De loonbijslagregeling 1936 Voor den landbouw Weer een conflict bij de K.L.M. De strandingen bij Egmond Dat was ook te bar CONGRES C.P.H. FABRIEKSBRAND TE VENLO TWEE ERFENISSEN IN DE LUCHT 3e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1935 BINNENLAND ZIJ GAAT 1 MEI IN Voot Oen tuinbouw en de bollenteelt geldt zij het geheele jaar De minister van Sociale Zaken heeft aan alle inspecties vo:r de Werkver schaffing het volgende rondschrijven doen toekomen: Ik heb de eer, U te verzoeken, ten spoedigste aan alle gemeentebesturen in Uw ressort het volgende rondschrij ven te doen toekomen: „Namens den minister van Sociale Zaken heb ik de eer. Uw college mede te deelen, dat zeer ernstig de vraag onder oogen is gezien, of de regeling inzake den loonbijslag voor den land bouw na 31 December van dit jaar, al dan niet diende te worden voortgezet. Na ampele overweging heeft de minis ter deze vraag bevestigend beantwoord, doch tevens' besloten, de regeling eerst te laten ingaan met ingang van 1 Mei 1936, met de bedoeling, dat zii dan zal voortduren voorloopig tot 30 April 1937. Het is namelijk noodzakelijk, dat ver- Schillende wijzigingen in de regelingen worden aangebracht. De voorbereiding van een en ander nu vergt eenigen tijd. Door verder den aanvang op 1 Mei te bepalen, wordt tevens het voordeel be reikt. dat aansluiting wordt verkregen met een periode, welke geheel overeen stemt met de gebruiken in den land bouw. In het tijdvak van 1 Jan. 1936 t/m. 30 April 1936 zal de loonbijslag regeling derhalve niet gelden. Echter zal dan in die periode wel voor aller lei extra werkzaamheden, welke in het landbouwbedrijf kunnen worden ver richt. dus niet alleen voor ontginning van woeste gronden, doch ook voor draineeren. woelen, diepspitten, kleidel- ven, graven van nieuwe slooten, opha len van bestaande waterleidingen enz., evenals zulks bij particuliere ontgin ningen het geval is, subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds kunnen worden verleend. Indien in Uwe ge meente de landbouwers in de komende maanden deze extra werkzaamheden in werkverschaffing willen laten uit voeren. kunnen zij een daartoe strek kende aanvrage via Uw college bij de Rijksinspectie indienen, die dan voor verdere behandeling, in overleg met het .Departement van Sociale Zaken, zal zorg dragen. Om alle misverstand te voorkomen, zij erop gewezen, dat deze extra werkzaamheden, wil subsi die kunnen worden verleend, moeten worden -verricht door werkloozen, die ingevolge de daarvoor 'bestaande rege len voor hulp ingevolge de steunrege ling c.q., werkverschaffing in aanmer king kómen. De loonbijslagregeling. zooals deze zal geiden voor het landbouwjaar 1 Mei "193630 April 1937, zal in groote lijnen de volgende zijn: De plaatselijke commissies, zooals deze thans reeds voor de toepassing van de loonbijslagregeling bestaan, zul len, zoowel aan de hand van het z.g. bouwplan 1936, dat door de landbou wers, die tot de bijslagregeling wen- schen toe te treden, bij Uw college moet worden ingezonden, als van de werkelijk in het boekjaar 19351936 uitbetaalde loonen (de bedragen, welke in 1935 voor de betrokken landbouwers eventueel voor den z.g. loonbijslag in aanmerking kwamen, moeten buiten beschouwing worden gelaten) hebben vast te stellen, welk minimum-loonbe drag in het eerstgenoemde boekjaar, dus 193637 zal moeten worden ver- loond, alvorens de loonbijslagregeling in werking treedt. Aan de inspectie zal door Uw college dit vastgestelde minimum-loonbedrag ter goedkeuring moeten worden voorge- gelegd. Van overheidswege zal dan kunnen worden vergoed 50 pet. van hetgeen in het bedrijf in het boekjaar 1936/37 meer aan loon wordt uitbetaald dan het hier zoo juist bedoelde mini mum-loonbedrag. De hiervoren genoemde 50 pet. bij slag van de Overheid, welke dus gege ven wordt in het loon, dat wordt uit betaald boven het verplichte minimum- loonbedrag. komt, overeenkomstig de regelen van het Werkloosheidssubsidie fonds. voor gemeenschappelijke reke ning van het fonds en Uwe gemeente, zoo deze althans voör subsidie van dat fonds in aanmerking komt. Ter voorkoming van misverstand zij erop gewezen, dat het meergenoemde extra bedrag aan loon waarover de bij slag van de overheid wordt uitgekeerd, moet worden uitbetaald aan arbeiders, die anders voor hulp ingevolge steun regeling c.q. werkverschaffing in aan merking komen. De tewerkstelling heeft dé goedkeuring van de Inspectie noodig. De mogelijkheid is niet buitengeslo ten, dat in bepaalde gevallen, naast de z.g. loonbijslagregeling, nog afzonder lijk subsidie wordt verleend voor uil gesproken. extra werkzaamheden (drai neeren. ontginnen enz.), gelijk hiervo- ren is aangegeven. Wanneer Uw college van oordeel is, dat in Uwe gemeente de hier ge schetste loonbijslagregeling in het boek jaar 193637 zal dienen te werken, moge ik U namens den minister ver zoeken.'mot mijn inspectie overleg te plegen, opdat de meergenoemde plaat selijke commissies zoo spoedig moge lijk haar arbeid ter zake kunnen aan- .vatten. Tndien het door de uitgestrektheid van de •gemeent wenseheliik is. dat meer dan één commissie in het leven wordt cocoonen, bestaat daartegen geen bezwaar ni'ts zulks -geschiedt in over leg met hii'n inspectie. Aan d" leden van de plaatselijke .commissie kan geen vergoeding c.a presentiegeld, in welken vorm ook. worden uitgekeerd. Ik vestig er Uwe aandacht, op. dat deze regeling niet geldt voor de ooft- tcelt voor den handel. Indien Uw col lege bereid is. tot bovenstaande rege ling toe te treden, gelieve U daarvan, zoowel aan den minister van Sociale Zaken als aan mijn inspectie, mededee- ling te doen. Verdere bijzonderheden omtrent de uitvoering zullen U ,zoo spoedig mogelijk worden gezonden. Er dienen namelijk nog eenige administra- tiueve voorzieningen te worden getrof fen. Voor zoover in Uw gemeente een afzonderlijke regeling heeft gegolden voor den tuinbouw c.q. bollen- en bloe menteelt, deel ik Uw college mede, dat U daaromtrent zeer binnenkort een nadere mededeeiing tegemoet kunt zien. Tevens heeft de minister aan de daarvoor in aanmerking komende in specties medegedeeld, dat de loonbij slagregeling voor den tuinbouw en de bollenteelt voor het geheele jaar 1936 kan gelden. In afwijking van het vo rige jaar, toen tpn aanzien van den loonbijslag twee verschillende regelin gen bestonden, zal thans voor den tuin bouw en de bollenteelt in groote lijnen eenzelfde regeling gelden als voor den landbouw, n.l. deze, dat de leiders van de bedrijven moeten beginnen zelf een minimum-loonbedrag geheel voor eigen rekening te nemen, alvorens de loonbijslag gaat werken, óok bij den tuinbouw en bij de bollenteelt vergoedt de Overheid dan 50 pet. van hetgeen boven de minimumloonbedragen aan loon verwerkt wordt. Ook hier zal be drijf voor bedrijf door plaatselijke com missies, onder goedkeuring van de in spectie. het minimum-loonbedrag wor den vastgesteld. Echter zal niet. zoo- als bij den landbouw, het geheele jaar als één periode gelden, doch voor de berekening van het minimum-loonbe drag zal van enkele tijdvakken worden uitgegaan. BRAND OP DE TARAKAN Op weg naar Batavia bij Ouessant ontdekt AMSTERDAM, 30 Dec. De gezag voerder van het Zaterdagochtend j.l, van Amsterdam naar Batavia vertrok ken motor-vrachtschip „Tarakan" der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" heeft aan de Maatschappij bericht dat ter hoogte van Ouessant brand ontdekt is in de lading en dat het schip thans op weg is naar Plymouth. HET UNIFORM VAN DEN NATIONALEN JEUGDSTORM 's-GRAVENHAGE. 30 Dec. - De ad vocaat-generaal bij den Hoogen Raad. mr. Berger, concludeerde heden tot ver werping van het beroep van W. W. v. R. te Arnhem, die in het openbaar de kleeding van den Nationalon Jeugd storm heeft gedragen en deswegedoor de rechtbank te Arnhem is veroordeeld, tot 5 boete. Arrest 27 Januari. JACHTONGELUK CULEMBORG, 30 Dec. Hedenmid dag werd de ruim 70-jarige heer C. Laan door een noodlottig toeval tijdens de jacht door een schot van een ge weer in het been getroffen. Het slacht offer is in het Algemeen Ziekenhuis op genomen. GEEN GARNIZOEN IN TILBURG Het gemeentebestuur van Tilburg heeft van den minister van defensie de schriftelijke mededeeiing ontvangen, dat er geen aanleiding bestaat wijzi ging te brengen in de vredcsdislocatie van de koninklijke landmacht. Gentlemans?agreement tus? schen directie en piloten op initiatief van den Minister van Waterstaat 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. Hoewel er een conflict gerezen is tusschen de directie der K.L.M. en het corps vliegtuigbestuurders, dat dreigde ernstige vormen aan te nemen, zijn de piloten op advies van den Minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, er toe overge? gaan hun besluit alsnog te wijzl gen. Vanmiddag is tusschen pars tijen als gevolg daarvan de ge? legenheid gevonden een gentle: mans?agreement tot stand te brengen, waarbij men wederzijds op zich heeft genomen, ernstig te trachten te geraken tot een defi? nitieve en beide partijen bevredi: gende regeling. NEDERLAND KRIJGT WERELDOMROEP Belangrijk initiatief van dén K. R. O. Naar men ons mededeelt heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken goedgunstig beschikt, na ingewonnen advies van den radioraad, op het ver zoek van den K.R.O. om ingaande 2 Fe bruari 1936 meermalen per week Neder landsche wereldprogramma's te verzor gen. Deze uitzendingen zullen worden be stemd voor de verschillende werelddee- len en daarom met z.g.n. gerichte zen ders, verbreid worden. Hiervoor zal van diverse Philips ultra-korte golfzenders gebruik gemaakt worden. DE POLITIEKE GEBEURTENISSEN TE WIERDEN WIERDEN, 30 Dec. Het politieke leven van Wierden is na de sensatio- ncele raadsvergadering van Vrijdag avond j.l. wederom in beroering ge bracht door het feit, dat de R.K. Kiés- vereeniging der buurtschap Enter haar vertegenwoordiger in den raad, de heer G. Braamhaar geroyeerd heeft, wegens zijn houding bij de wethoudersbenoe ming. De heer B. is hiervoor ter ver- antwoordig geroepen, omdat hij een af wijkend standpunt innam. Doch de heer B. heeft niet voldaan aan verzoe ken om zijn houding te verdedigen, waarna thans het royement gevolgd is. Ook is hem verzocht zijn zetel ter be schikking te stellen. Ten gevolge van deze kwestie zijn thans twee raadsleden geroyeerd, daar ook de heer Stegeman (c.h.) uit zijn kiesvereeniging gestooten is. Laatstge noemde bezet zijn zetel nog steeds. Gezagvoerder van de Kerk? plein voor 3 maanden geschorst AMSTERDAM, 30 Dec. Inzake d? stranding op de kust bezuiden Egmond aan Zee van het s.s. Kerkplein en van de ter assistentie van dit schip uitge varen sleepboot Drente heeft de Raad voor de Scheepvaart heden uitspraak gedaan. Het college heeft den gezag voerder van (Je Kerkplein voor den tijd van drie maaanden geschorst. De Raad is van oordeel, dat, ofschoon de stran ding in de eerste plaats moet worden toegeschreven aan het hevige storm weer, door lichtvaardig optreden en door gemis aan bekwaamheid-zeeman schap een ramp heeft plaats gehad, welke wellicht tot verlies van het ge heele schip en in elk geval tot zeer groote schade zal leiden. Wat de Drente betreft is de Raad van oordeel, dat in verband met de omstandigheid dat de tros in haar schroef is gekomen, het voor deze sleep boot ten eenen male onmogelijk was van de kust weg te komen. De sleep boot heeft gedaan wat zij kon om de Kerkplein voor stranding te behoeden. De Raad herhaalt de woorden van lof en hulde door den voorzitter ter zitting gesproken jegens den schipper en de bemanning van de roeïreddingboot van Egmond, waarbij de inspecteur-generaal van de scheepvaart en de raadsman van de betrokkenen zich hebben aange sloten. WET OP DE UITVER- VERKOOPEN Aankondiging eener Novem? ber?aanbieding „Korting" op dekens Voor den kantonrechter te Amster dam hebben zich wegens overtreding van de wet op de uitverkoopen te ver antwoorden gehad vier bestuurders van een modemagazijn te Amsterdam, die een „November-aanbieding hadden aan gekondigd. Dit is de eerste maal, dat een der gelijke overtreding voor den kanton rechter te Amsterdam werd behandeld. Mr. J. M. Greup, secretaris van de Kamer van Koophandel, als getuige- deskundigc gehoord, achtte den term November-aanbieding. ontoelaatbaar, aangezien het hier wel degelijk een uit verkoop in verband met de seizoenwis seling betreft en de wet hiervoor twee bepaalde maanden beeft aangewezen: Januari en het tijdvak van 15 Juli tot 15 Augustus. Als getuige a décharge werd gehoord de reclamechef der firma. Deze ver klaarde, dat deze November-aanbiedin- gen reeds gedurende tien jaar door do firma worden georganiseerd. Deze heb ben niet liet karakter van een uitver koop, maar zijn bedoeld om goederen in den handel te brengen tegen lagere prijzen, waardoor financieel minder krachtige clientèle dan die aan het be gin van hel seizoen in staat wordt ge steld inkoopen te doen. Do ambtenaar van het O. M. achtte ilc overtreding echter bewezen en eischic tegen ieder der vier bestuurders een boete van ƒ25. De raadsman, mr. G. C. J. D. Krop man, pleitte ontslag van rechtsvervol ging. daar hier geen sprake is van ca mouflage der aankondigingen „uitver koop" of „opruiming", waartegen de nieuwe wet zich richt. De kantonrechter zal op 4 Januari schriftelijk vonnis wijzen. De kantonrechter te Hilversum heeft drie overtredingen van de wet op de uitverkoopen ter berechting gekregen. Het eerste geval gold de gebr. de L., winkeliers in bedden enz. te Bussum en Hilversum. Zij hebben per advertentie mededeeiing gedaan van hun wensch om duizend nieuwe klanten te winnen, welken wensch zij in vervulling dach ten te zien gaan door belangrijke kor ting op dekens. Verdachte B. de L. uit Bussum er kende de feiten en vertelde dat hij zich tot de Kamer van Koophandel had ge wend om inlichtingen of zijn voorne men veroorloofd was. Daar had men hem gezegd, dat de kantonrechter de zaak wel zou uitzoeken. Verdachte be toogde, dat hij geen 50 korting mag geven, doch dat hij de zaak zoo had in gekleed, dat bij elke verkochte deken één cadeau werd gegeven. De ambtenaar van het O. M., mr. F. s'J.acob, zag hierin „misleidende termi nologie omtrent prijsverlaging", het geen strafbaar is en cischte 1 subs. 1 dag hechtenis. Op de vraag van verdachte, waar hij inlichtingen kan krijgen over hetgeen wèl en niet mag, antwoordde de kan tonrechter. mr. v. d. Ley, dat hij niet geloofde dat er iemand is, die precies kan zeggen'hoe de wet wordt bedoeld, doch daar verdachte het publiek door de advertentie gesuggereerd heeft, dat het een koopje kon halen, legde de kan tonrechter de door den ambtenaar ge- eischte straf op. De tweede winkelier, K. W., uit Bus sum, had geadverteerd, dat hij haarden van 100 voor 77 zou verkoopen. Hij hoorde dezelfde straf eischen. De derde, J. K. uit Hilversum, adver teerde, dat zijn blauwbrandcrs als ex tra-aanbieding van ƒ3.98 voor ƒ1.98 zouden worden verkocht. Het motief daartoe was, dat zijn fabrikant den prijs heeft verlaagd, omdat er vergas sers in den handel zijn gebracht. Daar hij de woorden „extra aanbieding" in de advertentie had gebruikt, was hij in overtreding en kreeg dezelfde straf op gelegd. DE VERGOEDING VOOR BACONBEREIDING Exporteurs dringen op verhooging aan Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de bedrijven welke zijn aangesloten bij de groep „Bacon" van de Ned. Ver. van exporteurs van vleesch en vleeschproducten zich tot de Ned. Veehouderij Centrale te wenden met verzoek wijziging te brengen in de ver goeding welke vanaf 1 Jan. a.s. betaald zal worden voor de bereiding van de voor uitvoer naar Engeland bestemde bacon. De in uitzicht gestelde vergoe ding bedraagt 3.80 per 100 K.G. ge slacht gewicht hetgeen neer komt op ongeveer 2.50 per varken, zoo deelt be doelde groep mede. Deze vergoeding is zoo laag, dat slechts enkele bedrij ven daarmede haar werkelijke uitgaven zullen kunnen dekken. Daartegenover zal het de bedrijven in het vervolg vrijstaan om door het ver richten van andere werkzaamheden te trachten het tekort te dekken. Het is echter hoogst twijfelachtig of men daar in slagen zal. Een voor de Ned. Vee houderij Centrale zeer belangrijke factor is het komen vervallen van de garantie, dat minimaal vergoed zal worden, 85% der lasten in het laatste kwartaal van 1933. Het behoeft voorts geen betoog, dat de fabrikanten door de annulee ring dezer bepaling in beduidend on gunstiger positie zijn gekomen. Om stop zetting der bedrijven te voorkomen zul len de baconfabrikanten trachten onder ling een schaal van verdeeling op te maken, waarbij de kleine fabrieken 60 k 70 cent per 100 K.G meer ontvangen dan de grootere bedrijven, zonder dat zulks voor de Ned. Veehouderij-Centrale hoogere lasten medebrengt. Duitsche regeering vers biedt anti?semitisch boek 's-GRAVENHAGE, 30 December. Naar men zich zal herinneren is eeni gen tijd geleden een boek verschenen, getiteld: „Das Musikalische Juden- A.B.C." van de hand van Christa Maria Rock en Hans Brückner. Dit boek be vat o.a. een alphabetische lijst van com ponisten en andere musici, wier geest óf werken, door de schrijvers, voor het Duitsche muziekleven nadeelig wordt geacht. Op p. 178 staat o.a.: „Mengelbeerg. Josef. Willem, gcb. 1871 te Utrecht. Componist en dirigent te Amsterdam. Vriend van den Jood Gustav Mahler." Op grond van deze en dergelijke uit latingen heeft de Duitsche regeering, naar wij te bevoegder plaatse verne men, gemeend verdere verspreiding van dit boek t.e moeten verbieden. Het boek is dan ook aan den handel onttrokken. K.L.M. BESTELT DRIE Douglas-vliegtuigen Order voor de Nederl. vliegtuigindustrie AMSTERDAM, 30 Dec. De gunsti ge resultaten, welke de K.L.M. tot dus ver met de Douglas D.C. 2 vliegtuigen heeft opgedaan, hebben haar doen be sluiten bij de N.V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek een order te plaatsen voor drie nieuwe machines van het zelfde type. Deze toestellen zullen ge heel gelijk zijn aan de reeds in gebruik zijnde, behoudens een aantal kleine wij zigingen en verbeteringen welke in de praktijk wenschelijk zijn gebleken. De levering van de nieuwe vliegtuigen zal in Mei 1936 geschieden. AMSTERDAM, 30 December. Za terdagmiddag is hier ter stede hel vier-daagsche congres der communisti sche partij gesloten. In een huishoude lijke ziüing werd een nieuwe partijlei ding gekozen alsmede de centrale com missie, in de slotzitting brachten ie verschillende wcrkcommissies van het congres rapport hunner werkzaamhe den uit, waarbij o-m. de organisatie commissie het voorstel deed den naam communistische partij Holland te ver anderen in Communistische partij van Nederland (sectie van de communis tische internationale). Alle rapporten werden eenstemmig aangenomen w.o. ook het voorstel tot naamverandering In aansluiting op het congres kwam de nieuw gekozen partijleiding bijeen, die een nieuwe dagelijksche partijlei ding koos. Tot voorzitter van de Communisti sche Partij werd gekozen do heer Beu- zemaker lid van den Amsterdamscho gemeenteraad en van de Provinciale Staten in Noord-Holland terwijl de hoeren Schalker lid der Tweede Kamer en van den Amsterdamsche raad en De Groot tot secretarissen werden be noemd. NATUURBESCHERMING Het internationale bureau te Brussel bijeen In een te Brussel gehouden algemee- ne vergadering tot stichting van het Internationale Bureau voor Natuurbe scherming, werd, in verband met de verkrijging der officieele erkenning door de Belgische regeering bij Ko ninklijk Besluit van 7 Juli 1934 een uit voerend bestuur gekozen, dat voor 5 jaar zitting heeft. Tot voorzitteer werd benoemd mr. P. G. van Tienhoven (Ne derland), tot ondervoorzitter Prof. Dr. V. van Straelen (België), tot leden M. Bolle, beheerder van het- Boschwezen in Frankrijk, Prof. Dr. M. Siedlecki (Po len), Dr. John. C. Phillips, voorzitter Amerikaansch comité voor Natuurbe scherming. baron E. de Cartier de Mar- chicnne, Belgisch gezant te Londen. In een rede gaf de voorzitter een uit eenzetting over de zich steeds verder uitbreidende natuurbeschermingsbewe ging en over de werkzaamheden van het Bureau te Brussel. Dit Bureau be schikt thans reeds over 398 correspon denten, over 86 landen verspreid. Het gaf een aantal zeer belangrijke bundels uit, bevattende de wettelijke bepalingen ten behoeve der tropisch natuurbescher ming in Afrika, en voorts een synopsis met de bepalingen inzake vogelbescher ming in de Europeeschc. landen. De volgende bijeenkomst van het Be stuur zal worden gehouden in Parijs, in het voorjaar van 1937. VENLO, 30 Dec. Hedenmiddag te omstreeks drie uur is door tot nu toe onopgehelderde zaak brand ontstaan in het magazijn van de Venlosche Club fauteuil Fabriek aan den Urbanusweg hier ter stede. Toen de brand door de arbeiders ontdekt werd, waren reeds groote voorraden opvulmateriaal door de vlammen verteerd. Het vuur woedde toen al zoo hevig, dat de pogingen van het personeel om met blusschapparaten BUITENGEBRUIKSTELLING FRANKEERZEGELS In herinnering wordt gebracht, dat met ingang van 1 Januari a.s. de fran keerzegels, behoorende tot uitgiften vóór 1924 met uitzondering van de herdenkingszegels 1913 en 1923 niet meer geldig zijn voor frankeering. Tot 1 Januari bestaat nog gelegenheid deze zegels in te wisselen tegen frankeerze gels van de tegenwoordige uitgifte. Van de zegels, welke voor bijzondere doeleinden zijn uitgegeven, blijven na 1 Januari a.s. nog geldig: de onafhan kelijkheidzegels, de jubileumzegels (van de uitgifte 1931-'32 af), de zomerpostze- gels en het luchtvaartfondszegel. IN EEN VLEESCHHAAK GEVALLEN VLIJMEN, 30 Dec. Hedenmorgen viel de slager H. Hesbeen alhier in de kokerij, doordat hij uitgleed met zijn voorhoofd op een ketel rand en daarna met een zijner oogen in een vleesch- haak welke tot diep in het hoofd door drong. Bewusteloos en hevig bloedend werd hij door zijn knecht gevonden, die direct medische hulp inriep. Dr. Mariens kon slechts den dood consta- tóeren. De heer Heesbeen was 40 jaar oud en gehuwd. BRIEVENBUS MET DUBBELEN BODEM Toen dezer dagen een postbeambte te Enschede de brieven uit een bus haal de, welke zich bevindt onder een der lo ketten in het postkantoor, wierp op het zelfde oogenblik iemand een brief in de bus. Hij wilde dezen brief ook mee nemen. Doch de brief was nergens te vinden. Hij vertelde dadelijk het vreem de geval aan zijn superieuren en bij onderzoek bleek, dat er een constructie fout in de brievenbus schuilde. Wan neer de deur van de bus werd ter zijde geschoven, was het mogelijk, dat dan een of meer stukken werden meeee- schoven, die dan terecht kwamen in 'n ledige ruimte onder de bus. De vloer werd opengebroken en er kwamen toen niet minder dan ruim 10 brieven en briefkaarten tc voor schijn, die gepost waren na do verbou wing van het postkantoor, 2 jaar gele den. De stukken zijn met een verkla ring aan de geadresseerden alsnog toe gezonden, terwijl den afzenders even eens mededeeiing van hel feit werd ge daan. (N.R.Ct.) Een geraffineerd geval van oplichting Enkele dagen geleden hebben wij ge» meld, dat te Arnhem wegens oplichting zijn opgesloten G. _0. uit Wageningen en mej. H. de O. uit Arnhem. Omtrent deze vrij duistere en ingewikkelde zaak vernemen wij nog het volgende: O, wiens eigenlijke beroep arbeider is, dreef de laatste jaren in compagnie schap met zekeren R. een bescheiden handel in aardappelen. In het begin van 1934 vertelde hij op een goeden dag aan R. dat hij een er fenis te wachten had van zijn groot» moeder in Amsterdam. Deze had een bedrag van enkele duizenden guldens op hem vastgezet en dit bedrag bij een notaris gedeponeerd. Zijn grootmoeder had geen bezwaar, dat dit geld reeds bij haar leven aan haar kleinzoon zou worden uitgekeerd, waartegen de nota» ris zich evenwei verzette. Nu wilde O. zich langs gerechtelijken weg in het bezit van het hem toekomende geld stellen om het dan in de aardappel zaak te steken. R. had daar wel ooren naar en was dan ook bereid de eerste onkosten om het proces tegen den on- willigen notaris te beginnen, voor te schieten Dit was een bedrag van f 16* waarmede O. zijn actie begon. F.r wer den eenige stukken op zegel gefabri ceerd, met welke taak mej. de O. zich belastte. Deze stukken heetten afkom stig te zijn van verschillende hoogge plaatste personen in Gelderland, wier (valsehe) onderteekeningen er dan ook op voorkwamen, wat. bij R. eiken twij fel wegnam. Toen de uitbetaling min der vlot verliep, vertelde O., dat eenige papieren valsch zouden zijn, waarvoor nieuwe stukken moesten worden opge maakt. De kosten waren voor R.. die zoolang betaalde, tot hij alles wat hij bezat en bijeen kon brengen aan O. had afgedragen. Intusschen was O. een nieuw fortuin tèn deel gevallen. Hij had vroeger in Eindhoven gewerkt, en nu was daar zijn vroegere hospita overleden en had hem haar geheele, aanzienlijke bezit vermaakt. Tezamen met de erfenis uit Amsterdam, was het kapitaal, dat O. binnen niet te langen tijd moest wor den uitgekeerd eenige tonnen groot. De te vervullen formaliteiten vorderden echter veel geld en R. moest er op uit, teneinde eenige geldschieters te vin den, die bereid zouden zijn voorschot ten te verstrekken, welke met ruim® winst zouden worden terugbetaald, zoo dra de zaak haar beslag had. Hoe ongeloofelijk het moge klinken, R. vond die. Een kapitaal, dat de 10.000 verre overschrijdt wist hij bij een te brengen, hetwelk door O. en zijn vriendin dankbaar aanvaard werd. De vele gezegelde papieren met de klin kende namen overtuigden de geldschie ters, dat de zaak volkomen safe was. Eindelijk zou dan de uitbetaling van het kapitaal uit Eindhoven plaats heb ben en wel op 26 November j.l. in een hotel te Amsterdam. R. was tijdig op de afgesproken plaats in gezelschap van een gemachtigde van een der geld schieters, die daar zijn aandeel in ont- j vangst moest nemen. Beiden wachtten - den geheelen dag tevergeefs. Eindelijk werden zij des avonds om 8 uur opge beld. zoogen. uit Nijmegen. De man aan de telefoon (een zeer bekend hoogge plaatst persoon, die het echter niet was), deelden.hun mede, dat men op weg van Eindhoven naar Amsterdam, te Nijmegen een defect aan de auto had gekregen en moest wachten tot die hersteld was. Het zou wel middernacht worden! De twee mannen wachtten ge duldig, maar niemand verscheen. Zij overnachtten in het. hotel, maar toen ook den volgenden dag niemand kwam opdagen, kreeg R. eindelijk argwaan en begaf hij zich naar Arnhem naar het paleis van justitie. Hier kreeg hij den raad spoedig bij de politie aangifte van het voorgevallene te doen, aan welken raad hij gevolg gaf. Aldus kwam de zaak aan het rollen en konden O. en mej. de O. te Arnhem worden aange houden. Van het vele geld, dat fn deze twee jaar door hun handen is gegaan, bleef geen cent over. Beiden hebben volledig bekend. DE PLUIMVEEHOUDERIJ Het crisispluimveebesluit 1936 dezer dagen te wachten 's-GRAVENHAGE, 30 December. Naar wij vernemen is dezer dagen de afkondiging te verwachten van het cri- sis-pluimveehouderijbesluit 1936 I. Dit besluit houdt in een bestendiging van de geldende teeltregeling voor de pluimveehouderij. Wat de bepalingen aangaat kan worden medegedeeld, dat aan de kuikenbroeders zal worden toe gestaan evenveel broedeieren in huil broedmachines in te leggen als zij in 1935 hebben ingelegd. Om deze bepaling mede dienstbaar te maken zal het tweede doel der teeltre geling: verbetering van de kwaliteit van den pluim veestapel, zal aan de ge wone broederijen worden toegestaan in hun broedmachines in te leggen 55 van het totale aantal pluimvee-eieren, vastgesteld in de hun voor 1935 uitge reikte broedvergunning. Daarenboven zullen zij echter nog 25 van het hiervoor genoemde aan tal broedeieren- mogen inleggen indien zij zich verbinden deze broedeieren rechtstreeks te betrekken van fokkers en /of houders van vcrmcerdcringsbo- drijvcn. Het vorig jaar bedroeg dit percentage 15 Men meent door verhooging van dit percentage tot 25 langzamerhand te kunnen geraken tot een meer volledige doorvoering der teeltregeling. Het ligt in het voornemen van den minister van landbouw en visscherij de totstandko ming van een regeling te bevorderen, waardoor de broedeieren voo^fokkers houders van vcrmcerderufcgbedrij en tegen matige prijzen ter beschik king van de gewone kuikenbrocders zullen kunnen worden gesteld. Op deze wijze zal aan het fokkerij wezen een steun worden verleend, welke te gelij kertijd ten goede zal komen aan de ge wone kuikenbroeders en derhalve ten bate zal zijn van de geheele pluimvee houderij. Het broedsoizocn zal aanvan gen op 20 Januari 1936 en eindigen met ingang van 10 Mei 1936.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9