EXTRA per kruik f 3.25 Een principieel pleidooi Mr. Versfeld vraagt vrijspraak BEGROOTING 1937 HET ZWEMFEEST VAN DE POLITIE ,,'t VOLLE PROFIJT' WEVER VEROORDEELD TOT 8 MAANDEN HECHTENIS SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER UTRECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 145 HET KONINGINNEFEEST AANRIJDING OP DEN HOOGENWEG STADSGEBEUREN DAT IS G0EDK00PER dan elk ander vervoer LOOPT 20 K M. OP ÉÉN LITER BENZINE EN KOST SLECHTS F. 995 Garage Motorhuis Kamp 36-38. Telt.' i 457 Huldiging J. F. Gesell Wielrijdster aangereden Leipziger Najaars-' Messe OPLEIDING TOT BALLONVOERDER U BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD UTR. RECHTBANK Amersfoortsch expediteur staat terecht in verband met invullen van de 60=dagen kaart van de wegenbelasting Gisteren stond voor de Utrechtsche rechtbank terecht een Amersfoortsch epediteur, die een z.g. 60-dagen- kaart van de wegenbelasting met potlood had ingevuld en na gemaakt gebruik den datum had gewijzigd in een latcren datum. Het leek een eenvoudige zaak, die er echter eene bleek te zijn van princi- pieelen aard. gelijk naar voren kwam uit het pleidooi van den verdediger. De officier achtte het ten laste ge legde bewezen en eischte een gevan genisstraf van twee weken. De raadsman, mr. V e r s f e 11 uit Amersfoort, betoogde, dat hier van valschheid in geschriften geen sprake was. Voor dit misdrijf is o.m. jioodig, dat door het- gebruik de mogelijkheid yan nadeel ontstaat. Dat in dit geval die mogelijkheid aanwezig zou zijn, ontkende pleiter. In gevolge beschikking van den minister van financiën dient de kaart met inkt te zijn ingevuld en mag daarin niet worden gewijzigd. Volgens art. 17 lid 2 van de motorrijtuigenbelastingwet, wordt de belasting geacht niet voldaan te zijn, indien de kaart, onjuist is inge vuld. Verdachte heeft de aanteekening uitgewischt en latere data in de plaats daarvan gesteld met het oogmerk, die kaart te gebruiken tot bewijs van de voldoening van de belasting, verschul digd voor het rijden op die data, en door het gebruik maken van de kaart met dit oogmerk kon, volgens pleiter, geen nadeel ontstaan. Mr. V e r s f e 11. wees ten slotte op een vonnis van de rechtbank te Almelo, waarbij een verdachte in geheel gelijke omstandigheden was vrijgesproken en .Vroeg vrijspraak. Uitspraak volgt op 15 September. Zoo we gisteren reeds mededeelden hebben B. en W. de begrooting voor 1937 aangeboden zonder begeleidende nota. De gewone dienst, geeft in ont vangst en uitgaaf een totaal van 4.240.4S3.63 met een post onvoorzien van 21.71S.11. De kapitaaldienst sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 3.592.08S.22. Belastingen Aan inkomsten uit belastingen zijn o.a. geraamd: Uitkeering van het Rijk wegens hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigendommen 48.000; 80 opcenten op de hoofdsom der belasting op gebouwde eigendommen 110.000; 120220 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting 310.500; 40 op centen op de hoofdsom der vermogens belasting 29.700; 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting 322.500; belasting op de honden S500; belasting op tooneelvoorstellin- gen en andere vermakelijkheden 31.500 Bedrijven Vóór het grondbedrijf worden aan in komsten geraamd 302.637.22 en aan uitgaven 285.928.26. Voor de gasfabriek zijn deze bedragen 284.521.91 en 147.805.17; voor de waterleiding 131.440.26 en 54.792.72; voor de ge- meenterein. 39.360.41 en 141.857.41; voor bouw- en woningtoezicht 368.380.70 en 437.396.57; voor slacht huis en keuringsdienst 44.610.87 en 30.918.42. Subsidies Geraamd zijn o.a. de volgende subsi dies: Amersf. Reddingsbrigade 100; wijkverpleging en zuigelingenzorg 9777.54; Amersf. Bond voor Lichame lijke Opvoeding 1500; Vereniging voor physiek hulp aan het kind 1170; Kin- derwerktuinen 1100; voor voeding en kleeding van schoolgaande kinderen 6000; Lagere Landbouwschool te Wou denberg 30; Ambachtsschool 251.70: Avond- en vakteekenschool 2205; Ty- pografencursus 174; Industrie en Huis houdschool 4328.40; Openbare Leeszaal 4950; R. K. Opcnb. Leeszaal 2716.20; Fiehite 900; Speel tuin vereenigingen 1000; Maatschappelijk Hulpbetoon 92.289.66: Vereeniging „Zorg voor on volwaardige arbeidskrachten" 2000; Vreemdelingenverkeer S65. „THE REGENT HALL BAND" De V.V.V. biedt in Amicitia een tea aan Ter gelegenheid van het bezoek van het Engelsche Leger des Hèils muziek korps „The Regent Hall Band" aan onze stad, biedt de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenver keer te Amersfoort dit korps, alsmede de Politie Harmonie, op Zaterdag 12 September a.s. terstond na het concert door eerstgenoemd korps in Amicitia een tea aan. SERENADE Ter gelegenheid van het feit, dat het echtpaar Maas 31 Augustus j.l. het 50- •jarig huwelijksfeest herdacht, is gister avond door de muziekvereeniging Ex celsior, ten huize van het echtpaar in de Groote Haag een serenade gebracht, onder veel publieke belangstelling. PRACHTIGE TOCHT naar KLEEF over Arnhem, Nijmegen met LENSINK'S Nieuwste Touringcar met rado op ZONDAG, 6 SEPT. f 2.— p. p. Geen passen noodig. Geeft U vroegtij dig op bij G. LENSINK, Hoogeweg 49, Tel. 1354 en 743. Een geanimeerde avond, waar flink gestreden werd Gisteravond hadden in Presie's Bad de jaarlijksche zwemwedstrijden voor leden van de Amersfoortsche Politie- sportvereeniging plaats. Nu een groot deel van de leden dezer vereeniging ook het zwemmen beoefent, was er uit den aard der zaak veel deelname en flinke strijd. De heer A. C. van Gorkum, voorzitter der E. A P. S. sprak een openings woord als welkom tot de vele genoodig den, w.o. de hoofd-inspecteur D. P. van Rooijen, die mede namens den commissaris aanwezig was. Er werd gezwommen en dat in het korps veel animo voor het zwemmen bestaat, bleek uit het feit dat meerdere agenten van gevorderden leeftijd hun krachten, met die van jongere collega s durfden meten Natuurlijk ontbrak de stoere pionier van de politie-zwemmers, brigadier W. Goorhuis, niet. op de lijst der deelnemers. Bijzonder aantrekkelijk en met vele komische momenten, wel ke de laohtlust der aanwezigen op wekten, was het binderniszwemmen, Na afloop reikte inspecteur van Gor kum met een toepasselijk woord de prijzen uit Hoofd-inspecteur D. P. van Rooijn bracht namens den korpschef, die verhinderd was aanwezig te zijn, dank aan het bestuur voor de organi satie en zeide lrot6ch te zijn op onze zwemmende politie. Maandag hebben zij bewezen op het land paraat te zijn en nu lieten zij zien ook in het water hun mannetje te staan. De leiding berustte hij den heer Drs- C. van Ommeren Jr. De uitslagen luid den: 25 Meter schoolslag en 25 Meter rug slag (tweekamp): 1. A. Hafkamp in 36% sec. (17% sec. en 18% sec.); 2. M. J. Donselaar; 3. J. Steffens, wachtm. Kon. Mar.; 4. H. Nieuwaal; 5. H. Bredewold. 6. W. Goor huis; 7 D. Hoek; 8. R. v. d. Spoel; 9. R. C. Hoenderken; 10. H. Overbeek: 11. H. G. L. Ottens: 12. M. Bouwmeester; 13 A. Beeke: 14. A. B. Stoeten; 15. M. Udo; 16. J. Dijkhorst; 17. J. Baarda. 25 Meter gekleed zwemmen: 1. M. J. Donselaar in 25 sec.; 2. J. Steffens in 25% sec. 25 Meter hinderniszwemmen. 1. M. J. Donselaar in 28% sec.; 2. H. Nieuwaal in 31 sec. BEDRIJFSLEVEN Het atelier voor heeren- en dames- kleeding naar maat v. d. heer K. Zwiers alhier, voorheen gevestigd Wilhelmina- straat 33, is een dezer dagen verplaatst naar Willielminastraat 46. Ruime etalages, een paskamer en atelier, die over een uitstekende be lichting beschikken, maken deze ver andering in allo opzichten tot een groo te verbetering. Ter eere van dit feit waren door ver schillende oud-leerlingen van den heer Zwiers, die tevens als leeraar N. O. Coupeur werkzaam is, bloemstukken geschonken, die de nieuwe zaak een feestelijk aanzien geven. EXAMEN Onze vroegere stadgenoot, de heer H. Klein, thans leerling der politievak- school te Hilversum, slaagde te Amster dam voor het politiediploma met aan teekening. Tentoonstelling, die een bezoek in alle opzichten waard is Gisteren heeft vanuit Amersfoort Leguit's luxe reiswagen een tocht ge maakt naar Enschedé, waar door de 25 deelnemers aan deze reis een bezoek ge bracht is aan de tentoonstelling ,,'t Volle Profijt". De tentoonstelling bleek een bezoek ten volle waard en de deelnemers, waaronder abonné's van ons blad, die reductie genoten, betuig den éénstemmig hun dankbaarheid, waarvan wij hier gaarne melding ma ken. Om 8 uur 's avonds was men weer in de Keistad, nadat de terugreis gegaan was via het prachtige nieuwe Rijnka naal en Zutphen. Inderdaad heeft men 't volle profijt van deze tocht gehad. Naar men zich herinnert, had twee weken geleden voor de Utrechtsche rechtbank zich een wever uit onze stad te verantwoorden wegens heling van 320, geld, dat door een vriend van verdachte bij zijn patroon gestolen was, Van het geld maakten beide jongeman nen een reis naar België en Parijs gedu rende 14 dagen. Toen het bedrag op was, keerden zij terug. Gisteren heeft de rechtbank den 19 jarigen wever veroordeeld tot, 8 maan den gevangenisstraf niet aftrek van preventieve hechtenis. De eisch luidde één jaar gevangenisstraf. DANSSCHOOL AB BOVENKAMP De zomer loopt op zijn einde en weldra is het winterseizoen, met alle geneugten van dien, weer in vollen gang. Met betrekking hierop kunnen wij mededeelen, dat Dansschool Ab Bovenkamp, Regentesselaan 14, alhier, haar lessen weer hoopt te beginnen in October a.s. Belangstellenden verwij zen wij voor nadere bijzonderheden naar de betreffende advertentie in dit blad. DIRECTEUR VAN „BRAVO GEHULDIGD De directeur der inondaccordeonver- eeniging „Bravo", de heer D. A. Stor, uit Baarn, werd gisteravond ter gelegen heid van zijn 12%-jarige echtvereeniging door het bestuur en de leden van „Bravo" gehuldigd. Om kwart over acht werd hij van den trein gehaald, waar op het Stationsplein een versierd? lan dauer stond te wachten. Nadat, hem door een jeugdig lid bloemen waren aangeboden, vertrok de stoet, met mu ziek voorop, naar het clublokaal aan den Hoogeweg. HET BLOEMENCORSO OP KONINGINNEDAG Een aanvulling Door een verzuim werd ons niet mede gedeeld, dat de vereeniging „Vóoi Oranje en Vaderland" een eersten prijs behaalde in het bloemencorso, voorstel lende de Amersfoortsche Kei (ontwerp Roelof Meester). EXAMENS Herexamen Rijks H.B.S. Alsnog werden bevorderd tot: KI. 2: P. H. Gerritsen, Sittanheim. KI. 3: G. Vink. KI. 4: H. G. A. Baan, J. J. van Lee, M. W. Knegt en N. Zwaan. KI. 5: W. R. Schoterman. 99- Terugkomende op het concert, dat Zaterdag j.l. werd uitgevoerd en wel willend aangeboden was door het Chr. Tamboers- en Pijpercorps Juliana, on der leiding van haren directeur, den heer Joh. de Vries, kunnen wij mede deelen, dat de uitvoering uitnemend is geslaagd en een dankbaar publiek van de muziek genoot. De voorzitter der Oranjevereeniging dankte het corps en wekte meteen het publiek op om de liederen, die daar voor in het programma waren ver meld, mede te zingen. Hieraan werd behoorlijk voldaan. Voorts werd ons nog medegedeeld, dat op liet feestterrein 's avonds een plechtigheid heeft plaats gevonden, welke voor het groote publiek onopge merkt is gebleven en die toch waard is even aan de vergetelheid te worden ontrukt. Door de vereeniging „Voor Oranje en Vaderland" waren, zooals bekend is, een vijftal historische ta- freelen als schimmenspel opgevoerd, terwijl nog een verrassing volgde, wel ke niet in het programma stond. Men zag toen op het doek het volledige be stuur der Oranjevereeniging verschij nen, voorafgegaan door het vaandel, ter wijl van de andere zijde een groep per sonen opkwam, welke, zooals uit de beelden bleek, genoemd bestuur huldig de, waarbij den voorzitter een krans werd omgehangen. Dit tafreel werd la ter „in werkelijkheid" herhaald, foen alle leden van „V.O.V." zich in optocht begaven naar de bestuurstent op het terrein. Hier waren de meeste bestuurs leden der Oranjevereeniging aanwezig, die door den secretaris, den heer A. van Zweedèn, toegesproken werden. Deze memoreerde, dat de O.V. nu wel iswaar meer dan 30 jaren had bestaan, doch dat dit toch pas het 25e Koningin- nefeest was, omdat zoowel in de oor logsjaren als in het jaar 1934 geen fees ten waren gehouden. Het bestuur werd dank gebracht voor hetgeen in den loop der jaren voor de nationale feestvieringen was gedaan en aan den voorzitter werd een krans, ver sierd met het rood-wit-blauw, overhan- digd. De voorzitter der O.V. dankte voor de hulde en bracht wederkeerig aan V.O.V. hulde voor hetgeen zij reeds zoovele malen op feestdagen had gedaan. In het bijzonder werd dank gebracht aan den heer R. Meester, den regisseur van het schimmenspel. WOONWAGENPAARD GEWOND Op het autopark tegenover het poli tiebureau, bevond zich gistermiddag een woonwagen, waarvan de eigenaar zich bij dc politie vervoegde, teneinde medische hulp te verkrijgen voor zijn paard. Het bleek dat het dier, terwijl het onder de gemeente Soest was vrijgela ten. om zich aan het gras langs den wegkant te goed doen, door dit gras was gaan rollen en zich hierbij aan een glasscherf danig had gewond. Een veearts verscheen spoedig ter plaatse, waarna de wond werd gehecht. Op zijn advies werd het dier vervolgens voor de noodige rust naar een in de buurt aanwezig zijnde stalhouderij vervoerd. Het spreekt vanzelf, dat het incident op dit middaguur een groot aantal be langstellende toeschouwers tot. zich trok, dat echter spoedig weer zijns weegs ging. De laatste van de acht zware slagen had zich gistermorgen nog maar ter nauwernood vanaf onzen statigen Lieve Vrouwetoren over de binnenstad voort geplant, toen ik hem tegenkwam. Hij was niet groot, naar schatting een jaar of negen. Hij keek niet op of om, maar onafgebroken was zijn blik gericht naar de punten van zijn kleine, goed ge poetste, lage schoentjes. Zijn stap had iets gereserveerds, trouwens zijn hce'.e houding verried overpeinzing, een di plomaatje in den dop Deze gedachte werd nog versterkt door de fonkelnieuwe tasch, die stevig vastgeklemd in de rechterhand, een onmisbaar onderdeel vormde van do zelfbewustheid, waarmede de knaap voortschreed. Plots begreep ik, wat zich hier afspeelde. Het derde of vierde- klassertje ging naar school. Uit was het met de jolijt van Koninginnedag vieren, achter den rug was weer een maand, waarin je zoo fijn eiken dag een uurtje met. naar bed gaan kon smokkelen, afgeloopen waren de dagen van ravotten, voetballen, vliegeren cn wat dies meer zij. Het opslaan 's mor gens had de ernst van het oogenblik ingeluid, het plichtsbesef werd wakker, de school riep de jeugd tot zich. En nu het manneke met de nieuwe tasch. Kunt u zich indenken, dat dit een moment van zijn leven was? Het beste kan men dat voor zich zelf nagaan, want een ieder heeft iets dergelijks be leefd. Het oogenblik, dat je thuis kunt mededeelen, dat de onderwijzer(es) ge zegd heeft, dat je voortaan huiswerk zult, krijgen en dus voor een tasch moet zorg dragen. Dat gevoel, dat je een tikje verantwoordelijkheid krijgt dat men iets aan je gaat toevertrou wen, wat tot nog toe niet het geval was, is het een wonder, dat. je dan een beetje trots wordt, ja zelfs eigenwaar de voelt? Ik heb begrepen, wat daar in den knaap rondging. Jaren later heeft zoo'n tasch bij het schoolgaan geen waarde meer, wordt het een kwestie van gewoonte, voor ve len een bron van dagelijksche anti-huis werk-woede. De school tasch wordt dan een noodzakelijk kwaad, dat men zoo nonchalant mogelijk meevoert, liefst dubbelgevouwen over het stuur van je fiets hangt, of achteloos op je bagage drager vastbindt, om hem thuis in een hoek te deponeeren Hoe het ook zij, het groote moment blijft zich echter altijd voordoen. Het uit zich niet door woorden, maar door een gevoel van zelfbewustheid en ge wichtigheid. We zijn beiden doorgeloopen, de jon gen peinzend over het heden, ik over het verleden; oogenschijnlijk liepen on ze gedachten ver uiteen, maar in wer kelijkheid waren zij één. Verderop ben ik nog meer scnool- gaandc jeugd tegengekomen, sommigen vroolijk in groepjes, pratend over va- cantie-genoegen, anderen afzijdig, nog niet geïnspireerd tot conversatie, zoo plots na een feestavond tot de orde ge roepen. Weer anderen gingen onder ge leide van de ouders voor het eerst naar school en ook hier was de stemming zeer uiteenloopend, soms wat al te erg in mineur! Voor den eersten keer naar school, neen. laten we daar slechts aan terug denken en niet over schrijven Het was gisteren een groote dag voor onze jeugd. Bij het passeeren van twee auto's op den Hoogenweg ter hoogte van het Pompstation alhier heeft gistermiddag een auto-ongeluk plaats gevonden, door- dat de achterste wagen niet genoeg links hield en niet zijn recht er- achterwiel het linkervoorwiel van den anderen wagen raakte. Hierdoor begon deze wagen te slingeren, sloeg tegen een hoorn, vloog naar links en sloeg over den kop. De drie inzittenden bekwamen min of meer ernstige verwondingen, terwijl de heèr H., uit 's Gravenhage, naar het St. Elisabeth ziekenhuis werd vervoerd. Tegen den bestuurder van den eer sten wagen, afkomstig uit Hilversum, is proces verbaal opgemaakt. Op het politiebureau werd de gebrui kelijke aangifte gedaan van diefstal van een damèsrijwiel. Tegen een wielrijder, die zonder licht reed, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Diefstal van fototoestellen Een fotograaf uit de Langestraat heeft aangifte gedaan van ontvreemding van een tweetal fototoestellen te zijnen na- deele, die uit de étalagekast zijn ver dwenen. Verduisteringen? Een motorhandelaar uit Utrecht heeft een zaak aanhangig gemaakt tegen een stadgenoot, verdacht van verduistering van èen tweewielig motorrijtuig. Tegen een stadgenoot is een aan klacht ingediend wegens vermoedelijke verduistering van eèn auto. GEZELSCHAP JAN MUSCH IN GRAND THEATRE Donderdag 24 September zal het ge zelschap Jan Musch in Grand Théatre alhier een voorstelling geven van het blijspel „Het Wederzijds Huwelijks bedrog", een kostelijke schepping van den lSen eeuwschen blijspeldichter Pie- ter Langendijk. Het is een vroolijk spel van onschul dig bedrog en vermakelijke vergissin gen. De beproefde regie van Jan Musch en de artiesten waarborgen ook dit maal een succesvolle avond. Een echte Fiat 2 Zitter Coupé met Hydraulische remmen - VEILIG- HEIDS-GLAS - ONAFHANKELIJKE veering enz. DODGE en FIAT Automobielen 4üsjarig ambtsjubileum feestelijk herdacht Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum werd hedenmorgen de heer J. F. Geselt, emplo.\é der tabaks maatschappij H. Oldenkott en Zn., door het personeel gehuldigd. Nadat dit reeds in intiemen kring had plaats ge vonden namens dc directie, waarbij de heer Gesell door den heer W. Rcineke werd toegesproken, verzamelde zich het fabrieks- cn kantoorpersoneel der firma Oldenkott in een der kantoorlokalen, waar ook cenige belangstellenden offi cieel waren vertegenwoordigd. Namens liet kantoorpersoneel werd de jubilaris toegesproken door den heer J. J. M. Hovius, procuratiehouder der fir ma, die hulde bracht aan de prettige wijze, waarop de heer Gesell steeds het verband tusschen fabriek en kantoor had bewerkstelligd. Als blijvend aan denken bood hij een rooktafel en een rookstel aan. Hierop sprak namens de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel de heer EijsTnk den jubilaris foe. waarbij hij hem behalve een vereerende oorkonde als blijk van waardccring een zilveren plaquette aanbood. Vervolgens werd de heer Gesell loege. sproken door den lieer J. P. Ligthart namens het, fabriekspersoneel, die hem een kapstok henevens een bloemstuk aanbood, terwijl mejuffrouw D. M. Bres- ser hem namens het kantoorpersoneel in de bloemetje zette, waarbij den jubilaris een toepasselijk gedicht werd opgedra gen. De heer Gesell dankte na dit alles ge troffen voor de vele ondervonden blij ken van medeleven. Gisteravond om 10 uur reden over de Utrechtschestraat nabij liótel Jens een tweetal wielrijdstcrs, resp. van 19- en 21-jarigen leeftijd. Eén van haar tracht te de voorste in te halen cn te passee ren, doch raakte hierbij met haar ach terwiel het voorwiel van de andero wielrijdster. Het gevolg was, dat zij kwam te val len en werd aangereden door het voor spatbord van een uit tegenovergestelde richting naderende auto. De politie zorgde spoedig voor medi sche hulp, waarbij de elleboogontwrich ting, die zij bij het ongeluk had opge- loopen, door een arts werd behandeld. Deze achtte het echter noodzakelijk, dal zij voor observatie naar het St. Eliza- bethsziekenhuis werd vervoerd. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 67 gr. F. (19% gr. C.). Het diploma werd behaald door den heer T. W. dc Vries en Bertie Vissér. KENNISGEVING B. en W. van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van inkomsten en uitgaven en de be drijf sbegrootingen voor het dienstjaar 1937, van heden tot den dag der behan deling in den Gemeenteraad, ter Se cretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar gesteld. NUTSSPAARBANK Overzicht Augustus Ingelegd in 6.3S6 posten 552.847.13; terugbetaald in 6.573 posten 429.670.28 Meer ingelegd dan terugbetaald 123.176.S5. Aantal nieuwe boekjes 135. Aantal afbetaalde boekjes 112. Ge spaard in busjes 1.645.46. Het aantal inleggers bedroeg op 31 Augustus 1936 18.771 met een tegoed van 6.113.142.65. In het aantal nieuwe boekjes zijn begrepen 15 z.g. baby- boekjes, waarop de Spaarbank een eersten inleg plaatste van 1.—). BURGERLIJKE STAND 31 Aug. en 1 September. GEBOREN: Bernardus, zoon van Hermanus Nijland en Johanna Bcune. Antonia Gerardina, dochter van Arie van Appeldoorn en Joanna de Vries. Dirk, zoon van Daniël van Loveren en Derkjc Landman. Alberta Francisca, dochter van Petrus Franciscus Brand- sen en Alberdina Johanna Geertruida Truijers. Wouter, zoon van Hendrik van der Kieft en Aaltje Brons. Geer truida Rcinolda, dochter van Paulus Beaufort en Geertruida Caiharina Kra mer. Robertus, zoon van Hendrik Rob- bertsen en Dirkje Polman. Hendnka Johanna, dochter van Johannes van Keken en Adriana Staal. OVERLEDEN: Laurens Duvekot, oi jaar, weduwnaar van Antje Doets. Alei- da Morre, oud 94 jaar, weduwe van Jo hannes van den Akker. Ja'1 Willem van Leuveren, 75 jaar. ongehuwd. Wub- bina Susanna van Rakel. 52 jaar, echt- genoote van Gerrit Anton Bunjes. GEHUWD: Herman Cornelissen en Sophia Lucretia Marijtje Schouten. Pie- ter Luteijn en Beatrix Berends. WONINGGIDS Toegezonden werd ons het Augustus nummer van „Woninggids uitgave van woningbureau „De Uitkijk" alhier. De gids bevat een practischc indee ling van winkel- cn woonhuizen, als mede werkplaatsen, die in en om Amersfoort te huur of te koop zijn en brengt verder een ovcrzichtelijken plat ten grond van onze stad, waarop men een en ander gemakkelijk na kan gaan. De uitgave is goed verzorgd. Het getal der exposanten gaa vooruit. Eerste dag vrij druk Men meldt ons uit Leipzig, d.d. 30 Augustus: De statistische Kecevens. die voor het tijdvak 1930/1933 een belangrijken terug gang van hot aantal deelnemers ded<j zien, zijn na liet laagte-record weer jaar tot jaar verbeterd. Zoodoend^ de heden geopende lierfstbeurs opzicht bijna geliik aan die van Duitsche exposanten zijn er zelfs :r ftocn 4870 en nu 4903), maar .juïTl».- landsche deelnemers blijven terughou dend wegens de vele bcfctnméi in^n van den internationalen bandei. Hun cij fer bedraagt 243, tegen 432 in de herfst van 1932. Het zijn 15 nationaliteiten, in hoofdzaak Tsieoho-Slowakije en Oosten rijk, waarop Engeland en Italië volgen. Jammer genoeg ontbreken Nederland- scho exposanten bijna geheel. Zeer flink be>.t is de afdeeling voor texlielgocdcrcjpen confectie, die zich gestadig blijffffontwikkelen. Ook de grv») voor muziekinstrumen ten gaat goed'vooruit, hetgeen o.a. komt doordat verschillende piano-fabrikan ten na een onderbreking weer zijn toe getreden. In ongeveer gelijken, gunsti- gen zin luiden de berichten over de af delingen: sportartikelen, speelgoed, rrisbenoodigdheden cn lederwaren. als mede over de Messe voor het bouwbe drijf, die een uitstekend figuur maakt. Do eerste jaarbeürsdag kenmerkt zich door een vrij druk bezoek en men heg' in Leipzig de verwachting, dat ovei= gehéel het verloop levendiger za= dan een jaar geleden. Dit geldt voor de belangstelling uit het hi= land. waarbij kan worden opgen dat ongeveer 6000 vreemdelingen aangemeld. Voor Frankrijk en de Q<^| lijke Randstaten wordt een opvallet=Ë| vermeerdering gerapporteerd; bevrerft eend is verder het bezoek uit de staten, waarmede speciale overeenkomsten voor den faarheurshandel zijn getrof fen. te weten Nederland. België en Oos ten riik. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin is door den heer H. J. van der Borg, honorair ver tegenwoordiger van het Leipziger Mess- amt. een telegram van gclukwensrh verzonden namens de alhier vertoeven de Nederlanders. Initiatief der Ned. Ballon, sport Vereeniging AMSTERDAM, I Sopt. Nu tie voor- bereidingen van de door de Nederland- sche Ballonsportvereeniging georgani seerde opleiding van ballonvoerders zoover zijn gevorderd, dat deze begin October 1936 reeds een aanvang zal kunnen nemen, heeft het bestuur van de Ned. Ballonsportvereeniging enkele heeren uitgenoodigd zich in het bijzon der met deze aangelegenheid te be lasten. Onder voorzitterschap van dr. H. G. Cannegieter te De Bilt is een oplei- dings-commissie gevormd, waarin ver der zitting hebben de heeren J. E. van Tijen en G. Schuurmans Stekhoven. Deze commissie heeft in het eerst daags verschijnende September 1936 nummer van het luchtvaarttijdschrift Het Vliegveld een oproep gepubliceerd, in welk orgaan geregeld elke 'maand de officieele mededelingen van "de Ned. Ballonsportvereeniging verschijnen. De opleiding is voorloopig beperkt tot. twee personen, welke door voornoemde opleidingscommissie uit de sollicitanten gekozen zullen worden. Alleen N B.V.-ledcn kunnen voor de opleiding in aanmerking komen, die kunnen aantoonen; -dat zij tenminste een ballonvaart .hebben gemaakt. Can didates die nog geen vaart hebben ge maakt. kunnen daartoe voor den loden September 1936 in de gelegenheid wor den gesteld, zij moeten den leeftijd van 21 jaar hebben gereikt en mogen niet ouder zijn dan 35 jaar. WPffenc gebrek aan een opleidingsge- lecenbeid in Nederland zullen de mppete vaarten van Dusseldorf uit wor den gehouden. De duur van de opleiding bedraagt een jaar. Indien de opleiding tot volle tevredenheid van de opleidingscommis sie verloopt, zal de vereeniging na de benoeming tot adspirantballonvoerder 125 uitkeeren als tegemoetkoming in de door den candidaat gemaakte on kosten. Onder dezelfde voorwaarde is de N.B.V. bereid een bedrag van 175 te verstrekken na het behalen van het bewijs van geschiktheid als ballon voerder. NIEUWE UITGAVE De Watersport. Wij ontvingen het laatste Augustus nummer van „De Watersport Het tijd schrift bevat eenige lezenswaardige na beschouwingen over dc Zcil-Olympiade tc Kiel. de wedstrijden van de Zaan- landsche op het Alkmaardermeer, do Sneek week 1936 wordt behandeld, ter wijl verder de gebruikelijke roeL en motorbootrubrieken de aandacht v ra.^- gen. Uitgav e: Uitgeverij ..De Hofstad, den Haag, Sclieepmakersstr. 1—3.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5