1111! „Menschelijker" burgeroorlog Lloyd George DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Sport Italië waarschuwt JAPANSCHE VLOOT VERGROOT Zwemkampioene in de wolken BIJ HITLER? Ontstemming over Coughlin UITDAGING VAN KELLER 't Was niet moeilijk Onze zwemsters naar Kopenhagen WAT ETEN WIJ MORGEN? Sterrit naar Monte Carlo Strengere bepalingen JESSE OWENS IS PROFESSIONAL Pijnenburg—Slaats winnen in Hilversum Fa. M R. N. OOSTERVEEN TOMOXO Waar zijn de Post vliegers? 1 De Gordon-Bennett- beker ïe BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1S36 Over en weer verwijten inzake de leverantie van wapens PARIJS, 3 Sept. (Reuter-A.N P De bijzondere correspondent van cle in- transigeant te Hendaye, heeft een on derhoud gehad met den Argentijnschen ambassadeur Daniël Maneilla, die het initiatief heeft genomen tot het „meer menschelijk maken van den burger oorlog. IIij deelde mede, dal sedert gisteren contact bestaat tusschen Madrid en Burgos. De Spaansche repeering heeft tot buitengewoon ambassadeur Americo Castro benoemd, die zich zonder ver vul naar Saint Jean de Luz zal be geven. Het contact met Burges werd langs particulieren weg tot «/and gebracht. Naar nader wordt gemeld, is Almenco Castro te Ilendave aangekomen. liet gerucht gas'. da* men niet alleen wil trachten he/ optreden meer men schelijk te maAen, doch dat men ook vil pogen een einde te maken aan de vijandelijkheden door een overeenkomst tot stand te brengen. Anderzijds wordt evenwel verklaard, dat Madrid dien aangaande geen verklaring heeft afge legd. aangezien onderhandelen met Burgos gelijk zou staan met het erken nen van de voorloopige junta van de opstandelingen Naar uit Brussel wordt gemeld heeft de Belgische regcering besloten de uit voervergunning te weigeren voor 800 mitrailleurs, bestemd voor de Spaan sche regeering. Bovendien werd besloten speciale grensbewakinsmaat regelen te nemen om overtredingen in dit opzicht te voor komen. Namens de Spaansche delegatie van het volksfront, welke op het oogenblik te Parijs vertoeft, verklaarde Wcnceslas Roses dat het doel van de delegatie is: „De algemeene openbare meening juist en in detail en gedocumenteerd in te lichten over de ontwikkeling van den militairen opstand in Spanje tegen de wettige regcering." Hij verklaarde verder dat de houding van neutraliteit niet overeenkomstig het internationaal recht is, aangezien dit een sanctie is tegen de wettige re geering, welke men iederen bijstand /weigert, terwijl zekere landen de op standelingen openlijk steunen. Met het oog op de nieuwe berich ten over Fransche wapcnleveranties aan de Madrileensche regeering wordt in toonaangevende Italiaan- sche kringen verklaard, aldus wordt uit Rome gemeld, dat te verwachten is, dat bij een systematische voort zetting dezer leveranties, welke een inbreuk op de niet-inmeningsver- plichting vormen, de in aanmer king komende regeeringen haar .vrijheid van handelen zullen her nemen. LONDEN',*'2 Sept. (Reuter-A.N.P.) In een nota aan de Britsche regeenng deelt Japan mede, voornemens te zijn, 11.059 ton aan torpedojagers en 15.598 aan duikbooten, die afgevoerd zouden moeten worden, in dienst lo houden, in verband met liet feit, dal Engeland zicli op de „Escalator-clause", de bescher- mingsclausule, van het vlootverdrag van Londen van 1930 heeft beroepen. Dit zou betcekenen. dat Japan, vat de duikbooten betreft, tegenover andere landen in het voordeel zou zijn, waarte gen bezwaar kan worden gemaakt. Van Engelsche zijde wordt Ie kennen gegeven, dat de uitbreiding van de clausule betreffende de glijdende schaal lol duikbooten. de verhoudingscijfers \oor Engeland en de Ver. Staten in deze scheepsklasse nadeelig beïnvloedt Volgens de meening van genoemde kringen moeten de juridische deskun digen beslissen ol Japan zijn bij bedrag lastgeslelde torpedoboot-tonnage, welke dit land niet bereikt, door een over eenkomstige tonnage aan duikbooten mag compcnseeren of niet. Nida Senff neemt een proef» les bij de Nat. Lucht» vaartschool Men vermoedt dat de gelegens heid voor een dergelijke ontmoeting zich zal voordoen LONDEN, 3 Sept. (Reuter.) Bij zijn vertrek naar Duitschland heeft Lloyd George aan Reuter \erklaard: „Toen von Ribbentrop mij onlangs te Londen bezocht, noodigde hij mij uit tot een bezoek aan Duitschland. om eens te zien. wat daar met betrekking tot het werkloosheidsvraagstuk is gedaan, en ik heb deze uitnoodiging gaarne aange nomen." Lloyd George weigerde glimla chend te zeggen, of hij ook een be zoek aan Hitier zou brengen, doch men meent te weten, dat zich waar- - schijnlijk wel de gelegenheid voor een*dergelijke ontmoeting zal voor- dóen. Gevaar voor het respect, ver» schuldigd aan de hoogste sociale autoriteiten VATICAANSTAD, 3 Sept. (Stefani.) De Osservatore Romano wijdt een arti kel aan de bewering, die in zekere Amcrikaansche dagbladen is gepubli ceerd, volgens welke de bisschop van Detroit, mgr. Gallagher tijdens zijn verblijf te Rome verklaard zou hebben dat de H. Stoel geheel het optreden van den „radio-priester" Coughlin goed keurde. De Osservatore Romano schrijft, dat dit niet in overeenstemming is met de waarheid. De II. Stoel wil alle vrijhe den eerbiedigen, maar tezelfdertijd al les wat behoorlijk is. Nu is het zeer he kend, dat de priester in zijn uitvallen tegen personen, die de hoogste sociale autoriteit vertegenwoordigen, in gebre ke blijft ten aanzien van wat elemen tair behoorlijk is. met het klaarblijke lijke gevaar bij de massa het respect, dat verschuldigd is aan deze autoritei ten, aan het wankelen te brengen. KONING VAN BULGARIJE BIJ MUSSOLINI ROME. 2 Sept. (Stefani.) Dc ko ning van Bulgarije heeft vandaag een particulier bezoek gebracht aan Mus solini ROEMENIE'S POLITIEK ONGEWIJZIGD BOEKAREST, 2 Sept. (Reuter). De minister van buitenlandsche zaken, Victor Anlonesco, heeft hedenavond een verklaring aan de pers afgelegd, inzake de buitenlandsche politiek van Roemenië na de regéeringswisseling. Zooals werd voorzien, verklaarde hij dat Roemenië zijn buitenlandsche poli tiek niet zal wijzigen en trouw zal blij ven aan den Volkenbond. Hij wees er verder op, dat het ver bond met Frankrijk zal worden gehand haafd. Men kan van een man, die in 1917 in Fransche uniform in een Fransch vliegtuig over de vijandelijke linies vloog om een boodschap over te brengen van Frankrijk naar Roemenië niet anders verwachten. In verband hiermede wees hij ook op de vriendschap, welke hem verhond mei verscheidene Fransche persoonlijk heden, zooals Poincaré, Briand, Clé- menceau, Barthou en zoovele anderen, Voorts verklaarde Antonesco nog: „Onze alliantie met de landen van de Kleine Entente vormt een essentieel be standdeel van onze buitenlandsche po litiek Wij zullen voortgaan met Rusland onze betrekkingen van goede nabuur schap en vriendschap te ontwikkelen. Tenslotte zullen wij waken voor de handhaving van de beste betrekkingen met onze buren en allo andere landen, onder wie Duitschland, met welk land wij goede betrekkingen onderhouden, voortvloeiende uit belangrijke econo mische belangen." DE BIENNALE TE VENETIË VENETIË, 2 Sept. (A.N.P.) Nadat gisteravond de vierde film-biennale te VeneticLido met de vertooning van de Metrofilm „The great Ziegfeld" was besloten, heeft de jury Woensdagavond de prijswinnaars bekend gemaakt. Als beste film der tentoonstelling werd bekroond „Der Kaiser von Kali- fornicn" van Louis Trenkler (Duitsch land). Do beste Italiaansche film was „Squadrone Bianco". Paul Muni als Louis Pasteur werd als de beste acteur beschouwd en Ana- bella als de beste actrice in „Veille d'Armes", terwijl als de beste regisseur werd aangewezen Jacques Feydei voor de film „La kermesse heroique". „Schlussakkord" van de Ufa kreeg den prijs voor de beste muzikale film. Er werd nog een aantal medailles toe gekend, dorh geen enkele Nederland- sche film is bekroond. DAMMES Een kans om tegen den we» reldkampioen Raichen» bach uit te komen 's-GRAVENHAGE, 2 September. Het comité heeft blijkbaar met de or ganisatie van dc match Springer— Vaessen een goeden greep gedaan. Ge noemd comité ontving n.l. van den heer R. C. Keiler, kampioen van Nederland bericht, dat hij den eventueelen win naar \an deze match bij voorbaat uit daagt tot een ontmoeting, waarbij hij de v/x)rrechten, verhonden aan zijn li- tel op het 6pel wil zetten. Hij heeft het bestuur van den Nederlandschen Dam- bond eveneens hiervan in kennis ge steld. Door deze geste van Keiler komt de match SpringerVaessen plotseling in het brandpunt van de belangstelling van damlievend Nederland. Immers, deze geste van Keiler geeft, bij toestem ming van den N.D.B., den winnaar een kans, om tegen den wereldkampioen Raiohenbach uit te komen om den ti tel van wereldkampioen. Het comité van de match Springer Vaessen zal op verzoek eenige partijen buiten Den Haag laten spelen. VOETBAL IN ENGELAND LONDEN. 2 September. (A.N.P.) De resultaten van de heden gespeelde wedstrijden voor de Engelsche League waren: Eerste afdeeling ChelseaGrimsbv Town 32 EvertonSheffiel Wednesday 31 Huddersfield TownManches ter United 3—1 Manchester CityLeeds United 40 PortsmouthLiverpool 62 SunderlandDerby County 32 West Bromwich Albion Birmingham 3—2 AMSTERDAM, 2 September. De aantrekkingskracht, die de luchtvaart op het moderne publiek uitoefent, schijnt voortdurend sterker te worden, en bekende figuren, die op een of an der gebied, buiten dat der luchtvaart gelegen, uitblinken, maken hierop geen uitzondering. Dr. Max Euwe, nadat hij door zijn schaakoverwinning op Alje- chin het wereldkampioenschap scha ken had veroverd, maakte eenige maan den geleden bij de nationale lucht vaartschool een proefvlucht met een lesvliegtuig en kwam opgetogen terug. Het schijnt, dat hij, nu het tournooi te Nottingham voorbij is, plannen heeft om binnenkort ernstig met het lesvlie gen te beginnen teneinde zijn brevet te halen. Vanmiddag zagen wij een sportkam pioene, weer op een geheel ander ge bied van sport, die eveneens een proef les bij de nationale luchtvaartschool kuam nemen. Het was onze Olympi sche kampioene 100 meter rugzwem- men, Nida Senff, die van instructeur Sluyters de eerste proefles kreeg. Deze was tevens haar luchtdoop, want tot nog toe had Nida zich slechts om het water bekommerd, doch een vriend, die blijkbaar volop „airminded" is, vestig de haar aandaoht erop. dat na de ver overing van het water de lucht een ele ment is, welks verovering voor een jonge sportieve vrouw, die juist met Olympische roem beladen uit Berlijn is teruggekeerd, niet minder aanlokkelijk moet zijn. Nida Senff Nida wisselde de zwemkap voor dc van een koptelefoon voorziene vliegkap en nam plaats in de kleine lcs-Pander van de N.L.S., waar instructeur Sluy ters haar de eerste aamvijzigingen gaf en vervolgens \ol gas met haar weg stoof, de lucht in boven Amsterdam. Eenmaal boven heeft Nida zelf knup pel en voetenstuur mogen hanteeren. Uit Berlijn is nog haar vaardigheid be kend om de keerpunten op de juiste wijze te nemen, en waar zij cle eerste keer misschien de juiste methode nog niet aanvoelde, was daar dc zekere hand van Sluyters met de veilige dub bele besturing, waardoor de Pander na een kwartier in dc lucht te zijn ge weest, te half vijf weer veilig op den grond stond. Ook Nida Senff was opgetogen over haar eersto vlucht, en liet sturen had zij niet eens moeilijk gevonden. Als je de knuppel naar beneden drukt, duikt de machine omlaag, trek je hem naar achteren dan gaat dc machine omhoog en trap je het voeten6luur links in, dan zwenkt de machine naar links, dood eenvoudig. Of Nida nu ook haar brevet zal ha len? Voorloopig ziet het er nog niet naar uit, dat zij de vlieglessen zal gaan volgen, al zou de N.L.S. haar ook gaar ne als leerlinge inschrijven. Haar ervaring van dezen middag was in ieder geval een aardig avontuur, een van die dingen, die een mensch nu eenmaal overkomen wanneer men zich koestert in de stralen der Olympische roem. AMSTERDAM, 2 Sept. Naar wij ver nemen hebben Nida Senff en Jopie Waalberg een uitnoodiging ontvangen, om Zondag 6 September a.9. te Kopen hagen uit te komen in aldaar te orga- niseeren wedstrijden. In dit verband zullen beide zwemsters morgen in ge zelschap van de A.D.Z.-presidente me vrouw De DoodKoenen naar de Deen- sche hoofdstad vertrekken. Nida Senff start op de 100 Meter rug slag, Jopie Waalberg op de 100 en 200 Meter schoolslag. Wij vernemen verder nog, dat onze heide landgenooten ook Dinsdag 8 Sep tember te Kopenhagen in wedstrijden zullen uitkomen, terwijl vermoedelijk op Donderdag 10 September te Aarhuus aan wedstrijden zal worden deelgeno men. Voorts wordt gemeld, dat het in de bedoeling ligt van het bestuur van den Koninklijken Nederlandschen Zwem- bond op Zaterdag 12 September a.9. in intiemen kring de zwemsters en zwem mers, die Nederland op de Olympische Spelen te Berlijn hebben vertegenwoor digd, te huldigen. De bijeenkomst zal te Amsterdam worden gehouden. VOOR DE KOFFIETAFEL Garnalenbroodjes. Bereiding: Ontdoe ansjovis van haar vel en graten en laat ze gedurende een uur in water weeken. Verversch het water van tijd tot tijd. Zet ze het laatste kwartier in melk. Spoel de ansjovis af en hak ze met hetzelfde gewicht aan boter fijn. Smeer deze massa op geroos terde sneetjes oudbakken wittebrood zonder korst. Bedek ze met garnalen en bestrooi ze met peper. Versier den scho tel broodjes met takjes peterselie. VOOR DE MIDDAGTAFEL Tarbot met mosterdsaus. Aardappelen. Worteltjes. Rijstrand met gestoofde vruchten. Bereiding vischgerecht: Bak een tar bot in boter. Roer kookroom met mos trd, zout en peper. Doe dit bij de visoh en bedruip deze dikwijls tot ze geheel gaar is. Plaats de visch op een goed heete schaal, overgiet ze met de saus en versier den schotel met schijfjes citroen, tomaat en blaadjes sla. OE BEN00DIG0E VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL ALLEEN gevestigd Utr. str. io. ToL 92 AUTOMOBILISME Belangrijke reglements» wijzigingen 's-GRAVENHAGE, 2 September. De K.N.A.C. meldt ons: In aanfluiting op het bericht, dat de International Sporting Club van Mona co heeft besloten, den sterrit naar Mon te Carlo definitief te laten doorgaan, kan er op worden gewezen, dat het re glement begin October kan worden te gemoet gezien. De K.N.A.C. is echter in staat, reeds blians de voornaamste wijzigingen, welke in het reglement van het vorig jaar zijn aangebracht, bekend te ma ken. De belangrijkste is ongetwijfeld deze, dat de praktijk heeft uitgewezen, dat er geen enkele reden bestaat, om be paalde routes, welke vroeger schier on overkomelijke moeilijkheden oplever den, boven andere te bevoordeelen, lm mers, uit ondervinding van verschillen de jaren kon worden vastgesteld, dat de gemiddelde snelheid op alle trajec ten kon \yorden bereikt. Voor de rou tes met Atliienc, Boekarest, Umea, Tal linn, Slavanger en Palermo als -start plaats zal dus een gelijk aantal punten worden gegeven. Wat do andere tra jecten betreft, zal het aantal punten afhankelijk zijn van de afstanden der startplaatsen, maar het verschil zal zoo gering zijn, dat zij, die uit andere dan de hier genoemde plaatsen ver trekken, kans krijgen, om een betere plaats in de algemeene klasseering le bezetten, dan de deelnemers die wel de verstgelegcn steden als startplaats hebben gekozen, maar de geringste straf hebben opgeloopen. Het reglement zal strengere bepalin gen ten aanzien van de toelating der automobielen bevatten, dan eertijds. Niet alleen zullen de koetswerken vol komen moeten voudoen aan de daarop betrekking hebbende bepalingen van de code sportif international, maar te vens zullen er vele punten van over eenkomst met de serie-modellen wor den vereischt, als: aantal cylinders, bo ring en slag, kleppcn-mechanisme, bou gies, carburateurs, aantal nokkenassen, wielbasis, spoorbreedte van voor- en aohteras, compressors e.d. blijven ver boden. De gemiddelde snelheid blijft op 40 K.M. per uur vastgesteld voor alle etap pes, behalve voor de laatste vijf (onge veer 1000 K.M.), welke met een gemid delde van 50 K.M. per uur moeten wor den afgelegd. In de zoogenaamde klasseeringsproe- ven is eveneens een aanzienlijke veran dering gebracht Er komen twee proe ven. De eerste is een regelmatigheids- proef op de laatste etappe, n.l. Avig nonMonte Carlo. Daartoe zullen twee controles worden opgesteld, waarvan de eerste bekend zal zijn, maar de tweede geheim blijft. De tweede proef zal des morgens na den dag van aankomst worden gehou den en bestaan uit een snelheidsproef over .300 meter met 6taanden start. Na 200 meter van het vertrekpunt zullen dc wagens moeten stoppen; een klein eindje achteruit rijden en dan weer zoo snel mogelijk het eindpunt bereiken. De breedte van den weg waarop de remproef moet worden afgelegd, be draagt niet meer dan 3.50 meter. Teneinde den sterrit geheel op werk dagen te doen verrijden en geen Zon dag daarin te betrekken, zal de aan komst. worden vastgesteld op Zaterdag 30 Januari 1937. ATHLETltk NEW YORK, 2 September De meervoudige Olympische kampioen Jesse Owens is professional geworden. Hij ontving een aanbieding van 5000 dollars per week om gedurende tien weken in een revue op te treden. In het bericht staat niet vermeld, dat Owens het aanbod inderdaad heeft ge accepteerd. doch dit schijnt als van zelfsprekend te worden beschouwd. (Sportred.) 233. Daar keek hij net zoo in de takken van den boom, vlak voor zijn slaapkamertje. Heel even duurde de herinnering maar aan huis, want dadelijk daarop nam iets heel anders hem geheel in beslag. Hoe kwamen zc heelhuids op den grond? Het deurtje zat onwrikbaar vast. We zullen een ruit kapot moeten slaan. Een voor een kropen ze door de opening en lieten zich van tak tot tak naar omlaag glijden. 234. Daar slaan we nu met ons goede gedrag. Vriezen we dood, dan vriezen we dood, maar ik wou. dat ik een parasol letje had, want cle zon brandt geducht. En mijn maag jeukt geducht, verklaarde Piet, die het zich op een stuk rots gemak kelijk had gemaakt. HILVERSUM, 2 Sept. Vanavond werden op de wielerbaan te Hilversum internationale wedstrijden verreden, die door een talrijk publiek werden bijge woond. Het hoofdnummer, een 80 K.M.- koppelwedstrijd, welke over 2 X 40 K.M. vvercl verreden, werd gewonnen door Pijnenburg—Slaats. De uitslagen luid den: Sprintwedstrijd voor amateurs en on- afhankelijken: Demi-finale: 1. Westbroek en Blouw. Tweede finale: 1. Banen en Poel wijk. Finale: 1. Blouw, 2. Banen, 3. Poel- wijk. Sprintwedstrijd voor nieuwelingen: Eerste demi-finale: -. Jansen, 2. Vis ser. Tweede demi-finale: L van der Steeg, 2. Bos. Finale: 1. van der Steeg, 2. Jansen, 3. Bos, 4. Visser. Koppehvedstrijd over 80 K.M.: 1. Pijnenburg—Slaats 15 pnt. 2. DebruikerMeerschaert 6 pnt. Op een ronde: 3. Kilian—Vopel 7 pnt. 4. BraspenninxVeger 1 pnt. Op twee ronden: 5. van Egmond—Westemeyer 4 pnt. 6. van BuggenhoutMartin 4 pnt. 7. BoslandLoskamp 3 pnt. De achtcrvolgingswedstrijd over 8 ronden om den Brassard tusschen Westbroek en Groenewegen won de laatstgenoemde op zeer gemakkelijke wijze, doordat Westbroek's bril door den hevigen mist zoo beslagen was, dat de renner moest opgeven. TENNIS VAN SWOL VERLIEST VAN BOON AMSTERDAM, 2 September. Van daag werden op de Festinabanen te Amsterdam de wedstrijd om de natio nale titels voortgezet. Deze dag ver liep zeef kalm en alleen de overwin ning van Wiegers tegen Van Olst was opvallend. Wiegers speelde bijna alles op de zwakke backhand van Van Olst, die tenslotte met 26, 26 het onder- pit delfde. De laatste partij van dezen tweeden dag bracht cle grootste verrassing: Boon schakelde in den kwart-eindstrijd Van Swol uit door dezen met 79, 8—6 63, 64 te slaan. Een klein doch des kundig publiek was nog bij deze laat ste partij tegenwoordig. In den eersten set reeds bleek dat Van Swol het niet cadeau zou krijgen en met moeite won hij dezen met 97. In de volgende set echter zag men Boon op zijn best. Zijn services waren hard en gevaarlijk, zijn drives zuiver langs de lijnen. Van Swol bood verwoeden tegenstand, doch Boon wa9 onverbiddelijk en won verdiend. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Het IJ won gisteravond te den Haag met 2—0 van H.Z. en P.C. LANGESTRAAT 42 TEL. 77 (Tomaten bouillon) per fl. 0.60 - 0.90 e 15 n O) jO w <u O -SC C O» bo s xz O O CL C3 SE 2.9 29.8 Amsterdam Leipzig Boedapest 2.9 29.8 Athene 2.9 Mersamatrub Caïro Gaza 30.8 Bagdad 1.9 Boeshir Diask Karachi 31.8 Jodpoer 31.8 Allahabad Calcutta Akyab 1.9 Rangoon 30.8 Bangkok Alorstar 2.9 Medan 29.8 2.9 Singapore 2.9 Batavia 29.8 VertreK van het eerstvolgende post- vliegtuig van Amsterdam en van'Bata via op Zaterdag 5 September. Belgische en Zwitsersche ballons gedaald WARSCHAU. 2 September (D.N.B.- A.N.P.) Met groote vertraging zijn de eerste landingsberichten der bal lons, die aan den Gordon-Bennet-wed- strijd deelnemen, bij de Poolschc Aero- club te Warschau binnengekomen. Na een afstand van rond 800 K.M. te hebben afgelegd zijn de Belgische bal lons „Bruxelles" en „Belgica", bestuurd door Quersin en Demuvter, Maandag in de omgeving van Smolensk gedaald, terwijl de Zwitsersche ballon „Zürich", onder commando van dr. Tilgenkamp. na ongeveer 1.000 K.M. te hebben af gelegd. ten N.O. van Leningrad Is ge land. Van de overige zeven ballons is nog niets bekend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2