Prieto is zeer z wij gzaam LAATSTE BERICHTEN Een ministerie Deuitwijz ingi kwestie J De burgeroorlog in Spanje $4 yerhevigde actie op breeden basis? Salaajar gearresteerd DE WAPENLADING van de Saneta Maria Het schip nog steeds in Antwerpen LASSCHER GEDOOD BIJ ONTPLOFFING ACADEMISCH GEVORMDE VROUWEN B. SCHOOLEMAN Vertrekplan gehandhaafd BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WERELDGEBEUREN De vraag is wat de po: gingen en plannen van de andere mogendheden voor effect zullen hebben DE verschrikkelijke burgeroorlog in Spanje woedt in onverminderde hevigheid voort. Het schijnt, dat de laatste dagen op vrijwel alle fronten een verhevigde actie is ingetreden. Voor al aan de zijde der opstandelingen is de actie in felheid toegenomen, en wie de recente berichten objectief met el kaar vergelijkt, moet tot do conclusie komen, dat ae insurgenten op meer dan één front successen kunnen boeken. De grootere geoefendheid van hun militaire troepen, zoowel als dc betere bewape ning missen hun effect niet. Volgens vrij betrouwbare gegevens mag men aannemen, dat driekwart van het Iberi sche schiereiland op het oogenblik in handen is van de rechtsche groepen, terwijl de regeering nog slechts over één kwart beschikt. Ziet dit erop 't eerste gezicht voor de regeering wanhopig uit, bij na dere beschouwing komt dit feit in een ecnigszins ander licht te staan. Immers, juist dat ééne kwart behoort tot het rijkste en dichtst bewoonde ge- dpelte van Spanje, terwijl de andere driekwart veelal bestaan uit gebieden, die schraal zijn aan opbrengst en arm aan bevolking. Gemakkelijk hebben ook de opstande lingen het zeker niet. De gebeurtenissen loopen wel eenigszins anders dan zij zich van den beginne hadden voorge steld, en zij door hun radio het nog veelal plegen voor te stellen. De berich ten, die zij met behulp van schetterende luidsprekers de wereld inzenden, ple gen niet van eenigen overmoed in het doen van voorspellingen vrij te zijn. Wanneer men hun aanvankelijke mede- deelingeu had mogen gelooven zou Irun allang in hun handen gevallen zijn, het geen intusschen nog steeds, dank zij een hardnekkigen tegenstand van de regee- ringstroepen, niet het geval is. Het tragisch beeld van de uit die stad ge vluchte bevolking, die met pak en zak vertrokken is om 'een goed heenkomen te zoeken op Fransch grondgebied, her innert ons Hollanders onwillekeurig aan de gebeurtenissen in het najaar van 1914, toen Antwerpen werd bescho ren en de havenbevolking, troosteloos en ontredderd, bij de Hollandsche buren heul en onderdak zocht. Wie de her innering aan die dagen wil opscherpen, beschouwe nog maar eens de beroemde platen, waarin Leo Gestal de vlucht uit België vereeuwigd heeft. Onnoemelijke wreedheden worden dag aan dag in Spanje voltrokken, die met het woord „beestachtig" niet te scherp zijn getypeerd. Voor het meerendeel hebben deze berichten betrekking op hetgeen door de 100de troepen en de anarchistisch-gezinde bevolking in be paalde steden gebeurt, maar men kan er van verzekerd zijn, dat ook aan de andere zijden korte metten worden ge maakt. De meeste vluchtelingen verkla ren tenminste, dat zij hun sympathie voor beide groepen hebben verloren. Wanneer men de gruweldaden, die zich dagelijks opstapelen, vergelijkt met het beeld dat de befaamde Fransche revo lutie opleverde, dan krijgt men den in druk, dat deze laatste, gebeurtenis een pastoraal schimmenspel is geweest bij wat de recente geschiedenis in Spanje te zien geeft. Enkele symptomen zijn er die doen vermoeden, dat men in Spanje zelf hier en daar tot bezinning komt. In Barce lona b.v. hebben de linksche extremis ten begrepen, dat het met de terreur uit moet zijn, en het is te hopen dat ook elders die bezinning intreedt. Vol gens sommige oorlogscorrespondenten raken dc roode milities er meer en meer van doordrongen, dat hun zaak alleen de overwinning zal kunnen bchaen, in dien ook in deze gelederen orde en disci- pline hun intree doen, en wat tot dus ver theatrale geestdrift was, zich omzet in taaie volharding en werkkracht, die bij de Spaansche arbeiders tot dusver geen algemeen goed zijn. Dc buitenwereld wacht intusschen met spanning af, wat de plannen tot non-interventie, die vaste vormen zijn gaan aannemen, in werkelijkheid zul len opleveren. De meeste staten, die over dit punt gepolst zijn, hebben een gunstig antwoord toegezegd, maar nog lang niet alle. En het feit, dat Mexico openlijk wapens levert aan de Spaan sche regeering, wekt angstige vermoe dens t.a.v. bet welslagen van dit pogen, dat bet vredelievende deel van onze be schaafde wereld met zooveel warmte heeft begroet. Voorts doen hardnekkige geruchten de ronde, dat er in St. lean de Luz pogingen loT het verkrijgen van een wapenstilstand in *t werk worden ge stold, doch deze geruchten worden even stelselmatig tegengesproken als zij weer opduiken. Tenslotte vraagt men zich af wat de leden van het Volksfront, die naar Pa rijs zijn gereisd, hier vóór-hebben. Het 'verbaast geenszins, dat dc rechtsche pers in Frankrijk deze dame en heeren niet met genoegen ziet komen. Zij stelt aan de regecring zelfs de vraag of het niet met haar beginsel van non-inter ventic in strijd komt, dat zij deze Volks- fronters rustig laat betijen en niet een- twee-drie het land uitzet. WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 Mexico is bereid wapens te leveren 'aan de Spaans sche regeering MADRID, 2 September (Havas' A.N.P.). De vroegere socialis tische minister Prieto, heeft een vertegenwoordiger van Havas ont vangen. Na met betrekking tot een verwonding van den Franschen journalist aan het front van Estra- madura te hebben verklaard, dat deze gelukkig van weinig ernsli- gen aard was, bleef Prieto hard nekkig zwijgen, toen de correspon dent hem eenige vragen stelde aangaande den militairen toestand. Slechts bij het noemen van den naam Bilbao zeide hij, dat Maan dag tweo driemotorige vliegtuigen der opstandelingen een in het droogdok ter reparatie liggenden onderzeeër hadden aangevallen. De aanval werd echter afgeslagen en de vijandelijke vliegtuigen ontkwa men zonder schade te hebben aan gericht. In antwoord op een vraag van den correspondent aangaande de geruchten omtrent een a.s. hervorming van het ministerie, verklaarde de socialistische leider, dat Giral 6tappen had gedaan tot wijziging van het tegenwoordige ministerie, waardoor dit een breederc basis zou krijgen door de intrede van verscheidene persoonlijkheden der par tijen van het volksfront die tevoren niet in de regeering waren vertegen woordigd, t.w. de socialisten, de com munisten en de baskische nationalis ten. Ilij voegde er nog aan toe, niets bepaalds te weten aangaande cle mo gelijke toewijzing van een ministerie zonder portefenulle aan een vertegen woordiger van de nationale arbeids- confederatie. Hij meende echter eer der, dat er uit deze organisatie een commissie zou worden gevormd ter raadpleging door de regeering. Te Gibraltar aangekomen vluchtelin gen verklaren, dat de opstandelingen tich thans op minder dan 3 mijl af- •tands van Malaga bevinden. De uitwijkelingen zijn van meening dat de stad zich spoedig zal moeten overgeven. Zij zeggen dat vliegtuigen der opstandelingen Malaga met- bom men hebben bestrooid, tengevolge waarvan het vliegveld en tal van ge bouwen in brand staan. De ontstelde bewoners hebben zich naar de haven begeven om te trachten aan boord van schepen een goed heen komen te zoeken. Twee kanonneerbooten der regeering hebben getracht troepen te ontschepen bij La Linea aan de oostkust, doch zij zijn daarin niet geslaagd, daar een af- deeling fascisten naderde. Er zijn drie slachtoffers tc betreuren, o.a. een jon gen van negen jaar. De luchtmacht der Regeering heeft Sevilla, Granada, Cadix en Cordoba ge bombardeerd en aanzienlijke schade aangericht op de vliegvelden. Volgens het hoofdkwartier der re geringstroepen aan het front in Ara gon staat Huesca op het punt door d( regeeringstroepen te worden bezet. De opstandelingen zouden in eenige bui tenwijken zijn teruggedrongen. Oudsminister Salazar gearresteerd De vroegere minister van bin- nenlaandsche zaken, Alonso Sala- zor is gearresteerd door de regee ring en opgesloten in de modelge vangenis te Madrid. Een speciale rechter is benoemd de instructie tegen hem te voeren. Hij wordt be schuldigd met de opstandelingen te heulen. Betooging voor het Nas tionaal Paleis in Madrid Het ministerie van binnenlandscho zaken te Madrid heeft medegedeeld, dat voor het nationaal paleis een groote demonstratie heeft plaats gehad. De jeugdgroepen der partijen van het volksfront, de volksfront-militie, cara biniers, en stoottroepen namen er even als een groote menigte aan deel. De regeering, die in het gebouw van den zetel van den ministerpresident verga,- derde, verscheen op het balcon en 6loeg bet défilé gade. Zij werd luide toege juicht en cr werd geroepen: „Zij ko men er niet door". Te Madrid wordt een revolutionair gerechtshof gevormd, dat bestaat uit drie beroepsrechters, vier vertegen woordigers van de links-burgerlijke partijen en 7 vertegenwoordigers van socialisten, communisten en anarchis ten. Voor deze rechtbank zullen alle „volks- en staatsvijanden" terecht staan. Op de vonnissen van dc recht bank is geen beroep mogelijk. Het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt van betrouwbare zijde, dat waarschijnlijk reeds honderden Stier- markensche werkloozen, hoofdzakelijk mijnwerkers en hoogovenarbeiders voor de Spaansche volksfrontmilitie aange worven zijn. Een onderzoek zou hebben uitgewezen, dat agenten uit Tsjecho- Slowakije naar Stiermarken zijn geko men om voor de volksfrontmilitie ge gadigden aan te werven. Geen Brit sche onder, danen meer naar Spanje Het Engelsche kabinet zou in zijn heden te houden zitting maatregelen overwegen teneinde te voorkomen, dat Britsche onderdanen dienst nemen bij de strijdende partijen in Spanje. Indien, aldus meldt de „Mornin; Post" hieromtrent, de juristen van de kroon geen oplossing weten om dit t bereiken, is het waarschijnlijk, dat het kabinet zal overwegen, het parlement bijeen te roepen, om een nieuwe wet tot dit doel af te kondigen. De Britsche gezant te Lissabon heeft van de Portugeesche regeering de ver klaring ontvangen,* dat Portugal het embargo op wapenen en munitie naar Spanje zal toepassen Mexico levert wapens aan Spaansche regeering President Cardenas van Mexico heeft in de openingszitting van het federale congres o.m. medegedeeld, dat de Spaansche ambassadeur vergunning heeft gevraagd voor de levering van wapens door Mexico aan Spanje. De Mexicaansche regeering heeft «lit verzoek ingewilligd. Cardenas moet hebben medegedeeld, dat de Spaansche regeering in de ha ven van Vera Cruz 20.000 geweren en 20.000 geweerpatronen ter beschikking zijn gesteld. Bekende vliegers aan de zijde van Franco De Spaansche vlieger Juan Pumbo. bekend door zijn Oceaanvluclit, is te Sevilla aangekomen, om zich aan de zijde der opstÊundelingen te scharen. Een andere Spaansche vlieger, Ra mon Franco, die thans te New York verblijft, heeft, telegrafisch aan gene raal Franco, die oen broer van hem is, medegedeeld, dat bij naar Spanje komt, om aan de zijde der opstande lingen te strijden. Voorwaarden voor verscheping ANTWERPEN, 2 September (A.X.P.) Wij hebben destijds melding ge maakt. van het geblokkeerde oorlogs materiaal, dat de Antwerpen inge scheept was aan boord van de stoom boot Sancta -Maria en bestemd was voor den Negus doch niet meer kon worden afgeleverd daar de Italiaansch- Abessijnsche oorlog inmiddels was ge ëindigd. Wij hebben ook gemeld dat de Sanc ta Maria teruggekeerd was en dat de lading oorlogsmateriaal te Lillo in de Schelde in lichters was ontscheept, in afwachting van een andere bestem ming. in Augustus is de Engelsche stoom boot Stanmore groot 517 ton, komende van Rotterdam te Antwerpen, gearri veerd, orn het oorlogsmateriaal aan boord te nemen. De douane verzette zich hiertegen, waarop het schip op 15 Augustus naar Terneuzen terugkeerde om op 17 Augustus weder te Antwerpen te arri- veeren. Door de eigenaars waren in middels stappen gedaan bij de Bel gische regeering om de voorwaarden tc vernemen, waaronder het oorlogs materiaal zou mogen worden overgela den. Deze voorwaarden zijn thans bekend en luiden als volgt: Deze voorwaarden zijn thans be kend en luiden als volgt: 1. Te Antwerpen mag worden over geladen, indien de zending teruggaat naar het land van oorsprong, t.w. naar Finland. 2. Aan boord van het schip zal een begeleider de reis meemaken, die over de reis verslag zal moeten uitbrengen. 3. Door de verzenders moet. vooraf een borgstelling worden gestort ten bedrage van de totale waarde van het oorlogsmateriaal, zijnde 4 millioen franken. Men gelooft niet. 'dat het schip on der deze omstandigheden spoedig zal vertrekken... STEUN AAN BOTERMARKT In de Staatscourant van Dinsdag is opgenomen de „crisis-aankoopbeschik king 1936 (boter)". Krachtens deze beschikking zal uit het Landbouw-crisisfonds tot steun aan de markt voor boter ter beschikking gesteld worden van de Ned. Zuivel cen trale een bedrag van ten hoogsto f 650.000 voor gedane aankoopen of nog in 1936 te verrichten aankoopen van boter op de markten te Delft, Gulpen, Leiden, Middelburg en Purmerend. in dien de boternoteering op de markten 3 cent of mer daalt beneden de alsdan geldende commissienoteering voor Ne- derlandsche boter, vermeerderd met. de alsdan geldende boterheffing, en de Zuivercentrale aankoop dier boter noo- dig oordeelt. ONSCHULD NOG TIJDIG AAN HET LICHT GEKOMEN NEW YORK, 2 September. De arbei der Guy Lagley is. nadat hij drie jaren lang in de doodencel van de strafge vangenis van Noord Carolina was op gesloten geweest in afwachting der te rechtstelling door den gouverneur van den staat begenadigd, daar zijn on schuld is komen vast te staan. De man was er van beschuldigd, medeplichtig te zijn geweest aan moord en was des wege ter dood veroordeeld. 25 minuten voor het doodvonnis zou worden vol trokken. is zijn onschuld komen vast te staan! In deze drie j'aar heeft Legley 22 me degevangenen naar den electrischen stoel zien vertrekken.... BELAGER VAN RIJWIELPLAATJES GEGREPEN BOSKOOP, 2 Sept. Een snelfoto graaf zonder vaste woonplaats zekere P. v. d. M„ heeft gisteren, toen hij in beschonken toostand verkeerde, een rijwielplaatje afgerukt van een fietst die tegen een huis aan dc Zijde stond, De eigenaresse, die zag wat er gebeur de, holde naar buiten en wist door hulpgeroep de aandacht van voorbij gangers te trekken. Na een korte jacht was de man gegrepen en aan de politie overgegeven. Toen v. d. M. op het politiebureau werd gefouilleerd kwamen uit zijn zakken nog vijf gestolen plaatjes te voorschijn, terwijl hij op zijn eigen fiets een valsch rijwielbelastingmerk bleek te bezitten. De aangehoudene is een goede be kende van de politie. Hij heeft reeds P/j jaar gevangenisstraf achter den rug voor verschillende kleine diefstal len. PSEUDO-INGENIEUR HAARLEM, 2 Sept. De Haarlem- sche rechtbank heeft thans den 41-jari- gen A. M. uit Haarlem, die in bét be gin van dit jaar fallooze pensionhoTÈl- sters in vrijwel alle deelen des lands heeft opgelicht, door zich uit te geven als ingenieur van den Rijkswaterstaat, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. Dc eisch was 2K jaar gevange nisstraf. VOERMAN VERONGELUKT TERNEUZEN, 2 Sept. Bij het ver voeren van mest kwam de ongeveer 40-jarige gehuwde landarheidpr P. de Jonge, wonende te Hoek (Zeeuwsch Vlaanderen) van den wagen te vallen, waarna eon der wielen den man over het hoofd ging. Do dood trad vrijwel onmiddollijk in. DOODELIJKE AANRIJDING ROTTERDAM, 2 September. Gis teravond om 8 uur is op den Gusto- weg bij Schiedam een man door een vrachtauto aangereden en gedood. Dc identiteit van het slachtoffer was niet bekend. TWEE JONGENS UIT ZEE GERED VGRAYENHAGE, 2 September. Gistermiddag ongeveer 2 uur, zijn bij golfbreker 26 in Kijkduin 2 j'ongens van 15 jaar, die zich te ver in zee hadden gewaagd cn in levensgevaar verkeerden, door twee leden van dc Haagsche reddingsbrigade gered en behouden aan het strand gebracht. EXAMENS AMSTERDAM, 2 September. Bij het gister gehouden examen voor het politiediploma van den Algemeefien Ne- derlandschen Politiebond werden 163 candidaten geëxamineerd. Hiervan werden 101 afgewezen. Het diploma met aanteekening verwierven o.m.: II. Klein, Hilversum; L. J. J. Dis- sevelt, Hilversum; P. Wiersma, Hilver sum; W. II. Rehorst, Ilihersum; A. J. Aartsén, IJsolslcin. Het gewone diploma verwieren o.m.: IC. de Vrij, Hilversum; W. H. Balle- goyen cle Jong, Hilversum; G. de Leeuw, Hilversum; B. J. van der Veen, Hil versum; J. Postma. Hilversum; A. Sal- verda, Hilversum; H. Stuitje, Hilver sum; J. H. Oost, Hilversum; G. J. Asr sink, Soest. WESEMAN TOT DRIE JAAR VEROORDEELD BAZEL, 2 Sept. (Reuter-A.N.P.)' In hooger beroep is het vonnis van drie jaar gevangenisstraf, waartoe Hans Weseman, die den Duïtschen emigrant Berthold Jacob beeft ontvoerd, beves tigd. METEOROLOGISCH STATION OP IJSLAND REYKJAVIK, 2 September (A.N.P.) De gemeenteraad van Reykjavik heeft er in toegestemd een stuk land buiten de stad te verhuren aan de „Pan Ameri can Airways" om hier een meteorolo gisch instituut met een radiostation te bouwen als voorbereiding voor den re- gelmatigen vliegdienst over den noor delijken Atlantischen Oceaan. f BINNENLAND Noodlottig ongeval in de garage te Almelo ALMELO. 2 September. Toen de 38- j'arige ongehuwde M. Hanen gistel-mid dag bezig was in de garage der machine fabriek van de firma Ten Cate te Alme lo de benzine-tank van een auto te las- schen, had plotseling een ontploffing plaats. H. werd ongeveer tien meter weg geslingerd en kwam tegen een auto te- echt. Met brandwonden en inwendige kneuzingen moest de ongelukkige naar een ziekenhuis worden overgebracht. In den nacht is de man overleden. Hoe de ontploffing precies is ontstaan valt niet met zekerheid te zeggen. Alle noodige voorzorgsmaatregelen zijn ge troffen. Vermoedelijk hebben zich toch nog benzinedampen kunnen ophoopen, welke tot ontploffing zijn gekomen. De maferiecle schade, welke door de ont ploffing ontstaan is, is slechts gering. DUITSCHE DIENSTBODEN AANGEHOUDEN Aan het station te Roosendaal werden door de marechaussees twee Duitsche dienstboden aangehouden, óie onder weg waren naar Parijs én wier aanhou ding en voorgeleiding was verzocht, daar zij werden verdacht een bedrag van circa f 450 te hebben gestolen ten nadeele van baar patroon te Amster dam. Op ieder werd een bedrag aan geld en een spoorkaartje Amsterdam- Parijs bevonden. Het geld werd slechts bij nadere fouilleering in de kousen ge vonden. Gisteren zijn zij gevankelijk naar Amsterdam overgebracht en ter beschikking yan de politie gesteld. Prof. Dr. Johanna Westcrdijk presideert het congres der „Int. Federation of Uni* versity Women" te Krakau Men schrijft ons:. Van 26—29 Augustus werd in Krakau het 7g congres gehouden van de Inter national Federation of University Women, onder leiding van de presi dente profcssöf dr. Johanne Westerdijk uit Baarn. Dc bijeenkomsten van het congres vonden plaats in het gebouw van de universiteit van Krakau. Er werd bij gewoond door afgevaardigden van 26 landen (bij de internationale vereeni- ging zijn in het geheel 34 nationale ver- cenigingen aangesloten). Het totale aantal congresleden bedroeg ongeveer 450. Nederland was hierbij vertegen woordigd door 14 leden. In haar openingsrede constateerde professor Westerdijk, dat een groote activiteit in dc vereeniging viel waar te nemen. In deze tijden, waarin de positie der werkende vrouw steeds meer bedreigd wordt, is deze activiteit zeer noodig. Twee nationale vereenigingen gingen voor dc internationale vereeniging ver loren: Duitschland cn Italië. Aan officieelc belangstelling ontbrak het dit congres niet. Bij de opening in de groote aula der universiteit werd door verschillende officieelc personen het woord.gevoerd, n.l. door den rector van dc Universiteit, 'den vertegenwoor diger van den minister van Onderwijs in Polen en den burgemeester van Kra kau, terwijl telegrammen van verschil lende autoriteiten van belangstelling blijk gaven. Het gemeentebestuur van Krakau ontving het congres in do typi sche aal van het oude schuttersgilde. Op den avond van den openingsdag sprak prof. Westerdijk voor de radio en deelde een en ander mee over de ver eeniging. Gedurende dc congresdagen werd in verschillende bijeenkomsten werk ver richt van uitecnloopenden aard. Voor en na het congres werden bij eenkomsten van den „council" gehou den, waarin een vertegenwoordigster van Ieder land zitting heeft. Als presi dente voor cle periode van 3 jaren tot het volgend congres, dat. in 1939 in Stockholm zal worden gehouden, werd gekozen de Amerikaansche Dean v.c. Gildersleeve. Een algemeene excursie naar cl# be roemde zoutmijnen van Wieliczka werd gehouden op Zondag. 30 Augustus was een waardig slot van dit zeer goed geslaagde congres. De president der republiek Polen gaf van zijn belangstelling blijk door be stuur en council uit te noodigen tot een ontvangst te Warschau na afloop van het congres. DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, 2 Sept. Hedenmorgen te zes uur is het K.L.M.-vIiegtuig „Edel- valk" van Schiphol naar Indië vertrok ken. Zes personen hebben als passagier geboekt, t.w.: 1 AmsterdamJodpuhr, 1 AmsterdamCairo, 2 Amsterdam- Karachi, 1 Cairo—Batavia en 1 passa gier RangoonSingapore. Het toestel vervoert 196 k.g. briefpost, 8 k.g. pakketpost en 163 k.g. vracht. Nadat de „Edelvalk te HalleLeipzig was geland, vertrok het vandaar om 8.45 uur, na 128 k.g. post bijgeladen te hebben. De bemanning der Edelvalk bestaat uit L. A. Brugman, gezagvoerder, H. J. J. Ivooper, tweede bestuurder, H. de Jong, boordwerktuigkundige, cn P. A. Hirdes, radio-telegragist. INBRAAK GEËNSCENEERD Namens de directie yan bet reclame bureau Pharmaco aan den Mauritswcg te Rotterdam is bij de politie aangifte gedaan, dat tusschcn Zaterdagmiddag en Maandagmorgen in haar kantoor was ingebroken. Een paar geldkistjes waren opengebroken en in totaal was er een bedrag van circa f 40 gestolen. Rechercheurs van het bureau Centrum trokken op onderzoek uit en zij von den enkele aanwijzingen, welke er op duiden, dat hier iemand aan het werk was geweest, die met de situatie ter plaatse bijzonder goed op de hoogte moest zijn geweest. Hun verder onderzoek leidde al spoe dig naar den chauffeur van dc firma, den 36 jarigen F. W. van D. Eerst ont kende hij ten stelligste maar toen bij nog eens aan den tand werd gevoeld legde hij een volledige bekentenis af. Hij was in het bezit, van de noodige sleutels en met behulp van die sleutels had hij den diefstal gepleegd. Om de aandacht evenwel af te leiden had hij vervolgens de inbraak geënsceneerd. Het geld had hij willen besteden om met vacantie te gaan. Er is proces-ver- baal tegen hem opgemaakt. ALLERZIELEN VERBOD TE ALKMAAR In verband met het feit, dat de op voering te Alkmaar van Hoyermans' Allerzielen door den waarnemenden burgemeester, wethouder Klaver, is verboden, heeft de heer Dassi, exploi tant van de schouwburgtent, waarin dit stuk zou worden vertoond, zich met een adres tot den gemeenteraad ge wend. Hij wijst er daarin op, dat hij onder vroegere burgemeesters herhaaldelijk dit.stuk gedurende de kermis heeft ge speeld en dat hem daarbij nooit moei lijkheden in den weg zijn gelegd, zoodat hij tljans dit verbod niet heeft kunnen voorzien. Adressant zegt een schade an f 165 te hebben geleden, mede door dat hef stuk zoo gauw van het pro gramma geschrapt moest worden, dat er extra kosten gemaakt moesten wor den voor het engageeren van nieuwe krachten en het betalen van spelers, die overbodig waren geworden. Evenwel wenscht bij de schadever goeding op f 1 bepaald te zien omdat hij de kwestie principieel wil stellen en de zekerheid wenscht, dat pachters an standplaatsen niet door censured optreden, buiten de bepalingen in de pac-htvoorwaarden om, benadeeld kun nen worden. voor reparaties aan uw stofzuiger verwarm»». apparaten t. PERSEIJNSTRAAT 19. TeL «3. Van een verandert. standpunt der Duitsche regeering nog niets bekend Het Ned. Perskantoor (Niederlandi- scheii Pressrburo) schrijft ons uit Ber- lijn d.d. 1 .September: Tegen dc verwachting is de uitwij- iingBkwcslie tusschcn Nederland en Duitse Wand -nog niet u'urindclijk gere geld. Donderhandelingen zjjn nog steeds in vollen gang. Aan beide zijden bestaat wel do wil, bet. conflict 7.00 spoedig mogelijk uit de wereld te bren gen, maar hoewel men in 'beginsel al eens is, schijnen er -toch nog enkele kleinigheden te zijn, over wier regeling nog moet. worden gesproken. Men neemt echter stellig aan, dat voor het einde van deze Week de kwestie tot te vredenheid beider partijen geregeld zal zijn. 'il Wanneer de onderhandelingen niet Woensdag hot gcvvenschte resultaat zullen hebben 'opgeleverd, zal de ter mijn van het uitwijzingsbesluit in ieder geval opnieuw worden verlengd, zoo dat onze landgenooten van den" langen duur der onderhandelingen niet het of fer zullen kunnen worden. e* xt. A Ach IHHMÊ Het A.N.P. seint ons riadéj in tegenstelling met het bd venstaande: Wij vernemen uit Berlijn,^ dat de drie daar nog aanwe* zige Nederlanders, wien was aangezegd dat zij het Duits sche grondgebied zouden moeten verlaten, nog geen mededeeling hebben ontvans gen van een veranderd stands punt van de Duitsche regees ring te hunnen aanzien, zoo* dat zij rekening moeten hous den met hun vertrek op uiters lijk Donderdagavond. Eric van Lith Harrehomée De heer Eric van Lith Harrebomée, een der vier personen, die voor uitwij zing in aanmerking kwamen, is Zater dag naar het vaderland teruggekeerd, ondanks het verzoek van de Berlijn- sclie politie, Berlijn niet ie verlaten, aangezien de zaak toch practisdh gere geld was J). De opwinding der laatste week had blijkbaar teveel van zijn ze nuwen gevergd. Zijn verder verblijf wenschte hij althans niet afhankelijk te maken van het al of niet slagen der di plomatieke onderhandelingen, „Hollandia" te Berlijn verliest in hem haar ijverigen tweeden secretaris, die als leider van het bureau der vereeni ging uit den aard der zaak in de Neder- landsche kolonie alhier groote bekend heid had verworven. De heer Harrebomée legde een karto- theek van allo Nederlanders in Berlijn aan en trad verder, in opdracht van het bestuur van „Hollandia", op als so ciale raadgever voor de Nederlanders alhier. Hij bezocht, samen met den ambtenaar voor. sociale zaken voor het Consulaat-Generaal, den heer. 'Borger, alle arbeidsbeurzen te Berlijn wat een paar dozijn is, cn drong er hier op aan, dat de Sverkloóze Nederlanders ondergebracht zouden worden. Hier mede werden uitstekende resultaten bereikt. Dat het aantal Noderlahdsche valide werkloozcn te- Bérlijn thans on geveer 75 kleiner'is'dan begin 1933, hebben onze landgenooten voor een goed deel aan het werk van den heer Van Lith Harrebomée te danken. Het zal voor het bestuur v«n „Hollandia uiterst moeilijk zijn, in zlJn plaats een ander te vinden. rT Voorts was dc heer Van Lith Harre- boraee werkzaam als leider van de ver- taalafdeolhitf van het Nedcrlandsch Perskantoor te Berlijn, dat van zijn grondige kennis van verschillende vreemde talen en van vreemde landen de heer Van Lith Harrebomée heeft jarenlang in de Vereenigde Staten, in Kanuda en in Frankrijk gewoond profijt trok. Ook de directie van het. Ne- derlanrische Perskantoor zal niet ge- makkelijk een plaatsvervanger voor dezen zeer bescheiden man, die niet gaarne op den voorgrond trad, vinden. Dit wordt van andere zijde tegen gesproken. Red. Mr. rOCK HERSTELD 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. Naar wij vernemen, is oud-gouverneur-generaal mr D. Foek, die eenigen tijd in Zwit serland beet' vertoefd en daar ongesteld was geworden, tengevolge waarvan hij niet deel kon nemen aan het diner, dat minister Colijn den nieuwen gouver neur-generaal aangeboden heeft en ook niet bij diens vertrek aanwezig kon zijn, thans weer hersteld. Mr. Fock heeft de terugreis naar Ne derland reeds aanvaard.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3