NIEUWJAARSWENSCH voor 1936 SAMENSPRAAK TUSSCHEN v V Piéternel: Nog een luttel aantal uren En het jaar is weer voorbij Thömasvaer, kom eens wat nader, K'oVn eens dichter aan mijn zij Laat óns sdmen weer bespreken, Wat dit jaar heeft aangebracht En daarnaast eens overdenken, W-at .in ,'t nieuwe wordt venvacht Pieternel: De Regeering had óókcrisis, Maar gelukkig niet zoo lang, Laat mij eerlijk maar bekennen: Ik was wel een beetje bang!! Wederom werd onze gulden (Die van 100 cent!) belaagd, Maar Colijn bleef zeer standvastig En er werdvergeefs „geknaagd"! Pieternel: Aardige verrassing bracht ons In dit jaar de P.T.T.: Flinke winst viel er tc boeken, Nou, dat postje valt eens méé Vader Spoor kijkt erg afgunstig, Vraagt: Hoe heb je dat gedaan? 'k Zou zoo graag eens aan je zijde Met een klein succesje staan Thömasvaer: 't Crisis-Comité en and'ren Hebben weer niet stil gestaan En voor tal van „zwakkelingen" Méér vaak dan hun plicht gedaan! Ja, we steken onze handen Altijd heel graag uit de mouw, Als we hulpe kunnen bieden... Keistad is goedgeefsch- en trouw! Thömasvaer: Dolgraag wil ik met je praten Over den „verleden tijd", Ma ir;hij brengt mij 'k zeg het eerlijk! Wel wat in verlegenheid 'k Zou zoo graag veel góeds vertellen Over het verstreken jaar, Maar ik zit met beide handen In mijn sterk-gedunde haar... Pieternel: Laat je dat toch niet weerhouden Van een uurtje samenspraak, Ook al liepen tal van dingen .Óndanks véél beloften spaak! Vorig jaar was de verwachting, Dat er opbloei komen zou; Maar de.levenshemel bleef wel Onveranderd grijs en grauw Thömasvaer: Erger nog! Want door de crisis, Die wel on verminderd, kwelt, Dienen bovendien hier twisten Tusschen mensch en mensch vermeld! Door den tegenslag in zaken Slaat men scherper naast elkaar '-''FMntèn vKcgt'efkander doodleuk Djibeheerscht maar in het haar Pieternel: Politieke overtuiging Speelt een zeer voorname rol, men scheldt elkapd,er's huid en D'cgevahge'nlssè'n vol! Vroei Bbóïi xoegCf behbpn .tocjhfjle menschén 'schïmpSchc'ute'nd geleefd Thömasvaer: Schimpscheut? 't Is het goede woord niet, Was het dat nog maar geweest v ^fóei\, het-is gebrek aan inzicht, -TastèiV wil en goeden géést! .Breeder moeten de gedachten i&n dejgamenleving. zijn Méér respect en waarheidsliefde, Minder zoutzuur en azijn! Pieternel: ^Trieste bladzij der historie Yoor het Belgisch Koningshof; Zwaar de slag, die jongen Koning En Zijn onderdanen trof Ast fid, Koningin der Belgen, - In Haar eeuw'ge rust gegaan Héél de wereld (zeker: Neerland) Was getroffen en ontdaan... Thömasvaer: Kalff en Harm Smeenge stierven In óns éigen vaderland, Twee figuren van beteek'nis Door hun scherp, gezond verstand. Wij verloren veel piloten En zoo, snel ook na elkaar 't Was voor onze K.L.M. wel Eert rampspoedig, rouwvol jaar... Pieternel: Maar daarnaast: een blijde boodschap Van diezelfde Maatschappij: Wekelijksche Tropen-vliegdienst Kreeg per week: één keer er bij! 't Is bewijs van sterk vertrouwen, Ondanks tegenslag en leed; Dapper, trouw en onverschrokken Staat de K.L.M. gereed! Thömasvaer: Tweemaal ging ons land ter slembus Voor de Staten en den Raad; Nou, zoo'n beetje „stemming-stemming" Was hier werkelijk niet kwaad Aan beloften (op papier dan!) Geen gebrek! Vaak: één-nachts-ijs Als gedaan wordt, wat beloofd werd, Wordt ons land een... Paradijs! Pieternel: Thömasvaer, heb jij soms kijk op Onze Uitverkoopen-Wet? Worden voortaan ons de koopjes Niet of kórter voorgezet? En dan wou ik nog wat vragen: Zeg, hoe staat het toch in Oss? Altijd zie je die verslagen Van de Rechtbank in den Bosch Thömasvaer: Uitverkoopen zijn verboden Buiten een kort tijdsbestek, Maar nü zijn: „restant-opruiming" „Zeer speciaal" en zoo in trek! Wat aan zaken werd verboden, Werd in Oss juist niet gestaakt: Mar'sjaussee heeft héél het jaar door Daar eens fijn „schoon schip" gemaakt! Pieternel: En wat zeg je van m'n rijwiel Met dien mooien witten staart? Moet je weten: 'k had dat witstuk Van mijn bruidstoilet bewaard... De politie sprak mij aan eens: Dame maar dat lijkt naar niets Ik ging dóór en dacht: wat heb ik Met mijn fietsnou an m'n fiets Thömasvaer: 't Is toch niet zoo kwaad bekeken Om er witsel aan te doen, Want bij avond krijg je nü toch Grooter kans op rij-fatsoen! Regels van 't verkeer zijn lastig En vooral bij wijziging! Zoo je weet, komt straks de hoofdweg En de zijweg in 't geding Pieternel: Ja, ik heb zooiets gelezen Dezer dagen in de krant, Maar het gaat toch nog wat boven Mijn bescheiden weg-verstand. Hoofdweg wordt daar straks de hoofdzaak, Bij-weg zal dan bijzaak zijn; Wie z'n hoofd bij hoofdweg weg heeft, Heeft nog vóór den bij-weg pijn Thömasvaer: Goed zoo. Pieternel, jij wéét het Is het jou dan óók bekend, Dat men stilte op den weg vraagt, Als je daar per auto bent? In de zaken is het echter Juist precies weer omgekeerd: Daar verlangt men minder „stilte", Wordt meer „leven" juist begeerd! Pieternel: Maar iets ènders: de K. XVIII Werd ons tot een toovenvoord, Altijd las je in de kranten: „Alles is er wél aan boord"! Meer dan twee maand werd gevaren; 't Was een glorieuze tocht, Die liet medeleven van de Hcéle wereld hebben mocht! Thömasvaer: En wat bracht dan „vijf-en-dertig" Aan ons dierbaar AMERSFOORT? Werd uit onze eigen rijen Ook van vreugde nog gehoord. Pieternel, kom, laat ons samen Onze stad bekijken gaan, Even bij de eigen zaken Van dit jaartal stil nog staan. Pieternel: Overleden zijn weer velen, Die ons dierbaar zijn geweest Om de gaven van hun harten En om gaven van den geest Dankbaar blijven we gedenken, Wat bij 't leven werd gedaan En wat erfdeel is geworden Voor de stadin brcede baan Thömasvaer: Jubileazonder aantal Héél wat is er weer „herdacht" Door personen, zaken, clubs en 't. Heeft ons vreugde aangebracht. Als ik alles moest gaan noemen, Schreef ik ons A. D. nog vol; Maar ik heb gebrek aan ruimte, 't Werd ook wel wat al te dol! Pietemei: Nou, ons DAGBLAD heeft wèl ruimte, Sinds het dit jaar werd vergroot En een zestal krant-kolommen Voor verlaagden prijs zelfs bood! Bovendien zijn de berichten Actueel en int'ressant. Wie in AMERSFOORT komt wonen, Neemt hét DAGBLAD als zijn krant!! Ook voor vreemdelingen doet men Heel veel in ons Amersfoort Moet je 's zomers maar eens kijken, Nergens wordt je rust verstoord Dat wil zeggen: Leusderheide En de Treek zijn géén onthaal, Want wie daar zijn rust gaat zoeken, Krijgt direct... proces-verbaal! Thömasvaer: Nou je tóch weer kwaad wilt spreken, Doe ik even er aan mee: Met de stadsverlichting is het Hier nog allerminstO.K.! Het Stations- en Borneoplein ook, Vondellaan en zooveel meer Vormen 's avonds hinderpalen Voor het groote stadsverkeer! Pieternel: Oefening der Luchtbescherming Sloeg de stad in duisternis, Maar een jaar lang „oefeningen" (Zonder lichtpunt!) is toch mis Thömasvaer: je snapt de oorzaak? 't Is bezuiniging ook hier! Zooiets doe je (vraag den Haag maar) Heusch niet louter voor pleizier! Thömasvaer: Om diezelfde reden geeft men Op het telefoonkantoor Bij Jiet „welk-nummcr"-zcggen Ook al vaak zoo traag gehoor! Ja, je moet soms héél lang wachten Voor je „op je nummer staat". Dames, wilt U wel Uw best doen. Dat dat straks wat sneller gaat?! Pieternel: Nu weer wil men werkplaats stichten Voor het onvolwaardig kind, Dat zoo moeilijk een goed plaatsje In 't gewone leven vindt... Weest gerust! Wc brengen offers, Zoo dat altijd werd gedaan; 't Lot van deze arme stakkers Trekt zich iedereen toch aan...! Thömasvaer: Onze stad kreeg véél verfraaiing, 'k Noem het Leusdcrweg-kwartier En het keurig Grand-Théatre Voor genot en voor pleizier! U.S.O. en de opera hebben Thans haar intree hier gedaan, We behoeven in dit opzicht Niet meer achteraan te gaan... Pieternel: Voor natuurschoon heeft men ook weer Sterk een open oog gehad. Verder dient hier nog gewezen Op sancering onzer stad... Ken je Zogstraat en omgeving, Zoo dat vroeger was gesteld? Heb je nü ook al je oordeel Over 't nieuwe „kleed" geveld...?, Thömasvaer: Ja, ik was er al eens kijken, Maar je weet niet wat je ziet..» Geenszins werd er stilgezeten Op dit nuttig bouw-gebied. Was jij ook nog in November In het Leusdcrweg-kwartier? Och, wat was het daar een drukte En een zakelijk vertier! Pieternel: Nou, en óf... het was er prachtig En ik reed nog met de tram: Liethof had nog d'oude kaartjes En precies dezelfde stem... De verlichting was ook keurig En het fraaie Borneoplein Gaf bij avond heerlijk kijkspel Van een kleurcnlicht-fontein! Thömasvaer: Ja, zoo heb ik ook genoten Van het mooi Oranjefeest, Dat dit jaar wel zeer geslaagd toch Voor de Keistad is geweest. Lichtstoet en historisch schouwspel Waren keurig opgezet En de F.A.M. hield met haar actie Zeker wel gelijken tred. Pieternel: De politie hier ter stede Kreeg haar eigen „staf'-muzielc... Thömasvaer: Dat is waar ook! Nou, die luidjes Spelen kranig, magnifiek! Pieternel: Maar ze speelden mèt muziek ook Laatst eens op het voetbalveld... Met muziek van Kovacs Lajos, Bobbies contra „Bob", de held! Thoinasvaer: En de Hilversumsche gasten Speelden steeds het schoon refrein, Dat een strafschop en muzieknoot Beiden zéér „doeltreffend" zijn! Thömasvaer: Zilver was het jubileum Van het Engelsch Koningspaar, Het! regeerde al die jaren OYér„.nÖóit, doch mèt elkaar! Alle lagen der bevolking Nariiehdeel aan 't jubilé; Wie géén Brit was, deed;tóch gaarne Aan die Vorstcn-hulde'mee! Pieternel: Nederland wil fijn gevoelig Moeder Emma eeren gaan En Haar arbeid op een breeder Basis laten voortbestaan. Ieder vaderlander heeft reeds X&T-rt! „Herdonkingsfonds" gehoord. Móóier nog! Men plukt al vruchten Van het aanbevelingswoord! Thömasvaer: En zoo zie je, dat er nog wel Eensgezindheid bleef bestaan, Want als Cbaritas beoogd word. Is men één en óók spontaan! Ja-,.wat; deed men in dit jaar niet "VjPbr hét Crisis-Comité Laatste offerande-ronde, D'ferstenMei stopt men er mee! Thömasvaer: Groote daden kwamen óók voor Op een zeer gewild gebied; Dat Han Hollander doet brullen: Wels naar Bakhuys en die schiet' Holland heeft maar nét verloren Tegen Engeland (0 Nederlaag, die zeer geroemd werd In sport-Holland algemeen! Pieternel: Verscher ligt nog in 't geheugen Het succes op Ierschen grond, Deze zege gaat ook thans nog Algemeen van mond tot mond Nu, op 12 Januari, Gaat Oranje wéér er uit; We verwachten ook in Frankrijk Graag den vollen voetbal-buit! Thömasvaer: En hoe vond je Dr. Euwe? Wcreldkampioen-in-sehaak! De revanch-matcli met Aljechin Is reeds nü al in den maak!! Wij vertrouwen maar, dal Euwe Vast straks in het zadel zit; Wit of zwarte stukken spelend, Titel blij vezwart op wit! Pieternel: Toe nou, Thom, die dames werken Héél hard, werd mij laatst gezegd En geloof maar, dat men tegen Die bekrimpings-kwestie vecht! Een paar jaar nog en dat alles Is voorgoed hier van de baan. Want we zullen onze nummers Automatisch roepen gaan Thömasvaer: Baan... baan... baan... zeg, Piet, hoe staat het Toch met stadsche wielerbaan? Plannen werden er ontworpen Voor de Puntenburgerlaan... Maar je hoort er haast geen woord van, Is de fut er al weer uit? Werd do laatste wielrcn-rondc Vóór den bouw nog uitgeluid...? Pieternel: 'k Weet het niet... zoo dacht ik óók laatst Aan 't gebied der watersport: Of er óóit een jacht-tehuis wel Aan de Eem gebouwd nog wordt? Véél verbeterd werd gelukkig Het bekende Pesie's bad. Dat mag men met eere noemen Ais een sieraad onzer stadl Pieternel: Thömasvaer, hoe staat het hier toch Met de plaatselijke sport? Is het waar, dat H.V.C. weer Kampioen daar strakjes wordi? Dat de Boys gaan promoveeren Nu al naar de tweede klas? En ik meende, dat die club toch Nog zoo kort maar „derde" was...? Thömasvaer: Nou, er zijn weer héél wat kansen, Net zooals bet vorig jaar... Net zooals ook in het leven 1! Kom, wij zeggen mèt elkaar: Thömasvaer en Pieternel: Nou, er zijn weer héél wat kansen In het nieuwe levensjaar... Toe, benüt ze! Stadgenoot en! Slaat de handen in elkaar! Laat de inoed U niet ontzinken Na een tijd van tegenspoed. Aan den horizon straalt licht al... Kijkt maar voorwaarts!: En houdt moed! Als de kansen strakjes keeren. Komt er tijd van méé®feewin Stadgenootén! Met vertrouwen Thans het NIEUWE JAAR dus in! (Nadruk verboden). PHILIA.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5