De twee groote rivalen Haard van conflicten Niet-inmenging brandend probleem Roosevelt en Landon THÜRMER - FÖRSTER - KAPS - IBACH - BECHSTEIN Firma R. VAN DEN BURG ITALIË ZENDT EEN KRUISER AANBIEDING BESPEELDE PIANO'S ENZ. Pianoconcert van Paul Roes WAT ETEN WU MORGEN/ TEMPO! AMERIKA! Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 SEPTEMBER 19*5 AMERIKAANSCHE NOTITIES Alle voorspellingen zijn belachelijk De presidentsverkiezing nadert (Van onzen correspondent). NEW YORK, Augustus 1936. OP de vraag, hoe de verkiezings- kansen in liet najaar staan voor Roosevelt en Landon. of om 't scherper te omlijnen, voor een liberaal of een conservatief bewind, is nu precies drie maanden van te voren weinig met zekerheid te zeggen door een onpartijdig beoordeelaar. Juist in deze korte spanne tijds kan zooveel gebeuren ten voordeele of ten nadeele van ieder der beide candi dates dat alle zoogenaamde mathema tisch juiste voorspellingen door poli tieke kopstukken van beide kanten op zijn minst genomen belachelijk zijn. Dergelijke hceren hielden dezei dagen met klem vol, dat bijv. de staat New York met overgroote meerderheid voor Landon zijn zal en van de andere zijde, dat Roosevelt New York zal winnen met een meerderheid als nimmer te voren. Ongelukkigerwijs is dat een oud foefje voor elke verkiezing en het zolte is, dat de oorspellers van de Aerliezendc partij later nooit openlijk aan hun voorspelling herinnerd worden en gevraagd, hoe zij het zóó mis konden hebben gehad. De nuch tere waarheid is meer, dat niemand het van te voren wed, zelfs de „Literary Digest" niet. het weekblad, dat in vroe ger jaren er een privé-verkiezing op briefkaarten op na hield en aldus vrij juist kon aangeven hoe de politieke strooming was. Totdat de verkiezing tusschen Hoover en Roosevelt kwam en ook deze methode van voorspellen onzeker maakte: weliswaar werd Roose velt de winnaar verondersteld, maar lang niet me! zulk een meerderheid als hij in werkelijkheid kreeg. Klassenhaat aan%e'- kweekt? In de laatste dagen hebben eenige ge beurtenissen plaats gevonden, die de toekomst wel wat scherper aHeekenen. De reusachtige American Federation of Labor, de nationale vereemging van vakvereenigingen, heeft zich zonder voorbehoud ten gunsté van Roosevelts herkiezing verklaard en hiermede is de kloof tusschen de werelden van werk gevers en werknemers zoo mogelijk nog breeder geworden iets, dat het hui dige Democratische bewind steeds dooi de Republikeinen verweten is, dat het n.l. klassenhaat aankweekt. Ik mag als hekend veronderstellen, dat Roosevelt, the vier jaar geleden in zijn verkie zingscampagne hartstochtelijk optrad ten bate \an de „forgotten man' of de vergeten massa (van kleine patroons en winkeliers, kantoorpersoneel, win kelpersoneel. arbeiders e.d.) en die door zijn NRA. AAA. en verdere alfabet- combinaties, een zij het ook tijdelijk kolossale verandering in arbeidsvoor waarden heeft gebracht. Zooals men weet, heeft het hoogste gerechtshof in den lande, de 1 S. Supreme Court te Washington» ettelijke van die wet 1 en als in strijd met de Grondwet verklaard, al was het soms met de kleine meer derheid \an één stem: 5 tegen Het groote publiek kan nog steeds niet be grijpen, waarom een wel teg°n arbeid van jonge kinderen in strijd met de grondwet werd verklaard, terwijl het verlaten van den goudslandaard goed gekeurd werd Hoe dit zij, Roosevelt s maatregelen hebben in elk geval bij milliocnen een uitnemende herinnering achtergelstpn. En het is te verwachten, dat die geen stap wenschen terug te treden op de afgelegde baan van sociale zekerheid, maar nog verder zullen willen gaan. Landon favoriei van de „bfg business" Landon daarentegen heeft de „big business" wereld aan zijn kant staan, wier maclit en invloed nog geweldig is al heeft zij or veel van moeten inboe ten. Hoe verder de campagne zal voort gaan, hoe duidelijker de tegenstelling tusschen de vertegenwoordigers \an kapitaal en arbeid merkbaar zal worden en ten slotle zal heimaar óp vraag zijn. wie over het grootste aantal stemmen zal komen te heschïïsïfên. Landon is tot nu toe een vage figuur, Dadat hii uit een totale onbekendheid door zijn partij naar voren was gehaald als de candidaat voor het President schap van 1937—1041. M aren Hoover en Roosevelt nationale en zelfs internationale figuren, Landon was even weinig bekend als de meesten der andere gouverneurs van de 18 Amerikaansche Staten. 1-Iij werd door zijn partij uitgekozen, voornamelijk omdat hij het middenwesten zou ver tegenwoordigen, op wiens stemmenaan- tal gerekend moet worden en omdat hij elk jaar de begrooting van den staat Kansas sluitend had weten te maken „He balanced the budget" was de eerste luid geprezen verdienste van Landon, tegenover de allerminst slui tende begrooting over de laatste jaren van het Roosevelt regiem. Ongelukki gerwijs eischt de grondwet van Kansas dat dit ieder jaar gebeurt en was ook deze staat éen voorwerp van financiee- Ien steun vanuit Washington. Verder heeft Landon pas één keer goed van zich laten boören, toen hij zijn rede van aanvaarding \an het rnndidnatschap hield die door de radio in honderd duizenden huiskamers geklonken heeft Zelfs zijn heftigste tegenstanders geven toe, dat Roosevelt niet alleen een gebo ren redenaar is, maar ook dat hij een buitengewoon sympathiek orgaan be zit. dat uitnemend over de radio door komt. Radio-deskundigen noemen hem zelfs onovertrefbaar en dit alles kwam in 1932 bij de toenmalige verkiezings campagne des te scherper naar voren omdat het luisteren naar de dorre stem van Hoover een ware bezoeking was. Mevr. Landon speelt harp Het treft ongelukkig genoeg, dat Lan don, die bij persoonlijk optreden sterk zijn innemend uiterlijk mee beeft, pre cies zulk een radio-persoonlijkheid is als destijds Herbert Hoover. Niemand zal ontkennen, dat het bij een Ameri kaansche presidents-verkiezing niet om de principes en het wezen der feiten gaat, maar evenmin dat daar omheen een groote massa doodgewone bijkom stigheden een belangrijke rol spelen. Vanaf bet moment, dat Landon de Republikeinsche candidaat was gewor den, kwam zijn geheele familie in woord en beeld voor het Kiezersdom ♦e staan. Mevrouw Landon, die niet onverdienstelijk de harp bespeelt, werd zelfs gefilmd en een paar dagen geleden vermeldden de kranten trouw, dat Nancy Ann Landon haar vijfde verjaar dag gevierd had met een kinderpar tijtje, waarop roomijs en taart was op gediend en dat zij een electriseh kook- kacheltje had gekregen. Zelfs ver scheen een foto in de krant van Nancy Ann met haar kacheltje, want het is immers mogelijk, dat zij het volgend jaar een bewoonster van het Witte I-Iuis in Washington is Dus is Nancy Ann van nu af aan nieuws tot 3 November a.s. en mocht papa het dan niet win nen, dan zal men niets meer van haai zien of hooren. Op dezelfde manier wordt het heele Landon huisgezin van hun prille jeugd tot lieden aan den volke voorgesteld en vooral in den zin van typische middelklas 'Amerikanen, zooals de gemiddelde kiezer immers is. En dit. alles is extra noodig om de menigte los te maken van de greep, die Roosevelt met zijn familie op hen heeft. Roosevelt, die, na jaren door kinderverlamming plat op bed gelegen te hebben en niet in staat te zijn een vin te verroeren, het zoover heeft ge bracht, dat hij nu met zijn drie groote zoons een paar weken het roer van een zeiljacht in handen houdt en langs de lastige, kust van New England rond- boemelt tot schrik en alteratie van twee torpedojagers, die hem als geleide dienen en die hem telkens kwijt zijn. De stilte vóór den storm Roosevelt's onbluschbaar optimisme, zijn ongedwongen en vroolijke manier van optreden eji omgang met anderen, ja zelfs het feit. dat hij bij zijn laatste bezoek aan Canada een rede in het Fransch hield stel u dat even voor! zijn allemaal dingen, die niet nalaten een machtigen indruk tc maken op een groote groep van de bevolking, die b.v. alleen om dergelijke qualiteiten hun stem aan hem zouden geven. Pre cies als er anderen zijn, die Landon zouden verkiezen, omdat bij een een voudige man uit het middenwesten is en zijn vrouw zoo goed harp speelt. Ik begrijp, dat bet vorongaandc lichtelijk kwajongensachtig klinkt, maar dan denk ik aan een echtpaar, dat mij in 1928 verzekerdp nooit hun stem aan Al Smith te zullen geven, omdat diens vrouw geen figuur bad voor een Ame rikaansche presidentsvrouw. Het is tot op heden dreigend stil geweest van beide kanten en pas de campagnelei ders, James Farley van Roosevelt en Hamilton voor Landon hebben de ge bruikelijke schermutselingen gehouden met vrij grof geschut. Dat is zoo de manier van doen, maar het wordt pas ernst wanneer de candidaten zelf een trein of auto pakken on de ronde gaan doen. om van de noodigo speeches voor de microfoon maar heolemaal te zwij gen. Dan gaan de kiezers de punten van voor of tegen, tellen en langzaam maar zeker gaat zich in de komende maanden een strooming vormen, die op den 3en November losbreekt in het aantal overwinnende stemmen. Voor de zesde maal een Ita* liaansch onderdaan in Spanje vermoord Vliegtuigen naar Vigo? ROME, 3 Sept. (Stefani). In „verantwoordelijke kringen" is be richt ontvangen dat een Italiaansch onderdaan. L'mberto Fasanella, ke tellapper van beroep, te Barcelona is gedood. Hij laat een vrouw en ze ven kleine kinderen achter. Dit is het zesde Italiaansche slachtoffer sedert het begin van de wanorde lijkheden. De Italiaansche consuhgene* raai te Barcelona heeft wederom energieke protesten ingediend, maar in den huidigen toestand lijken deze niet voldoende. Er be* vindt zich reeds een Italiaansche kruiser in de wateren van Barce* lona en het is zeker, dat nog ans dere strijdkrachten derwaarts zullen worden gezonden. Nader wordt uit Rome gemeld: De kruiser „Pola" is uit Italië vertrokken met bestemming naar Barcelona, waar hij zich zal voegen bij den lichten kruiser „Attendolo" in de wateren van Barcelona. De „Pola" is een groote kruiser van 10.000 ton. De Fransche regeering. aldus seint Reuter uit Parijs, heeft van de Spaan- sche regeering te Madrid bericht ont vangen. dat 2i vliegtuigen van Italia- sche herkomst, te Vigo zouden zijn aan gekomen. Aan alle mogendheden is deze zelfde mededeeling gezonden. De coördinatiecommissie De Sovjet Unie. Hongarije en Finland hebben rich bereid verklaard, zich in de coördinatiecommissie inzake non-in- i rven tie in Spanje, die waarschijn lijk niet voor de volgende week te Londen bijeen zal komen, te doen ver tegenwoordigen. Naar Reuter te Berlijn officieel is medegedeeld is Duitschland in beginsel bereid een gedelegeerde te zenden naar Londen om zitting te nemen in de in ternationale commissie inzake non interventie in Spanje, Vooraf moeten echter de kwestie van de competentie van de commissie en de werkwijze ge regeld worden. De financieele secretaris van de En- gelsche schatkist, Morrison, heeft een zitting gepresideerd van het interde partementaal comité, dat is samenge steld uit vertegenwoordigers van ver schillende departementen der regee ring en gevormd is met het oog op de installing van een internationale com missie, die zich moet bezighouden met de Uwestie der non-interventie. Dit in terdepartementale comité za.1 de doel matigheid bespreken der reeds van kracht zijnde maatregelen ter verhin dering van het leveren van wapenen en vliegtuigen aan Spanje. Het comité zal ook de mogelijkheid bespreken van toe passing van andere maatregelen; 'wélke door de internationale commissie kun nen worden aanbevolen. Geen grondgebied afgestaan De vroegere Spaansche gezant te Londen, de markies Merrv del Val, be vindt zich op hét oogenblik weer te Londen in opdracht van de generaals Cabanellas, Franco en Mola. Ilij is door hen gemachtig-d te verklaren, dat nooit een deel van Spaansch grondgebied, hetzij in Europa, hetzij daarbuiten, be loofd of aangeboden is aan een buiten- landsche mogendheid. Verder verklaar de de markies, dat geen van de drie generaals fascist is en de voorloopige regcering is geenszins fascistisch. De Engelsche zaakgelastigde te Ber lijn, die zich naar de \Vilhelmsstrasse had begeven, heeft aldaar een langdu rig onderhoud gehad met staatssecreta ris Dieckhof over de deelneming van Duitschland aan de. coördinatie-com missie inzake neutraliteit in Spanje. Het aan den Engelschen vertegenwoor diger kenbaar gemaakte Dnitsche stand punt in deze zou als volgt kunnen wor den samen gevat: De Duitsche regeering is in prin cipe bereid een vertegenwoordiger naar deze commissie te zenden, doch zij werischt op het oogenblik over dit punt geen openbare verkla ring af te leggen. Engelsche bladen melden aangaande de pogingen van den Argentijnschen gezant in Spanje, een overeenkomst tot stand te brengen tusschen de partijen in den Spaanschen burgeroorlog, wel ke beoogt den strijd te humaniseeren. dat men gehoopt had contact lot stand te brengen tusschen de Spaansche re geering en de leiders van den opstand. Maar te dien aanzien waren de berich ten Donderdag minder optimistisch van toon. Bijzondere aanbieding van een groote collectie gebruikte piano's, \an uitsluitend gerenommeerde fabrikaten: Levering met vijf jaar garantie, desgewenscht op termijnbetaling. Prijslijsten met alle inlichtingen verstrekken wij gaarne op aan vrage. ARNH.STRAAT. Pianohandel van 1887. MUZIEK Eerste uitvoering in Neder, land door het Residen. tie.orkest Première te Noordwijk Het Residentie-orkest onder leiding van Schuricht heelt Donderdagavond een nieuw werk van onzen te Parijs woonachtigen landgenoot Paus Roes in Nederland geïntroduceerd. De première van het tweede concert voor piano en orkest heeft echter reeds plaats gevon den in het voorjaar tijdens het Hol- landsch muziekfeest te Wiesbaden. Bij die gelegenheid kreeg het piano concert over liet algemeen een goede pers, waarbij men zicli echter af vroeg in hoeverre hier van een Nederlandsch werk sprake was. Wanneer wij een vergelijking willen maken tusschen de meest toonaange vende figuren uit de moderne Holland- sche school, zooals Pijper, Badings, van Lier, Godron en Paul Roes, dan kun nen wij inderdaad weinig punten van overeenkomst vinden. Paul Roes' mu ziek is eenerzijds beïnvloed door het impressionisme en schijnt zijn oor sprong in het oeuvre te vinden van Debussy, Diepenbrock en Ravel. Ander zijds is een sterke verwantschap met de Gregoriancn niet te loochenen. Niet alleen in het gisteravond uitgevoerde werk, maar ook in tal van andere wer ken van zijn hand vindt men een voort durend tegen over elkander stellen van het. faüneSquc, antieke, beidcnsche ele ment en de zuiverste weergave van den Christelijken geest, gelijk déze (vanuit Katholiek standpunt gerieuj in de Gregoriancn belichaamd is. werk en het weloverwogen plan vol gens hetwelk dit concert is opgebouwd. De piano-partij, die een geroutineerde techniek van den solist eischt, maakt échter op den hoorder nooit den indruk van een v irtuozenstuk. De solist; moet zich niet op den voorgrond dringen; het is hier een zuivere dialoog tusschen or kest en piano, iets wat de pianiste van dezen avond, mej. Suzelènc van Hal, goed begrepen heeft. Haar bescheiden opkomen, de groote rust en sobere ge baren hebben ons dubbel van haar spel doen genieten. Een van haar beste zij den is wel haar prachtige klare touché en de zeldzame helderheid van toon van pianissimo tot fortissimo. Alle lof komt ook toe aan Schuricht, die reeds zooveel voor de Nederland- sche muziek gedaan heeft, en ondanks zijn geschokte gezondheid dezen avond zoo prachtig geleid heeft. Het is mis schien beschamend voor onze Neder- landschc dirigenten, dat een buitenlan der alleen bereid bleek te zijn, het werk van Roes in Nederland te introducee- rcn. Mogen thans spoedig onze andere orkesteuscmblcs volgen. Het concert verwierf veel bijval. Ier- wijl mej. van Hal een hartelijke ovatie gebracht werd en zij vele bloemen ontvangst mocht nemen. Tenslotte moe ten wij nog melding maken van een zeer suggestief geschreven marche-fu- nèbro van Robbert de Roos en een con cert voor twee hobo's van Voormolen, dat meer tot het lichtere genre gerekend moet worden: W. VAN BEUNINGEN Jr. VOOR DE KOFFIETrVrjsi- Macaroni met ham en kaas Bereiding: Wasch 100 gr. mar caroni, breek ze in stukjes en kook 4 in water met zout gaar, o.a. 45 mir. Laat ze uitlekken. Smelt in de pan 4 c ilepels boter uit, doe er 100 gram ge raspte oude kaas door, 100 gram fijn gehakte ham en de uitgelekte rnaca- •oni. Laat alles op zacht vuur nog ca. 10 minuten staan. Doe de massa in een beboterd vuurvast schoteltje, bestrooi het met paneermeel en klontjes boter en laat er in den oven een korstje op komen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Geriemde lapjes Bloemkool Aardappelen Appel beschuit Bereiding: Kook dikke appelmoes van 500 gram appelen, doe er 50 gr. ge- vvasschen en even in water opgewelde krenten bij. Besmeer 8 beschuiten met boter, leg op 4 beschuiten een zeer dik ke laag appelmoes en drukker de an dere 4 beschuiten over heen. HET MENU VOOR DEN ZONDAG Zwitsersche eieren Bereiding: Besmeer een platte uurvaste schotel niet boter. Leg er 100 gram geraspte oude kaas op en breek hierop 4 eieren, strooi er wat zout en peper overheen. Zet. de schotel in een warme oven en laat de eieren ca. 10 minuten stollen. Geef er geroosterd brood bij. VOOR DE MIDDAGTAFEL Tomatensoep Kalfsoesters Snijboonen Gestoofde peren Aardappelen Slagroom met marasquin. Bereiding: Klop Y\ L. slagroom stijf met 1 eiwit en 1 eetlepel poeder suiker, doe er 2 eetlepels marasquin door (zeer luchtig roeren). Geef er lange vingers of wafeltjes bij. OOST-IN DIE LLOYD GEORGE EN HITLER MUNCHEN, 4 Sept. (D.N.B.-A.N.P.). Lloyd George is Donderdag, na van Rotterdam af per spoor te hebben ge reisd, te Munchen aangekomen, met het doel vandaar naar Berchtesgaden te vertrekken, waar hij een onderhoud zal hebbpn met Adolf Hitler. Lloyd George zal ccn week in' Berch tesgaden logeeren. Vandaag zou hij door Hitler ontvangen worden. ZWEEDSCHE AMBULANCE STOCKHOLM, 4 SepL (Reuter). Alle leden van de Zweedsche ambu lance in Abessinië. op één na, die orn het leven kwam bij een Italiaansche luchtaanval, zijn in Zweden terugge keerd. Zij werden begroet door Prins Karei, den broer van den koning en voorzitter van hei Zweedsche Roode Kruis. PAUL ROES De voortdurende strijd tusschen deze beide werelden is onze Nederlandsche misschien wel alle hedendaagsche muziek vreemd. Men kan zich een dergelijke uiting slechts in Italië den ken, waar in liet land zelve deze twee wereldbeschouwingen voortdurend met elkander in hotsing zijn. 1-Iet is echter eigenaardig dat bij de moderne Ita liaansche meesters, met uitzondering van Respighi, hiervan weinig in hun werk te bespeuren valt. Wij kunnen daarom haast wel zeg gen, dat Paul Roes een heel aparte plaats in onze tegenwoordige muziek wereld inneemt. Ook al mag men het oij^ens zijn met het a-priori innemen van een bepaald filosofisch standpunt in de niuziek, laten wij in deze ook de meening van een ander weten te res pecteeren. Paul Roes' muziek bezit een drietal belangrijke boedanigheden: een sterke melodische ontwikkeling, kleur rijk en evenwichtig. Zijn harmoniën ge ven een voortdurend contrast tusschen tonaal en bitonaal; men treft soms vrij gedurfde klankencombinaties, die ech ter steeds in een consonante oplossing tot volle klaarheid komen. De kleur- scbakeeringen in zijn orebestralie ge tuigen van groote vaardigheid en in strumentenkennis. De hoorder ontmoet in zekeren zin geen onverwachte ver rassingen, daar een langzame en gelei delijke 'ophouw bet voor een ieder mo gelijk maakt de structuur van het werk te begrijpen Het. concert is uit-drie deelcn samen gesteld: allegro, lento, allegro con brio. Een zeer sterk verschil in geest bestaat er tusschen de drie mouvementen niet. Wellicht heeft het langzame, misschien fp bedachtzame tempo, waarin Schuricht dit werk gegeven heeft, dezen indruk nog versterkt Wat de hoorder bij een eerste uitvoering het meest zal zijn op gevallen, is de homogeniteit van het EXPEDITIE NAAR HET SNEEUW GEBERGTE BATAVIA, 2 Sept. (Aneta). D' ,.Jav a-Bocle" verneemt, dat de heer Colijn van de Bataafsche Petroleum Mij, voornemens is In November of December de Carstenstop in 't Sneeuw gebergte op Xicuvv-éhinea té bestijgen Resident Ilaga verzócht aan de re geering hem vergunning te verleenen om deze tocht mede te maken. Voorts zullen politie-agènten en dwangarbeiders aan dezen tocht deel nemen. De Ned. Nieuw-Guinea Petroleum Mij. verleent den grootsten steun bij de uitvoering van dit plan. BERICHTEN VAN STRATEGISCHEN AARD BUITENZORG, 2 Sept. (Aneta). Het besluit van 29 April 1936, waarbij tot nader order het verboden werd, door middel van de drukpeis berichten te verspreiden omtrent de bewegingen van troepen en schepen, bchoorendo tot land- en zeemacht, i* ingetrokken. NEW-YORK Wolkenkrabber naast wolkenkrabber, 15 verdiepingen.. 30 verdiepingen80 verdiepin gen Tusschen deze reuzen ingeperst staat de allernieuwste, het gigantische Em pi re-S laat Gebouw: 101 étages! 20 liften suizen naar boven naar bene den Eindelooze doolhoven: fabrikatie van kaas. gasmaskers, parflims Bureaux voor kinderwagens, ladder wagens. auto's... voor contantbetalers, voor promessebetalers... voor achter stallige betalers... voor alle soort be taiers en wanbetalers: 43ste étage! De lift suist voort naar boven naar beneden Parterre: Een dame stapt in de lift Jong, mooi, elegant. Laalste moment: Een heer springt in de lift. De lift bevindt zich.op de 1ste étage, De dame en de heer voeren een geani meerd gesprek. De liftboy passeert de 4de verdieping, De jongedame weet. reeds wie haar begeleider is: Fred Region 31 jaar oud oenig firmant \an de wereldfirma P.E.T. (puncture- free lires, automobiel- banden zonder panne), bezitter van dollarmillioenen, eigenaar van een jachtslot, bezitter van dc eeremedaille der New "lork Automobile Club, bezit ter van een veroordceling tot twee jaar gevangenisstraf wegens frauduleus bankroet (waarbij hij zijn vermogen vertienvoudigd heeft), eigenaar van een door sport gestaald lichaam Regton weet wie de dame is: Alice Maciiet, filmster uit Hollywood. Haar boenen zijn bekroond eveneens haar klassieke neus. Zij heeft de volgende records op haar naam: Zevenmaal getrouwd en even vaak gescheiden, acht filmproducenten gingen aan haar en haar talent ten gronde. Vier hunner gingen het water in (werden echter gered), vier gingen naar het buitenland en redden zoodoen de zichzelf. De lift is op de tiende verdieping ge arriveerd. Regton is niet alleen zaken doch ook gevoelsmensch. Hij verklaart Alice zijn liefde. Kust haar hand. Zij laaf hot toe. Kijkt, hem feeder en vol liefdegloed aari. Als hij de opname van een gröote liefdesscène! Hij legt zijn arm om haar leest. Dc lift zweeft bo ven de 40ste élagce. „Darling", zegt hij teeder, „ik heb je lief! Ik kan zonder jou niet leven. Geen dag en geen nacht. Mijn- vermogen leg ik aan je voeten!" Dat tooneel speelt zich af op de 50ste verdieping. Alice heeft een goed haft» En ook een goed begrip van dollarmillioenen. Zij accepteert hem. De lift. stopt op de 85ste étaee. Hier is een juwelier ondergebracht. Zij treden bij hem binnen. Fred koopt twee trouwringen (natuurlijk met. bril- lianten bezet). Naast den juwelier is liet. bureau van den B. S. Vijf minuten later komen dc heer en mevrouw Regton er uit. Stappen in de lift die naai* beneden gaai. De wittebroodsweken Vangen aan. Op de 78ste verdieping weerklinken kreten van, „Extra! Extra editie! Extra!" Op de 69ste wordt het geschreeuw luider. Fred steekt een zilverstukje uit de lift. Ontvangt in ruil daarvoor een exemplaar. Leest valt in zwijm. 52ste verdieping. „Wat is er dan liefste?" Alice ge raakt in een angsttoestand. Spreekt hem met alle mannennamen toe, dio lot dusver haar levenspad gekruist hebben. Totdat haar den naam Fred invalt. Op de 36ste étage. Hij komt weer bij. Wijst haar met doodsbleek gelaat op het in rood ge drukte twee centimeter hooge hoofd van dc extra-editie: „De bekende P. F. T.-fabrieken van Fred Regton verliezen millioenen!"' Nu valt Alice in onmacht Als zij weer tot zichzelf komt, bevinden zij zich op de 19de verdieping. „Extra-éditie. Nieuwste nummer!" In bet voorbijsuizen heeft Fred weer een exemplaar bemachtigd. De inkt van het blad is nog nat. „Het verlies van Regton is veel groo- ter dan eerst werd aangenomen!" Alice rukte hem de extra-éditie uit de hand. Op de 8ste étage. Verslindt de letters. Verslindt Fred formeel met haar oogen. De lift is in het parterre aangeko men. In het „basement" beeft de advo caat Phips zijn rechtskundige bureaux: „Specialist in Echtscheidingen". Zn sleept baar willoazen man er heen. „Ik verlang onmiddellijke ontbinding \an mijn huwelijk met Fred Regton. Hij alleen is schuldig. Hij heeft be weerd rijk te zijn!" Fred staat snel op zijn eigen beenen. Wil spreken. De advocaat beduidt hem Ie zwijgen. Waartoe dienen al dio woorden! Tijd is geld. Vermogen ver loren uitsluitende schuld onwraak baar vastgesteld! Telefoneert naar de 8.5ste verdieping, tiaar liet bureau van den B. S. Het te lefoongesprek is geëindigd ook het huwelijk Regton/Macnet is ten einde. Natuurlijk ten gunste van de vrotnv. Op de ruïne van Regtons vermogen wordt beslag gelegd. Vijf en zeventig procent daarvan krijgt Alice, als scha deloosstelling in ééns overeengekomen, en vijf en twintig procent gaan naar den advocaat. Blijven nog te voldoen: belasting, zegel- en griffiekosten, bin nen \ier en twintig uur te betalen. Fred staat alleen in de reuzenhall van den wolkenkrabber. Maar zon der geld. Gaat naar het pandjeshuis. Verzet zijn trouwring. „Een dollar kunt u er op krijgen." „Een dollar?" „Yes. Doen of laten? 'n Beetje gauwr want we hebben geen tijd. Eén dollar op dien ring. meer kunnen we er niet op geven. Goud staat, laag „Maar de briljanten! Ik heb den ring op de 85ste étage gekocht." „De briljanten zijn valsch. De juwe lier is al gearresteerd." Fred staat op straat. Heeft geen vrouw, geen millioenen, geen P.F.T.- fabriek. alleen maar twee broodjes met corned beef en 75 eents, Koopt een sinaasappel en kijkt naar de werklie den. die bezig zijn een steiger te bou wen. Voor een sky era per de nieuw ste 150 verdiepingen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2