splUN TEVERGEEFS BESTORMD De kinderverlamming ||j^NGE^anVallers lijden zware verliezen Merkwaardig ziektebeeld mitie-depot ïMifeliontploft De Volkenbonds hervorming Niet-inmenging ALPEN-1 7 steden gebombardeerd GECOMPLICEERDE AUTOBOTSING KABINETSCRISIS VOORKOMEN? WAT ETEN WIJ MORGEN? Hongermarsch naar Londen MOTOLOF GESCHORST? Amersfortia's Voltana Melk: dat is fijne melk PER FLESCH 11 CENT Blijft Titoelescoe vertegenwoordiger in Genéve? ACTIE TEGEN DE „Action Francaise" STRATOSFEERVLUCHT AMERIKA - EUROPA Reconvalescentenserum 2c BLAD PA V BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 3S25 ^>e Nederl^_ gehuldigd keer in ^rtclijke hu gevallen aa) ars aan de 1bij hun ten.' |v "^?andSenc vaardig lot der |H;laars in handen der "regeeringstroepen HENDAYE, 1 Sept. (Reuter), dterd Alle moderne wapens zijn ge bruikt op het front voor Irun, waar op het einde van den dag 'de opstandelingen, niettegen Generaal Mola heeft verklaard, dat ae «jpaiaiivjciiiiycii, ijis,i^Sv... „het uur der overwinning" nabij is, staande een hevig bombardement ^rd^t win^r^zo"™" oortduren' Mola van mortieren en veldgeschut, voegde hieraan toe: „Misschien zullen nog niet waren opgerukt. Keer op keer vielen de opstandelingen zeide hij: „Ik geloof niet in de neutra- iaan, doch zij werden door de mi* llte,t d€r natiGS trailleurs van de regecring afge* slagen en de aanvallers moesten zich terugtrekken in hun loop* graven met achterlating van vele dooden en gewonden. Klaarblijkelijk zijn de verliezen van de aanvallers groot er dan van de verdedigers, niettegenstaande het hevig 'bombardement. Ook hadden gevfechten plaats tussohen jacht vliegtuigen van de regeering en bombardeurs van de opstandelin ge)n. De mitrailleurs knetterden, dtf>ch geen enkel vliegtuig werd eergescholen, hoewel een d-riemo- torig vliegtuig van de opstandelin gen blijkbaar beschadigd werd. In het begin van den middag ruk ten vijf op auto's gemonteerde mitrail leurs op langs den weg naar Irun. Zij openden een welonderhouden vuur op <de stellingen van la Puncha. De regee ringstroepen heanlwoonden dit vuur uit een geblindeerden trein en niet mi trailleurs, waarbij zij er in slaagden 'de mitrailleurs cïer opstandelingen te beschadigen. Tanks der opstandelingen hebben eveneens een aanval uitgevoerd langs den weg, die gelegen is in de nabijheid van het kleine fort Fagofain. De artillerie vuurt op het fort San Mar- cial en op Alimda in een rayon van ongeveer 1 K.M. Om 15 uur 30 is ook de artillerie in actie gekomen. Drie regeeringsvliegtui- gen verkenden de stellingen der op standelingen en werden daarbij door hun luchtafweergeschut onder vuur ge nomen. Na de verkenning bleef een der toestellen in de lucht, waar het werd aangevallen door een opstande lingenvliegtuig, echter zonder succes. Het luchtduel wa6 na tien minuten zon 'der eenig resultaat afgeloopen. Even voor het middaguur heeft een bombardementsvliegtuig een succesvolle aanval gedaan op Irun en een bom geworpen, die een dynamiet.depot in de lucht deed vliegen, waardoor aanzien, lijke schade werd aangericht. Van de op Irun geworpen bommen zijn er ook enkele terecht gekomen op het vroegere Jezuïeten klooster, dat thans door de tot het volksfront behoo rend e v'érdedigers wordt gebruikt. •Tot. de'in handen der regeeringstroe pen zijnde gijzelaars, die thans worden overgebracht- naar het gebombardeerde gebied, behoorenv zoo beweert men, be halve de aartsbisschop van Valladolid. ook demonarc,his1i6chc afgevaardigde Maura en de Carlistcnleider Pradera. liet gebied rond de munitie opslag plaats wordt voortdurend hevig gebom bardeerd en het hoofdkwartier der re geeringstroepen schijnt verwoest te zijn De bijzondere correspondent van de ..Paris Soir" bericht uit la Puncha, dat de gijzelaars, welke de regeeringstroe pen in het fort Guaddupe gevangen hielden, naar Irun zijn gebracht. Het gerucht ging, dat als antwoord op het ultimatum van de opstandelingen, de gyzelaars zouden worden gefusileerd. De mannen werden op de plei nen van Irun aan boomen gebon den. Een van hen, de grijze bis schop van Valladolid, verzocht, dat men hein alleen met de voeten en over den borst aan den boom bond. „Laat mijn handen vrij," verzocht hij, „opdat ik God zal kunnen bid den." Te Hendaye konden nog steeds geen nadere gegevens verkregen worden over het aantal slachtoffers en de scha de. die aangericht is door het bombar dement van Irun. Wel is bekend, dat een twintigtal gebouwen vernield zijn en dat het aantal dooden twee bedraagt terwijl verscheidene personen gewond werden. Ook is nipts bekend over het lot van de gijzelaars. Steden gebombardeerd Voor de eerste maal is naar men zegt Burgos door een regeerings- vliegtuig gebombardeerd, waarbij verscheidene slachtoffers zijn geval- len. Uit de berichten, die overal uit Spanje binnenkomen omtrent lucht aanvallen, blijkt, dat Maandag ze ven belangrijke steden gebombar deerd zijn, t.w. Madrid, Irun, Bur gos, Sevilla, Granada, Cordoba en Cadix. Generaal Cabanelias heeft een pro- lest gericht aan het Roode Kruis te C.e- nève. waarin hij verklaart, dat het zie* kenhuis van Burgos, dat duidelijk het roode kruis draagt, door vliegtuigen JUVIIIC hl Uis -V" <-» van de regeeringstroepen is gebombar- Tof in den winter.. Tal van gewonden bij onge» val te Waver (België) BRL'SSEL. 1 September. (A.N.P.) Vandaag heeft zich onder de gemeente Waver een gecompliceerd auto-ongeluk oorgedaan. De heer Dehalloy. wonen de te Yvoer, keerde, met zijn auto uit Brussel huiswaarts, toen hij nabij het z.g. Bois du Prussien op het gebied an Waver in aanrijding kwam met een autobus, welke uit de tegenover gestelde richting kwam en trachtte den wagen van den lieer Dehallov nog te passeeron. De schok was zeer hevig en de heer Dehallov werd zwaar ge wond. Vijf inzittenden van de autobus, die van een tocht naar de Pyreneeën terugkeerde weerden licht gewond. Gen darmes waren spoedig ter plaatse en namen de noodige maatregelen voor de verzorging der gewonden en het vrijmaken van den weg. Terwijl zij hiermede bezig waren, naderde in groot© vaart de Nederland- sche auto van don heer B., oud 66 Jaar jaar en wonende te Breda, die zelf zijn wagen stuurde. Ilii reed op den groep in, tengevolge waarvan twee gendarmes vrij ernstig werden gewond en drie andere personen eveneens be trekkelijk zware venvondintren bekwa men. In allerijl moesten de gekwet sten naar het ziekenhuis worden ver voerd. Dg heer B verklaarde, dat hij de door de gendarmes gegeven teekens niet heeft opgemerkt en daarom is doorgereden, welke verklaring alles zins aannemelijk schijnt te zijn. aange zien na onderzoek zou zijn gebleken, dat een andere auto voor hem uitreed, welke het hem onmogelijk maakte eventueele teekens waar te nemen. De Hongaarsche minister# president Goemboes tij# delijk vervangen door Daranyi BOEDAPEST, 1 Sept. (Reuter. Mi nister-president Goemboes heeft zich hedenochtend vergezeld van zijn ge neesheer naar kasteel Godoio, de ver blijfplaats van regent Horthy begeven. Na het onderhoud, dat anderhalf uur duurde, keerde Goemboes naar Boeda pest terug, waar hij een zitting van het kabinet presideerde. Na de bijeenkomst van den minister raad, had de ministerpresident een on derhoud met den voorzitter van de Ka mer. Sztranyavszky. Nader wordt gemeld, dat de minister van landbouw. Daranyi, die reeds in Juni en Juli minister-president Goem boes verving, is aangewezen als plaats vervanger van Goemboes gedurende diens afwezigheid. Hierdoor is een mi nister-crisis voorkomen, tenminste voor het oopenblik. De regent behoeft zich thans niet. uit te spieken voor de eene of andere partij. Minister-president Goemboes. wiens gezondheidstoestand veel te wenschen overlaat, zal Donderdag of Vrijdag naar een sanatorium in de omgeving van München vertrekken. HET MIJNONGELUK IN BOCHUM BOCHUM. 1 Sept. (D.N.B.-A.N.P.) - Vanmiddag is men er in geslaagd het stoffelijk oxersehot van nog een ver cngelukt mijnwerker te bergen, zoodat het totaal aantal slachtoffers tot 26 ge stegen is. De teraardebestelling der ver ongelukten zal vermoedelijk Donderdag middag geschieden. Voor de koffietafel Roereieren in schelpen. Bereiding: 5 heele eieren, 2 eierdooi ers, 2 d.L. slappe bouillon, zout, peper, 100 gr. gekookte zalm (of andere visch) wat gehakte peterselie, paneermeel. Verdeel de visch in kleine stukjes. Vermeng ze met alle overige ingrediën ten (een klein beetje boter apart hou den). Verdeel deze roer-ei-massa in de scherpen en strooi er paneermeel over en plaats de schelpen pl.m. 5 minuten in een heeten oven, zoodat er een bruin korstje op zit. Voor de middagtafel Runder biefstuk. Gebakken aardappelen. Andijvie Zoete macaronischotel. Bereiding: 1 L. melk, 150 gr. macaro ni, 70 gr. suiker, 75 gram krenten of rozijnen, 40 gr. boter, zout, paneermeel. Breng de melk met een tikje zout aan de kook en Iaat de gebroken maca roni daar onder af en toe roeren in gaar koken (c.a. Vk uur). Laat de goed gewasschen krenten of rozijnen pl.m. '/i uur meekoken. Houd 15 gr. boter en suiker apart en roer het overige gedeel te door de massa. Breng het mengsel over in een vuurvasten schotel. Strooi er de rest van de suiker vermengd met paneermeel overheen. Verdeel. de rest van de boter in kleine stukjes over den sc-hotel. Zet het gerecht in een war men oven en laat er vlug een bruin korstje opkomen. Nieuw Zeeland stelt voor een plebisciet te houden over het vraagstuk der sancties GENEVE, 1 Sept. (Reuter.) Maan dag is de laatste dag. dat het secreta riaat-generaal van den Volkenbond nog voorstellen tot hervorming van den bond in ontvangst kan nemen. Al leen \an Frankrijk, Sovjet-Rusland, Ar gentinië, Urugay en Nieuw Zeeland zijn voorstellen ontvangen. Nieuw Zeeland stelt voor, dat alle staten, leden en niet-leden van den bond onmiddellijk een plebisciet orga- niseeren over de volgende beide pun ten: Is het volk bereid automatisch en onmiddellijk deel te nemen aan sancties, voorzien bij artikel 16 van het Volkenbondspact tegen lederen staat, die door den Raad ol de Vol kenbondsvergadering wordt geken merkt als een aanvaller? Moeten in dit geval de legers van de staten onmiddellijk en automa tisch ter beschikking van den Vol kenbond worden gesteld? De minister van buitenlandsche za ken van Letland, Munters, deelde mede, dat zijn regeering geantwoord heeft op het verzoek van den secretaris-gene raal van den Volkenbond, om voorstel len in te dienen tot hervorming van den Bond. De regeering van Letland acht den opbouw van het Volkenbonds pact van dien aard, dat een wijziging niet noodig is. Men moet alles doen om het aantal leden van den Bond te verhoogen en verder moet vermeden worden, dat de militaire sancties wor den verzwakt. Den dag der heropening van het Parlement LONDEN, 2 Sept. (D.N.B.-A.N.P.). In de door de werkloosheid in het bij zonder getroffen mijndistricten van Zuid-Wales wordt op het oogenblik een z.g.n. „hongermarsch" naar Londen op touw gezet, welke ten uitvoer zal wor den gelegd, op den dag der heropening van het Engelsche Parlement. Tege lijkertijd zullen dan werkloozenstoeten uit andere deelen van het land naar d hoofdstad optrekken. Volgens de „Daily Worker" is Zater dag te Cardiff een desbetreffend be sluit genomen. Volgens een bericht, dat .de Matin" langs indirecten weg uit Moskou heeft ontvangen, zou de voorzitter van den raad van Volkscommissarissen, Molo- tof, zijn geschorst. Ook hij zou dus val len als slachtoffer van de „zuiverings actie". EDEN ONGESTELD LONDEN, 1 Sept (Reuter.) Eden is gisteren te Londen teruggekeerd. Hij i9 licht ongesteld en zijn geneesheer schreef hem voor zijn kamer te hou den. Hij kon dus niet tegenwoordig zijn bij het vertrek van de Egyptische dele gatie uit Londen. POLITIE VLIEGTUIG VERONGELUKT NEW YORK. (A.N.P.). Een politie- vliegtuig is bij Belmore (Long Island) verongelukt. Drie personen zijn om het leven gekomen. zullen Uw kinderen zeggen en ge kunt ze gerust hun gang laten gaan. Voltanamelk is gezond, lekker en ook volkomen onschadelijk. Het moderne Voltana apparaat alleen bij ons in gebruik behandelt de melk zoo, dat ze aan alle wettelijke eischen voldoet. Bestelt U spoedig 'n PROEFFLESCH Londen de zetel der conferentie LONDEN', lSept. (N.N.B./A.N.P.) In toonaangevende Engelsche kringen verduidt, dat zich tot nu toe elf staten bereid hebben verklaard vertegenwoor digers te zenden naar de conferentie der internationale commissie, welke de maatregelen zal controleeren in ver band met de niet-inmengingsovercen- komst De juiste datum, waarop de commis sie haar werkzaamheden zal beginnen, is nog niet vastgesteld. Alleen staat reeds vast, dat Londen de zetel der conferentie zal zijn. Adhaesiebetuigingen zijn ontvangen van de regeeringen van Engeland, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Albanië, Oostenrijk, Polen, België, Bulgarije, Turkije en Letland. Er is nog geen enkel ongunstig ant woord ontvangen. Men verwacht de aanvaarding der desbetreffende voorstellen door de an dere Europeesche mogendheden, met inbegrip van Duitschland en Rusland. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat de bedoelde commissie niet geheel zal kunnen worden samengesteld, voor dat te Londen en Parijs een grooter aantal adhaesies zijn ontvangen. De gemeenschappelijke commissie zal in hoofdzaak de volgende taak hebben: 1. Uitwisseling van inlichtingen inzake de maatregelen, welke voor de ten uitvoerlegging van het niet- inmengingsverdrag zijn genomen. 2. de gedachtenwisseling over alle verdere problemen welke zouden voortvloeien uit de ontwikkeling der aangelegenheid, o.m. over de vraag of op de beide strijdende par tijen een beroep zal worden gedaan den oorlog op meer humane basis te voeren. BOEKAREST. 2 Sept. (Reuter A N.PA. Tatarescoe heeft Titoelescoe aangebo den voort" te gaan Roemenie te verte genwoordigen in den Volkenbond. Het anwoord van Titoelescoe is nog niet ontvangen. PARIJS, 2 Sept. (Reuter). De rech ter van instructie heeft den hoofdre dacteur van het blad „Action Francai se" in staat tan beschuldiging gesteld wegens het puhliceeren van onjuiste berichten in het nummer van J Aug. j.l. NEW YORK, 2 Sept. (Stefani-A.N.P.). Ghamberlin bereidt een stratosfeer- vlucht van Amerika naar Europa voor. Hij zal door zijn vrouw worden verge zeld. KROCH VERDUISTERDE EEN MILLIOEN FRANC BORDEAUX, 2 Sept. (Reuter). Ten aan-zien van de oplichtingsaffaire Kroch werd Maandag op het paleis van justitie medegedeeld, dat het ge noemde bedrag van honderden millioe- nen overdreven is. Toch is de Fransche staat door hem benadeeld voor een mil- lioen franc. EEN REMBRANDT ONTDEKT? PRAAG, 2 Sept. (A.N.P.) Gisteren is in het dorp Kladno een schilderij ontdekt, welke wellicht door den groo- ten Nederlandschen meester Rembrandt is geschilderd. Het schilderstuk was geborgen op een zolder en kwam voor den dag in verband met een regeeringsorder, dat voor de bescherming van aanvallen uit de lucht alle rommel van dc zolders moest worden geruimd. OOSTENRIJK VERSTERKT BEWAPENING WEEN EN, 2 Sept. (Reuter). Vol gens het Weltblatt zullen openbare col lectes worden georganiseerd, teneinde den bouw van vliegtuigen mogelijk te maken. Volgens onbevestigde geruchten zou de Bondsregeering \oornemens zijn bin nenkort een binnenlandsche leening te plaatsen, om de versterking der bewa pening te financieren. PROTEST VAN AMERIKAANSCHE JODEN NEW YORK, 2 Sept. (Reuter/A.N.P.) Twintig joodsche organisaties, die twee millioen Amerikaansche joden zeggen te vertegenwoordigen, hebben een pro test tegen de Britsche politiek in Pale stina bij Cordell Huil, den Ameri- kaanschen staatssecretaris, ingediend. Volgens het Joodsche telegraaf-agent- schap beschuldigt het protest de Brit sche regeering er van verantwoordelijk te zijn voor liet voortduren der onlus ten. GENEESKUNDIGE BRIEVEN De ziekteverwekker nog niet vastgelegd en aangetoond Kinderverlamming In sommige dagbladen is dezer dagen de mededeeling verschenen, dat de epi demie van de ziekte van Heine M e- din in Zweden zich nog steeds uit breidt. Daarmede wordt wederom eens de aandacht gevestigd op een zeer merkwaardig ziektebeeldwaarvan reeds veel bekend is geworden in de afgeloopen jaren, doch waarvan daar naast nog vele onderdeelen met een sluier van geheimzinnigheid zijn om geven. Deze merkwaardige ziekte, naar de oorspronkelijke beschrijvers de ziekte an Heine Medin, in het Hollandscli kinderverlamming en naar de plaats waar de afwijkingen optreden poliomye litis acuta anterior genoemd, is een in fectieziekte welke voornamelijk ontste kingsprocessen in bepaalde gebieden van ruggemerg en liersnen geeft. Het absolute bewijs, dat hier inder daad sprake is van een infectieziekte, is nog niet geleverd, aangezien liet tot nu toe niet is gelukt den levenden ziekteverwekker vast te leggen en aan te toonen. Desondanks kon er weten schappelijk niet aan worden getwijfeld, dat hier een specifieke levende ziekte kiem in het spel is en dat de essentieele kinderverlamming dus werkelijk een besmettelijke ziekte is. Vermoedelijk zijn de ziekteverwekkers veel kleiner dan de meer gangbare bacteriën. Zulke extra kleine micro-organismen noemt men „ultra-virus." Wanneer men de handboeken van een twintigtal jaren -geleden er op naslaat, vindt men ten aanzien van de wijze van overbrenging van deze ziekte een groot aantal moge lijkheden. waarbij ook vliegen en be paalde huisdieren genoemd worden. Zoo heeft o.a. Rosenovv in September 1012 op een congres in Washington medege deeld dat een bepaalde stalvlieg de ziekte kon overbrengen. Apen, die deze ziekte hadden verkregen, liet hij door deze vliegen steken en dan konden deze vliegen de ziekte op andere apen ove brengen. De ziekteverwekker Rosenow meende in 1916 ook den ziekteverwekker te hebben gevonden. Nog steeds komt hij hiervoor op, doch andere onderzoekers hebben zijn ont dekking niet bevestigd en zeer waar schijnlijk is de door hem beschreven Ziékt©kiem dus de verwekker niet Andere onderzoekers, n.l. Flexner en Noguchi, hebben bepaalde lichaampjes kunnen kweeken reeds in 1913 die de ziekteverwekkers kunnen zijn Deze lichaampjes kan men in rugge merg en hersenen, doch evenzeer in neus- en keelslijm opsporen. Hier liei ook de sleutel van cle vermoedelijke wijze van overbrenging. Men heeft op verschillende wijzen kunnen aantoonen dat gezonde personen met ziek besmet telijk keelslijm als een ketting de eene zieke met den volgenden zieke verbindt. Men neemt aan, dat in dc omgeving van een zieke verscheidene gezonden met besmettelijk keelslijm rondloopen. Dat deze smetstofdragers niet ziek wor den, wijst er op. dat de vatbaarheid voor deze ziekto in het algemeen niet groot is. Neemt onder ten deele onbe kende oorzaken deze relatieve onvat baarheid of weerstand af, hetzij doordat menschen en kinderen slapper worden, hetzij doordat de ziektekiem kwaad aardiger is geworden, dan kunnen ir een bepaalde streek verscheidene per sonen ziek worden. Dan treedt dus een epidemie op. zooals thans weer in Zwe den het geval is. Epidemie Zulk een epidemie is in ons land voor het eerst met zekerheid in 1909 te Leiden en omgeving geconstateerd. Langzamerhand nam daarna het aan tal waargenomen gevallen toe, meestal met geringe getallen per jaar, doch in 1929 trad in ons land een echte epide mie op met 507 vastgestelde gevallen. Buiten Nederland traden aan liet eind van de vorige eeuw zulke cpidemien vooral in Scandinavië op met, een be trekkelijk klein aantal ziektegevallen om aldaar in 1905 voor het eerst in grooter aantal gezien te worden, met meer dan 100 gevallen. Na 1908 trad in Duitschland (in het Rliijngebied en in West fa len) een epidemie op met meer dan 2000 zieken en sindsdien laat deze ziekte Europa noch Amerika met rust. Jaren met een klein aantal ziektege vallen worden plotseling afgewisseld door jaren met veel grootere ziekte cijfers. Men krijgt ongetwijfeld den in druk dat deze ziekte in toenemende mate de menschheid bedreigt. In het ruggemerg De voornaamste plek waar de ziekte zich in het aangetaste lichaam ontwik kelt is het ruggemerg. Snijdt men. het ruggemerg dwars door en onderzoekt men dit nader, dan vormen de plekken van grijze stof waarin zich dus de cellen bevinden een eigenaardige vlindervormige figuur, waarin men links en rechts een voorste hoorn en een achterste hoorn kan onderscheiden. Zonder nu op verdere bijzonderheden dieper in te willen gaan. is nu het merkwaardige van de essenlieele kin derverlamming. dat de ziekelijke afwij kingen speciaal op bepaalde hoogten in de voorste horens van het rugge merg gevonden worden, al kan men dezelfde afwijkingen herhaaldelijk, ook elders in het lichaam waarnemen. In de voorhorens van het ruggemerg liggen vooral de zenuwcellen die de functie van ons willekeurig spierstelsel regelen. Worden deze cellen dus door de ziekte van Heine Medin vernietigd, clan kunnen de spieren niet meer wer ken: m.a.w. dan treden de spierverlam- mingen op, waaraan de ziekte haar Nederlandsche benaming heeft te dan ken. Verlamming Aangezien een vernielde cel niet te vervangen is, is als regel een verlam ming dus ook min of meer blijvend. Het hangt nu geheel van de plaats in het ruggemerg af b.v. hooger of lager welke spieren verlamd kunnen zijn in een bepaald geval. Herstelt de zieke en dit is gelukkig in een zeer groot percentage het geval dan herinnert de verlamming van een arm of been, meestal slechts van enkele spieren van arm of been, voortdurend aan het ver leden. Verschillende ortliopaedische maatregelen zijn dan mogelijk om de schade tot een minimum terug te brengen. Jonge kinderen schijnen het meest vatbaar. Ze worden dan meestal plot seling ziek met koorts. Treden eenmaal verlammingen op, dan is de diagnose natuurlijk mei zekerheid te stellen. Voor dien tijd is het als regel buiten gewoon moeilijk de oorzaak van de ziekteverschijnselen vast te stellen. Het is van het grootste belang zoo vroeg tijdig mogelijk deze ziekte te herken nen, omdat de moderne behandelings methode mits vroegtijdig toegepast uitzicht biedt op successen, welke vroe ger niet le boeken vielen. T egengifien We hebben reeds meermalen de ge legenheid gehad, in vroegere brieven, er op te wijzen dat bij verschillende infectieziekten giftstoffen aanleiding zijn tot de vorming van tegengiften of antitoxinen. Bij de poliomyelitis kan men den ziekteverwekker nog niet kweeken en kan men dezen weg dus niet inslaan ter breiding van sera of vaccins. Maar liet serum van een herstellenden of herstelden patiënt biedt dezelfde gunstige mogelijkheid. De beoordeeling van het resultaat van de behandeling met zulk reconvafescentenserum is uiterst moeilijk. Men ontkomt echter niet aan den indruk dat er gunstige werking van uitgaat. Dp gevreesde verlammingen schijnen minder vaak op te treden en minder uitgebreid te zijn, vooral indien men deze behande ling vroegtijdig genoeg toepast. Daar naast komen nog enkele behandelings methoden voor, die ik niet nader zal bespreken. Overzien wij nog eens het geheel, 'dan valt bij deze ziekte dus op. dat de kin derverlamming in langzaam toenemen de mate schijnt op te treden, dat. de ziekteverwekker nog niet volledig he kend is, doch dat het desondanks moge lijk is door inspuiting van reconvales centenserum met goede kans op succes moderne wegen van behandeling in te slaan. P. N. N. Buitenlandse!) Weeroverzicht Medegedeeld door het K.N.M.I. te ds Bilt. De Oceaandepressie drong verder Oostwaarts door. thans worden baro meterstanden onder 755 mm. op Ierland aangetroffen. Over de Britsche eilan den viel, onder depressie-invloed, reeds hier en daar matige regen. De toevoer van lucht uit Zuidelijke tot Zuid-Wes telijke lichtingen had temperatuurstij ging tengevolge. Een kleine kern van hoogedruk ligt thans over Zwitserland en Züid-Duitschland. Deze breidt zich Oost- en Noordoost waart s uit, tenge volge van de stijgingen die aan den achterkant van do Finsche depressie optreden. Cher Scandinavië. Noord-Oost- Duitsohland. Polen en de Randstaten bleef de vrij krachtige Noordelijke tot Noord-Westelijke wind nog aanhouden, waardoor verdere afkoeling optrad. 0\er ons land en omgeving had het windstille weer een daling van de morgen t empera t uur tengevolge. Voor de toekomstige weersomstan digheden is het van belang, dat de Westelijke depressie steeds verder naar onze omgeving doordringt, waardoor de regenkansen toenemen. T> zou Je nooit gevraagd hebben om mee te gaan rlsschen, als Ifc geweten had dat je zoo verzot op dia stomme bezigheid was". 'London Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2