Wat in 1935 in onze stad gebeurde V erkoopingeo BESTUURDERSBOND 35 JAAR Ageeda KERKDIENSTEN OP W. K. van ROSSUM DOOD OP STRAAT GEVONDEN Grepen uit de historie HALFJAARLIJKSE BALANSOPRUIMING Fa. M. H. VAN RAALTE 2c BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1935 STADSNIEUWS Belangrijke raadsbesluiten en jubilea 3 Jan. Herdenking van het 10-jarig beslaan der Specltuinverecniging „llci Soesterkwartier". 5 Jan. Hei 25-jarig bestaan der 1-e- vensverzekerings Maatschappij „Ons Belang" herdacht. 26 Jan. Het derde lustrum der Ar beiders Muziekvereeniging „H. J. Hege raat" herdacht. 20 Jan. Do Gemeenteraad besluit tot het maken van een voorzuiveringsin stallatie ten dienste der rioleering. Een voorstel van B. en W. lot wijzi ging van de concessievoorwaarden van den N.V. Amersf. Autobusdienst wordt aangenomen. De Christelijke Jeugdvereeniging „Immanuel" herdenkt haar 10-jarig be staan. •4 Febr. Herdenking van het 10-jarig beslaan der Amersf. Damvereeniging. 9 Febr. Het 30-jarig bestaan der voet bal verecniging H. V. C. herdacht. 16 Febr. Feestelijke viering van het 25-jarig bestaan der afdeeling Amers foort van den R.K. Grafischeu Bond. 18 Febr. Het zilveren ambtsjubileum van Ds. J. G. de Jongh in de Luther- sche kerk herdacht. 22 Febr. Het derde lustrum der R.K. Gymnastiekverecniging St. Hubertus herdacht. 24 Febr. Door een 31 zege op T. I. W. behaalt H. V. C. het kampioen schap van de derde klasse C. 26 Febr. De Gemeenteraad neemt een voorstel van B. en W. aan tot vaststel ling cener verordening op de heffing en invordering van een baatbelasting voor E. Mcvsterweg en een gedeelte van den Woestijgerweg. De Raad vereenigt zich met de con clusie van B. en W. op het rapport van de Studiecommissie voor hot Marktwe zen. 11 Maart. Dr. Th. I. J. M. Dcclen als directeur-geneesheer van liet St. Eliza beth Ziekenhuis geïnstalleerd. 15 Maart. Amsvorde eindigt op de laatste plaats derde klasse D. en moet degradatiewedstrijden spelen. A. P. W. C wint van Quick met 41 en is daarmede kampioen vierde klas se G. 18 Maart. De Sociëteit „Vereeniging* verplaatst van Het Valkje naar Con cordia. 19 Maart. De Gemeenteraad neemt een voorstel van B. en W. aan om een toeslag te geven op de premie voor het Ziekenfonds' voor werkioozen. 7 April. H. V. C speelt voor de pro motie gelijk tegen Vriendenschaar. Amsvorde verliest den degradatie wedstrijd tegen Laren. 12 April. De Gemeenteraad neemt een voorstel van B. en \V. aan inzake huur- verlaging van gemeentewoningen. Een credict wordt verleend voor het plaatsen van stuwen in de Beek voor waterverversching in de stadsgrachten. De Raad besluit met 12 tegen 10 stommen-oan ie houden oen- voorstel van B. en W. tot het aanvragen van een voorschot uit *s Rijks kas voor den bouw van 120 eensgezinswoningen en 8 woningen vóór ouden van dagen door de W'oningbouwvereeniging „Goed Wonen." 14 April. A.PAV.C. verliest den eer sten promotie-wedstrijd tegen Laren. 20 April. Het Grand Théntre geopend. 21 April. A. P. W. C. wint den pro motie-wedstrijd tegen Amsvorde. 22 April. H. V. C. wint den promotie wedstrijd tegen T. O. G. 2-4 April. Herdenking derde lustrum van de Christelijke Voetbalvereeniging C. J. V. V. 28 April. A. P. W. C. wint van Amsr- vordc en promoveert naar de derde, klasse. H. Vf C. wint den tweeden promotic- wedstrijd tegen T. O. G. 5 Mei. A. P. VV. C. wint den promo tie-wedstrijd tegen Laren. De afdeeling Amersfoort van den R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" herdenkt haar 25 jarig be staan. 19 Mei. H. V. C. verliest met 20 té gen Vriendenschaar en verspeelt daar mee haar promotiekans. 28 Mei. De Gemeenteraad stelt op voorstel van B. on W. een bedrag van 300.beschikbaar voor het jaar 1935 ten behoeve van het organiseoren van een luchtbeschermingsdienst. 29 Mei. Herdenking van het zilveren jubileum der Amersfoortsche Zwem en Poloclub. 10 Juni. Gereformeerde Zendingsdag in liet Openluchttheater Birkhoven. Nationaal muziekconcours van Bra vo. 1115 Juni. Verkcersweek georgani seerd door de Verecniging voor Veilig Vprkeer. 15 Juni. Nationale wandeltocht van Z. U. T. 21 Juni. De Gemeenteraad verwerpt een voorstel van B. en W. tot. verhaal van premie op het personeel, dat onder de werking der Ziektewet valt. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. tot het verleenen van mede werking aan do Bouwverecniging „Goed Wonen" tot het. houwen van 45 woningen aan de Crocus- en Anemoon straat. 23 Juni. Door de overwinning op V. V. V. 1. promoveert het eerste team van A. L. T. A. naar de promotieklasse. 26 Juni De verkiezing voor den Ge meenteraad stelt den Raad samen als volgt: 8 S.D.. 6 R.K., 3 A.R.. 3 CH„ 2 V.B., 1 V.D., 1 K.D.P., en 1 Amersf. Be lang. 1 Juli. Het vijfde lustrum dor R.K. coöperatie „Helpt Elkander" herdacht. Plechtige herdenking van het 25 ja rig bestaan van het St Alphonsusre- traltenhuis. 14 Juli. De St. Vincentiusvereeni ging in de Hcnricus parochie herdenkt haar 25 iarig bestaan. 30 Juli. De Gemeenteraad besluit tol opheffing van de openbare school voor g.l.o. No. 4 (Lange Beekstraat 7 en tot het verleeuen van eervol ontslag aan boventalligo leerkrachten hij liet openbaar lager onderwijs. Aangenomen wordt een 'voorslcl van B. en W. tot splitsing van bet Bureau voor Maatschappelijk Werk in een Bu reau voor .Sociale aangelegenbeden en een Bureau voor Maatschappelijk Hulp betoon. Dc Raad neemt een voorstel van B. en W. aan inzake uitbreiding van liet pompstation der gemcentewaterlei- ding. 11 Aug. Het zilveren jubileum van de R.K. Spaarbank herdacht. 27 Aug. Receptie ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan der Oranjever- eeniging. 28 Aug. Historisch optocht tijdens de fcestweek der Oranjeverceniging. 30 Aug. Dc Gemeenteraad neemt een voorstel van B. en W. aan tot wijziging van het uitbreidingsplan met betrek king tot het Leusaerkwartier, en een voorstel tot wijziging der Bouwverorde ning. 3 Sept. Dc Gemeenteraad benoemt tot wethouders de heeren: J. J. Thien (R.K.), Mr. L. Stadig (A.R.) en B. Noor dewier (S.D.). 9 Sept. Het zesde lustrum der Amers foortsche Schietvereeniging, „Prins Hen drik" herdacht. 24 Sept. De Gemeenteraad vereenigt zich met het afwijzend advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de N.V. Albert Hevn tot wijziging van het uitbreidingsplan aan de Pun- tenhurgerlaam. Een voorstel tot verlaging van de hu ren der woningen van Frisia wordt aangenomen. 26—27 Sept. De Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1936 wordt in de Af- dcelingen van den Gemeenteraad be handeld. I Oct. Herdenking van het 20-jarig bestaan der Amersf. Bakkerspatroons- vereeniging. 3 Oct. Eerste oefening van den lucht beschermingsdienst voor Amersfoort. 12 Oct. De voetbalvereeniging Sopla hei-denkt haar 10-jarig bestaan. 15 Oct. Herdenking van het 10-jarig bestaan van het vrijwillig muziekcorps van het Ie Halfregiment Huzaren. 19 Oct. Het tienjarig bestaan van de afdeeling Amersfoort van den Ned. Hen- gclaarshond herdacht. 29 Oct. De Gemeenteraad neemt een voorstel van B. en, W. aan tot het aan gaan van een overeenkomst met het bestuur van het ziekenhuis „de Lichten berg" betreffende de Inrichting van een barak voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. betreffende de exploitatie van het sportterrein Birkhoven. 49 Nov. Winkelweek in het Leurder- kwartier. 5 Nov. Herdenking van het 10-jarig bestaan van de V.A.R.A. 1114 Nov. De Gemeenteraad behan delt de begrooting dienst 1936 in open bare vergadering. Een voorstel van B. en W. tot verhoo- ging der opcenten op de Personeele Be lasting wordt aangenomen. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. betreffende de herziening der Jaarwedden van het gemeentepersoneel. De begrooting wordt aangenomen met 20 tegen 4 stemmen. 30 Nov. Herdenking van het 45-jarig liestaan van de afdeeling Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van Oud-On derofficieren. De voetbalvereeniging Amersf. Voor uit viert haar eerste lustrum. 7 Dec. De A.F.C. Quick herdenkt haar 45-jarig bestaan. II Dec. Do afdeeling Amersfoort van het Ned. Roodc Kruis herdenkt haar 25-ia rig bestaan. 14 Dec. Het zilveren jubileum van de nrchestvereeniging „Amersfoort" her dacht. 17 Dec. De Gemeenteraad besluit, tot voorioopige vaststelling der bedrijfsre- keningen en der gcmcenterekening dienst 1934. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. betreffende verlenging van de crisisregeling voor Ziekenfondscontri- hutie 23 Dec. De Commissarissen van de N.V. Amersfoortsche Autobusdienst be sluiten tot collectieve ontslagname als zoodanig. BURGERLIJKE STAND 30 December GEBOREN: Tijmcn Antoon, zoon van Tijmen van de Vuurst en Beatrix Zwart. Dick Arie, zoon van Willem Engelber- tus Blom Pii Elisabeth van Veenscho- ten. Everardus Jan, zoon van Everar- dus Poort en Jannetje Klomp. Geer- truida, dochter van Arie Oversicr en Bcitske van der Schors. OVERLEDEN: Jacobus Theodoras Lam, 1 jaar. Zij, die van ons heengingen 10 Jan. G. Kol ff Jr. 23 Jan. J. A. Maas, gep. kapi tein der infanterie, oud adjunct directeur van „Zandbergen". 16 Febr. Dr. A. G. M. Verbeek, geneesheer-directeur van' het St. Elizabeth Ziekenhuis. 18 Maart. P. Hillenius. 21 Maart. H. J. Cirkel. 5 April. A. Joman, bekend na- tuurhistoricus. mul onderwijzer R.O.G. en medewerker Amersf. Dagblad. 12 April. J. de Wal. 19 April, D. Ruitenberg. 21 Mei. Ds. K. den Hollander, predikant der Ned. Hcrv. Ge meente. 28 Mei. Mevr. de wed. P. P. Sc bied ges. 12 Juni. C J. van Beek. 12 Juni. G. F. G. de Bruyn, oud zeeofficier en oud leeraar Gymnasium. 25 Juli. J. Bast, president-re gent der Schelt/usstichting. 3 Aug. B. Kerkhoff, bekend voorman der Christelijke vak organisatie. 3 Aug. C. Hartman, deken v. het dekenaat Amersfoort. 19 Aug. I. J. Cohen, oud sec retaris der Oranjevereeniging. 23 Aug. M. L. Wijmer, oud stationschef Ned. Spoorwegen. 25 Aug. M. S. de Pool, oud voorzitter der Israëlitische ge meente. 13 Sept. P. Boks. 2 Oct. L. B. van der Kolk, oud O.I. ambtenaar. 22 Oct. D. Heymans van der Douwer. 2 Nov. W. Bosch. Emer. Pre dikant van de Gcref. Kerk. 18 Nov. F. S. van Eybergen. 14 Dec. Ir. R. Le Poolc, In specteur van de Volksgezond heid. 15 Dec. F. J. van Grasstck, oud Ontvanger der Directe Be lastingen. 22 Dec. H. Roudink. 24 Dec. J. W. Putman Cramer. 25 Dec. W. Meursing Korthals Altes, president commissaris van de Phoenix Brouwerij. NIEUWJAARSDAG Op Nieuwjaarsdag zullen in onze stad de volgende kerkdiensten worden ge houden Nieuwe Kerk. 10 uur: Dienst. Geref. Kerk (Zuidsingcl). 10 uur: Ds. Popma. Chr. Geref. Kerk. 10 uur: Prof. G. Wisse, Apeldoorn. Geref. Gemeente. 10 uur: Godsdienstoefening. Vrije Geref. Gemeente. 9'/t uur: Godsdilnstoefening. Oud-Kath. Gemeente ('t Zand 13). 10 uur: H. Dienst. BUITENGEMEENTEN Baarn en Eembrugge. 10 uiir: Ds. Blaauwendraad. Barneveld. 914 uur: Ds. van Montfrans. Hoevelaken. 9uur: Ds.. Mulder. Hoogland. 9V« uur: Ds. Posthumus Meijjes. Leusden.' 10 uur: Ds. Hofstede. Nflkerk. 9'/t uur: Ds. Luteijn. Woudenberg. 9'/« uur: Ds. Klomp. FILMBAL AB BOVENKAMP Zaterdagavond 4 Januari wordt door het dansinstituut Ab Bovenkamp alhier in Dc Valk een filmbal gehouden, waar natuurlijk vele pseudo filmster ren zullen komen. Als attractie is een gouden dames- of heerenpolshorloge be schikbaar gesteld. In de jury voor dit bal hebben o.ni. zitting de heer Hoe vers, bedrijfsleider van Grand Theatre en Kroes, vice-president van het Syn- dicat International des Professeurs dc dansc. Voorts zullen behalve dansde- monstraties van Henny en Ab Boven kamp door de heeren Ripken en Dries- sen alhier op twee vleugels populaire hits worden gespeeld. Dc dansmuziek wordt verzorgd door The Melody Ma kers. NIEUWJAARSPROGRAM MA VAN CITY THEATER Hedenavond begint City Theater met de vertooning van de vliegersfilm „Nachtvlucht", naar den roman van de St. Exupéry. De bezetting van de verschillende rollen in deze film doet vermoeden, dat dc regisseur Brown alle aandacht wil de besteden aan hpt spel: noemen wij alleen al Clark Gable, John en Lionel Barrymore, Myrna Lov en Helen Ilays. Maar ondanks de aanwezigheid van zoovele „sterren", kunnen wij weinig geboeid worden door de weergave van liet gegeven. Wel hebben wij bewonde ring voor de luchtfotografie, waaraan deze film zoo rijk is. Hierdoor konden trouwens ook het best dc groote moei lijkheden in beeld gebracht worden, waarmede de vliegers in Zuid-Amerika tijdens hun nachtvluchten te kampen kregen en ook nu nog te strijden heb ben. Steeds verplaatst het beeld ons van den strijd in de lucht door den vlieger naar de aarde, waar de direc teur achter zijn lessenaar en kaarten regeert. Zijn wil is wet; inist of storm, niets doet er toe, als dc verbinding tus- /schen Santiago, Buenos-Ayres en ande re steden maar voortduurt. Dat aan •lit streven menschenlevens ten offer vallen, is onvermijdelijk en laat de film ook zien. CLARK GABLE Zooals gezegd, biedt „Vol de Nuit" vele fraaie opnamen in de lucht, wan-' neer de vliegtuigen over de gebergten en in de dalen volgt, afgewisseld door bet strijden tegen storm en mist; voor bet overige stelt de film zich niet op den voorgrond, al is de strekking van den roman goed: helpen ondanks eigen gevaar. Dames Modemagazijn LANGESTRAAT 18 SEIZOEN-OPRUIMING Zeer vroeg in den ochtend beeft men vandaag op het kruispunt Hugo de Grootlaan—Staringlaan, een persoon aangetroffen, die naast zijn fiets gele gen was. Aanvankelijk vermoedde men, dat hij bewusteloos was, maar een inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Waarschijnlijk is de 71-jarige B.. die krantenbezorger was, door uitputting om het leven gekomen. Vergunningen voor gebruik van gemeentegrond Men moet 1 Januari nieuwe aanvragen! Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van be langhebbenden, dat krachtens hun be sluit van den 28sten December 1935 met ingang van 1 Januari 1936 verval len de vóór dezen datum verleende ver gunningen, voor zoover daarvoor rech ten zijn verschuldigd ingevolge de bij raadsbesluit van 13 November 1935 vastgestelde verordeningen op de bef fing en invordering van rechten voor gebruik of genot van den openbaren gemeentegrond op het openbaar ge meente-water, voor het hebben van voorwerpen op, onder of boven den openbaren gemeentegrond en het open baar gemeentewater en voor vanwege de gemeente verstrekte diensten, ech ter met dien verstande, dat ten aanzien van vergunningen, welke onherroepe lijk tot een bepaalden datum zijn ver leend, deze datum in de plaats treedt van 1 Januari 1936. Degenen, die een (nieuwe) vergun ning wenschen te ontvangen, dienen eon daartoe strekkend verzoek te rich- ton tot Burgemeester en Wethouders, eventueel onder overlegging van dc ingetrokken vergun ning. UIT HET POLITIERAPPORT Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen een' wielrijder, die geen teeken gaf bij veranderen van richting; tegen een ander, die links door de bocht reed, terwijl hetzelfde gebeurde met een persoon, die het meest links reed van drie fietsers naast elkaar. Eveneens werd een persoon, die aan bet voetballen was op den openbaren rijweg, geverbaliseerd. Gisteravond heeft de politie hier een persoon aangehouden, die uit een stich ting te Laren gedeserteerd was. Hij is weer overgebracht naar Laren. OP VRIJE VOETEN GESTELD De 28-jarige administrateur J. D. D. B. alhier, die in het begin der vorige maand in het Huis van Bewaring te Leeuwarden werd opgesloten, verdacht wegens heling van 8000 en tevens ver dacht van medeplichtigheid aan op lichting van 18.000 t.cn nadeele van de Zwitsersche Ongelukkenverzekering- Maatschappij te Zürich, werd heden op vrije voeten gesteld. De medeverdachte, zekere B. te Bols- ward, werd reeds in het begin dezer maand door de rechtbank te Leeuwar den uit de voorioopige hechtenis ont slagen. L O. G. V. „LE DROIT HUMAIN" Dinsdag 7 Januari zal de heer J. W. Kou we in het gebouw van de Theoso fische Vereeniging een lezing houden voor belangstellenden over het onder werp „Vrijmetselarij". FRUIT- EN GROENTENVEILING 30 December Goudreinet 11—20 ct., bellefleur 10—15 et., boschappel 57 ct., huisman 67 ct., sterappcl 8—10 ct., spruiten 13—15 ct.. uien 30—32 ct., prei 912 ct., boe renkool 7—1G ct., groene kool 10—14 ct., bloemkool 5—10 ct., gele kool 7—8 ct., witte kool 3—5 ct., andijvie 8—10 ct., selderij 1416 ct. AMERSFOORT 2 Januari. Concordia. Verkooping van 9 woningen, drie woonhuizen, winkel huis en een perceel grond. 8 uur n.m. HOOGLAND 9 Januari. Café „De Faam." Verkoo ping 26 perc. cikeboomen, 1 perc. heuke- boomen en 22 perc. hakhout, alsmede 2 perc. gevelde sparren. 11 uur v.m. BAARN 8 Januari. Krugerlaan 1. Veiling van inboedel. 10 uur v.m. 16 Januari, 't Kasteel van Antwerpen. Verkooping woonhuis Laanstraat 47. 8 uur n.m. HOEVELAKEN 9 Januari. Koffiehuis Kolfschoten. Ver kooping van een inboedel. 11 uur v.m. LEUSDEN 7 Januari. Aan Bavoort. Verkooping van 365 perc. slieten, dennen, hak- en sparrenhout etc. 10 uur v.m. LAGE VUURSCHE 7 Januari. Hotel gebrs. van Oosterom. Verkooping 132 perc. eiken-, sparren- en paalhout etc. 10 uur v.m. De Amersfoortsche Bcstuurdersbond zal morgen, 1 Januari 1936, zijn 35-jarig bestaan herdenken. We laten hieronder eenige grepen volgen uit de geschiede nis van de oudste plaatselijke vakcen trale, die uit moderne vakbondsafdce- lingen is samengesteld. Omstreeks 1900 was er van organisatie onder arbeiders zoo goed als geen sprake. Het besef, dat door aaneensluiting van groepen arbeiders, die in eenzelfde vak werk zaam zijn, de vakbelangen beter gediend konden worden, was bij de arbeiders van die dagen nog niet voldoende door gedrongen. Daarbij was Amersfoort een klein provinciestadje, zonder noemens waardige industrie. Toch bestónden er reeds vakvereenigingen. De organisatie van de typografen, timmerlieden, siga renmakers en onderwijzers hadden hun bestaansrecht reeds bewezen. In die kringen gingen reeds stemmen op om tot nog nauwere aaneensluiting te ko men, omdat naast individueele vakbe langen, er ook gemeenschappelijke be langen behartigd konden worden. Dit besef lag aan de stichting van den Amersfoortschen Best uurder sbond ten grondslag. De drang naar meerdere saamhoorigheid, ook in de vakbewe ging, werd steeds in sterkere mate ge voeld. Merkwaardig was, dat de nood zakelijkheid van nauwere aaneenslui ting plaatselijk eerder werd gevoeld, dan landelijk. De Amersfoortsche Bc stuurdersbond is een oudere plaatse lijke vakcentrale dan de landelijke, want het Ned. Verbond van Vakvereeni gingen werd eerst in 1906 opgericht. Vóór 1901 werkten enkele organisa ties reeds met elkander samen. In 1897 zochten de timmerlieden en de typo grafen deze samenwerking reeds. Uit deze samenwerking is feitelijk de A. B. B. geboren. Deze vakbonden namen het initiatief om die samenwerking ver der door te voeren. Op 7 Mei 1899 had een bijeenkomst plaats met het doel tot aaneensluiting van de reeds bestaande vakvereenigingen te komen. Het plan werd zoo ruim mogelijk opgevat, want men noodigde alle organisaties uit, dus ook Christelijke en R.-K. arbeiders verenigingen. Zoo was op deze verga dering dc. S.D.A.P. naast „Patrimo nium" vertegenwoordigd. De doelstelling was niet alleen vak- vereenigingsbelangen te behartigen, doch ook politieke vraagstukken aan de orde te stellen. Aanvankelijk meen de men, dat dit wei'kelijk kon. Van christelijke zijde werd vooral sterk aan gedrongen op neutraliteit, doch poli tieke saamhoorigheid scheen niet bin nen liet bereikbare te liggen. Dit kwam spoedig tot uiting in principieele vraag' stukken. Van meer vooruitstrevende zijde werd aangedrongen op het voe ren van een actie voor het algemeen kiesrecht. Dit vond principieelen tegen stand bij het christelijk gedeelte van hen, die samenwerking zochten. Het was ten slotte alleen de S. D. A. P., die als politieke organisatie haar aan sluiting bij een vakcentrale gestand deed. Dat er vele moeilijkheden waren te overwinnen, bleek wel uit het feit, dat op 7 Mei 1899 een comité werd benoemd om de stichting van een vakcentrale voor te bereiden; de oprichting daar- van kon op 1 Januari 1901, dus ruim 2jaar later, geschieden. Vermeldenswaard is dat de oprich ters van den A.B.B., t. w. de heeren G. v. Wijland, H. Hulst, J. J. van Beek, J. Hendriksen, P. J. Butselaar, C. Seves en J. Vonhof allen nog in leven zijn en ook in Amersfoort wonen. Achter deze personen ligt dus een 35-jarige pe riode van strijd. Toen op 1 Januari 1901 de Amersfoortsche Bestuurdersbond werd opgericht, doemden reeds spoedig moeilijke vraagstukken op. Men had zich omtrent riet juiste standpunt, dat tot. verwezenlijking van het doel moest worden ingenomen, allerminst nog een juist oordeel gevormd. De meeningen botsten nogal eens tegen elkander op. Syndicalistische elementen in den modernen typografenbond waren oor zaak, dat de afdeeling van den A. N. T. B. zich weer van de vakcentrale af scheidde en het duurde tot 1913 voordat hernieuwde aansluiting volgde. Er was dan ook heel wat geduld voor noodig, om de leden het juiste vakvereenigings- standpunt bij te brengen en de taktick te doen volgen, die heden ten dage nog als de juiste wordt beschouwd, nl. door machtsvorming en het verkrijgen van grooteren invloed in publieke lichar men, verbetering voor dc arbeiders te verkrijgen. In de eerste dagen van den A.B.B. werden ook z.g. politieke eischen gesteld. Vooral het onderwijsvraagstuk trok de aandacht. Hier volgt een pro gramma van eischen: 1. Goed herhalingsonderwijs; 2. goe- do samenstelling der commissie tot we ring van schoolverzuim; 3. schoolvoe- ding en kleeding; 4. schoolbaden; 5. klassen van hoogstens 30 leerlingen; 6. aansluiting bij een landelijk onderwijs comité. Deze eischen hebben heden ten dage nog een bekende klank en aan de uit voering daarvan althans van som mige wordt heden nog door de poli tieke organisatie van arbeiders gewerkt. De Amersfoortsche Bestuurdersbond is thans do sterkste vakcentrale ter plaatse. Tenslotte iets over het verloop van het ledental. Eind 1907 telde de A. B. B. 181 leden, 1915 was dit tot. 453 leden ge groeid, in 1920 waren 1703 leden aange sloten. In dc jaren 1920—1930 liep het ledental terug. 1923 vermeldt een leden tal van 1151 leden. Het hoogste aantal leden werd bereikt in 1933 (1991). Thans viert de A. B. B. zijn jubileum met een ledental van 1936. A.s. Zaterdag heeft in de Markthal een feestavond plaats, waar de heer C. v. d. Lende het woord zal voeren. Des middags heeft een kinderfeest plaats. DONDERDAG 2 JANUARI a.s. begint onze waarin wij alleen prima kwaliteiten tegen STERK VERLAAGDE PRIJZEN aanbieden Baddoeken w" me' rode rand ouuuuenen, „it met gekleurde r„nd van 20 cent al. 33 cent. Theedoeken, Halflinnen van 29 cent af. Fonteindoeken, Borden-, Glazen- Keukendoeken. In moderne geborduurde dessins en effen. rp - ««I Prima Graslinnen. IdtBllüKGTlSf Servetten, in prachtig Linnen of katoenen Damast. Enige restanten ONTBIJTSTELLEN Onderkleding, voor Dames en Heren, Kousen en sokken PYAMA's zeer voordelig, in enkele onvolledige serle's. I Hu ish oudgoederen, Lakens en Slopen, Afd. Witte Goederen AMERSFOORT Grand Théatrc. Vanaf Vrijdag 27 December vertooning van de film: „Episode". Zondags en Nieuwjaarsdag 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag matinée om 2.30 uur n.m. Citv Theater. Vanaf Dinsdag 31 De cember vertooning van de film „Nacht vlucht." Voorstellingen: Zaterdag 2.30. 6.15 en 8.30 uur n.m. Zondags en Nieuwjaarsdag doorloo pend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. Geen film vertoo ning Museum Fléhite. Westsingel. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Rihlintheek Gebouw Theosofische Vereeniging. Regentesse lean ledprpn dae van 6—8 uur Openbare leeszaal met .Teuordlepszaal en Rlh'inthpek. Mnnrhuizen 9. R.-K Leeszaal Nipiiwstraat 24. 3 Januari. Foyer Amicitia. Ver. van Huisvrouwen. Kindermiddag. Goochel- voorstelling door J. Hagoort. 2.30 uur n.m. 4 Januari. De Valk. .Filmbal Dans instituut Ab Bovenkamp; 8 uur n.m. 4 Januari. Markthal. Feestavond v. d. Amersf. Bestuurdersbond ter herden king van het 35-jarig bestaan. 7.30 uur namiddags. 5 Januari. Dc Valk. Tooneelavond van Eigen Kring. 8 uur n.m. 5 Januari Paviljoen Berghotel. Ned. Kamermuziek Ensemble. Zondagmid dagconcert. 7 Januari. Theosofische Logo. I.O.G.V. De lieer J. W. Kouwe houdt een lezing over: „Vrijmetselarij." 8 uur n.m. 7 Januari. Sociëteit Concordia. Wereld bibliotheektentoonstclling. 46 en TA— 944 uur n.m. 7 Januari. Volksgebouw. Inst voor Arbeidersontwikkeling. De heer C. J. .Vermeij over het onderwerp: „Vogel sport verheffend voor lichaam en geest" 8 uur n.m. 8 Januari. De Valk. Filmavond van Klein Meulenkamp. 8 uur n.m. 9 Januari. Grand Thé&tre. Kunst kring voor Allen. Opvoering van: „Laat Maupie maar loopen", door gezelschap Jan Musch. 8.15 uur n.m. 9 Januari. De Valk. Openbare verga dering van de N.S.B. 8 uur n.m. 10 Januari. Toonzaal Sierkunst. Soefi- Beweging. Concert Musharoff Khan. 8 uur n.m. 11 Januari. De Valk. Feestavond 10. G.T. 844 uur n.m. 12 Januari. De Valk. Propaganda- avond van de H.A.K.A. 14 Januari. Foyer Amicitia. Ver. van Huisvrouwen. Lezing van den heer A. V. Hartogh over „Dc kleur in huis en kleeding." 2.30 uur n.m. 17 Januari. Grand Theatre. Cultu reel e Groep Katli. A'foort. Opvoering van „Dc groote kans." 8 uur n.m. 17 Januari. Toonzaal Sierkunst. Soefi- Beweging. Openbare lezing door den beer L. Hoyack. Onderwerp: „De betee- kenis v. h. Voorzienigheidsbegrip voor onzen tijd." 8 uur n.m. 18 en 19 Januari. De Valk. Congres van den Bond van Jonge Liberalen. 22 Januari. Amicitia. Pijpercorps „Ju liana." Uitvoering t.g.v. het 10-jarig be staan. 7.30 uur n.m. 25 Januari. Dc Valk. Feestavond A.B, B. 8 uur n.m. 29 Januari. De Valk. Feestavond van Z.U.T. 8 uur n.m. 4 Februari. Theosofische Loge. I.O.G.V. Lezing van mevrouw Mensing—Kaljée. ZEIST 6 Januari. Figi. Rotterdamsch Ilof- stadtoöneel voert op: „De gevaarlijke bocht." Abonnementsvoorstelling S uur n.m. UTRECHT 1 Januari. Stadsschouwburg. Het Masker voert op„Toekomst." 8 uur n.m. 8 Januari. Tivoli. Achtste Abonne mentsconcert door het U.S.O. Solist: Bela Bartok. 8 uur n.m.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6