Magnetiseur staat terecht DE IMMIGRATIE IN PALESTINA Resolutie aangenomen DE SPOORWEGEN IN MEI AUTOBOTSING TE STAPHORST UIT DE STAATSCOURANT Kübler-kleding W. K. vanROSSUM OVERTREDING DER LOTERIJWET De zaak van 't Sant FEUILLETON OoZwarteOrcW^ 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 Een gtoot aantal Joodsche orga, nisaft. - spreekt den wensch ze niet worde 'opgezet el i i In hotel Terminus te 's-Gravenhage ^eft Zondag een vergadering plaats ■had van do besturen van een groot y*ntal Joodsche organisaties en ver enigingen. vertegenwoordigende alle ichtingen in het Nederlandsche Joden- Vj?pe vergaderjfcg was naar aanleiding ^an de aan de Engelsche regeering ge dane voorstellen tot tijdelijke stopzet ting van de Joodsche immigratie in Palestina, door den heer S. van den Bergh Jr.. lid van dc Eersto Kamer der Staten Generaal, in zijn hoedanig heid van voorzitter Tan de bereids vroeger niet betrekking tot de Jood- che palestina-politiek in bet Neder- ndsche Jodendom tot stand gekomen heid en als uitvloeisel daarvan, ingeroepen. «i vergadering werd gepresideerd *ai den heer A. Asscher, voorzitter van voor biizondere Joodsche ^atQ;gon. ingesteld door de beide kerk- 'oCGl^tsChappen. die de aanwezigen W „imiheette en op de zeer ernstige ./en Vees, die het geheele Joodsche dooi- een eventueel cn onverhoopt ^'•zetten. der immigratie bedreigen. Het woói'd werd vervolgens gevoerd oor den lifer Mr. L. E. Visser, vice- resident van den Hoogen Ilaad der Nederlanden. V, pezo wees er'.op, dnwMe eischen der Aibieren bij hüïl afschuwelijk optre den in hoofdzaak iveerkkmen op stop zetting der Joodsche immigralie en üp verbod van grondaankoop door Joden. iVan deze eischcn is de eersjté de voor naamste; immers, houdi /tie immigra tie op. dan heeft Joodsche grondaan koop geen zin meer. De mogelijkheid van immigratie is dan ook de spil van 'den opbouw. Een nationaal tehuis, waar men niet binnen kan komen, ware een aanfluiting. Sluiting der gewjnzen zou het bestaande doen ver- vlier j?en en verschrompelen. borrla'*en rï'0 immigratie richten de 'ieren dan ook den scherpsten aan- dr* voor was er *ecn ret?en layreezen- Engelsche regeering T ^'r die aanval zou wijkon. Zij had j.g tijdens de onlusten op den gewo- Aen tijd het contingent certificaten voor het voorj'aar en zomer 19.% be paald en niets wees er op. dat zij van de tot dusver gevolgde wijze van toe lating zou afwijken. Den laatsten tijd echter is van verschillende zijden bet denkbeeld geopperd de immigratie zgn. tijdelijk stop te zetten in afwach ting van de voorstelling der thans reed benoemde Kon. Commissie van onderzoek en van de beslissing der re- geerïng daaromtrent. Uit de verkla ring dienaangaande, door den Brfl- schen-minister van Koloniën op 22 Juli in het Lagerhuis afgelegd, is af te lei den, dat niet. zooals verwacht had mo gen worden de Engelsche regeering dat denkbeeld reeds aanstonds beslist van de hand wijst, maar dat zij bet overweegt, zoodat de mogelijkheid niet Is uitgesloten, dat zii geheel of gedeel telijk tot die maatregel zal overgaan. Een dergelijke stap toch ware in de eerste plaats niet overeen te brengen met de plichten van de Engelsche re geering uit het mandaat. Dit draagt haar op de Joodsche immigratie in Palestina te bevorderen. Herhaaldelijk is door haar uiteengezet, dat maatstaf hierbij moet zijn de economische capa citeit van het land. Een immigratie- verbod om politieke redenen voor de Joden, die volgens datzelfde mandaat historische rechten op Palestina heb ben, is daarmede niet overeen te bren gen en is willekeur. De Joden moeten dan ook onomwon den do Engelsche regeering te kennen geven, dat zij een stopzetting der im migratie zouden beschouwen als een onrecht en een gevaar. Waar van ver schillende zijden, ook van Arabische op dien maatregel schijnt te worden aangedrongen, mag onze stem niet langer achterblijven. Wij moeten tot het einde toe vertrouwen, dat de En gelsche regecring ons goed recht zal inzien en dienovereenkomstig haar be sluit zal nemen. Tenslotte nam de vergadering een stemmig een resolutie aan, waarin uit drukking gegeven werd aan de groote bezorgdheid, waarmede zii kennis heelt genomen van de verklaringen van den Engelschcn minister van kolomen en waaruit afgeleid mag worden, dat tij delijk stopzetting van de Joodsche im migratie naar Palestina door die rc- geering wordt overwogen, en waarin vervolgens met kracht tegen het over wegen van zoodanigen maatregel wordt geprotesteerd. De vergadering doet een beroep op de Britschc regeering en het Britsche volk om zijn verplichtingen jegens het Joodsche volk in vollen omvang na te komen. Besloten werd. dat de resolutie aan den Britschen gezant zal worden ge zonden. Verdere achteruitgang doch belangrijk minder dan in 1935 De def. ontvangsten over Mei van dit jaar, zijnde 7.685.074.98, bedragen 322.2SO 83 minder dan die over Mei 1935. Aan dit nadeelig verschil droegen de ontvangsten uit het reizigersvervoer bij het geringe bedrag van rond 88.000. Reden tot optimisme behoeft dit echter niet te geven, want bij de reizigersont vangsten over Mei'36 is een goed deel van de Pinksterinkomsten, van welke feestdagen, dit jaar de eerste op 31 Mei viel, terwijl in '35 Pinksteren viel op 9 en 10 Juni. De goedcrëninkomsten brachten dit maal het leeuwenaandeel bij het nadee lig verschil met rond 200.000.—. De rest is te vinden in den post „Diver sen", die rond 35.000 lager was. Andere dan de gewone oorzaken voor de ach teruitgang zijn niet bekend. In totaal bedroegen de def. ontvang sten vanaf 1 Januari 38.185.329.36 tegen 40.916.206.01 in 1935. Het totaal na deelig verschil is dus rond 2.S mil- lioen tegen rond 5.25 in 1934 ten op zichte van 1934. Conclusie: verdere ach teruitgang, doch belangrijk minder dan in 1935. HET REVOLVERDRAMA TE IJMUIDEN HAARLEM, 1 Sept. De Haarlem- sche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 40-jarigen machinist D. de R. uit IJmuiden, die op 7 Juni j.l. in de De la Reystraat aldaar revolver schoten heeft, gelost op zijn schoonzus ter en op zijn buurman. De vrouw werd licht aan het hoofd gewond. Toen dc dader op zijn buurman, die de vrouw beschermde, wilde schieten, ketste het wapen. De rechtbank veroordeelde den ma chinist wegens poging tot doodslag, tweemaal gepleegd, tot vijf jaren ge vangenisstraf. Het O.M. had 4J4 jaar geëischt. BRAND IN EEN KAPITALE BOERDERIJ WOUW, 1 September. Vanmorgen is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den heer M. van Oers, in de Groote Spellestraat Een nieuwe schuur met stalling brandde lot den grond af. Door krachtig werken wist dc brandweer het woonhuis en een tweetal in de omgeving gelegen boer derijen te behouden. Drie vaarzen kwa men in de vlammen om. en verschil lende landbouwwerktuigen gingen ver loren. Vermoedelijk is hooibroei de oorzaak van den brand. Verzekering dekt de schade. DIRIGENT DER ITALIAANSCHE OPERA Als dirigent voor het.aanstaande win terseizoen der N.V. Italiaansche Opera is geëngageerd Maestro Edmondo De Vecchi. Twee wagens in volle vaart tegen elkaar STAPHORST, 1 Seept ember. He denavond omstreeks negen uur zijn op den Rijksstraatweg tusschen Meppel en Staphorst twee personenauto's in volle vaart tegen elkaar gereden, waar bij de zes inzittenden werden gewond. Vier hunner, twee echtparen uit Jel- sum (Fr.) moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Het was zeer druk op den weg toen het ongeluk gebeurde. Een der beide wagens, welke bestuurd werd door den heer D. J. Twijnstra en waarin verder zaten diens vrouw en het echtpaar Bonnema, allen uit Jelsum het gezelschap keerde van de tentoonstelling „Het volle profijt" uit Enschede naar huis terug maakte zich op een gegeven mo ment los uit de file om de voorste auto daarvan te passeeren. Van den anderen kant naderde toen in volle vaart een tegen-ligger, waar in zich het echtpaar Hartman uit Zwolle bevond. De heer Twijnstra had dezen wagen niet zien aan komen, met het gevolg, dat de voer tuigen met een geweldigen klap tegen elkaar vlogen. Van alle kanten kwamen menschen toeloopen, die er met groote moeite in slaagden de inzittenden uit de wrak stukken der vernielde wagens te be vrijden. Zij bleken allen gewond te zijn en men legde hen op den berm van den weg, in afwachting van genees kundige hulp. Deze werd spoedig ver leend door dokter Berghauser Pont en wijkzuster Timmermans uit Staphorst. Het bleek, dat de vier Friezen een vrij ernstige hersenschudding hadden hekomen. Zij zijn met ziekenauto's uit Zwolle en Meppel naar het Sophia zie kenhuis te Zwolle vervoerd. Verder had de heer Hartman een bloedende wonde aan het hoofd en zijn vrouw een lichte hersenschudding gekregen. Zij zijn naar hun woning overgebracht. De gemeenteveldwachters en de rijks veldwachter uit Staphorst leiden het onderzoek. Het verkeer ondervond cenige vertraging. De auto's zijn later weggesleept» Orde van Oranje Nassau: S. de K&dt, wonende te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal, directeur van de N.V. Hollandsclie Maatschappij voor gecon denseerde melk. gevestigd te Alkmaar; K. Borgman, directeur van den coö peratieven bond van landbouw aan- en vcrkoopverecnigingen in Gelderland, te Arnhem. Is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medail- le. in goud aan J. M. Mudde. beheer der der emballagoafdeeling bij de N.V. Bouwmaterialen M. Luvten to Lekker- kerk; Aan S. van Thijn, wonende te Haar lem, algemeen procuratiehouder bij de firma A. J. van IJzer. te Amster dam. In brons aan: B. C. R. Ides. arbei der bij de N.V. Ilollandsche cacao- en chocoladefabrieken voorheen Bensdorp en Co.. te Bussum; C. Demmers, kachelsmid bij de N.V. Asselbergs' ijzer-industrie en handel maatschappij, te Bergen op Zoom; W. II. Dudersladt, kantoorlooper bij de N.V. Handelsvereniging van Dudok de Wit en Co., te Amsterdam; P. van Kuik, bode bij het R.P. Pa rochiaal Armbestuur der stad Utrecht. Onderwijs Bij Koninklijk Besluit van 25 Augus tus 1936 is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de afdeeling der algemeenc wetenschappen aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de theoretische en toegepaste natuurkunde Dr. E. C. Wiersma te Leiden. Bij Kon. besluit van 24 Augustus 1936 is wederom tijdelijk benoemd tot leera- res aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Oostburg mejuffrouw C. K. M. Elen- baas. Bij KB. van 24 Augustus 1936 is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks I-Ioogere Burgerschool te Wageningen B. de Boer. Bij KB. van 24 Augustus 1936 zijn wederom tijdelijk benoemd aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Winters wijk: tot leeraar Dr. W. F. Andriesscn, tot leerares mej. G. K. J. Vergeer en mej. A. C. G. Weeder. Onderscheidingen Bij Koninklijk besluit van 15 Augus tus 1936 is benoemd tot Ridder in de hier ter stede alleen bij LANGESTRAAT 18 - AMERSFOORT In twee gevallen vrijgesproken, in twee andere ontslagen van rechtsvervolging 's GRAVENIIAGE, 1 Sept. Voor den plaatsvervangend kantonrechter Mr. Reyers stond op 18 Augustus j.l. zekere P. van S., magnetiseur in Den Haag, terecht wegens 't onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Aan verdachte waren vier feiten ten laste gelegd. Hij zou „buiten nood zaak" een vrouw, die aan zenuwuit slag op dc armen leed, hebben behan deld. Voorts een jongen, die aan abnor male lichaamsomvang leed, een vrouw, die last van haar zenuwen had en ten slotte een vrouw, die aan slijmvliesont steking leed. Het Openbaar Ministerie, waargeno men door mr. Van der Kun, had tegen verdaohte 1000 boete geëischt. In deze zaak heeft mr. Reyers heden morgen uitspraak gedaan. Ten aanzien van dc beide laatstge noemde feiten overweegt de kanton rechter, dat deze nietbewezen zijn, zoodat verdachte hiervan wordt vrij gesproken. Wat de beide eerstgenoemde feiten be treft, behandelt de kantonrechter in zijn vonnis de vraag, of verdachte „huiten noodzaak" zijn beroep heeft uitgeoefend. Deze beide patiënten hebben ver klaard bij doktoren geen baat te heb ben gevonden en een van hen heeft zich zelfs op medisch advies tot ver dachte gewend. Dc kantonrechter overweegt nu in zijn vonnis: „dat noodzaak, uit te zien naar iets anders er is, zoodra de dokter een patiënt opgeeft en den patiënt mitsdien blijkt, dat de dokter hem ongeneeslijk acht; dat het toch niet in overeenstem ming is mot de goede zeden, wan neer men ten opzichte van zulk een patiënt niet zou aannemen de nood zaak, naar een ander uit te zien, vooral nu hij weet, dat langs ande ren weg dikwijls beterschap wordt verkregen; dat, indien iemand, zoodanige noodzaak voelend, zich wendt tot een magnetiseur, deze, indien hij kan helpen, de moreele plicht heeft en dan ook genoodzaakt is, te helpen." De kantonrechter overweegt verder, dat, wanneer de magnetiseur geen ver lichting in het lijden van den patiënt brengt, hij zijn beroep buiten nood zaak heeft uitgeoefend. Hij acht bewezen, dat de beide eerst genoemde feiten niet buiten nood zaak door verdachte zijn gepleegd, weshalve mr. Reyers verdachte, wat deze feiten betreft, van alle rechtsver volging ontslaat. Naar wij vernemen, zal het O.M. in deze zaak hooger beroep aanteekenen Een geldboete van 1000 geëischt s-GRAVENHAGE, 1 Sept. Voor den Haagschen kantonrechter mr. Ferguson waren heden gedagvaard C. A. A., as suradeur, cn H. C. H. G., zonder be roep, beiden uit Den Haag, aan wien overtreding van art. 2, sub 3, der Lote rij wet-was ten laste gelegd. Verdachten zouden de deelneming hebben opengesteld in een premie lee ning: „Emprunt lots 1932 d'un mil liard de francs du royaumo de Belgi- que". In hun hoedanigheid van behee- rende vennooten van de commanditaire vennootschap Algemeen Nederlandsch Kantoor voor Administratie „Anka". Het publiek zou van een door ver dachten geformeerde club lid kunnen worden ad 1.75 'sjaars. De club (dus alle leden to zamen) kocht dan een obligatie in bovengenoemde leening, van welke obligatie alle leden tezamen het eigendom hadden. Elk lid kreeg van verdachten een bewijs van deel name in de obligatie, welk stuk, blij kens de tenlastelegging, als een certifi caat van een aandeel in een premie- leening is te beschouwen. Voor verdachten trad als gemachtig de op mr. J. W. M. Aarts, uit Den Haag. De ambtenaar van het O. M., mr. van der Kun, meende, dat de verdachten hier de feitelijke macht over de stuk ken uitoefenden. De eisch luidde 1000 boete. Gemachtigde was van oordeel, dat verdachten niet de beschikking over de stukken hadden, maar de club. Zoo dra een club gevormd was, ging de be schikking van verdachten over op de leden van de club. De kantonrechter zal over 14 dagen in deze zaak schriftelijk vonnis wij zen. Uitbreiding van het aantal rechters van instructie Volgens de Telegraaf hebben de justitioneele autoriteiten te 's-Graven hage besloten het aantal rechters van instructie bij de Haagsche rechtbank, dat thans twee bedraagt, uit te breiden tot drie om één rechter van instructie de gelegenheid te geven zich ten volle te wijden aan de geruchtmakende zaak Van 't Sant. Daardoor behoeft deze rechter van instructie zich niet steeds, zooals vroeger ook, bezig te houden met andere zaken. Van andere zijde verneemt het blad nog, dat eenigen tijd geleden door de Rijksrecherche, in opdracht van de Haagsche justitie, huiszoekingen zijn verricht hij den oud-hoofdcommissaris, do heer Van 't Sant, in zijn villa aan de Nieuwe Parklaan te Scheveningen en bij den oud-commissaris van politie Th. II. J. Besseling, thans met pen sioen en ten slotte bij mej. Timmer mans, voormalig secretaresse van den heer van 't Sant. Uit het feit, dat Ihans besloten is tot uitbreiding van het aantal rechters van instructie, blijkt, dat alle geruch ten. als zou de zaak van 't Sant in den doofpot zijn gedaan en aan deze ge ruchtmakende affaire geen gevolg wor den gegeven, van allen grond ontbloot zijn. Integendeel blijkt thans, dat deze zaak met de grootste kracht wordt voortgezet. Dat men echter niet zoo spoedig tot een resultaat kan komen, hangt hier mede samen dat het onderzoek zich over een belangrijk deel van Europa uitstrekt, hetgeen voor de afwikkeling natuurlijk een grooten tijd vordert. Over den stand van het onderzoek z^jf kon men in dit stadium geen na dere inlichtingen verstrekken. EERSTE KAMER 's-GRAVENIIAGE, 1 Sept. De Eer ste Kamer is bijeengeroepen legen Dins dag 8 September 's avonds half 9. Eenige kleinere wetsontwerpen zijn dan aan de orde. Woensdag 9 September te 11 uur zal de Kamer opnieuw vergade ren. O.m. staat dien dag op de agenda het wetsontwerp: Voorzieningen om trent weerkorpsen. Grand Thé&tre. Vanaf Vrijdag 28 Aug. vertooning van de film „Rose Marie". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45 uur doorloopend (aanvang laatste voorstelling 8.30 uur). An dere avonden vanaf 8.15 uur één voorstelling. Vrijdag, Zaterdag, Woensdag en Donderdag matinée vanaf 2.30 uur. Maandag en Dinsdag vanaf 2.30 uur familiematinee. „20.000 mijlen over zee, de wereldreis van de K XVIII." City-Theater. Vanaf Vrijdag 28 Augustus vertooning van de film „Vrouw of secretaresse". Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30, 6 en 8.30 uur nam. Andere dagen matinée 2.30 uur en avondvoorstelling 8.10 uur. Cinema Amicitia. Geen voor stelling. Voorstellingen: Zondag 3.00, 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n m» Mnseom Fléhite, Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- gentesselaan. lederen dag van 68 uur. Openbare leeszaal met Jengdleee- zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K Leeszaal, Nieuwstraat 24. 2 Sept. Monopole. Jaarverga dering A.F.C. Quick. 8 uur n.m. 3 Sept Amicitia. Inleiding van den heer Th. v. Lier over „Het dienstbodenvraagstuk". 3 uur n.m. 9 September. Amicitia. Louis Da vid's Revue: „Hoe maller, hoe mooier", 8 uur nam. 10 Sept. „De Valk." Ledenverga dering Ned. Reisvereeniging. 8.15 uur n.m. 10 Sept. Grand Théatre. Eddy Walis en zijn enseble. 8.15 uur n.m. VERDRINKINGSGEVAL IN ZWEM- BAD TE DEN HAAG 's-GRAVENHAGE, 1 September. In het Zuiderpark-zwembad heeft he den een droevig ongeval plaats gehad. Do 24jarige J. T.. wonende in de ,Vier- heemskinderenstraat, was aan het zwemmen in het diepe gedeelte. Hij kwam er voor het eerst, maar bleek een goed zwemmer te zijn. Op een ge geven oogenhlik echter werd hij ver mist en te zelfder tijd zag iemand, die op den duiktoren stond, hem liggen in de diepte. De jongeman werd on middellijk boven gehaald, waarna kunstmatige ademhaling werd toege past. Men slaagde er echter niet in, de levensgeesten op te wekken. Waar schijnlijk is de man onder het duiken door een hartverlamming getroffen. Het lijk is ter onderzoek naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. OMREKENINGSKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brussel Zürich Kopenhagen Oslo Stockholm NTew York Praacr Off. Niet Off. 1 Sept. 2 Sept. 7.41% 7.41% 0.59.24 0.59.28 9.69% 9.69% 24.87% 24.88 48.02 48.02 38.10 33.15 37.25 37.80 38.25 38.30 1.47 54 1.47% 6.10 6.09% e.' 1 1 =a Door GEORGE GOODCHILD Geautoriseerde vertaling van H. OVERAKKER 28) „Best- Ik zal doen wat je verlangt' Daarop verliet hij haar, maar hoorde, toen hij langs de hut liep iets, dat op •en snik geleek Hot verbijsterende mysterie pijnigde zijn hersenen. Uit liefde voor haar trachtte hij haar te ge iooven. Maar het was moeilijk. Nu had zij hem nog de smadelijke taak op de schouders gelegd, om Armstrong in vrijheid te stellen. Monroe zag dadelijk dat er iets niet in orde was. „Nog meer complicaties?" vroeg hij „In zekeren zin wel Ik heb juist een zware pi) te verduwen gekregen Trc«a heeft mij te verstaan gegeven, dat dit manuscript niet het bewuste is" „En je zeide, dat je het herkende....?" „Dat dacht ik. Tn ieder geval, hier is het en er staat mij maar één ding te doen „En dat is „Het ding aan Armstrong terug te geven en hem toegeven, dat ik mijn conclusies te haastig getrokken heb." „Maar, als dit bewijsstuk uit handen is, dan kun je hem ook moeilijk meer vasthouden. Tenminste1" Hij keek Carson onderzoekend aan. Het was duidelijk, dat zijn vriend Tre- sa s verklaring trachtte te acceptcoren tegen zijn eigen overtuiging in. „Jeje gelooft toch niet, dat zij hem tracht te beschermen, Ned?" Carson wendde zich bijna bruusk naar hem om. Hij baatte het te hooren. dat zijn meest geheime gedachten door een ander werden gedeeld. „Dat is absurd," sputterde hij. „Hoe het ook zij, Amstrong dient in vrijheid gesteld tet worden. Ik verbeeld mij, dar hij een genoegzamen hekel aan mij Heeft om een aanklacht tegen mij in te dienen. Laat hem zijn gang maar gaan Ik heb toch voor eens en voor ritijd met deze zaak afgedaan." ..Het is allemaal erg vreemd." ..Het isbliksems vreemd!" „Laat je hem al dadelijk gaan?" „Vanavond pas. Ik gevoel mij nog niet in staat zijn gezicht te zien. Zijn sarcasme is vlijmscherp." Maar zijn voornemen werd in de kiem gesmoord door een onverwachte gebeurtenis. Nog geen uur later kwam ?en vracht materialen de rivier op en ooarhij was ook een telegram voor Carson. Niet zonder nieuwsgierigheid scheurde hij het open. want hij ver wachtte een dergelijk epistel allerminst Pen uitroep van verbazing ontsnapt? aan zijn lippen, toen hij het bericht 'as: Houdt Armstrong vast. Belangrijk nieuw bewijsmateriaal. Kom met vol genden stoomer. Murcheson. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK De vlucht Het telegram bracht Carson in een moeilijk parket. Eenmaal zijn woord gegeven hebbend, dat hij Armstrong vrij zou laten, was hij er de man niet naar om dat terug te nemen. En toch was er alle reden om dat wel te doen Het liet geen twijfel of Murcheson had iets van het allergrootste belang ont dekt. „Hoe moet nu iemand in mijn geval bandelen. Monroe?" vroeg hij. „Je kunt niet veel anders doen dan hem aanhouden. Het heeft or veel van. dat onze struikelende detective tegen de oplossing van het mysterie gestruikeld is." „Maar ik heb mijn woord gegeven! „Dat moet je weer intrekken. Hat is een to ernstige zaak, Ned, en je zoudf verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor de onttrekking van Arm strong aan de Justitie Je moet Tresn vertellen wat er gebeurd is. Trou wens, zij wilde alleen maar dien man i"i vrijheid doen stellen, omdat zij dacht dat hii onschuldig was. Murche son heeft de kwestie in een ander dag licht geplaatst. Zij zal wel blij zijn te hooren, dat de politie iets ontdekt heeft." Carson fronste de wenkbrauwen maar moest toegeven, dat Monroe ee- :ijk had. Hoe Tresa de zaak ook mocht beschouwen er was voor hem geen ar. dqre weg. Zijn beloftf had hij gegeven, toen oen Armstrong nie's definitiefs laste kon leggen Hij betwijfelde ech ter, of Tresa verheugd zou zijn. te ver nemen. welke wending de zaak thans genomen nad Met tegenzin ging hij haar daarom opzoeken „Tresa, ik heb onverwachts een be langrijk bericht ontvangen." „Watwat is er?" vroeg zij onge rust. ..Dit." Hij reikte haar het 'elegram over, hetwelk zij met trillende vingers aan nam. Na het gelezen te hebben, gaf zij het, zonder een woord te zeggen, te rug. „Dat maakf een groot verschil," zei- de hij. „Nietwaar?" „.Ta?" „Ik bedoel, dat ik onder deze nieuwe omstandigheden Armstrong onmogelijk los kan laten. Het is best mogelijk, dat Murcheson een onweerlegbaar bewijs van zijn schuld heeft." „Onmogelijk. Armstrong heeft den moord nooit gepleegd. Ik weet het maar ik kan het niet bewijzen." „Hoe zou jij dat nu kunnen weten? Je zult toch moeten toegeven, dat er nog verschillende kleine punten dienen te worden opgehelderd alvorens men redelijkerwijze Armstrong van allo «chuld kan vrijpleiten En als een klap on den vuurpijl komt Murcheson heele- maal van Singapore om een arrestatie te bewerkstelligen, terwijl hij een paar dagen gelegen weigerde, om ook maar iels te doen. Is dat niet beteekenisvol?" „Veel dingen lijken beteekenisvol, wanneer men in een mist rondloopt," 'luisterde zij „Ik vrees, dat Murcheson weer een verschrikkelijke blunder zal begaanen jij wilt hem daarin as siefeeren." Hij kreeg een kleur hij deze aantij ging en werd een weinig wrevelig, dat rij zijn positie niet. vanuit een redelijk standpunt wilde beschouwen Wil je dan niet, dat ik Murcheson aasteer in het vinden van den man dip Ie broeder vermoord heeft?" ant woordde hij een weinig geprikkeld. „Je zult hem nooit vinden, Ned" Het was de eerste keer sinds zij in het kamp was, dat zij hem hij don voor naam noemde. „ïk verzeker ie, dat je deze verschrikkelijke geschiedenis ter kunt laten voor wat zij is. Och. waarom heb ik ooit om je hulp ge vraagd!" „Ik had een paar uur geleden het plan, om de zaak te laten schieten," antwoordde hij. „Maar het. noodlot heeft anders beschikt. Luister, ik zal het als nog doen, wanneer jij dat wenscht On danks dit telegram zal ik Armstrong zijn vrijheid teruggeven, wanneer jij dat vraagt. Ofschoon ik, voor mij, ge loof, dat Armstrong schuldig is Ik zal te jouwen behoeve al mijn sciupules opzij zettenomdat het alleen en voor alles jouw belangen waren, welke ik behartigde. Murcheson is mans genoeg om zijn eigen zaakjes op te knappen. Wat zal het zijn?" Zij aarzelde en een oogenhlik dacht hij. dat zij voordeel zou trekken uit zijn aanbod. Maar tenslotte schudde zij het hoofd en keek hem droefpeinzend aan „Jij gelooft, dat hij schuldig is?" „Ik kan er niets aan doen." „Dan moet ie daarnaar handelen. Het zou oen misdaad zijn, een man vrij te laten, dien men van moord verdenkt" ..Maar als jij mij erom vraagt......" „Waarom zou ik je vragen om je eer op het spel to zetten? Neen. neen. Jij hebt jouw leven te levenen ik het mijne. Tk dank je. dat je mij dit ver teld hebt. Ik weet er nu meer dan ge noeg van." Zij liet hem duidelijk merken, dat zij niets meer over de zaak wenschte te hooren Haar woorden: „Jij hebt jouw leven te levenen ik het mijne," de den zijn hart ineenkrimpen Hij kreeg steeds mee? de zekerheid, dat de kloof welke op dien wonderschoonon dag in Engeland ontstaan was, wijder werd, s'eods wijder. „Heb je haar alles verteld?" infor meerde Monroe. „Ja. maar zij was niet bijster enthou siast hij het hooren van het nieuws Zii schijnt overtuigd, dat Armstrong niet de man is, die de moord pleegde Zij staat sceptisch tegenover Murche- son's nieuwste ontdekkingen. Het scheen mij toe, dat zij ditmaal verder van mij dfstond dan ooit tevoren. Ik ben blij, dat jij hier gekomen bent, ke rel. want somtijds voel ik mij als als „Houd je flink, Ned. Je moet beden ken, dat ook zij niet meer weet, waar aan zij zich moet houden. Misschien blijkt Murcheson in staat, een nieuw licht op do zaak te werpen. Wat ik maar niet begrijp, is de vrees, welke Tresa voor Armstrong koestert en het paradoxale, dat zij hem vrijpleit, en bang voor hem is." Carson knikte mismoedig en ging heen om te trachten tijdeliike vergetel heid te vinden in zijn werk. De dagen verliepen en het tijdstip van Murcheson's aankomst kwam na derbij. Volgens Monroe, die van de bootdiensten op de hoogte was, zou Murcheson Zaterdagmorgen op Bata via kunnen arriveeren. „Hij zal toch wel dadelijk een motor boot kunnen krijgen om de rivier op te varen?" „Gemakkelijk; als hij zich haast, kan hij tegen de lunch hier zijn." „Dat zal hij zeker doen, nu hij denkt, «.'aj hij aan den vooravonJ van een *roote gebeurtenis staat Het zal wei interessant zijn precies te vernemeu, wat hij eigenlijk ontdek' heeft. Zijn ver andering van gedachten is zeer op merkelijk." „Hij kan toch zeker niets ontdekt hebben, wat meer zal inslaan dan het manuscript." „Daar hen ik nog niet zoo zeker van. Maar zul je hem daaromtrent inlich ten?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6