide staats lieden. Tang Joe Jen. die onlangs tegelijk met ziin chef Wang Tsjing Wei was afgetreden, werd evenals deze door de nationalisten ervan beschuldigd de nationale zaak tegenover dc Japan ners te hebben verraden. Gisterochtend is nabij het Japansche marine-hoofdkwartier te Ilongkew naar Reuter uit Sjanghai seint ecu bom ontploft, Japansche mariniers met de bajonet op het geweer patrouillec- ren door het geheele district. Twee Chineezen werden ernstig gewond. Te Sjanghai. Nanking en Hankau is de staat van beleg afgekondigd we gens de door dc studenten veroorzaak te ordeverstoringen. De moordenaars van Tang Joe Jen zijn nog niet gear resteerd. Men meent, dat het twee Chineezen zijn. Ondanks de afkondiging van den staat van beleg is het spoorwegver keer tusschen Nanking en Sjanghai gisterochtend hervat, nadat de stu denten. die drie dagen lang op het station hadden vertoefd, waren ver dreven. De ontploffing bij bet Japansche marine-hoofdkwartier te Hongkew ont stond. toen een bom uit een vuilnis bak viel. De vuilnisman en een zich in de nabijheid bevindend kind werden gewond. Ter voorkoming van Engelschs Italiaansche botsingen LONDEN, 27 Dcc. (Reuter). De Britsche en Egyptische militaire auto riteiten hebben besloten den post Sol- loum aan de grens van Lybië te ontrui men. De News Chronicle, die dit meldt, voegt hieraan toe. dat de ontruiming waarschijnlijk haar oorzaak vindt in liet verlangen om grensincidenten met de Italiaansche troepen te vermijden en ook omdat Solloum moeilijk te verde digen zou zijn tegen aanvallen uit Lybië. Het garnizoen van Solloum zal weer worden gevoegd bij dat van Mersa- matroc. De Egyptische regeering heeft beslo ten 20.000 pond uit het reservefonds be schikbaar te stellen voor de directe uit breiding van de haven van Alexandria. Het verluidt evenwel, dat een gedeelte der kosten zal worden gedragen door dc Britsche admiraliteit. OOK IN HUURKOOP /naa*T uwhuiskamcp qczcuft De Fransche minister Piétri kritiseert het Engelsch, Amerikansche standpunt PARIJS, 27 Dec. (Reuter), De mi- nister van marine Piétri heeft zich tegenover den vertegenwoordiger van liet Petit Journal uitgelaten over de moeilijkheden der vlootconferentie te Londen. Dc Ameiïkaansclie cn de Brit sche marine, aldus Piétri, hebben meer dan ooit getracht hun superioriteit te handhaven, een neiging, waartegen niet alleen Japan zich verzet, doch welke ook bij Frankrijk op sterke tegenkan ting stuit. Frankrijk acht het boven dien gevaarlijk zich voor verscheidene jaren vooruit te binden, omdat de situ atie gewijzigd kan worden. Men moet zich er veeleer toe bepalen ondór de vlootmogendheden een regime van wederzijdsch vertrouwen tot stand te brengen en te besluiten elkaar ieder jaar liet programma voor den vlootbouw mee te declcn. Indien deze voorwaar den zullen zijn geschapen, kan inen overgaan tot andere overeenkomsten, zooals bijv. inzake de beperking der in- dividueele eenheden, doch niet tot een beperking van de geheele tonnage. Piétri betreurt, dat de kwestie der kwa litatieve bewapening, waarover essen tieel minder meeningsverschillen be staan, niet van het. begin af aan is ter sprake gebracht. Juist toen de confe rentie zicli voor den duur van li dagen verdaagde, werd een Britsch voorstel ingediend. De Japanners hadden dit voorstel onvoldoende genoemd en Frankrijk acht het overdreven, omdat het er een zekere neiging in. ziet -terug te komen op het vlootverdrag van Washington, dat evenwel de. zelfde na doelen inhoudt. Misschien zou het mo gelijk zijn, aldus Piétri, .bij de liervaj- 'ing van 'de conferentie ïn Januari van Fransche zijde een plan in te.dienen dat weliswaar op liet Franséhe standpunt zal zijn gebaseerd, doch niettemin ge schikt zal kunnen zijn door alle betrok ken mogendheden te worden aange nomen. TEGEN PARTICULIERE STRIJDBONDEN De Fransche senaat hecht zijn goedkeuring aan het des» betreffend wets» ontwerp Met 207 tegen 84 stemmen heeft d® Fransche senaat het wetsontwerp no pens de particuliere strijdhonden aan genomen. Het eerste artikel bepaalt, dat de liga's, die gewapende beloogingen in het openbaar zullen provoceeren of zich ten doel stellen de integriteit van het nationale gebied aan te tasten cn met geweld een aanslag dóen op den repu- blikeinschen staatsvorm, zullen kunnen worden ontbonden door een decreet van den president der republiek, medeon- dcrtcekend door den ministerraad. In het tweede artikel wordt bepaald, dat personen, die er toe medewerken om de ontbonden organisaties toch in s'nnd te houden, of te herstellen, met een gevangenisstraf tusschen zes maan den cn twee jaar en een boete van 5000 tot 16000 francs kunnen worden be straft. Tevens heeft de senaat zijn goedkeu ring gehecht aan de wet op het dragen van vuurwapenen en het aansporen, ■loor middel van woord of geschrift, tot moord of gewelddaden. Degene, die bij een betooging of op een bijeenkomst wordt aangetroffen in het onwettig be zit van oen vuurwapen, kan worden gestraft met een gevangenisstraf van drie maanden tot twee jaar. Bovendien zal de rechtbank bet recht hebben, in dien de schuldige een buitenlander is, dezen het verblijf op Fransch grondge bied te ontzeggen MANILLA, 27 Dec. (Reuter). Do Italiaansche chroombestellingen aan da Philippijnen, welke vrij belangrijk zou den zijn, zouden niet worden uitge voerd als gevolg van het antwoord van het Anicrikaansche departement van huiteniandsche zaken op het verzoek van den boogen commissaris. De mijn- maatschappijen verklaren zich te zul len vereenigen met de politiek der Ver. St., om abnormaal groote zendingen erts naar oorlogvoerende landen niet aan Ie moedigen. STORM IN PORTUGAL LISSABON. 27 Dec. (Reuter). Het stormt in liet eebeele land nog steeds. De lagere stadsdeelcn van Onorto en Coimbra staan onder water. Er zijn verscheidene personen verdronken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2