AMBACHTSONDERWIJS IN DE KNEL Vergeefsche pogingen van Schoolbestuur WAT ETEN WIJ OP Voedseluitdeeling van het Leger des Heils pÈaick 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZA1 Li\üau 2a STADSNIEUWS Wederom een schrijven aan den minister, waarin de nadeelen van diens plan worden uiteengezet Nog kans van slagen? Zooals men zich zal herinneren, heelt het bestuur van de ambachtsschool al hier in de vergadering van 20 Novem ber j.l. een voorstel gedaan om den mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen, naar aanleiding van diens voorstel tot inkrimping der school van een met. drie jarigen cursus tot een met tweejarigen cursus, een nieuw bezuini gingsplan in te zenden, waarbij de drie jarige cursus met. eenige lesuren min der, behouden zou kunnen blijven. Dit voorstel, dat in ons blad van 21 Novem ber j.l. uitvoerig is vernield, is naar den minister gezonden, die daarop het vol gende antwoord heeft gestuurd. Van uw nevenvermeld schrijven en bijlagen heb ik met belangstelling ken nis genomen. Ik merk hierbij op, dal het denkbeeld, om bezuiniging te verkrijgen op lagere dagnijverheidsscholen voor jongens door vermindering van het aantal leeraar- lesuren van 60 minuten per weck dooi de Regeering ampel is overwogen, voor dat besloten werd, een geleidelijke om zetting van 3-jarige in 2-jarige cursus sen te bevorderen. Zou eerstbedoelde maatregel inderdaad besparing geven, dan zou er mede gepaard moeten gaan een gelijktijdige evenredige verlaging van het maximum der aan de leeraren te garandeeren lesuren per week. Op die wijze zou dan inderdaad een onmiddellijke bezuiniging op dit onder wijs worden verkregen. Daar staat echter tegenover, dat deze maatregel eenzijdig op de leeraarssala rissen zou drukken. Verder, en dit is in de gegeven om standigheden van het allergrootste be lang, zou het voordeel van de verkor ting van den cursusduur, dat met het zelfde ondenvijs-apparaat 50% meer leerlingen kunnen worden opgeleid, verloren gaan. Op grond hiervan, en van andere overwegingen (uiteengezet in de Memo rie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal nopens Hoofdstuk VI der Rijksbegrooting, voor 1936), kan ik tot mijn leedwezen geen.vrijheid vinden tot inwilliging van Uw verzoek. Hierop is door het bestuur van de ambachtsschool alhier het volgende ge antwoord: Het. antwoord van Uwe Excellentie op het verzoek van ons bestuur over het behoud van een 3-jarigen cursus aan de Ambachtsschool te Amersfoort, heeft aanleiding gegeven de daarin ge noemde bezwaren ernstig te overwegen. Ons Bestuur komt dan, gezien den toe stand zooals die te Amersfoort zich voordoet en zich verder logisch zal ont wikkelen, evenwel tot andere conclusies dan Uwe Excellenie. In ons plan voor een 3-jarigen cursus met verminderd aantal wekelijksche lesuren (30—32—31), heeft ons bestuur niet opgenomen het terugbrengen van het aantal wekelijksche schooluren. In tegendeel, door den wekelijkschen schooltijd op tenminste 38y2 te hand haven, («hans 38% bij resp. 3136—38 lesuren) wordt de mogelijkheid juist geschapen tot het aannemen van een grootcr aantal leerlingen. Daarom doet het ons genoegen dat de bezwaren van Uwe Excellentie, dat bij de invoering van den door ons Bestuur voorgesteldcn 3-jarigen cursus het. noodzakelijk zou zijn om een gelijktijdige evenredige ver laging te moeten toepassen van het maximum der aan de leeraren te garan deeren lesuren per week, thans 36, hier mede dus komen te vervallen. Ook thans zijn o.m. leeraren met 38 lesuren per week belast, die alleen aan le en 2e klassen, met resp. 34 en 36 wekelijksche lesuren, onderwijs geven. Voor een een zijdig drukken van de leerarensalaris- sen bestaat, dan gelukkig ook geen en kele grond en alle leeraren dezei school, zonder uitzondering, verkiezen dan ook verre een 3-jarigen cursus met 303234 lesuren boven een 2-jarigen cursus met 38*4 lesuren. Zelfs worden bij een 3-jarigen cursus volgens ons voorstel, voor do meeste Ambachtsscho len de salarissen der leeraren minder aangetast dan bij de invoering van een 2-jarigen cursus. Een 2-jarige cursus, met uitzondering van een beperkt aan tal scholen, in de groote gemeenten, waar tal van leerlingen wegens plaats gebrek moeten worden afgewezen brengt n.l. een zoodanige vermindering van de totale schoolbevolking, dus ook der leerarenlesuren met zich mede, dat onherroepelijk het aantal lesuren, per leeraar en per week op te dragen, sterk zal moeten dalen. In de bijlagen, behoorende hij ons vo rig schrijven, is dan ook duidelijk aan gegeven door de cijfers voor: een 2-jarigen cursus, 330 leerlingen, 462 leeraren lesuren: een 3-jarigen cursus, (volgens hef plan van ons Bestuur) 440 leerlingen, 526 leerarenlesuren. Toename van het aantal aangiften is voor Amersfoort do eerste jaren vrijwel uitgesloten. Er dient eerder rekening gehouden fe worden met een daling van het door den crisistoestand abnormaal hoog aantal aangiften van de laatste twee iaren. Afwijzing wegens plaatsge brek is als gevolg van de laatste groote uitbreiding van het schoolgebouw, voor de eerste verre toekomst niet. te ver wachten: integendeel wordt bij do toe lating de selectie in de laatste, jaren wel wat te licht doorgevoerd. Bii de in voering van een 2-jarigen cursus mag de schoolbevolking bij volledige bezet ting in dc eerste 10 a 12 jaren op niet meer dan 830 a 350 leerlingen berekend worden, misschien de eerste jaren op niet meer dan ongeveer 300. De school is eenter bij den voorbeen bestaanden toestand, berekend op 450 a 500 leerlingen. Dit aantal kan bij een intensieve roosterin'deeling bij een 3-ja- rigen cursus, als door ons Bestuur wordt voorgesteld, nog ongeveer 20% hooger worden doordat gemiddeld plm. 32 leerlingen lesuren kunnen worden verdeeld over 38 a 39 schoollesuren. Uit liet hierboven onischrevene heb ben wij dan ook zonder risico durven connludeeren: le. Door de handhaving van een 3-ja- rigen cursus, met verminderd aantal 'wekelijksche leerlingenlesuren, ontstaat geen gebrek aan plaatsruimte in de Amersfoortsche Ambachtsschool, die het voor do eerste 20 tot 30 jaren noodig zou maken leerlingen te moeten afwij zen 2e. Het is hier onnoodig om, door de invoering van een 2-jarigen cursus, in de schooi voor 50% meer leerlingen plaats te reserveeren. 3e. Bij de invoering van een 2-jarigen cursus zal een groot gedeelte van de schoolruimte, ongeveer 30%, blijvend onbenut komen en dus zéér economisch worden geëxploiteerd. 4e. De kostprijs per leerling voor Amersfoort in ecu 2-jarigen cursus, zal hooger worden dan in een 3-jarigen cursus volgens het plan van ons Be stuur 5e. De belangen van het Lcerarenpcr- soneel worden meer benadeeld bij de in voering van een 2-j. cursus dan bij een 3-j. cursus volgens voorstel van ons Bp- stuur.- Met groote voldoening nam ons Be stuur kennis van do toezegging van Uwe Exc. in de 2e Kamer, waar de mo tie-ter Laan werd verworpen, dat steeds 3-j. uitzonderingen, wegens plaatselijke omstandigheden, op den regel der 2-j. cursus mogelijk zouden zijn. Het is om al de bovengenoemde redenen, dat ons Bestuur Uwe Exc. alsnog beleefd ver zoekt. om den 3-j. cursus te Amers foort té mogen handhaven volgens de reeds omschreven vereenvoudiging. Daarbij vragen wij tevens, om ons Be stuur in de gelegenheid te stellen, om één en ander mondeling te mogen toe lichten alsvorens Uwe Excellentie over de Amersfoortsche school een beslissing neemt. Bii voorbaat betuigt ons Bestuur U daarvoor gaarne zijn erkentelijkheid. NATIONAAL MUZIEK- EN ZANGCON COURS De niondaccordéohverceniging „Door Vriendschap Verbonden" (directeur de heer M. Klijnen) organiseert op Hemel vaartsdag 1936 (21 Mei) en 2den Pink sterdag, zoonoodig ook op den daarop- volgenden Zondag, een nationaal mu ziek- en zangconcours, ter gelegenheid van hel 30-jarig jubileum van den direc teur als musicus. FRUIT- EN GROENTENVEILING Veiling van 27 December Goudreinet 1320 ct.: Bellefleur 815 et.; Sterappel 1013 ct.; Campagne zoet 710 ct.: Boschappel 8—9 ct.; Prei 12— 15 ct.; Knolselder^ 2022 ct.; Groene kool 1440 ct.; Andijvie 57 t.; Boeren kool 2125 ct.; Roodo kool 49 ct.; Schorseneeren 11—13 ct.; Bieten 4547 ct.; Seldery 1415 ct.; Uien 2526 ct. OUDEJAARSAVOND? Appelflappen Bereiding: le. Maak bladerdeeg van 100 gram bloem, 100 gram boter, wat zout, '/t d.L. water, 3 mooie zure appe len. 25 gr. suiker, wat kaneel, 10 gram krenten. Bereiding: Snijd mei 2 mesjes de bo rer in de bloem in kleine stukjes Voeg er het zout bij en zooveel water dat bloem en boter een samenhangend deeg gaan vormen. Rol dit deeg op een met bloem bestoven tafel met een eveneens bepoederde deegrol luchtig uit. Draai telkens de lap deeg om en leg hem op een ander plaatsje. Vouw het deeg dub bel, rol het uit, vouw het weer dubbel on rol het nog eens uit. Laat het deeg hierna, luchtig dubbelgeslagen eenige tijd rusten, opdat het afkoelt en hij de verdere behandeling niet aan elkaar zal gaan plakken. Herhaal het 3 x uit rollen en opvouwen, laat het weer rus ten en rol het nogmaals 3 x uit. Bij de laatste keer uitrollen geeft men het deeg de vorm en de groote. die voor het doel noodig zijn. ?c. Schil de appelen en snijd zc aan heel kleine stukjes, meng ze met sui ker, kaneel en krenten. Steek uit het lapje bladerdeeg cirkels. Leg in het midden van één cirkel een beetje van hef appelmengsel. Maak de rand nat met water, Plak een tweede cirkel op de eerste vast. Bestrijk het bovenste lapje met ei en hak de flappen in een hceten oven in pl.m. 25 minuten gaar en bruin. 9 Saucijzenbroodjes. Maak bladerdeeg als voor dc appel flappen beschreven is. Maak 200 gram varkensgehakt zéér smakelijk aan met peper, zout en nootmuscaat. Rol van het bladerdeeg een lange smalle lap en verdeel de lap in langwerpige stukjes. Leg op ieder stukje een rolletje varkens gehakt. Rol het deeg om het gehakt en plak hel aan de onderkant en de zijkanten met water dicht. Bestrijk ze met geklopt ei en bak ze in een heete oven in pl.m. 25 minuten bruin en gaar. UIT HET POLITIERAPPORT Twee minderjarige knapen uit Rotter dam zijn hier gisteren door de politie aangehouden en op 'transport gesteld naar hun ouderlijke woning. Zij waren hierheen gekomen met een vrachtauto, maar zagen geen kans om weer met een andere auto terug te komen, zoodat de politie zich over hen ontfermen moest. Een schipper werd geverbaliseerd, om dat hij zijn rijwiel onbeheerd had laten staan. Op de gebruikelijke wijze werd aangifte gedaan van diefstal van een rij wiel. GRAND THEATRE Maandag- en Dinsdagmiddag worden in Grand Theatre kindervoorstellingen gegeven met als hoofdfilm een sprookje Tevens ontvangt, iedere bczoek(ster) een jaarkalender met foto van Shirley Temple. DE VLIEGER, DIE BLEEF STILLE STAAN Honderden hebben dit \von< derlijk schouwspel waargenomen Een verklaring Honderden stadgenoot en hebben gis termorgen tusschen half elf en elf uur met angst en beven naar de lucht ge staard. waar een vliegtuig van de luchtvaartafdeeling te Socsterberg schijnbaar met pech te kampen had, daar het toestel geen meter vooruit ging en op een gegeven moment zelfs achteruit en ook zijwaarts dreef. Men uitte de meest vreemde veronderstel lingen, dacht aan een defecten motor, vreesde, dat het toestel omlaag zou storten, enz. enz. Totdat dc kist na ongeveer een kwar tier zoo in de lucht gehangen te heb- gen weer in beweging kwam en op normale wijze doorvloog.... Ook wij hebben dat. met verbazing deze niet al- ledaagsche vliegwijze waargenomen en zijn op informatie uitgegaan. Het is ons eindelijk gelukt er achter te komen wat zich daar in die kist heeft afge speeld. Het was een Fokker C I, met. B. M. W.-motor, bestuurd door onzen stadge noot H. J. Vierdag, maandvlieger bij de L. V. A., die als passagier den mecani cien Swanburn bij zich had. Het toestel kwam van Soesterberg en dreef naar onze slad, waar het gerui- rncn tijd „gehangen" heeft. De piloot bemerkte, dat er op zijn vlieghoogte ongeveer 6 a 800 meter een sterke tegenwind was van ruim 40 K.M. Van zijn instructeur, wijlen adjudant Bak- kenes, had hij geleerd hoe men het toestel onder deze bijzondere omstan digheden kan laten stil hangen, welke kennis hij nu eens in practijk wilde brengen, hetgeen hem ook goed gelukt is. Toen het toestel goed „op wind" was, is hij het wat gaan optrekken. Het toe stel, dat normaal vliegt met een snel heid van ongeveer 120130 K.M. per uur en een toerental van 1200, ging door het trekken stijgen, hetgeen ech ter voor het bereiken van het goede re sultaat het blijven hangen op bepaal de hoogte niet. mocht. Om dit te be reiken ging de bestuurder, met wien wij een onderhoud hadden, den motor „drosselen", d.w.z. het toerental vermin deren tot beneden 1000. hetgeen nèt vol doende is om het toestel op te houden. Dit is een kwestie van aanvoelen. Links of rechts uittrappen met het voetenstuur zou een wegvallen naar links of rechts tengevolge hebben, het geen onder deze omstandigheden ook niet de bedoeling was. Er werd, omdat het toestel een kleine afdrijving kreeg, wel iets uitgetrapt, waardoor het traver-, se eren pp den wind werd voorkomen., Wat. het werken met het hoogteroer be treft, waarvoor de stuurknuppel (levier) is, hiermede moest men ook voorzichtig zijn, daar er heel gauw kans is, dat het toestel „overtrokken" wordt; met deze C I was deze kans niet zoo groot, daar het toestel niet snel was. De bestuurder heeft het trekken precies op de grens weten te houden, waardoor geen wrille is ontstaan. Door dit trekken werd een minimum vliegsnelheid verkregen, welke door den tegenwind praclisch nul was, ja zelfs geweest móét zijn, daar het toestel op zeker moment zelfs iets achteruitdreef. hetgeen de piloot merkte aan het feit, dat hij dingen zag, waar hij reeds over heen gevlogen was. Zoo heeft men ongeveer een kwartier gehangen, met een gevoel, alsof men aan een touw hing. Aangezien de motor, welke onder die omstandigheden loopt H.B Stucadoors. Verkrijgt).; RibbestrekmetaaL Na 6 uur J. P J v. d. DONK VERMESRSTRAAT 8 Te! 1912 Bouwstoffenhandel „AMERSFOORT" Kantoor en opslag; Hoogstraat hoek Berp en Dalstraat. Amersfoort Telefoon 1762 zonder voldoende koeling, daar het toe stel stil staat, warm wordt, kan zoo iets niet le lang duren, zoodat men hei toestel op een gegeven moment weer niet gewone snelheid in dc richting Soesterberg zag wegvliegen. De piloot deelde ons nog mede, dat dit aardige experiment alleen met eenige kans op succes is uit te voeren bij weersomstandigheden, zooals zij gis teren waren, bij krachtigen tegenwind en met een niet te snel toestel, dat wei nig kans op „overtrekken" biedt. Intusschen hebben honderden met verbazing en bewondering dit goed ge slaagde experiment aanschouwd. BURGERLIJKE STAND 27 December Geboren: Elisabeth Cornelia, dochter van Willem van Niekcrk en Elisabeth Cornelia Koeslag: Cornel is Johanpes, z. van Jacobus Anthonius Vermeulen en Maria Johanna van Angeren; Hendrik Piet, zoon van Hendrik Piot van Oosten en Hendrica Christina de Jager: Rver- dina, dochter van Willem Gouw en Geer truida van Dijl; Jan Albertus Hendri- kus, zoon van Albertus Hendrikus Mes- kes en Heintje Stomphorst. Overleden: Janna Janssen, 89 jaar, weduwe van Bernardus Robhen. Arnol- da Blom, 62 jaar, echtgenoote van Hen drik Dijkhuis: Cornelia Maria Hessel- man, 91 jaar, weduwe van Willem van Diik: Wiclier Meursing Korthals Altes, 41 jaar, ongehuwd. Hendriks Cornelia Adelaar, S7 jaar, weduwe van Johannes Harsing. Ondertrouwd: Antonius Johannes Snan en Johanna Berg: Hendrik Jacob van Gelder en Reintje van Dam; .Tosef Hermann Marin Hehenkamp en Anna Maria I.ouisa Galon. Gehuwd: Petrus Havens en Wilhel- minn Jacobs Johanna Reiimcrs: Pe**»r Hendriks en Jannetje Knops. Cornelis Hendrik van Rinsum en Derkie Klappe. Dank zij de medewerking van de mi litaire autoriteiten, zal het Leger des Heils op 4 Januari wederom in de school Coninckstraat een aanvang ma ken met het uitdeelen van voedsel aan arme gezinhen Dit.'voedsel zal worden uitgcicikt op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. j Zij, die hiervoor in aanmerking ko men, worden ve- tocht zich zoo spoedig I mogelijk schriftelijk te melden aan het Jongenshuis van het Leger des Heils, Emmalaan 18. alhier. NIEUWE ZENDINQ LAGE PRIJZEN VERVOLGING WEGENS OPRUIING De zaak tegen J. Flameling Naar wij vernemen, zal de zaak te gen den heer J. Flameling, secretaris der R.S.A.P. alhier, die 24 Mei j.l. door Jen Utrechtschen politierechter wegens opruiing en beleediging tot 2 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, op Donderdag 9 Januari a.s. voor het Am sterdamse!^ gerechtshof in hooger be roep worden behandeld. REVUE VAN DE FILM De nieuwe films in Grand Théatre en City Theater Zoo de titel van dc film, die in Grand Théatre draait, „Episode", onwillekeu rig een denkbeeld doet vormen van iets van voorbijgaan den aard, beteekent zij toch bij nadere beschouwing een zeer belangrijke episode. Wij meenen hier niet in de eerste plaats het werkelijk charmante Weensche verhaal, dat op het doek geschilderd wordt, maar liet samengaan of liever naast elkaar gaan Paula Wessely van twee kunstzinnige strooi, liugcn, filmkunst en toonecl. Zelden zal men een film zien, waarin deze twee begrip pen zoo scherp op den voorgrond tre ilen. Daargelaten nu, of men doelbewust toonecl in deze film heeft willen ver werken, moet men het in ieder geval beschouwen als een feit, dat daarmede ile film in wezen en waarde gediend moest worden. Die mogelijkheid bestaat zeer zeker, immers, dc film is betrekke lijk jong en zou in het tooneel een leer meester kunnen vinden. Met „Episode" is wel gebleken, dat de film op zichzelf aan eigen waarde in geboet heeft door het tot ziel» nemen van tooneel, ja, men zou kunnen zeg gen, dat in plaats van film gefilmd too neel gekomen is. Of men in de filmwe reld in deze richting zal voortgaan, moot afgewacht worden; het is een es- sentiëele kwestie, die hiermede aange roerd is, die niet direct voor fïhnlievend publiek een punt van ernstige overwe ging is, noch wordt. Afbreuk doet het aan het gegeven van de film niet. Integendeel, we kun nen „Episode" bijkans op gelijke lijn stellen met Forst's meesterwerk „Maske rade", waarmede eigenlijk al voldoende gezegd is. Het verhaal speelt zich af in Weenen in het jaar 1922. De eerste scène ver raadt al dadelijk «Ie ervarenheid van den regisseur Reisch. In snel tempo beeldt hij ons de carnavalsvreugde, in oen bar uit. Boven alles uit roept iemand de dollarkoers te Berlijn uil. Dan het veelbeteckenende gesprek tus schen den bankier en den kellner. Bui ten. wachten twee mannen, die niet in avondklceding zijn. Zij willen den ban kier spreken. Hij heeft begrepen, trekt zijn revolver. Snel verplaatst het beeld zicli en wij zien een verlaten kerkplein, een krant met. het bericht van zelfmoprd, terwijl ver weg zich wederom het feestvierende „Yes. I have no bananas" laat hoeren... Een zeldzaam goed stuk film. De bankier bleek het geld van Valeric Gartner en haar moeder verspeciileerd te hebben. Valérie ondervindt dan vrij wel belangeloos steun van den kunst verzamelaar Torressani, hoewel zij hom aanvankelijk verdenkt van bijbedoelin gen. Veelvuldig gaat hij met. haar uit, maar wanneer hij eens verhinderd is, doordat hij thuis met zijn vrouw het 20- jarig huwelijksfeest moet herdenken, zal Kinz, dc gouverneur van zijn zoons, hem vervangen. Hierbij denken wij aan prachtige scènes, b.v. bet familietafereel tusschen de piano's met op den achter grond het starre beeld van Mozart; te vens wanneer Valerie met Kinz weg dans! op de tonnen van de Pizzicato Polka. Wanneer Kinz in het leven van Valerie gekomen is. gaat de film zich meer bepalen lot een gewone aaneenrij ging van talrijke gebeurtenissen, in te genstelling met het voorgaande, Niette min zijn al deze verwikkelingen op zichzelf buitengewoon mooi, nu eens door ernstige, dan weer door echt Weensche levenslustige strekking. Hoe treffend is ook het contrast tusschen Valerie en haar vriendinnetje Mizzi, het meisje dat door haar gebrek aan geld. gevangen is in de wreede armen van de uitgaande wereld. Het verhaal gaat. dan, ondanks alle moeilijkheden, die zich voordoen, aan op het noodzakelijke „happy end", waar I:' Valerie en Kinz elkaar vinden. Paula Wessely heeft zich als Valerie geheel aangepast aan den stijl van deze film; zij vertegenwoordigt juist het be grip tooneel, omdat alles aan haar de toonecl- en niet de filmspeelster doet voelen. Duidelijk ziet men dat aan de bewogenheid van voordragen en aan haar spel, dat zoo sterk beeldend is. Zij speelt haar rol in deze film, die mo menten van film en tooneel afwisselt, op schitterende en waarlijk onverbeter lijke. wijze. Naast haar willen wij Karl Ludwig Diehl noemen, die de oude Tor ressani meesterlijk typeert. Ook de ver schillende bijrollen zijn goed bezet. In liet voorprogramma noemen wij een tweetal geniale filmpjes van Adolf Zu- kor onder leiding van Dave Fleischer, terwijl verder eon kleurenfilmpje over „Holland in de lente" zeer de aandacht trekt. Niet zoozeer door de juistheid van wat op het doek te zien is integen deel! maar door de rijke fantasie, waarmede te werk gegaan is. Grand Theatre brengt, deze week een programma, dat men gezien moet heb ben. Men zal geen reden tot klagen heb ben. Gisteravond reeds was de belang stelling voor dit mooie filmwerk groot. City Theater Degenen, die liefhebbers zijn van raz zia's met auto's en motoren, van geloei van sirenen en achtervolgingen met ge weer en revolver, kunnen deze weok hun haat ophalen in C.ity Theater, waai de politiefilm „Patrouille wegen 99" draait. Deze Paramount-film, welke inder daad geruimen tijd groote spanning ver oorzaakt en het publick zoo nu en dan versteld doet staan over den moed der Amerikaunsche politiemannen en de vernuftige wijze, waarop men in het land van dc onbegrensde mogelijkheden dc misdadigers opspoort, blijkt vooral tegen het einde weer een écht Amcri- kaansch product te zijn en wel in dien zin, dat trien daar de meest onwaar schijnlijke dingen ziet gebeuren, welke het Amerikaansche publiek blijkbaar apprecieert, onder den indruk als het dan nog is van de inderdaad groote spanning, welke aan het volkomen on bevredigende einde vooraf gaat. Immers, wanneer men eerst vol be wondering is voor de buitengewoon goede politieorganisatie, voor de uitste kende wijze waarop de aanstaande poli tiemannen voor hun moeilijke taak worden opgevoed, voor de bijzonder goe de outillage van den opsporingsdienst, dan doet het wel zeer vreemd aan. wanneer men later ziet, dat diezelfde goed getrainde en in hun vak doorknede politiemannen een roover, die zich als professor voordoet al hun hulpmiddelen en hun gehecle werkwijze uitleggen, zonder dat ook maar één van hen ach terdocht koestert. Even zonderling als het aan het slot. aandoet, dat eenige gangsters, die door één enkelen politie man worden verrast, ongeboeid rustig vóór dezen politieman uitloopen en zicli zoo, zónder eenig verzet en dat voor gangsters! naar een gevangenis laten drijven. Dat vindt men in Amerika blijk haar aannemelijk, waar wij, nuchtere Hollanders, denken daar anders over. Zooals gezegd, wij apprecieeren een belangrijk deel van de film, dat ons werkelijk adembenemende momenten he zorgt; wij hébben respect voor degenen, die aan deze rolprent hebben meege werkt, doch het is daarom des te meer te betreuren, dat men het geheel niet op datzelfde peil heeft weten te honden. Maar wanneer men van spanning en sensatie houdt, neemt men het onbevre digende slot en de wel wat al te door zichtige liefdeshistorie, die een „happv end" heeft, gaarne on den koon toe. De hoofdrollen Min in band°n van Sir Guy Standing, Fred Mac Murray en Ana Shcridaw. Hot tweede hoofdnummer ..For t ove of You", brengt ons naar bet schilder, achtige Venetië, waar we getuide zijn van een even gecompliceerde ais zon. derlinee liefdpSTOcohiodon>R. wet'-c 7»<*b afspeelt tusschen twee vrienden en pep znticer en (Hens echtgenote, boni- <ip zanger. die door dc twe° vrten-Vn enn Mid ie wordt afc-e'e'd om z'ch p>et zïin vrouw te kunnen oeeupeeren. on een carnaval moet zingen, maken we een Venetiannseh carnaval mee. rf-u ptv aan romantiek en ons ook doef rrpr»;«»er, vf»u de mnrvc «iliiiimmompn ro»d de eiÏRndeii«t«d l'pl dgi rip do-re c;ir»i waarin w?i do 7nn» van Franco F-.rpcij, kunnen bewonderen is ook een happv end. De wekelijksche journaals completee- ren dit programma van City, dat tot en met Maandag loopt. Grand Théatre. Vanaf Vrijdag 27 December vertooning van de film; „Episode". Zondags en Nieuwjaarsdag 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag matinée om 2.30 uur n.m. City Theater. Vanaf 27 t in. 30 Decem ber vertooning van de film: „Patrouille wagen 99" en vanaf Dinsdag 31 Decem ber vertooning van de film „Nacht vlucht." Voorstellingen: Zaterdag 30 6 15 en 8 30 uur n.m. Zondags en Nieuwjaarsdag doorloo pend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. Geen filmvertoo- ning. Museum Fiéhite Westsingel. (Uitge zonderd des Zondags). Tbo«i«"t:-r-t.r mhlin'bPPk Gebouw Theosofische Vereeniaing Regentesse- lann lederen dn? van 6- 8 uur Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal •n PU.Unthcnk MuMi-.hui'Pn 9 R K epsznal Vieuwstrant 24. 13 t.m 29 December. De Poth. Am. Kunstkring. Tentoonstelling van Ja- pansche kunstvoorwerpen uit de col lectie van Meurs te A'dam. 28 December. De Valk. Oudejaars avondbal van A.D.V.E.N.D.O. 8 uur n.m. 28 December. Amicitia. Kindermiddag van 't Nut. Goochelkunst door prof. A. VV. Davola. 2 30 uur n.m. 29 December. De Valk. Zanguitvoe ring van Bel Canto. 8 uur n.m. 29 December. Soc. Concordia. Joodsehe Vereen. „Nut en Genoegen." Lezing door Dr. P. IJssel de Schepper uit 's-Graven- hage over: „Karaktervorming." 8 uur namiddags. 4 Januari» De Valk. Filmbal Dans instituut Ab Bovenkamp. 8 uur n.m. 4 Januari. Markthal. Feestavond v. d. Amersf. Bestuurdershond ter herden king van het 35-jarig bestaan. 7.30 uur namiddags. 5 Januari. De Valk. Tooneelavond van Eigen Kring. 8 uur n.m. 5 Januari Paviljoen Berghotel. Ned. Kamermuziek Ensemble. Zondagmid dagconcert. 7 Januari. Volksgebouw. Inst. voor Arbeidersontwikkeling. De heer C. J. Vermeij over het onderwerp: „Vogel- sport verheffend voor lichaam en geest" 8 uur n.m. 8 Januari. De Valk. Filmavond van Klein Meidenkamp. 8 uur n.m. 9 Januari. Grand Théatre. Kunst kring voor Allen. Opvoering van: „Laat Maupic maar loopen". door gezelschap Jan Musch. 8.15 uur n.m. 9 Januari. De Volk. Openbare verga dering van de N.S.B. 8 uur n.ni. 10 Januari. Toonzaal Sierkunst. Soefi- Beweging. Concert Musharoff Khan. 8 uur n.m. 11 Januari. De Valk. Feestavond I.O. G.T. 8'A uur n.m. 12 Januari. De Valk. Propaganda- avond van de H.A.K.A. 17 Januari. Toonzaal Sierkunst. Soefi- Beweging. Openbare lezing door den heer L. Hoyack. Onderwerp: „De betee- kenis v. h. Voorzienigheidsbegrip voor onzen tijd." 8 uur n.m. 18 en 19 Januari. De Valk. Congres van den Bond van Jonge Liberalen. 22 Januari. Amicitia. Pijpercorps ...Ju liana." Uitvoering t.g.v. het 10-jarig be staan. 7.30 uur n.m. 25 Januari. De Valk. Feestavond A.B. B. 8 uur n.m. 29 Januari. De Valk. Feestavond van Z.U.T. 8. uur n.m. UTRECHT 25 t/m. 29 December. Tivoli. Henrietta Davids Revue „Lachen is troef." S uur n. m. 28 en 29 December. Stadsschouwburg. Nieuw Schouwtooncel voert op„Do Vreemdeling." 8 uur n.m. 1 Januari. Stadsschouwburg. Het Masker voert op„Toekomst." S uur n.m. 8 Januari. Tivoli. Achtste Abonne mentsconcert door het l'.S.O. Solist: Bela Bartok. 8 uur n.m. SCHOORSTEENBRAND Door de politie is gisteravond met be hulp van twee snelblusschers een schoor steenbrandje in een perceel aan de Kroinmestraat bedwongen. Oorzaak was natuurlijk een vuile schoorsteen. Even- pons waren oen brandmeester en twee brandweerlieden ter plaatse, BIOSCOOP AMICITIA Naar de lieer Jogchem ons mededeelt, zal door hem van af 1 Januari de ex ploitatie van Cinema Amicitia tor hand genomen worden. Woensdag a.s. wordt in Amicitia de film „Pat rondo wogen 09" vertoond, welke thans in „City" loopt. ETCR VEILING Veiling van 27 December Aanvoer pl.m. 25.000 stuks. Heneieren 3.60—4.00. Witte eieren 4.00— 5.35. Bruine eieren 4.50— 5.50. Eendeieren 3.25.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5